agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni16203Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-10-2012, 12:44   #691
Ağaç Dostu

Zeferan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2008
Galeri: 1
Benim frezyalar da yeni çimlenmeye başladı. Napıcam ben?

Zeferan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2012, 19:16   #692
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-11-2007
Benimkilerde bir karışı geçti acaba tekrar açarlar mı,bilen var mı?

tolgahan83 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2012, 20:59   #693
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tolgahan83 Mesajı Göster
Benimkilerde bir karışı geçti acaba tekrar açarlar mı,bilen var mı?
Evet açacaklar, ilkbaharda.

tolgahan83 beğendi.
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2012, 12:17   #694
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Hepsi birden çiçeklensin diye iri soğanları ayırıp tek saksıya dikmiştim.. Aynı gün, minikleri de başka bir saksıya..
İri soğanlar hızlı ve daha güzel geliştiler..
20. gündeki gelişimleri..

Eklenen Resimler

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2012, 13:51   #695
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 26
Biraz sık olmadılarmı:=)

wellness beğendi.
KAPTANzst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2012, 14:54   #696
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı Mesajı Göster
Soğanlı bitkilerin sökülerek yer değişimi ve soğanları çaplarına göre ayırma işlerini üç senede bir yapmak gerektiğini söylemişti bir çiçekçi. Bana da mantıklı gelmişti. Ama ben saydım daha bir senem daha var

Kolay gelsin selis.
Sayın kelebek çalısı, max. 3 yılda bir. Üşenmeyip heryıl söküp soğanlarını ayırıp ekim zamanı ekmekte de çok büyük fayda var. Bunun faydalarından en önemlileri, hastalıklardan korumak toprağı havalandırmak ve değiştirmek soğanların daha güzel gelişimini sağlar. Ama bunu yapamayanların en azından 3 yılda bir mutlaka bu işi yapmaları gerekli.

wellness Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2012, 14:57   #697
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi KAPTANzst Mesajı Göster
Biraz sık olmadılarmı:=)
Kaptan ağabeyimin dediği gibi bence de biraz sık oldu sayın selis. Çünkü onların birde yavruluyacaklarını düşünün ki o zaman daha da sıklaşır ve birbirlerini sıkar.

KAPTANzst beğendi.
wellness Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2012, 15:41   #698
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Bence hiç de sık olmadı.
Çünkü geçmişte kat be kat daha sıkışıklardı ve sorun yaratmadılar..

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2012, 20:07   #699
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
İri Frezya soğanları 1 m2 alana 80-100 adet dikilir, yavrular iki misli (200 adet/ m2) civarında dikilir.İri soğanların aralarında 8-10 cm boşluk olmalı, yavruların aralarında 5-6 cm boşluk olmalıdır. Daha sık dikimlerde bitkiler geliştikçe havasızlık nedeniyle çürümeler olabilir.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2012, 10:03   #700
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 16
Sn Kgursan;
Bu yıl yaz başında frezya soğanları almıştım. 10 adetten sadece 3 tanesi yeşerdi ve çiçek açtı. Diğerleri çürüdü diye düşündüm. Geçen ay saksıyı boşalttığımda diğer 7 soğanın hiç çürümeden kaldığını gördüm. Ayırıp depoladım. Şimdi de kalan 7 frezyanın tepe ucu çıkardığını gördüm. Yanlış nerede anlamadım . Yoksa birlikte satılan bu frezyaların türleri mi farklı?

kopshtar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2012, 17:01   #701
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kopshtar Mesajı Göster
Sn Kgursan;
Bu yıl yaz başında frezya soğanları almıştım. 10 adetten sadece 3 tanesi yeşerdi ve çiçek açtı. Diğerleri çürüdü diye düşündüm. Geçen ay saksıyı boşalttığımda diğer 7 soğanın hiç çürümeden kaldığını gördüm. Ayırıp depoladım. Şimdi de kalan 7 frezyanın tepe ucu çıkardığını gördüm. Yanlış nerede anlamadım . Yoksa birlikte satılan bu frezyaların türleri mi farklı?
Yaz başında aldığınız soğanlar dinlenmesini tamamlamadan dikilimiş olabilir. Dinlenmesini tamamlamazsa bekler, bazen de soğanın üzerinde küçük bir yeni soğan yapar(pupation) Dinlenmesini tamamlayınca yeni sürgün verir.

