agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni1317Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-01-2008, 09:05   #31
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2006
Galeri: 21
Sorununuzun nedeni balkonda ve soğukta olmaları değil. Benimkiler de -güney- balkonunda ... Hiçbir bozulma yok. Ben çiçekli almıştım bir ay önce, çiçek vermeye devam ediyor...

yukka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2008, 15:33   #32
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
19 Aralık 2008'de görüntülediğim, 10. mesajdaki siklamenlerim (11.mesajdakiler henüz çok küçükler) nihayet çiçekleniyorlar. İşte bugün görüntülediğim küçücük siklamen tomurcukları. Bu fotoğrafı çektikten sonra burada dolu yağmaya başladı ve yağmur halen devam ediyor umarım dolu onlara bir zarar vermemiştir.

Eklenen Resimler

SUDEM beğendi.
Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2008, 13:44   #33
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Benim siklamen yaprakları dipten çürümüş.İnşallah yumruya bir şey olmamıştır.Hevesle alıyoruz,arkası gelmiyor.

SUDEM beğendi.
çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2008, 20:30   #34
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Sonunda siklamenlerim çiçek açtı.

Eklenen Resimler

sezilen beğendi.
Eski 18-03-2008, 20:45   #35
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Uzun zamandır bu bölüme hiç mesaj yazılmamış. Yeni öğrendiğim bir bilgiyi buradan paylaşmak istedim. Tohum olarak ekilen siklamen ilk yıl sonunda mercimek, 2.yıl nohut,3.yıl fındık kadar yumru geliştirerek ilk çiçeğini ancak 3 yıl hatta 4 yıl sonra veriyormuş!!! Doğruluğundan emin olmamakla birlikte geçen yıl topladığım tohumlardan yetiştirdiğim siklamenlerin yumrularını toprağı biraz eşeleyip inceledim. Şu anda oldukça minik bir boncuk kadar, eğer erimezlerse bakalım seneye ne kadar olacaklar?

Eski 26-03-2008, 01:17   #36
Ağaçsever

phal's Avatar

Giriş Tarihi: 17-01-2008
Benim siklamenlerim aralık ayından beri çiçekliydiler ve şu an son birkaç çiçeğini
verip dinlenme dönemine hazırlanmaktalar.Siklamenler salon bitkisi olarak görülse de esasen dış mekan bitkileridir.Ben onları sürekli olarak camekanlı balkonumda tutuyorum.Soğuk seven bir bitki olarak oda sıcaklığında tomurcuk sayısı az ve çiçek ömrü kısa olur.Hatta çiçeklenmeleri doruktayken içeriye aldığımda tomurcuklarda çürüme ve yapraklarda sararma olmuştu.Direk güneş ışığından korunmalı,ancak aydınlık ve havadar bir ortamda tutulmalıdır.Az su seven bitkilerdir,saksıda bakılıyor ise sulamanın saksı tabağına haftada bir 1 cm kadar eklenmesi uygundur,bahçede ise doğrudan yumru üzerine su dökmekten kaçınılmalıdır.Yapraklarda pörsüme ve sarkma kuruluktan ziyade fazla sulama neticesidir,sararma ise genellikle ışık yetersizliğinden olur.Çiçeklenme geçtiğinde yapraklar bir süre daha yeşil kalır ve bu dönemde sulamaya devam edilir.Yapraklar kuruyunca ise sulama kesilmeli,saksı kuru ve karanlık bir yerde dinlenmeye bırakılmalıdır.
Sizlerle naçizane bilgi ve tecrübelerimi paylaşmak istedim.Umarım faydalı olabilmişimdir.

feyzagul ve SUDEM beğendi.
phal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2008, 00:52   #37
Ağaç Dostu

nalan dayıoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 30-12-2007
sevgili buket aknar tohumlarını ekim ayında ektiğim sıklamenlerim 10 santim kadar olup öylece kaldılar yumruları nohut kadar oldular ama bitki büyümüyor yoksa 3 yıl çiçek görmek için bekleyecekmiyiz gerçekten.

nalan dayıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2008, 16:05   #38
Ağaç Dostu

Sümeyye Polat's Avatar

Giriş Tarihi: 20-06-2007
Galeri: 4
Merhaba arkadaşlar. Bu siklameni 2 hafta kadar önce çiçekçiden aldık. Bütün yapraklarını dökmeden önce bile yaprağından çok çiçeği vardı. Ama bir anda sararmaya başladı. Sizce bu durun neden kaynaklanıyor olabilir? Düzeltmek için ne yapmam gerekiyor?

