agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni16203Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-10-2020, 08:58   #2701
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi FirdevsAçar Mesajı Göster
Sayın Dumlupınar, torf öneriniz için tekrar teşekkür ediyorum. Belki almayı düşünenler vardır diyerek ben de tecrübemi paylaşayım. Pazartesi günü İlpasol'ün resmi sitesinden torf siparişimi verdim ve bugün sorunsuz bir şekilde elime ulaştı. Artık frezyalarımı dikmek için her şey hazır, İzmir'in havası hariç... Umarım ayın 15'ine kadar havalar serinler de daha fazla beklemek zorunda kalmayız.
Firdevs beklemek te fayda var.İzmir'de önümüzdeki hafta çok daha sıcak olacak.

Soğanları ne zaman dikersen dik İzmir'de Mart ayında çiçeklenme başlıyor.15 Ekim ile 15 Kasım arasında dikim yapmak bizim için ideal olur.

Yüksek hava sıcaklığı soğanlarda ve köklerde hastalık yapabiliyor.Bitki çok fazla yaprak çıkarıyor.

İlpasol'dan alman çok iyi olmuş.Senin diktiğin soğanlar,göreceksin en güzel çiçekleri açacaklar.

Bodur türü ben sana Ekim sonuna doğru vereyim.Onlar ince yapraklı ve daha narin oldukları için sıcağa hiç dayanamazlar.Selamlar...

Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2020, 18:53   #2702
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
İlpasolu inceledim, bana da acil kaktüs toprağı ve kaliteli torf lazım. 5 lt. Kaktüs toprağına 25 TL denmiş. 50 TL üstüne ücretsiz kargo denmiş ki toprak kalitesi iyiyse çok iyi.
Zengarden, 28.90 TL artı kargo.

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2020, 19:38   #2703
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
İlpasolu inceledim, bana da acil kaktüs toprağı ve kaliteli torf lazım. 5 lt. Kaktüs toprağına 25 TL denmiş. 50 TL üstüne ücretsiz kargo denmiş ki toprak kalitesi iyiyse çok iyi.
Zengarden, 28.90 TL artı kargo.
Kardeşim,İlpasol torf+leonardit+perlit+solucan gübresi muhteşem bir karışım.Ben bu yaz Burhaniye'de toprak ürünleri satışı yapan bir üreticiden 80 Litrelik çuval olarak aldım.Taşı diksen kök salar.Kalite o derece yani.

Kaktüs toprağını bilemiyorum.Ama tahminime göre yüksek ihtimal,oda kalitelidir.Selamlar...

Eski 03-10-2020, 17:30   #2704
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Sipariş verdim inşallah iyi olur. Hem kaktüs toprağı hem de torf, çok değerli bitkilerim var ve onları sıradan bir toprağa dikmek istemiyorum. İyi torf da bulamıyorum netten alsam malzemeden çok kargo ödüyorum. Bunun kargo beleşe geliyor. Torf da dediğin gibiyse daha ne isteyim. Beğenirsem abonesiyim.
Ben de 80+10 lt. aldım abicim.

Eski 03-10-2020, 19:20   #2705
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Torf,leonardit,solucan gübresi ve perlit karışımlı bir ürün.Beğenilmeme ihtimali hiç yok kardeşim.
Pençeleri ve soğanları bu ay gönderiyorum.Bilgin olsun.Selamlar...

Eski 03-10-2020, 20:08   #2706
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Değerli bitkilerim arasında senden gelecek şakayık pençeleri de var İnşallah bol çiçekli sezonumuz olur ve su illetten de dünyacak kurtuluruz. Selamlar benden de.

Eski 03-10-2020, 20:46   #2707
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Değerli bitkilerim arasında senden gelecek şakayık pençeleri de var İnşallah bol çiçekli sezonumuz olur ve su illetten de dünyacak kurtuluruz. Selamlar benden de.
İnşallah bu zor günler geçecek.Her birimiz üzerimize düşen sorumlulukları fark edebildiğimiz zaman hayat hem daha kolay,hem daha güzel olacak diye düşünüyorum.Kardeşim en azından umudumuz bu olsun.

