agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni16203Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-03-2018, 17:15   #1651
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dumlupınar Mesajı Göster
Sn.Sûz-i Dilârâ,evet bunlar bodur olanlar.Geçen sene cimriliğim tutmuş.Neden soğanlarından göndermemişim.Mayıs sonu koca saksıyı dolduracak kadar gönderilecek.Ebrulilere arkadaş olsunlar.

Evet.Gerçekten o minicik soğanlar nasıl böyle açıyorlar?Nasılda güzel korkuyorlar.
Bu türünde en küçük soğanı bile ne yapıp edip açıyor.SELAMLAR...
Çok teşekkür ederim. Cimrilikten değil de öteki türlerden fazla fazla göndermiştiniz zaten yanında tohumdan denemem için fazladan katmışsınız pakete. İyi ki de katmışsınız, bu türe bayıldım tek kelimeyle.

En güzel tarafı benim gibi hastalanan frezyalarına üzülüp üzülüp duran birisi için hastalık yapmaması. Yukarıdaki saksıdan tek bitki bile hastalanmadı.

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2018, 17:50   #1652
Ağaç Dostu

Selma_321's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2016
Sn.Selma_321 merhaba,frezyaları sevmenize çok sevindim.Onlar sevilmez mi hiç?

Siz sayfaları takip ediyorsunuz.Takip edenleri biliyorum.Soğanları 10 kişiyle paylaşıyorum.10.ve son kişi sizsiniz.Mayıs sonu özelden mesajlaşırız.SELAMLAR...[/QUOTE]

Çok çok teşekkür ederim sayın Dumlupınar.. Valla çok güzel bir şans oldu, sondan da olsa ipi tuttum. Saygı ve selamla

Selma_321 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2018, 18:33   #1653
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Çok teşekkür ederim. Cimrilikten değil de öteki türlerden fazla fazla göndermiştiniz zaten yanında tohumdan denemem için fazladan katmışsınız pakete. İyi ki de katmışsınız, bu türe bayıldım tek kelimeyle.

En güzel tarafı benim gibi hastalanan frezyalarına üzülüp üzülüp duran birisi için hastalık yapmaması. Yukarıdaki saksıdan tek bitki bile hastalanmadı.
Ben teşekkür ederim.Özenle toprağını hazırlayıp emek verdiğiniz için.Zaten sizin elinizde ziyan olmaları mümkün değil.Bu bodur mis kokulu gibi ebruli türde kesinlikle hastalık yapmıyor diyoruz.Ancak özen gösterilip bitkinin istediği ortam oluşturulunca sorun çıkarmıyor tabii...

Hazırladığınız toprağa bakın.Bu yapıdaki toprakta çiçeklenmesinde nerede çiçeklensin ?

Kültür türlerde bu yıl güzel bir tecrübem oldu.Kültür türler torfta hastalık yapmıyor.SELAMLAR...

Düzenleyen Dumlupınar : 11-03-2018 saat 18:37 Neden: İmla hatası
Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2018, 07:52   #1654
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2015
Bunlarda benim verimli saksidan.

Eklenen Resimler

snob Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2018, 09:28   #1655
Ağaç Dostu

efeege's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2013
Bunlarda benim ferazyalar.

Eklenen Resimler

efeege Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2018, 13:12   #1656
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Tohumdan ürettiğim 3 yeni kültür tür daha...
Çok değişik bir kırmızı renk.Fotoğrafa tam rengini yansıtamadım.Ama diğerlerinden farklı pastel tonlu bir kırmızı...

Eklenen Resimler

Eski 12-03-2018, 13:14   #1657
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Üst komşunun balkonundan bizim balkona kuş bakışı bakalım...

Eklenen Resimler

Eski 12-03-2018, 13:24   #1658
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Benim frezyaların üst komşumun balkonunuda istila ettiğini söylemiştim.Nihayet sıra üst komşunun balkonuna geldi...

Eklenen Resimler

Eski 12-03-2018, 14:12   #1659
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

11.sorudayız...

Frezyalar,ülkemizin tamamen veya kısmen ılıman Akdeniz iklimi görülen her yerinde kolaylıkla yetiştirilebilir.

Örneğin ; Ege bölgesinin sahil şeridi uygundur demek doğru olmaz.İzmir'in Tire,Ödemiş gibi ilçelerinde,Aydın merkez ve Nazilli,Söke gibi ilçelerinde de frezyalar kolaylıkla yetişir.

