agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni16203Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-03-2018, 18:55   #1591
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dumlupınar Mesajı Göster
Abi seleksiyon seçmeyi anlayamadım.Nasıl oluyor.Birde seçilenleri vegetatif olarak çoğaltmak demişsin.Biraz açabilir misin ?
Bilgim dahilinde ben kısaca cevap vereyim, siz genellikle tohumdan çoğaltıyorsunuz ki bu da eşeyli üreme oluyor. Bu yöntemle tohumdan yetişen çiçek aynı renkte olmayabiliyor.

Vejetatif üreme ise aşı, daldırma, rizom-soğan bölme, çelik vs. Burdaki amaç, anaçla aynı özelliklerde yeni bitkiler elde etmek.

Burda konu frezya olduğu için rizomdan üretim olacak. Renklerini beğendiğiniz frezyaları ayrı yerlere alıp bunların çoğalan rizomlarını alacaksınız. Bu şekilde sonraki nesiller de seçtiğiniz renk olarak devam edecek.

wakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2018, 18:56   #1592
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selma_321 Mesajı Göster
Sayın Dumlupınar, frezyaların müthiş güzeller.. Mutlulukla büyütün.. Özellikle 1584. mesajınızdaki beyaz, katmerli frezyaya bayıldım.. Merak ettim kokuları hepsinin aynı mı? Ne frezyada, ne sayın priadan aldığım nergislerde nede sayın kgursandan aldığım zambaklarda başarılı olamadım. A101den frezya ve sümbül aldım geçen sene. Zambakta tabi. Zambak soğanlarını nereye koydum bulamadım.. Sümbül bu sene azıcık açtı, yavru verdi. Frezyada 0.Sayın priadan aldığım nergislerim çok güzel yapraklandılar.. Sayın kgursandan aldığım zambaklardan biri öldü biride ölsem mi kalsam mı derdinde
Çok uzatmışım. .. İsterseniz silebilirsiniz. Kısaca tebrik ederim çok güzel frezyalarınız var ve maşallah diyorum size ve soğnlılarda başarılı olanlara, ben beceremedim.
Sn.Selma_321 merhaba,estağfurullah ne demek isterseniz silebilirsiniz.Sizin mesajınızı silmem mümkün değil.Silmem mümkün olsa da yine silmem.Niçin sileyim?Burası özgür bir ortam.Herkes düşüncelerini istediği gibi paylaşıyor.Sizde öyle...

Katmerli beyazlar açmaya yavaş yavaş başlıyorlar.Gerçekten çok güzeller.Kokuları hepsinin aynı değil.Bazıları yoğun,bazıları orta,bazıları hafif kokuyor.Frezyaları sevmenize ve beğenmenize çok memnun oldum.Sağolun.Frezya başlığını takip ettiğiniz için ayrıca teşekkür ederim.SELAMLAR...

Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2018, 19:15   #1593
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi wakan Mesajı Göster
Bilgim dahilinde ben kısaca cevap vereyim, siz genellikle tohumdan çoğaltıyorsunuz ki bu da eşeyli üreme oluyor. Bu yöntemle tohumdan yetişen çiçek aynı renkte olmayabiliyor.

Vejetatif üreme ise aşı, daldırma, rizom-soğan bölme, çelik vs. Burdaki amaç, anaçla aynı özelliklerde yeni bitkiler elde etmek.

Burda konu frezya olduğu için rizomdan üretim olacak. Renklerini beğendiğiniz frezyaları ayrı yerlere alıp bunların çoğalan rizomlarını alacaksınız. Bu şekilde sonraki nesiller de seçtiğiniz renk olarak devam edecek.
Sn.wakan merhaba,hem ilginiz hem bilginiz için çok teşekkür ederim.Anladım.Tohumdan üretimde genelde anaç soğanın rengiyle,açan soğanın renkleri aynı olmayabiliyor.Evet.

Beğendiğim renkleri ayrı ayrı dikip yetiştirmekten söz etmiş Kamil abi o zaman.Tamamdır.
Zaten artık tohumla kültür türlerden ürettiğim frezyalar ayrı ayrı dikilecek.Tekrar teşekkürler.Sağolun.SELAMLAR...

