agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni2852Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-09-2020, 14:01   #1651
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-07-2017
merhaba arkadaşlar,

bilenlerden yardım rica ediyorum :baharda diktiğim ve bu sene sadece sap ve yaprak veren, hiç çiçek açmamış bir zambak soğanının bahçedeki yerini değiştirdim. iki hafta önce yaptım,ama dün filizilendiğini gördüm .
Bu filizi ne yapmam lazım? kışın soğan yeniden ' uykuya ' dalacak mı ve önümüzdeki bahar-yaz çiçek açar mı ? yoksa soğan kışın kendi kendini tüketir mi ?

tavsiyeleriniz için teşekkür ederim

nilufers Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2020, 23:55   #1652
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Bahçede açıkta kışı yiyecek ve nisan temmuzda çiçek verir ancak soğan iriliği yeterli ise iri değilse çiçek vermez

nilufers beğendi.
kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2020, 23:59   #1653
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cefeka Mesajı Göster
Merhaba. A-101 de satılan zambak soğanını aldım ve balkonuma diktim. Kırmızı renkli çiçek açacaklar sanırım. Merak ettiğim nokta geçen gün meydana gelen fırtına neticesinde saksım maalesef yere düştü 3 adet zambaktan bir tanesinin tomurcuk kısmı kırıldı sadece dal ve yaprakları var şu anda. Yeniden çiçek açması mümkün mü? Herhangi bir müdahele de bulunmalı mıyım ?
müdahaleye gerek yok öylece balkonda kalsın, kışı geçirsin dibindeki soğanlar büyüsün yaza çiçek açar

Dumlupınar beğendi.
Eski 14-09-2020, 07:27   #1654
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Bahçede açıkta kışı yiyecek ve nisan temmuzda çiçek verir ancak soğan iriliği yeterli ise iri değilse çiçek vermez
tavsiyenin icin cok tesekkur ederim, Kamil bey
evet, sogani oldukca iri ( bence )10 cm capinda

nilufers Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2021, 12:43   #1655
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-07-2019
Merhaba , iki tane zambağım var.Birisi oldukça iyi ama öteki, diğer birkilerin arasında kalıyor ve büyüyemiyor.Diktiğimden bu yana hiç sökmedim.Yerini değiştirmem gerekiyordu ve şimdi aklıma geldi.Bir soğan çıkacağını beklerken irili ufaklı bir avuç dolusu soğan çıktı.Şimdi ne yapmalıyım? Bildiğim kadarıyla sonbaharda sökülmeleri gerekirdi.Şimdi yeni yerlerine dikmeli miyim yoksa bekletmeli miyim?Yardım eder misiniz? Bir de bildiğim kadarıyla soğanları her sonbaharda söküp sonra tekrar dikiyorsunuz ama ben hiç karışmıyorum.Bu doğru mu yoksa her sene söksem daha mı iyi olur?(Soğanları daha bugün söktüm ve birazcık kökleri , bazılarınında ufaktan filizleri vardı.)

akçabardak beğendi.
Pumpking Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2021, 19:13   #1656
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Pumpking Mesajı Göster
(Soğanları daha bugün söktüm ve birazcık kökleri , bazılarınında ufaktan filizleri vardı.)
Bence hiç bekletmeden hemen toprakla buluşturun, ufaktan filizleri vardı dediğinize bakılırsa gelişmeleri için toprakta olmaları gerekir.

akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2021, 19:45   #1657
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akçabardak Mesajı Göster
Bence hiç bekletmeden hemen toprakla buluşturun, ufaktan filizleri vardı dediğinize bakılırsa gelişmeleri için toprakta olmaları gerekir.
Çok teşekkür ederim.Düşüncesiz bir şekilde ilk önce soruyu sorup sonra sökmem gerekiyordu ama hemen söktüm.Son mesajlar biraz eski olduğundan hemen cevap alamayabilirim diye Sn.kgursan a özelden sordum ve sadece 1 gün toprak dışında kaldılar .Bugün geri dönüş alır almaz yerlerine diktim.Ona da ayrıca teşekkür ederim.

akçabardak beğendi.
Eski 27-01-2021, 19:48   #1658
Ağaç Dostu

Bir de bir zambağı 3-4 yıldır sökmedim .Her sene çiçek açıyor.Yumrusu oldukça büyümüştür değil mi? Sonbaharda söküp çoğaltabilir miyim?

