agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni1317Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-02-2015, 18:03   #661
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

Giriş Tarihi: 07-02-2015
Galeri: 2
bugün müdürümün sıklamenine el koydum pek çok yaprağını kurumuş görünce daha fazla dayanamadım, müdür bey bunu ben alsam olur mu? diye sordum. o da ben bakamıyorum... olur deyince hemen aldım, tohumları da var. kurumuş yumuşamız yaprakların hepsini temizledim. şu an çok su vermemeliyim yanılıyor muyum? tohumları kuruduktan sonra onları alacağım ve bir dinlenme dönemine girecek diye biliyorum. çünkü ben sıklamenimi ağustos ayında hiç sulamadım (yıllardır) yani her ağustosta dinlendirdim. (aslında tohumlanmadan önceki yıllarda temmuza kadar yapraklarının çoğu sararmış oluyodu, ben de sulamayı kesiyordum) inşallah yanlış yapmamışımdır. ileri vadede zarar veren bir şey yapmış olmayım.

saisha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2015, 19:32   #662
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Saisha, siklamenler henüz uyku dönemine girmedi.

El koyduğun siklameni serin bir yere koy, sulamayı ihmal etme. Üzerine kar yağmasın. Bitkin kendini toparlarsa çiçek açacaktır.

Saksısını değiştirme şimdilik. Soğanlı bitkilerin uyanık oldukları dönemde saksı değişimi yapılmaz. Sonbaharda havalar serinlemeye başlamadan kuru toprak içindeki soğanı başka saksıya alırsın. İki ölçü humusça zengin toprak, iki ölçü koyun gübresi, bir ölçüde torftan oluşan toprağa geçirir, ilk etapta azar azar sularsın. Serin havalara adapte olmaya çalışırken suyu fazla verirsen soğanı çürütebilirsin. İyice yapraklandıktan sonra sulamayı artırabilirsin.

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2015, 00:04   #663
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sayın saisha; fazlaca bildiğimden değil ama zaten sıklameniniz pek çok yaprağı kurumuş diyorsunuz, bir de tohumları varmış. Bence tohuma da bırakmayın, zaten yorgunmuş daha da çok yormayın derim nacizanee...
Sevgili Sûz-i Dilârâ bu konuda da size yardımcı olacaktır diye düşünüyorum.

saisha beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2015, 17:56   #664
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Saisha, siklamenler henüz uyku dönemine girmedi.

El koyduğun siklameni serin bir yere koy, sulamayı ihmal etme. Üzerine kar yağmasın. Bitkin kendini toparlarsa çiçek açacaktır.

Saksısını değiştirme şimdilik. Soğanlı bitkilerin uyanık oldukları dönemde saksı değişimi yapılmaz. Sonbaharda havalar serinlemeye başlamadan kuru toprak içindeki soğanı başka saksıya alırsın. İki ölçü humusça zengin toprak, iki ölçü koyun gübresi, bir ölçüde torftan oluşan toprağa geçirir, ilk etapta azar azar sularsın. Serin havalara adapte olmaya çalışırken suyu fazla verirsen soğanı çürütebilirsin. İyice yapraklandıktan sonra sulamayı artırabilirsin.

biliyorum henüz uyku dönemine girmedi, saksısını da eylülün başında belki değiştiririm. saksısı çok küçük değil, onunla idare edebilir diye düşünüyorum.
hala daha çiçek açma ihtimali var mı? ben bu sene bir daha açmaz diye düşünüyordum. o zaman biraz hava aldırdıktan sonra normal sulama rutinini oluşturup tekrar çiçeklenmesini bekleyeyim teşekkür ederim.

Eski 20-02-2015, 18:02   #665
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Sayın saisha; fazlaca bildiğimden değil ama zaten sıklameniniz pek çok yaprağı kurumuş diyorsunuz, bir de tohumları varmış. Bence tohuma da bırakmayın, zaten yorgunmuş daha da çok yormayın derim nacizanee...
Sevgili Sûz-i Dilârâ bu konuda da size yardımcı olacaktır diye düşünüyorum.

evet ama yeşil yaprağıda hatrı sayılır kadar var. hatta yeni çıkan yeşil yapraklar da var. pazar günü bir resmini paylaşırım. 2 tanecik tohumu var ve tohumları oldukça iri, kıyamam onları koparıp atmaya, hem tohum almayı seviyorum yaprakları tamamen sararıncaya kadar sulamaya devam ederim. yaz tatilinde (temmuzda) dinlenmiş olur. teşekkür ederim

YeniGine beğendi.
Eski 22-02-2015, 12:31   #666
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Fotoğraf makinemiz bozuldu, aslında kalitesiz diye cep telefonuyla çekmeyecektim ama baktım biz makine alana kadar çiçekler geçecek. Makine alınana kadar idare edelim artık.

