agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni16203Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-05-2020, 09:27   #2671
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi E.Kahraman Mesajı Göster
Tohumlar bittikten sonra yıllardır dokunulmayan soğanlardan ayırma yaparak bir kısmını bahçeye ekmeyi düşünüyorum.
Derken saksıdan hiç çıkarmadan mı sakladınız sn E.Kahraman?

hmd beğendi.
aloe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2020, 09:39   #2672
Ağaç Dostu

E.Kahraman's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aloe Mesajı Göster
Derken saksıdan hiç çıkarmadan mı sakladınız sn E.Kahraman?
Aynen öyle saksının bir köşesinde zamanları gelince açıyorlar ve bitiyorlar kendi kendilerine.

hmd beğendi.
E.Kahraman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2020, 19:23   #2673
Ağaç Dostu

E.Kahraman's Avatar

Tohumdaki frezyalarım...
İlk defa tohum alarak yetiştirmeyi deneyeceğim.

Eklenen Resimler

Eski 15-06-2020, 09:34   #2674
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi E.Kahraman Mesajı Göster
Aynen öyle saksının bir köşesinde zamanları gelince açıyorlar ve bitiyorlar kendi kendilerine.
Peki bu saksılar tüm kış dışarda açıkta mı kalıyorlar?
Seneye bende öyle saklamayı düşünüyordum. Saklama konusunda deneyimsiz olduğum için, Sanki daha iyi olcak gibime geldi.

hmd beğendi.
Eski 15-06-2020, 11:06   #2675
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Frezya soğanları yaz boyu evde,oda sıcaklığında,gölge bir alanda,bir tabak içinde kolayca saklanır.

Eylül sonu ana soğanlar ayrı,yavru soğanlar ayrı olarak dikilir.

Toprakta bırakılıp ayrılmayan soğanlar,sonbaharda ana ve yavru soğanlarla beraber süreceğinden sıkışırlar.

Ana soğanın 3 yavru soğan oluşturacağını düşünürsek,dar bir alanda 28 yapraklı bir bitkiden güçlü bir çiçeklenmenin beklenmesi zor olur.

Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2020, 11:52   #2676
Ağaç Dostu

E.Kahraman's Avatar

Alıntı:
Peki bu saksılar tüm kış dışarda açıkta mı kalıyorlar?
Seneye bende öyle saklamayı düşünüyordum. Saklama konusunda deneyimsiz olduğum için, Sanki daha iyi olcak gibime geldi.
Evet tüm kışı cam önünde açıkta geçiriyorlar. Tohumlarını topladıktan sonra soğan ayırması yapıp tekrardan yerlerine ekeceğim.

Eski 15-06-2020, 13:36   #2677
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Frezyaları sökmeye başladım.

Bunlar Eylül ayının ilk günlerinde ektiğim frezya tohumlarından oluşan iri ufaklı soğanlar...

Eklenen Resimler

Eski 17-06-2020, 22:01   #2678
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Bu yıl tohumdan yetiştirdiğim türlerin tamamını,tohuma bırakacağımı sizlerle paylaşmıştım.

Sıra kuruyan kapsüllerden tohumları ayırmaya geldi.

Eklenen Resimler

Eski 20-06-2020, 17:55   #2679
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Tohumları kapsüllerden ayırmam 3 gün sürdü.

Eklenen Resimler

Eski 20-06-2020, 22:31   #2680
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Çok tatlı görünüyorlar Mini mini filizlenmis halleri de gözümün önüne geldi. Ellerine sağlık abim.

Ben de bu ara soğan söküm işleriyle uğraşıyorum. Kullanmadığım salonda kurutma işi için gazeteler serdim her yer gazete soğan, yerler tozlu topraklı. Canımız sagolsun

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2020, 23:19   #2681
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

[QUOTE=Sûz-i Dilârâ;1591368]Çok tatlı görünüyorlar Mini mini filizlenmis halleri de gözümün önüne geldi. Ellerine sağlık abim.

Ben de bu ara soğan söküm işleriyle uğraşıyorum. Kullanmadığım salonda kurutma işi için gazeteler serdim her yer gazete soğan, yerler tozlu topraklı. Canımız sagolsun[/QUOTE

Kardeşim bizde de durum aynı.Frezyaların tamamını söktüm.Ancak geçtiğimiz sonbaharda Burhaniye'de diktiğim frezyaların bir çoğunu bu virüs sebebi ile sizlerle paylaşamadım.

Temmuz ayının ilk haftası Burhaniye'ye gidebilirsem oradada çok sayıda frezya ve nergisleri ayırmam gerekiyor.

