agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni1317Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-05-2008, 11:43   #61
Ağaçsever

phal's Avatar

Giriş Tarihi: 17-01-2008
Anladığım kadarıyla herkesin derdi aynı.Benimkiler solmak bir yana hala yeni yapraklar veriyorlar,ne zaman dinlenmeye geçerler bilmiyorum.Fikri olan varsa söylesin.Hiç ilgilenmememe rağmen bu durumdalar.Çiçekliyken çok daha az yaprakları vardı.

Eklenen Resimler

SUDEM beğendi.
phal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2008, 11:51   #62
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Sn Phal; Sizinkiler oldukça canlı görünüyorlar. Gelişimleri benimkilerden farklı. Diplerde çiçek oluşumu gibi herhangi bir durum var mı? Eğer yoksa, sizinki de yavaş yavaş uykuya girecek diye düşünüyorum ama bu durumda ne olabilir bilemeyeceğim.

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2008, 13:17   #63
Ağaçsever

phal's Avatar

Diplerde çiçek oluşumu yok ama bir sürü ufak yaprak oluşumu var sulamayı kessem mi diye düşünmüyor değilim.

Eski 24-05-2008, 17:13   #64
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Doğrudan kesmemek gerekiyor. Yavaş yavaş azaltılmalı. Benimkilere baktım; onların altında yeni çıkan yapraklar var ama o yapraklar sezon başında da ayni şekildeydiler. Geçen çiçeklerin üzerinde tohum oluşumu da başladı.

Sizin fotoğrafta herhangi bir çiçek oluşumu göremedim. Hiç çiçek açmadılar mı?

Eski 25-05-2008, 10:45   #65
Ağaç Dostu

Fatma E.'s Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2007
Galeri: 4
Merhaba phal, benim siklamenim de sizinkiyle aynı durumda. Çiçek açması çoktan bitti ama kocaman kocaman birsürü yaprak var üstünde. Bir o kadar da yeni çıkacaklar var. Dinlenmeye geçip geçmeyeceğinden şüphelenmeye başladım

Fatma E. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2008, 12:47   #66
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-11-2007
SİKLAMEN (Cyclamen)
*** biz bu çiçekten sezonda 80.000 adet üretiyoruz biraz bilgi vereyim istedim.
hollandadan ithal ettiğimiz bu güzel çiçeği haziran 15 gibi dikiyoruz sıcağı sevmeyen bir bitki ama yaprak formunu bulduktan çiçek açması için sıcak sonra çiçeklerde forma geldikten sonra yine serin tutulması lazım ışık olacak sıcak değil.

Nevraa beğendi.
limman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2008, 17:42   #67
Ağaçsever

ar_da's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
siklamen

Merhaba arkadaşlar,
benim siklamenler tohumlaştılar ve yapraklarıda sararmaya başladı. Hala sulamaya devam ediyorum. Sararan yaprakları kopardım tohumlar duruyor. Bu ortamda nasıl bir yol izlemeliyim. Tohumları ben mi koparayım kendisi düşer mi? Teşekkür ederim.

ar_da Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2008, 19:57   #68
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2006
Galeri: 21
Tohum torbaları kendiliğinden açılıyor ve içinden tohumlar dökülüyor. Ortalığa dökülmesinler diye bir kağıdın üzerine aldım saksıyı. Tohumlar olgunlaşıp dökülmeye başladılar şu anda. Sulamayı tamamen kestim. Üzerindeki tek tük yapraklar da sararmaya başladı. Tohum torbalarının tümü patlayıp bittikten sonra ana bitkiyi saksısında sulamadan bir süre bıraksam olur mu? Bitkinin dinlenme süresi ne kadar???

