agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni16168Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-04-2017, 23:00   #1381
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
frezya dikimden ne zaman sonra filizleniyor 11-12 gün olmuş dikeli hiç bir kıpırtı yok...

Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2017, 09:53   #1382
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2015
Yarı açmış halimiz.

Eklenen Resimler

snob Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2017, 10:55   #1383
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2016
dönem itibari ile hiç yeşermeden uykuda kalabilirler yeşerse de çiçek besleyemez geç kalmış durumdasınız. Ankara' da havalar soğuk daha ama sıcaklara' da pek bir zaman kalmadı nisan yarı oldu.

Fatih_Soydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2017, 11:34   #1384
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fatih_Soydemir Mesajı Göster
dönem itibari ile hiç yeşermeden uykuda kalabilirler yeşerse de çiçek besleyemez geç kalmış durumdasınız. Ankara' da havalar soğuk daha ama sıcaklara' da pek bir zaman kalmadı nisan yarı oldu.
Ankarada haziran ortası gelmeden yaz geldi diyemezsin ama illaki öğlen 20li dereceleri bulur.Şuan gölgedeler. 12 gün sonra bi daha suladım. forumun geçmiş sayflarına bi göz attım.sanırım çıkması 1 ayı buluyormuş.

bu arada benim soğanlar katmerli.yani muhtemelen hibrit bir tür.bi ihtimal farklı bir davranış sergileyebilir

neyse artık açarsa açar açmazsa canı saolsun yakın zamanda şebboylarım açacak onlarla idare ederiz artık ) gerçi kokuları yoğun olmuyor ama çok güzel kokusu var özellikle sarıları... frezyayı bilmiyorum...

Eriklibahçe beğendi.
Eski 13-04-2017, 13:18   #1385
Ağaç Dostu

Eriklibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2012
Galeri: 1
Şebboylar çok güzel kokar ,kokularını iyi bilirim ama frezyaların kokularını bir alsanız Sn.Batı Rüzgarı bir alışsanız eminim her sene dikim zamanını hiç kaçırmadan dikersiniz.
Soğanlarınızın bir an evvel çimlenmesi dileğimle iyi günler...

Batı Rüzgarı ve hmd beğendi.
Eriklibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2017, 14:00   #1386
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Dikimden çiçeklenmeye kadar 5-6 ayı bulur. 5 aylık zamanda 20 dereceleri geçmemesi gerekir diye biliyorum. Bahar-yaz döneminde denemedim. Her zaman eylül-ekim gibi diker mart aylarında çiçeklerini görürüm.

Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2017, 18:08   #1387
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 16-08-2014
Son frezyalarım...

Eklenen Resimler

Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2017, 18:14   #1388
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Beyaz katmerliler karabiber kokulu.Minik çiçeklilerin kokuları çok hafif...

Eklenen Resimler

Eski 14-04-2017, 22:49   #1389
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Bunlar da frezyalarımın balkon içinden çekilen fotoğrafları...

Eklenen Resimler

Eski 14-04-2017, 23:09   #1390
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Elimden geldiğince cep telefonumla yaptığım amatör çekimlerim...

Eklenen Resimler

Eski 15-04-2017, 10:23   #1391
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Batı Rüzgarı Mesajı Göster
frezya dikimden ne zaman sonra filizleniyor 11-12 gün olmuş dikeli hiç bir kıpırtı yok...
Merhaba,frezyalarınız filizlenip çıkarlarsa Ankara da açabilme ihtimalleri var.Ayrıca ülkemizin genelinde uygun şekilde depolanıp dinlenmelerini tamamlamış soğanlar Doğu Anadolu,Doğu Karadeniz,İç Anadolu gibi bölgelerimizde ilkbaharda dikilebilirler.Çiçek te açabilirler.

Frezyalar serin iklim bitkisi olduklarından ülkemizde çoğunlukla sonbaharda dikilir.En güzel çiçekleri de Mart- Nisan aylarında açarlar.Aldığınız soğanlarda herhangi bir sorun yine de yaşarsanız ben size Mayıs ayı sonlarına doğru hediye olarak gönderebilirim.Ankara da Eylül ayında dikip,dondurucu soğuklardan koruyabilirseniz,2018 Nisan ayında İzmir'den daha güzel çiçeklenebilirler.SELAMLAR...

Eski 15-04-2017, 11:56   #1392
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dumlupınar Mesajı Göster
Merhaba,frezyalarınız filizlenip çıkarlarsa Ankara da açabilme ihtimalleri var.Ayrıca ülkemizin genelinde uygun şekilde depolanıp dinlenmelerini tamamlamış soğanlar Doğu Anadolu,Doğu Karadeniz,İç Anadolu gibi bölgelerimizde ilkbaharda dikilebilirler.Çiçek te açabilirler.

