agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni16203Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-12-2014, 15:51   #1021
Ağaç Dostu

maya's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dumlupınar Mesajı Göster
Bende teşekkür ederim.
Toprak çok ıslak olmasın.Nemli olması yeterlidir.Fazla sulama kış aylarında daha fazla zarar verir.Şu an toprak kuruysa hafif bir sulama yapın,çok ıslaksa toprak nemli duruma gelene dek sulamadan da kaçının.Yağmurdan da koruyun derim.
Hava güneşli ise terasa alabilirsiniz.Rüzgara karşı destek gerekecektir.Soğanların çürüme ihtimalini, toprağın durumuna göre değerlendirin.Kontrol edersenizde 1 tanesini hafifçe çıkarıp bakın.Sağlamsa tekrar dikin.SELAMLAR...
Çok teşekkürler. Dediklerinizi aynen uygulayacağım

maya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2014, 15:19   #1022
Yeni Üye

melancol's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2012
16 Aralık'ta diktiğim 2 adet yavru frezyamdan biri filiz vermiş çimlenme başlamış.
Çok mutlu oldum umarım Nisan, Mayıs gibi benimde mis kokulu frezyalarım olacak.

Laleci_03 beğendi.
melancol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2014, 20:36   #1023
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Frezya severler DİKKAT ! Çiçek sapları oluşmaya başlamış frezyaları mutlaka soğuktan korumak gerekiyor.Bu geceden itibaren sıcaklık İzmir'de bile eksi değerlere düştü.Saksıda dikili frezyalarımızı bulunduğumuz ortamdaki ısıtmasız bir yere alalım.Aşırı soğuktan ve don olayından koruyalım.

Eğer çiçek sapları daha oluşmamış ise yapraklarının da etkilenmesi mümkün.Aynı özeni,yine saksıları bulunduğumuz ortamdaki ısıtmasız serin bir yere alarak gösterelim.

Bahçe dikimleri yapanlar da hiç olmazsa naylon vb.ürünlerle üstlerini örtmek suretiyle soğuktan korunmalarını kısmen de olsa sağlamış olurlar.

HERKESİN YENİ YILINI KUTLUYORUM.2015 YILININ HEPİMİZE SAĞLIK,MUTLULUK VE HUZUR DOLU GÜNLER GETİRMESİNİ DİLİYORUM.

HERKESE SELAMLAR GÖNDERİYORUM.

pria, hyg42, melancol ve 8 kişi beğendi.
Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2015, 13:19   #1024
Ağaç Dostu

salihcan's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2013
Galeri: 2
Arkadaşlar elimde 2 tane çimlenmiş Frezya (Kayısı Çiçegi) var bu mevsimde eksem uygun mudur ? Toprağı ve saksısı nasıl olsun ?

salihcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2015, 17:14   #1025
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi salihcan Mesajı Göster
Arkadaşlar elimde 2 tane çimlenmiş Frezya (Kayısı Çiçegi) var bu mevsimde eksem uygun mudur ? Toprağı ve saksısı nasıl olsun ?
Merhaba,hemen ekebilirsiniz.Süzek,nemli toprak kullanmalısınız.Hazır torflardan alırsanız sorun yaşamazsınız.20 cm.derinlikte olan bir saksı 2 soğan için yeterlidir.
Torfa dikim yaparsanız,bitki 10 cm.boya geldikten sonra,çiçeklenme öncesi ve sonrası gübre ile beslemeniz gerekir.KOLAY GELSİN...SELAMLAR...

Eski 01-01-2015, 17:33   #1026
Ağaç Dostu

salihcan's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2013
Galeri: 2
teşekürler sn dumlupınar ....

Dumlupınar beğendi.
salihcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2015, 13:38   #1027
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster

Yukarıdaki yazımda bahsettiğim frezya soğanlarımın bugünkü durumları, On soğandan bir tanesini minik kurtlar yemiş. Dokuz tanesi yeşerip bu boya gelince onuncunun durumunu merak edip toprağı kazdım zavallıcığın dörtte biri yenmişti. Temizleyip yeniden gömdüm ama umutsuz vaka...
Umutsuz vaka dediğim frezyam beni mahcup etti, çıkmadık candan umut kesilmez deyip selluka saksısının dibine gömüverdiğim soğan yeşermiş

Eklenen Resimler

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2015, 23:28   #1028
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Soğuktan evin koridoruna kaçan balkondaki frezyalarımın 3 günlük ev misafirliği yarın sabah sona eriyor.

