agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni2852Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-12-2015, 22:23   #1441
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memur68 Mesajı Göster
Arkadaşlar ben bu çiçege bayılıyorum intermetten bir siteden tohum aldım fakat hiç bir yerde bu tohumları nasıl çimlendireceğim bilgisine rastlamadım bana taviyede bulunacağınız bir link var mı?
Merhaba,bu çiçek casablanca türü bir zambak.Tohumla üretip çiçek açtırmak 4-5 yıl alabilir.Mart ve Nisan aylarında A 101 ve Bim marketlerde Asya Lale markalı paketlerde satılıyor.3 adet soğan bulunan paketlerin üzerinde kokulu beyaz renk zambak veya kokulu lilium casablanca yazar.SELAMLAR...

Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2016, 14:23   #1442
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
merhaba
bu resimdeki türün ismi aklıma gelmedi ama bu kış hep dışarıda kaldı ki şuanda da dışarıda zaten olan olmuştur diyip dışarıda bıraktım.

şimdi sormak istediğim bu saksıdan hayır gelirmi yoksa soğanlar için artık umudu kesmelimiyim? yeşil yapraklı gövdeleri uzunca bir süre yeşil kaldı taaki don yiyene kadar...

Eklenen Resimler

Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2016, 16:16   #1443
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

evet şimdi dayanamayıp bir tanesinin yan tarafını eşeledim soğanlar sanırım soğuktan zarar görmemiş.zambağın dona dayanıklı olduğunu bilmiyordum.dibinde bi kaçtane zıpçıktı soğanı vardı onlar telef olmuş...

bu zambak benim için özel bir yere sahip.zira bu kadar büyük bir çiçeği ilk defa bunda gördüm ve dahası miss gibi de kokuyor...boğaz kökleri biraz dışarıda kalmıştı umarım kendini yeterinde besleyebilmiştir.. bu sene de aynı manzarayı iple çekiyorum...

Jakin beğendi.
Eski 17-02-2016, 00:02   #1444
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zephy Mesajı Göster
merhaba
bu resimdeki türün ismi aklıma gelmedi ama bu kış hep dışarıda kaldı ki şuanda da dışarıda zaten olan olmuştur diyip dışarıda bıraktım.

şimdi sormak istediğim bu saksıdan hayır gelirmi yoksa soğanlar için artık umudu kesmelimiyim? yeşil yapraklı gövdeleri uzunca bir süre yeşil kaldı taaki don yiyene kadar...
Zambağınız ,Oriental Lilium (kokulu) olması gerek. Dışarıda kalması iyi olmuş.. soğuk isteği karşılanmıştır. Dışarıda kalmaya devam edin. sararan saplar çürüyecek ve dibinden kopacaktır. Kopsun. NİSAN ayı geldiğinde sürgün verecektir. temmuzda çiçek açacaktır. kolay gelsin.

Not: Soğanlarını ayırmak yeniden dikmek isterseniz çok geç olmadan yapın veya olduğu gibi kalsın.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2016, 01:09   #1445
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Zambağınız ,Oriental Lilium (kokulu) olması gerek. Dışarıda kalması iyi olmuş.. soğuk isteği karşılanmıştır. Dışarıda kalmaya devam edin. sararan saplar çürüyecek ve dibinden kopacaktır. Kopsun. NİSAN ayı geldiğinde sürgün verecektir. temmuzda çiçek açacaktır. kolay gelsin.

Not: Soğanlarını ayırmak yeniden dikmek isterseniz çok geç olmadan yapın veya olduğu gibi kalsın.
değerli bilgileriniz için çok teşekkürler.bi çok zambağımı kaybettim. bi kısmını suda çürüttüm bi kısmını sapı kuruyunca çıkarıp evin en gölge yerine koydum.ancak zamanla çürüdüler sanırım saklamadan önce yıkamak iyi bir fikir değildi...bi kısmı da gazi oldu soğanı küçüldü...ama bu saksıdakilere hiç dokunmadım.kurumuş dalları bile hala üzerinde hatta sonbaharda dibinden yeni bir filiz görünmüştü ona da müdahale etmedim.büyümeden kaldı öylece...bi ara baktığımda toprağı kaskatıydı toprak biraz nemliydi o yüzden donmuştu...açıkcası böylesine kabuksuz sudan hemen etkilenen bir soğanın dondan sağ çıkacağını düşünmemiştim hiç...

yine aynı şekilde bırakacağım dokunmayacağım.sadece biraz dışarıda kalan boğaz kökleri için toprak ilavesi yaparım.sulamayı ne zaman yapsam acaba?martda felan mı sulasam?

