agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni16203Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-03-2018, 17:55   #1621
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Frezyalara birde apartman bahçesinden bakalım...

Eklenen Resimler

Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2018, 23:33   #1622
Yeni Üye

coskunbiner@hot's Avatar

Giriş Tarihi: 27-12-2017
Çok teşekkürler sayın Dumlupınar. Mayıs sonunda size yazarım.

coskunbiner@hot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2018, 01:02   #1623
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

4.sorunun cevabını yazalım.

Evet.Frezyalar hepimizin dilinden düşmeyen kumlu süzek bahçe toprağında yetişir.Hemde güzel yetişir.Bu yapıdaki toprağa gübreleme yapılırsa sonuç daha yüz güldürücü olur.

Her kumlu bahçe toprağı süzek olmayabilir.Buna dikkat etmek gerekir.Ağır topraklara dişli dere kumu ilavesi toprağın geçirgenliğini arttırır.Toprağın çöküp sıkışmaması ve yapısının daha hafif olabilmesi içinde kaliteli torf böyle topraklarda kullanılabilir.

Eski 10-03-2018, 01:15   #1624
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

5.sorudayız.

Frezyalar için en ideal toprak besin yönünden zengin,kumlu,humuslu ve su tutmayan yapıda olmalıdır.
Torfla ilgili bilgiler dün paylaşıldığı için tekrarlamaya gerek görmedim.

Eski 10-03-2018, 01:46   #1625
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

6.soruyu cevaplayalım.

Frezyalar gübreyle zenginleştirilmiş topraklara bayılır.Bu sayede daha iri ve kaliteli çiçeklenirler.Hastalıklara karşı dirençli olurlar.Sonraki sezon için ana ve yavru soğanlar daha fazla enerji depolamış olur.Bitkinin tohuma bırakılması durumunda toprak besin yönünden zengin olduğundan yeni sezonun soğanlarında aşırı küçülme olmaz

Frezyalar topraktaki tuzluluğa karşı hassastırlar.Yanmış hayvan gübresini az miktarda kullanmak gerekir.Özellikle keçi gübresi tuzlu olduğundan kullanılmaması yerinde olur.Kökler tuzdan yanabilir.

Ben solucan gübresi ve kompost gübreye granül leonardit ilave ederek dikimle birlikte 1 kez gübreleme yapıyorum.
Sonuç olarak yüzüm gülüyor.SELAMLAR...

Eski 10-03-2018, 12:06   #1626
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Hafta sonu güzelleri...

Eklenen Resimler

Eski 10-03-2018, 12:07   #1627
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Devamı...

Eklenen Resimler

Eski 10-03-2018, 12:08   #1628
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Devamı..

Eklenen Resimler

Eski 10-03-2018, 12:10   #1629
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Güzel haftasonları...

Eklenen Resimler

Eski 10-03-2018, 13:33   #1630
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

7.sorunun cevabında sıra...

Frezyalar bugünlerde İzmir'de her çiçekçide,çarşıda pazarda hem kesme çiçek olarak,hem saksılı olarak satılıyor.Bu kültür türlerin saksılı veya poşetli satılanlarının bir kısmı bodur olarak kalmışlar.Bunun nedeni ağır toprağa dikilmiş olmalarıdır.

Toprak ağır olunca bitkinin kök sistemi tam olarak çalışamıyor.Kökler toprağa sarılamıyor.Bitkinin boyu neredeyse 1 karış boya bile ulaşamıyor.

Böyle bir frezyanın çiçek açması zor.Açsa bile çiçekleri göz alıcı güzellikte olamıyor.İşte bu yüzden su tutmayan süzek toprak diyoruz.

Frezyalarda çiçeklenmeme sorunu olabilir.Çok küçük soğanlar bile çiçeklenmede mucize yaratabilir.En iri kalibre soğan bile sürdükten sonra yeterli güneş görmeyen alanda ise çiçeklenmeyebilir.

Frezyalar Haziran ayında sökülmeyip yerinde bırakılırsa Eylül-Ekim aylarında hep beraber sürecek olduklarından çiçek veriminde azalma olabilir.Açması muhtemel bir çok soğan açmayabilir.Açsa bile kalabalıktan sıkışacaklar ve zayıf çiçekleneceklerdir.

