agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni2852Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-03-2009, 14:23   #331
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Nematodlar, bitkinin sap ve yapraklarında defarmosyanlar meydana getirir. Böyle bir bitkide gelişme bozuklukları ve verimden düşme görülür. Soğan ve sarımsakların yapraklarını çürüterek bitkiyi çöktürür. En çok zarar yaptığı kültür bitkileri; soğan, sarımsak, yonca, pancar, çiçek soğanları ve çilektir.

Zambak soğanı, daha çok süzek, kumlu, su tutmayan topraklara ekilmelidir.

Zambak bitkisi için su çok önemlidir. Zambak dikilecek toprak dikimden önce iyice sulanmalıdır. Toprağın nemini kaybetmemesi için malçlama yapılması uygundur.
Dikimden sonra da sulama dikkatli yapılmalıdır. Çünkü fazla su soğanlara zarar verebilir. Ayrıca nemotodların gelişmesini sağlıyabilir.
Zambak bitkisi sulanırken toprağın çeşidi, yetişme ortamı ve zambak çeşidi göz önüne alınmalıdır, Zambak bitkisi yağmurlama yöntemi ile sulanmalıdır.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2009, 19:04   #332
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi calatli Mesajı Göster
sayın kgursan

kök nematodu Lilium Candidum da oluşur mu? nematodlar Lilium Candidum u etkiler mi? hangi tip toprak kullanılması en iyisidir? yardımcı okursanız sevinirim.saygılar
Sn. Arkadaşım., Kök ur nematotları (Meloidogyne sp.) sanıyorum bütün bitkileri az veya çok etkiler. Tam olarak bilmiyorum ama, doğal olarak L.candidum köklerini de etkilemesi gerekir diye düşünüyorum.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2009, 19:39   #333
Ağaç Dostu.

Halkımızın ZAMBAK dediği bitkiler ve LİLİUMLAR

[/B]Bu gün bu başlıktaki bütün mesajları okudum. Sn Lilium pek çok soruyu ve bilinmeyenleri yanıtlamış. Ben de bazı noktaları açıklamak istiyorum:

1. Halkımız pek çok soğanlı bitkiyi ZAMBAK olarak algılıyor. Örneğin; Gladiol Alata zambağı, Frezya arpa zambağı, Agapanthus Afrika zambağı, Alstromeria Peru zambağı , Amaryllesler zambak, vb. gibi algılanıyor.

Ama gerçekte ZAMBAK, LİLİUM türleridir.

2. Liliumlar; Soğanları enginar gibi kat kat pullardan oluşmuş bitki türüdür, ve 9 Gurup altında sınıflandırılır. Lilium candidum (Mis zambağı) bu sınıflardan birisidir.

3.Lilium candidum dışında ticareti en fazla yapılan rengarenk liliumlar Asiatic melezler ve Oriental melezler dir.

4. Lilium candidum Ağustos-Eylül gibi dikilir, Mayıs gibi çiçeklenir. soğuktan korkmaz, YÜZLEK dikilir. Kireçli toprakları sever.

5. Genellikle marketlerde satılan Lilium türleri (Asiatic, oriental ) melezleri ticari olarak uygun şekillerde depolanarak yılın her mevsiminde dikilebilir ve dikim zamanına göre de yaklaşık 3-4 ay sonra çiçek açabilir. Örneğin depolarda soğuklatılmış olmak koşulu ile, Mayıs ayında dikilebilir ve Temmuz-Ağustos çiçeklenir, Ağustos da dikilir, Kasım gibi çiçek açar, Kasımda dikilir (seralarda) Nisan gibi çiçek açabilir. Kasımda açık tarlaya dikilirse haziran-Temmuz gibi çiçek açar. Yavruları Eylül-ekim tarlaya dikilirse, Haziran-ağustos arası çiçeklenebilir.

Görüldüğü gibi Lilium türleri alternatifi çok bir bitki türüdür.

6. Oriental ve Asiatic guruplar içinde yine her renkden çeşit bulmak mümkündür. Diğer deyişle rengine göre tür belirlenmez. Dolayısıyla LİLİUM deyince mesela Asiatic guruptan ... renkli A çeşidi, veya oriental guruptan Casablanca (beyaz) çeşidi, veya Alma Ata beyaz çeşidi, Stargezer pembe çeşidi vb. konuşmak gerekir.