Eski 17-02-2016, 21:00   #1446
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Nisan ayına kadar toprak nemli kalsın(ıslak değil!) Nisan da sürgünleri uzayacak, sulama ve besleme ondan sonra yapılabilir. kolay gelsin.

Not: Lilium soğanları depolanırken -2 oC da depolanır. Buz içinde nakledilir! yani Soğanlar soğuktan korkmaz, ama bitkiler korkar!..

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2016, 18:58   #1447
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-05-2016
zambak

sizce bu bitki zambakmıdır balkonumda birdenbire yetişti nasıl oldu bende anlamadım ve eger zambaksa çiçek açarmı

Eklenen Resimler

abk, duy-gu ve Selma_321 beğendi.
pelin2834 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2016, 09:30   #1448
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pelin2834 Mesajı Göster
sizce bu bitki zambakmıdır balkonumda birdenbire yetişti nasıl oldu bende anlamadım ve eger zambaksa çiçek açarmı
Çeşidi belli olmamakla birlikte, bu bitki zambak.

Selçuk Boz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2016, 15:10   #1449
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-11-2015
Merhabalar,
Bu çeşidin adını bilen varmı acaba?

Eklenen Resimler

cigdem.crocus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2016, 21:26   #1450
Ağaç Dostu

eneskrky's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cigdem.crocus Mesajı Göster
Merhabalar,
Bu çeşidin adını bilen varmı acaba?
Sayın cigdem.crocus :
Çiçeğinizin çeşidi amaryllis yalış bölüme koymuşsunuz resmi
Hatta tam çeşidi Apple Blossom amaryllis güle güle büyütün..

eneskrky Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2016, 11:15   #1451
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-04-2012
Merhaba,

Aldığım liliumları nergislerin dibine ekmiştim. Tabii bazılarının daha derin dikime ihtiyacını sonradan anladım. Biraz toprak ilave etmem gerek galiba?

Selamlar,

Sent from my iPhone using Tapatalk

tatlı bezelye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2016, 12:10   #1452
Ağaçsever

Merhaba,

Tabii bir de sayın kgursan' dan aldığım akzambak ı paylaşmasam olmaz. Geçen sene komşumuzun bebek köpekleri üstünde oynayıp ortasını çürütmüşlerdi, ikisi de açmamıştı. Bu sene birini sitenin afacan çocukları birinin tomurcuğunu kopardı, kalan sağ bizim, survivor kendisi:

Sent from my iPhone using Tapatalk

Eski 25-06-2016, 22:10   #1453
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zephy Mesajı Göster
merhaba

bu sene çıkan bazı saplar ortalardan bi yerden yumuşayarak devrildi veya koptu...sağlam kalan 4 adet saptan ise ikisi tomurcuk verdi.sapın birinde 6 tane tomurcuk var diğerinde 1 tane.
allah bereket versin diyelim artık buna şükür

Eski 28-06-2016, 12:55   #1454
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2016
benim de balkonumda 2 adet zambak var, internetten almıştım ama türlerini ve renklerini bilmiyordum. dün itibariyle biri açtı, hala bilmiyorum türünü, biri de tomurcukta, sapları aynı değil ama farklı bir tür sanki. açan kazablanka galiba.

bu açan;

bu da diğerinden daha uzun açacak olan;

wakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2016, 13:23   #1455
Ağaç Dostu

ikincisi de açtı, bu seferki pembe

Eski 09-07-2016, 14:00   #1456
Ağaçsever

Merhaba,

Sanıyorum çok güzel bir zambak geliyor. Yalnız gövdesi diğerlerinden farklı, bunu sormak istedim. Tüylü zambak olur mu?

Eklenen Resimler

Eski 12-07-2016, 02:04   #1457
Ağaç Dostu

Merhaba tatlı bezelye, evet tüylü zambak olur, Doğu Karadeniz'e has endemik bir tür var. lilium ciliatum, Türkçe'si "tüylü zambak".

Ama sanırım sizinki o tür değil, daha çok bir böcek nedeniyle olmuş gibi duruyor.

Eski 14-07-2016, 09:16   #1458
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Exclamation

zambak bir kız olsaydı kesin zambakla evlenirdim.hazır gelinliğini giymiş kokusunu sürünmüş ve bana açılmışken
balkonumdaki en güzel çiçek... daha güzelini gerçekten görmedim.öyle tahmin ederim ki büyük çiçekliler arasında en güzel çiçek zambak.ama bakım istiyor ilgi istiyor dikkat istiyor.geçen sene ki verimi alamadım aynı saksıdan ama geçen seneyi hatırlatacak kadar da sonuç alabildim...