Frezyaların bazen yerinde bırakılınca güzel çiçeklendiklerini ben 1-2 kere gördüm.Ancak sökülüp ayrılırsa hem anaç soğanların,hemde yavru soğanların çiçek verimi daha göz doldurur.Daha geniş alanda,daha fazla soğanla daha zengin bir çiçeklenme sağlanmış olur.Herkese SELAMLAR...

Eski 10-03-2018, 17:54   #1631
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-02-2010
Sayın Dumlupınar, verdiğiniz bilgiler ve bizlere yaşattığınız göz zevki için teşekkür ederim. Her gün bu sayfaya bakmadan bilgisayarın başından kalkmaz oldum. Elinize emeğinize sağlık. Sizlere kolaylıklar ve sağlık diliyorum.

İSAK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2018, 19:21   #1632
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İSAK Mesajı Göster
Sayın Dumlupınar, verdiğiniz bilgiler ve bizlere yaşattığınız göz zevki için teşekkür ederim. Her gün bu sayfaya bakmadan bilgisayarın başından kalkmaz oldum. Elinize emeğinize sağlık. Sizlere kolaylıklar ve sağlık diliyorum.
Sn.İSAK çok teşekkür ederim.O zaman ne mutlu bana.Zaten istediğimde mesajınızdaki her cümleyi duymaktı.

Eylül ayından itibaren 2019 Nisan ayına kadar frezya sayfalarında hepimizin katkılarıyla rekor paylaşımlar olacak.Rekor beğeni sayısına ulaşılacak.Ben tüm bunlar için elimden gelen her şeyi yapmaya hazırım.SELAMLAR...

Eski 10-03-2018, 20:02   #1633
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

8.sorudayız.

Frezya yetiştirmek isteyen herkes bu harika çiçeği kolayca yetiştirebilir.

İlk kez dikim yapacaklar bu soru ve cevapların ilgili bölümlerini dikkatle okuyup,okuduklarını uyguladıklarında zaten tecrübe sahibi olacaklar.

Eski 10-03-2018, 21:46   #1634
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

9.soruyu cevaplayalım.

Frezyalar tam güneş bitkisidir.Ne kadar fazla güneş o kadar sağlıklı,güçlü bitki demektir.Günde 5-6 saat tam güneş görmeleri gerekir.

Bitkinin yeterli güneş ihtiyacının karşılandığını mızrak gibi dik,güçlü,koyu yeşil sağlıklı yapraklarından rahatlıkla anlayabiliriz.

Frezyalar yarı gölge ve yetersiz güneş gören alanlarda sağlıklı gelişim gösteremezler.Bitki böyle bir ortamda zayıf ve sağlıksız olur.Güneşe uzar.Sağa sola devrilir durur.Çiçek sapından uzayan yan sürgünler kör gelir.Çiçeklenme olsa bile zayıf ve gösterişsiz olur.

Saksı ve bahçe fark etmez.Dikim yerleri tam güneş gören güney cepheli alanlar olmalıdır.
Saksı dikimlerinin tercih edilmesi bitkinin dondurucu soğuklardan korunmaları için isabetli olur.
Bahçe dikimlerinde frezyalar olumsuz hava şartlarına karşı savunmasızdır.

Bu gecelik bu kadar.Herkese SELAMLAR...

Düzenleyen Dumlupınar : 10-03-2018 saat 22:26 Neden: Eksik Bilgi
Eski 11-03-2018, 11:00   #1635
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Bornovadaki bir camii bahçesindeki frezyalar.

Sökülüp ayrı ayrı dikilmediklerinden aşırı sıkışmışlar.Bugünlerde çoktan çiçeklenmiş olmaları gerekiyordu.Bugün bir tek çiçek sapı bile göremedim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Dumlupınar : 11-03-2018 saat 11:21 Neden: Metin bölümüne ek açıklama...
Eski 11-03-2018, 11:02   #1636
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Dondurma kabına diktiğim bir buğday tanesinden daha büyük olmayan soğanların açtığı çiçeklere bakın...Bunları ilk kez paylaşıyorum...