Pençelerinde,tohumdan ürettiğim soğanlarında hazır.Asalet hanımda Tarsus yolculuğu için gün sayıyor.☺

Eski 04-10-2020, 19:47   #2708
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

13. yılım bitiyor ağaçlar.nette hâlâ bitki kargoları beklerken içim sevinç, heyecan doluyor. Başka hiçbir kargoda böyle olmuyorum Allah bozmasın olmayana da nasip etsin. Evrendeki zincirin bir halkası olduğumuzun en büyük ispatı bence. Zincirin halkaları birlikteyken tam anlamıyla var oluyor. İki saksıyla böyle mutlu oluyorsam kimbilir tam anlamıyla doğa ile iç içe olduğumda nasıl mutlu olurdum. Ah ah zaman makinesini çabuk bulsalardı bari taş devrine gideceğim daha çocuklarımı alıp

Eski 11-10-2020, 20:29   #2709
hmd
Ağaçsever

hmd's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dumlupınar Mesajı Göster
Eylül'ün geldiğini nasıl da biliyor akıllı bıdıklar.

Bunlar tohumdan ürettiğim soğanların,tohumlarının ekilmesi ile oluşan soğanlar.

Şu an 2 yaşındalar.Geçtiğimiz güz Burhaniye'de dayımın evinin çatısındaki saksılara diktiğim mini soğanlardan.Nisan ayında az sayıda çiçek açmışlar.Fakat virüs sebebi ile şehirler arası ulaşıma kısıtlama gelince,Burhaniye'ye gidemediğim için çiçeklenmelerini de göremedim.Yeğenim çatıya çıkamadığı için fotoğrafları bahçeden çekip bana göndermişti.Fotoğrafların çözünürlüğü çok kötü olduğu için bende sizlerle paylaşmamıştım.

Kurban Bayramı için Burhaniye'ye gidince soğanları topraktan çıkarıp İzmir'e getirdim.

En çok merak ettiğim ise renkleri.Bu türün güzelliklerini İlkbahar'da bir tek İzmir'den değil,Tarsus ve Erzincan'dan da görebilmek ümidi ile...
Burada havalar oldukça sıcak gitti bu sonbahar, frezyaları bu gün toprakla buluşturdum. İnşallah çiçeklerinide keyifle izlemek nasip olur.

hmd Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2020, 15:58   #2710
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Nihayet güneşe hasretleri bitti.
Bu saksıya frezya soğanlarını 6 Ekim'de dikmişim.15 Kasım'a kadar dikim yavaş yavaş devam edecek.

Eklenen Resimler

Eski 12-10-2020, 16:11   #2711
Ağaç Dostu

Melisa16's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2014
İstanbul'da yağmurlu günler çoğalmaya, sıcaklık önceki haftalara nispeten azalmaya başladı. Ben de dün frezya soğanlarımı ekmeye başladım, bugün bitti. Herkese bol çiçekli bir frezya sezonu temenni ediyorum.

Melisa16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2020, 10:06   #2712
Ağaç Dostu

Füreya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2017
Ben de dün tohumları ektim, bugün soğanları diktim. İnşAllah artık heyecanla gelişimlerini izleyeceğim.

Füreya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2020, 11:29   #2713
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Bu ayın ilk haftasında diktiğim frezyalar.

Eklenen Resimler

Eski 03-11-2020, 10:48   #2714
Ağaç Dostu

Melisa16's Avatar

Frezyalar büyümeye devam ediyor.

Eklenen Resimler

Eski 03-11-2020, 16:33   #2715
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Melisa16 Mesajı Göster
Frezyalar büyümeye devam ediyor.
Batuhan bana fazla uzamışlar gibi geldi.Daha fazla güneş görmelerini sağlaman iyi olur.Selamlar...

Eski 03-11-2020, 16:57   #2716
Ağaç Dostu

Melisa16's Avatar

Evet Üstad öyle denebilir çünkü İstanbul'da güneş 3 gün varsa 4 gün yok bu aralar. Yoksa en çok güneş alan yeri onlara ayırıyorum. Geçen yıl eylülde diktiğimde daha çok güneş almışlardır büyük ihtimalle ama o zaman da aşırı sıcak oluyor.