7. Asiatic ve oriental melezler gövde kökleri yapar bu nedenle L.candidumdan daha derin dikilmeleri gerekir.

8. Her guruptaki lilium türlerinin çiçek açmaları ve açan çiçek sayısı ile soğan iriliği arasında doğru orantılı bir bağ vardır. Örneğin Asiatic melezlerde çevresi 10/12 cm olan soğanlar çiçek açarken Oriental melezlerde soğanın çevresi en az 16 cm. olmalıdır. Bazı speciousum guruplarında 18/20 cm. olmalıdır.

edipsaydam beğendi.
Eski 09-03-2009, 23:37   #334
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Galeri: 215
Peki bu Ağustos dikim-kasım çiçeklenme seçeneğini Aydın gibi sıcak memlekette gerçekleştirebilirmiyiz. Şu anda almış olduğum soğanlardan bir kısmını tatilde Aydında dikmeyi düşünüyorumda.

Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2009, 01:36   #335
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sayın onkunkırcı,

Bu sizin ne tür soğanlarla ilgili olduğu sorduğunuzla ile ilgilidir, hangi türleri soruyorsunuz, aslında aradığınız bilgileri burada bulabilirsiniz.

Eski 10-03-2009, 10:16   #336
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Ben asyalaleden lilium soğanı almıştım. Onlar için soruyorum.

Eski 12-03-2009, 19:18   #337
Ağaç Dostu.

Lilium dikim zamanları

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orkunkırcı Mesajı Göster
Peki bu Ağustos dikim-kasım çiçeklenme seçeneğini Aydın gibi sıcak memlekette gerçekleştirebilirmiyiz. Şu anda almış olduğum soğanlardan bir kısmını tatilde Aydında dikmeyi düşünüyorumda.
Eğer soğanları Ağustos dikimine kadar Nemli torf içinde -2 oC da muhafaza edebilirseniz Ağustos da dikebilirsiniz ! Asya lale den şimdi aldığınız soğanları (sanırım soğuklatılmışlardır) şimdi dikmenizi öneririm.

Eski 19-03-2009, 10:52   #338
Yeni Üye

tilsim88's Avatar

Giriş Tarihi: 21-12-2008
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Buket Aknar Mesajı Göster
Sevgili Oyaman, benim daha önce bahsettiğim zambak; 6. mesajdaki çiçeğin ta kendisidir.
Bu arada geçen yıl ben de uzman16 gibi bir çok liliyum soğanı alıp bahçeme dikmiştim. Yaz boyunca oldukça etkileyici çiçekler verdiler. http://www.agaclar.net/galeri/showim...mageuser=12725

Çiçekleri geçince soğanlarını yerlerinden aldım. Bu yıl dikmek için çıkardığımda durumlarını pek beğenmesemde yine ayni yere diktim. Şu anda yeşermeye başladılar. Ancak bu yıl başka renk olanlarını da aldım. Onlar şu anda bayağı uzadılar ve tomurcuklanan da var. Yakında çiçeklerini buradan ekleyeceğim.

Daha önce pul pul ayrıldıklarını söylediğim mis zambaklarıma gelince. Ayrılan tüm pulları saksıya serpmiştim şu anda bir tanesi yeşerdi. Gerisini bekliyorum.

Bunların dışında bir de çizgili zambaklarım var ki onlar da şu anda tomurcuklandı. Çiçeklerini yakında açacaklar.http://www.agaclar.net/galeri/showim...mageuser=12725

lilium merhaba,
forumu dolaşırken tesadüfen sizin yazdıklarınızı okudum ve renkli zambakları çok beğendim,renkli zambak(sarı,turuncu) soğanını nasıl temin edebilirim.Yardımcı olabilirmisiniz.Bol çiçekli günler dilerim

Düzenleyen tilsim88 : 19-03-2009 saat 12:47
tilsim88 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2009, 13:45   #339
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Yapı marketlerde şu zamanda bulunmakta.Yanılmıyorsam 2 li paket içinde.Aşağıdaki adresleri inceleyebilirsin.Adanada praktikerde olabilir.
http://lalesiparisi.com/Urunler-UG356-zambak.aspx
http://www.anatoh.com/mgs/urunler/am.../ana_sogan.htm

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2009, 19:13   #340
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Eğer soğanları Ağustos dikimine kadar Nemli torf içinde -2 oC da muhafaza edebilirseniz Ağustos da dikebilirsiniz ! Asya lale den şimdi aldığınız soğanları (sanırım soğuklatılmışlardır) şimdi dikmenizi öneririm.
Sizin öneriniz üzerine soğanlarımdan 10 tanesini diktim hayırlısı olsun artık. Diğer 5 taneyi yaza kadar saklamaya çalışacağım. Umarım bozulmadan muhafaza edebilirim.

