agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni16203Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-11-2014, 15:02   #991
Ağaç Dostu

Imay's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2013
Cevaplar için teşekkürler. Sayın kgursan bende de güney yarımküreden gelmiş olabilecekleri düşüncesini uyandırmıştı. Normalde kendi frezyalarımın soğanlarını topraktan çıkardığımda soğanlara bağlı olan o saçaklı kökler yok olmuş olurdu. Bunların bazılarında ise kökler durıyordu. Kökler suyu çekilmiş zorla kurutulmuş izlenimi vermişti bana. Nergisler de zamanından önce topraktan çıkarılmış gibiydi. Yaprak ve soğanın bğlandığı o boğaz kısmı hala canlıydı. Aklıma topraktan çıkarıp bir süre buzdolabında bekletmek gelmişti. İyi ki yapmamışım. Demek ihtiyaçları ısıymış... Bekleyelim bakalım. Bizimkiler de sayın Milla'nınki gibi filizlenir umarım.

Imay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2014, 19:17   #992
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Adana'da ekmek için geciktim değil mi? Hava 22-23 derece.

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2014, 20:38   #993
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin Mesajı Göster
Adana'da ekmek için geciktim değil mi? Hava 22-23 derece.
Sayın MSaygın merhaba,frezyaları Adana'da hala ekebilirsiniz.Ancak daha fazla geç kalmayın derim.SELAMLAR...

Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2014, 23:34   #994
Ağaçsever

Eron2014's Avatar

Giriş Tarihi: 28-10-2014
Ben de ilkbaharda bahçeye büyük bir hevesle sanırım migrostan aldığım freyzalarımı ekmiştim. Yumuşacık bir toprak karışımı hazırlamıştım. Her sabah kedilerin eşeleyerek çıkardığı soğanları tekrar tekrar toprağa gömdüm. Hemen hemen hiçbiri çıkmayınca ben de kedilerin bütün freyza soğanlarımı mahfettiğini düşündüm. Hiç beklemediğim bir şekilde ekim ayının başında bir sürü freyzanın yaprak çıkardığını görünce çok sevindim. İstanbulda kışı atlatamayacaklarından endişe ediyorum ama bekleyip görmekten başka yapabileceğim bir şey de yok.

Eron2014 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2014, 07:51   #995
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
İnşallah en kısa zamanda sizinkiler de filizlenir Sayın imay. nergislerin boyları 2 karışı geçti ve bir sürü kardeş filiz çıkardı

Milla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2014, 09:27   #996
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Teşekkürler Dumlupınar, bugün bayağı destek oldunuz bana

tennuruslu beğendi.
MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2014, 15:16   #997
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin Mesajı Göster
Teşekkürler Dumlupınar, bugün bayağı destek oldunuz bana
Bende teşekkür ederim.Bahçeniz,eviniz hele toprağınız hepsi harika görünüyor.KIRK BİR KERE MAŞALLAH.Sağlıkla sıhhatle keyfini sürmenizi diliyorum.FREZYA soğanlarını ekmeyi unutmayın.KOLAY GELSİN...SELAMLAR...

MSaygin ve tennuruslu beğendi.
Eski 14-11-2014, 15:23   #998
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eron2014 Mesajı Göster
Ben de ilkbaharda bahçeye
büyük bir hevesle sanırım migrostan aldığım freyzalarımı ekmiştim.
Yumuşacık bir toprak karışımı hazırlamıştım. Her sabah kedilerin
eşeleyerek çıkardığı soğanları tekrar tekrar toprağa gömdüm. Hemen hemen
hiçbiri çıkmayınca ben de kedilerin bütün freyza soğanlarımı
mahfettiğini düşündüm. Hiç beklemediğim bir şekilde ekim ayının başında
bir sürü freyzanın yaprak çıkardığını görünce çok sevindim. İstanbulda
kışı atlatamayacaklarından endişe ediyorum ama bekleyip görmekten başka
yapabileceğim bir şey de yok.
Bende mayıs ayında ekimini yapmıştım, pakette öyle yazıyordu ama tam beş ay sonra ekim ayında yeşermişlerdi Benimle aynı zamanda ekim yapan arkadaşlar soğanları çürütmüştü, Yani ben şanslıydım bu kez