Frezyalar serin iklim bitkisi olduklarından ülkemizde çoğunlukla sonbaharda dikilir.En güzel çiçekleri de Mart- Nisan aylarında açarlar.Aldığınız soğanlarda herhangi bir sorun yine de yaşarsanız ben size Mayıs ayı sonlarına doğru hediye olarak gönderebilirim.Ankara da Eylül ayında dikip,dondurucu soğuklardan koruyabilirseniz,2018 Nisan ayında İzmir'den daha güzel çiçeklenebilirler.SELAMLAR...
ÇOK teşekkür ederim.Hem verdiğiniz bilgiler hem de gösterdiğiniz lütuf için.
Ayrıca frezyalarınız çok güzel olmuşlar...çiçek açmamış fışkırmış resmen

Eski 15-04-2017, 12:39   #1393
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Batı Rüzgarı Mesajı Göster
ÇOK teşekkür ederim.Hem verdiğiniz bilgiler hem de gösterdiğiniz lütuf için.
Ayrıca frezyalarınız çok güzel olmuşlar...çiçek açmamış fışkırmış resmen
Maşallah diyelim

Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2017, 21:20   #1394
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Bütün çektiğim fotoğrafları paylaşmak istedim.Bunlar Mart ayında çektiklerim.Ben siteye fotoğraf yüklemeyi beceremiyorum.Oğlum Eskişehir'den gelince siteye fotoğraf yüklemek kendisinden.Çekimler ve yazılar benden.Frezyalar gerçekten muhteşem çiçekler...Bu arada mavi renk açanlarda hiç koku yoktu.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Dumlupınar : 17-04-2017 saat 21:23 Neden: imla hatası
Eski 17-04-2017, 21:36   #1395
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Mart ayının frezyalarına devam...Birbirlerine benzeyen fotoğrafları yüklemek istemedim.Ama yine de aynı karelere benzer fotoğraflar da çekmişim.Artık idare edin...

Eklenen Resimler

Eski 17-04-2017, 22:31   #1396
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Frezyaların çiçeklenmiş son fotoğraflarını da paylaşayım.Nihayet paylaşmadığım foto kalmadı.Herkese SELAMLAR...

Eklenen Resimler

Düzenleyen Dumlupınar : 18-04-2017 saat 13:33 Neden: imla hatası
Eski 18-04-2017, 06:36   #1397
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2015
Son resim.

Eklenen Resimler

snob Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2017, 13:59   #1398
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Tohumdan ektiğim frezyalar...Dünden itibaren balkonun yarı gölgeli bir kısmına aldım.Tam gün güneşte kaldıkları zaman sıcaklığa dayanamayıp kuruyup dinlenmeye geçiyorlar.Ne kadar yeşil kalırlarsa o kadar iyi oluyor.Ekim ayında dikilecek soğanlarda daha irileşmiş oluyor.

Eklenen Resimler

Eski 24-04-2017, 20:33   #1399
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Erdem 01 Mesajı Göster
Balkonda çok güzel görünüyorlar. Bugün A101 lerde frezya-arpa zambağı soğanları satılmaya başladı. Değişik renkleri var diye aldım ama görebilirsek eylül-ekim gibi dikeceğim.
Merhaba,bugünlerde balkondan sadece sararmaya başlayan yaprakları görünüyor.Dün A 101 marketlerde Asya Lalenin ilkbahar çiçek soğanları indirime girmişti.Kalanları 1.75 TL.den satıyorlardı.Bende değişik renkler çıkar diye kalan 4 paketi aldım.Soğanlar,soğan üstü soğancık yapmışlar.Ancak Eylül ayında dikildiklerinde sürmeleri mümkün.Eylül ayına kadar gölgede bir tabak içinde beklemeye başladılar.Tabii ki göreceğiz.Üstelik çok daha güçlü sürecekler,çok daha güçlü çiçeklenecekler.Bu konuda bizzat tecrübe sahibiyim.SELAMLAR...

