agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni2852Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-04-2017, 14:31   #1501
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
2016 Mayıs ayında Sn.kgursan'dan aldığım zambak soğanlarını dikerken dökülen pullarını ayırdım.Soğanların dış pullarından yaklaşık 20 tane kadar pulu da kendim yavaşça soğanlardan koparıp,karton bir kutuya bir sıra nemli torf,bir sıra pul olacak şekilde sıraladım.3 Aralık 2016 günü karton kutuyu açtım.Pullar hem köklenmiş,hem yavru soğanlar oluşmuştu...Durumlarını ve sonrasını sizlerle paylaşmak istedim...

Eklenen Resimler

Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2017, 14:43   #1502
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Pullarda oluşan soğanların dikimini aynı gün 4 saksıya eşit olarak yaptım.

Dikim yaparken çok hafif,çabuk kuruyan ikea'dan aldığım torfa kompost gübre,solucan gübresi ve toz humus ilave ettim.Hiç bekletmeden yine aynı gün hazırladığım nemli harca tamamının dikimini bitirdim.

Kuzeye bakan balkona saksıları yerleştirdim.Şubat ayının sonlarında ilk filizler göründü.Sizlerle de yaklaşık 15 dakika önce çektiğim fotoğraflarını paylaşıyorum....

Eklenen Resimler

Eski 19-04-2017, 15:02   #1503
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Fotoğrafların devamı...Bunlar RİALTO- SORBORNE- ROBEN VAN GALEN türü lilium zambaklar.Şu an Sn.kgursanın satış sayfasındaki satışını yaptığı zambakların mini boyları.Kendisine tekrar teşekkür ediyorum.

Eklenen Resimler

Eski 19-04-2017, 15:07   #1504
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Bunlar da anneleri.Geçtiğimiz yıllarda açtılar.Sorbonne pembe lilium zambaklar.
Beyaz olan anneleri Rialto ve Roben van galen cinsi lilium zambakların fotoğrafları 27.08.2016 tarihli 1462 nolu mesajımda mevcut.Herkese SELAMLAR...

Eklenen Resimler

Düzenleyen Dumlupınar : 19-04-2017 saat 19:01 Neden: imla hatası
Eski 19-04-2017, 18:21   #1505
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dumlupınar Mesajı Göster
2016 Mayıs ayında Sn.kgursan'dan aldığım zambak soğanlarını dikerken dökülen pullarını ayırdım.Soğanların dış pullarından yaklaşık 20 tane kadar pulu da kendim yavaşça soğanlardan koparıp,karton bir kutuya bir sıra nemli torf,bir sıra pul olacak şekilde sıraladım.3 Aralık 2016 günü karton kutuyu açtım.Pullar hem köklenmiş,hem yavru soğanlar oluşmuştu...Durumlarını ve sonrasını sizlerle paylaşmak istedim...
Bu yöntrm lilium coğaltma yöntemidir. Genellikle liliumlar bu şekilde çoğaltılır. Tek sakıncası "Virüs" bulaşmasıdır.

Lilium ve Dumlupınar beğendi.
kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2017, 14:04   #1506
Ağaç Dostu

bonjour40's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2006
Galeri: 6
Wink Virüse karşı ne yapalım

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Bu yöntrm lilium coğaltma yöntemidir. Genellikle liliumlar bu şekilde çoğaltılır. Tek sakıncası "Virüs" bulaşmasıdır.
Kamil Bey "Virüs" bulasmasına karsı bizler yani bu işi hobi için yapanlar ne yapabiliriz, nasıl koruyabiliriz?

Selamlar

bonjour40 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2017, 14:50   #1507
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Bunlar da benden.Sn.kgursan'dan aldığım zambaklar.Boyları yaklaşık 45- 50 cm arasında değişiyor.Tahminime göre 1 metreyi geçecekler.Henüz tomurcuklardan haber yok.Geçen yıl saksılarından sökmedim.Oldukça çoğalmışlar.Hala yeni sürenler var.Onlar da 15 cm.kadar boylandılar.Biraz önce saksıların üst topraklarına kompost gübre karıştırıp sulama yaptım.Ardından da fotoğraflarını çekip sizlerle paylaştım.Herkese SELAMLAR...