Eklenen Resimler

Sümeyye Polat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2008, 17:09   #39
Ağaç Dostu

Tubay's Avatar

Giriş Tarihi: 20-02-2008
Galeri: 2
Sevgili Sümeyye siklamen güneşi sevmiyor mümkün olduğu kadar serin bir yerde tutmalısın anladığım kadarıyla seninki camın önünde.Birde diğer çiçeklerin yanına koyma temiz havayı daha çok seviyor.Bu arada siklamen kış çiçeğidir bende senin gibi Malatya'ya ancak baharda gelen kış çiçeklerine önceleri çok saldırırdım ama artık aklım başıma geldi

Tubay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2008, 19:09   #40
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2007
Galeri: 171
Zamanı biten sıklemen yapraklarını ve çiçeklerini döküyor. Dinlenip tekrar canlanıyor. Tubaykaradg a katılıyorum. Üzülmeyin...

özlem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2008, 20:27   #41
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Çok sulanmışsa yumrusu eriyebilir. Ama uzun zaman önce çiçeklenen siklamen dönem sonuna da gelmiş olabilir. Çiçekler dökülünce ortaya tohum kapsülleri de çıkması gerekiyor. Sizde tohum kapsülleri ortaya çıktı mı?

Eski 09-04-2008, 08:41   #42
Ağaç Dostu

Sümeyye Polat's Avatar

Giriş Tarihi: 20-06-2007
Galeri: 4
Sevgili olay9, Tuba Hanım, Buket Hanım çok teşekkürler...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tubaykaradag Mesajı Göster
Sevgili Sümeyye siklamen güneşi sevmiyor mümkün olduğu kadar serin bir yerde tutmalısın anladığım kadarıyla seninki camın önünde.Birde diğer çiçeklerin yanına koyma temiz havayı daha çok seviyor.Bu arada siklamen kış çiçeğidir bende senin gibi Malatya'ya ancak baharda gelen kış çiçeklerine önceleri çok saldırırdım ama artık aklım başıma geldi
Tuba hanım çiçeğin bulunduğu yer aydınlık ama sıcak değil. Aslında bu kırmızı olan komşumuzun çiçeği. Minik yeğeninin aşırı ilgisinden korumak için bizde kaldı bir hafta kadar. Şimdi ne durumda bilmiyorum ama yaprakların birden sararması bunun doğal bir süreç olmadığını düşündürdü bana. Ama arkadaki pembe bizim. Onun şimdilik sorunu yok. Umarım bundan sonra da olmaz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Buket Aknar Mesajı Göster
Çok sulanmışsa yumrusu eriyebilir. Ama uzun zaman önce çiçeklenen siklamen dönem sonuna da gelmiş olabilir. Çiçekler dökülünce ortaya tohum kapsülleri de çıkması gerekiyor. Sizde tohum kapsülleri ortaya çıktı mı?
Buket Hanım tohum kapsülleri kırmızı olanda bir tane var, pembe olanda da üç tane. Daha önce kuruttuğum siklamenlerin tohumu olmamıştı hiç. Forumda tohumları olduğunu öğrendiğimde de çok şaşırmıştım. Eğer bir sorun çıkmazsa üç kapsül de sağlıklı görünüyor. Fırsat bulunca resimlerini eklerim.

Düzenleyen Sümeyye Polat : 31-05-2008 saat 10:01
Sümeyye Polat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2008, 14:01   #43
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Tohum kapsülleri zamanla irice bir bilye kadar olacak ve bir süre sonra kuruyup açılacak. İçerisinde küçük tohumlar eğer kontrol edip toplayamazsanız bulunduğu yer veya saksıya dökülebilir. Ben geçen yıldan topladıklarımı bu yıl çimlendirdim.

Eski 09-04-2008, 16:59   #44
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi olay9 Mesajı Göster
Zamanı biten sıklemen yapraklarını ve çiçeklerini döküyor. Dinlenip tekrar canlanıyor. Tubaykaradg a katılıyorum. Üzülmeyin...