İşte benim tavşankulaklarım (ya da buhur-u meryem ya da cyclamen)

Bu ikisi (kırmızı ve beyaz olanlar) kipadan aldığımda ölmek üzerelerdi. Eve iki-üç yapraklı getirdim. Şimdi çiçek açıyorlar.
Name:  siklamen5.jpg
Views: 1066
Size:  34.5 KB

Eklenen Resimler

Eski 22-02-2015, 16:34   #667
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

Alıntı:
Fotoğraf makinemiz bozuldu, aslında kalitesiz diye cep telefonuyla çekmeyecektim ama baktım biz makine alana kadar çiçekler geçecek. Makine alınana kadar idare edelim artık.

İşte benim tavşankulaklarım (ya da buhur-u meryem ya da cyclamen)

Bu ikisi (kırmızı ve beyaz olanlar) kipadan aldığımda ölmek üzerelerdi. Eve iki-üç yapraklı getirdim. Şimdi çiçek açıyorlar.
Eklenti 538018

bayıldım, harikalar, çoook güzeller maşallah diyelim de nazarımız değmesin

Laleci_03 beğendi.
Eski 22-02-2015, 16:37   #668
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

bu da okuldaki yavrucak...

Eklenen Resimler

Eski 22-02-2015, 16:59   #669
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

saisha bitkinin acilen açık havaya çıkması lazım.

Eski 22-02-2015, 18:58   #670
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

bugün çıkarabildim ama düşme tehlikesinden dolayı eve gelmeden önce tekrar içeri aldım

eceyıldız beğendi.
Eski 28-02-2015, 13:57   #671
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2015
benimde çok güzel bir sıklemenim vardı ama sanırım bakmayı beceremedim... sulamadan mı oldu yoksa başka bir sebeptenmi bilmiyorum kısa sürede yapraklarını saldı çiçekler döküldü ve öldü gitti

saisha beğendi.
gazel_42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2015, 19:00   #672
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

çiçekleri döküldükten sonra hiç su verdin mi? belki ölmemiştir :/ yumrusunu kontrol ettin mi? benim bildiğim kadarıyla yaprakları döküldükten sonra suyu kesersen, (ağustos ayına denk geliyor sanırsam) dinlenmeye giriyor. eylülde tekrar sulamaya başlarsan, az ama ilk başlarda ve gölge serin bir yerde tutarsan belkide yeniden yapraklanır, yani inşallah yapraklanır, inşallah ölmemiştir

Eski 01-03-2015, 19:58   #673
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saisha Mesajı Göster
çiçekleri döküldükten sonra hiç su verdin mi? belki ölmemiştir :/ yumrusunu kontrol ettin mi? benim bildiğim kadarıyla yaprakları döküldükten sonra suyu kesersen, (ağustos ayına denk geliyor sanırsam) dinlenmeye giriyor. eylülde tekrar sulamaya başlarsan, az ama ilk başlarda ve gölge serin bir yerde tutarsan belkide yeniden yapraklanır, yani inşallah yapraklanır, inşallah ölmemiştir
ben yaprakları ve çiçekleri tamamen dökülünce, yumrusunu topraktan çıkarıp kurutup, sonra kuru bir toprağın içine gömdüm ve dinlenmeye bıraktım...
belki yumru çürümemişse sonbahara doğru tekrar sulayıp filizlendiririm diye..
ama sanırım biraz erken dinlenmeye bıraktım, fakat hiç yaprak çiçek kalmadı, resmen yumrusuyla başbaşa kaldık
sizce, yumrusunu gömdüğüm topraklı saksıyı tekrar sulasam mı?
tekrar filizlenirmi acaba???

saisha beğendi.
Eski 02-03-2015, 19:44   #674
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

tam olarak tarih verebilir misiniz? normalde dinlenme zamanı ağustos bitiminde son buluyor. eylülden itibaren sulamaya başlanmalıdır diye biliyorum. ben kendi yaptığımı anlatayım siz ona göre bir plan yapın. benim sıklamenim direkt güneş ışığı görmeyen (sabah güneşi ve akşam güneşi dahil) balkonda duruyor. tabağına su çıkacak kadar su verdim, tabaktaki suyun bittiğini görünceye kadar bir daha su vermedim. haziranın sonuna (tüm yaprakları sararıp dökülene) kadar sulamaya devam ettim. hiç yaprak kalmayınca sulamayı bıraktım ta ki eylüle kadar. aldığım ilk yıl saksıdını değiştirmedim, 2. yıl yeni büyük bir saksıya eylül ayında sulamaya başlamadan önce geçirdim. hiç yumrusunu çıkarıp başka bir yerde bekletmedim hep kendi saksısında, toprağının içinde bekledi. bir dahaki eylüle çok var... isterseniz yavaş yavaş su vermeye başlayın. ama tabi işin uzmanı olan arkadaşlar daha iyi bilirler, ben kendi düşünceme göre konuşuyorum, yanlış yönlendirmek istemem