Eklenen Resimler

Eski 23-04-2017, 15:16   #1508
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Üstteki fotoğraflar biraz karanlık çıkınca saksıları yeniden eski yerlerine alıp,gün ışığından daha fazla faydalanmak gerekiyor dedim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Dumlupınar : 23-04-2017 saat 15:45 Neden: Fotoğraf ekleme
Eski 23-04-2017, 20:19   #1509
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Bunlar da benden.Sn.kgursan'dan aldığım zambaklar.Boyları yaklaşık 45- 50 cm arasında değişiyor.Tahminime göre 1 metreyi geçecekler.Henüz tomurcuklardan haber yok.Geçen yıl saksılarından sökmedim.Oldukça çoğalmışlar.Hala yeni sürenler var.Onlar da 15 cm.kadar boylandılar.Biraz önce saksıların üst topraklarına kompost gübre karıştırıp sulama yaptım.Ardından da fotoğraflarını çekip sizlerle paylaştım.Herkese SELAMLAR...
Lilium soğanlarından çiçek almak istiyorsanız her yıl sökmeli yavruları ayırıp tekrar dikmelidir. çünkü yerinde bırakınca yavrular da çimleniyor çok kalabalık oluyorlar beslenme sorunu çiçeksiz yapabiliyor. kolay gelsin

Eski 23-04-2017, 20:24   #1510
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonjour40 Mesajı Göster
Kamil Bey "Virüs" bulasmasına karsı bizler yani bu işi hobi için yapanlar ne yapabiliriz, nasıl koruyabiliriz?

Selamlar
Üzgünüm , bulaşmış ise hiç bişey yapamazsınız. Yapabileceğiniz tek şey bulaşmasını, bulaşma yollarını engellemek ve eğer bulaşık var ise acımadan !! söküp atmaktır.

Virüs bulaşması genellikle;
a) yaprak bitleri ile olur,
b) kullanılan bıçak, alet ekipmanla olur,
c) Sigara ile (Tütün mozaik virüsü) olur.

aklıma gelenler bunlar. Kolay gelsin

Eski 03-05-2017, 17:22   #1511
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-04-2017
Merhabalar,

Bizdeki lillium... Geçen sene marketten kızım almıştı. Saksısını değiştirmiştik. Bir de Delosperma var, çok güzel açıyor ama bu sene çiçekli halini kaçırdım.

Name:  lillium.jpg
Views: 904
Size:  46.0 KB

Mahmut Ozkur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2017, 01:23   #1512
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Üzgünüm , bulaşmış ise hiç bişey yapamazsınız. Yapabileceğiniz tek şey bulaşmasını, bulaşma yollarını engellemek ve eğer bulaşık var ise acımadan !! söküp atmaktır.

Virüs bulaşması genellikle;
a) yaprak bitleri ile olur,
b) kullanılan bıçak, alet ekipmanla olur,
c) Sigara ile (Tütün mozaik virüsü) olur.

aklıma gelenler bunlar. Kolay gelsin
ben bitkilerin yapraklarını temizlerken veya keserken hiç önlem almıyorum.genel olarak bir bitkiye virüs bulaşma ihtimali nedir? veya bitki türleri arasında virüs bulaşma ihtimali aynımıdır?
başıma böyle bir vaka gelmedi ama farketmemişte olabilirim... ilginç

Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2017, 10:37   #1513
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2016
Balkonda lilyum sezonu açıldı.

Eklenen Resimler

wakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2017, 18:45   #1514
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Batı Rüzgarı Mesajı Göster
ben bitkilerin yapraklarını temizlerken veya keserken hiç önlem almıyorum.genel olarak bir bitkiye virüs bulaşma ihtimali nedir? veya bitki türleri arasında virüs bulaşma ihtimali aynımıdır?
başıma böyle bir vaka gelmedi ama farketmemişte olabilirim... ilginç
Eğer 1 bitkide virüs var ise o bitkiyi keserken kullandığınız bıçak vs. ile diğer bitkilere virüs bulaşır.

Eski 20-05-2017, 11:39   #1515
Ağaç Dostu

Mini mini asiaticler...

