agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni16203Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-03-2016, 00:05   #1321
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Frezya

Ben bunlara bayılıyorum ama çok düzensiz ektiğim için biraz karışık ve sıkışıklar. Seneye Allah izin verirse daha düzenli ekeceğim.

Eklenen Resimler

eceyıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2016, 12:25   #1322
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-06-2015
herhalde dünyadaki en güzel koku bu. ikinci yılı da devirdiler maşallah.

Eklenen Resimler

efiltem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2016, 17:05   #1323
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-03-2015
Benim Fresialarım da çok güzel açtılar , henüz resim yükleyemedim. Kokuları çok güzel.

eceyıldız ve Jakin beğendi.
özfidan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2016, 17:50   #1324
Ağaç Dostu

rana58's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2007
Galeri: 35
1302 numaralı mesajıma cevap alamadım ama diğer üyelerin güzel çiçeklerini izliyorum.
sn kgursan ın gönderdiği soğanlardan sadece bir çiçek açtırabildim. Kuruyan çiçek açmayan saksiların içinden birkaç soğan çıktı onları ne yapmalıyım? atmam mı gerekiyor?
Yazın arkadaşlardan yine kokulu çiçek soğanı istemek durumundayım galiba.
Beceremedim ama sn. kgursan'a tekrar teşekkür ederim.

rana58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2016, 12:29   #1325
Ağaç Dostu

umutyolcusu's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Galeri: 19
Bende geçen yıl frezya soğanı aldım çiçek açmadılar topraktan geri söktüm öylece neden olabilir ki acaba?

umutyolcusu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2016, 13:03   #1326
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rana58 Mesajı Göster
1302 numaralı mesajıma cevap alamadım ama diğer üyelerin güzel çiçeklerini izliyorum.
sn kgursan ın gönderdiği soğanlardan sadece bir çiçek açtırabildim. Kuruyan çiçek açmayan saksiların içinden birkaç soğan çıktı onları ne yapmalıyım? atmam mı gerekiyor?
Sanırım sizinkiler de buradaki gibi sorunlu Frezyalardan. Sn kgursan kökleyip atmamızı tavsiye etmişti...

Şu sıralarda A101'de Frezya yumruları da satılıyor, denemek isterseniz (marketteki Frezya yumrularına baktım, toprakla buluşmayı bekliyor, bu sene çıkacaklar gibi filizlemişler). Ben 2014 sonbaharında oradan almıştım yumruların bir kısmını ve onların de bir kısmı bu sene sağlam çıktı...

Düzenleyen Mücevher Çalısı : 29-03-2016 saat 13:50 Neden: verilen tarih bilgisini netleştirme
Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2016, 13:21   #1327
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi umutyolcusu Mesajı Göster
Bende geçen yıl frezya soğanı aldım çiçek açmadılar topraktan geri söktüm öylece neden olabilir ki acaba?
Tahminen soğuk havalarda içeride fazla kalmak istemiyor Frezyalar. Sadece eksi derecelerde (hatta benimkiler kısa süreli -5 leri gördü Ocak ayında) içeriye alıp artı derecelerde hemen dışarıya çıkarılmak istiyor. Bursa'nın kış soğukları Frezya için fazla soğuk. Frezyalarınızı dışarıda bıraktıysanız ya da içeride fazla tuttuysanız yumrusu çürümüş, bitkiniz kurumuş olabilir. Yumru sökümü Haziran ayı civarında yapılıyor, siz erken sökmüşsünüz...

Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2016, 18:49   #1328
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rana58 Mesajı Göster
Sn rana 58, frezya zor bir çiçek değildir. Ama dikilip bırakılınca da gelişmez. Yapılması gerekenler şunlardı: 1. Dikmeden önce soğanları temizleyip ayırmak gerekir,
2.Dikildikten sonra sulayacaksınız (Islamayacaksınız!!) bolca su vereceksiniz ve bırakacaksınız,
3.Sulanan soğanlar 8-10 günde sürgün verir ve sürgün ve yaprak verme işlemi Kasım ayına kadar sürer. Bu süreç de toprak nemli kaldı mı yeterlidir.
4. Kasımdan sonra Don olayından korunması gerekir. sıfır altındaki sıcaklıklar zarar yapar
5 Bu süreç içinde (Dikimden Ekim-kasıma kadar) Yukarıdan yaprak çıkarırken, aşşağıda (toprak içinde) diktiğiniz soğan büzüşür,işlevini tamam lar ve hemen üzerinde yeni soğan oluşturur. ve kalın etli kökler salar bu kökler beslenme işini üstlenirler.
6. ve sonunda Aralık ortasından sonra çiçek tomurcuğu soğandan çıkar yapraklar arasında minik minik büyümeye başlar, ve Mart cıvarında goncalar açılır.

