agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni68Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-09-2020, 20:50   #31
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bilenyum Mesajı Göster
O konuda araştırmak lazım. Tohumdan nasıl olur bilen varsa yardımcı olursa sevinirim. Ne zaman tohumlar alınır, ne şekilde saklanır, nasıl filizlendirilir vs vs.
Duruma göre etkinlikte paylaşılabilir.
Gladiol tohumdan çoğalmaz/çoğaltılmaz. O ancak ıslahçıların işidir. Gladiol söküldükten sonra ana soğanın etrafında oluşan kralen denilen yavru soğanların en az 2 sene dikilip büyütülmesi ile çoğaltılır.Yavrularda dış kabuk çok serttir çimlenmeleri için önce 1-2 gün suda ıslatılır bekletilir ve Nisan da tohum gibi ekilirler çıkan bitkiler yaz boyu gelişir ot alma sulama işleri yapılır sezon sonunda eylül ekim cıvarında kazılır irileşmiş olan yavrular kış geçince nisan da tekrr dikilirler ve bir sezon daha büyütülür ve soğanları irileştirilir ve eğer küçük çiçekler vermiş ise koparılır ve sene ye "çiçek verecek" boya gelir ve bahçeye dikilirler . bunlara damızlık soğan derler çevre uzunluğu 4 cm altında olanlar damızlıktır, 4-6 cm üzerinde olan soğanlar çiçek üretimi için kullanılır.

kolay gelsin

bilenyum ve elifaydin beğendi.
kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2020, 09:00   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Galeri: 5
Peki glayöllerin sökülme zamanı nedir o konuda da bilgiye ihtiyaç var sanırım. En azından ben bilmiyorum, zira hala yeşiller. Zaten tohum kesesi yoktu benimkilerde, sayın kgursan tohumdan çoğaltma konusunda güzel yorumlar yapmış. Umudumuz soğanların çoğalmasında...

bilenyum beğendi.
elifaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2020, 23:51   #33
Ağaç Dostu.

Yapraklar yeşil sökülebilir söküp kurutulur sonra ana soğa ve yavrular (Kralenler) gölgede kurutulup ayrılırlar Don olmayan yerde muhafaza edilir, ertesi ilk baharda Söğütler yeşerince, kurbağalar vıraklamaya başlayınca (Nisan gibi ) dikilirler. yavrular 2 sezon büyütülür

Eski 10-10-2020, 12:09   #34
Ağaç Dostu.

Gladiolun dikim zamanı : Söğütler yeşerince, kurbağalar vıraklamaya başlayınca dır,

Sökme zamanı Genellikle Çiçek açımının tamamlamasından 1 ay kadar sonradır (ağustos eylül)

bilenyum beğendi.
Eski 11-10-2020, 15:40   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2013
Bugün söktüm ben soğanları. Yanlarinda ki bebekleri ne yapayım?

Eklenen Resimler

bilenyum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2020, 09:15   #36
Ağaç Dostu

Yapraklar yeşilken mi söktünüz ona göre ben de bu haftasonu sökeyim bıdıkları. İnanın meraktayım ben de toprağın altından neler çıkacak bakalım bizim.

bilenyum ve E.Kahraman beğendi.
Eski 12-10-2020, 10:13   #37
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Bugün söktüm ben soğanları. Yanlarinda ki bebekleri ne yapayım?
Günaydın,
Söktüğünüz soğanları serince ve havadar bir yerde kurutun Sıcaklığa bağlı olarak 1 ay kadar kurusun, arada sırada karıştırın alt üst edin.