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ar_da Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar,
benim siklamenler tohumlaştılar ve yapraklarıda sararmaya başladı. Hala sulamaya devam ediyorum. Sararan yaprakları kopardım tohumlar duruyor. Bu ortamda nasıl bir yol izlemeliyim. Tohumları ben mi koparayım kendisi düşer mi? Teşekkür ederim.

yukka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2008, 20:08   #69
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-04-2008
En vahim durumda olan benmişim Tohum kapsülleri oluşmadan çiçekler bitti ve yeni yeni minik yapraklar çıkıyor. Çoz az suluyorum.
Ama komşumuzun siklameni hala çiçek açıyor. Açmamış bir sürü tomurcukları var.Havalar çok sıcak değil diye yaz geldiğini anlamadılar heralde.

Sehernaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2008, 20:16   #70
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Yukka; edindiğim tecrübeye göre sen doğru yoldasın. Ben geçen yıl tohum kapsülleri boşaldıktan sonra sulamayı Ağustos'a kadar kesmiştim sonra Ağustos ayında eski saksıyı yavaş yavaş (önce 10 günde bir ardından haftada bir şeklinde) sulamaya başladım. Bunun dışında toplayabildiğim tohumları da ayrı bir yere ektim. ( Bazılarını toplayamadığım için saksının içerisine döküldüler onlar bu yıl çimlendi.)

Sevgili arda keşke yaprakları koparmasaydın. Sakın ola tohum kapsüllerini de koparma ha! Benimkiler de tohum kapsüllerini oluşturdular ama halen yeşil yaprakları var ve tohum kapsülleri henüz çatlamadı.

Eski 26-05-2008, 11:45   #71
Ağaçsever

ar_da's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
siklamen

Buket hanım yalnız sararan yaprakları koparmıştım. Yeşil yaprakları hala duruyor. Tohum keseleri de çok sağlıklı görünüyor. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

ar_da Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2008, 22:51   #72
Ağaçsever

phal's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Buket Aknar Mesajı Göster
Sizin fotoğrafta herhangi bir çiçek oluşumu göremedim. Hiç çiçek açmadılar mı?
Tüm sezon bolca çiçek açtılar,ancak tohum kapsülü oluşmadı ve çiçek sapları kurudu,o yüzden çiçek sapı yok.Merak ettiğim;sulamayı azaltmazsam nasıl bir gelişme gösterecekleri.Yeni filizler veren yeşil yapraklı bir bitkiyi susuz bırakmaya içim el vermiyor

Eski 26-05-2008, 22:54   #73
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Ben de çok sularsanız yumrusunun erimesinden endişe duyuyorum. Ama bu durumda ne yapabilirsiniz? bilemeyeceğim.

Eski 27-05-2008, 16:41   #74
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Ben de aynı sorunu yaşadım.Yaprakları sararmadı.Ben de sulamaya devam ettim.1 tane çiçek açtı.Diğerini kurutum.Saksı içinde karanlık odada beklettim.Oda büzülmüş,kurumaya başlamış.Ben de ne yapacağımı şaşırdım.Tohum nasıl oluşuyor.Çiçek sapı kuramadan mı?

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2008, 18:46   #75
Ağaç Dostu

moso's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Merhabalar,
Az önce bana hediye geldi . Beyaz açıyormuş. Siklamen hakkında hiçbirşy bilmiyorum. Bu başlıktaki yazıları okudum. Bu aylarda uykuya geçmesi gerekiyormuş. Ama yeni yaprakları var küçük küçük. Temmuz ağustos ayları gibi suyu kesip bi köşeye koyuyorum dedi. Resmini de ekliyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

moso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2008, 21:38   #76
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çiçeksever Mesajı Göster
Ben de aynı sorunu yaşadım.Yaprakları sararmadı.Ben de sulamaya devam ettim.1 tane çiçek açtı.Diğerini kurutum.Saksı içinde karanlık odada beklettim.Oda büzülmüş,kurumaya başlamış.Ben de ne yapacağımı şaşırdım.Tohum nasıl oluşuyor.Çiçek sapı kuramadan mı?
Tohum kapsülleri, çiçek sapı kurumadan oluşur. Yarına benimkilerin durumunu fotoğraflayıp ekleyeceğim. Tohum kapsülleri oluştu, bazı yapraklar yeşil, bazıları ise sarardı.