Laleci_03 ve gazel_42 beğendi.
Eski 02-03-2015, 20:08   #675
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Sayın gazel42, bu anlattığınız olayları tam olarak ne zaman yaptınız?

Konya'da havaların ısınmasına daha bir-bir buçuk ay vardır. Gölgede bu süre daha da uzar. Siz soğanı söküp kurutmuşsunuz, soğanı sulamaya başlasanız bile zavallıcık kök yapıp yeşereyim diyene kadar tekrar uyku zamanı gelecek. Siz bence soğanı karanlık ve serin bir yere bırakın uyusun. Sonbaharda tekrar sulamaya başlarsınız.

Eğer siklamen aldınız ve dinlenme zamanı gelmeden yaprakları çiçekleri soldu ise yanlış bakmışsınız demektir. Siklamen çok zahmetsiz bir çiçektir. Tek isteği açık havada serin, gölge bir yer ve su. Size bol bol çiçek verir. Tüm soğanlı bitkilerde olduğu gibi siklamende de en riskli dönem bence uykuda olduğu ve uyanma zamanı geldiğinde tekrar dikmedir. Yanlış uygulamalar soğanları kaybetmemize neden oluyor. Bir önceki sayfada siklamen bakımıyla ilgili bulduğum bilgileri yazmıştım. Oradan bakabilirsiniz.

YeniGine, saisha ve gazel_42 beğendi.
Eski 05-03-2015, 16:18   #676
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2014
Dün aldıgım ciceg Nası bi yere koymalıyım suan balkonda az ısık alan yerde duruyo dibi nemli ilk kez bakıyorum bu cicege bilgilerinizi ppaylaşırsanız sevinirim

Milla, Laleci_03 ve arno66 beğendi.
karben Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2015, 16:16   #677
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2014
Kimse yok mu yardım edin lütfen

karben Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2015, 23:16   #678
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sayın karben, en yakın dönem, sevgili Sûz-i Dilârâ'nın önerilerini bir okuyun isterseniz...

Siklamen (Cyclamen)

Laleci_03 ve zeygen beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2015, 16:14   #679
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

tohumundan çimlendirdiğim yavrumun 2 tane daha minicik yaprağı çıkıyor nasıl heyecanlanıyorum anlatamam

Eklenen Resimler

Eski 07-03-2015, 18:41   #680
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karben Mesajı Göster
Dün aldıgım ciceg Nası bi yere koymalıyım suan balkonda az ısık alan yerde duruyo dibi nemli ilk kez bakıyorum bu cicege bilgilerinizi ppaylaşırsanız sevinirim
Saksı toprağını asla kurutmayın her zaman nemli olsun. Siklamen su sever. Açık hava bitkisidir. Çiçekleri geçtikçe koparırsanız (sadece çiçeği, çiçeğin uzun ip gibi olan sapını değil, ip gibi olan kısım zamanla kurur ve kendiliğinden kopar) bitkiniz daha çok çiçek açacaktır. Bir de verdiğiniz su yağmur suyu ya da en azından dinlenmiş, kireci çökelmiş su olursa daha iyi olur.

Bir süre sonra havalar ısındığında bitkiniz çiçek açmayı bırakacak. Bir iki sayfa önce anlattığım gibi gübreleme yapar ve bir süre sonra da suyunu kesip dinlenmeye bırakırsınız. Sonbaharda eylül başı gibi tekrar sulamaya başlarsanız çiçeğiniz yeniden uyanır ve size o güzel çiçeklerini sunmaya devam eder.

Saksısını değiştirecek olursanız iki ölçü zengin yaprak çürüntülü toprak, iki ölçü yanmış gübre (koyun gübresi olursa daha iyi) bir ölçü de torf karışımı toprak hazırlar soğanın baş kısmı hafifçe dışarda kalacak şekilde gömersiniz. İlk başlarda azar azar tamamen yapraklandıktan sonra da normal sulama yaparsınız.