İşte bu süreç içinde yetişme çevresi don olayından korunmalı, zaman zaman sulama yapmalı ve korunmalıdır. Bu süreçde oluşacak olan olumsuz olaylar da bitki gelişimini ve çiçeklenmeyi olumsuz etkiler.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2016, 10:33   #1329
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2014
bu gün marketten yeni freyza soğanı almıştım. Şimdi eksem, ancak seneye mi çiçek açabilirler?

eceyıldız beğendi.
Dutlubahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2016, 22:07   #1330
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dutlubahçe Mesajı Göster
Sayı kgursan. ben de bu gün marketten yeni freyza soğanı almıştım. Şimdi eksem, ancak seneye mi çiçek açabilirler?
Bazıları ilkbaharda ekiyor!!? siz de ekin denemiş olursunuz ama açar mı, açmaz mı? bilemem. kolay gelsin

Eski 11-04-2016, 21:20   #1331
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Geçen sene ben ektim açmadı. soğanlar büyüdü ve yavru yaptılar o kadar.

Eski 13-04-2016, 19:17   #1332
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eceyıldız Mesajı Göster
Geçen sene ben ektim açmadı. soğanlar büyüdü ve yavru yaptılar o kadar.
Neden açmadı bu sene?Açması lazımdı.

eceyıldız beğendi.
Akın33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2016, 19:48   #1333
Ağaç Dostu

kaknus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2012
Geçen marketten aldım frezya tohumlarını boş bulduğum yerlere diktim.Başka hiçbir şey yapmadım.Bu günlerde rengarenk, mis gibi kokan çiçekler açtı.Açsın Name:  IMG_1922.jpg
Views: 975
Size:  68.0 KB

Name:  IMG_1924.jpg
Views: 937
Size:  29.4 KB

Name:  IMG_1925.jpg
Views: 990
Size:  62.6 KB

Name:  IMG_1927.jpg
Views: 936
Size:  63.6 KB

Name:  IMG_1928.jpg
Views: 927
Size:  30.9 KBdiye uğraşıp durduğum çiçeklerse nazlanıp duruyor.

kaknus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2016, 16:19   #1334
Ağaç Dostu

umutyolcusu's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Galeri: 19
Sayın kaknüs,soğanları nerden ne zaman aldınız? Ben geçen sene belki eksik bir şey yapmışımdır diye tekrar A101 ve BİM den soğanlar aldım.Diğer çeşitler daha yeni yeşerdi frezyalar ise çok geriden geliyor.Sizinkiler çiçek açmış maşaallah

Dumlupınar ve hmd beğendi.
umutyolcusu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2016, 20:04   #1335
Ağaç Dostu

kaknus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2012
Sayın Umutyolcusu, geçen yıl kış sonlarıydı galiba.Markette yeşillenmeye başlayana soğanları görünce çöpe gideceklerini düşünüp acıyarak almıştım. Geçen yıl yeşillendiler, birkaç çiçek oluştu. Nereye diktiğimi bile unutmuştum. Bu yıl sağdan soldan fışkırdılar. Tenekelerin içinde, eski çöp kutularında,toprakta, lalelerin arasında...Yanine bakım yaptım, ne de ilgilendim.

umutyolcusu, ummu_gul ve hmd beğendi.
kaknus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2016, 14:25   #1336
Yeni Üye

ummu_gul's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2012
Galeri: 1
Frezya buldum sonunda

Dumlupınar beğendi.
ummu_gul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2016, 11:46   #1337
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Akın33 Mesajı Göster
Neden açmadı bu sene?Açması lazımdı.
Bu sene açtılar sorun yok ama katlı diye aldım düz çıktılar.

