agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni703Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-09-2007, 11:55   #1
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Çiğdem (Crocus)

Çiğdemler aslen çayır ve ormanlarda yetişen doğal bir çiçektir. Melezleme yoluyla bir çok çeşidi üretilmiştir. Beyaz,sarı,mor ve çizgili çeşitleri cinsine göre ilkbahar veya sonbaharda çiçeklenir. Toprak açısından seçici değildir. Gölge ağaç altlarından çim alanlara kadar her yerde yetişir. Saksıya dikilirse tomurcuklandığı zaman içeri alınabilir.

Sonbaharda açanlar haziranda,ilkbaharda açanlar ise eylül-kasım arası dikilir.

Soğanları 7,5 cm. derinlikte ve 10 cm. aralıklarla dikilir.

Kaynak:http://www.humeyraozdamar.net/soganli.htm#cigdem

Bu sene soğanlı bitkilere ilgim başladı. Bu ilgiye yol açan çiçek çiğdem oldu. İnternette resimlerini önceden hep görürdüm ve hayran hayran bakardım . Bu sene yetiştirmeye karar verdim. Bir kaç arkadaşım bana ulaştıracağını söyleyince çiğdem ve çeşitli soğanları, o kadar sevindim ki anlatamam. Daha önceden evinde veya bahçesinde çiğdem yetiştirmiş arkadaşların tecrübelerini paylaşmalarını bekliyorum...

İşte size bir kaç çiğdem türü...
Name:  crocus.jpg
Views: 24993
Size:  43.8 KB

Name:  Crocus%20hybrids.jpg
Views: 19489
Size:  43.3 KB

Name:  crocus_vernus.jpg
Views: 12621
Size:  31.2 KB

Name:  sarı çiğdem.jpg
Views: 34687
Size:  33.0 KB

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2007, 12:22   #2
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Galeri: 15
Bende soğanlı bitkilere gerçekten hayranım çocukken bahçemizde bu sarı olanlardan vardı ama artık her taraf bina apartman oldu ve artık onların açtığı yerlerde insaatlar var.Çok üzücü..Artık saksılarda yetiniyoruz..Teşekkürler bu güzellikleri hatırlattığın için sevgili Sebahattin..

Düzenleyen GLCN : 16-09-2007 saat 15:25 Neden: Çok özür dilerim fark etmemişim hemen düzelttim..
GLCN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2007, 15:21   #3
Ağaç Dostu

Ben teşekkür ederim Sevgili GLCN . Aramızda çiğdem yetiştiren arkadaşlarımız var mı acaba ? Bu arada Sevgili GLCN adım selehattin değil "Sebahattin". Düzeltirseniz sevinirim

Düzenleyen Sebahattin Sargın : 02-02-2011 saat 16:07
Eski 16-09-2007, 21:20   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2006
Galeri: 7
Ben de çok severim. Deneme amaçlı geçen yıl yetiştirdim. Kasım ayında soğan boyunun iki katı derinliğe gömdüm ve mart ayında çiğdemler karşımdaydı.

Bu yıl ne olacak bilmiyorum. Soğanları ektiğim bölgeler çok sulandı. Aklıma gelmişken ben yarın soğanların durumuna bir bakayım. Benim çiğdemler beyaz renkliydi.

sempe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2007, 00:51   #5
Ağaç Dostu

Kudret's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 52
Bolu'daki köy evimizin önündeki büyük çayırda beyaz, sarı ve mor çiğdemler, ilkbaharda bütün güzellikleriyle beni karşılıyorlar. Birkaç sefer soğanlarını aldım ve Yalova'daki bahçeme ektim. Malesef sonuçlar hep kötü. Bütün soğanları çürüttüm.
Yinede çiğdemleri doğal ortamında görmekte çok güzel....

Kudret Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2007, 02:22   #6
Yeni Üye

zavako's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2007
Bu da çiğdem türümü?

Eklenen Resimler

zavako Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2007, 16:17   #7
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2005
Galeri: 255
Sebahattin bey, güzel bir konu açmışsınız yine...

Zavako için yanıt mesajınızdaki çiçekler evet çiğdemler...