Bu arada Düğün çiçekleri hazır.Çiçek açabilecek irilikte 50 pençe var.Hala riskli günlerden geçtiğimiz için Sonbaharda kargoya vereyim.PTT şubelerindeki kalabalığa girmek istemiyorum.Tarsus'ta Ekim 15 gibi ekersin.Tohumda bağlayanlar oldu bu arada.Selamlar...

Eski 21-06-2020, 16:23   #2682
Ağaç Dostu

E.Kahraman's Avatar

Tohumlar toplandı, soğanlar ayrıldı, bir kısmı saksıya geri ekildi, bir kısmı da bahçe toprağıyla buluştu.

Eklenen Resimler

Eski 25-06-2020, 13:21   #2683
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Tohumdan yetiştirdiğim frezya soğanları...

Eklenen Resimler

Eski 25-06-2020, 13:24   #2684
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Bunlarda mis kokulu bodur türe ait soğanlar.

Eklenen Resimler

Eski 02-09-2020, 15:33   #2685
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Eylül'ün geldiğini nasıl da biliyor akıllı bıdıklar.

Bunlar tohumdan ürettiğim soğanların,tohumlarının ekilmesi ile oluşan soğanlar.

Şu an 2 yaşındalar.Geçtiğimiz güz Burhaniye'de dayımın evinin çatısındaki saksılara diktiğim mini soğanlardan.Nisan ayında az sayıda çiçek açmışlar.Fakat virüs sebebi ile şehirler arası ulaşıma kısıtlama gelince,Burhaniye'ye gidemediğim için çiçeklenmelerini de göremedim.Yeğenim çatıya çıkamadığı için fotoğrafları bahçeden çekip bana göndermişti.Fotoğrafların çözünürlüğü çok kötü olduğu için bende sizlerle paylaşmamıştım.

Kurban Bayramı için Burhaniye'ye gidince soğanları topraktan çıkarıp İzmir'e getirdim.

En çok merak ettiğim ise renkleri.Bu türün güzelliklerini İlkbahar'da bir tek İzmir'den değil,Tarsus ve Erzincan'dan da görebilmek ümidi ile...

Düzenleyen Dumlupınar : 02-09-2020 saat 15:38 Neden: İmla hatası...
Eski 02-09-2020, 15:36   #2686
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Akıllı bıdıklar...

Yaz aylarında çok sık fotoğraf paylaşmadığım için metin ve fotoğrafları bir araya getiremedim.☺

Eklenen Resimler

Düzenleyen Dumlupınar : 02-09-2020 saat 15:44 Neden: Açıklama metnine ek bilgi.
Eski 02-09-2020, 16:30   #2687
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Galeri: 4
Bu kök gibi şeyler çıkınca ekmek mi lazım hemen? Ekim için en uygun zaman nedir?

Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2020, 16:55   #2688
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mahmut Tebir Mesajı Göster
Bu kök gibi şeyler çıkınca ekmek mi lazım hemen? Ekim için en uygun zaman nedir?

Hava sıcaklığı ortalama 16-20 derece aralığında olduğu zaman dikim yapmak çok daha sağlıklı olur.15 Ekim'den sonraki dikimler idealdir.Selamlar...

Eski 02-09-2020, 21:43   #2689
Ağaç Dostu

Melisa16's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dumlupınar Mesajı Göster
Eylül'ün geldiğini nasıl da biliyor akıllı bıdıklar.

Bunlar tohumdan ürettiğim soğanların,tohumlarının ekilmesi ile oluşan soğanlar...
Ben de Dumlupınar üstad açılışı ne zaman yapacak diye tetikteydim bu sıra. Beklediğim mesaj geldi
Soğanlar harika.
Geçen yıl 8 eylülde ekmiştim soğanlarımı bu yıl da öyle yapsam mı bilemiyorum çünkü havalar daha da sıcak seyrediyor.

Melisa16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2020, 21:57   #2690
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Alıntı:

En çok merak ettiğim ise renkleri.Bu türün güzelliklerini İlkbahar'da bir tek İzmir'den değil,Tarsus ve Erzincan'dan da görebilmek ümidi ile...
İnşallah abicim Bu yıl okullar kapanınca çocukların eğitim öğretim işleri de bana kaldı, inan çiçekleri zar zor suladim, günlük altı yedi saat derslere ayrılınca bana hiç zaman kalmadı. Evi aksamlari temizledim, yemek işlerinde pratik şeylerle idare ettik. Birinci sınıf olunca okuma yazmayı unutmasınlar, matematik iyi otursun, okumaları hizlansin, okuduklarını anlasınlar, anladıklarını yorumlayabilsinler, duyduklarını yazabilsinler vs. elimden geldiği kadar okulun yokluğunu aratmamaya çalıştım, hala ne olacağı belli değil. Sonumuz hayır olsun.