Eski 03-11-2020, 18:29   #2717
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Melisa16 Mesajı Göster
Evet Üstad öyle denebilir çünkü İstanbul'da güneş 3 gün varsa 4 gün yok bu aralar. Yoksa en çok güneş alan yeri onlara ayırıyorum. Geçen yıl eylülde diktiğimde daha çok güneş almışlardır büyük ihtimalle ama o zaman da aşırı sıcak oluyor.
Batuhan saksılar hava kapalı olsa bile,yine güneşi gördükleri alanda,yerlerini hiç değiştirmeden dursunlar.
Bizim apartmanın bahçesi Aralık-Şubat arası neredeyse hiç güneş görmemesine rağmen,Mart-Nisan güneşi ile frezyalar çok güzel çiçekleniyorlar.

Eski 03-11-2020, 19:00   #2718
Ağaç Dostu

Melisa16's Avatar

Tamamdır Üstad, inşallah sorunsuz açar bizdekiler de.. Ayrıca tespit ve tavsiyelerin bizim için çok değerli. Teşekkür ediyorum, selamlar.

Eski 20-11-2020, 11:27   #2719
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-11-2020
İki üç hafta önce ektiğim frezyalarim şu an bu haldeler. Frezya en sevdiğim çiçek aslında, üstüne şiirler bile yazabilirim ama ilk defa ekme şansı yakaladım. Bu kadar hızlı boy alınca da acaba bahardan önce çiçek açarlar mi diye umutlanmaya başladım. Ne dersiniz, bahara kadar umutlanmaya gerek yok mu?

Eklenen Resimler

enis25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2020, 11:47   #2720
Yeni Üye

Frezyayla ilk tanıştığımda 4. Sınıfa gidiyordum. Annem balkonumuzdaki saksıya etmişti bir soğan. Açtığı gün aşık oldum çiçeğe. Nasıl güzel bir koku, inanılmaz bir şey. Sonraki yıl bir daha açmadı, çürüdü gitti. İsmini de öğrenememistim bir türlü. Sonra İstanbul'a geldim okumaya. Geçen yıl gördüm aynı çiçeği bir çiçekçi ablada. Nasıl mutlu oldum, nasıl sevindim anlatamam. Yıllardır görmediğim en yakın dostumu görmüş gibi. Koştum öğrendim ismini tabi, bir demet de alıp mutfağıma koydum. Ama aldığım demetin görüntüsü benim çocukluğumdaki frezyadan daha güzel olsa da kokusu yanına bile yaklasamazdi. Biraz üzüldüm tabi. Bir daha o kokuyu bulabilecek miyim emin değilim.
Bu ay ilk defa ekme fırsatı buldum. Soğanları internetten aldım, seçerken de en gösterişsiz görünen çiçeğin soğanlarından seçtim özellikle. (Hepsi gösterisli o ayrı mesele, çocukluğumdaki türe benzerini bulmaya çalıştım.) Şimdi 15 cm kadar oldu çalıları, nasıl heyecanlıyım bir bilseniz...
Öylesine paylaşmak istedim sizinle de

Eski 21-11-2020, 08:57   #2721
Ağaç Dostu

Füreya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2017
Geçen yıl yuvarlak saksı kullandığım için kümes telini saksının etrafına sararak kullanmıştım. Bu yıl frezyaları dikdörtgen saksılara dikip balkon demirlerine asınca frezyalarımı kuşlardan korumak için kümes telini bu şekilde kullandım. Ama frezyalar uzadıkça kümes telini çıkarmam gerekecek gibi görünüyor.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Füreya : 23-11-2020 saat 13:42
Füreya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2020, 20:31   #2722
Yeni Üye

Sevgili dostlar, karantina döneminde bitkilere olan ilgim daha da arttı. Frezyalar baş gösterdiğinden beri günde en az 5 kere kontrol ediyorum heyecanla. Sümbül ve maydanoz da ektim. Şimdi nergis ve biraz daha frezya ekmek istiyorum. Ama geçen yıl Eminönü'nden mis kokulu diye aldığım soğanlar istediğim gibi çıkmamıştı. Toprağı da migrostan alıyorum, 10 litrelik paketlerde satılıyor ama ekonomik olmuyor pek. Önerdiğiniz bir yer var mı soğanları ve toprağı alabileceğim?

Eski 06-12-2020, 09:45   #2723
Yeni Üye

Merhaba arkadaşlar, büyük umutlarla ektiğim frezyalarim son birkac gündür gariplesmeye başladılar. Gövdeleri yan yatmaya, yaprakları sararmaya başladı. Sizce bunun sebebi ne olabilir? Kurtarma ihtimalim var mı?