Eski 11-05-2017, 13:45   #1400
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2017
Frezya

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı Mesajı Göster
Yan yatıp dinlenmek Frezyanın en sevdiği duruş. Bir çubukla destek verip düzgün durmasını sağlayabilirsiniz. Yapraklarını kurumadıkça kesmeniz tavsiye edilmez
müsaadenizle Frezya soğanları hastalıkları hakkında sizlere danışmak istiyorum. soğanları satın alıp toprağa diktikten sonra çimlenme döneminde ve yaprakların büyüme dönemlerinde kullandığım dikdörtgen saksının tabanından ve üstünden sulana yaptım. ilk başlarda 4 tanesi çok güzel büyüdü boyları 50-60 cm oldu. Fakat 3 tanesinde gelişim çok yavaş oldu boyları diğerler iyi büyüyenlerin yarısı olmadan uçları sararmaya başladı. durumdan şüphelenmem neticesinde İnternet üzerinde detaylı araştırma yaptım ve ilk değerlendirmem soğanların çürüdüğü yönünde oldu. toprağı dikkatlice açarak soğanlara ulaştım ve dışında bulunan lifli yapıyı hafifçe araladığımda içlerinin kahverengi hale dönerek bozulduğunu fark ettim. yerlerinden söktüğümde ise köklerin olduğu yerde toplu iğne ucu kadar açık kahverenginde minicik yapılanmalar gördüm. Merak ettiğin nokta bu nesneler mantar mı, eğer mantar iseler diğerlerine bulaşır mı, bulaşma durumu varsa ne yapmam gerekir. Sağlıklı frezya soğanları büyümeye devam ediyorlar. Ancak herhangi bir çiçeklenme göstermediler. bunun üzerine yerlerini değiştirme ihtiyacı duydum. Güneşi çok alan kapalı pencerenin önünden alarak açık pencerenin önüne koydum açık hava etkisi olsun diye ancak halen bir değişim olmadı. Şimdi çiçeklenmeleri için ne gerekiyor acaba. İlgilenerek cevap yazdığınız için teşekkürler.

SoğanlıBitkiler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2017, 01:26   #1401
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Merhaba,saksıyı alttan sulamayın.Alttan sulamalarda toprakta çamurlaşma ve oksijen kesilmesi meydana gelir.Kökler çürümeye başlar.Bu çürüme soğana kadar ulaşır.Yapraklar sarıdan kahverengiye döner.Saksının üstten sulanması,fazla suyun tahliye deliklerinden akıp gitmesi doğru olur.Frezyalar nemli toprakları severler.Frezyalarda yedinci yaprakla beraber çiçek saplarıda görünmeeye başlar.SELAMLAR...

Eski 13-05-2017, 09:55   #1402
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Bu frezyanıza bayıldım.

Name:  fr.jpg
Views: 668
Size:  55.0 KB

O ne renk öyle Harika

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2017, 11:29   #1403
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Red face

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Bu frezyanıza bayıldım.

Eklenti 647847

O ne renk öyle Harika
Sağolun.Bu tür çok yoğun kokmuyor.Ancak çok çiçeklenen bir tür.Tam güneş gören alana dikim yapılırsa bir soğandan 5 çiçek sapı çıkıyor.Ancak 5 ayrı sap değil,bir çiçek sapından 5 ayrı sürgün şeklinde 30-40 adet çiçek açıyor.SELAMLAR...

Füreya, hmd ve tennuruslu beğendi.
Eski 13-05-2017, 15:06   #1404
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Thumbs up

benim soğanlar hala çıkmadılar.bugün bir kontrol amaçlı biraz eşeledim.çürüdülerse saksıyı başka şeylerle değerlendirmek amaçlı.

sonuç olarak çürümemişler.kimi kök yapmış.kimi kök yapmamış diktiğim gibi duruyor kimi de yan yana bölünmüş mü garip bişey olmuş yaprak yok bişey yok nasıl becerdiyse...

sulamasını normal olarak yapıyorum.kurudukça su veriyorum.ama sanırım bu saatten sonra çimlenme olmaz.belki sonbahara doğru filiz ve çiçek görebilirim.yani en azından soğanlar sağlam

Name:  3333.jpg
Views: 571
Size:  73.0 KBName:  3333333.jpg
Views: 583
Size:  75.0 KB