Frezya soğanları, söküldükten sonra 25-30 oC da 2-3 ay bekletilerek (yaz ayları boyunca) dinlenmesi kırılır sonra (Eylül-Ekim) dikilirler.

Eski 09-11-2012, 17:22   #702
Ağaç Dostu

Eriklibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2012
frezya

10 Ekim de diktiğim küçüklü büyüklü frezya soğanlarım..

Name:  002.jpg
Views: 1329
Size:  32.8 KB

Name:  003.jpg
Views: 1258
Size:  39.3 KB

Eriklibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2012, 18:01   #703
Ağaç Dostu.

sağlıklı ve güzel. Tek sorun kış aylarında dondurmayın.

Dumlupınar beğendi.
Eski 03-12-2012, 22:09   #704
Ağaç Dostu

badembaba's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2010
frezyalara acil kalp masajı lazım.

Benim frezyalarımın yaprakları upuzun ve çelimsiz. Sanırım ışık az geliyor, halbuki evin en aydınlık yeri, tavanda açık eternit kaplı aydınlık var...

Bu frezyaları kurtarabilirmiyim? Bu gidişle sonları iyi görünmüyor...

Eklenen Resimler

tennuruslu beğendi.
badembaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2012, 21:25   #705
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badembaba Mesajı Göster
Benim frezyalarımın yaprakları upuzun ve çelimsiz. Sanırım ışık az geliyor, halbuki evin en aydınlık yeri, tavanda açık eternit kaplı aydınlık var...

Bu frezyaları kurtarabilirmiyim? Bu gidişle sonları iyi görünmüyor...
Sn badembaba., Frezya fazla ışık istemiyor ama sizin orası da pek karanlık. Mümkünse daha aydınlık bir yere koyun. Süren yaprakları birbirine değil, kenarlarına dikeceğiniz bir çubuğa bağlayın. Fazla su vermeyin. Don olayından koruyun. Baharda 1 litre suya 1 çay kaşığı kadar kimyasal gübre karıştırıp bu suyla 1-2 kez sularsanız iyi olur. Şubat-Martta çiçekleri açar. sadece dondurmayın.

Eski 06-12-2012, 23:13   #706
Ağaç Dostu

badembaba's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Sn badembaba., Frezya fazla ışık istemiyor ama sizin orası da pek karanlık. Mümkünse daha aydınlık bir yere koyun. Süren yaprakları birbirine değil, kenarlarına dikeceğiniz bir çubuğa bağlayın. Fazla su vermeyin. Don olayından koruyun. Baharda 1 litre suya 1 çay kaşığı kadar kimyasal gübre karıştırıp bu suyla 1-2 kez sularsanız iyi olur. Şubat-Martta çiçekleri açar. sadece dondurmayın.
Sayın kgursan cevabınız için çok teşekkür ederim. Bu aşırı uzayan yaprakları budasam nasıl olur acaba? çok uzadıkları için kırılmalarını engelleyemiyorum, eninde sonunda kurumalarını beklemeden kendim kırpsam ne olur?

delete61 beğendi.
Eski 08-12-2012, 19:47   #707
Ağaç Dostu.

Diyorsunuz ki bitkinin ciğerlerini söksem ne olur??!! Yaprakları dik tutmak için ne gerekirse yapın.3-4 çubuk dikerek yaklaşık yaprak yüksekliğinde 3-5 göz lü ipten bir ağ örün gözlerin içinden yükselsin yapraklar.