Eklenen Resimler

Eski 24-05-2017, 13:37   #1516
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2017
İyi günler, marketten aldığım 3 adet zambak soğanı büyüyerek çiçeklenme dönemine girdiler ancak 2 tanesinde uçundaki çiçek kapsülleri daha büyüyemeden döküldüler. Dökülmeden önce kapsül ile sapın ayrılma yerlerinde kuruma belirtisi mevcuttu. Bu durum bir hastalık belirtisi olabilir mi, bakımım ile ilgili bir sorun var mıdır;

birde dökülme gerçekleştikten sonra bitki toprağı havalanması ve soğanın son durumunu görmek amacıyla yavaş ve narince toprağı açtım ancak bu esnada bazı köklerde kopma meydana geldi, bu kopmalar soğanda hastalık oluşturur mu, kopan yerlere karşı bir işlem yapmam gerekir mi.

Toprak olarak yine marketten aldığım bitki toprağına işlem yapmadan doğrudan zambakları dikmek için kullandım fakat daha sonra bu toprakta perlit veya su tutmayan diğer malzemelerin kullanılması gerektiğini öğrendim, şuanda herhangi bir uygulama gerekli midir. İlginiz için teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

pria ve Selma_321 beğendi.
SoğanlıBitkiler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2017, 10:50   #1517
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SoğanlıBitkiler Mesajı Göster
İyi günler, marketten aldığım 3 adet zambak soğanı büyüyerek çiçeklenme dönemine girdiler ancak 2 tanesinde uçundaki çiçek kapsülleri daha büyüyemeden döküldüler. Dökülmeden önce kapsül ile sapın ayrılma yerlerinde kuruma belirtisi mevcuttu. Bu durum bir hastalık belirtisi olabilir mi, bakımım ile ilgili bir sorun var mıdır;

birde dökülme gerçekleştikten sonra bitki toprağı havalanması ve soğanın son durumunu görmek amacıyla yavaş ve narince toprağı açtım ancak bu esnada bazı köklerde kopma meydana geldi, bu kopmalar soğanda hastalık oluşturur mu, kopan yerlere karşı bir işlem yapmam gerekir mi.

Toprak olarak yine marketten aldığım bitki toprağına işlem yapmadan doğrudan zambakları dikmek için kullandım fakat daha sonra bu toprakta perlit veya su tutmayan diğer malzemelerin kullanılması gerektiğini öğrendim, şuanda herhangi bir uygulama gerekli midir. İlginiz için teşekkür ederim.
Şuanda yapılabilecek fazla bir şey yok. Aşırı sulamadan tomurcuklar düşmüştür büyük ihtimal.
Toprağı kuruyana kadar su vermeyin, toprak devamlı ıslak olmasın. Bir de köklerini fazla eşelemeyin ana kökler soğandan çıkıyor olsa da mis zambaklar haricindekiler gövdeden de beslenmek için kök salıyor, önemli yani onların korunması. Çiçekler geçtikten sonra sulama sıklığını daha da düşürüp kurumasını müteakip toprağı değiştirin, bildiğimiz bahçe toprağı soğanlar için en iyi topraktır. Torfa ekmeyin gelecek sene.

Eski 25-05-2017, 10:51   #1518
Ağaç Dostu

Magic Star...

Eklenen Resimler

pria, Muda, efeege ve 5 kişi beğendi.
Eski 25-05-2017, 15:29   #1519
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi wakan Mesajı Göster
Şuanda yapılabilecek fazla bir şey yok. Aşırı sulamadan tomurcuklar düşmüştür büyük ihtimal.
Toprağı kuruyana kadar su vermeyin, toprak devamlı ıslak olmasın. Bir de köklerini fazla eşelemeyin ana kökler soğandan çıkıyor olsa da mis zambaklar haricindekiler gövdeden de beslenmek için kök salıyor, önemli yani onların korunması. Çiçekler geçtikten sonra sulama sıklığını daha da düşürüp kurumasını müteakip toprağı değiştirin, bildiğimiz bahçe toprağı soğanlar için en iyi topraktır. Torfa ekmeyin gelecek sene.
Efendim öncelikli ilginiz için teşekkür ediyorum. Sulamada yaptığım hatalar frezya soğanlarım içinde sorun oldu ve 3 tanesi öldü yine benzer şekilde frezyalar içinde torflu toprak kullanmıştım. Artık bunlara iki bitki türünde de dikkat etmem gerektiğini iyice anladım. Toprak ile ilgili olarak bahçe toprağını diğer zararlılardan nasıl temizleyebilirim. Örneğin içinde kabuklu yaprak biti yumurtası veya benzer zararlılara ait yumurtalar olurda zambaklara zarar verirse diye nasıl bir önlem alabilirim.Bu arada bugün zambaklarımdan biri sarı renkte çiçek açtı çokta güzel görünüyor ancak kokusunu hala alamadım.