Eski 19-03-2009, 19:55   #341
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Lilium asiatic

Kgursan Hocam,

Bir arkadaşım Hollandadan Lilium soğanı getirdi. Çiçeğin uçları krem rengi olup aşağı doğru sarılaşıyor ve kahverengi noktaları var.

Dikim zamanı olarak 3-4-5 aylar işaretlenmiş.

Şimdi sorular:
1- Soğan dikimi zamanı ülkelerin iklimlerine göre dikim zamanları da değişiyor mu?
2- Sanırım bu soğanların soğutlama ihtiyaçları yapılmıştır. Siz de öyle mi düşünüyorsunuz?

3- Dikim için 15 cm genişlilk ve 15 cm derinik önerilmiş. Boyu 80 cm oluyormuş.

4- Arkadaşım kokulu istemiş ve satıcı bunu vermiş. Bu cins kokulu mudur?

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2009, 10:52   #342
Ağaç Dostu

FIRUZAN's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2007
Sevgili lilium severler merhaab ,
Nihayet soğanlarımın fotoğrafını çekip ekleyebiliceğim.Balkonum çok yağmur alıyordu bu yüzden toprağı çok ıslaktı.Ben de güneşe aldim çünkü balkonum hiç güneş almıyor . Artık kapımın önünde duracaklar burası da ikiye kadar güneş gören bir yer.Çiçeklerim hakkında görüşlerinizi rica ederim.Çok mu büyümüşler ,sıkışık mı olmuşlar yaprakların bazıları bana soğuktan yanmış gibi geldi de: confused:

Eklenen Resimler

Dumlupınar beğendi.
FIRUZAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2009, 11:50   #343
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Firuzan hanım liliumlarınız gayet sağlıklı büyüyor.Saksılar da uygun genişlikte.

hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2009, 16:35   #344
Ağaçsever

ikbal71's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meltem81 Mesajı Göster
bizimde bahçede bir zambak var hiç ellemedigimiz halde okadar çok çogaldı ki baş edemeyince birçogunu söküp attık beyaz renkli ve kokulu çok güzel açıyor ve felaket yayılıyor demek ki bunuda tutturmak önemli

Merhaba Meltem hanım
eğer halen fazla zambağınız ( beyaz mis kokulu zambak) varsa bahçenizde ben alabilirmiyim ? uzun zamandan beri arıyorum da.
Teşekküler.

ikbal71 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2009, 19:58   #345
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi FIRUZAN Mesajı Göster
Sevgili lilium severler merhaab ,
Nihayet soğanlarımın fotoğrafını çekip ekleyebiliceğim.Balkonum çok yağmur alıyordu bu yüzden toprağı çok ıslaktı.Ben de güneşe aldim çünkü balkonum hiç güneş almıyor . Artık kapımın önünde duracaklar burası da ikiye kadar güneş gören bir yer.Çiçeklerim hakkında görüşlerinizi rica ederim.Çok mu büyümüşler ,sıkışık mı olmuşlar yaprakların bazıları bana soğuktan yanmış gibi geldi de: confused:
Sayın firuzan hanım;

Liliumlarınızın sıklığı biraz sık ama saksı çiçekleri için normal, üzülmeyin fakat liliumları biraz rahatsız gördüm, bilhassa 2ci fotoğfafta ki en rahatsız olanı, rengi açık ve soluk, sebebi de fazla sulama dikkat ederseniz yaprak boğum araları sık boy atamamışlar şu ana kadar daha boylu olmaları gerekirdi, suyu kesiniz.

Ben saksıda ve dışarda olanlara daha hiç su vermedim, yağan yağmurlar yeterli şu ana kadar, çok mu suladınız azmı suladınız, bu dememden tutturun.
Daha da fazla sularsanız önçe yapraklar çürür, daha sonra soğan.

İmkanınız varsa tam gelişim dönemleri biraz gübre veriniz, yaprak gübresi olarak, on gün arayla üç gübreleme yaparsan daha iyi olur.