Eski 30-04-2016, 11:53   #1338
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Sayın Kgursan, ben frezyaları sökmek için ağustos sonunu bekliyorum ama hem frezya saksıları hem diğer soğanlı bitki saksıları rehin kalıyor. Saksıları mevsimlik çiçeklerle değerlendirmek istiyorum. Bu sene nergizleri topraklarıyla çıkarıp bir meyve sandığına koydum erengüllerle beraber ama frezyalar duruyor. Demin okuduğum bir mesajınızda, ( frezya soğanlarını yeşil olarak gönderiyorum kurutmasını siz yaparsınız) demişsiniz. Bundan anladığım frezya soğanlarını yeşilken sökebiliyoruz, peki nasıl kurutacağız... Bilgi verirseniz çok sevinirim..

Eski 01-05-2016, 12:22   #1339
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Arkadaşlar alışveriş işleri için sadece forumun ilgili bölümünü kullanıyoruz, bir kez daha hatırlatayım

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2016, 13:28   #1340
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Benim frezyalarım da bu ilkbahar çok güzel açtılar.Ancak siteye fotoğraf yüklemeyi başaramadığım için fotoğraflarını sizlerle paylaşamadım.

Sn.eceyıldız,benim frezyalarımın neredeyse tamamının yaprakları kurudu.Soğanları sökmek için Ağustos ayını da beklemenize gerek yok.Yaprakları kurumadan da sökmemek gerekir.Sökülürse de gölgede kuruyabilirler.

Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2016, 17:46   #1341
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Sayın Kgursan, ben frezyaları sökmek için ağustos sonunu bekliyorum ama hem frezya saksıları hem diğer soğanlı bitki saksıları rehin kalıyor. Saksıları mevsimlik çiçeklerle değerlendirmek istiyorum. Bu sene nergizleri topraklarıyla çıkarıp bir meyve sandığına koydum erengüllerle beraber ama frezyalar duruyor. Demin okuduğum bir mesajınızda, ( frezya soğanlarını yeşil olarak gönderiyorum kurutmasını siz yaparsınız) demişsiniz. Bundan anladığım frezya soğanlarını yeşilken sökebiliyoruz, peki nasıl kurutacağız... Bilgi verirseniz çok sevinirim..
Sn eceyıldız., sorunuzu sn dumlupınar biraz cevaplamış,ben de tamamlayayım ve açayım. Frezya ve gladiol (glayör9 soğanımsı gövdeli bitkilerdir. yani bunların soğanları gövdenin besin biriktirip şişmesi ile oluşur.

Bunları diktikten sonra 3-4 yaprak çıkarınca, diktiğiniz soğanın işi biter, büzülür kalır. Tam bu soğanın üzerinde gövde şişmeye başlar ve yeni soğan oluşturur. Çiçeklenme süresince yeni soğan besin biriktirerek şişmeye başlar. Yapraklar yeşil kaldığı sürece besin biriktirme devam eder. Yapraklar sararmaya başladığı zaman besin biriktirme biter. Bundan sonra soğan sökülür kurutulur, dinlenmeye alınır sonbaharde yeniden dikilir.

Bu anlatılan normal gelişimdir. Bazı durumlarda yerden faydalanabilmek için frezya soğanları daha yeşil halde iken çiçeği bitince yapraklarıyla beraber sökülerek demet halinde bağlanır ve serin gölge yerde kurumaya bı5rakılır. işte bu kuruma esnasında yapraklardaki besin maddeleri soğana akar. Onu besler.

Bu yöntemin 2 faydası vardır;
1. Soğan erken sökülerek yer kullanılır,
2. Soğan çalışmadığı ,durgun şekilde toprakta bekletilirken bazı hastalıklara açık olur. erken sökünce bu soğan hastalıkları soğana bulaşamadan soğanlar kurutulmuş olur. Buna karşın soğan biraz küçük kalır, ve yavruları irileşemez.

Açıklayabildim mi bilmiyorum. Kolay gelsin.