Eski 08-03-2018, 19:48   #1594
Ağaç Dostu

Selma_321's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2016
Bu arada aman yanlış anlaşılmasın, sorun ne sayın prianın ne de sayın kgursanın gönderdiği soğanlarda değildir, ben beceremedim. ��

Selma_321 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2018, 20:18   #1595
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Bugün için son fotoğraf paylaşımı...

Eklenen Resimler

Eski 08-03-2018, 20:46   #1596
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Giriş Tarihi: 13-07-2014
Sn Dumlupınar komşularınız bu demet demet çiçek açmış hallerini görünce ne yapıyorlar merak ediyorum.Görüntü muhteşem.Benim böyle çiçeklerle dolu balkonu olmuş bir komşum olduğunu düşünemiyorum.

nanemolla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2018, 21:26   #1597
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nanemolla Mesajı Göster
Sn Dumlupınar komşularınız bu demet demet çiçek açmış hallerini görünce ne yapıyorlar merak ediyorum.Görüntü muhteşem.Benim böyle çiçeklerle dolu balkonu olmuş bir komşum olduğunu düşünemiyorum.
Merhaba,komşularımız yıllardan beri frezyalara alıştılar.5.katta bir komşumuz var.Kahveciğimi yapıp,zararlı ürünümü yakıyorum.Kokular içinde oturuyorum.Keyfime bakıyorum diyor.Frezyaların kokuları gerçekten 5.kata kadar hissediliyor.

Benim balkona sığmayan 5 uzun saksıda üst komşunun balkon demirlerinde asılı ikamet ediyor.Kısaca benim frezyalar çevremizde pek ünlüler...SELAMLAR...

Eski 08-03-2018, 22:30   #1598
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Yeni güne ilk 2 fotoğraf...

Eklenen Resimler

Eski 08-03-2018, 23:06   #1599
Ağaç Dostu

Selma_321's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2016
Kokusu 5.kata çıktığına göre güçlü ve muhteşem bir kokusu olmalı.

Selma_321 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2018, 06:07   #1600
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

[QUOTE=Dumlupınar;1533171]Merhaba,komşularımız yıllardan beri frezyalara alıştılar.5.katta bir komşumuz var.Kahveciğimi yapıp,zararlı ürünümü yakıyorum.Kokular içinde oturuyorum.Keyfime bakıyorum diyor.Frezyaların kokuları gerçekten 5.kata kadar hissediliyor.

Benim balkona sığmayan 5 uzun saksıda üst komşunun balkon demirlerinde asılı ikamet ediyor.Kısaca benim frezyalar çevremizde pek ünlüler...SELAMLAR...[/QUOTE

O kadarda ünlü oluversinler artık.Bu görüntüye kayıtsız kalınamaz çünkü.Sahibinin elleri dert görmesin çok iyi bakıyor.

Eski 09-03-2018, 06:56   #1601
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

[QUOTE=Selma_321;1533175]Kokusu 5.kata çıktığına göre güçlü ve muhteşem bir kokusu olmalı.[/QUOTE

Bir saksı falan olsa kokularının 5.kata çıkması mümkün olmaz.Ancak sayıca çok olduklarından tabii mis kokularını paylaşmak zorundalar.Aslında hepsinin güçlü kokusu yok.Bazı türler hafif,bazıları orta,bazıları güçlü kokuya sahipler.SELAMLAR...

Eski 09-03-2018, 06:58   #1602
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

[quote=nanemolla;1533186]
Alıntı:
Merhaba,komşularımız yıllardan beri frezyalara alıştılar.5.katta bir komşumuz var.Kahveciğimi yapıp,zararlı ürünümü yakıyorum.Kokular içinde oturuyorum.Keyfime bakıyorum diyor.Frezyaların kokuları gerçekten 5.kata kadar hissediliyor.