Eski 08-12-2012, 22:41   #708
Ağaç Dostu

badembaba's Avatar

Ben eğer kırılan yerden kesersem belki dipten daha sağlam ve geniş sürgün verir diye düşünmüştüm. Tavsiyeniz doğrultusunda saksıları direkt güneş ışığı alan aydınlık yerlere koydum. Bakalım yapraklarını kurtarabilecekmiyim... Cevabınız için teşekkür ederim.

delete61 beğendi.
Eski 24-12-2012, 23:27   #709
Ağaç Dostu

badembaba's Avatar

Sayın kgursan tavsiyelerinize uydum, frezyaları tam gün ışık alan bir yere koydum, hatta bu kış günlerinde dahi güneş kendini gösterirse bir iki saat direkt güneş ışığı alıyorlar. Bana mı öyle geliyor bilmiyorum ama artık biraz daha sağlıklılar, eskisi kadar çelimsiz değiller sanki...

Eklenen Resimler

Düzenleyen badembaba : 24-12-2012 saat 23:40 Neden: imla
Eski 24-12-2012, 23:45   #710
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-07-2010
Galeri: 12
Alıntı:
Sayın kgursan tavsiyelerinize uydum, frezyaları tam gün ışık alan, hatta bu kış gübnlerinde dahi düneş kendini gösterirse bir iki saat direkt güneş ışığı alıyorlar. Banamı öyle geliyor bilmiyorum ama artık biraz daha sağlıklılar, eskisi kadar çelimsiz değiller...
Sayın badembaba

Bağları biraz sıkı bağlamışınız gibi geldi, gevşetirseniz gövdenin kalınlaşması daha düzgün olur.

Bol çiçekli günler

adneser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2012, 23:50   #711
Ağaç Dostu

badembaba's Avatar

Efendim teşekkür ederim, size de bol çiçekli günler dilerim. Gerçi siz Antalyadasınız, çiçek özlemi pek çekmiyorsunuzdur zaten. Bağlar göründüğü kadar sıkı değil, zaten bir müddet sonra ortalardakileri kesmeyi düşünüyorum. Uyarınız için teşekkür ederim.

adneser beğendi.
Eski 26-12-2012, 21:47   #712
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Sayın kgursan tavsiyelerinize uydum, frezyaları tam gün ışık alan bir yere koydum, hatta bu kış günlerinde dahi güneş kendini gösterirse bir iki saat direkt güneş ışığı alıyorlar. Bana mı öyle geliyor bilmiyorum ama artık biraz daha sağlıklılar, eskisi kadar çelimsiz değiller sanki...
Sn badembaba., Işık iyi gelmiş. Bunları tek tek bağlama yerine, Balık ağı gibi (Gözleri 10 x10 cm ) bir ağ yapıp, her bitkinin yapraklarını bu gözlerden çıkarıp, ağı da 10-12 cm yükseklikte tutturabilirseniz (dört köşe ve ortalarına o çıtaları çakarak) daha iyi olur gibime geliyor. Bizim seralarda yaptığımızın benzeri. galiba geçmiş frezya mesajlarda 1-2 resim koymuştum. Kolay gelsin

Eski 29-12-2012, 14:18   #713
Ağaç Dostu

badembaba's Avatar

Sn. Kgursan, cevabınız için teşekkür ederim, konuyla ilgili derin tecrübe ve bilginizle bu başlığın bel kemiği durumundasınız, vakit ayırıp her soruya cevap yazmanızda büyük incelik.

Ben kokularını ilk duyduğum andan beri frezyaların aşığıyım, hatta daha öncesinde benim için nivea kremlerinin kokusu frezyanın girizgahı olmuştur.

İlk kez bu sene frezya diktim. Aşırı soğuğa dayanamadıklarını okuyunca annemin bahçesinden söküp saksıya aldım hepsini ve evime taşıdım, sonra bu saksıları bizim evde yeterli yer olmadığından annemlere götürdüm, postaladığım ilk fotoğraf oradandı. Oradaki ışık yetersiz denince bu sefer hepsini tekrar kendi evime taşıdım ve biraz yol üstü de olsa ışıklı bir yere koydum. Benim frezyalar evliya çelebiye döndü, gitgel konya altı saat...