Ancak her zaman olumsuz hava koşullarını göz önünde bulundurup saksı dikimlerini tercih etmekte fayda var.İlla bahçe dikimi dersek,ayazın ve dondurucu soğuğun etkisini kıracak rüzgardan korunaklı bir alan seçmek gerekir.

Eski 12-03-2018, 15:05   #1660
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

12.soruyu cevaplıyoruz...

Frezyalar,ülkemizin karasal iklim görülen bölgelerinde İlkbaharda dikilebilir.

Sn.kgursan bir mesajında bu konuda bir bilgi paylaşmıştı.Bende hatırladığım kadarını sizlerle tekrar paylaşayım.İlkbaharda dikilen frezya soğanları 14 derece civarında depolanıp soğan içinde çiçek taslağı oluşturuluyor.Bu şekilde ilkbaharda dikilip çiçek açmaları mümkün olabiliyor demişti.

Frezyaların ılıman iklime sahip bölgelerimizde bile 1 derecenin altındaki sıcaklılklardan çiçek sapları,daha düşük sıcaklıklardan ise bitkinin yapraklarıda zarar görebiliyor.

Eski 12-03-2018, 15:48   #1661
Ağaç Dostu

Selma_321's Avatar

Maşallah, mübarek frezya tarlası. ��Gelen geçen bakıyordur bu durumda tehlike arz ediyor, görüntüye kapılıp düşmek, bir yere çarpmak gibi. ����

Eski 12-03-2018, 16:43   #1662
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Arkadaşlar,sorular ve cevapların arası çok açılsın istemiyorum.Bu yüzden peş peşe cevaplayıp bitirelim.
13.soruyu cevaplıyoruz.

Frezyaların tohumdan üretimi ;

Frezyaların çiçekleri geçmeye başlayınca sulamaya devam edelim.Yine tam güneş gören alanda dursunlar.Çiçek sapları kesilmeyince yavaş yavaş tohum kapsülleri oluşmaya başlar.Mayıs sonuna kadar kapsüller kurur.Kuruyan kapsüllerin içinden tohumları alıp,gölge bir alanda Eylül ayına kadar saklayalım.

Tohumların ekileceği toprağı acele etmeden özenle hazırlayalım.Toprak son derece hafif,geçirgen ve sulama suyunun süzülüp topraktan uzaklaşacağı yapıda olmalıdır.

Eylül ortalarından itibaren hazırladığımız torf,perlit,kumlu bahçe toprağı karışımına solucan gübresi ilave edelim.Tohumları bu karışımı doldurduğumuz saksı toprağının üstüne serpelim.Tohumların üstünü 2 cm.kadar toprakla kapatalım.Derinlemesine sulayalım.Güneş görmeyen serin bir alana saksıyı alalım.1 ay içinde tohumlar çimlenecektir.

Bundan sonra dikkat edilmesi gereken bir kaç nokta var.Tohumlar çimlenir çimlenmez birden güneşe çıkarmayalım.Yaz sıcakları Ekim civarı dinmeye başlasada mini frezyaları bu derecedeki sıcaklarda yakabilir.

Saksılarını bir tül parçasıyla filtre ederek,mini fideleri yavaş yavaş güneş ışığına alıştıralım.Fazla ve gereksiz sulamadan kaçınalım.Fazla sulama kök boğazı çürüklüğü yapar.

Bu şekilde büyüyen yavru frezya soğanlarını Mayıs sonu sökelim.Eylül sonunda tekrar 3-4 cm.ara ile dikelim.

Eski 12-03-2018, 18:51   #1663
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Sıradaki 14.soruyu cevaplıyoruz...

Karasal iklim görülen bir ilimizde Eylül ayı civarı saksıya frezya soğanları diktik.Soğanlar sürdüler.2.yapraktalar.Hatta bazıları 3.yapraklarınıda sürmeye başlamış olsunlar.Buraya kadar balkonda güneşli alanda durdular.Artık geceler eksi değerlere düştü.Saksıyı içeriye alma zamanı geldi.

Ortalama 5 saat güneş gören bir odanın pencere içi gerekiyor.Saksıyı pencere içine aldık.Bitkinin bulunduğu odanın ısısı 14-15 derecede tutulursa bitki gayet sağlıklı büyür ve gelişir.Nisan ayında ise çiçeklenir.