Çiğdemleri bir kez ektinizmi çıkarmanıza gerek yoktur, çoğalarak yerlerini doldururlar. Saksıda bakımaları daha zor çünkü kolayca çürüyebiliyorlar, çok sulamayın, toprak nemli kalsın ama çok ıslak olmasın, serin yerde bulunsun mutlaka....

Ben de benimkilerin fotoğrfalarını yollamaya çalışacağım... Sebahattin bey madem konu açtınız galeriyede aynı başlığı ekletelim ve fotoğraflarımızı oraya koyalım, böylece orası da zenginleşir....

Çiğdemler umut dolu çiçeklerdir. Kışın en soğuğunda buz gibi karın altından başları çıktımı bilisinizki yakında güneşli günler gelecek.....Nasıl bir sevinçtir, umuttur bu doğa için.....Doğanın bu umudunun yitmemesi dileği ile herkese sevgiler, selamlar....

çiğdem42 beğendi.
aysemelike Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2007, 19:54   #8
Ağaç Dostu

Ayşe Hanım yazınızı görünce çok sevindim

Soğanlı bitkilere merakım başladı bu sene elime çiğdem, frezya ve lale soğanları geçeçek. Bu konularda sizin gibi engin tecrübeleri olan bir ustamın başını çok ağırtacağım

Ayşe Hanım galeride "Süs Bitkileri" alt başığı altında soğanlı bitkiler bölümü var. Orada yayınlıyabiliriz resimleri. Merak içinde sizden gelecek resimleri bekliyorum

Düzenleyen Sebahattin Sargın : 02-02-2011 saat 16:08
Eski 25-09-2007, 10:31   #9
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Sebahattin bey,

Güzel sözlerinize teşekkür ederim ama kendimi usta olarak göremiyorum. İyice bir meraklı demek yeterli, belkide...
Sizin bu konudan çok zevk alacağınıza eminim, ömürleri göreceli kısa olsa da inanılmaz güzel bitkiler soğanlılar. Sadece lale sümbül değil ama dağ taş soğanlılarla dolu......Bakımları kolay, istekleri az, nazları az, eh daha ne olsun!!!
Ne zaman isterseniz yardıma hazırım, birkaç çiğdem resmi de yükledim bile galeriye...
Güle güle büyütün yeni soğanlarınızı. Yanlız kış değil yaz soğanlılarını da şiddetle tavsiye ederim.....

Eski 25-09-2007, 11:24   #10
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Sevgili ayşemelike galerideki resimleriniz gerçekten harika sizin bahçenizdenmi?Vurulmamak elde değil...

Eski 25-09-2007, 14:03   #11
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

evet benim bahçemden... beğendiğinize sevindim.
Bugün "ters lale" başlığındaki bir soruya cevap veririken de bir kaç foto ekledim, bir bakın bakalım hoşunuza gidecekler mi?

Eski 25-09-2007, 14:11   #12
Ağaç Dostu

Bütün fotoğraflar harika Ayşe Hanım, çok beğendim . Ayşe Hanım çiğdem soğanlarını saksıya ekeceğim, ne yazık ki bahçem yok. Nasıl bir saksı kullanmalıyım? Nasıl ekmeliyim? Sulamasını nasıl yapmalıyım? Ne kadar güneş görmeli? Yardımlarınızı bekliyorum

Düzenleyen Sebahattin Sargın : 02-02-2011 saat 16:09
Eski 25-09-2007, 15:00   #13
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sebahattin Sargın Mesajı Göster
Vallahi bütün resimler harikalar Ayşe Hanım, çok beğendim . Ayşe Hanım çiğdem soğanlarını saksıya ekeceğim, ne yazık ki bahçem yok. Nasıl bir saksı kullanmalıyım? Nasıl ekmeliyim? Sulamasını nasıl yapmalıyım? Ne kadar güneş görmeli? Yardımlarını bekliyorum efendim
Ekeceğiniz soğan sayısına göre bir saksı seçmelisiniz. 10cm çapında ve 12-13 cm derinliğinde bir saksıya 5-6 adet crocus ekebilirsiniz. uçları görünecek şekilde ekilmeli, toprak daima nemli kalmalı ama ıslak olamamalı, ışık gören mutlaka serin bir yere koymalısınız. Benim tavsiyem nemini kontrol ederek don olmayan günler boyunca dışarıda tutun, don günleri saksıların üzerine bir gazete kağıdı koyun, ilk filizleri görünce serin pencere önüne içeriye alın... hızla çiçekleneceklerdir....
balkonda yetiştirecekseniz daha büyük ve derin bir saksı seçebilirsiniz ve daha çok soğanı birbirlerine 2-3cm mesafede kalacak şekilde kendi büyüklüklerinin 2-3 katı derinliğe sıkça ekebilirsiniz.Bu sıkça ekme işi size zengin, saksı dolusu çiğdem görüntüsü verecektir. saksınızı önce don almayan kuytu bir köşeye yerleştirin, donlar geçince güneşli balkon kısmına alın ve çiçeklenmesini bekleyin......