Eski 28-01-2021, 12:56   #1659
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Alıntı:
Bir de bir zambağı 3-4 yıldır sökmedim .Her sene çiçek açıyor.Yumrusu oldukça büyümüştür değil mi? Sonbaharda söküp çoğaltabilir miyim?
Yaprakları iyice kuruduktan sonra söküp durumuna bakarsanız, yavruları var ise ayırabilir çoğaltabilirsiniz, kolay gelsin.

akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2021, 20:15   #1660
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akçabardak Mesajı Göster
Yaprakları iyice kuruduktan sonra söküp durumuna bakarsanız, yavruları var ise ayırabilir çoğaltabilirsiniz, kolay gelsin.
Çok teşekkür ederim.

akçabardak beğendi.
Eski 23-03-2021, 09:24   #1661
Ağaç Dostu

kılıçh's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2013
Arkadaşlar merhaba. Yaklaşık 20 gün önce zambak ektim fakat çıkan yapraklar bana cansız ve küçük geldi. Hava bu günlerde çok rüzgarlı ve soğuk geçiyor. Daha iyi gelişmeleri ve daha fazla güneş alması için balkona almak istiyorum ama soğuktan ve rüzgardan etkilenir mi sizce? Kaç dereceye kadar dayanıklı

Eklenen Resimler

kılıçh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2021, 12:23   #1662
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Normalde zambak (lilyum) soğanları sonbaharda ekilip biraz kök yaparak kışı toprakta uyuyarak geçirmeleri gerekiyor. Baharla birlikte hızla gelişmeye ve büyümeye başlıyorlar. Kış soğuklarını almamaları, yeterli kök yapmamaları nedeni ile sıcak ortamda dikilenler hemen büyümeye başlıyorlar. Tabi bu durumda çok fazla kök yapamadıkları, yeterli besin almak için gerekli zamanları olmadığı için hızlı gelişim az büyüme ve daha küçük çiçekleri olmaktalar. İçeride ısının yüksek olması nedeni ile dış ortama çok düşük sıcaklıklara çıkartırsanız muhtemel zarar görebilirler. Normalde soğuklara dayanıklılar. Kapalı balkon var ise orada durursa en azından gelişmesi yavaşlayarak belki biraz daha fazla büyüme ve çiçeklerinin de büyük olma ihtimali artar. Bu aşırı soğukları geçirdikten sonra dış ortama alırsınız. Soğan ne kadar büyük olursa gelecek yıl o kadar büyük ve çiçekleri de iri olur.

Benim kaç yıldır yerlerini değiştirmediklerim gübre de vermeyince küçülmüşler. Hatta bulamadıklarım var.Bu yıl yanmış gübre yaptığım yerlere diktim. Gelecek yıl muhtemel daha fazla büyür ve çiçek açarlar. Bakımlarını mutlaka yapıp soğanları irileştirmek gerekiyor.

kılıçh beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2021, 23:18   #1663
Ağaç Dostu

kılıçh's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Normalde zambak (lilyum) soğanları sonbaharda ekilip biraz kök yaparak kışı toprakta uyuyarak geçirmeleri gerekiyor. Baharla birlikte hızla gelişmeye ve büyümeye başlıyorlar. Kış soğuklarını almamaları, yeterli kök yapmamaları nedeni ile sıcak ortamda dikilenler hemen büyümeye başlıyorlar. Tabi bu durumda çok fazla kök yapamadıkları, yeterli besin almak için gerekli zamanları olmadığı için hızlı gelişim az büyüme ve daha küçük çiçekleri olmaktalar. İçeride ısının yüksek olması nedeni ile dış ortama çok düşük sıcaklıklara çıkartırsanız muhtemel zarar görebilirler. Normalde soğuklara dayanıklılar. Kapalı balkon var ise orada durursa en azından gelişmesi yavaşlayarak belki biraz daha fazla büyüme ve çiçeklerinin de büyük olma ihtimali artar. Bu aşırı soğukları geçirdikten sonra dış ortama alırsınız. Soğan ne kadar büyük olursa gelecek yıl o kadar büyük ve çiçekleri de iri olur.