Benim balkona sığmayan 5 uzun saksıda üst komşunun balkon demirlerinde asılı ikamet ediyor.Kısaca benim frezyalar çevremizde pek ünlüler...SELAMLAR...[/QUOTE

O kadarda ünlü oluversinler artık.Bu görüntüye kayıtsız kalınamaz çünkü.Sahibinin elleri dert görmesin çok iyi bakıyor.
Çok teşekkür ederim.Sağolun...

Eski 09-03-2018, 08:20   #1603
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Kültür türlerin tohumdan üretimi sonucu açan frezyalara devam...Beyaz yine katmerli.Yine kınalı açacak...

Eklenen Resimler

Eski 09-03-2018, 08:25   #1604
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

İzmir'de hava güneşli.Müthiş kokuyorlar.Üst balkona çıkmadım daha...Bilginize...
2.fotoğraf kültür tohumlarının ekildiği saksılardan.Bunlar erkenci türlerden değil.Belli.Çiçeklenmelerine daha zaman var.
3.ve 4.fotoğraflar mis kokulular.Tohumdan ekildiler.Saksıları tek sukulent saksımdı.Sukulentleri sarıp sarmaladılar.Onlarda frezyaları çok sevdi.Soğandan diktiklerim çiçeklenmelerini neredeyse tamamlıyor.

Tohumdan ektiklerim daha geç çiçekleniyor.Buna sevindim.Bu durumda mis kokuları ayın sonuna kadar bizimle demektir.SELAMLAR...

Eklenen Resimler

Düzenleyen Dumlupınar : 09-03-2018 saat 09:01 Neden: İlave açıklama...
Eski 09-03-2018, 08:26   #1605
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Devamı...

Eklenen Resimler

Eski 09-03-2018, 09:11   #1606
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2015
Sayın Dumlupınar, frezyalar kokusu ve görüntüsü en sevdiğim soğanlı bitki.Bende kendi capimda bir miktar yetistiriyorum. A ma sizinkilerin yanında esamesi okunmaz.Bu kadar gorsellikten sonra artık bir miktar soğanda bize gonderirsiniz.

snob Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2018, 10:00   #1607
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi snob Mesajı Göster
Sayın Dumlupınar, frezyalar kokusu ve görüntüsü en sevdiğim soğanlı bitki.Bende kendi capimda bir miktar yetistiriyorum. A ma sizinkilerin yanında esamesi okunmaz.Bu kadar gorsellikten sonra artık bir miktar soğanda bize gonderirsiniz.
Ne demek...Göndermez miyim?Not aldım.
Özelden Haziran başı mesajlaşalım...

Bütün frezyalar efsanedir.Efsanelerin hepsinin esamesi okunur.Yeter ki frezya olsun.Bende 3-5 taneyle başladım.Ruha,bedene en iyi terapidir çiçekler...SELAMLAR...

Eski 09-03-2018, 10:10   #1608
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Birde bu açıdan bakalım.Yavaş yavaş komşumun balkonundaki frezyalarıma sıra geliyor.Şimdilik uzaktan bir bakalım.2 balkonada...

Eklenen Resimler

Eski 09-03-2018, 11:20   #1609
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Arkadaşlar,aşağıdaki soruları beraberce cevaplayalım.Eylül sonunda ve sonrasında sorun yaşamayalım.

1- Frezyalar için en uygun toprak nasıl olmalıdır ?

2-Frezyalar her türlü toprakta yetişir mi ?

3-Frezyalar için torf uygunmudur ?

4-Frezyalar hepimizin dilimizden düşürmediği şu süzek kumlu bahçe toprağında yetişirmi?

5- Frezyalar için en ideal toprak nasıl olmalıdır ?

6-Frezyalar gübreyle zenginleştirilmiş toprak severmi ? Bu güzellere hangi tür gübreler uygundur ?

7-Frezyalar bazen niçin bodur kalır ? Bazen neden göz alıcı çiçekler açmaz ?Çiçeklenmeme sorunu olurmu ?

8-Frezya yetiştirmek isteyen herkes frezya yetiştirebilir mi? Tecrübe istermi ?

9-Frezyaların ne kadar süre ile güneşe ihtiyaçları vardır ? Soğanlar için dikim alanını nasıl seçmeliyiz ?