Havanın dondurucu soğuk olmadığı günlerde balkona güneşe çıkartılıp havalandırılabilir.
Evet emek ister.Ama olur.Olmaz diye bir şey yok.

Zaten frezyalar bildiğimiz gibi ticari olarak seralarda yetiştirilen süs bitkileridir.Bir nevi oda içerisinde sera ortamı yaratılıyor.Olmazsa olmazları güneş ve sıcaklık...

Bulundukları odanın sabit ısıda tutulması,frezyayı kışın yetiştirmeyi kafasına koyan için zor değil...

Eski 12-03-2018, 19:38   #1664
Ağaç Dostu

Selma_321's Avatar

Çok güzel doyurucu bilgiler sayın Dumlupınar, teşekkür ederiz.

Eski 12-03-2018, 19:51   #1665
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

15.ve son soruyu cevaplayalım...

Frezya soğanları Sonbaharda Eylül-Ekim-Kasım aylarında dikilir.

İlkbahar dikimleri için önceki mesajlarda gerekli depolama şartlarından kısmen bahsetmiştim.
İlave olarak şunu söyleyebilirim.İlkbahardada dikilse bitki aslına dönüyor.Aslı nasıl ? Bitki dikildikten sonra yükselen hava sıcaklığına dayanamıyor.3-5 cm.boyunda 3-4 yaprak çıkartıp kuruyor.Eylül sonu tekrar doğal yaşam döngüsüne dönüyor.Sağlıkla sürmeye başlıyor.

Frezya soğanlarını dikerken sık dikmemek gerekiyor.Her soğanın 7 yaprak çıkaracağı,havaların sıcak gitmesi durumunda,yaprak sayısının soğan başına 11 yaprağa kadar artabileceği göz önünde tutulmalıdır.( Bu sene benim kültür türlerde 11.yapraktan sonra çiçek sapı uzatanlar oldu )

Dikim yaparken çok derin olmayan saksılara dikim yapalım.Soğanları sığ dikmeyelim.Soğan boyunun 2 katı derine dikmek yeterlidir.Toprağımız temiz olmalı,torfa dikim yapacaklar kaliteli perlitli torf kullanmalıdır.

Daha önce yazıp yazmadığımı hatırlamıyorum.İlk kez frezya dikecek arkadaşlar torfa dikim yaparlarsa çok iyi olur.Keyifle yetiştireceklerinden eminim.Herkese SELAMLAR...

FREZYA sayfalarını takip eden,beğenileri ve paylaşımları ile bu güzel bitkiye gönül veren,huzur dolu bir ortamda olduğumuzu birbirimize hissettiren başta ağaçlar net site yönetimine ve tüm üye arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum.SAĞLICAKLA KALIN...

Eski 13-03-2018, 00:03   #1666
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Gece frezyaları...

Eklenen Resimler

Eski 13-03-2018, 09:40   #1667
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Benden saklanmayı başarmışlar.Son çiçekte yakaladım onları...Dantelli güzel...

Eklenen Resimler

Eski 13-03-2018, 15:17   #1668
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Tohumdan yetiştirmek çok keyifli...Hepsini bugün çektiğim fotoğraflarla bir arada görelim...

Eklenen Resimler

Eski 13-03-2018, 15:19   #1669
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Devamı...Tohumdan diktiklerim biraz daha geç çiçekleniyor.

Eklenen Resimler

Eski 13-03-2018, 15:21   #1670
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Kırmızının her tonu.Son fotoğraftaki pembe katmerli aslına dönenlerden...

Eklenen Resimler

Eski 13-03-2018, 17:02   #1671
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

1669.un ilk iki frezyanın rengi harikaymış. İlk defa bu renk gördüm.

Eski 13-03-2018, 20:06   #1672
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
1669.un ilk iki frezyanın rengi harikaymış. İlk defa bu renk gördüm.
Evet gerçekten çok güzel.Tohumdan dikilenler açmaya devam ediyor.Bu türün çiçekleri çok iri.
Çiçek sapına ip bağlayarak işaretledim.Annelere ana soğan hediye...Çiçekleri çok iri olduğundan yavru soğanlarda iridir.Onlarıda yarı yarıya paylaşırız.

Belki açmak üzere olanların içinde yine bu tür çıkabilir.Bell mi olur ? SELAMLAR...

