agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni2852Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-12-2010, 22:51   #661
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi artemisia10 Mesajı Göster
Teşekkürler Sn. Lilium daha önce hiç yumru ayırma işlemi yapmadığım için bitkiye zarar vermekten de korkuyorum 5 tanesi bir aradalar bahçedeler yumrularını görmedim saksıdan aktarmıştım acaba bu yumrular birbirine bağlı mıdır? Yani eğer bağlılarsa keserek çıkarmam gerekecek herhalde ve çıkardığım yumruda boğum ya da gözlere dikkat ederek keseceğim ben bu kadar anlayabildim doğru mudur acaba?
Sn artemisia; eğer bitkiler gelişmiş ise yumrular kendisini ayırır, veya çok küçük bir noktadan anaya bağlı kalır ve kolayca ayrılır. yaprakları sararmaya başladıysa korkmanıza gerek yok . hatta lLilium un yaptığı gibi, hafif yeşilken bile ayrılabilir. Kesmek gerekmeyecektir. Elinizle ayırabilirsiniz.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2010, 23:00   #662
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-10-2010
İyi geceler. 23 kasımda zambak ve lilyum soğanlarımı diktim ama hala filizlenme göremedim bu normal bir durummu? ne kadar zamanda filizlenirler?

justice beğendi.
esracer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2010, 23:47   #663
Ağaç Dostu

artemisia10's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2010
Galeri: 55
[QUOTE=kgursan;733927]Sn artemisia; eğer bitkiler gelişmiş ise yumrular kendisini ayırır, veya çok küçük bir noktadan anaya bağlı kalır ve kolayca ayrılır. yaprakları sararmaya başladıysa korkmanıza gerek yok . hatta lLilium un yaptığı gibi, hafif yeşilken bile ayrılabilir. Kesmek gerekmeyecektir. Elinizle ayırabilirsiniz.[/QUOTE
Sn. kgursan bu hafta ayıracağım şimdi daha iyi anladım teşekkürler...

justice beğendi.
artemisia10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2010, 00:02   #664
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Teşekkürler Sn. Lilium daha önce hiç yumru ayırma işlemi yapmadığım için bitkiye zarar vermekten de korkuyorum 5 tanesi bir aradalar bahçedeler yumrularını görmedim saksıdan aktarmıştım acaba bu yumrular birbirine bağlı mıdır?
Sayın kgursan açıklamış, bende ilave edeyim, yumruları sayın kursanın dediği gibi ayırabilirsin, diğer kök ve sap üzerindeki yavru soğanları da buradaki resimlerde çok açık bir şekilde anlattım, bakınız resim iki ve resim üç

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2010, 00:14   #665
Ağaç Dostu

artemisia10's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Sayın kgursan açıklamış, bende ilave edeyim, yumruları sayın kursanın dediği gibi ayırabilirsin, diğer kök ve sap üzerindeki yavru soğanları da buradaki resimlerde çok açık bir şekilde anlattım, bakınız resim iki ve resim üç
Sizin resimleri görmüştüm Sn. lilium benim bitkim august lily(kokulu hosta) ve nedense okuduklarımdan onun soğanlı değilde yumrulu yani patatese benzeyen türden kökleri olduğunu düşündüm o yüzden sordum zaten. Yoksa konuları okuyup resimlere bakıyorum ama tam anlatamamışım ya da ben konuyu yanlış anlamışım...

Eski 31-12-2010, 00:14   #666
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esracer Mesajı Göster
İyi geceler. 23 kasımda zambak ve lilyum soğanlarımı diktim ama hala filizlenme göremedim bu normal bir durummu? ne kadar zamanda filizlenirler?
Hangi tür olduğunu açıklarsanız daha net bir şey söyleyebiliriz.

Liliumlar türlerine göre ekim zamanları filizlenme zamanları değişkendir, soğan olarak ektiyseniz çok sulamayınız az az nemlendiriniz, yaprak çıkarmasını bekleyiniz, aksi halde soğanı çürütürsünüz.

Yapraklanmaları türlere göre değişkendir. Örneğin: lilium candidumlar yapraklanma dönemindeler, casabılancalar ayırma dönemindeler.

Eski 31-12-2010, 00:36   #667
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Sizin resimleri görmüştüm Sn. lilium benim bitkim august lily(kokulu hosta) ve nedense okuduklarımdan onun soğanlı değilde yumrulu yani patatese benzeyen türden kökleri olduğunu düşündüm o yüzden sordum zaten. Yoksa konuları okuyup resimlere bakıyorum ama tam anlatamamışım ya da ben konuyu yanlış anlamışım...
Pardon
Siz haklısınız, siz anlatmışsınızda biz yanlış anlamısız, mesajı tekrar okuyunca anlaşıldı.

Eski 31-12-2010, 00:42   #668
Ağaç Dostu

artemisia10's Avatar

ben de tekrar tekrar baktım off yanımda olsa açıp bakacağım köklerine neyse pazar göreceğim artık...teşekkürler iyi geceler...