Eklenen Resimler

Eski 26-01-2015, 00:06   #1029
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

14 Eylül'de tohumdan ektiğim frezyaların tam 4,5 ay sonra ki gelişimleri, tohumla çoğaltmanın pek uygun bir yöntem olmadığını gösteriyor.
Boyları 2,5-3 cm kadar.

Eklenen Resimler

Eski 26-01-2015, 14:23   #1030
Ağaç Dostu

Imay's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2013
Sayın Dumlupınar toprağını dağıtmadan büyük saksıya aktarabilirseniz aktarın. Saksı ne kadar büyükse o kadar hızlı ve büyük oluşuyor soğanlar. Benim tohumdan yetiştirdiklerimde ikinci yıl çiçek açanlar oldu. Ben de anneannemden görmüştüm. Tohumla yetişenlerde değişik melezler çıkıyor.

Düzenleyen Imay : 26-01-2015 saat 14:24 Neden: Yazım hatası
Imay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2015, 16:51   #1031
Ağaç Dostu

venus_trap's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2010
Bu çiçekler çok hoşuma gitti bu bitkinin soğanlarından nereden temin edebilirim ?

venus_trap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2015, 19:06   #1032
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Alıntı:
14 Eylül'de tohumdan ektiğim frezyaların tam 4,5 ay sonra ki gelişimleri, tohumla çoğaltmanın pek uygun bir yöntem olmadığını gösteriyor.
Boyları 2,5-3 cm kadar.
Tohumu nasıl ektiğinizi anlatsaydınız..Bir şeyleri yanlış yapmış olmalısınız..
Frezyayı tohumdan üretmek kolay ve eğlencelidir. Çoğu kez daha ilk yılında çiçek açar..

Dumlupınar beğendi.
tabus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2015, 22:03   #1033
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tabus Mesajı Göster
Tohumu nasıl ektiğinizi anlatsaydınız..Bir şeyleri yanlış yapmış olmalısınız..
Frezyayı tohumdan üretmek kolay ve eğlencelidir. Çoğu kez daha ilk yılında çiçek açar..
Sayın tabus mayıs ayında kuruyan tohumları, Eylül ayında 2 cm.kadar derine perlitli torf,kum ve az miktarda çiftlik gübresi karışımına ektim.Sonuç bu,gelişimleri çok yavaş topraktan çıkmaları 1,5 ay sonra oldu.Minik saksı toprağında hiç bir sorun da yok.Bu bahar açmaları da mümkün gözükmüyor.
Bu tohumlar yoğun kokulu beyaz renk ve diğer frezyalar gibi çok fazla boya gitmiyorlar.Yine de neredeyse bir buğday tanesi kadar diktiğim aynı cins mini soğanlar 20 cm.kadar boya ulaştılar. SELAMLAR...

tabus, aleydi ve tennuruslu beğendi.
Eski 30-01-2015, 07:12   #1034
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi venus_trap Mesajı Göster
Bu çiçekler çok hoşuma gitti bu bitkinin soğanlarından nereden temin edebilirim ?
Merhaba,frezya soğanlarını İstanbul'da yapı marketlerde ve Eminönünde çiçek pazarında bulabilirsiniz.Ancak dikim zamanı için geç kaldınız.Yine de bulursanız,hemen dikmeniz gerekir.İstanbul'da Nisan ayı içinde açabilirler.Güneşi bolca alan yerlerde daha sağlıklı gelişirler.SELAMLAR...

Eski 30-01-2015, 09:50   #1035
Ağaç Dostu

venus_trap's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2010
cevabınız için çok teşekkür ederim umarım bulurum

venus_trap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2015, 11:57   #1036
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Frezyalarımın çiçek saplarından herkese MERHABA...

Eklenen Resimler

Eski 06-02-2015, 12:02   #1037
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Maşallah..

Benim frezyalarım dondu yapraklar soguktan yandı gitti bende kopardım, soğanlara hiiç bakıpta moralimi bozmak istemedm. Ne alemdeler bilmem.

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2015, 12:53   #1038
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Maşallah..

Benim frezyalarım dondu yapraklar soguktan yandı gitti bende kopardım, soğanlara hiiç bakıpta moralimi bozmak istemedm. Ne alemdeler bilmem.
Sayın hira benim de bahçede ekili frezyalarımın tamamı dondu.İlk defa apartmanın bahçesine Ekim ayında dikmiştim.İzmir'de son 51 yılın en soğuk kışı benim frezyaları ilk defa bahçeye ekmemi buldu.Şans bu ya...