Benim kaç yıldır yerlerini değiştirmediklerim gübre de vermeyince küçülmüşler. Hatta bulamadıklarım var.Bu yıl yanmış gübre yaptığım yerlere diktim. Gelecek yıl muhtemel daha fazla büyür ve çiçek açarlar. Bakımlarını mutlaka yapıp soğanları irileştirmek gerekiyor.

Cevabınız için çok teşekkür ederim sn muda. Evet aslında kış mevsiminde ekmek daha iyi olduğunu biliyordum fakat soğanlarını yeni aldım ve hemen bir heyecanla ektim ne yazık ki kapalı balkonum yok. Zaten havalar eksi derecelerde gittiği için sürekli evde duruyorlar. İki sorum olacak; birincisi havalar ısınınca balkona almamın zararı olur mu? Bu sefer de strese girip ölmesini istemem. İkincisi büyük olmasa da çiçeklerini görebilir miyim sizce

Eski 26-03-2021, 10:10   #1664
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Galeri: 4
zambaklar dayanıklı çiçeklerdir. Yeter ki soğanlar çürümesin. Toprağı dranajlı olsun yeter.

kgursan ve kılıçh beğendi.
Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2021, 13:10   #1665
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Hazır soğan almış iseniz muhtemelen çiçeklerini görürsünüz. Tabi belirli bir büyüklükte ve yeterli enerjiyi depolamış olmalarını varsayıyorum. Güneşli ancak güneşin yakmadığı bir yere koyarsanız yeterli ışığı alacaklardır. Tabi toprağı kuruyunca su vermek gerekiyor. Havalar düzeldiği zaman da balkona alıştırarak koyarsanız iyi olur. İçeride bitkiler iyice nazikleştikleri için aniden dış ortama konması durumunda, güneşten, soğuktan hemen bozuluyorlar. Birkaç gün biraz gölge bir yere koyarsınız. Daha sonra daha güneşli bir yere. Sıkıntı olmaz ise tam güneşli yere yavaş yavaş dış ortamda kalma süresini artırarak koyarsınız. Soğuklar bitene kadar sabah koyup akşam içeride soğuk ortama koymak bana göre en güzeli. Ben içeride yetiştirdiğim fideleri bu şekilde alıştırarak dış ortama çıkarıyorum. Gövdeleri kalınlaşıyor. Güneşe ve soğuğa daha dayanıklı hale geliyorlar.

kılıçh beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2021, 22:51   #1666
Ağaç Dostu

kılıçh's Avatar

Yardımınız için çok teşekkür ederim sn muda ve sn Mahmut. Saksı drenajlı ve soğanlar çürümedi şükür. Soğanları da hazır aldım ve biraz bakınmama göre çiçek açacak kadar iri duruyorlardı Havalar bir ısınsın zaten ilk iş her gün onlarca saksı balkona taşıyıp duracağım üşenmeden alışmaları için de dediklerinizi yapacağım bakalım ilerleyen zamanlarda buraya fotoğraflarını da atmak nasip olur diye umuyorum.

Eski 27-03-2021, 11:04   #1667
Ağaç Dostu

Geçen yıl neredeyse her gün zambağımı tozlaştırdım ama tohum alamadım.Bu sene soğanını ayıracağım.

kılıçh beğendi.
Eski 03-04-2021, 16:06   #1668
Ağaç Dostu

kılıçh's Avatar

Zambaklar içeride büyümeye devam ediyor ilk çıkan 50cm i geçti. Tomurcukları ne zaman görürüm sizce?