Küçük bir not: eğer elinizde bir kaç sümbül soğanı da varsa büyük bir saksıya ortaya sümbülleri, kenarlara çiğdemleri ekerek de değişik bir görüntü elde edebilirsiniz. Bu balkon için uygundur. Yine nergisler, laleler de ekleyerek, (uzunlar saksı ortasına, kısalar kenarlara), güzel ve uzun süreli çiçekli saksılar elde edebilirsiniz....

Kolay gelsin.......

Eski 25-09-2007, 15:06   #14
Ağaç Dostu

Ayşe Hanım;

Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok ama çok teşekkür ederim

Bir sorum daha olacak, neden 2-3 katı derinlik isteniyor. Bu çok olmuyormu acaba?

Eski 25-09-2007, 15:15   #15
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sebahattin Sargın Mesajı Göster
Ayşe Hanım;

Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok ama çok teşekkür ederim

Bir sorum daha olacak, neden 2-3 katı derinlik isteniyor. Bu çok olmuyormu acaba?
İç ortamda yetiştirilmedikleri zamanda donlardan korunup iyi bir köklenme ve akabinde çiçeklenme yapabilmeleri için soğanlı bitkiler daima kendi soğan büyüklüklerinin iki üç katı derinliğe ekilirler. Bu aslında ışık ile çimlenmeyen tüm tohumlar için de geçerli bir kuraldır. Örneğin çim tohumuda bu kuralla ekilir ama çok ince oldukları için üzerine ince kum-elenmiş gübre karışımı serpmek yeterlidir....Bunun gibi düşüneceksiniz....Sanırım soğan size büyük göründüğü için size derinlik çok gibi geldi. Daha yüzeye ekildiklerinde cılız çiçeklenme ve donlardan etkilenme çok oluyor......Daha sonra soğanın yavrulaması da yüzeyel ekimlerde pek mümkün olmuyor..

selamalrımla
Melike

Eski 25-09-2007, 15:29   #16
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Sebahattin bey,
ağaçlar.net dergisinin geçmiş sayılarından birinde de soğanlı bitkileri ve yetiştirilmelerini özetleyen bir yazım var ondan da yararlanabilirsiniz......

Eski 07-10-2007, 05:12   #17
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Bendeki çiğdem soğanlarının üzerinde ekim zamanı olarak, Mart-Nisan ayları görünüyor. Bu soğanlar şimdi ekilebilirler mi?

Teşekkürler..

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2007, 09:53   #18
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

sevgili penelophe,

Çiğdem (Crocus) soğanları genelde sonbahar ortasında ekilir ki karlar erirken çiçeklensin. Acaba seninkiler güz çiğdemi olmasın, ki bu farklı bir türdür. Eğer güvenilir bir marka iseler üzerinde ne yazıyorsa onu yapmak uygundur...

Yine de bence soğanları şöyle bir elinde sıkıştır sana biraz gevşek geliyorlarsa mutlaka ek bozulmasınlar. Yok eğer sıkı ve dolgunlarsa bekle üzerindeki tarih de ek....

Eski 08-10-2007, 12:55   #19
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Melike hanım, marka konusunda bir fikrim yok, ilk defa bu markayı kullanacağım fakat soğanlar son derece diri.
Fotoğraf ekliyorum, tecrübeleriniz doğrultusunda ne yapmam gerektiğini söylerseniz sevinirim.
Teşekkürler.

