agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni16203Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-06-2015, 12:40   #1111
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Bende bu sabah frezya soğanlarımı söktüm.Eylül ayında topraklarına biraz fazlaca yanmış çiftlik gübresi ilave etmiştim.Gübre çok yaramış.Soğanlarda bu sene daha fazla irilik ve daha fazla yavru soğan gözlemledim.

Şimdi Eylül ayına kadar uykuya geçme vakitleri geldi.Uykudan önce fotoğraflarını sizlerle paylaşmak istedim.Herkese SELAMLAR...

Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2015, 13:00   #1112
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Frezya Soğanlarım

Eklenen Resimler

Eski 05-06-2015, 13:51   #1113
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-11-2007
Red face

Sayın Dumlupınar maşallah,neredeyse asya lale kadarsınız.

tolgahan83 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2015, 13:57   #1114
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Merhabalar bende Muş Bulanık ta A101 den aldığım frezya soğanlarını ekeli bayağı zaman geçti ne zaman çiçek verir bu yavrular? ..

Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2015, 14:05   #1115
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Henüz çok küçükler sayın Resulgur, sıcakların gelmesiyle gelişimleri hızlanacak ve çiçekleneceklerdir. İyice güneş alan bir yerde durmaları da gerekiyor.

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2015, 15:51   #1116
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Henüz çok küçükler sayın Resulgur, sıcakların gelmesiyle gelişimleri hızlanacak ve çiçekleneceklerdir. İyice güneş alan bir yerde durmaları da gerekiyor.
Hm anladım. Az once baktım çiçek tomurcuklarını gördüm dip kısmını eşeledim bir baktım soğan çıktı kök kısmından çok mutlu oldum Saygılarımla ..

Eski 05-06-2015, 17:37   #1117
Ağaç Dostu

B e t ü l's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2013
Benimkilerin bazıları da daha yeni tomurcuk oluşturuyor. Iklim farkı işte. Neredeyse 1 ay geriden takip ediyoruz Sayın Resulgür. Yine de güzel kokularına değer.
Acaba ben de Kasım gibi mi eksem diyorum. Lale ve sümbüller yormadı ama frezya saksısı donacak diye bir içeri bir dışarı taşımaktan helak oldum.

B e t ü l Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2015, 21:15   #1118
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi B e t ü l Mesajı Göster
Benimkilerin bazıları da daha yeni tomurcuk oluşturuyor. Iklim farkı işte. Neredeyse 1 ay geriden takip ediyoruz Sayın Resulgür. Yine de güzel kokularına değer.
Acaba ben de Kasım gibi mi eksem diyorum. Lale ve sümbüller yormadı ama frezya saksısı donacak diye bir içeri bir dışarı taşımaktan helak oldum.
Sayın Betül merhaba,frezya soğanlarını Eylül ayından itibaren ekebilirsiniz.İlkbaharda çiçeklenmeleri bittikten sonra,yapraklarıda kurumalarını tamamlayınca soğanlar sökülüyor.

Oda sıcaklığında 3 ay dinlendikten sonra Eylül'de diker dikmez 1 haftada çimleniyorlar.

Konya veya Kırşehir'de kışın mutlaka donarlar.Ancak güneş gören bir odanın penceresi içinde de büyüyebilirler.İlla ki içeri dışarı taşımanızada gerek almaz.SELAMLAR...

Eski 05-06-2015, 21:25   #1119
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dumlupınar Mesajı Göster
Sayın Betül merhaba,frezya soğanlarını Eylül ayından itibaren ekebilirsiniz.İlkbaharda çiçeklenmeleri bittikten sonra,yapraklarıda kurumalarını tamamlayınca soğanlar sökülüyor.

Oda sıcaklığında 3 ay dinlendikten sonra Eylül'de diker dikmez 1 haftada çimleniyorlar.