Eski 06-05-2016, 17:11   #1342
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Sayın Dumlupınar, Sayın Kgürsan açıklayıcı bilgileriniz için çok teşekkür ederim çok faydalı oldu bu sene böyle oldu artık seneye dediğiniz gibi yapacağım. Frezyaları hemen sökmek istememin nedeni aslında onlardan tohum almamdır geçen yıl ektiğim tohumların çoğu bu sene geçte olsa açarak beni mutlu ettiler...
Peki Sayın Gürsan bu yöntem nergizler için geçerli mi acaba... Şimdilik sandıktalar gerçi ama geçerli ise hemen söküp dediğiniz gibi kurutayım.

Eski 07-05-2016, 10:32   #1343
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Sayın kgursan, bir dünya işinizin arasında sizi meşgul ediyoruz ama bu konuda en iyi bilgilendirmeyi de siz yapıyorsunuz ve size sormaktan başka da seçeneğimiz şimdilik yok.

Benim sorum şu; Bu sene tohumdan frezya yetiştirdim. Alttaki fotoğrafta görüldüğü üzere artık sararmaya başladılar.

Bu yavrular soğan oluşturabilmiş midir?

Seneye tekrar sürebilecek hâle gelmişler mi?

Saksılarından hiç sökmeden serin, havadar, gölge bir alanda saklasam ikinci seneye çıkarlar mı?

Bir de söktüğümüz soğanların mantar ilacıyla ilaçlanma sürecinden kısacık bahseder misiniz? Mantar ilaçlı suya mı yatırılacaklar vs.?

Şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2016, 21:28   #1344
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Sayın Dumlupınar, Sayın Kgürsan açıklayıcı bilgileriniz için çok teşekkür ederim çok faydalı oldu bu sene böyle oldu artık seneye dediğiniz gibi yapacağım. Frezyaları hemen sökmek istememin nedeni aslında onlardan tohum almamdır geçen yıl ektiğim tohumların çoğu bu sene geçte olsa açarak beni mutlu ettiler...
Peki Sayın Gürsan bu yöntem nergizler için geçerli mi acaba... Şimdilik sandıktalar gerçi ama geçerli ise hemen söküp dediğiniz gibi kurutayım.
Nergis ler farklı , bunlar geçek soğanlı tür, veya tun,kl, (Lale, sümbül gibi) soğanlar. En dış daki scale kuruyup zar şeklinde soğanın iç kısımlarını koruyor. Sökülüp, çiçek açmaları için belirli bir olgunluğa gelmiş olmaları gerek. Olgunlaşmazlar ise soğanın içinde çiçek oluşamaz.

frezya ise soğanımsı gövdeli (corm lu) bir yapı. Yani yapraklar, scaleler değil, GÖVDE besin biriktirip şişmektedir. Çiçek oluşumu ise soğan dikildikten belirli bir süre sonra belirli koşullar (10-15 oC) oluşmuş ise gerçekleşmektedir.

kısaca, Nergis gibi gerçek soğanlı larda dikildikleri zaman soğanın içinde çiçek tomurcuğu vardır, frezyada ise (soğanımsı gövde) dikildikleri zaman soğan içinde çiçek tomurcuğu yoktur. Bu nedenle erken sökülmesi zarar yapmaz.

Eski 07-05-2016, 21:38   #1345
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Sayın kgursan, bir dünya işinizin arasında sizi meşgul ediyoruz ama bu konuda en iyi bilgilendirmeyi de siz yapıyorsunuz ve size sormaktan başka da seçeneğimiz şimdilik yok.

Benim sorum şu; Bu sene tohumdan frezya yetiştirdim. Alttaki fotoğrafta görüldüğü üzere artık sararmaya başladılar.

Bu yavrular soğan oluşturabilmiş midir?

Seneye tekrar sürebilecek hâle gelmişler mi?

Saksılarından hiç sökmeden serin, havadar, gölge bir alanda saklasam ikinci seneye çıkarlar mı?

Bir de söktüğümüz soğanların mantar ilacıyla ilaçlanma sürecinden kısacık bahseder misiniz? Mantar ilaçlı suya mı yatırılacaklar vs.?

Şimdiden teşekkürler.
Sn suzidilara, o saksıdaki her bitki küçük de olsa soğan oluşturmuştur, ve irileştirmeye , yani Yeşil kaldığı sürece, besin biriktirmeye devam etmektedir. bu yavrular Eylülde dikildikleri zaman yeni bir bitki yaparlar.