Eklenen Resimler

Eski 08-10-2007, 14:57   #20
maycan

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Yeşil olan kısım ekim zamanını gösteriyor bence.Yani Ağustos ortasından Aralık sonununa kadar ekebilirsiniz anlamına geliyor.Mart ve Nisanda çiçeklenmesi için.Ben de çiğdem soğanı aldım ve şu günlerde ekeceğim.

maycan bahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2007, 14:59   #21
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Hımm.. Genelde ekim zamanı kırmızı ile çiçeklenme **** derim zamanı da yeşil ile gösterilir diye biliyordum. Yanlış mı?

Eski 08-10-2007, 16:10   #22
Ağaç Dostu

Maycan bahçeye katılıyorum bence yeşil kısım ekim zamanını gösteriyor, çiçekli olan bölümde soğanların ne zaman çiçekleneceğini göstermekte....

Eski 08-10-2007, 16:14   #23
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Resme bir daha baktım da bende size katılıyorum.
Kocaman kürek resmi var orada, kör müsün derler adama.
Teşekkürler.

Eski 09-10-2007, 08:52   #24
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Penelophe Mesajı Göster
Resme bir daha baktım da bende size katılıyorum.
Kocaman kürek resmi var orada, kör müsün derler adama.
Teşekkürler.
Sorunuz cevaplanmış anladığım kadarı ile güle güle ekin, tadını çıkarın. Unutmadan bunları saksıya ekecekseniz çok derine ekmeyin, kalabalık ve yoğun bir görüntü için de birer soğan çapı aralıkla ekin...

Selamlarımla...

Melike

Eski 24-10-2007, 19:08   #25
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Çiğdem, frezya ve muscari soğanlarımı dün ektim.

15 cm. çap, 15 cm boyundaki sakslara diktim. Her saksıya 10 tane çiğdem soğanı düştü. Çiçeklerin aralarındaki boşluklar 2 cm. olmadı. Sanırım 1 cm. kadar. Umarım sorunuzsuz çıkarlar.

Frezyalarla muscarileri aynı saksıya diktim. Toplam 20 soğan. O sakının çapı 18 cm.Aynı zamanda çiçeklenirleneceklerini düşünüyorum.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2007, 19:40   #26
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Pazara giderken bir kapının önündeki toprağa ekilmiş sarı çiğdemleri gördüm yapraklar yoktu ama sarı sarı o kadar güzel açmışlarki hayran oldum bende istiyorum artk çiğdem hemen marketleri arasam iyi olur...

Eski 29-10-2007, 11:50   #27
Ağaç Dostu

sselvi2000's Avatar

Giriş Tarihi: 22-12-2006
Sonbahar çiçeği çiğdem

Latince ismi Crocus pulchellus olan bu çiçek Iridaceae familyasından kormuslu(yeraltı gövdesi olan bir geofit) bir türdür. Türkiye'nin batısında ekim-aralık aylarında mavi tepalli hoş görünümlü bir çiçektir.Çiçekler solmaya başlar başlamaz paralel şeklinde 3-5 arasında değişen yaprakları ortaya çıkar.

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
sselvi2000 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2007, 15:38   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-10-2007
aRKADAŞLAR ÇİĞDEM ÇİÇEĞİNİ ŞİMDİ EKSEM OLUR MU?AYRICA TOHUM OLARAK MI YOKSA FİDE OLARAK MI TEMİN EDEBİLİRİM..TEŞEKKÜR EDERİM..

burçak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2007, 15:47   #29
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Galeri: 25
Sevgili burçak öncelikle buraya uğrayın lütfen.

Mr.Prankton beğendi.
Ophrys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2007, 19:20   #30
Ağaç Dostu

handanhanım's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Güz çiğdemlerim açtı bahçede sabahları bir kahveyle seyrine doyum olmuyor. Hazır soğanlar genellikle steril çıkıyorlar bu yüzden çok şikayetçiyim. Ama benim yabani çiğdemlerim her sene çoğalarak yeniden açıyorlar.

Tavsiyem, çok sulamayın, çiçekleri solduktan sonra daha da az sulayın ve suyunu giderek kesin. Ancak o zaman yeni yumrular veriyorlar.

handanhanım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çiğdem, çiğdem soğanı, çiğdem tohumu, soğan, tohum

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024