Konya veya Kırşehir'de kışın mutlaka donarlar.Ancak güneş gören bir odanın penceresi içinde de büyüyebilirler.İlla ki içeri dışarı taşımanızada gerek almaz.SELAMLAR...
Aynen bekleyelim bakalım görsel şölen ne zaman başlayacak

YeniGine ve B e t ü l beğendi.
Eski 06-06-2015, 11:32   #1120
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Talking Sonunda tomurcuklar çıktı fakat ilginç bir olay oldu

Resimde gördüğünüz frezya soğanını ekeli 3 ay gibi bir süre oldu fakat daha çiçek açmadan dip kısmını kurcaladığımda 3-5 tane soğan üremiş normal bir durum mu bu acaba

Eklenen Resimler

Eski 06-06-2015, 16:02   #1121
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Resulgur Mesajı Göster
Resimde gördüğünüz frezya soğanını ekeli 3 ay gibi bir süre oldu fakat daha çiçek açmadan dip kısmını kurcaladığımda 3-5 tane soğan üremiş normal bir durum mu bu acaba
Sn Resulgur forumda frezya konusunda uzman Sn kgursan. 25. sayfa 743. nolu mesajda olduğu gibi pek çok sayfada pek çok kez bilgilendirmede bulunmuş, vaktiniz varsa okumanızı tavsiye ederim.

Ben Sn kgursan'ın özellikle uzun yazılarını okuyup frezya hakkında bilgimi arttıdım buradan Sn kgursan'a teşekkürlerimi iletirim.

Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2015, 17:34   #1122
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı Mesajı Göster
Sn Resulgur forumda frezya konusunda uzman Sn kgursan. 25. sayfa 743. nolu mesajda olduğu gibi pek çok sayfada pek çok kez bilgilendirmede bulunmuş, vaktiniz varsa okumanızı tavsiye ederim.

Ben Sn kgursan'ın özellikle uzun yazılarını okuyup frezya hakkında bilgimi arttıdım buradan Sn kgursan'a teşekkürlerimi iletirim.
Hm tamam. Inceleyim bende o zaman çok teşekkür ederim efendim

Eski 06-06-2015, 19:09   #1123
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Sn,Resulgur,çiçeğin dip kısmını kurcalamanıza gerek yok.Bu çiçek köklerinin zarar görmesine neden olur.Çiçek elbette bu durumdan olumsuz etkilenir.

Frezya soğanı dikiminden bir süre sonra soğan üzerinde yeni bir soğan oluşturuyor.Bu yeni soğanın çevresinde de yeni yavru soğancıklar oluşuyor.Bunlar zaman içinde büyüyerek gelecek yılın soğanları oluyorlar.

Kısaca bu yeni oluşan soğanların durumu gayet normal.Topraktan çıkarmasaydınız daha da büyüyeceklerdi.Artık bırakın diğerleri büyümeye devam etsin.

Çıkardığınız soğanları da gölgede,oda sıcaklığında saklayabilirsiniz.SELAMLAR...

Eski 06-06-2015, 20:09   #1124
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Alıntı:
Sn,Resulgur,çiçeğin dip kısmını kurcalamanıza gerek yok.Bu çiçek köklerinin zarar görmesine neden olur.Çiçek elbette bu durumdan olumsuz etkilenir.

Frezya soğanı dikiminden bir süre sonra soğan üzerinde yeni bir soğan oluşturuyor.Bu yeni soğanın çevresinde de yeni yavru soğancıklar oluşuyor.Bunlar zaman içinde büyüyerek gelecek yılın soğanları oluyorlar.

Kısaca bu yeni oluşan soğanların durumu gayet normal.Topraktan çıkarmasaydınız daha da büyüyeceklerdi.Artık bırakın diğerleri büyümeye devam etsin.

Çıkardığınız soğanları da gölgede,oda sıcaklığında saklayabilirsiniz.SELAMLAR...
Hm anladım. Sökülen soğanlar ekilen soğanların büyüklüğündeydi aynen dediğiniz gibi yaptım çıkanları .. Peki dipteki soğanlar hep saksıda mı kalacak , sulama yaptığımda yavru soğanlarda çimlenmez mi ne yapmalıyım ?