Eski 27-05-2008, 21:47   #77
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi moso Mesajı Göster
Merhabalar,
Az önce bana hediye geldi . Beyaz açıyormuş. Siklamen hakkında hiçbirşy bilmiyorum. Bu başlıktaki yazıları okudum. Bu aylarda uykuya geçmesi gerekiyormuş. Ama yeni yaprakları var küçük küçük. Temmuz ağustos ayları gibi suyu kesip bi köşeye koyuyorum dedi. Resmini de ekliyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Sevgili Maso; sizinkilerin çiçeği veya tohum kapsülü yok ama yeni filizleri var. Dikkatli olun, fazla sulamayın da soğanı erimesin. Sanırım bir süre sonra yaprakları sararacak o zaman yavaş yavaş sulamayı azaltmak gerekecek. Ama yine de bu konuda uzman olan arkadaşlar daha doğru bilgiler verebilecek sanıyorum.

Eski 28-05-2008, 09:14   #78
Ağaç Dostu

moso's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Buket Hanım, tavsiyeniz için çok teşekkür ederim. Haklısınız yeni filizler var, hatta yeni bi sürgün bile var ana kökün uzağında. Toprağı bana pek verimli gibi gelmedi, acaba saksısını bir boy büyütüp humuslu toprak da koysam mı? Seneye daha güzel açması için...

moso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2008, 16:34   #79
Ağaç Dostu

Sümeyye Polat's Avatar

Giriş Tarihi: 20-06-2007
Tohum kapsülünü merak eden arkadaşlar için.

Eklenen Resimler

sezilen beğendi.
Sümeyye Polat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2008, 16:37   #80
Ağaç Dostu

Sümeyye Polat's Avatar

Giriş Tarihi: 20-06-2007
Çok net değil ama bu da yakından görünüşü.

Eklenen Resimler

sezilen beğendi.
Sümeyye Polat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2008, 12:58   #81
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Benim siklamenim mevsimleri şaşırdı ve çiçeğe durdu Zavallıcık bilmiyor ki Van'da geceler hep soğuk, gündüzler de hep serin Nasıl uyuyacak bilmiyorum.

Maviş ve SUDEM beğendi.
Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2008, 16:26   #82
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
5-10 Mayıs arası İstanbuldaydım.Büyükada ve Fenerbahçede cafe ve lokantalarda çiçekte bir sürü siklamen vardı.Ben çok imrendim.

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2008, 10:47   #83
Ağaç Dostu

müge35's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2008
Bizim burası da çok sıcak ve sıklemenler sıcağı sevmedikleri halde ,benim ki hala yaprak veriyor.sulamam gerekiyormu acaba;yardımcı olursanız sevinirim.

müge35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2008, 11:19   #84
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Müge Hanım, sorunuza benzer bir sorunun cevabı arka sayfalardan birinde verilmişti. Bende de siklamen olduğundan bu sayfayı baştan sona okumuştum orda gözüme çarpmıştı, benimki de aynı durumda hatta çiçek açmaya hazırlanıyor. Ben de sulamaya devam ediyorum bilmiyorum yanlış mı yapıyorum ama.

Eski 07-06-2008, 13:44   #85
Yeni Üye

smyrnist's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2008
Merhaba, ben yeni bir üyeyim...

Açıkçası Siklamen'lerimle nasıl ilgilenmem gerektiğini bulmak için internette arama yaparken bu siteyi ve forumu buldum.

Kapalı balkonumun içinde ve dışında sardunya, beganvil, siklamen, benjamin, açelya, kılıç, menekşeler gibi bir çok çiçeğim var. Siklamenlerimden beyaz olanı bir kaç sene önce hediye olarak gelmişti, ben bakmayı beceremediğim için kendi kendine kurumuştu ama daha sonra tesadüfen kendi kendine yeniden canlandı, bu sırada bana yeni evim için yeni bir tane daha siklamen geldi.