10-Frezya soğanları niçin hastalık yaparlar ?Hastalıkların önüne nasıl geçebiliriz ?

11-Frezyalar güzel Türkiyemizin hangi bölgelerinde verimlidir ?

12- Frezyalar karasal iklim görülen bölgelerimizde nasıl yetiştirilir ? Soğuğa ve donlara ne kadar dayanabilirler ?

13-Frezyalar tohumdan nasıl yetişir ? Tohum ekimi yaparken nelere dikkat etmek gerekir ?

14-Frezyalar kış aylarında ev içinde yetiştirilebilirmi ?

15-Frezya soğanları sonbaharda ne zaman dikilir ? Soğanların dikimi yapılırken nelere dikkat edelim ?

Şimdi acele etmeden 1.sorudan başlayarak tecrübeli üyeler bilgi ve deneyimlerini paylaşırlarsa çok iyi olur.Bu başlığın buna ihtiyacı var.Göreceksiniz frezya yetiştirmek hiç zor olmayacak.En çok tıklanan en çok beğeni alan başlıklar arasında olacak.

Yetiştiren arkadaşlar frezyaların ilk yıl güzelliklerine şaşırıp kalacaklar.Bir daha balkon veya bahçelerinden eksik etmeyecekler bu güzel muhteşem varlığı...

Eski 09-03-2018, 12:27   #1610
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Bende merakla bekliyorum o zaman soruların cevaplarını.
Sn Dumlupınar yakın zamanda ciceklerinizin binanizdaki diğer balkonlarada sıçrayacağı kanaatindeyim.sizin sokakta bir evi tarif edecekleri zaman; çiçekli binanın sağı solu karşısı...vs diye tarif edecekler bence.: ))

Eski 09-03-2018, 13:08   #1611
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nanemolla Mesajı Göster
Bende merakla bekliyorum o zaman soruların cevaplarını.
Sn Dumlupınar yakın zamanda ciceklerinizin binanizdaki diğer balkonlarada sıçrayacağı kanaatindeyim.sizin sokakta bir evi tarif edecekleri zaman; çiçekli binanın sağı solu karşısı...vs diye tarif edecekler bence.: ))
Sn.nanemolla ben şimdi 1.sorudan cevaplamaya başlıyorum.

Eski 09-03-2018, 13:19   #1612
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2016
Alıntı:
Çiçeklenmeye tüm hızla devam...
Maşallah hepsi birbirinden güzel. bunların frezyalığı kalmamış neredeyse Sparaxis gibi 3 renk olmuşlar.

Sorularda iyiymiş gerçekten iklim etkisini unutmamak lazım bu sene akdeniz ikliminde pek tadı tuzu yok soğanlı bitkilerin havalar çok aşırı agresif koskocaman kış döneminde -sadece 1 hafta kış oldu bu sene gerçek onun haricinde hep 17- 23 derece ve üzeri şu anda bile gölgede 22 derece rüzgarlı yerde rüzgar olmayan yer ve güneşin olduğu kısımda bildiğimiz haziran ayı gibi sıcak var. elimde mevcut olan yazlık çiçeklerin yarısından çoğu açmış durumda normalde mayıs serin geçerse haziran ayında açması gereken türler açmış durumda.

Seneye de böyle devam ederse agresif şartlar soğanlı bitkilere elveda dedirtecek gibi. Frezyalarımdan sadece 1 tane başak çıktı geçen seneki eklediğim resimlerdeki frezyalardan eser yok yerinde yeller esiyor hepsi uykuda tek tük aralarında yeni uyanıp sürgün verenlerde var yeniden. sulasam çürüyecek sulamasam soğanlar yanacak yeni süren saçma sapan bir durum.

Fatih_Soydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2018, 13:37   #1613
Ağaç Dostu

Alıntı:
Ne demek...Göndermez miyim?Not aldım.
Özelden Haziran başı mesajlaşalım...

Bütün frezyalar efsanedir.Efsanelerin hepsinin esamesi okunur.Yeter ki frezya olsun.Bende 3-5 taneyle başladım.Ruha,bedene en iyi terapidir çiçekler...SELAMLAR...
Teşekkür ederim.Doğayı seven insandan kimseye zarar gelmez bende buna inanırım. Görüşmek üzere, selamlar.