Dumlupınar beğendi.
Eski 06-06-2015, 22:23   #1125
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Hm anladım. Sökülen soğanlar ekilen soğanların büyüklüğündeydi aynen dediğiniz gibi yaptım çıkanları .. Peki dipteki soğanlar hep saksıda mı kalacak , sulama yaptığımda yavru soğanlarda çimlenmez mi ne yapmalıyım ?
Dipteki soğanlar,çiçeklenme bittikten sonra,bitkinin yaprakları da sararıp kurumasını tamamladıktan sonra sökülecek.Yavru soğanlar ayrılacak.Ayrı ayrı dikilecek.

Sulama yaptığınız zaman yavru soğanlara hiç bir şey olmaz.Ben ilkbaharda hiç frezya dikmedim.Yavru soğanların çimlenip çimlenmeyeceği konusunda hatalı bir şey söylemek istemem.Ancak çimlenseler de çimlenmeseler de bitkinin çiçeklenmesi bitecek ve ardından yaprakları kuruyacak.Soğanların söküm işlemi ancak böyle olur.

Toprakları nemli olsun.Çamur gibi olmasın.Fazla su saksının alt deliklerinden akıp gitsin.

BULANIK'A SELAMLAR....

Eski 06-06-2015, 22:41   #1126
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Alıntı:
Dipteki soğanlar,çiçeklenme bittikten sonra,bitkinin yaprakları da sararıp kurumasını tamamladıktan sonra sökülecek.Yavru soğanlar ayrılacak.Ayrı ayrı dikilecek.

Sulama yaptığınız zaman yavru soğanlara hiç bir şey olmaz.Ben ilkbaharda hiç frezya dikmedim.Yavru soğanların çimlenip çimlenmeyeceği konusunda hatalı bir şey söylemek istemem.Ancak çimlenseler de çimlenmeseler de bitkinin çiçeklenmesi bitecek ve ardından yaprakları kuruyacak.Soğanların söküm işlemi ancak böyle olur.

Toprakları nemli olsun.Çamur gibi olmasın.Fazla su saksının alt deliklerinden akıp gitsin.

BULANIK'A SELAMLAR....
Tamamdır şimdi oldu .. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Emeğinize sağlık efendim saygilar

YeniGine ve Dumlupınar beğendi.
Eski 15-06-2015, 20:49   #1127
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Normal olarak frezyaların şimdi sökme zamanıdır, geç bile kaldı. Sökün, gölgede muhafaza edin, Eylül de dikin.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2015, 23:44   #1128
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Normal olarak frezyaların şimdi sökme zamanıdır, geç bile kaldı. Sökün, gölgede muhafaza edin, Eylül de dikin.
Muş Bulanık tayim ben .. Benimkiler tomurcuk açtı çiçekler daha çıkmadı nasıl sökerim daha çiçeklerin rengini bile bilmiyorum

Eski 16-06-2015, 10:04   #1129
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Muş Bulanık tayim ben .. Benimkiler tomurcuk açtı çiçekler daha çıkmadı nasıl sökerim daha çiçeklerin rengini bile bilmiyorum
Ben normal olarak, eylül de dikilmiş, kış aylarında büyümüş, Mart-Nisan da çiçek açmış, Mayıs da çiçekleri geçmiş frezyalar için söylemiştim.

Sizin ne zaman diktiğinizi, de bilmiyorum Bu nedenle benim önerim sizin için uygun değil.

Bu durumda siz bekleyeceksiniz, tomurcuklar,çiçekler açsın, geçsin, yaz sonuna doğru sanırım Ağustos-Eylül gibi sökersiniz, Zaten sn dumlupınar da açıklamış. Kolay gelsin

Dumlupınar ve Resulgur beğendi.
kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2015, 14:40   #1130
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Dünya Kuralı

Name:  Freesia.jpg
Views: 743
Size:  32.1 KB

Ben şimdi bu iki çeşit Frezyayı aynı saksıya dikip birkaç yıl ellemezsem ne olur?