Eski 25-05-2017, 16:18   #1520
Ağaç Dostu

Alıntı:
Efendim öncelikli ilginiz için teşekkür ediyorum. Sulamada yaptığım hatalar frezya soğanlarım içinde sorun oldu ve 3 tanesi öldü yine benzer şekilde frezyalar içinde torflu toprak kullanmıştım. Artık bunlara iki bitki türünde de dikkat etmem gerektiğini iyice anladım. Toprak ile ilgili olarak bahçe toprağını diğer zararlılardan nasıl temizleyebilirim. Örneğin içinde kabuklu yaprak biti yumurtası veya benzer zararlılara ait yumurtalar olurda zambaklara zarar verirse diye nasıl bir önlem alabilirim.Bu arada bugün zambaklarımdan biri sarı renkte çiçek açtı çokta güzel görünüyor ancak kokusunu hala alamadım.
Önce sondan başlayayım, sizdeki lilyumlar asiatic türler sanıyorum. Onların da renk varyeteleri çok olur ama kokuları olmaz. Mis gibi bir koku istiyorsanız oriental türlerden edinin. Benim balkonda koku rüzgarı oluşturuyorlar. Tabii renklerini beğendiğim asiaticler de var, ama dediğim gibi onlar sadece görsel amaçlı.

Toprak dezenfeksiyonu için farklı metodlar var. Bazısı kimyasal bazısı fiziksel. Ben şahsen ikisini de kullanmıyorum. Ama forumda aratırsanız bir takım ilaçlar ve fırınlama, su buharı gibi fiziksel yöntemler hakkında bilgi bulabilirsiniz. En sık fırınlama yapılıyor ama bu topraktaki yararlı mikroorganizmaları da yok ediyor o yüzden tercih etmiyorum. Toprağına güveneceğiniz bir bahçe yoksa internette hazır toprak karışımları bulabilirsiniz ki büyük miktarlarda toprak işleyen firmalar dezenfeksiyon yapıyorlardır. Ben şahsen toprağı torf, perlit, kum vb. ile karıştırarak kendi toprağımı oluşturuyorum, sonrasında zararlı çıkarsa da yine doğal mücadele yöntemlerini kullanıyorum.

Eski 29-05-2017, 13:58   #1521
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Zambak ailesi...

Eklenen Resimler

Eski 29-05-2017, 14:38   #1522
Ağaç Dostu

Sayın Dumlupınar'ın fotoğraflarını kıskandım, ben de bir tane çekeyim dedim.

Eklenen Resimler

Eski 29-05-2017, 15:54   #1523
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Sayın Dumlupınar'ın fotoğrafarını kıskandım, ben de bir tane çekeyim dedim.
Çok iyi yaptınız.Bu başlık artık beğenme rekoru kırsın istiyorum.Bende sizin zambakları kıskandım.Sn.wakan şaka bir yana sizin bu tür harika açmış.Harika zambak ve muhteşem Bodrum....SELAMLAR ...

Düzenleyen Dumlupınar : 29-05-2017 saat 16:09 Neden: imla hatası
Eski 29-05-2017, 16:53   #1524
Ağaç Dostu

Alıntı:
Çok iyi yaptınız.Bu başlık artık beğenme rekoru kırsın istiyorum.Bende sizin zambakları kıskandım.Sn.wakan şaka bir yana sizin bu tür harika açmış.Harika zambak ve muhteşem Bodrum....SELAMLAR ...
Aslında balkonda yer eksikliğinden dolayı bu sene sadece 3 soğan aldım. Bakalım yaz sonunda yavru soğan durumuna bakacağım ama seneye böyle katlı daha çok soğan dikmeyi düşünüyorum. Bu sene bunlarla idare edeceğiz artık. Zaten mevsim dahlia mevsimi oluyor artık.