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2014, 16:41   #999
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Ben de ilkbaharda bahçeye büyük bir hevesle sanırım migrostan aldığım freyzalarımı ekmiştim. Yumuşacık bir toprak karışımı hazırlamıştım. Her sabah kedilerin eşeleyerek çıkardığı soğanları tekrar tekrar toprağa gömdüm. Hemen hemen hiçbiri çıkmayınca ben de kedilerin bütün freyza soğanlarımı mahfettiğini düşündüm. Hiç beklemediğim bir şekilde ekim ayının başında bir sürü freyzanın yaprak çıkardığını görünce çok sevindim. İstanbulda kışı atlatamayacaklarından endişe ediyorum ama bekleyip görmekten başka yapabileceğim bir şey de yok.
Sayın Eron2014 merhaba,dilerim frezyalarınız bahçede kışı atlatabilirler.Ancak yine de saksıya frezya dikimi yapabilirsiniz.İthal olmayan yerli soğanlarımızdan alıp saksıya hemen dikin derim.Ayaz ve don olayı görülen günlerde saksıyı korunaklı bir yere veya serin bir odaya alarak soğuktan korumanız mümkün olur.SELAMLAR...

Eski 18-11-2014, 16:05   #1000
Ağaçsever

Eron2014's Avatar

Giriş Tarihi: 28-10-2014
Sayın Dumlupınar,

Freyzalarımın resmini aşağıda gönderiyorum. Saksıya ekmek için sökersem bozulacaklarından korkuyorum. Kış soğuklarından korumak için soğuk kış gecelerinde üzerlerine bir şey kapatsam kurtaramazmıyım acaba freyzalarımı donmaktan?

Eklenen Resimler

Eron2014 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2014, 18:20   #1001
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Sayın Dumlupınar,

Freyzalarımın resmini aşağıda gönderiyorum. Saksıya ekmek için sökersem bozulacaklarından korkuyorum. Kış soğuklarından korumak için soğuk kış gecelerinde üzerlerine bir şey kapatsam kurtaramazmıyım acaba freyzalarımı donmaktan?
Merhaba,frezyalarınız çok sağlıklı görünüyorlar.MAŞALLAH...
Saksıya dikmek için sökerseniz kuvvetli ihtimal çiçek açamazlar.
Ben zaten SAKSIYA DİKMEK İÇİN SÖKÜN DİYE BİR ŞEY YAZMADIM.
Eğer yeni soğan almanız durumunda hala dikim yapılabileceğini ve bu soğanların SAKSI dikimlerinin İstanbul'da don olayından daha kolay korunabileceğini belirttim.

Bahçedekiler artık yerinde kalmalı.Çünkü hortum kökleri oluşmuş ve yerlerini sevmiş durumdalar.

Soğuktan korunmalarına gelince ayaz ve don olayı görülmesi muhtemel gecelerde üstlerini örtmek iyi olur.Faydası da olur.Sıcaklığın 5 derecenin altında olduğu gecelerde korumanız gerekir.Özellikle çiçek sapları çok hassas olduklarından,oluşumlarının başladığı zamanlarda don olayından hemen zarar görüp donabilirler.
KOLAYLIKLAR DİLİYORUM...SELAMLAR GÖNDERİYORUM...

Eski 19-11-2014, 13:47   #1002
Ağaç Dostu

Imay's Avatar

Sayın Milla, benim frezyalar da minik filizler oluşmuş Daha toprak üstüne çıkmadılar tabi. Size gönderdiğim nergislerin öyle kötü bir huyu var. Onlar karaburunlarla aynı zamanda çiçeklenen doğal bir tür. Türün adını araştırdım ama bir fotoğrafını bile bulamadım internette. Karaburun nergisleri gibi salkım seklinde olur ama katmersizdir. Çiçeğinin tamamı limon sarısına yakın bir krem rengidir. Anneannemlerin zeytinliğinde kendiliğinden de yetişir. Kendimi bildim bileli annem ve anneannem bahçede de yetiştirir. Ben de bitkiseverlere ikişer üçer tane hediye ediyorum ki dağılıp çoğalsınlar.

Eski 19-11-2014, 13:52   #1003
Ağaç Dostu

Imay's Avatar

Kötü huyu derken şunu söyleyecektim eğer yavrusu çoksa bu sene zor çiçeklenir.