Yapraklar döküldükten sonra dinlenme evresinde arada bir sulamak gerekir mi? Teşekkürler.

Eski 09-04-2008, 19:39   #45
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-04-2008
MErhaba,Ben de benim cyclamenim de yeni. Ancak burdan öğrendiğime göre,çiçekleri varken çok sulamak gerekiyormuş. Yaprakları döküldükten sonra dinlenme dönemine giriyormuş ve sulamayacakmışız. Başka bir yerde de patatesinin çıkarılıp saklanması gerekiyor yazıyordu. Serin yerde saklanmalıymış. Mışlı konuşmak da olmadı ama okuduklarım bunlar.

Sehernaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2008, 19:58   #46
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler Sehernaz Hanım. Çiçekliyken yine de "çok" sulamayın, bitkiyi çürütebilirsiniz.

Eski 10-04-2008, 14:48   #47
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Arkadaşlar; benim siklamenler ile ilgili tecrübelerim sadece 2 yıla dayanıyor. İlk yıl; çiçekler geçtikten sonra ne olduğunu anlamadığım için arkadaşımın tavsiyesi ile saksıyı olduğu gibi bahçenin bir köşesine kaldırmış ve Ağustos ayına kadar da sulamamıştım. Ağustos ayında haftada bir biraz sulamaya başlamıştım ardından da geçen yıl çok güzel çiçeklerim açmıştı. Sonra geçen yıl (2007) çiçekleri geçince; artık tecrübelendim ya, bir yıl önce toplayamadığım tohumları da toplamış ve sonrasında yine saksısını kaldırmıştım. Bu yıl yine ayni olayı tekrar ederek çiçeklerimi yetiştirdim. Topladığım tohumları da ektim sadece çimlendiler.
Komşum bu konuda çok tecrübeli o bana 2-3 hatta 4 yılda çiçeklenebileceklerini söyledi. Bahçesinde o kadar çok siklamen var ki, o kesinlikle söküp saklamıyor.

Eski 10-04-2008, 18:53   #48
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yukka Mesajı Göster
Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler Sehernaz Hanım. Çiçekliyken yine de "çok" sulamayın, bitkiyi çürütebilirsiniz.
Ben fazla sulamıyorum zaten,sobalı odadan salona çıkardım ama sobalı odadayken yaprakları(sonradan öğrendim sıcak ve kuru havadan dolayı)sararıp dökülmüştü. Sedece 4 yaprak kaldı kalanı kırmızı çiçekler. Ama komşumuzun cyclameni günde 2 su bardağı su içiyor. Tabi onun çok fazla yaprağı var ve patatesinden ayrı ayrı filizler çıkarıyor.
Ben teşekkür ederim.

Eski 16-04-2008, 02:33   #49
Ağaçsever

phal's Avatar

Arkadaşlar,
Siklamenlerimin son çiçeklerini döküp dinlenme dönemine geçtiklerini söylemiştim.Oldukça uzun süre beni çiçeklerinden mahrum bırakmadılar.Ancak yaprakların sararıp dökülmesini beklerken çiçeklerin bitmesiyle birlikte hızla yeni yapraklar ve sürgünler vermeye başladılar.Mevcut yapraklar da hala sağlıklı görünüyor.Bitkilerin ne yapmaya çalıştığını anlamadım,yumrularını güçlendirmek için daha fazla fotosentez unsuru mu üretiyorlar dersiniz?

SUDEM beğendi.
Eski 16-04-2008, 10:41   #50
Ağaç Dostu

Sayın yukka mesajınız gözümden kaçmış. Bildiğim kadar ile çiçekli olduğunda sıcak ortam bitkinin sararıp solmasına sebep oluyor. Ortam bi kere serin olacak. Bitki dinlenme dönemine girince tamamen yaprak döker. Genellikle yaz ayları sıcak olduğundan dinlenme dönemidir. Hiç sulamayın demek yanlıştır. Çünkü soğanda bi nevi canlıdır. Ayda bir **** 15günde bir çok az su verebilirsiniz. Havalar serinlemeye başlayıncada devamlı haftalık su verirsiniz.