Eski 31-05-2017, 00:01   #1525
Ağaç Dostu

yardimcierhan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2014
Lillium çiçekleri kendini göstermeye başladı.
Yardım & desteklerini esirgemeyen herkese teşekkür ederim.
Eksik olmayın : ' )

Düzenleyen yardimcierhan : 01-06-2017 saat 23:02
yardimcierhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2017, 11:00   #1526
Yeni Üye

Alıntı:
Önce sondan başlayayım, sizdeki lilyumlar asiatic türler sanıyorum. Onların da renk varyeteleri çok olur ama kokuları olmaz. Mis gibi bir koku istiyorsanız oriental türlerden edinin. Benim balkonda koku rüzgarı oluşturuyorlar. Tabii renklerini beğendiğim asiaticler de var, ama dediğim gibi onlar sadece görsel amaçlı.

Toprak dezenfeksiyonu için farklı metodlar var. Bazısı kimyasal bazısı fiziksel. Ben şahsen ikisini de kullanmıyorum. Ama forumda aratırsanız bir takım ilaçlar ve fırınlama, su buharı gibi fiziksel yöntemler hakkında bilgi bulabilirsiniz. En sık fırınlama yapılıyor ama bu topraktaki yararlı mikroorganizmaları da yok ediyor o yüzden tercih etmiyorum. Toprağına güveneceğiniz bir bahçe yoksa internette hazır toprak karışımları bulabilirsiniz ki büyük miktarlarda toprak işleyen firmalar dezenfeksiyon yapıyorlardır. Ben şahsen toprağı torf, perlit, kum vb. ile karıştırarak kendi toprağımı oluşturuyorum, sonrasında zararlı çıkarsa da yine doğal mücadele yöntemlerini kullanıyorum.
Sayın : Wakan zambak ve toprak ile ilgili verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Sarı renkte çiçek açan bu güzel soğanları aynı anda aynı torfta büyütmeme rağmen boylarında, renk tonlarında ve çiçek açma sürelerinde farklılıklar oldu. Bu farklılıklarla ilgili olarak en uzun boylu olan, ilk çiçek açan ve en koyu tonlu çiçeği olan soğanı dikmekte kullandığın saksı tabanı saksıya biraz küçük gelmesi sebebiyle yerine oturmamakta ve su burada birikmektedir. Diğer ikisindeki boy farkları yaklaşık 10cm kadar ve çiçek rengi ile çiçek görünümü arasında da farklar bulunmaktadır ve saksı tabanı yerine tam oturmaktadır. Buna göre bitkiler arasındaki bu farklar ile ilgili saksı tabanlarının bir ilişkisi olabilir mi (Su drenajı gibi), eğer ilişkilendirilemez ise başka ne tür durumlarda bu meydana gelir. Yine çiçeklerle ilgili olarak, bir youtube içeriğinde çiçeklerin ortasındaki tozla kaplı kısımlarının çekilerek alındığını gördüm bunun sebebi ne olabilir ve son olarak çiçekleri solmadan evvel kesersem ne tür sorunlarla karşılaşabilirim. İlginize tekrar teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Eski 31-05-2017, 11:16   #1527
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın : Wakan zambak ve toprak ile ilgili verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Sarı renkte çiçek açan bu güzel soğanları aynı anda aynı torfta büyütmeme rağmen boylarında, renk tonlarında ve çiçek açma sürelerinde farklılıklar oldu. Bu farklılıklarla ilgili olarak en uzun boylu olan, ilk çiçek açan ve en koyu tonlu çiçeği olan soğanı dikmekte kullandığın saksı tabanı saksıya biraz küçük gelmesi sebebiyle yerine oturmamakta ve su burada birikmektedir. Diğer ikisindeki boy farkları yaklaşık 10cm kadar ve çiçek rengi ile çiçek görünümü arasında da farklar bulunmaktadır ve saksı tabanı yerine tam oturmaktadır. Buna göre bitkiler arasındaki bu farklar ile ilgili saksı tabanlarının bir ilişkisi olabilir mi (Su drenajı gibi), eğer ilişkilendirilemez ise başka ne tür durumlarda bu meydana gelir. Yine çiçeklerle ilgili olarak, bir youtube içeriğinde çiçeklerin ortasındaki tozla kaplı kısımlarının çekilerek alındığını gördüm bunun sebebi ne olabilir ve son olarak çiçekleri solmadan evvel kesersem ne tür sorunlarla karşılaşabilirim. İlginize tekrar teşekkür ederim.
Merhabalar, drenajın ektisi büyük. Saksı altında su birikmesi durumunda kökler ve hatta soğanlar çürüme gösterebiliyor. Bu yüzden derin saksı ve drenajı iyi toprak olmalı. Saksının en altına taş dizip toprağı onun üstüne dökmek saksıda kalan suyla köklerin temasını bir nebze azaltabilir. Daha sağlıklı bir gelişim olur.

