agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni16203Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-01-2009, 17:39   #181
Ağaç Dostu

Mermaid's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2008
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Sn marmaid frezyalarınız güzel görünüyor. Ancak toprak çok ıslak kış günündeyiz fazla sudan kaçının korkmayın ölmezler. sanırım Şubatta çiçek sapı uzar ve Mart ta çiçek açarlar.iyi havalarda bol havalandırın
Çok teşekkürederim. Fotografı çekmeden önce sulamıştım. Allahta havalar bir kaç güdür iyi gidiyor da toprağı kurudu sayılır. Marta azkaldı biraz daha sabır

Mermaid Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2009, 21:18   #182
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2008
Yanıt için teşekkür ederim kgursan ama artık çok geç Dün azami özenle değiştirmiş bulundum saksısını.
Geniş mekan, bol su, mineral benim tercihim ya, çiçeklerin de tercihidir diye, aşırı konfordan öldürüyorum onları.
Bekleyip göreceğim artık frezyalarımın durumunu...

TuruncuHis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2009, 08:06   #183
Ağaç Dostu

nuzel's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Frezyalarım açtı

Eklenen Resimler

nuzel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2009, 15:08   #184
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Çok güzel açmışlar.Sanırım benden başka herkes saksıya dikmiş.Bu durumda saksıda daha erken ,bahçede geç gelişiyor sonucunu çıkarabiliriz sanırım keza benimkiler hala 6-7 cm

nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2009, 15:49   #185
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Bahçede geç gelişiyor tezinin doğru olacağını sanmıyorum Sayın Nurcanaybay,
Benimkiler de henüz 10 cm civarında ve saksıda...Gerçi başına gelmeyen kalmadı. Yağmur suyu akarak fideleri zedeledi, kış ortasında saksı değiştirdim ve en son da köpeğim yapraklarını yemeye kalkmış, soğanları yerinden sökmüş.
Gelişmiş çiçeklerin bulundukları iller İzmir'den daha soğuk. Bununla ilgili olduğunu sanıyorum.
Benimkiler açmasa da razıyım yeter ki soğanlar canlı kalsın.

Eski 05-02-2009, 16:41   #186
Ağaç Dostu

Minem's Avatar

Giriş Tarihi: 24-09-2008
Galeri: 12
Evet Turuncuhis'e katılıyorum soğanları ısıtma olmayan yerde saksıya ekmiştim. Ben soğanları ektiğim günlerden hemen sonra hem hava soğumuştu, hem de odada herhangi bir ısıstıcı yoktu. Oldukca soğuk bir ortamda bu kadar boylandı ve yaprak verdi. Şu bir kaç gündür hava ılık İstanbul'da ve durakladı gelişmesi. Bir kaç gündür tomurcuklu duruyor frezya.
İzmir İstanbul'a göre daha ılık bir iklime sahip.

Minem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2009, 16:50   #187
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
frezya

Önceleri bende, sık sık yağan yağmurun soğanları çürütmesinden endişe etmiştim.
Filizlendiklerini görünce rahatladım.Sadece, arkadaşların frezyalarını görünce fesatlanıyorum ,elimde değil

nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2009, 19:17   #188
Ağaç Dostu

nuzel's Avatar

İyide benim frezyalarım kaloriferin yanında duruyor arkadaşlar.

Eski 05-02-2009, 20:41   #189
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Sayın nuzel, frezyalarınız çok güzel açmış. Ben de bizimkilerin açmasını heyecanla bekliyorum, yaprakları aşırı uzadı ama henüz tomurcuk yok.
Bugün Eminönü'de dolaşırken çiçekçilerden birkaç soğan türü aldım, frezya da gördüm, orada zavallı zavallı durmalarına dayanamadım ve 5 tanesini 2 liraya aldım. İç mekanda bu mevsimde dikeceğim bakalım neler olacak.. Çiçek açmasa da en azından soğanlar faal olsun bari..

