agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni2852Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-12-2016, 22:56   #1471
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zambakcicegi Mesajı Göster
Türünü bilebilir miyiz?
Bunlar Asiatic melezlerden birisi olmalı (renkli olacak) Bol ışık ve havadar bir yerde durmalı. aslında açıkta olsa ve biraz soğuk alsa iyi olur. ama içeriye alışmış birden soğuk olayına girerse sarsılır. Yine odada, serin köşede, bol ışıklı yerde tutun. kolay gelsin.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2016, 17:09   #1472
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-11-2016
Kitap okuyarak büyüttüm mis gibi oldu

Eklenen Resimler

zambakcicegi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2017, 17:31   #1473
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Foto%C4%9Fraf-0006.jpg (43.4 KB, 36213 views)
Dosya Türü: jpg 0032.jpg (46.2 KB, 33433 views)

Lilium candşdum soğanı ve çiçeği.Sn LİLİUM dan alınmıştır bu başlığın ilk mesajına bakınız

zambak yetiştiriciliği

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2017, 12:50   #1474
Ağaçsever

ksantip's Avatar

Giriş Tarihi: 24-05-2008
ben de bugün diktim.Biraz geç kaldım galiba

ksantip Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2017, 23:38   #1475
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Sn. kana06;
Zambağı tohumdan yetiştirmek yerine satılan soğanlarından büyütün. Soğuklara dayanıklılar. Şu anda çok iyi olmasalar da bazı marketlerde bulunmaktalar. Özel türleri ise siparişle alabilirsiniz. Bahausa gidebilirseniz benim için de çapı 25 cm olan yıldızlardan ve şakayık soğanlarından gelmiş mi bakabilirseniz sevinirim. Lilyumlar da gelmiştir.
iki hafta öncesinde gittim.yıldızlar gelmiş.şakayık hiç görmedim.lilyumlar gelmiş evet...

Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2017, 23:53   #1476
Ağaç Dostu

yardimcierhan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2014
Merhaba herkese...
Yaklaşık 2 hafta önce zambak soğanlarını toprağa ektim.
Kurudukça suluyorum, saksıların hepsinin altında da delik var soğanlar fazla sudan çürümesin diye.
Ama hiçbir yaprak çıkmadı gün yüzüne.
Çok mu erken sizce?
Yoksa endişelenmeli miyim? : ' )

yardimcierhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2017, 19:27   #1477
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Zambak soğanları nemli toprağa dikilir.Sürmeden sulanmazlar.

yardimcierhan beğendi.
Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2017, 20:48   #1478
Ağaç Dostu

yardimcierhan's Avatar

Merhaba dumlupınar.
Demek istediğinizi anlamadım sürgün verene kadar su vermemeli miyim?

Eski 05-04-2017, 21:15   #1479
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yardimcierhan Mesajı Göster
Merhaba dumlupınar.
zambak soğanları ilk defa baharda ekilmişse t@biki sulanması gerekir.ama kışı saksıda geçirmiş zambak soğanı havalar ısınmadan sulama yapılmamalı...sulanırsa erkenden aktif hale geçebilir veya fazla su ve düşük sıcaklık nedeniyle soğan çürümeye gidebilir.

diktiğiniz toprak da önemli.eğer torfa ekmişseniz çürümeye daha yatkın olurlar.
normalde 2 hafta içerisinde en azından bir sürgün vermesi gerekirdi.iki ihtimal var. ya soğanlar düşük sıcaklık yüzünden çimlenmedi ya da soğanlar çürüdü...
gerçi zambağın pek çok türü var.ben kendi deneyimlerime göre konuşuyorum.mis zambağı bendeki...

Lilium ve yardimcierhan beğendi.
Eski 05-04-2017, 22:24   #1480
Ağaç Dostu

yardimcierhan's Avatar

Ya demek öyle Batı Rüzgarı...
Ben torfa ektim direkt. Topraklarını değiştireyim olmadı. Teşekkür ederim bilgilendirme için : ) Sizin önerebileceğiniz ideal bir toprak karışımı var mı?