Eski 13-03-2018, 20:35   #1673
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Bu arada 5000 beğeni olayına odaklandım. Eski sayfaları karıştırıp beğeniye layık olanları (bilgi ve foto paylaşımı olanları) beğeniyorum 600 beğenimiz kaldı şunun şurasında

Bu arada kalbimi okudunuz desem çiçeğe odaklanınca ipi rüzgarın falan getirdiğini sanmışım ama "keşke rengi karışmasın diye sapına bir ip bağlansa ve birtanecik de benim paketime düşse" demiştim. Şu telepatik gücüme hastayım dermişim

O rengi, ayrı saksıda ve ayrı yerde tutup koruyabilir miyim acaba?

Eski 13-03-2018, 21:55   #1674
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Talking

Alıntı:
Bu arada 5000 beğeni olayına odaklandım. Eski sayfaları karıştırıp beğeniye layık olanları (bilgi ve foto paylaşımı olanları) beğeniyorum 600 beğenimiz kaldı şunun şurasında

Bu arada kalbimi okudunuz desem çiçeğe odaklanınca ipi rüzgarın falan getirdiğini sanmışım ama "keşke rengi karışmasın diye sapına bir ip bağlansa ve birtanecik de benim paketime düşse" demiştim. Şu telepatik gücüme hastayım dermişim

O rengi, ayrı saksıda ve ayrı yerde tutup koruyabilir miyim acaba?
Bende sizin gibi frezya başlığını sayfa sayfa dolaşmıştım.3000 beğeniye ulaşmak için neredeyse beğenmediğim paylaşım kalmamıştı.Sizinde eski sayfaları karıştırdığınızı görüyorum.

Bütün yeni türleri çiçek sapına ip bağlayarak işaretliyorum.Bu arada siz telepatik gücünüze güvenin derim.
Bu kadar mütevazide olmayın.Sizin balkon ve sukulent sayfalarınızdaki harika paylaşımlarınız ve beğeni rekorunuz burada herkes tarafından biliniyor.Bu güzel renkli frezya sizin elinizde coşar.

Kısmetse Mayıs sonuna kadar hedef 5000 beğeni.2019 Mayıs sonuna kadar ise 10.000 beğeni...

Bu yıl Mayıs sonuna kadar frezyaların söküm ve ayırma aşamalarınıda sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bu arada eve çok yorulmuş halde geldim.Şimdi kendimi balkona atıp bir kaç fotoğraf çekeyim bari...SELAMLAR...

Eski 13-03-2018, 23:07   #1675
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2016
Biz de hala tek saksımızın açmasını bekleyelim burada Gerçi bayağı geç ekmiştim. Bazısında çiçek sapları büyüdü hatta bir soğan boyuna bakmamış çatallar dahil 8 çiçek sapı çıkarmış. Bakalım daha süresi var. Açınca koyarım ben de.

wakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2018, 23:31   #1676
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi wakan Mesajı Göster
Biz de hala tek saksımızın açmasını bekleyelim burada Gerçi bayağı geç ekmiştim. Bazısında çiçek sapları büyüdü hatta bir soğan boyuna bakmamış çatallar dahil 8 çiçek sapı çıkarmış. Bakalım daha süresi var. Açınca koyarım ben de.
Ben zaten size frezyalarınızın durumunu soracaktım.Çok sevindim.Fotoğraflarını bekliyoruz.SELAMLAR...

Eski 14-03-2018, 08:31   #1677
Ağaç Dostu

efeege's Avatar

Buradan edindiğim bilgilerle demekki toprak karışımının önemi varmış sonuç kocaman mis kokulu çiçekler

Eklenen Resimler

Eski 14-03-2018, 08:32   #1678
Ağaç Dostu

efeege's Avatar

.....

Eklenen Resimler

Eski 14-03-2018, 09:13   #1679
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi efeege Mesajı Göster
Buradan edindiğim bilgilerle demekki toprak karışımının önemi varmış sonuç kocaman mis kokulu çiçekler
Muhteşem açmışlar.Frezyaların toprak istekleri karşılanmışsa onlar hiç sorun çıkarmaz.SELAMLAR...

Eski 14-03-2018, 09:28   #1680
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Yeni günün ilk frezyaları...Fotoğrafları dün gece çekmiştim.Ben siteye fotoğraf yükleyemediğimden gece çektiklerimi ve diğerlerini kızım İstanbul'da olduğundan ancak yükleyebilmiş.Bilgilerinize...

Eklenen Resimler

Düzenleyen Dumlupınar : 14-03-2018 saat 10:32 Neden: Metin bölümüne ek açıklama...

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024