Düzenleyen Sûz-i Dilârâ : 07-03-2015 saat 19:54
Eski 07-03-2015, 19:37   #681
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

Alıntı:
Saksı toprağını asla kurutmayın her zaman nemli olsun. Siklamen su sever. Açık hava bitkisidir. Çiçekleri geçtikçe koparırsanız (sadece çiçeği, çiçeğin uzun ip gibi olan sapını değil, ip gibi olan kısım zamanla kurur ve kendiliğinden kopar) bitkiniz daha çok çiçek açacaktır. Bir de verdiğiniz su yağmur suyu ya da en azından dinlenmiş, kireci çökelmiş su olursa daha iyi olur.

Bir süre sonra havalar ısındığında bitkiniz çiçek açmayı bırakacak. Bir iki sayfa önce anlattığım gibi gübreleme yapar ve bir süre sonra da suyunu kesip dinlenmeye bırakırsınız. Sonbaharda eylül başı gibi tekrar sulamaya başlarsanız çiçeğiniz yeniden uyanır ve size o güzel çiçeklerini sunmaya devam eder.

Saksısını değiştirecek olursanız iki ölçü zengin yaprak çürüntülü toprak, iki ölçü yanmış gübre (koyun gübresi olursa daha iyi) bir ölçüde torf karışımı toprak hazırlar soğanın baş kısmı hafifçe dışarda kalacak şekilde gömersiniz. İlk başlarda azar azar tamamen yapraklandıktan sonra da normal sulama yaparsınız.

:O ben şimdiye kadar hep sapıyla birlikte kopardım yaprağını da çiçeğini de... inşallah zararım dokunmamıştır. teşekkür ederim bilgi için

Eski 07-03-2015, 19:53   #682
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2014
Alıntı:
:O ben şimdiye kadar hep sapıyla birlikte kopardım yaprağını da çiçeğini de... inşallah zararım dokunmamıştır. teşekkür ederim bilgi için
Aynen Ben bir de sapın en dibinden koparıyordum, pek bir zararını görmedim ama daha dikkatli olmak lazım...

YeniGine ve saisha beğendi.
Laleci_03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2015, 20:53   #683
Yeni Üye

Alıntı:
Sayın gazel42, bu anlattığınız olayları tam olarak ne zaman yaptınız?

Konya'da havaların ısınmasına daha bir-bir buçuk ay vardır. Gölgede bu süre daha da uzar. Siz soğanı söküp kurutmuşsunuz, soğanı sulamaya başlasanız bile zavallıcık kök yapıp yeşereyim diyene kadar tekrar uyku zamanı gelecek. Siz bence soğanı karanlık ve serin bir yere bırakın uyusun. Sonbaharda tekrar sulamaya başlarsınız.

Eğer siklamen aldınız ve dinlenme zamanı gelmeden yaprakları çiçekleri soldu ise yanlış bakmışsınız demektir. Siklamen çok zahmetsiz bir çiçektir. Tek isteği açık havada serin, gölge bir yer ve su. Size bol bol çiçek verir. Tüm soğanlı bitkilerde olduğu gibi siklamende de en riskli dönem bence uykuda olduğu ve uyanma zamanı geldiğinde tekrar dikmedir. Yanlış uygulamalar soğanları kaybetmemize neden oluyor. Bir önceki sayfada siklamen bakımıyla ilgili bulduğum bilgileri yazmıştım. Oradan bakabilirsiniz.
bn sıklemeni aldığımda bakımı hakkında bi fikrim yoktu, diğer çiçeklere gösterdiğim alaka gibi gösterdim su güneş vs konusunda.. ama sıklemen biraz farklı imiş.. ve tamamen benden kaynaklı hatalarla kaybettim güzelim çiçeğimi
yumrusu da dediğim gibi pencere kenarında toprak içinde gömülü.. su vermiyorum.. dinlenmeye bıraktım... dediğiniz gibi şimdi su verirsem filizlense bile yaz aylarına denk gelecek yine yazık olacak.. en iyisi sonbahar başını beklmek.. sizden ricam eylül ayı geldiğinde su vermeye başlayacağım ya inşallah, işte suyunu ne aralıklarda vereceğim? yani saksının altlığına döksem yeterlimidir? ilk sulamaya başlarken bile...?