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2009, 07:53   #190
Ağaç Dostu

nuzel's Avatar

Sayın Nariel tecrübelerime göre frezyanında diğer soğanlı çiçekler gibi çiçek açması soğanın iriliğine bağlı.Bende geçen sene 20 tane kadar Frezya soğanı almıştım dediğiniz gibi yaprakları uzayıp çiçek açmamıştı.Bu sene o soğanlardan henüz 1 tanesi çok küçük açtı.Benim resimlediğim çiçek açan soğanlarım bu sene Mutlu Kutlu dan aldığım büyük soğanlar.Bu sene çiçek açmazlarsa üzülmeyin uygun şartlarda koruyun seneye açar.

Eski 06-02-2009, 18:34   #191
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Donuk frezya

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nuzel Mesajı Göster
Frezyalarım açtı
Sn nuzel frezyalarınız donuk mu? yoksa kalorifer yanında olduğu için solmuş mu? ilk goncalar geçik gibi geldi bana.Yükleyebilirsem bir adet donmuş frezya çiçeği göndereceğim. Bu frezyalar 5 Nisanda tam çiçekteyken don vurdu ve çiçekleri dondu. saygılarımla

Eklenen Resimler

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2009, 19:16   #192
Ağaç Dostu

nuzel's Avatar

Sayın kgursan frezya ççeklerini sırayla açıyor biliyorsunuz.İlk açanlar 4-5 gün sonra soluyor.Bu arada diğerleri açıyor.Saırım bundan dolayı.Kaloriferden olsa hepsi bir solardı diye düünüyorum.

Eski 06-02-2009, 20:36   #193
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Sanki daha serin bir yerde dursa, ilk açan goncalar da diğer goncalar açana kadar dayanır gibime geliyor. Sıcakta bulunduğu için çiçekler kısa ömürlü olabilir..

Eski 06-02-2009, 22:48   #194
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
http://www.easytogrowbulbs.com/index...ATS&Category=8

Frezya sevenler bakmasın

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2009, 09:22   #195
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi susam Mesajı Göster
Benim frezyalar son hız büyüyor. İnşallah böyle devam ederler. İlk defa soğanlı bitkiler yetiştiriyorum. Frezyaların bakımı hakkında bilgisi olanlar yazabilirler mi? Budama, gübreleme, sulama, toprak gereksinimi v.s. ne biliyorsanız. Şimdiden teşekkür ederim. Bunlarda benim genç kızlarım. İnşallah bol çiçek açtıklarını da görebilirim.
O zamandan bu zamana 4 ay geçti. Diğer soğanlı çiçeklerim gibi frezyalarım da büyüdü. Bir hafta önce tomurcuklanmaya başladılar. Heyecandan ölüyorum. Hangi renkte açacaklarını bile bilmiyorum. Üzerlerine kar yağdı, sert rüzgarlar esti. Ama dayandılar. Yaprakları bozulur gibi oldu ama direndiler. Balkonumda bir kaç yere daha soğan dikmiştim. Onlarda canlandı. Açması ne kadar sürer. Bir bilen varsa söylese ne sevindirir beni.
Susam gururla sunar. BENİM FREZYALARIM:

Eklenen Resimler

susam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2009, 09:36   #196
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Frezyaların tam açması 20-30 gün daha sürer, gurur duyacak kadar güzel beslemişsin, tebrik ederim.

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2009, 09:50   #197
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Çok teşekkür ederim Mutlu Kutlu. Benim için en zahmetli kısmı onların saksılarını yapmaktı. El emeği göz nuru . Aslında geç açmaları beni daha çok sevindirir. Bu günlerde havalar yumuşacık, çok güzel ama yakında soğuklar bastırır. Bu soğukları atlattıktan sonra açarlarsa baharın yumuşacık havasında o çok bahsedilen ama benim bilmediğim mis kokulu frezyaları koklayıp seyretmek çok zevkli olur.

Eski 07-02-2009, 11:32   #198
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Bizim frezyaların soğanı küçüktü, birkaç tane de olsa açsalar keşke.. Evdekiler mısır tarlası gibi oldular ama tomurcuk yok.

Ben de bugün çiçekçilerde frezya gördüm ve iki demet aldım. Yıllardır koklamamıştım bu çiçeği, yol boyu kokularını bitirmek istercesine kokladım durdum Bakmaya ve koklamaya doyamıyorum, o kadar değişik bir parfümü var ki..