Eski 09-03-2018, 14:08   #1614
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

1-Arkadaşlar frezyalar için en uygun toprak geçirgenliği yüksek,su tutmayan,kumlu topraklardır.Su topraktan süzülüp akıp gider olmalıdır.

Bir çok deneme toprak hatası yüzünden başarısızlıkla sonuçlanır.Hatta dikim yapan kişi bir süre sonra yapraklar sararıp canlılığını kaybedince soğanların hastalıklı olduğunu düşünür.Halbuki frezya soğanları Eylül sonu gibi dikilecekleri toprakla buluşmayı hasretle bekler.Dikildikten 1 gün sonra kökleriyle toprağa sarılmaya başlar.

Şimdi Eylül ayında olduğumuzu düşünelim.Soğanları dikmeye 10 günümüz var diyelim.

Süzek,kumlu,geçirgen toprağı bulduk.Saksının altına 10 tane kadar fazla suyun akması için tahliye deliği açtık. 20 cm.derinliğinde saksının dibine 2-3 cm.kadar temiz çakıl taşlarını dizdik.Saksınım tamamına soğanları dikmeden toprağı doldurduk.Derinlemesine ilk sulamayı bolca yaptık.

Eğer fazla su saksıdan tahliye oluyorsa sorun yok.Toprak 2-3 gün kadar kuruduktan sonra tekrar bir havalandırıp soğanları dikebilirsiniz.Yine ilk sulamayı yapmanız gerekir.

Toprağı 2-3 gün neden kurutuyoruz?Kurutmadan dikersek toprak soğanları tam olarak sarmayabilir.Soğanlar toprağa tam oturmayabilir.Birde tekrar sulama yaparsanız soğanlar çamur gibi bir ortamda kalır.

Saksının tahliye deliklerinden baktık ki akan su yok.Baktık toprak suyu tutuyor.Beton gibi ağır oldu.Bu yapıdaki toprağa veda ediyoruz.Uygun toprak olmadığını gördük.Soğanlarımızı dikemeyiz.

Bu yöntem zor.Frezyalar için,bahçe bahçe dolaşıp nasıl uygun toprak buluruz derseniz bunada tamam.Frezyaların acelesi yok.Ağır süzek olmayan toprağı adam edeyim derken bitkiden soğumaya gerek yok.

Burda bitirelim.3.soruyu cevaplarken frezyalara uygun diğer alternatif toprak ürünlerinide konuşuruz.

Eski 09-03-2018, 14:09   #1615
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Sevgili arkadaşlar, ve Dumlupınar.
Sorular zor görünüyor, ben başka yoldan cevaplayacağım. Hem de genel bilgi olur.

Önce bir bitki türünü (Frezya, lale, gladiol, vs. ) anlamak için onun Doğalda yetiştiği Genmerkezi ni bilmek oradaki koşulları incelemek gerekir. Gen merkezi demek, o bitki türünün doğal olarak yayıldığı, ürediği, ve çoğaldığı bölgelerdir. örneğin Lalenin gen merkezi; Doğu anadolu, iran Türkistan dağlarıdır. Pek çok lale türü o bölgelerde doğal yayılış gösterir. Bu arada Anadolu dağları da binlerce (Sanırım 10 000) bitki türünün GEN merkezi dir. bunun nedeni İklim geçişlerinin yolu üzerinde olmasıdır.

Böyle zengin bir Gen merkezi de Güney Afrika dır. Özellikle soğanlı, yumrulu, Corm lu bitki türleri bakımından Güney Afrika zengin bir bölgedir. Frezya ve Gladiol de (Soğanımsı gövdeli-Korm lu) gen merkezi Güney Afrikadır. Yabani türleri burada yaygındır ve Avrupalı Seyyahlar Hindistana giderken yol üzerindeki bu ülkeden pek çok bitki türünü Avrupaya taşımış avrupada ISLAH ederek Kalıte ve güzelliklerini artırmış ve kültüre alarak bunları dünyaya satmışlar, ve satmaktadırlar. Ve bu işler 18. Yüz yıldan beri devam etmektedir.