Eski 05-04-2017, 22:41   #1481
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Alıntı:
Ya demek öyle Batı Rüzgarı...
Ben torfa ektim direkt. Topraklarını değiştireyim olmadı. Teşekkür ederim bilgilendirme için : ) Sizin önerebileceğiniz ideal bir toprak karışımı var mı?
hiç bir soğanlı çiçeği torfa dikmeyin.hem buna fiziksel olarak uygun değil hemde satılan çoğu torf zaten kalitesiz.

kumlu bahçe toprağı olabilir.toprak çok sert ise biraz torfla yumuşatabilirsiniz.aslında torfta zambak çiçek açmaz değil ancak torfta uzun vadede çürüyor.benim bilgisizlikten torfa etkiğim çoğu zambağım çiçek açsalarda çoğu çürüdü...yine kesin çürür de demiyorum.zambağın türüne ve torfun kalitesine göre bişey de olmayabilir ancak risk büyük...

değişim yapacaksanız köklere mümkün olduğunda zarar vermeme çalışın.tabi soğanlar sağlam kalmışlarsa...bazı zambaklar boğaz kökleri yapar.bu yüzden seneye kalmasını istiyorsanız derin bir saksıya derine ekeceksiniz.boğaz kökleri dışarıda kalırsa soğan güçsüz kalır.

sorunsuz bir toprak değişimi sonrası saksıyı bir kez derinlemesine sulayıp sıcak bir yere koyun.sürgün verene kadar da aşırı sulamadan kaçının.

Düzenleyen Batı Rüzgarı : 05-04-2017 saat 23:35
Eski 05-04-2017, 23:01   #1482
Ağaç Dostu

yardimcierhan's Avatar

Çok teşekkür ederim Batı Rüzgarı.
Bu mesaj benim için altın değerinde!
Umarım hepsi çıkar ben de sizinle fotoğraflarını paylaşırım! ����

Eski 10-04-2017, 16:14   #1483
Ağaç Dostu

yardimcierhan's Avatar

Merhaba arkadaşlar Batı Rüzgarı'nın uyarısıyla toprağın değişimini yapacakken sürgülerin kendini gösterdiğini farkettim. Yalnızca dört tane soğandan halen bir sürgün göremeyince kontrol ettim. O dört soğanın dışta bulunan pulları çürümüştü, o pulları çıkarıp yeniden bu sefer kumlu bir toprağa ektim. Çiçek vermese bile o soğanların da hayatta kalmasını istiyorum. Sürgün verenler böyle görünüyor. Umarım sağlıklı yetişmeye devam ederler. Neden bunları anlatıyorum hemen özetleyeyim.
Bence kesinlikle torf kullanmayın suyu tuttuğu için çürümeye çok yatkın oluyor soğanlar, ikincisi çok derine dikmemek önemliymiş. Zira ben çok derine dikmişim hepsini o yüzden yüzeye çıkmaları çok uzun sürdü.
Bir de son bir soru şu mor/ pembe renkli görünen uzun soğanlar aldığımda öyleydi. Çok derine dikmediğim için o kısımlar dışarıda kaldı. Diğerleri genellikle yeşil görünürken bu soğanlar mor/pembe renkte. Nedeni ne olabilir? İlginiz için şimdiden teşekkür ederim. Görüşmek üzere! : ' )