YeniGine beğendi.
Eski 07-03-2015, 20:56   #684
Yeni Üye

Alıntı:
tohumundan çimlendirdiğim yavrumun 2 tane daha minicik yaprağı çıkıyor nasıl heyecanlanıyorum anlatamam
çok güzel maşallah ... rica etsem tohumu hangi ayda ektiğinizi yazarmısınız? birde tohum hangi renge dönünce ektiniz?
yani tohum kendiliğinden mi düştü çiçeğinden, yoksa siz tohumu çıkarıp mı aldınızz??

saisha beğendi.
Eski 07-03-2015, 20:57   #685
Yeni Üye

Alıntı:
tam olarak tarih verebilir misiniz? normalde dinlenme zamanı ağustos bitiminde son buluyor. eylülden itibaren sulamaya başlanmalıdır diye biliyorum. ben kendi yaptığımı anlatayım siz ona göre bir plan yapın. benim sıklamenim direkt güneş ışığı görmeyen (sabah güneşi ve akşam güneşi dahil) balkonda duruyor. tabağına su çıkacak kadar su verdim, tabaktaki suyun bittiğini görünceye kadar bir daha su vermedim. haziranın sonuna (tüm yaprakları sararıp dökülene) kadar sulamaya devam ettim. hiç yaprak kalmayınca sulamayı bıraktım ta ki eylüle kadar. aldığım ilk yıl saksıdını değiştirmedim, 2. yıl yeni büyük bir saksıya eylül ayında sulamaya başlamadan önce geçirdim. hiç yumrusunu çıkarıp başka bir yerde bekletmedim hep kendi saksısında, toprağının içinde bekledi. bir dahaki eylüle çok var... isterseniz yavaş yavaş su vermeye başlayın. ama tabi işin uzmanı olan arkadaşlar daha iyi bilirler, ben kendi düşünceme göre konuşuyorum, yanlış yönlendirmek istemem

bir ay kadar oldu yumuruyu dinlenmeye bırakalı.. biliyorum erken oldu ama bütün yapraklar dökülmüştü mecbur kaldım...

saisha beğendi.
Eski 07-03-2015, 21:29   #686
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

sayın gazel42 bütün yapraklar dökülse bile sulamaya devam etseydiniz bitkiniz tekrar yeşerir çiçek bile açardı. Benim kipa'dan aldığım siklamenler de yapraksızdı. Yapraklar ya çürümüş ya da çürümek üzereydi. Temizledim, açık havaya aldım ve sulamaya devam ettim. Şimdi üstleri çiçek dolu.

Gelelim saksının durumuna saksınızı pencere önünden alın, serin, kuru bir yere kaldırın. Temiz hava akımı da olsun ortamda.

Eğer soğanınız sağlıklı bir şekilde uyku dönemini atlatırsa eylülde azar azar sulayın. Saksı altlığından su çıkmayacak şekilde. Yani üstten suyu verdiğinizde saksı altlığından su çıkmasın, toprak bütün suyu emsin. Bu şekilde sulamadan amaç soğanın soğuk havaya adapte olmaya çalışırken fazla sulamayla çürümesini engellemek.

Bitkiniz tamamen yapraklandıktan sonra suyu verdiğinizde saksı tabağından çıksa da sorun olmaz.

Düzenleyen Sûz-i Dilârâ : 08-03-2015 saat 19:41
Eski 12-03-2015, 20:57   #687
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-11-2014
E bol bol açtılar şimdi uyku vaktii

Eklenen Resimler

YeniGine, hira, Muda ve 6 kişi beğendi.
yeşilaşk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2015, 21:53   #688
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gazel_42 Mesajı Göster
çok güzel maşallah ... rica etsem tohumu hangi ayda ektiğinizi yazarmısınız? birde tohum hangi renge dönünce ektiniz?
yani tohum kendiliğinden mi düştü çiçeğinden, yoksa siz tohumu çıkarıp mı aldınızz??

eylül ayında ektim. çok yavaş büyüyorlar tohumları tamamen kuruyup kahverengileşene kadar almadım, yani koparmadım. zaten tohumlar olgunlaşmaya başladığında kapsülün ağzı açılıyor. bazı kapsülleri, tohumlar rüzgardan dolayı sağa sola dağılmasın diye erken kopardığım da oldu. aslında bir sürü tohum var elimde ama Ankara'da bıraktım çoğunu...

Eski 16-03-2015, 21:56   #689
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

sıklamenime çiçek vitamini verdim, çiçeklerinin yaprakları yandı gibi oldu. hepsinin de kulak ucu karardı neden acaba? bu çiçek vitaminlerinin son kullanma tarihi gibi birşey var mı? bozulmuş olabilir mi? baktım herhangi bir yerinde son tüketim tarihi falan yoktu, ama aklıma başka bir sebep gelmiyor

Eski 17-03-2015, 15:49   #690
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Yeni edindiğim sıklemenim.

Eklenen Resimler

ERKEN48, hira, Muda ve 4 kişi beğendi.
çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024