Eklenen Resimler

Eski 07-02-2009, 11:44   #199
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi susam Mesajı Göster
Benim için en zahmetli kısmı onların saksılarını yapmaktı. El emeği göz nuru .
Susam, saksılarına bakakaldım. Malzemesi nedir? Bakraçları mı boyadın?

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2009, 11:59   #200
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Sevgili Sakagun. Saksılarımı alüminyum kazanlar ve alüminyum yoğurt bakraçlarından yaptım. Ters çevirip altlarını matkapla deldim. Sonra da fazla suyu süzebilmeleri için çekiçle diplerini dövüp içe doğru çukurlaştırdım. En son olarak ta kum zımparasıyla hafif zımparalayıp güneşli bir günde sprey boyalarla boyadım. İnanın yakından çok daha güzel görünüyorlar. Hani çiçekçilerde satılan metal renkli ve çok pahalı saksılar varya, kalite açısından onları aratmazlar. Ve çok ucuza mal oluyor. Ne yalan söyliyeyim. Onlara bayılıyordum ama pahalı oldukları için paraya kıyamıyordum . Bu fikir geldi aklıma, denedim ve işe yaradı. Tavsiye ederim.

Düzenleyen susam : 07-02-2009 saat 12:00 Neden: Harf hatası
Eski 07-02-2009, 12:14   #201
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Ellerine sağlık. Rengi de çok hoş. Frezyalar sarı beyaz açınca harika görünecekler içlerinde.

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2009, 12:34   #202
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Teşekkürler. Darısı tüm soğan dikenlerin başına...

Eski 07-02-2009, 15:38   #203
Ağaçsever

smily's Avatar

Giriş Tarihi: 26-01-2009
Çiçeğimin adını bilmiyordum. Biri bana sümbülteber dedi ve ben de hep öyle bildim. Sitedeki bir bilenin uyarısı ile frezya olduğunu öğrendim. Aşağıda sümbülteber topiğine yazdığım mesajım var. Onu buraya aktarıyorum. Siz okurken frezya olduğunu düşünün.

-------------
Tüm forum üyelerine merhaba. Bu ilk mesajım.

10 yıldan fazla bir zamandır saksılarımda sümbülteber yetiştiriyorum. Ancak benım çiçeklerle yukarıda anlatılanlar arasında birçok farklar tespit ettim. Öncelikle bu çiçeğin yumrularını (fark 1. soğan değil 0.5-3 cm boylarında yumruları var. yumrular ortası şişkin uçları sivri bir mekik şeklindeler) bana veren arkadaşım çiçeğin menşei hakkında bir bilgi vermedi. Hatta adını dahi bilmiyordu ve güzel bir çiçek diye vermişti. Ben menşeinin doğa olduğunu sanıyorum.

Uzun balkon saksılarında yetiştiriyorum. Yaz-kış dışardalar soğuk ve sıcaktan zarar görmüyorlar. (Yarı gölge bir yerdeler ve kışın İzmirde hava nadiren +5 derecenin altına düşer). Kasım ayında çıkmaya başlıyorlar (fark.2) Şubat başı Mart sonu arasında tomurcukları açıyor ve çiçekleniyorlar. Yaz başına kadar da yaprakları sararıp kuruyor ve saksılar boş gibi gözüküyor.

Aynı saksılarda sarı çiğdem soğanları da var. Bunlar sonbaharda önce çiçek sonra yapraklarını açıyorlar. Sümbülteberler de bunların arasından çıkıyorlar. Şu sıralarda her iki çiçeğin yaprakları karışık bir vaziyette görünüyor. Sümbülteberin öncü tomurcukları şimdiden boy gösterdiler. En fazla 30-35 cm ciçek sapı, 20-25 cm de yaprak uzunluğu oluyor. (fark 3)

Çiçekler katmersiz, krem renginde çiçek uçlarına doğru sarı renge ulaşıyor. Yoğun ve çok güzel bir kokusu var. Çiçekçilerde kesme çiçek olarak satılan daha iri ve koyu sarı-turuncu renklisini İzmirde kayısı çiçeği adıyla satıyorlar. (herhalde renginden dolayı böyle diyorlar) Çiçekler forumdaki resme pek benzemiyor ama yaprakların şekli ve yaprak dipleri aynı. (yelpaze gibi)

Sık sık diğer saksılarımda da boy gösteriyorlar. Asıl çiçeğe zararları olmasın diye onları henüz yumru oluşturmadan söküp atıyorum.