Muhtemelen sarı çoğalır saksıyı doldurur, beyaz da kendi kabuğuna çekilir sonra da kaybolur gider...

Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2015, 09:02   #1131
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Alıntı:
Ben de ilkbaharda almıştım. Yeni 1 beyaz, 1 sarı renk çiçek açtı.

zeygen ve Resulgur beğendi.
çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2015, 15:22   #1132
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çiçeksever Mesajı Göster
Ben de ilkbaharda almıştım. Yeni 1 beyaz, 1 sarı renk çiçek açtı.
Çiçekler gelince insan çok mutlu oluyor gerçekten ..

zeygen beğendi.
Eski 26-06-2015, 19:21   #1133
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Eklenti 561723

Ben şimdi bu iki çeşit Frezyayı aynı saksıya dikip birkaç yıl ellemezsem ne olur?

Muhtemelen sarı çoğalır saksıyı doldurur, beyaz da kendi kabuğuna çekilir sonra da kaybolur gider...
Sn.Mücevher Çalısı merhaba,ana soğandan yavruları ayırın.Yavruları da ayrı ayrı dikin derim.Muhtemel sarı soğanın yavrularını ayırmazsanız sıkışırlar.Çiçeklenecek yavru soğanlar çiçeklenmeyebilir.

Beyaz soğan sağlamsa ve iyi bakılırsa kendi kabuğuna çekilmez.Oda Eylül ayında dikilince yeni yavrularla Mayıs ayında sizi karşılar.SELAMLAR...

Eski 30-06-2015, 10:17   #1134
Ağaç Dostu

lilpar76's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2014
Mart sonunda bahçeye diktiğim 25-30 adet frezya soğanlarından yaklaşık 10 tanesi çimlendi, onlardan da yalnız 2 tanesi çiçekledi. Kokusu muhteşem, nette yazılanlar kadar varmış. Şimdi, soğanlarını soküp eylüle kadar bekleyeyimmi, yoksa diktiğim yerde kalsınlar mı?
Bu arada resimlerini çekmeğe fırsatım olmadı, sıcaklardan dolayı olmalı, çabuk soldu.

Laleci_03 beğendi.
lilpar76 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2015, 13:34   #1135
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lilpar76 Mesajı Göster
Mart sonunda bahçeye diktiğim 25-30 adet frezya soğanlarından yaklaşık 10 tanesi çimlendi, onlardan da yalnız 2 tanesi çiçekledi. Kokusu muhteşem, nette yazılanlar kadar varmış. Şimdi, soğanlarını soküp eylüle kadar bekleyeyimmi, yoksa diktiğim yerde kalsınlar mı?
Bu arada resimlerini çekmeğe fırsatım olmadı, sıcaklardan dolayı olmalı, çabuk soldu.
Sn.lilpar76 merhaba,çimlenmeyen soğanları sökün.Yıkayın,gölgede kurusunlar,yine gölgede Eylül ayına kadar oda sıcaklığında dinlensinler.Çimlenmeyen soğanların üstünde yeni soğan oluşumu başlamıştır.Buruşmaya başlamış gibi görünen eski soğandan yenisini de ayırmayın.Eylül ayında dikeceğiniz zaman kendi kendine onlar birbirlerinden ayrılırlar.

Çiçek açanları ve yaprakları yeşil olanları toprakta bırakın.Yaprakları kuruduktan sonra sökün.Onların dikimi Ekim ayında olabilir.SELAMLAR...

Laleci_03 ve lilpar76 beğendi.