Eski 10-04-2017, 16:55   #1484
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Alıntı:
Merhaba arkadaşlar Batı Rüzgarı'nın uyarısıyla toprağın değişimini yapacakken sürgülerin kendini gösterdiğini farkettim. Yalnızca dört tane soğandan halen bir sürgün göremeyince kontrol ettim. O dört soğanın dışta bulunan pulları çürümüştü, o pulları çıkarıp yeniden bu sefer kumlu bir toprağa ektim. Çiçek vermese bile o soğanların da hayatta kalmasını istiyorum. Sürgün verenler böyle görünüyor. Umarım sağlıklı yetişmeye devam ederler. Neden bunları anlatıyorum hemen özetleyeyim.
Bence kesinlikle torf kullanmayın suyu tuttuğu için çürümeye çok yatkın oluyor soğanlar, ikincisi çok derine dikmemek önemliymiş. Zira ben çok derine dikmişim hepsini o yüzden yüzeye çıkmaları çok uzun sürdü.
Bir de son bir soru şu mor/ pembe renkli görünen uzun soğanlar aldığımda öyleydi. Çok derine dikmediğim için o kısımlar dışarıda kaldı. Diğerleri genellikle yeşil görünürken bu soğanlar mor/pembe renkte. Nedeni ne olabilir? İlginiz için şimdiden teşekkür ederim. Görüşmek üzere! : ' )
umarım zambaklarınız çiçeklerini sorunsuz açarlar...
son soru için şunları söyleyebilirim.
zambağın 3 ana türü var yanlış hatırlamıyorsam.
bu üç türünde kendi aralarında çeşitleri var...
yani türüne göre renk değişimleri olabilir...bir sorun yok.filizlerin sorunsuz bir şekilde büyümesi çiçeği de beraberinde getirecek...
zambak çok güzel bir bitkidir.kokulu ise kokusu da hayran bıraktırır.
umarım çiçekli hallerini de görmek hem size hem bize nasip olur...

Eski 10-04-2017, 17:27   #1485
Ağaç Dostu

yardimcierhan's Avatar

Çok teşekkür ederim!

Eski 15-04-2017, 18:03   #1486
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Merhaba dumlupınar.
Merhaba,mesajınızı şimdi gördüm.Evet sürgünler nemli topraktan gün yüzüne çıkana kadar sulamaya gerek yok.Sürmeleri de yaklaşık 2 hafta sürer.Bitki sürdükten sonra azar azar sulamaya başlayabilirsiniz.

Ayrıca zambak soğanları boylarının 3 katı derine dikilirler.Soğanın toprak altındaki sapında boğaz kökleri oluşacağından, bu köklerlede bitkinin besleneceği bilinmelidir.

Sadece Eylül ayında dikilen mis zambak diye bildiğimiz lilium candidum türü yüzeysel dikilir.SELAMLAR...

Düzenleyen Dumlupınar : 15-04-2017 saat 19:17 Neden: imla hatası
Eski 15-04-2017, 18:22   #1487
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dumlupınar Mesajı Göster
Merhaba,mesajınızı şimdi gördüm.Evet sürgünler nemli topraktan gün yüzüne çıkana kadar sulamaya gerek yok.Sürmeleri de yaklaşık 2 hafta sürer.Bitki sürdükten sonra azar azar sulamaya başlayabilirsiniz.

Ayrıca zambak soğanları boylarının 3 katı derine dikilirler.Soğanın toprak altındaki sapında boğaz kökleri de oluşacağından ve bu köklerlede bitki besleneceği bilinmelidir.

Sadece Eylül ayında dikilen miz zambak diye bildiğimiz lilium candidum türü yüzeysel dikilir.SELAMLAR...
bende zambak var ben mis zambağı diye biliyorum.mis zambağı boğaz kökü yapmıyormu?

Eski 15-04-2017, 19:42   #1488
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Batı Rüzgarı Mesajı Göster
bende zambak var ben mis zambağı diye biliyorum.mis zambağı boğaz kökü yapmıyormu?
Merhaba,evet mis zambak diye bildiğimiz lilium candidum türü boğaz kökü yapmaz.Eylül ayında dikilirler.Mayıs ayında açarlar.Soğanın üzerinde kendi boyu kadar toprak olması yeterlidir.SELAMLAR...