Her soğan ve beslendikleri ortam farklı olduğundan gelişme hızlaarı değişkenlik gösterebilir. Hatta bu sizin için iyi bile sayılır, daha uzun süreli çiçek görürsünüz.

Çiçeğin dişicik tepesi tek bir şey için koparılabilir, bitkinin döllenmesini engellemek. Tohumdan lilyum yetiştirmek uzun bir süreç ve genellikle soğandan çoğaltma yapılıyor. Bitkinin gücünün tohuma değil de soğana gitmesi için döllenmesi engellenir.

Lilyumlar kesme çiçek olarak kullanılabilir, kesip vazoya alabilirsiniz. Çiçekleri aldığınız bitkide yeterince yeşil aksam kalmasına dikkat edin ve kendi doğal süreçlerinde kurumasını bekleyin. Soğanlara giden besinler yapraklarda üretildiğinden soğan gelişimi için yapraklar çok önemli.

Eski 31-05-2017, 15:50   #1528
Yeni Üye

Alıntı:
Merhabalar, drenajın ektisi büyük. Saksı altında su birikmesi durumunda kökler ve hatta soğanlar çürüme gösterebiliyor. Bu yüzden derin saksı ve drenajı iyi toprak olmalı. Saksının en altına taş dizip toprağı onun üstüne dökmek saksıda kalan suyla köklerin temasını bir nebze azaltabilir. Daha sağlıklı bir gelişim olur.

Her soğan ve beslendikleri ortam farklı olduğundan gelişme hızlaarı değişkenlik gösterebilir. Hatta bu sizin için iyi bile sayılır, daha uzun süreli çiçek görürsünüz.

Çiçeğin dişicik tepesi tek bir şey için koparılabilir, bitkinin döllenmesini engellemek. Tohumdan lilyum yetiştirmek uzun bir süreç ve genellikle soğandan çoğaltma yapılıyor. Bitkinin gücünün tohuma değil de soğana gitmesi için döllenmesi engellenir.

Lilyumlar kesme çiçek olarak kullanılabilir, kesip vazoya alabilirsiniz. Çiçekleri aldığınız bitkide yeterince yeşil aksam kalmasına dikkat edin ve kendi doğal süreçlerinde kurumasını bekleyin. Soğanlara giden besinler yapraklarda üretildiğinden soğan gelişimi için yapraklar çok önemli.
Sayın : Wakan, fotoğraflarda görüldüğü üzere açan çiçekler yapraklarını ve üzeri tozla kaplı kısımlarını dökmeye başladı. Bu durum neden kaynaklanıyor olabilir. Soğanların güçlü kalması için yapraklar döküldükten sonra kalan yerlere müdahalede bulunmam gerekir mi. Sabırla ilgilenerek cevap verdiğiniz için teşekkürler.

Eklenen Resimler

Eski 31-05-2017, 16:48   #1529
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın : Wakan, fotoğraflarda görüldüğü üzere açan çiçekler yapraklarını ve üzeri tozla kaplı kısımlarını dökmeye başladı. Bu durum neden kaynaklanıyor olabilir. Soğanların güçlü kalması için yapraklar döküldükten sonra kalan yerlere müdahalede bulunmam gerekir mi. Sabırla ilgilenerek cevap verdiğiniz için teşekkürler.
Çiçekler ömrünü tamamladığı için taç yapraklar kuruyup dökülür, normaldir. Çiçekler solduktan sonra tohum kapsülünü kesin ki bitki tohumlara gereksiz enerji harcamasın. Bitkinin yeşil sapı ve yaprakları kuruyana kadar normal bakımına devam edin, bu süreçte bitki bütün enerjisini soğana harcayacaktır bu da daha iri soğan ve yavru soğanlar olarak karşılık verecektir. Seneye bu yavru soğanları ayırıp yeni çiçekler elde edersiniz.

Eski 03-06-2017, 15:10   #1530
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Zambaklarımın çiçeklenmeleri başlıyor.Balkonda çok çiçek var.Saksı altlığı kullanmadığımdan yerlerin temizliği pek mümkün olmuyor.Kusura bakmayın.

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024