Nasıl bakmam lazım diye uğraşırken kendi kendime bir yol buldum ve bakmayı becerdim. Bu sırada beyazım da yeniden çiçeklendi. Pembe olan ise çiçeklerden sonra yumrularını oluşturdu. Yumrular kurumadığı için kesmemiştim, daha sonra sizin sitenizde bu yumruların yavaş yavaş olgunlaşıp kendi kendine çatlayarak tohum dökeceğini okudum.

Sonunda pembe siklamen'im tohumlarını dökmeye başladı. Üzerinde 15den fazla irili ufaklı yumru var ve bunlardan oldukça fazla tohum çıkacak sanırım.

Benim balkonumda bu kadar yer olmadığı için diksem diksem ancak 2 -3 tane saksıya dikebileceğim. Burada deneyimli olan kişilere şunu sormak istiyorum:

Bu tohumları nasıl yetiştirmeliyim? Bir tohumlukta önce çimlendirip öyle mi saksılara dikmeli miyim?

Ne zaman dikmeliyim?

Fazla olan tohumları bahçeye dikersem, bahçede bakımını nasıl yapmalıyım?

Sevgiler,

SmyrnIST

smyrnist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2008, 19:36   #86
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Sevgili SmyrnIST, aramıza hoş geldiniz. Öncelikle bu başlığı ziyaret ederseniz sanırım paylaşımlara daha kolay katılacaksınız.

Daha önce de bahsedilmişti ama tekrardan belirtmekte yarar var. Tohumlar ağustos gibi ekildiğinde kış mevsimi boyunca yeşerebilir ancak ilk yıl oldukça minicik bir soğan oluşur ardından 2-3 yıl boyunca soğancık büyür ( ben de öyle duydum ve bu yıl 1. yıllarını bu şekilde geçirdiler) çiçek açma durumuna ancak 2-3 hatta 4 yılda ulaşabilirlermiş!!!. Benimkiler saksıda olmalarına rağmen başlığın ilk mesajlarına bakarsan bu yıl bahçeye ektiğim ve çimlenenleri görebilirsin. Şu anda onlar da kurudu herhalde seneye yeniden ve daha gür olarak yeşerecekler diye bekliyorum. Bu yıl sadece bir tane yaprakları vardı!

Eski 08-06-2008, 12:43   #87
Ağaçsever

phal's Avatar

Havalar ısınmasına rağmen siklamenlerimin haline bakar mısınız!İri yaprakların rengine aldanmayın oldukça diriler yalnızca biraz kirliler Dinlenme dönemine girmeyen siklamenler seneye verimsiz mi olur arkadaşlar?Öyle bir risk yoksa problem yok bence ne dersiniz

Eklenen Resimler

sezilen ve SUDEM beğendi.
Eski 08-06-2008, 12:57   #88
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Sn Phal; sanırım sizinki çok özel bir durum. Oldukça keyifli görünüyorlar. Çok ilginç, bekleyip ne olduğunu göreceğiz.

Eski 25-06-2008, 17:09   #89
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Siklamenim çiçek açmak üzere Hani kış çiçeğiydi

Eklenen Resimler

sezilen ve SUDEM beğendi.
Eski 25-06-2008, 17:18   #90
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Sn Suz-i Dilara; Geçen gün gittiğim serada aynen senin siklamenlerin gibi çiçek açmakta olanları gördüm ve hayret ettim. Onların hormonlu olduğunu düşündüm. Bu arada Van daki hava şartlarını da göz önünde bulundurmak gerekiyor diye düşünüyorum. Kıbrıs'ta bugün hava sıcaklığı 40-41 dereceye ulaştı. Benim siklamenlerim tamamen kurudu. Tohumlarını döktü.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024