Eski 16-05-2017, 08:55   #1405
Yeni Üye

Alıntı:
Merhaba,saksıyı alttan sulamayın.Alttan sulamalarda toprakta çamurlaşma ve oksijen kesilmesi meydana gelir.Kökler çürümeye başlar.Bu çürüme soğana kadar ulaşır.Yapraklar sarıdan kahverengiye döner.Saksının üstten sulanması,fazla suyun tahliye deliklerinden akıp gitmesi doğru olur.Frezyalar nemli toprakları severler.Frezyalarda yedinci yaprakla beraber çiçek saplarıda görünmeeye başlar.SELAMLAR...
Efendim öncelikle ilgilenerek cevap yazdığınız için teşekkür ederim. frezya soğanlarını ilk dikim süresinden yaprak boyları yaklaşık bir a4 sayfası boyutlarına gelene hem üstten hem alttan suladım, sonrasında ise yukarıda ifade ettiğim olaylar meydana geldi. Sizinde bahsettiğiniz üzere bu çürümenin başlıca sebebi aşırı ve hatalı sulama olmalı. Şu anda saksıda sararan yapraklı 3 adet frezya soğanımı başka saksılarda karantinaya aldım. sağlam kalanlar ise halen yeşil yapraklı olarak çiçeksiz vaziyetteler. Bu sene için çiçek açmaları ümidimi yitirdim eğer seneye kadar yaşarlarsa yeni yılda daha sağlıklı bakım yapacağım. İlginiz için tekrar teşekkür ederim.

Eski 16-05-2017, 09:16   #1406
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SoğanlıBitkiler Mesajı Göster
Efendim öncelikle ilgilenerek cevap yazdığınız için teşekkür ederim. frezya soğanlarını ilk dikim süresinden yaprak boyları yaklaşık bir a4 sayfası boyutlarına gelene hem üstten hem alttan suladım, sonrasında ise yukarıda ifade ettiğim olaylar meydana geldi. Sizinde bahsettiğiniz üzere bu çürümenin başlıca sebebi aşırı ve hatalı sulama olmalı. Şu anda saksıda sararan yapraklı 3 adet frezya soğanımı başka saksılarda karantinaya aldım. sağlam kalanlar ise halen yeşil yapraklı olarak çiçeksiz vaziyetteler. Bu sene için çiçek açmaları ümidimi yitirdim eğer seneye kadar yaşarlarsa yeni yılda daha sağlıklı bakım yapacağım. İlginiz için tekrar teşekkür ederim.
Frezya soğanlarımın son halleri.

Eklenen Resimler

Eski 17-05-2017, 01:19   #1407
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Çürüyor dediğiniz de bence iyi durumda Frezyalara sakın küsmeyin size her an süpriz yapabilirler benim seröe tırnağı boyutundaki bebek soğanım bu sene bir sürü çiçek açmıştı ama ne yazıkki kargalar ve mantar soğanımı öldürdü ��

Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2017, 08:18   #1408
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Batuhan Yılmaz Mesajı Göster
Çürüyor dediğiniz de bence iyi durumda Frezyalara sakın küsmeyin size her an süpriz yapabilirler benim seröe tırnağı boyutundaki bebek soğanım bu sene bir sürü çiçek açmıştı ama ne yazıkki kargalar ve mantar soğanımı öldürdü ��
Batuhan Bey umarım ölmemişlerdir. Hastalık durumuna karşı her durumda sağlıklılardan ayırmak gerekir diye düşündüm.İlginiz için teşekkürler.

Eski 17-05-2017, 20:27   #1409
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Frezya soğanları;

1.Yaz boyunca 30 oC da dinlenir, ve Eylül civarında dikilir.
2.Dikildikleri zaman hemen sulanır ve kök yaparlar, kökler su alır ve sürgün uzatırlar,
3.Uzayan sürgünlerde, Kasım-Aralık gibi , yaprakların arasında çiçek tomurcuğu oluşur.
4.oluşan bu çiçek tomurcuğu havaların ısınması ile (şubat- Mart) gibi uzar çiçek sapı yapar,
5.Mart sonu nisan gibi daha önce oluşmuş çiçekler sap uzatır ve açılırlar.
6.Nisan da açan çiçekler, geçtikten sonra , yeşil yapraklar altta soğanı ve yavruları besler,
7.Mayıs ayı boyunca beslenen ana ve yavrular yapraklar sararınca sökülür ve kurutulur.
8.Yaz aylarında kuruyan soğanlar, 30 oC sıcaklık ihtiyacını gideir ve dinlenirler.
9.Yaz boyunca dinlenen soğanlar, Eylül civarında dikilerek yeni hayatlarına başlarlar.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2017, 16:57   #1410
Yeni Üye

Alıntı:
Sayın Dumlupınar, frezyalar hakkında bir sorunum var. Fotoğrafta görülen frezya yapraklarındaki hasarların sebebi ne olabilir acaba. İlginiz için teşekkürler.

Eklenen Resimler

Dumlupınar ve Füreya beğendi.

Düzenleyen SoğanlıBitkiler : 06-06-2017 saat 08:17

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024