Eski 15-04-2017, 21:38   #1489
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Alıntı:
Merhaba,evet mis zambak diye bildiğimiz lilium candidum türü boğaz kökü yapmaz.Eylül ayında dikilirler.Mayıs ayında açarlar.Soğanın üzerinde kendi boyu kadar toprak olması yeterlidir.SELAMLAR...
o zaman bendekiler mis zambağı değil çünkü boğaz kökü yapıyorlar...
ama mis gibi de kokuyorlar

Dumlupınar beğendi.
Eski 15-04-2017, 22:29   #1490
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2016
Alıntı:
o zaman bendekiler mis zambağı değil çünkü boğaz kökü yapıyorlar...
ama mis gibi de kokuyorlar
Boğaz kök oluyorsa ve de kokuyorlarsa sizinkiler oriental lilyum. Kokmayanlar asiaticler. Ama onların da renkleri çok daha canlı.

wakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2017, 22:58   #1491
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi wakan Mesajı Göster
Boğaz kök oluyorsa ve de kokuyorlarsa sizinkiler oriental lilyum. Kokmayanlar asiaticler. Ama onların da renkleri çok daha canlı.
2 sene önce bu şekildeydi..
Name:  232323.jpg
Views: 501
Size:  62.3 KB
renk yönünden bir sıkıntı yok bildiğimiz beyaz açıyor )

Eski 16-04-2017, 12:58   #1492
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
2 sene önce bu şekildeydi..
Eklenti 644233
renk yönünden bir sıkıntı yok bildiğimiz beyaz açıyor )
Bu oriental diye bildiğimiz bir zambak.Bu türün hemen hemen hepsinin kokuları birbirlerine neredeyse çok benzerler.Trompet şeklinde açan bazı türlerinin kokusu daha farklı olabiliyor.

Mis zambak (lilium candidum) kokusu,yaprak yapısı,dikimi ve dikim zamanının sadece Eylül-Ekim ayları olması sebebiyle oriental türlerden ayrılır.Adı üstünde bambaşka mis gibi kokar.

Benim geçen sene saksısından sökmediğim oriental roben van galen cinsi zambaklarım bugünlerde 30 cm.boya yaklaştılar.Yakında fotoğraflarını ben de paylaşırım.Tekrar SELAMLAR...

Düzenleyen Dumlupınar : 16-04-2017 saat 19:52 Neden: imla hatası
Eski 16-04-2017, 13:32   #1493
Ağaç Dostu

Alıntı:
Bu oriental diye bildiğimiz bir zambak.Bu türün hemen hemen hepsinin kokuları birbirlerine neredeyse çok benzerler.Trompet şeklinde açan bazı türlerinin kokusu daha farklı olabiliyor.

Mis zambak (lilium candidum) kokusu,yaprak yapısı,dikimi ve dikim zamanının sadece Eylül-Ekim ayları olması sebebiyle oriental türlerden ayrılır.Adı üstünde bambaşka mis gibi kokar.

Benim geçen sene saksısından sökmediğim oriental sandander cinsi zambaklarım bugünlerde 30 cm.boya yaklaştılar.Yakında fotoğraflarını ben de paylaşırım.Tekrar SELAMLAR...

Benim asiaticler o boyda, 30 cm civarı. Katlı orientallerden biri 75 cm oldu, hatta çiçek dalları göründü, yakında açarlar.

Eski 16-04-2017, 13:42   #1494
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Benim asiaticler o boyda, 30 cm civarı. Katlı orientallerden biri 75 cm oldu, hatta çiçek dalları göründü, yakında açarlar.
Hadi bakalım.Fotoğrafları paylaşalım artık.Bu sayfanın biraz canlanması lazım.SELAMLAR...

Eski 16-04-2017, 16:00   #1495
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Alıntı:

Benim geçen sene saksısından sökmediğim oriental sandander cinsi zambaklarım bugünlerde 30 cm.boya yaklaştılar.Yakında fotoğraflarını ben de paylaşırım.Tekrar SELAMLAR...
aslında daha önce sormuştum ve oriental lilyum denmişti.ama ben kokusundan ötürü dahası aldığım paketlerin üzerinde mis zambağı yazmasından ötürü mis zambağı olarak biliyordum.Bu vesileyle zambağımın tam cinsini ismini öğrenmiş olsum teşekkürler...

Aslında çok daha çeşit zambağım vardı ancak acemilikten bilgisizlikten ve en önemlisi de becreriksizlikten bugünlere getiremedim.Şu paylaştığım resimlerin yarısından azını geçen seneye çıkarabilmiştim.Bu sene yerini değiştirdiğim soğanlardan sadece bir tanesi çiçek açacak gibi gördüm.Bakalım benimkiler de uçlarını gösterdiler umarım bu son elimde kalanları sonraki senelere çıkarabilirim...