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2020, 22:53   #2691
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Melisa16 Mesajı Göster
Ben de Dumlupınar üstad açılışı ne zaman yapacak diye tetikteydim bu sıra. Beklediğim mesaj geldi
Soğanlar harika.
Geçen yıl 8 eylülde ekmiştim soğanlarımı bu yıl da öyle yapsam mı bilemiyorum çünkü havalar daha da sıcak seyrediyor.
Batuhan soğanları erken dikme.İstanbul için en azından Ekim ayının ilk haftasını bekle derim.Tohumdan yetiştirdiğin soğanlar daha küçük olduğu için mutlaka güneş yakar.Havalar yine çok sıcak gidiyor.

Sıcak hava aşırı yapraklanma yapıyor.Ayrıca toprak altındaki soğan bile sıcağı sevmiyor.Birde saksıda yetiştirenler için daha fazla risk var.Koyu renkli saksılar güneş ışınlarını daha fazla çektiği için aşırı ısınma oluyor.Bu durumda soğan ve köklerde hastalıklar meydana gelebilir.Selamlar...

Eski 02-09-2020, 23:08   #2692
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
İnşallah abicim Bu yıl okullar kapanınca çocukların eğitim öğretim işleri de bana kaldı, inan çiçekleri zar zor suladim, günlük altı yedi saat derslere ayrılınca bana hiç zaman kalmadı. Evi aksamlari temizledim, yemek işlerinde pratik şeylerle idare ettik. Birinci sınıf olunca okuma yazmayı unutmasınlar, matematik iyi otursun, okumaları hizlansin, okuduklarını anlasınlar, anladıklarını yorumlayabilsinler, duyduklarını yazabilsinler vs. elimden geldiği kadar okulun yokluğunu aratmamaya çalıştım, hala ne olacağı belli değil. Sonumuz hayır olsun.
Kardeşim hiç sorma.Çok haklısın.Değil çiçek insanlar konu komşudan kaçar oldu.73 yaşındaki annem sokağa çıkmaktan korkar oldu.24 yaşındaki yeğenim ateşlendi.Soluğu Ege Üniversitesi Hastanesinde aldık.Covıd 19 testi yaptırdık.Allah'tan temiz çıktı.Soğuk algınlığı olmuş.
Sizin içinde çok zor.Çocukların dersleri,okulların açılması durumunda annelerin,babaların yaşayacağı stres.Gerçekten Allah sonumuzu hayır etsin.Çok selamlar...

Eski 03-09-2020, 20:29   #2693
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Frezya soğanlarını dikmek için henüz erken . sıcaklıklar yüksek gidiyor. soğanların dibinde kök uçları çıkıyorsa serince ve kuru bir yerde havalandırın ve Eylül sonu ekim 15 arası pek çok bölgede dikim için uygun koşullar oluşur havalar biraz serinler.

Bu nedenle dikmekde acele etmeyin . Kolay gelsin

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2020, 00:00   #2694
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

İyi akşamlar. mesajlara göz atabildim. Mesaj alındı sn Dumlupınar. Ekim ortalarını bekleyeceğim.
Benimde ikizler 1.sınıf oldu. Allah yardımcımız olsun.

Eski 17-09-2020, 16:04   #2695
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
İyi akşamlar. mesajlara göz atabildim. Mesaj alındı sn Dumlupınar. Ekim ortalarını bekleyeceğim.
Benimde ikizler 1.sınıf oldu. Allah yardımcımız olsun.
Amin.Allah bağışlasın.En büyük zenginlik çocuklar.
İstanbul'da Ekim ayı ortası frezyaların dikimi için en uygun zamandır.Selamlar...

hmd ve tennuruslu beğendi.
Eski 25-09-2020, 07:24   #2696
Ağaç Dostu

Füreya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2017
Tüm frezya severlere merhaba, frezyaların ekim-dikim zamanı yaklaşmış başlık yeniden canlanmış.

Alıntı:
Eylül ayında kültür frezya tohumlarından,1 su bardağı çapında ve yine 1 su bardağının yarısı derinliğindeki mini saksılarada soğan diker gibi ekim yapmıştım.
Sayın Dumlupınar, tohumları bu şekilde minik saksılara ekmeyi tavsiye eder misiniz? Eğer evet derseniz saksı başına kaç tohum ekmek uygun olur? Bilgi verirseniz çok sevinirim, bu yıl ben de tohumlarımı minik saksılara ekmek istiyorum.

Bir de torf-perlit oranını nasıl ayarlıyorsunuz? İlk defa perlit kullanacağım için bu konuda bir fikrim yok.

Son olarak ise Verve torfun mikro element katkılı olduğu belirtilmiş, bu markanın torfuna da gübre ilave etmeli miyiz? Eğer gübre ilave etmek gerekirse frezyalar için sıvı gübre mi daha iyi olur yoksa katı mı?