Kuruduktan sonra ana soğanı, sapı yavruları vs. temizleyin ve Nisan ortasına kadar (söğütle yeşerene kadar !!) bir bez torba içinde muhafaza edin ancak don olmasın 5-10 oC cıvarında muhafaza edin

dikim zamanı gelince, ana soğanları ayrı dikin onlar çiçek açarlar, yavruları da ayrı dikin, çimlenen ve yeşeren yavruları yaz boyunca bakımını yapın, sulayın, otlarını alın ve yaz sonunda (Ağustos -eylül) tekrar sökün ayırın .irileşmiş olanlar var ise (en az fındık kadar ) ayırı gerekirse 1 yıl daha büyütün ve çiçek verecek soğan elde edin.

ana soğanlar ise normal çiçek açacaklardır. 10-12 cm aralık yeter.

kolay gelsin

Muda ve bilenyum beğendi.
Eski 12-10-2020, 19:08   #38
Ağaç Dostu

Sanırım Yıldız çiçeği gibi. 3 sezondur yıldız ekiyorum ve dediğiniz gibi işlemler uyguluyorum. Nisana yaklaştığında zaten kimisi hafiften kökleniyor patates gibi. Zamanının geldiğini anlıyorum.

Sayın Elifaydın, evet yeşilken söktüm. Hiç sararmaya niyeti yoktu
Bazılarını da bıraktım kendi haline. Belki seneye kendiliğinden çıkar

elifaydin beğendi.
Eski 14-10-2020, 09:40   #39
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Sanırım

Sayın Elifaydın, evet yeşilken söktüm. Hiç sararmaya niyeti yoktu
Bazılarını da bıraktım kendi haline. Belki seneye kendiliğinden çıkar
Ankara gibi yerde kışın donar !!

bilenyum beğendi.
Eski 14-10-2020, 10:05   #40
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Sn.Bilenyum bulundugunuz yerin rakımı nedir acaba? Gecen sene glayöl soganlarini hep sökmüstüm kalan birkac tane büyümüstü..Belki birkac senedir kıslar cok soguk gecmiyor o yuzden de donmamis olabilir..4

bilenyum ve Dumlupınar beğendi.
Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2020, 13:26   #41
Ağaç Dostu

Emin değilim ama yüksek bir bölgedeyiz. Yıllardır ektiğimiz lale soğanları, sümbüller, nergisler hiç sökmeden devam edebiliyor. Sonbaharda dikilmesi gereken türler gerçi onlar ama yine de dayanıyorlar.

Zekoş beğendi.
Eski 16-10-2020, 21:46   #42
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Bir zamanlar yıldız ve kana eski apartmanımızın bahçesinde vardı. Kış geldi. Tam gün güneş aldığı için bir şey olmayacağını düşünüp toprakta bıraktık. Gelecek yıl hiç bir şey kalmamıştı. Yıllar sonra bahçem olunca glayöl, kana, yıldız, vs. soğanlı, yumrulu bitkileri diktikten sonra sonbaharda sökmeye başladık. Ancak bu durumda da onları korumakta zorlandık. Arkadaşıma bahçesindeki yıldızları sökmesi gerektiğini söyledim. Ancak o birşey olmaz dedi. Epey bir kısmı ikinci yıl çıktı. Ancak geçen yıl hiç bir tane yıldız, glayöl ilkbahara topraktan çıkamadı. Bahçemde 1300 metreye yakın rakımda glayölleri söktüm. Unuttuğum bir kısım büyük glayöller çürümüş kışı geçirememiş. Ancak başka yerdeki minik kratonlardan çıkan glayöller ikinci yıllarını da aynı yerde geçirdiler. Tabi henüz çiçek açacak büyüklüğe gelmediler. Karar sizin.
Lale, sümbül, nergis soğanlarını da arada söküp toprağı gübreleyip kalibresine göre ayırıp bir müddet dinlendirdikten sonra sökmek gerekiyor. Benim oldukça fazla olan bu soğanlarımdan bu yıl söktüm çok azalmış ve olanların da soğanları küçülmüş. Yıllar önce komşuma verdiğim birer ikişer verdiğim soğanlar ise çoğaldılar. Bu yıl komşum bana verdi. Bir defa dahi olsa aşırı soğuk olması tüm soğanlı, yumrulu bitkilerin ölmesine neden olabiliyor.

bilenyum beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2020, 08:57   #43
Ağaç Dostu

Ben de söktüm soğanları bir dünya minik yavru çıktı. eğer hepsi seneye büyüyecek irileşecek olursa bir sonraki sene epey bir bitkimiz olacak demektir.

bilenyum beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024