Islah deyince, Bir bitki türünün iyi özelliklerini öne çıkarmaktır. Ana merkezde Genetik olarak " Doğal Seleksiyon" yapıldığı için hastalıklara mukavemet vardır. ama renk, boy vs. zayıf olabilir bunlar da doğadaki bitkilerden Sağlıklı genleri melezleme yöntemi ile kültür çeşitlerine aktarmakla sağlanır. Bu nedenle pek çok Avrupalı Anadolu dağlarında sadece bizim dağlarımızda olan bitki türlerini toplarlar, ülkelerine kaçırırlar ve onları orada melezleme de kullanırlar. İris germenica buna örnekdir.

Bu açıklamalardan sonra gelelim Frezya nın isteklerine: Frezya Güney Afrika iklim ve toprak koşullarına uygun yerlerde en iyi yetiştirilir. Fazla toprak seçiciliği yoktur, ama iklim "Nemli ve ILIMAN" olmalıdır. Yani Akdeniz, Ege, Marmara koşulları uygundur. Çiçek açma zamanında kesinlikle dondan zarar görür. önce çiçekler donar, daha sert donlarda bitki tamamen donar.
yetişme döneminde nemli,ve ılık bir ortam gerekir Çiçek tomurcuğu oluşabilmesi için sıcaklık 15 oC +- 5 oC olmalıdır. 16-17 oC dan yüksek sıcaklıklarda bol yaprak verir çiçek vermez, 10 oC dan aşağı sıcaklıklarda da çiçek tomurcuğu oluşturması zorlaşır.
Çiçeklenme sonrası soğanların( corm) sürgün verebilmeleri için 3 ay 25-30 oC da dinlenmeleri (Dormancy) gerekir. Yeterli dinlenmeden dikilen soğanlar sürmez, toprak içinde dinlenmelerine devam eder, ve soğanın üzerinde yeni bir soğan oluşturarak "Pupation" olur ve dinlenmeye girer.

İşte bu koşullar Türkiyedeb Ancak sahil kuşağında sağlanır. Sonbaharda (Ağustos, Eylül, Ekim ortası) dikilen soğanlar, yüksek yaz sıcakları gitmiş, toprak sıcaklığı azalmış olduğu için nemli toprakta su alır ve ince kökler verir (bu durum güney afrikada sonbahara, yağışların başladığı zaman) önce kın yaprakları, sonra gerçek yaprakları uzatır ve Kasıma doğru sıcaklık 15 oC cıvarına düşer ve Çiçek tomurcuğu oluşmaya başlar soğanın tepesinde. ve yapraklar onu korur. Yılbaşına -Ocak ayına doğru çiçek tomurcuğu uzamaya başlar. Çiçek sapı sıcaklık arttıkça uzar ve başaklar görülür. Bu dönemde Kesinlikle DON olayı olmamalıdır. Don dan korunmalıdır. Maert Nisan da çiçekler açıp geçer, toprak içinde soğan ve yavruları şişer irileşir, ve yapraklar sararmaya başlar ve yaz boyunca (Doğada toprakta) veya dışarıda havadar yerlerde soğanlar kurumaya terk edilir dinlenmesini tamamlayan soğanlar Eylül cıvarında nem bulunca tekrar yeni bitkiler verir.

şimdi hikaye bu, şimdi buradan soruların cevaplarını kendiniz çıkarınız. Kolay gelsin

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2018, 14:31   #1616
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Kamil abi,değerli bilgilerini ve tecrübelerini bizlerle paylaştığın için çok teşekkür ederim.
SAĞOL...VAROL...

Eski 09-03-2018, 15:24   #1617
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Arkadaşlar,2.soruyada cevap vereyim.

Frezyalar ağır,killi,özellikle bahçelerde suyun göllendiği geçirgen olmayan topraklarda yetişemezler...