Eski 31-12-2010, 09:40   #669
Ağaç Dostu

Yanıtınız için teşekkür ederim. soğanları aldığım yerde lilyum beyaz dediler. zambak ne renk ve çeşit bilemiyorum soğanlar iriydi ilk defa yetiştirdiğim için pek bilgim yok.
İyi Seneler.

Eski 31-12-2010, 09:59   #670
Ağaç Dostu

vehbi's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2009
Galeri: 9
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Ana soğandan ayrılan kök ve yavru soğanlar

Eklenti 185146

Gövde üzerinde oluşan kökleri de oluşan, alınma zamanı gelmiş bir yavru soğan.

Eklenti 185147

Ve ayrıldı, yaşamını kendi idame ettirecek.

Eklenti 185148

Oldukça iyi kök gelişimi yapmış.

Eklenti 185149

Baya bir yavru soğan elde ettim.

Eklenti 185150
vermiş olduğunuz çok faydalı bilgiler için çok teşekkür ederim.

vehbi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2011, 17:23   #671
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Yanıtınız için teşekkür ederim. soğanları aldığım yerde lilyum beyaz dediler. zambak ne renk ve çeşit bilemiyorum soğanlar iriydi ilk defa yetiştirdiğim için pek bilgim yok.
İyi Seneler.
Sn esra cer; Zambak ve Lilium aynı bitkilerdir. Ancak bazı durumlarda insanlar bütün soğanlı bitkilere ZAMBAK derler. Örneğin; Alata zambağı, kılıç zambağı (Gladiol dür, veya arpa zambağı (Frezya) dır, Veya mezarlık zambağı (Süsen denilen bir İRİS türüdür.)

Bu nedenle satıcılar konuyu bilmeyen alıcılara "Bu senin istediğin" dir derler, ve alakası olmayan bir soğanı satarlar. Eh 3 ay sonra nerde gördüm ben seni? olur olay. Bu nedenle satıcılara her zaman itibar etmeyin. Onlar bilgili satıcı yerine PAZARLAMACI olabilirler.

Eski 05-01-2011, 20:59   #672
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Sn esra cer; Zambak ve Lilium aynı bitkilerdir. Ancak bazı durumlarda insanlar bütün soğanlı bitkilere ZAMBAK derler. Örneğin; Alata zambağı, kılıç zambağı (Gladiol dür, veya arpa zambağı (Frezya) dır, Veya mezarlık zambağı (Süsen denilen bir İRİS türüdür.)

Bu nedenle satıcılar konuyu bilmeyen alıcılara "Bu senin istediğin" dir derler, ve alakası olmayan bir soğanı satarlar. Eh 3 ay sonra nerde gördüm ben seni? olur olay. Bu nedenle satıcılara her zaman itibar etmeyin. Onlar bilgili satıcı yerine PAZARLAMACI olabilirler.
Teşekkür ederim evet bu dediğiniz konuyu bizzat yaşadım Eminönünde özellikle.
ama ben soğanları burada gördüm. lilyum soğanını az çok buradan gördüğüm kadarıyla biliyorum. bendeki soğanlarda aynısı idi. 23 kasımda dikmiştim dün toprağını hafifçe açtım baktım hala bir filiz yok. soğanı çıkarmadım belki
kök yapmıştır bilemiyorum biraz daha beklemelimiyim?

Eski 08-01-2011, 17:32   #673
Ağaç Dostu.

Mart-Nisana kadar beklemelisiniz.

Eski 15-01-2011, 11:47   #674
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2010
Orkun bey ellerinize sağlık gerçekten çok güzel görünüyorlar Bu arada size birkaç sorum olacak Soğanları ne zaman ektiniz nekadar sürede çimlendi ve çiçekler oda sıcaklığında ne kadar süre bu formunu muhafaza etti ?

erol21 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2011, 21:26   #675
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2010
Bugün bir saksı Lilium aldım ve balkona koydum, iyimi yaptım acaba ve nasıl sulayacağım acaba ?

Eklenen Resimler

justice beğendi.
bettyycim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2011, 13:10   #676
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-02-2011
merhaba.lılyumlarımı aldığimda çok güzeldı fakat şimdi öluyor sulamaya devam edıyorum.en alt kısmndan ve çiçeklerının dokulduğü yerden beyaz bişeyler çıkıyor ben soğana benzettım soğana benzettığim şeylerın içinden fılızlenme olmuş o beyaz şeyler soğan mı yoksa yenı yaprak mı çıkıyor bana yardım ederseniz çok sevınırım.ölmelerını ıstemıyorum

Eklenen Resimler

justice beğendi.
hulya1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2011, 15:56   #677
Ağaç Dostu.

üçüncü fotoğraftan anlaşıldığına göre toprak içinde soğanlarınız çürümeye başlamış. İlk etapta kökleri çürümüş, soğanların kendisi de çürüyebilir.
şu anda çiçekleri bittiğine göre, soğanları topraktan çıkarıp bol akar su ile yıkayın temizleyin, poşetin içine temiz torf veya harç toprağı içine soğanlarınızı gömün ve buzdolabında 2 ay bekletip bol güneşli bahçeye dikin. orada gelişmelerini takip edin. kolay gelsin.

edipsaydam beğendi.
Eski 17-02-2011, 18:43   #678
Ağaçsever

Suryanarayana's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2006
Merhaba

İki yıldır cok guzel acan liliummu kucuk bir saksıda unutmustum. Bu yıl hic hareket goremeyince saksısını bosalttim. Saksının altı metrelerce kök doluydu resmen toprak%30 azalmıstı. soganlari dikkatlice ayıklayıp 3 saksıya esit olarak ektim bakalım neler olacak.