Eski 01-04-2009, 20:02   #346
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sayın ikbal71;

Sayın hemşerim derin bir nefes çekseniz liliumların kokusu bandırmaya gelecek, uzaklarda değil gönen de

Eski 02-04-2009, 09:54   #347
Ağaç Dostu

FIRUZAN's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2007
Sayın Lilium merhaba
Aslında hiç sulamadım ama dediğim gibi çok yağmur altında kaldı ve saksıda olduğu için dogal olarak su akamadı diye düşünüyorum.Bahcede olsaydı su toprakta alır başını giderdi.Şimdi ben onları evimin ön kısmına aldım orası güneşli ve yağmur almıyor.Gübre olarak ne tavsiye edersiniz soğanlı bitkiler için sıvı besın gübrem var olur mu?Yoksa başka neler var alabilirim.Verdiğiniz bilgiler için ayrıca teşekkür ederim dikkate alıyorum.

FIRUZAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2009, 00:36   #348
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi FIRUZAN Mesajı Göster
Sayın Lilium merhaba
Aslında hiç sulamadım ama dediğim gibi çok yağmur altında kaldı ve saksıda olduğu için dogal olarak su akamadı diye düşünüyorum.Bahcede olsaydı su toprakta alır başını giderdi.Şimdi ben onları evimin ön kısmına aldım orası güneşli ve yağmur almıyor.Gübre olarak ne tavsiye edersiniz soğanlı bitkiler için sıvı besın gübrem var olur mu?Yoksa başka neler var alabilirim.Verdiğiniz bilgiler için ayrıca teşekkür ederim dikkate alıyorum.
Sıvı besin gübrenizi de kullanabilirsiniz, yapraktan verilen sıvı gübrelerden verebilirsin, birde saksıların altları delik olsun ki fazla su süzülebilsin, tabi bu saksının içinde ki toprağın süzek bir toprak olması gerekir, kum toprak gübre karışımlı bir toprak olursa süzekliği sağlanmış olur.

Eski 04-04-2009, 13:30   #349
Yeni Üye

tilsim88's Avatar

Giriş Tarihi: 21-12-2008
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çiçeksever Mesajı Göster
Yapı marketlerde şu zamanda bulunmakta.Yanılmıyorsam 2 li paket içinde.Aşağıdaki adresleri inceleyebilirsin.Adanada praktikerde olabilir.
http://lalesiparisi.com/Urunler-UG356-zambak.aspx
http://www.anatoh.com/mgs/urunler/am.../ana_sogan.htm
teşekkür ederim,praktiker'de buldum dediğiniz gibi tam zamanıymış,aldım soğanlardan umarım güzel olurlar

tilsim88 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2009, 20:37   #350
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orkun Kırcı Mesajı Göster
Sizin öneriniz üzerine soğanlarımdan 10 tanesini diktim hayırlısı olsun artık. Diğer 5 taneyi yaza kadar saklamaya çalışacağım. Umarım bozulmadan muhafaza edebilirim.
Özür dilerim bu başlığa bakmamışım uzun zamandır. Yaza kadar bekletmeyi düşündüğünüz lilium soğanlarını nemli torf içinde ve soğukta 2-5 oc bekletin

Eski 05-04-2009, 20:46   #351
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinci Mesajı Göster
Kgursan Hocam,

Bir arkadaşım Hollandadan Lilium soğanı getirdi. Çiçeğin uçları krem rengi olup aşağı doğru sarılaşıyor ve kahverengi noktaları var.

Dikim zamanı olarak 3-4-5 aylar işaretlenmiş.

Şimdi sorular:
1- Soğan dikimi zamanı ülkelerin iklimlerine göre dikim zamanları da değişiyor mu?
2- Sanırım bu soğanların soğutlama ihtiyaçları yapılmıştır. Siz de öyle mi düşünüyorsunuz?

3- Dikim için 15 cm genişlilk ve 15 cm derinik önerilmiş. Boyu 80 cm oluyormuş.

4- Arkadaşım kokulu istemiş ve satıcı bunu vermiş. Bu cins kokulu mudur?
Özür dilerim uzun zamandır bu başlığa bakmamıştım. Yüzlerce lilium çeşidi arasından tarifinizdeki çeşidi anlamak imkansızdır. cevaplar:

1.Lilium soğan dikim zamanları ülkelere göre değişmez, Koşullara göre değişir. Doğal ortamda son baharda dikilir, ilkbahar-yaz çiçeklenir. Ama soğan depolanmış (soğuklatılmışsa) yılın her zamanı dikilebilir ve 80-90 gün sonra çiçeklenir.
2. Muhtemelen öyledir. ama soğuklatılmış soğan günlerce poşet içinde (rafta) bekletilmez.
3. Doğrudur,
4. Ne cins olduğu anlaşılmadığı için bilmiyorum.