Düzenleyen Dumlupınar : 30-06-2015 saat 14:49 Neden: Kelime hatası
Eski 30-06-2015, 15:48   #1136
Ağaç Dostu

lilpar76's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2014
Çok teşekkür ederim, sayın Dumlupınar, aynen uygulamağa çalışacam.

Dumlupınar beğendi.
lilpar76 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2015, 20:49   #1137
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Angry

Alıntı:
Frezyalarımın tohumları olgunlaştı.

Eklenti 557287

Bu sene tohumdan yetiştirmeyi deneyeceğim. Başarılı olursam satın almadan değişik renk tonlarına da sahip olmuş olurum
Kuruyan çiçek sömeklerinin içinden mi çıktı acaba tohumlar ? Benimkilerde çiçek açtı ve soldu bende tohum alabilirim öyleyse

Dumlupınar beğendi.
Eski 30-06-2015, 22:24   #1138
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Kuruyan çiçek sömeklerinin içinden mi çıktı acaba tohumlar ? Benimkilerde çiçek açtı ve soldu bende tohum alabilirim öyleyse
Kuruyan çiçekleri koparmazsanız kısa sürede tohum kapsülleri oluşmaya başlar.Sizin frezyanın da çiçekleri geçip solduğuna göre tabi tohum alabilirsiniz.Bitkinin yeri güneşli bir yer olsun.SELAMLAR...

Laleci_03 ve Resulgur beğendi.
Eski 01-07-2015, 07:28   #1139
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Alıntı:
Kuruyan çiçekleri koparmazsanız kısa sürede tohum kapsülleri oluşmaya başlar.Sizin frezyanın da çiçekleri geçip solduğuna göre tabi tohum alabilirsiniz.Bitkinin yeri güneşli bir yer olsun.SELAMLAR...
Hmm tamam efendim anlaşıldı .. Çok teşekkür ederim

Dumlupınar beğendi.
Eski 29-07-2015, 14:24   #1140
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Arpa çiçeği-frezya soğanlarını eylül ayında dikin. Şehrine göre 4-5 ayda çiçeklenir. Ekimde dikerseniz 4-5 ay sonrasını sayın.Toprak kumlu yumuşak su geçirgen olacak. Soğanların alt toprağına hayvan gübresi veya ev sebze artıkları kompost toprak kullanabilirsiniz. Saksı 10cm. Üstten 5 cm derinliğe dikin. Altında 5 cm toprak olacak. Sivri uç yukarı gelecek biçimde dikilecek. Soğanlar büyükse 10cm derinliğe kadar dikebilirsiniz. Toprak üstüne yakın dikerseniz yapraklarda yatma olur. Toprağa azotlu sıvı gübre verin. Dikilen saksıları soğuk oda ve balkonda tutun. Yaprak görülünce parlak aydınlık kış güneşli yerde olsun. Bitinceye kadar da güneşli yerde olacak. Yapraklar iyice gelişince çiçeklenme öncesi fosfor ve potaslı gübre verin. Çiçeklendiğinde açık balkonda arılar tozlaştırır. Elle tozlaşmayı kürdana ince pamuk sarın çiçek içine sürün. Sonra diğer çiçek içlerine sürün. Güneş yeterli olmazsa çiçekler az olur. Tohumları kahverengi. Çiçekleri kesmezseniz tohum alırsınız. Çiçek sonrası dal ve yaprakların tamamen sararıp kurumasını bekleyin. Bu mayıs haziran ayları olur. Yapraklar kuruyunca topraktan çıkarın delikler açtığınız naylon torba, file torba içinde kuru olarak diğer eylül ayına kadar bekletin. Tohumları da eylülde toprağın 1 cm altına serpin. Kapalı nemli torbada küflenip çürüyebilir. Toprakta bırakırsanız sulamayın toprak kuru kalsın. Soğanlardan toprakları artık kökleri temizleyin. Dikerken çürümüş soğanları uzaklaştırın. Soğan torbasını kuş, fare gibi hayvanların olmadığı havadar yerde saklayın.

Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024