Eklenen Resimler

Eski 11-03-2018, 12:30   #1637
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Gürkan Abicim bildiğim kadarıyla Frezya ve Glayörlerin çiçeklenmesi için soğanın boyutlu olmasına hiç gerek yokmuş tek ihtiyacı yüksek güneş ışığıymış. Maşallah.

Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2018, 12:58   #1638
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Batuhan Yılmaz Mesajı Göster
Gürkan Abicim bildiğim kadarıyla Frezya ve Glayörlerin çiçeklenmesi için soğanın boyutlu olmasına hiç gerek yokmuş tek ihtiyacı yüksek güneş ışığıymış. Maşallah.
Batuhan frezyalarda küçük kalibreli soğanlarda çok güzel çiçeklenebiliyor.Evet.Söylediğin doğru.Ancak bu bitkinin tam güneş görmesinin yanında,toprak içeriğinin gübre yönünden zengin olması ile sağlanabilir.SELAMLAR...

Eski 11-03-2018, 15:11   #1639
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

10.sorudan devam edelim.

Frezya soğanlarının iri kalibreli olanlarının hastalık yaptığını biliyorum.Soğan çapı büyüdükçe hastalık yapma riski artıyor.Böyle soğanlarla zaman zaman bende karşılaşıyorum.Ama yiğidin hakkını yiğide teslim edelim.İri soğanlarda çiçeklendiklerinde harika bir görsellik sunuyorlar.

Frezya soğanlarının hastalık yapmasının tek nedeni iri olmaları değil.Sulama suyunun süzülemediği geçirgen olmayan topraklarda,gereksiz sık sulamalardada mantar hastalıkları ve kök çürüklüğü meydana gelebilir.

Hastalıkların önüne geçebilmek için çok derin olmayan saksıları seçelim.Bu tıp saksılarda fazla su daha çabuk tahliye oluyor.Sık sulama yapmayalım.Dikim yaptığımız saksıyı tanıyalım.Saksının suya ihtiyacı olduğu zamanki ağırlığıyla,sulama sonrası olan ağırlığı bize sulama zamanı hakkında bilgi verir.

Sulama sonrası fazla su saksının tahliye deliklerinden süzülüp gidiyorsa sorun yok demektir.Ayrıca saksının altında tabak bulundurmayalım.Saksının tahliye deliklerinden akan fazla suyun toprak tarafından emilmemesi gerekir.

Şimdi gübreli toprak dediniz.Saksının altından her sulamada akıp giden fazla suyla,gübrelerde toprak veya torftan sulamayla akıp gitmezmi diyebilirsiniz.

Hayır.Gitmez.Bir kere dikimle beraber organik kompost ve solucan gübresi ile toz veya granül leonardit toprağa ilave edildiğinde iş bitmiştir.Sulamayla her tür gübre topraktan biraz yıkanıp uzaklaşabilir.

Ben soğanları Eylül Ekim aylarında dikerken bir kez gübreleme yapıyorum.Mayıs sonunda soğanları sökene dek hiç bir ek gübre kullanmıyorum.

Sn.kgursanın dediği gibi sorular zormuş.Soru içinden soru,cevap içinden cevap çıkıyor.Kalan 5 soru 5 cevap...

Düzenleyen Dumlupınar : 11-03-2018 saat 15:19 Neden: İmla hatası
Eski 11-03-2018, 16:04   #1640
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Apartman bahçesindeki frezyalarımda da çiçeklenme başladı.

Name:  IMG_2705.jpg
Views: 328
Size:  69.1 KB
Name:  IMG_2708.jpg
Views: 356
Size:  77.9 KB

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2018, 16:06   #1641
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dumlupınar Mesajı Göster
Dondurma kabına diktiğim bir buğday tanesinden daha büyük olmayan soğanların açtığı çiçeklere bakın...Bunları ilk kez paylaşıyorum...
En masum ve en güzel kokanı bu.

Bunlar bodur olanlar değil mi? Benim de geçen seneden sizin gönderdiğiniz tohumlardan elde ettiğim soğanların çoğu mercimek kadardı buna rağmen bu yıl güzel gösterişli çiçekler açtılar. Frezya soğanı ne kadar küçük de olsa atmam, mutlaka bir yerlere dikmeye çalışırım.