Soğanlari ekmeden once oksijenli su ile yıkadım.Çektigim resimler aşağıdadır.

Eklenen Resimler

Suryanarayana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2011, 18:46   #679
Ağaçsever

Suryanarayana's Avatar

Soğanlari ayıkladıktan sonra.

Eklenen Resimler

Eski 18-02-2011, 20:15   #680
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Bu liliumlar acaba casablanca denilen çiçekmi.

gtatas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2011, 10:47   #681
Ağaçsever

Suryanarayana's Avatar

Liliumlarin tam ismini bilmemekle beraber ciceklerinin turuncu oldugunu soyleyebilirim.

Eski 19-02-2011, 21:50   #682
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gtatas Mesajı Göster
Bu liliumlar acaba casablanca denilen çiçekmi.
"Casablanca " Oriental Liliumlardan bir çeşittir, rengi beyaz ve hafif kokuludur. Ama her lilium, veya her beyaz lilium, hatta her beyaz oriental lilium Casablanca değildir.

İhtimal ki casablanca liliumun soğanları Şubat sonu-Mart başında satışa çıkacak.

Eski 21-02-2011, 17:58   #683
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Çiçekleri solan ve bütün yaprakları dökülen Pembe Liliummu söküp soğanları çürümeden topraktan çıkarayım dedim, hemen çürüyen sapın bie parmak altında soğan oluşumları mevcuttu ve ben sağları kesmiş bulundum, şimdi bu soğanları sarıp kaldırayım mı ne dersiniz Sevgili Lillium ve tekrar ne zaman ekmem uygun olur.

Eklenen Resimler

justice beğendi.
Eski 22-02-2011, 20:48   #684
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bettyycim Mesajı Göster
Çiçekleri solan ve bütün yaprakları dökülen Pembe Liliummu söküp soğanları çürümeden topraktan çıkarayım dedim, hemen çürüyen sapın bie parmak altında soğan oluşumları mevcuttu ve ben sağları kesmiş bulundum, şimdi bu soğanları sarıp kaldırayım mı ne dersiniz Sevgili Lillium ve tekrar ne zaman ekmem uygun olur.
Sorunuz sn Liliuma ama ben toprak içine (veya torfvs.) hemen dikerek saklamanızı öneririm. Toprak hafif nemli kalacak çıkıştan sonra sulanacak.

Eski 28-02-2011, 21:48   #685
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Sorunuz sn Liliuma ama ben toprak içine (veya torfvs.) hemen dikerek saklamanızı öneririm. Toprak hafif nemli kalacak çıkıştan sonra sulanacak.
İyi drenajlı bir toprak hazırlayı ektim yağmur suyu alabilecek bir yere bıraktım, Sevgli lilium'un tavsiyesiyle çok teşekkür ederim ilginize

Eski 10-03-2011, 10:45   #686
Ağaç Dostu

İyi günler Lilyum dan vazgeçmedim ankara ziyaretim vardı geçtiğimiz hafta marketten 3 renk lilyum aldım ve hemen geniş bir saksıya 6 tane diktim acaba 6 lilyum saksıda olurmu? Lilyum reinesse asiatic yazıyordu paketin üzerinde. Resim eklerim en kısa zamanda

Eklenen Resimler

Düzenleyen esracer : 10-03-2011 saat 16:49 Neden: resim ekleme
Eski 10-03-2011, 22:44   #687
Ağaç Dostu.

Alıntı:
3 renk lilyum aldım ve hemen geniş bir saksıya 6 tane diktim acaba 6 lilyum saksıda olurmu? Lilyum reinesse asiatic yazıyordu paketin üzerinde. Resim eklerim en kısa zamanda
Asiatic liliumlar olabilir. Ama soğanları gelişemez biraz küçük kalır. Haziran da açarlar.

Eski 11-03-2011, 11:58   #688
Ağaç Dostu

Teşekkürler aynı saksıya diktiğim içinmi soğanları gelişemez

Eski 12-03-2011, 17:15   #689
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Teşekkürler aynı saksıya diktiğim içinmi soğanları gelişemez
Soğanın gelişmesi bol güneş, bol besin ile olur. Saksıda zaten torf da besin yoktur, ayrıca bol ve rahat kök uzaması olamaz. Tarlada bol kök gelişme olur. bu nedenle soğan AZ gelişir saksıda. Bu bütün bitkiler için böyledir.

Eski 14-03-2011, 19:02   #690
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Sayın kgursan
Geçen sene sizden aldığım Casablancaları sökmedim. Büyük saksıdalar dediğiniz gibi az suladım. Saplar solunca dipten kestim. Şimdi bahar geldi sulamaya başlayayım mı. Şu anda hiçbir uyanma yok.

Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024