Eski 20-11-2014, 21:29   #1004
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Imay Mesajı Göster
Kötü huyu derken şunu söyleyecektim eğer yavrusu çoksa bu sene zor çiçeklenir.
Sayın Imay merhaba,anneannenizin zeytinliğinde doğal olarak yetişen nergisler kokulu mu?

tennuruslu beğendi.
Eski 22-11-2014, 19:52   #1005
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Bunlarda benden. Böyle devrilip duryorlar ama gecen bahar şölen havası vardı üzerlerinde Çubuklarla desteklemiştim, sanırım yine aynı şeyi yapıcam. Bakalım açacaklarmı yine rengarenk. Saksıdan hiç çıkarmadım soğanları.

Eklenen Resimler

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2014, 21:39   #1006
Ağaç Dostu

Imay's Avatar

Sayın Dumlupınar, evet o nergisler kokulu. Karaburunlar kadar yoğun kokulu değil tabi. Frezya başlığında nergis için yazınca yöneticilerden uyarı alırmışız gibi geliyor.

Eski 23-11-2014, 01:20   #1007
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Imay Mesajı Göster
Sayın Dumlupınar, evet o nergisler kokulu. Karaburunlar kadar yoğun kokulu değil tabi. Frezya başlığında nergis için yazınca yöneticilerden uyarı alırmışız gibi geliyor.
Çok haklısınız.Benim de dikkatimden kaçmış.Şimdi farkına vardım.O zaman anında bir ters u dönüş.FREZYA'lara haksızlık etmiş olmayalım.Bu arada FREZYA'larınızın da çıkmaya başlamış olmasına sevindim.SELAMLAR GÖNDERİYORUM...

tennuruslu beğendi.
Eski 27-11-2014, 13:11   #1008
Ağaç Dostu

Eriklibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2012
Galeri: 1
frezya

10 Ekimde frezya soğanlarımı toprakla buluşturmuştum
Name:  IMG_0002.jpg
Views: 735
Size:  38.5 KB
Şimdi bu durumdalar
Name:  IMG_0104.jpg
Views: 715
Size:  52.0 KB

Eriklibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2014, 18:18   #1009
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eriklibahçe Mesajı Göster
10 Ekimde frezya soğanlarımı toprakla buluşturmuştum
Eklenti 527806
Şimdi bu durumdalar
Eklenti 527807
Sayın Eriklibahçe merhaba,frezyalarınız çok güzel gelişmişler.MAŞALLAH.Size bir önerim var.Saksının altlığını kullanmayın derim.Altlık yerine,saksının yerden 2 cm.kadar üstte durması iyi olur.Bunu da bir kaç seramik,tahta parçası veya pet şişe kapaklarıyla saksının altlığı olmadan dengeli bir şekilde durabilmesini sağlayabilirsiniz.

Sonuç olarak ; Böylelikle saksıdan süzülen suyun taban kısmından,tekrar toprağa geri alınması önlenmiş olur.Bu da kök bölgesinin oksijensiz kalmamasını ve köklerin çürümeden korunmasını sağlar.SELAMLAR...

Eski 27-11-2014, 20:38   #1010
Ağaç Dostu

Eriklibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2012
Galeri: 1
Merhaba Sayın Dumlupınar,teşekkür ederim öncelikle,önerinizi de mutlaka dikkate alacağım, sizin gibi ustalardan öğreneceğimiz çok şey var biliyorum ,selamlar saygılar bizden..

Eriklibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2014, 20:31   #1011
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Bugün çok sevdiğim frezya soğanlarımı saksıya ektim. Yarın tüm gün güneş alan balkona koyup akşamları da içeri alacağım.

Buraya notunu düşmüş olalım, bakalım kaç günde yeşerecek ve hangi ayda çiçeklenecek?

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2014, 18:42   #1012
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Benden sonra kimse yazmamış

Yukarıdaki yazımda bahsettiğim frezya soğanlarımın bugünkü durumları, On soğandan bir tanesini minik kurtlar yemiş. Dokuz tanesi yeşerip bu boya gelince onuncunun durumunu merak edip toprağı kazdım zavallıcığın dörtte biri yenmişti. Temizleyip yeniden gömdüm ama umutsuz vaka...