Eklenen Resimler

Eski 06-12-2020, 18:07   #2724
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi enis25 Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar, büyük umutlarla ektiğim frezyalarim son birkac gündür gariplesmeye başladılar. Gövdeleri yan yatmaya, yaprakları sararmaya başladı. Sizce bunun sebebi ne olabilir? Kurtarma ihtimalim var mı?
Merhaba,frezyalar ortalama 5 saat kadar tam güneş istiyorlar.Güneşi arayıp bulamayan bitki fazla uzuyor.Güneşle beslenemeyen gövde güçsüzleşip yan yatarak devriliyor.

Tam güneş gören alanda gelişimini sürdüren bitkininde,rüzgar veya çiçek saplarının ağırlığından yan yatması mümkün.Ancak böyle durumlar çiçeklenmelerinde soruna neden olmaz.Yeterli güneşli alanda ve gübreli toprakta yetişen bitki çok fazla boylanmaz.Yaprakları geniş ve koyu yeşil renkte olur.Bu duruma ben gürbüz veya güçlü diyorum.

Saksınız fazla derin olmadığı gibi,toprakla tam olarak doluda değil.Bu durumda bitki beslenebilmek için çaresiz kalıyor.Hiç olmazsa saksıyı şu an için ağzına kadar solucan gübresi karışımlı torf veya süzek bir toprak karışımı ile doldurabilirsiniz.

Saksıyı pencere içinden,5 saat kadar tam güneş görebileceği bir alana alın.

Soğuk,bulutlu,yağmurlu günlerde sulama yapmak frezyalara iyi gelmiyor.Havanın güneşli olması muhtemel günlerde ve sabah saatlerinde sulama yapmanız çok daha iyi olur.Sulama suyunun fazlası saksının tahliye deliklerinden mutlaka akıp gitmelidir.

Yapraklardaki sararmalar bir çeşit soğanlarda meydana gelen mantar hastalığı ile ilgili görünüyor.Benim diktiğim soğanlarında bazılarında aynı durum oluyor.Hemen söküp atmayın.Bu durumdaki frezyaların çiçek açması bende çok oldu.Beklemekte fayda var.

Frezyaların dikimi için artık son günlere geliyoruz.İnternet üzerinden soğan satın alabilirsiniz.Ben oldukça pahalı satıldığını gördüm.Ne diyeyim.Kolay gelsin.Selamlar..
.

Eski 06-12-2020, 20:35   #2725
Yeni Üye

Çok teşekkür ederim

Eski 08-12-2020, 19:41   #2726
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Bugün çektiğim fotoğraflar...

İzmir'de artık havalar soğumaya başladı.Frezyalarında keyifleri nihayet yerine geldi.Fazla yaprak çıkarmalarıda durdu.

Eklenen Resimler

Eski 08-12-2020, 20:45   #2727
Ağaç Dostu

E.Kahraman's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dumlupınar Mesajı Göster
Bugün çektiğim fotoğraflar...

İzmir'de artık havalar soğumaya başladı.Frezyalarında keyifleri nihayet yerine geldi.Fazla yaprak çıkarmalarıda durdu.
Tümü açtığında yayılacak mis kokuyu hayal dahi edemedim...

E.Kahraman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2020, 13:12   #2728
Ağaç Dostu

Melisa16's Avatar

Maşallah üstad, frezyalar derya deniz olmuş yine. Bir damla da bizden olsun
Kış güneşinin keyfini sürüyorlar.
Rüzgardan ve kuşlardan dolayı yan yattıkları için bağladım.

Eklenen Resimler

Eski 10-12-2020, 13:05   #2729
Ağaç Dostu

E.Kahraman's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2020
Bizim frezyalar fazla boylanmadılar henüz.

Eklenen Resimler

E.Kahraman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2020, 15:35   #2730
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi E.Kahraman Mesajı Göster
Bizim frezyalar fazla boylanmadılar henüz.
Sizin frezyalarınızın güneş ihtiyaçları yeterince karşılanmış.Çok sağlıklı ve gürbüz gelişmişler.
Fazla boylanmalarına gerek yok.Genellikle yeterli güneş alamazlarsa fazla uzarlar.Sulama suyunun fazlası,saksının tahliye deliklerinden mutlaka akıp gitsin.Saksının yerini değiştirmeyin.Ayaz ve dondurucu soğuklardan koruyun.Selamlar...

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024