Bu sabah bahçede soğanların durumuna baktim.Toprağı kazınca yaklaşık 100 soğandan 30-40 kadarının dondan etkilenmediğini gördüm.Sağlam olanları ayırdım.Eylül'e kadar dayanırlar mı bilmiyorum.Sizde bir kontrol edin.Sağlam olanlar olabilir.

Ben don olayı görülecek günlerde balkondaki saksıları eve aldım.Onlar bu şekilde donmaktan kurtuldular.SELAMLAR...

Eski 06-02-2015, 22:28   #1039
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Frezya tohumu

Tohumdan frezya yetiştirmeye hevesli var mı?
Bitki tohumları

B e t ü l, Milla, hmd ve 1 kişi beğendi.
Eski 14-02-2015, 13:25   #1040
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Frezyalarım da hala çiçeklenme belirtisi yook

tennuruslu beğendi.
eceyıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2015, 17:25   #1041
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eceyıldız Mesajı Göster
Frezyalarım da hala çiçeklenme belirtisi yook
Az kaldı, mart da mart sonunda !

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2015, 22:13   #1042
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Herkese iyi akşamlar camekan balkonda frezya yetiştiriyprum aslımda nisanda soğanlaro alığ diktim yaz çiçeği diye ama kış çiçeği çıltı çok şaşordım nisanda diktim eylülde hepsi pırasa gibi yaprak çıkardı bende bunlardan bir halt olmaz diye köşeye attım hepsi çiçek dalı çıkardı çiçeklendirdikten sonra soğan bakıöı nasıl yapılıyor soğanlar sökülüyormu yoksa olduğu terse kalson mı ne yapim ?

Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2015, 17:02   #1043
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Boyları 2,5-3 cm kadar.
Sn dumlupınar., fotodaki frezyalar hiç 2-3 cm. gibi görünmüyor!! Bunlar sanıyorum ki Haziran gibi çiçek açarlar.

bazı bilgilerimi yokladım, hatırlamaya çalıştım: frezya tohumdan gayet güzel yetişiyor. okuduklarıma göre tohumları ilkbaharda ekiliyor, yaz boyu gelişiyor, çıkışları düzensiz oluyor ve gelecek ilk baharda çiçekleniyorlardı?!! Serayı daha uzun süre işgal ettikleri için pek makbul değildi ama çiçekleri daha sağlıklı olduğu söyleniyordu!!.

Soğandan yetiştirilenler ise , Eylül de dikilip, martta-Nisan da çiçek alınıyor Yani serayı 8 ay işgal ediyor. kolay gelsin.

Eski 15-02-2015, 17:04   #1044
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Batuhan Yılmaz Mesajı Göster
Herkese iyi akşamlar camekan balkonda frezya yetiştiriyprum aslımda nisanda soğanlaro alığ diktim yaz çiçeği diye ama kış çiçeği çıltı çok şaşordım nisanda diktim eylülde hepsi pırasa gibi yaprak çıkardı bende bunlardan bir halt olmaz diye köşeye attım hepsi çiçek dalı çıkardı çiçeklendirdikten sonra soğan bakıöı nasıl yapılıyor soğanlar sökülüyormu yoksa olduğu terse kalson mı ne yapim ?
Yapraklar sararınca soğanları sökün, yaz boyu kurusun, Eylülde tekrar dikin.