Dumlupınar beğendi.
Eski 16-04-2017, 16:48   #1496
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
aslında daha önce sormuştum ve oriental lilyum denmişti.ama ben kokusundan ötürü dahası aldığım paketlerin üzerinde mis zambağı yazmasından ötürü mis zambağı olarak biliyordum.Bu vesileyle zambağımın tam cinsini ismini öğrenmiş olsum teşekkürler...

Aslında çok daha çeşit zambağım vardı ancak acemilikten bilgisizlikten ve en önemlisi de becreriksizlikten bugünlere getiremedim.Şu paylaştığım resimlerin yarısından azını geçen seneye çıkarabilmiştim.Bu sene yerini değiştirdiğim soğanlardan sadece bir tanesi çiçek açacak gibi gördüm.Bakalım benimkiler de uçlarını gösterdiler umarım bu son elimde kalanları sonraki senelere çıkarabilirim...
Merhaba,hepimiz için durum neredeyse aynı gibi gözüküyor.Beceriksizlik,acemilik değil de,biraz tecrübe gerekiyor.Zambakların devamlılığını sağlamak herkesin harcı değildir.Zaten görüldüğü üzere sayfalarda kayda değer istikrarlı şekilde fotoğraf paylaşımı neredeyse yok.

Kumlu,humuslu,kompost gübreli,geçirgen toprak yapısını görülüyor ki sağlayan çok az üye var.Ya da hazırlanan toprağın uygun özellikte olduğunu zannediyoruz.Ya da sulamayı dengeleyemiyoruz.Bu bitkinin hatalı sulamalara affı yok.Güneş çok istiyor.Kök bölgesi güneş sevmiyor.Köklerin aşırı sıcaklara tahammülü yok.Hele soğan çapı çok iri değilse veya küçüklü soğanlar dikildiyse yine bitkinin toprak üstünden ince sapı yanabiliyor.Kesinlikle küçük çaplı soğanlar oriental veya asiatic (kokusuz) tür olsun gölgeleme istiyor.

Bununla da bitmiyor.Saksı da dikili olan soğanlar daha fazla uğraştırabiliyor.Saksının rengi koyu renk ise güneşi çok çekiyor.Aşırı ısınan saksıda dikili zambakların kökleri aşırı sıcaktan etkileniyor.Saksı beyaz renk bir boya veya beyaz kağıt havlularla korunmaya alınırsa sonuç daha güzel oluyor.

Drenaj,sulama,toprak yapısı,torfa dikim,toprakta tuzluluk yaratan gübre kullanımı,hele hele her sene güzel açmalarını sağlamak için yazılacak çok şey var.Hadi hepimiz tecrübelerimizi deneyerek yaptığımız hataları aktaralım.Eminim bu sayfa daha güzel olacak.Herkese SELAMLAR...

Eski 17-04-2017, 12:28   #1497
Ağaç Dostu

Üstte ortada asiatic, küçük olanlar geçen senenin yavru oriental stargazer soğanları.

Altta ise petunya, kalibroşa ve asiatic aranjmanı.

Eklenen Resimler

Eski 17-04-2017, 12:29   #1498
Ağaç Dostu

Bu da 80 cm civarı boy vermiş orientaller

Eklenen Resimler

Muda, Milla, ibocandan ve 2 kişi beğendi.
Eski 17-04-2017, 17:54   #1499
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Bu da 80 cm civarı boy vermiş orientaller
Maşallah,zambaklarınız çok sağlıklı görünüyorlar.

Eski 17-04-2017, 19:09   #1500
Ağaç Dostu

Alıntı:
Maşallah,zambaklarınız çok sağlıklı görünüyorlar.
Teşekkürler, bakalım yakında açtıklarında da fotoğraf koyarım. Katlı türler olması lazım, yanlış soğan gelmemişse.

Dumlupınar beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024