Eklenen Resimler

Eski 14-07-2016, 09:24   #1459
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

çiçek ilk açarken polen görünmüyor.sadece düz yüzey var.daha sonra bir bakıyorsun aynı yerler polenle dolu...ve bu sefer hilesini yakaladım düz görünen yerler öyle bir katlanıyor ki aslında içte olan polenler dışa doğru dönüyor.düşünüldüğünde çiçek kapalıyken polenlerin muhafazası için böyle bir teknik şart... işin enteresan kısmı herşey tam olması gerektiği gibi işliyor.çiçek açıyor polenler de açılıyor...

Eklenen Resimler

Eski 14-07-2016, 10:32   #1460
Ağaç Dostu

Selma_321's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2016
[QUOTE=zephy;1472779]zambak bir kız olsaydı kesin zambakla evlenirdim.hazır gelinliğini giymiş kokusunu sürünmüş ve bana açılmışken
Ilahi çok güldüm size enteresan bir yaklaşım

Selma_321 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2016, 14:09   #1461
Ağaçsever

Sabihas's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2014
Balkonda saksıda yetiştirmek için çeşitli soğanlar almıştım. Zengardendan aldığım magic star ve salmon star harika çiçekler verdiler. Kokuları çok güzel.

Eklenen Resimler

Sabihas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2016, 20:03   #1462
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Sn.kgursandan aldığım zambaklar harika açtılar.Bunlar sandander zambakların yerine gönderdiği Roven Van Galen adındaki tür.Boyları da oldukça uzun,harika ve çok yoğun kokuyorlar.
Çiçeklenmeleri Temmuz ayının ortalarında başladı.Yaklaşık olarak 20 gün sürdü.Fotoğraf yüklemeyi bilmediğimden oğlum İzmire gelince onun sayesinde sizlerle şimdi paylaşabiliyorum.SN. KGURSAN'A ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.Herkese SELAMLAR...

Eklenen Resimler

Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2016, 17:55   #1463
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-11-2016
Merhabalar, umarım yardımcı olursunuz, saksıda bir zambağım var asya laleden aldığım. Henüz açmadı yeşil yapraklar halinde, saksıda bakacağım için nelere dikkat etmem gerekiyor? Özellikle de, evimin hangi kısmında olmalı?

zambakcicegi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2016, 19:57   #1464
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zambakcicegi Mesajı Göster
Merhabalar, umarım yardımcı olursunuz, saksıda bir zambağım var asya laleden aldığım. Henüz açmadı yeşil yapraklar halinde, saksıda bakacağım için nelere dikkat etmem gerekiyor? Özellikle de, evimin hangi kısmında olmalı?
benim bildiğim zambak için şuan için erken.her zambak için geçerlimi emin değilim ama soğuklamayada ihtiyaçları oluyor.umarım bir bilen çıkar.

Eski 29-11-2016, 14:19   #1465
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zambakcicegi Mesajı Göster
Sayın zambakçiçeği, ak zambak (lilium candidum) ekildikten hemen sonra yapraklanır, kışı yapraklı geçirip baharda çiçek sapını çıkarır. Ekstra birşey yapmanıza gerek yok.
Yeri konusunda da şöyle diyeyim, benimkiler balkonda. Zambaklar ev çiçeği değildir zaten, evin içinde olmasına gerek yok. Hatta havadar bir yerde olmaları daha iyi. Aşırı don olayları olmadığı sürece problem olmaz.

Eski 29-11-2016, 16:24   #1466
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi wakan Mesajı Göster
Sayın zambakçiçeği, ak zambak (lilium candidum) ekildikten hemen sonra yapraklanır, kışı yapraklı geçirip baharda çiçek sapını çıkarır. Ekstra birşey yapmanıza gerek yok.
Yeri konusunda da şöyle diyeyim, benimkiler balkonda. Zambaklar ev çiçeği değildir zaten, evin içinde olmasına gerek yok. Hatta havadar bir yerde olmaları daha iyi. Aşırı don olayları olmadığı sürece problem olmaz.
İstanbul da havalar biraz soğudu, dışarıda kalması sorun olur mu emin olamadım

Eski 30-11-2016, 12:13   #1467
Ağaç Dostu

Şu an için bir sıkıntı olacağını tahmin etmiyorum, ama korkuyorsanız evin içinde ışık alabileceği bir yere de koyabilirsiniz.

Eski 01-12-2016, 22:10   #1468
Yeni Üye

Türünü bilebilir miyiz?

Eklenen Resimler

Eski 02-12-2016, 14:56   #1469
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2016
çiçeğini görmeden imkansız neredeyse hepsi birbirinden ayırt edilemeyecek kadar benzeşiyor türler.

Fatih_Soydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2016, 08:52   #1470
Yeni Üye

Üç tomurcuğundan biri düştü, çürüyormuş gibi hissediyorum..

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024