Eklenen Resimler

Eski 25-04-2021, 16:59   #1669
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Çok ucuz zambak soğanı denk geldi. Bir de rengi belli değil, ne çıkarsa bahtıma

Aldım ama sürer mi meçhul.

Nemli sphagnuma yatırdım, bakalım ne olacak.
Nisan hakikaten çok geç ama 2 bitki ölümden kurtuldu belki.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2021, 18:31   #1670
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Geçen yıl neredeyse her gün zambağımı tozlaştırdım ama tohum alamadım.Bu sene soğanını ayıracağım.
soğanın dış pullarını torf, kum vb bir malzeme içine gömün orada minik soğanlar yapar bunları da saksıya dikebilirsiniz 2-3 sene sonra kocaman soğan olurlar...

Dumlupınar beğendi.
Eski 14-07-2021, 12:37   #1671
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-07-2016
Galeri: 1
Merhabalar,
Kokulu olduğunu öğrendim deneyim dedim. Keşke laleler ile beraber acsalar.sanirim laleye göre daha fazla su ister bu zamanda açtıklarında göre.

Eklenen Resimler

belgi.info Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2022, 15:47   #1672
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-01-2022
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Sn ngr33. onlar tohum değil soğancık, yavru soğandır!! Tohum çiçeğin tozlanıp-döllenmesinden oluşur ve bir kapsul içinde onlarca tohum olur.
Sizde tohum var mıdır? Veya sezonunda temin etme şansımız olur mu ?

Zambak54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2022, 19:23   #1673
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-01-2022
Zambak soğanlarının topraktan çikması

Ben zambak soğanımı ekim ayında saksıya ektim ve balkonda doğu cepheye yerleştirdim ama ocak bitecek hala bi hareket yok. yani normalde sonbaharda ekilen bir soğan ne kadar sürede topraktan çıkar? Yardımcı olursanız sevinirim.

edipsaydam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2022, 22:16   #1674
Ağaç Dostu

yardimcierhan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2014
Edip Bey, merhaba. :') Ben öncesinde yaklaşık 25 zambak soğanını Şubat ayında ekmiştim ve baharın gelmesiyle topraktan çıkmışlardı. Tabii benim aldığım soğanlar epey gelişmiş ekime hazır büyük soğanlardı. O yüzden şubat ayında aldığım gibi ekmiştim. Sizin ektiğiniz soğanlar da bahara doğru topraktan çıkacaklardır.

yardimcierhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2022, 22:28   #1675
Yeni Üye

Teşekkürler Erhan bey. Umarım öyle olur dediğiniz gibi benim ektiğim soğanlar da büyük soğanlardı. Tek korkum inşallah çürümemişlerdir ama kış ayı olduğu için haftada bir sulama yaptım ve saksılar drenajlı.

Eski 10-05-2022, 14:19   #1676
Yeni Üye

Merhaba sevgili zambak severler. Nihayet ekim ayında diktiğim iki tane soğandan bir tanesi mayısın başında filizlendi. Diğer saksıda şimdilik bir hareket yok ama sabırla bekliyorum.
Name:  IMG_20220510_104252.jpg
Views: 256
Size:  51.3 KB
Ama beni endişelendiren bir konu var. Eğer yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Saksımın drenaj deliklerinin olduğu yerde fare pisliğine benzer şeyler var yaklaşık iki aydır. Sizce ne olabilir. Şimdiden ilginiz için çok teşekkür ederim.
Name:  IMG_20220510_104157.jpg
Views: 239
Size:  38.8 KB
Bu arada sizin zambaklarınız ne alemde görsel paylaşırsanız ne güzel olur.
Not: Uzun uğraşlar sonucu fotoğraf yüklemeyi başardım.http://www.agaclar.net/forum/images/smilies/mad.gif

Eski 19-11-2023, 13:41   #1677
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-05-2017
Kışın zambakları saksıdan sökmeden muhafaza edebilirmiyiz ? Saksılar dışarıda duruyor.

auctor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024