Eklenen Resimler

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2014, 20:24   #1013
Ağaç Dostu

lenavita's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
bende frezya aldım 9 sogandı 11 sogan oldu boyları çok uzadı seneye saksıya almayı düşünüyorum fakat yazın köydeyim bahçede kendi kendilerini koruyabilirler ama saksıda bensiz yapamazlar
artık bahara açarlar inşallah

lenavita Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2014, 09:28   #1014
Yeni Üye

melancol's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2012
Bende salı günü 2 tane frezya soğanı ektim.
Ancak benim soğanlarım çok çok küçük, sanırım yavru soğan.
Havalar kapalı gittiği için gün ışığı alan bir yere koydum.
Toprak kurudukça sulamaya çalışıyorum.
Ama daha önce yetiştirmeye çalıştığım zambak soğanlarımı çürütmüştüm.
Umarım bunları yetiştirebilirim.
Gelişmeleri paylaşıcam. Tavsiyelere de açığım

melancol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2014, 23:05   #1015
Yeni Üye

sametcan's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2014
Merhabalar bende gecenlerde 10 adet frezya 10 adet nergis sogani alip odamin dis pencereonune saksiya diktim. Bikactanede frezya diktim ama elimdeki diger soganlari dikmeye korkuyorum kisin acmazlar diye okudum dogrumu acaba? Yoksa iceri camin onune saksiyla eksem yinede gekisirler mi?

sametcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2014, 23:07   #1016
Yeni Üye

sametcan's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2014
Cunku frezya lar guneste aciyorlarmis malum onumuzdeki hafta da kar geliyormus cok kararsiz kaldim :/

sametcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2014, 09:14   #1017
Ağaç Dostu

maya's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Geçen hafta sonu Adana ziyaretimden dönüşte, teyzemin benim için küçük bir saksıya diktiği arpa zambaklarını çimlenmiş halde İstanbul'a getirdim. Pek bir keyifsiz göründüler gözüme dün Isıtılmayan bir iç mekanda, cam kenarına yerleştirdim. Bu sene çiçek vermeseler de olur, yeter ki toparlasınlar kendilerini Yeni yerlerine alışma ve şoku atlatmalarını bekleme dışında, önerebileceğiniz herhangi bir bakım var mı?

maya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2014, 13:10   #1018
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maya Mesajı Göster
Geçen hafta sonu Adana ziyaretimden dönüşte, teyzemin benim için küçük bir saksıya diktiği arpa zambaklarını çimlenmiş halde İstanbul'a getirdim. Pek bir keyifsiz göründüler gözüme dün Isıtılmayan bir iç mekanda, cam kenarına yerleştirdim. Bu sene çiçek vermeseler de olur, yeter ki toparlasınlar kendilerini Yeni yerlerine alışma ve şoku atlatmalarını bekleme dışında, önerebileceğiniz herhangi bir bakım var mı?
Merhaba,ayaz ve don olayı olmayan günlerde,İstanbul'da dışarıda dursunlar.Bulundukları alan güneşli ve rüzgardan korunaklı olursa Mart ayında çiçeklerini görebilirsiniz.

Sadece hava sıcaklığının 5 derecenin altında olduğu günlerde çiçek sapları zarar görebilir.Böyle havalarda ısıtmasız korunaklı bir alana alabilirsiniz.Aşırı soğuk havalarda yapraklarında zarar görmemesi için korunmaları gerekir.KOLAY GELSİN...SELAMLAR...

maya ve tennuruslu beğendi.
Eski 26-12-2014, 13:58   #1019
Ağaç Dostu

maya's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Sayın Dumlupınar, öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Saksıyı terasa alabilirim ama o zaman rüzgara açık olacaklar. Bir de dün yokladığımda çimlenen bazı yapraklar sararıp ölmüştü. Haftasonu soğanları kontrol etsem bir zarar verir miyim acaba?

Dumlupınar beğendi.
maya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2014, 15:27   #1020
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maya Mesajı Göster
Sayın Dumlupınar, öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Saksıyı terasa alabilirim ama o zaman rüzgara açık olacaklar. Bir de dün yokladığımda çimlenen bazı yapraklar sararıp ölmüştü. Haftasonu soğanları kontrol etsem bir zarar verir miyim acaba?
Bende teşekkür ederim.
Toprak çok ıslak olmasın.Nemli olması yeterlidir.Fazla sulama kış aylarında daha fazla zarar verir.Şu an toprak kuruysa hafif bir sulama yapın,çok ıslaksa toprak nemli duruma gelene dek sulamadan da kaçının.Yağmurdan da koruyun derim.
Hava güneşli ise terasa alabilirsiniz.Rüzgara karşı destek gerekecektir.Soğanların çürüme ihtimalini, toprağın durumuna göre değerlendirin.Kontrol edersenizde 1 tanesini hafifçe çıkarıp bakın.Sağlamsa tekrar dikin.SELAMLAR...

maya ve tennuruslu beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024