Eski 11-03-2018, 16:22   #1642
Ağaç Dostu

Selma_321's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2016
Alıntı:
nasıl yaaaa, kafamı taşlara mı vursam!!!
Hey maşallah, muhteşemler.Sayın Dumlupınar, zorla frezyalara aşık ettiniz. Soğanlarınıza bende tali(bim)p olabilir miyim?

Düzenleyen Selma_321 : 11-03-2018 saat 16:27 Neden: Ek
Selma_321 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2018, 16:44   #1643
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
En masum ve en güzel kokanı bu.

Bunlar bodur olanlar değil mi? Benim de geçen seneden sizin gönderdiğiniz tohumlardan elde ettiğim soğanların çoğu mercimek kadardı buna rağmen bu yıl güzel gösterişli çiçekler açtılar. Frezya soğanı ne kadar küçük de olsa atmam, mutlaka bir yerlere dikmeye çalışırım.
Sn.Sûz-i Dilârâ,evet bunlar bodur olanlar.Geçen sene cimriliğim tutmuş.Neden soğanlarından göndermemişim.Mayıs sonu koca saksıyı dolduracak kadar gönderilecek.Ebrulilere arkadaş olsunlar.

Evet.Gerçekten o minicik soğanlar nasıl böyle açıyorlar?Nasılda güzel korkuyorlar.
Bu türünde en küçük soğanı bile ne yapıp edip açıyor.SELAMLAR...

Eski 11-03-2018, 16:52   #1644
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

[QUOTE=Selma_321;1533497]nasıl yaaaa, kafamı taşlara mı vursam!!!
Hey maşallah, muhteşemler.Sayın Dumlupınar, zorla frezyalara aşık ettiniz. Soğanlarınıza bende tali(bim)p olabilir miyim?[/QUOT

Sn.Selma_321 merhaba,frezyaları sevmenize çok sevindim.Onlar sevilmez mi hiç?

Siz sayfaları takip ediyorsunuz.Takip edenleri biliyorum.Soğanları 10 kişiyle paylaşıyorum.10.ve son kişi sizsiniz.Mayıs sonu özelden mesajlaşırız.SELAMLAR...

Eski 11-03-2018, 17:02   #1645
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Ne kadar sağlıklı görünüyorlar...Mini çiçekli mis kokulular.Nisan ayında açacaklar.Bu saksıların soğanlarıda bir buğday tanesinin yarısı kadardı.

Eklenen Resimler

Eski 11-03-2018, 17:03   #1646
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Bizim dondurmayı sevdiğimiz gibi onlarda kaplarını seviyorlar demek ki...🙂

Eklenen Resimler

Eski 11-03-2018, 17:07   #1647
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

2 kültür türden 2 fotoğraf...

Eklenen Resimler

Eski 11-03-2018, 17:08   #1648
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Giriş Tarihi: 13-07-2014
Name:  21120181376.jpg
Views: 329
Size:  57.5 KB

Ben çok çeşitli bitkiler bakmadım ama böyle bir şeyle ilk defa karşılaştım.frezyanin yapraklarını geceden kıran rüzgar oluyor bazen çok üzülüp koştur koştur destek falan yapmaya gidiyorum ama kesinlikle hiç umut yok gözüyle bakıyorum.ama ertesi gün sanki dikiş atılmış gibi kaynadıgını görüyorum.kopacak olan bir yaprağın kendini onararak birlestigini hiç görmemiştim.
Üstteki yapragin ortasına doğru beyaz çizgi olan yer.

nanemolla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2018, 17:09   #1649
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Bizim bodurlarda son durum bu Çiçeklerin bir kısmı açtı geçti, diğer kısım geliyor.

Yaprak çürüntülü, süzek bir orman toprağında ekiliydi, gübre eklemedim toprak oldukça verimli görünüyordu.

Name:  IMG_2692.jpg
Views: 314
Size:  71.4 KB

Eski 11-03-2018, 17:11   #1650
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Alıntı:
Bizim dondurmayı sevdiğimiz gibi onlarda kaplarını seviyorlar demek ki...🙂
Elinizde sihirli değnek varmış gibi Benimkilere nazaran çiçekleri daha çok ve iri. Hem de dondurma kabında

Gübre - toprak karışımını yeni sezon mutlaka deneyeceğim.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024