Eski 17-02-2015, 22:39   #1045
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Alıntı:
Sayın tabus mayıs ayında kuruyan tohumları, Eylül ayında 2 cm.kadar derine perlitli torf,kum ve az miktarda çiftlik gübresi karışımına ektim.Sonuç bu,gelişimleri çok yavaş topraktan çıkmaları 1,5 ay sonra oldu.Minik saksı toprağında hiç bir sorun da yok.Bu bahar açmaları da mümkün gözükmüyor.
Bu tohumlar yoğun kokulu beyaz renk ve diğer frezyalar gibi çok fazla boya gitmiyorlar.Yine de neredeyse bir buğday tanesi kadar diktiğim aynı cins mini soğanlar 20 cm.kadar boya ulaştılar. SELAMLAR...
Öncelikle geç cevap verdiğim için affola..
Frezyalar tohumdan çiçeğe, 8-12 ay zaman alıyor. Tohumun çimlenmesi ise yaklaşık bir aydır. Yazın çok sıcak ortam olmazsa taze tohum her zaman çimlenme gösterir. Keşke topladığınız tohumları hemen dikseydiniz. Veya benim tavsiyem yaklaşık 1 gün sıcak suda bekletseydiniz çimlenme daha erken olurdu. bir de bence tohumları fazla derine dikmişsiniz. 2 cm çok fazla derin.
Tohum çimlendirmekte derinlik o kadar önemli olmuyor. Önemli olan nemin kalıcı olması.Aksine çok derin olursa toprak yüzeyine çıkmak için enerjisi yeterli olamayıp ölüyor. Bazı tohumlar ışık alırsa bazıları da karanlıkta çimlenir o durum başka.
Frezyaya gelirsek, tıpkı soğan dikimi gibi, klasik derinlik de tohumun boyuna/ yüksekliğine göre.. Kendisi kadar derinlik ideal oluyor. Ben özellikle soğanlı bitkileri, saksıda baş parmağımla bir miktar dikey bastırarak yer açıyor ve tohumların tamamını bu çukura dolduruyorum.(Benim keşfettiğim bir metod olarak algılanmasın) Belki tamamı o yıl çimlenmiyor olsa da çok başarılı oluyor.Sonra da toprağı hafifçe bastırarak üzerlerini örtüyor ve saksının ağzını lava taşları ile kapatıyorum. Böylelikle nemin kalıcılığı artıyor.
Tohumun çimlenmesinde topragın besin değerinin hiç önemi yoktur.Bu aklınızda kalsın. Önemli olan; ısı ışık ve nem.Ama bitkinin aynı yerde çiçeklenmesi isteniyorsa ideal bir toprak karışımı önemli olur.

Düzenleyen tabus : 17-02-2015 saat 22:43 Neden: Ekleme yapıldı.
Eski 07-03-2015, 13:14   #1046
Ağaç Dostu

lenavita's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
selam arkadaşlar benimkilerde frezya imiş ilki çok güzel fuşya rengi çıktı

Eklenen Resimler

lenavita Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2015, 10:02   #1047
Ağaçsever

salvadore-tr's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2010
frezyalarım çiçeklendi,
#frezya

Eklenen Resimler

salvadore-tr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2015, 10:00   #1048
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Dün balkonu toparlarken çiçek malzemelerimi koyduğum yerde poşet içinde frezya soğanları gördüm... Bunlar geçen yıl daha çiçeklenmeden fırtınada balkondan uçmuştu... Bende soğanları topladım ekerim belki çıkar demiştim unutmuşum, dün ektim bu saatten sonra büyüyüp çiçek açarlar mı acaba...

Eski 10-03-2015, 10:45   #1049
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eceyıldız Mesajı Göster
Dün balkonu toparlarken çiçek malzemelerimi koyduğum yerde poşet içinde frezya soğanları gördüm... Bunlar geçen yıl daha çiçeklenmeden fırtınada balkondan uçmuştu... Bende soğanları topladım ekerim belki çıkar demiştim unutmuşum, dün ektim bu saatten sonra büyüyüp çiçek açarlar mı acaba...
Açarlar. Bol güneş alan bir yere koyun.

Frezya iki mevsimde soğanları dikilebilen bir çiçek. Sonbaharda ekerseniz ilkbaharda; ilkbaharda ekerseniz yaz sonu çiçeklerini görürsünüz.

Ben ilkbaharda ekmiştim tarihini hatırlamıyorum tam olarak ama çiçek de açtı.
Yeni aldıklarımı da sonbaharda diktim şimdi tomurcukları var. Yakında o güzel kokulu çiçeklerini açarlar.

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2015, 12:38   #1050
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Açarlar. Bol güneş alan bir yere koyun.

Frezya iki mevsimde soğanları dikilebilen bir çiçek. Sonbaharda ekerseniz ilkbaharda; ilkbaharda ekerseniz yaz sonu çiçeklerini görürsünüz.

Ben ilkbaharda ekmiştim tarihini hatırlamıyorum tam olarak ama çiçek de açtı.
Yeni aldıklarımı da sonbaharda diktim şimdi tomurcukları var. Yakında o güzel kokulu çiçeklerini açarlar.
Hadi inşallah zira havalar sonbaharda ektiklerimi çok yıprattı bunlar olursa çok iyi olur...

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024