agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni1317Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-01-2020, 09:27   #871
Ağaçsever

Lilazen's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tmydmr Mesajı Göster
çiçek seperinden 2 gün önce gelen çiçeğim, yapraklarını ve çiçeğini büktü. aşırı cansızlastı. yardımcı olabilirseniz sevinirim
Benim de öyle olmuştu. Bol sulayın kendine gelir. Bitkinin dışarıda olması gerek tabii. Dışarıda değil mi?

VOG-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Lilazen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2020, 14:55   #872
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-01-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilazen Mesajı Göster
Benim de öyle olmuştu. Bol sulayın kendine gelir. Bitkinin dışarıda olması gerek tabii. Dışarıda değil mi?

VOG-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

hayır malesef ofis icerisinde, 2 gün önce sulama yaptım. Yeniden sulamalı mıyım?

tmydmr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2020, 20:59   #873
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Çok sulanmamalı çürümeye sebep olur. Orman taban bitkisi olarak yetişen bir bitkiyi ofiste yetiştirmek yanlış ki kendisi bir kış-bahar çiçeğidir. İklimlendirilmiş bir ortamda 1-2 haftada kuruyacaktır. Devamlı hava sirkülasyonu ve serin hava ister.

Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2020, 15:22   #874
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-02-2020
2 saksıda sıklamen im var biri capcanlı birinin yaprakları eğildi büküldü iyice. Sopnı sağlam çiçekleri de duruyo. 2 saksı da aynı yerde ama neden biri böyle oldu anlamadım. Nw yapabilirim

Reyhan boyraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2020, 15:37   #875
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-02-2020
Benim de bi tanesi saldı kendisini neden anlamadım

Reyhan boyraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2020, 10:56   #876
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2020
Merhaba bende yaklasik 1 aydir sıklamen bakiyorum cicekler gayet guzel acti fakat bu hafta cicekler birer birer burusuyor dokundugum zaman cicegin hemen alt kismi yumusamis ama daldan asagi dogru indikce eski sertligi var erimis gibi cicegin alt kismi niye boyle oldu acaba 3 4 cicek koparttim boyle hala devam ediyor sulamada bir skntida yok��

Vigol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2020, 12:19   #877
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Vigol Mesajı Göster
Merhaba bende yaklasik 1 aydir sıklamen bakiyorum cicekler gayet guzel acti fakat bu hafta cicekler birer birer burusuyor dokundugum zaman cicegin hemen alt kismi yumusamis ama daldan asagi dogru indikce eski sertligi var erimis gibi cicegin alt kismi niye boyle oldu acaba 3 4 cicek koparttim boyle hala devam ediyor sulamada bir skntida yok��
çünkü yaz geldi havalar ısındı yaz dinlenmesine girecek çiçeğin soğanı nisan ayından agustos sonuna kadar 3 kere değişik zamanda su verseniz yeterli.

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2020, 12:20   #878
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
suyu kesin bir işe yaramayacak daha çok sogan çürüyecek.

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2020, 14:29   #879
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi evandevan5 Mesajı Göster
suyu kesin bir işe yaramayacak daha çok sogan çürüyecek.
Tamam tesekkur ederim dediginizi yapicam daha yeni sulamistim birdaha sulamam ama daha tam acmamis ciceklerimde var bilmiyordum dinlenmeye gecince boyle oldugunu.

Eklenen Resimler

Füreya beğendi.
Eski 20-04-2020, 17:47   #880
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

Giriş Tarihi: 07-02-2015
Galeri: 2
Merhabalar herkese. Yıllardır büyüttüğüm siklamenim öldü 😔 neyse ki çokça tohum vardı elimde. Daha önceki denemelerimde çimlenip daha fazla büyüyememişlerdi. İnşallah bu sefer büyüyecekler. Şimdilik gayet iyi görünüyorlar hatta biri 2. yaprağını çıkarmaya başladı. Ancak bu sefer de ölmemeleri için yapmam gereken bir şey var mı diye gruba danışmak istiyorum. 2. yaprak çıkınca küçük bir saksıya taşımam gerekiyor diye biliyorum. Başka yapmam gereken şeyler varsa paylaşırsanız çok sevinirim. Teşekkürler şimdiden

Eklenen Resimler

saisha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2020, 12:46   #881
Yeni Üye

Merhabalar haziran ayinda elimdeki sklamen tohumlarinin bir kismini ektim fakat cikmadi elimde biraz daha tohum var nasil ne zaman ekmeliyim nasil sulamaliyim anlatir misiniz?detayli bir video bulamadim

Eski 15-07-2020, 13:56   #882
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Vigol Mesajı Göster
Merhabalar haziran ayinda elimdeki sklamen tohumlarinin bir kismini ektim fakat cikmadi elimde biraz daha tohum var nasil ne zaman ekmeliyim nasil sulamaliyim anlatir misiniz?detayli bir video bulamadim
Siz yanlış zamanda ekmişsiniz. Kış sonu ilkbahar başı ekeceksiniz. Siz ne zaman ekerseniz ekin tohum uygun zamanı gelince kendiliğinden çıkar. Sıklamen fidanlarının bakımı zordur. Eğer ikinci yaprağı çıkarabilirseniz gerisi kolaydır.
Ben bir türlü beceremedim. bütün tohumlarım ziyan oldu. ilk yapraktan sonra hepsi kurudular. Ama küçücük patatesleri kaldı.

Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2020, 15:32   #883
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-11-2020
sıklamen

Merhaba, 3 hafta once balkonuma yeni siklamenler aldim. Balkonum guneye bakiyor olsa da yasadigimiz sehir pek gunesli degil ve havalar suanda gunduzleri 12-13 derece. Yapraklarin bazilari kuflendi ve bir de yapragin ustunde suluge benzer bir bocek gordum. Cicekler de yavastan dokulmeye basladi. Ne yapmam gerektigini bilemiyorum. Internetten kufe karsi bir ilac aldim ama ilacin da ciceklere zarar vermesinden korkuyorum. Herhangi bir onerisi olan var midir? Gecen yil bu zamanlar aldigim siklamenler bahar ayina kadar saglikli bir sekilde cicek actilar ve hic boyle bir sorunla karsilasmadim. Tesekkurler

Eklenen Resimler

Zeynepbegum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2020, 19:02   #884
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeynepbegum Mesajı Göster
Merhaba, 3 hafta once balkonuma yeni siklamenler aldim. Balkonum guneye bakiyor olsa da yasadigimiz sehir pek gunesli degil ve havalar suanda gunduzleri 12-13 derece. Yapraklarin bazilari kuflendi ve bir de yapragin ustunde suluge benzer bir bocek gordum. Cicekler de yavastan dokulmeye basladi. Ne yapmam gerektigini bilemiyorum. Internetten kufe karsi bir ilac aldim ama ilacin da ciceklere zarar vermesinden korkuyorum. Herhangi bir onerisi olan var midir? Gecen yil bu zamanlar aldigim siklamenler bahar ayina kadar saglikli bir sekilde cicek actilar ve hic boyle bir sorunla karsilasmadim. Tesekkurler
Bu Botrytis dir. Hafif ısı, havadar yer ister. çürümüş kısımları da uzaklaştırın .kolay gelsin

Zeynepbegum beğendi.
kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2020, 19:01   #885
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-08-2020
Merhaba. 10 gün once aldığım siklamen in alt yaprakları sarardı, çiçeklerinde solma oldu.
Istanbul da balkonda bakmak bu havada zararlı mi balkona mi alsam acaba diye dusunuyorum.
Suanda evin icinde sicak mi geldi acana? Daha once siklamen bakmadım yardımlarınızı rica ediyorum.
Acaba sararan yaprakları kessem mi? Iyi gelir mi?

Eklenen Resimler

E..nihal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2020, 19:50   #886
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi E..nihal Mesajı Göster
Merhaba. 10 gün once aldığım siklamen in alt yaprakları sarardı, çiçeklerinde solma oldu.
Istanbul da balkonda bakmak bu havada zararlı mi balkona mi alsam acaba diye dusunuyorum.
Suanda evin icinde sicak mi geldi acana? Daha once siklamen bakmadım yardımlarınızı rica ediyorum.
Acaba sararan yaprakları kessem mi? Iyi gelir mi?
Tuttuğunuz saksı üretim saksısı. Kökler çoktan düğümlenmeye başlamış olabilir. Daha büyük saksıya almanızda fayda var.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2020, 11:43   #887
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Tuttuğunuz saksı üretim saksısı. Kökler çoktan düğümlenmeye başlamış olabilir. Daha büyük saksıya almanızda fayda var.
Geri dönüşünüz icin teşekkürler. Peki toprak eklemesini hangi cinsten yapmam gerek ? Sarı yapraklarını keseyim mi ? Evin icinde kalmaya devam etsin mi?

Eski 14-11-2020, 12:14   #888
Yeni Üye

Merhaba . Sıklemen i mim saksısını değiştirip balkona aldim ama solmaya devam ediyor acaba budasam mi? Ne yapacagimi bilemedim.

Eklenen Resimler

Eski 03-12-2020, 23:18   #889
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-12-2020
sizin yazdiklarinizdan yillar sonra buradayim. gönül isterdi ki bu forumlarin sik sik kullanildigi o gunlere geri donmek. her zaman cekici gelen o 2000 li yillar...
en son yazi 2012 yazilmis diye gördüm. tam sekiz yil sonra buradayim. kendi bitkilerime bakarken sizden faydalaniyorum. cogunuz bu sitenin simdilerde yuzune bakmiyordur eminim. ama belki biriniz vardir burda. sonsuz saygi ve sevgilerimle...

Duru ve Semra Bbcn beğendi.
plantonyum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2020, 21:34   #890
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-12-2020
Thumbs down bana yardim edin

siklamenim benim kalbimi actigim tek sey. ona su vermeme ragmen bayiliyor solan cicekleri icin ne yapacagimi bilmiyorum. yeni acan cicegi ise solma tehlikesi icinde. numarami birakiyorum. siklamen hakkinda bilgisi olan biri lütfen bana ulassin whatsapp üzerinden cicegimin görüntülerini yollayayim. lütfen bana yardimci olun.
05436959277

Semra Bbcn beğendi.
plantonyum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2021, 19:51   #891
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-03-2021
Sıklamen çiçeğim

Çiçeğim günden güne soluyor hediye geldi ne yapacağımı bilmiyorum düzenli olarak suluyorum toprağını

Nghnzkn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2021, 22:36   #892
Yeni Üye

zaman00's Avatar

Giriş Tarihi: 27-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nghnzkn Mesajı Göster
Çiçeğim günden güne soluyor hediye geldi ne yapacağımı bilmiyorum düzenli olarak suluyorum toprağını
cicegi serine koyarsaniz iyi gelebilir. cok serin seven bir bitki

zaman00 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2021, 11:17   #893
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Galeri: 4
Kuşlar sıklamenimin bütün yapraklarını ve çiçeklerini koparmış. Yalnızca tek bir yaprağı kalmış. Geçen sene almıştım. Bayağı bir yaprağı ve çiçeği vardı. Bu sene o kadar yaprak ve çiçek çıkmadı. Acaba yaprakları kopmuşken çıkarıp bir bakım yapsam köklerini kesip toprağını değiştirsem bir zararı olurmu.

Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024