Belki toprağı biraz ıslah ederek dişli dere kumu,torf,ponza taşı ilavesiyle kısmen iyi duruma getirmek mümkün olabilir.Ama dikim için yinede frezya tercih edilmemesi iyi olur.SELAMLAR...

Düzenleyen Dumlupınar : 09-03-2018 saat 15:30 Neden: Kelime hatası
Eski 09-03-2018, 16:22   #1618
Ağaç Dostu

Ben frezya ile şu an yaşadığım Hatay da tanıştım. Üç dört yıl önce site görevlisinin zemindeki dairesinin önünde küçük bir saksida gördüm, açmış hali ve kokusu beni çok etkiledi, ikinci yil ayni saksida yazın kurumuş çiçeği sonbaharda yeşil görünce soğanlı bir bitki olduğunu anladım. sonra internetten adını bulmaya çalıştım ama bulamadim.Bir yılbaşında geçte olsa migrosta çiçek Soğanları görünce bir kaç tane ne olduğunu bilmeden aldım. Evde Soğanları incelerken üzerindeki resmi dikkatli inceleyince benim arayipta bulamadigim çiçeğin uzerindeki yaziyi okuyunca frezya olduğunu anladım. Internete girincede bu siteyi buldum ve geçmişe yönelik tüm yazılanları okudum.Ondan sonra bu cicekten hiç vazgecmedim.Hatay frezya için en ideal yerlerden biri yaptığım gözlemler sonucuda frezyanin burada yerli herkes tarafindan yetistirldigini gördüm, buna dair gözlemleri diğer yazıda anlatayım.

Eski 09-03-2018, 16:39   #1619
Ağaç Dostu

Burada tüm köy evlerinde ve şehirdeki tek katlı bahceli evlerde mutlaka frezya var.Genellikle 3-5-20kg yağ tenekelerine dikilmisler balkonda **** bahçede duvarda duruyorlar.Hiç dokunulmuyor,kendi kendine doğal sürecini yaşıyor. Hakim renk ise yüzde seksen sarı, yüzde yirmi ise mor,kırmızı ve beyaz.Kokuları ise yoğun, azı katmerli çoğu ise yalinkat. Bir kaç yıl önce mezarliga gitmiştim hayretle gördüm neredeyse tüm mezarlarin üzerine frezya dikilmiş, diriler kadar ölülerede huzur veriyor.

Eski 09-03-2018, 16:57   #1620
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

3.soruya gelelim.Frezyalar için torf hemde çok uygundur.Su tutar,geç kurur görüşü yaygın olsada bu frezyalar için geçerli değildir.Nedenine gelince frezya tam güneş bitkisidir.Derin saksılara ihtiyacı yoktur.Ayrıca çok güçlü kök yapısına sahiptir.Özellikle dikimden bir kaç ay sonra oluşan hortum kökler bitkiyi bütün sezon besler.

Derin olmayan saksı,güneşin etkisi,kök yapısının güçlü oluşu ile frezyalar fazla suyu tolere edip problem çıkmadan kullanabilirler.Bu arada her gün sulamaktan bahsetmiyorum.

Torfa dikimlerde sulamadan sonra saksıyı elinize aldığınız zamanki ağırlıkla,bitkinin suya ihtiyaç duyduğu zamanki ağırlığı size sulamada doğru zamanı gösterir.Bitki suyu iyice kullanınca saksı hafifleyecektir.

Torfa ek gübreleme gerekir.Benim frezyalar tamamen organik yetişiyor.Hiç bir kimyasal gübre **** ilaç kullanmıyorum.Bu yıl tamamına yakını torfa dikildi.Eylülde torflarına kompost ve solucan gübresi ilave ettim.Soğanları sökene kadar onlara yetiyor.

Günümüz çiçekçiliğinde sizlerinde gördüğü üzere torf çok yaygın olarak kullanılıyor.

Ancak çevremizdeki ekonomik marketlerdeki çok ucuz torflardan bahsetmiyorum.Bunları kullanmak soğanlara haksızlık olur.Torf mutlaka perlit ve gübre ile zenginleştirilmelidir.

Koçtaş marketlerdeki Verve markalı torflar frezyalar için idealdir.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024