Eski 17-04-2008, 13:47   #51
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Benim çiçeğim geçen sene hep yapraklı kaldı.Fakat ben sulamıştım.1 ay önce 1 tane pembe çiçek açtı.Şu an hala çiçeği duruyor.

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2008, 09:04   #52
Ağaç Dostu

Bir tane açmasının sebebi dinlenme dönemi geçirmediğindendir.

Eski 18-04-2008, 14:09   #53
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Benimkilerde, tohum kapsülleri oluşmaya başladı.

Eski 22-04-2008, 15:58   #54
Ağaçsever

phal's Avatar

Siklamenlerim yeni ve canlı filizler vermeye devam ediyor.Yeni yaprak açmak bir yana yeni öbekler oluşturuyorlar.Bu gidişle dinlenme olayına giremeyecekler.Daha önce böyle olmamıştı.Sizce sulamayı tamamen kesmeli miyim yoksa büyüme ve gelişmelerini desteklemeli miyim?

Eski 22-04-2008, 20:16   #55
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Bence büyüyüp gelişiyorlarsa suyu kesilmemeli.

Eski 06-05-2008, 09:34   #56
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Bu da benim siklamenim, ölmüyor ama çiçek de açmıyor, çiçekçiden aldığımda 6 tane tomurcuğu vardı, hepsi sırayla açtı sonra da soldular, nasıl bakılacağını öğrendikten sonra evin içinde sabah bir yere öğleden sonra bir yere kaldırıyorum -evimiz doğu-batı yönlü- pencere açıp sürekli taze hava almasını sağlıyorum bazen de diğer çiçeklerimle biraraya getirip, Klasik Batı ve Türk müziğinden eserler dinletiyorum ve bu arada kedimin şerrinden korumaya çalışıyorum

Eklenen Resimler

SUDEM beğendi.

Düzenleyen Sûz-i Dilârâ : 09-05-2008 saat 14:22
Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2008, 14:13   #57
Ağaç Dostu

seren's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2006
Galeri: 11
Merhaba arkadaşlar;

Daha önceki mesajlarda yazıldımı bilmiyorum ama birkaç tavsiyede bulunayım.
Sıklamen, kışın çiçek açıp yaprakları ve çiçekleri solduktan sonra, (solmasa bile gerileme olur, yapraklarını dipten koparın) soğanı, köklerini zedelemeden topraktan çıkarın ve temizledikten sonra karanlık bir yerde bir hafta ongün kadar bekletin ve tekrar torfa dikin Ama yeni torf olacak. 10-15 gün sonra yeni sağlıklı yapraklar çıkmaya başlar. Sulamayı alt tabağına su koyarak yapın. Yapraklar çıkıncada spreyleme yapabilirsiniz. Bundan çok hoşlanır ve canlı, diri görünüm kazanır.
Eğer çiçek kışın ve ilkbaharda canlı,çiçekli ve diri ise dinlenmeyi yazında yaptırabilirsiniz. Sıcağı sevmez. Serin ortam olacak. Ben Antalya'da oturduğum halde kışın çiçek açar, martta dinlendiririm. Yazın balkonda az güneşli/gölgeli yerde tekrar çiçeklenir ve uzun süre öylece kalır.

SUDEM beğendi.
seren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2008, 16:09   #58
Ağaçsever

Benim cyclamenim yaprak çıkarmaya başladı.3 tane çiçek var,yeni yapraklar da çıkarıyor. Fazla su vermiyorum. Yapraklar çok canlı,solacağa benzemiyor. Nasıl dinlenecek?Dinlenmezse seneye çiçek açamaz mı yani?

Eski 08-05-2008, 21:19   #59
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Her işin başı sabır. Sevgili Sehernaz, endişelenme yakında dinlenmeye başlayacak. O açtığı çiçekler yapraklarını dökünce altından küçük bir boncuk gibi tohum kapsülü oluşacak. Çiçekler hep bitecek yapraklar da yavaş yavaş geçecek. Benimkilerde çiçekler geçti yapraklar halen iyi durumda sulamaya devam ediyorum.

Eski 12-05-2008, 17:34   #60
Ağaçsever

Teşekkür ederim Buket Aknar.. O zaman fazla olmamak kaydıyla sulamaya devam edeyim.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024