Fotoğraflarını eklemek istiyorum ama bu konuda bilgim yetersiz olduğundan yardım alacak birini bulursam daha sonra ekleyeceğim.

Google görsellerde arattırdığınız zaman bir vazo içinde değişik renklerinden oluşan bir buketi gösteren güzel bir resim var bir bakmanızı tavsiye ederim. Bir japon sitesiydi galıba.

Düzenleyen smily : 11-02-2009 saat 10:58
smily Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2009, 14:20   #204
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Benim küçük soğanlar açmaz heralde diyordum ya, bugün evden bir haber geldi. Saksının birinde 1, birinde ise 3 tane çiçek başağı varmış Başak diyorum, çünkü buğday başağı gibiymiş tomurcuklar, sevgili susam'ın fotoğraflarında da görüldüğü gibi (arpa çiçeği denmesinin sırrı bu olsa gerek). Fotoğraflar elime ulaşınca yayınlayacağım inşallah, çok sevindim tomurcuklanmasına.. Teşekkürler sayın Mutlu Kutlu..

Eski 08-02-2009, 15:52   #205
Ağaçsever

mor papatya's Avatar

Giriş Tarihi: 22-12-2008
Galeri: 21
teşekkür ederim sağol

mor papatya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2009, 17:50   #206
Ağaç Dostu

nuzel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nariel Mesajı Göster
Sanki daha serin bir yerde dursa, ilk açan goncalar da diğer goncalar açana kadar dayanır gibime geliyor. Sıcakta bulunduğu için çiçekler kısa ömürlü olabilir..
Kaloriferin yanından aldım Teşekkürler.

Eski 11-02-2009, 10:57   #207
Ağaçsever

smily's Avatar

Giriş Tarihi: 26-01-2009
Frezya'larımın 11 şubat itibariyle görünümü. yaprakları çiğdem yaprakları ile karışık halde.

Eklenen Resimler

smily Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2009, 11:36   #208
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Sayın smily,

Sizinkiler uzun zamandır aynı yerde sanırım, epey üremişler. Çok hevesli ve sağlıklı görünüyorlar, kokuya ve renge boğacak sizi. Keyfiniz bol olsun.
Benimkilerden umudu kestim bu yıl. Soğanını büyütüyor diyerek teselli edeceğim kendimi
Hem de turuncu-kırmızı karışımı idi. Bir yıl beklenir mi ya

Eski 12-02-2009, 09:23   #209
Ağaç Dostu

Mermaid's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2008
Galeri: 4
Sevgili Turuncuhis, bende sizin gibi düşünmeye başlamıştım. Soğanları gelişiyor seneye açaçaklar demiştim. Ama sabah balkonda çayımı yudumlarken minnacık bir gülümseme gördüm frezyalarımın içinde eminim sizinkilerde yakında gülümsüyecektir size

Muhteşem kokusundan mahrum kalmamanız dileği ile

Mermaid Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2009, 16:16   #210
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
frezya çiçekleri

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smily Mesajı Göster
Frezya'larımın 11 şubat itibariyle görünümü. yaprakları çiğdem yaprakları ile karışık halde.
Sn smily.,Bahçenizdeki frezyalar ne kadar sağlıklı. Tebrik ederim. Bahçede böyle güzel frezyalar olacağını hiç düşünmezdim. En ufak don olayında çiçekler gider. Demekki yerlerini çok sevmişler. Eğer hatırlatırsanız yaz aylarında Temmuz ortası Ağustos gibi size Pembe kırmızı renkli "Purple Rain " çeşidi frezyalarımın soğanlarından göndermek isterim. Saygılarımla.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024