Füreya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2020, 13:50   #2697
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Firdevs merhaba,tohumları ben çok sık ekmek zorunda kalıyorum.Ama sen daha aralıklı ekebilirsin.Ektiğin tohumlar 2.yıl çiçek açacağı için ortalama 20 cm.çapında bir saksıya 30 tohum ekebilirsin.Tohum ektiğin saksıların derin olmasınada gerek yok.
Ben yeni site buldum.İlpasol on lıne satışta,torf+leonardit+solucan gübresi+perlit bir arada 80 litrelik çuvalda 70 TL.Kargo bedava.

Burhaniye'de bu yaz kullandım.Çok kaliteli bir ürün.

Verve torf aldıysan gübre ilave etmen gerekiyor.Ben frezyalarda solucan gübresi dışında bir gübre kullanmıyorum.Sıvı kimyasal gübreler frezyalar için uygun değil.Devamlı kullanımda toprakta tuzluluk meydana gelir.Verve torf almadıysan İlpasol'u tercih et.Orta boy bir saksıya bir avuç dolusu perlit yeterli gelir.

Soğanları dikmek için erken.Havalar hala çok sıcak.15 Ekim'den sonra dikmen daha iyi olur.Bodur tür aklımda.Sana mesajla bildirim gönderirim.Selamlar...

Melisa16, Füreya, hmd ve 1 kişi beğendi.
Eski 25-09-2020, 16:50   #2698
Ağaç Dostu

Füreya's Avatar

Alıntı:
Firdevs merhaba,tohumları ben çok sık ekmek zorunda kalıyorum.Ama sen daha aralıklı ekebilirsin.Ektiğin tohumlar 2.yıl çiçek açacağı için ortalama 20 cm.çapında bir saksıya 30 tohum ekebilirsin.Tohum ektiğin saksıların derin olmasınada gerek yok.
Ben yeni site buldum.İlpasol on lıne satışta,torf+leonardit+solucan gübresi+perlit bir arada 80 litrelik çuvalda 70 TL.Kargo bedava.

Burhaniye'de bu yaz kullandım.Çok kaliteli bir ürün.

Verve torf aldıysan gübre ilave etmen gerekiyor.Ben frezyalarda solucan gübresi dışında bir gübre kullanmıyorum.Sıvı kimyasal gübreler frezyalar için uygun değil.Devamlı kullanımda toprakta tuzluluk meydana gelir.Verve torf almadıysan İlpasol'u tercih et.Orta boy bir saksıya bir avuç dolusu perlit yeterli gelir.

Soğanları dikmek için erken.Havalar hala çok sıcak.15 Ekim'den sonra dikmen daha iyi olur.Bodur tür aklımda.Sana mesajla bildirim gönderirim.Selamlar...
Çok teşekkür ederim. Hem tohumları ekerken hem de soğanları dikerken önerilerinizi dikkate alacağım inşAllah.

Şehir dışından yeni geldiğim için henüz torf ve perlit almamıştım. İyi ki de almamışım, önerdiğiniz ürün benim için daha iyi olur. Siz online satışla ilgili bir problem yaşamadıysanız ben de sipariş vereyim.

Bodur tür için de teşekkür ederim ama size zahmet vermek istemem. Malum pandemiden dolayı da ortalık gittikçe kötüleşiyor. Sonumuz hayır olur inşAllah. Sizlere de selamlar...

Eski 25-09-2020, 18:07   #2699
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Firdevs ben online olarak satın almadım.
Burhaniye'de toprak ürünleri satan bir işletmeden satın aldım.Siteye bir bak.Havale ile ödeme sistemide var.Aynı markanın ürünlerinin satışı farklı farklı sitelerde de yapılıyor.
Zahmet olacak bir şey yok.Zaten sözü ben vermiştim.İyi akşamlar...

Füreya, hmd ve tennuruslu beğendi.
Eski 30-09-2020, 16:57   #2700
Ağaç Dostu

Füreya's Avatar

Alıntı:
Firdevs ben online olarak satın almadım.
Burhaniye'de toprak ürünleri satan bir işletmeden satın aldım.Siteye bir bak.Havale ile ödeme sistemide var.Aynı markanın ürünlerinin satışı farklı farklı sitelerde de yapılıyor.
Zahmet olacak bir şey yok.Zaten sözü ben vermiştim.İyi akşamlar...
Sayın Dumlupınar, torf öneriniz için tekrar teşekkür ediyorum. Belki almayı düşünenler vardır diyerek ben de tecrübemi paylaşayım. Pazartesi günü İlpasol'ün resmi sitesinden torf siparişimi verdim ve bugün sorunsuz bir şekilde elime ulaştı. Artık frezyalarımı dikmek için her şey hazır, İzmir'in havası hariç... Umarım ayın 15'ine kadar havalar serinler de daha fazla beklemek zorunda kalmayız.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024