Saksıları sökmeden bırakırsanız zaten kalabalık, daha da kalabalıklaşır sıkışırlar ve bazıları beslenemez dolayısıyla çiçek açmazlar. kısacası OLMAZ! Tembellik yok!...

Sökülen soğanlar, Söküldükleri anda % 1 lik Captan + % 0,4 Benomil çözeltisinde 15-30 dakika tutularak çıkarıp kurutulur. Bu Fusarium için bir önlemdir.

Ama frezya için biz ilaçlama yapmıyoruz. gerek görmüyoruz. Kolay gelsin.

Eski 14-05-2016, 15:07   #1346
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Bugün tohumdan yetiştirdiğim bebek frezyalarımı söktüm.

Name:  IMG_3103.jpg
Views: 766
Size:  51.3 KB

Sayın kgursan'ın belirttiği gibi irili ufaklı soğancık oluşturmuşlar, çok şirinlerdi.

Name:  IMG_3104.jpg
Views: 759
Size:  56.6 KB
Name:  IMG_3105.jpg
Views: 755
Size:  49.7 KB

Aralarına mercimek serpiştirdim ki boyutları anlaşılabilsin.

Name:  IMG_3106.jpg
Views: 739
Size:  24.5 KB
Name:  IMG_3107.jpg
Views: 790
Size:  49.4 KB

Şimdi merak ediyorum, bunlar adam olur mu

Eski 14-05-2016, 15:09   #1347
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Tepsiye serdim, gölgede kurutup kese kâğıtlarına koyup kaldıracağım.

Eklenen Resimler

Eski 17-05-2016, 09:05   #1348
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Bugün tohumdan yetiştirdiğim bebek frezyalarımı söktüm.

Eklenti 612002

Sayın kgursan'ın belirttiği gibi irili ufaklı soğancık oluşturmuşlar, çok şirinlerdi.

Eklenti 612003
Eklenti 612004
f
Aralarına mercimek serpiştirdim ki boyutları anlaşılabilsin.

Eklenti 612005
Eklenti 612006

Şimdi merak ediyorum, bunlar adam olur mu
Sn.Sûz-i Dilârâ merhaba,bu tohumdan yetiştirdiğiniz soğanlar önümüzdeki Mart-Nisan aylarında çok güzel çiçeklenirler.Eylül ayında Tarsus için yaz devam ettiğinden dikimlerini Ekim ayında yapın.SELAMLAR...

Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2016, 09:51   #1349
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

İnşallah sabır ve sevinçle bekleyeceğim ve tavsiyelerinize uyacağım. Tohumdan soğanlı yetiştirmek ayrı bir zevk. Çiçek açsın diye ikinci seneyi beklemek.

Bu arada ciddi ciddi soğanlıları yaşatma konusunu başarmaya başladım. Geçen yıldan bir dünya soğanlım hâlâ hayatta. Şimdi hedef 3. seneye çıkarmak

Eski 18-05-2016, 09:29   #1350
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dumlupınar Mesajı Göster
Sn.Sûz-i Dilârâ merhaba,bu tohumdan yetiştirdiğiniz soğanlar önümüzdeki Mart-Nisan aylarında çok güzel çiçeklenirler.Eylül ayında Tarsus için yaz devam ettiğinden dikimlerini Ekim ayında yapın.SELAMLAR...
Bir tanesi seneyi bekleyememiş bu sene açmaya karar vermiş. Bu frezyacık, müge saksısının içinde kendiliğinden çimlendi. Ben de dokunmadım.

Saksı kışın güney balkondaydı, burada çimlendi, sonra kuzey balkona aldım, burada hasta olmadan güzel güzel büyüdü.

En sonunda saksıyı batıdaki balkona taşıdım. (Kaç tane balkon var demeyin, dört yöne bakan balkonum var. ) Burada da yandaki bina güneşi engelleyince tadımlık güneşle büyümeye devam etti. Vee sonunda çiçeğini açtı.

İyi ki öteki yavrularla sökmemişim, yapraklarını yeşil görünce biraz daha beslensin diye bırakmıştım.

Seneye inşallah seyrek seyrek tohumları ekeceğim ve aynı yöntemle aynı yıl çiçek almayı bekleyeceğim.

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024