Eski 07-04-2009, 12:23   #352
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-08-2008
Merhaba, dedemden zambak istemiştim o da geçtiğimiz cumartesi günü getirdi. Şöyle bişey duydum acaba doğru mudur?. Zambağın yeri değiştirildiğinde ilk sene açmazmış aradan soğuk bir mevsimin geçmesi gerekiyormuş. Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.Bu sene çiçek açması için ne yapabilirim?

Şimdiden teşekkür ederim.

doga-bir-mucize Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2009, 17:35   #353
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Arkadaşlar benimkiler de kendilerini iyice göstermeye başladılar. Daha önce hiç lillium bakmadığım için nasıl olacaklarını bilemiyorum. Bunlarda büyüdüğünde Sayın Firuzan'ın yukarıda foto eklediği çiçekleri gibi mi olacaklar.

Name:  DSC05482.jpg
Views: 1943
Size:  69.8 KB
Name:  DSC05484.jpg
Views: 1632
Size:  59.7 KB

Eski 08-04-2009, 17:40   #354
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Özür dilerim bu başlığa bakmamışım uzun zamandır. Yaza kadar bekletmeyi düşündüğünüz lilium soğanlarını nemli torf içinde ve soğukta 2-5 oc bekletin
Cevabınız için çok teşekkür ederim. Saygılar.

Eski 09-04-2009, 00:11   #355
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi doga-bir-mucize Mesajı Göster
Merhaba, dedemden zambak istemiştim o da geçtiğimiz cumartesi günü getirdi. Şöyle bişey duydum acaba doğru mudur?. Zambağın yeri değiştirildiğinde ilk sene açmazmış aradan soğuk bir mevsimin geçmesi gerekiyormuş. Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.Bu sene çiçek açması için ne yapabilirim?

Şimdiden teşekkür ederim.
Çiçek soğanlarının depolanması başlığını incelerseniz sorunuza cevap bulabilirsiniz.

Eski 15-04-2009, 16:46   #356
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Lilium asiatic kokulu mudur?

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2009, 18:54   #357
dal
Ağaç Dostu

dal's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2007
Değildir boyu oteki zambaklara göre daha kısa sapı vardır fakat renkleri çok daha canlı ve güzeldir.Yani anlayacağın kokuya değilde renk e üstündür.

dal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2009, 13:40   #358
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Lilium candidum fideliğimden küçük bir bölüm.
Name:  Fotoğraf-0002.jpg
Views: 1486
Size:  67.6 KB
Name:  Fotoğraf-0004.jpg
Views: 1926
Size:  66.3 KB

Dumlupınar beğendi.
Eski 14-05-2009, 16:01   #359
ormancık
Guest

7 Şubatta ektiğim lilyum starlarım (4 adet) yaklaşık yarım metre boyuna geldi ve bu sabah 1 tane tomurcuk farkettim. Lilyum star hayranı bir insan olarak, lilyum starın o muhteşem kokusunu bir an evvel koklamanın ne kadar MERAKLI VE SABIRSIZ bir bekleyiş olduğunu anlatamam size.

Bunlar ne zaman çiçek açacak, güzel güzel kokacak ve bende mutlu sona ulaşacağım acaba, bilen var mı acaba?

Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2009, 12:26   #360
Ağaç Dostu

sevil's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2006
Galeri: 34
Lilium Tigrinum

Sitemiz üyelerinden Muhsin Kuşçu'dan aldığım Lilium Tigrinumlardan biri iki sap çıkarmıştı, cılız olan saptaki yaprak diplerinde eklediğim fotoğraftaki oluşumlar mevcut, bunların yavru soğanlar olduğunu biliyorum.
Bu yavru soğanların geleceği için neler yapmalıyım?

Geçen senede benzer bir oluşumu başka bir türde yaşamıştım, aşağıdaki mesajda
Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
Fakat o toprağa yakın olduğundan hiç müdahele etmedim ve bu sene topraktan bir sürü olarak fışkırdılar.

Bunlar dim dik sağlıklı bir sap üzerinde, çiçek açıp kuruyana kadar beklesem desem bu cılız sapın çiçek açacağını sanmıyorum.
Kısacası en sağlıklı yaklaşım ne olur, bilgili arkadaşlardan yardım rica ediyorum.

Eklenen Resimler

sevil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024