Şimdiki aklım olsa frezyaları bahçede bırakırdım, soğuklar başlayınca üzerlerine yaprak, saman ya da saydam naylon örterdim, sanırım çok daha sağlıklı olurlardı... Acaba götürüp annemlerin orada bahçeyemi diksem tekrardan (frezyalar yanımda, bana ters ters bakıyorlar )

Bu sene soğanları söktükten sonra, seneye bahçeye dikeceğim ve tam soğuk bastırdığında bahçede korumaya alacağım inşallah. Geyve'de oluyorsa biraz korumayla Gebze'de de olması lazım...

Eski 29-12-2012, 16:51   #714
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Sn. Kgursan, cevabınız için teşekkür ederim, konuyla ilgili derin tecrübe ve bilginizle bu başlığın bel kemiği durumundasınız, vakit ayırıp her soruya cevap yazmanızda büyük incelik.

Ben kokularını ilk duyduğum andan beri frezyaların aşığıyım, hatta daha öncesinde benim için nivea kremlerinin kokusu frezyanın girizgahı olmuştur.

İlk kez bu sene frezya diktim. Aşırı soğuğa dayanamadıklarını okuyunca annemin bahçesinden söküp saksıya aldım hepsini ve evime taşıdım, sonra bu saksıları bizim evde yeterli yer olmadığından annemlere götürdüm, postaladığım ilk fotoğraf oradandı. Oradaki ışık yetersiz denince bu sefer hepsini tekrar kendi evime taşıdım ve biraz yol üstü de olsa ışıklı bir yere koydum. Benim frezyalar evliya çelebiye döndü, gitgel konya altı saat...

Şimdiki aklım olsa frezyaları bahçede bırakırdım, soğuklar başlayınca üzerlerine yaprak, saman ya da saydam naylon örterdim, sanırım çok daha sağlıklı olurlardı... Acaba götürüp annemlerin orada bahçeyemi diksem tekrardan (frezyalar yanımda, bana ters ters bakıyorlar )

Bu sene soğanları söktükten sonra, seneye bahçeye dikeceğim ve tam soğuk bastırdığında bahçede korumaya alacağım inşallah. Geyve'de oluyorsa biraz korumayla Gebze'de de olması lazım...
Sn badembaba., İçeriye almanız doğru olmuş. Frezya açıkta (bahçede) daima donar ve yetiştirilmez. Üzerine örteceğiniz şeyler de onu donlardan korumaz. Saksıda olunca dışarıya koyabilirsiniz ama don olacağı akşamlar MUTLAKA içeriye almanız lazım. Yani "Ekin iti gibi!!" başınız havada olacak ve yıldızlı parlak geceler don olacağını TAHMİN edeceksiniz ve saksıyı içeri alacaksınız. Yağışlı-yağmurlu, bulutlu havada don olmaz. Ama bazen akşamdan bulutlu olan hava sabaha karşı bulutlardan sıyrılır ve ayaza çeker.
Bunlar benim her yıl yaşadığım durumlar. Nasıl isterseniz öyle yapın ama don dan koruyun frezyaları.

Eski 07-01-2013, 12:54   #715
Ağaç Dostu

Eriklibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2012
frezya

Frezyalarımı dondan korumak için bir içeri bir dışarı gezdirip duruyorum
Kazaya kurban gitmeden hayırlısıyla çiçeklerini görebilmek ümidiyle

Name:  001.jpg
Views: 1175
Size:  36.7 KB

Name:  002.jpg
Views: 1038
Size:  39.4 KB

Eriklibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2013, 13:24   #716
Ağaç Dostu

arapsabunu's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2012
Benimkiler de 20-30 cm civarında ve 4. yapraklarını çıkarmak üzereler. Kaloriferin yanmadığı odadan kaloriferli bir odaya aldım bu sabah, üşüyüp de beni üzmesinler diye. Bir iki hafta önce çöp şişlerle destek yapmıştım yan devrilip boynu bükük durmasınlar diye. Frezya sevenlere kokularını bahar başında duyursun Allah, haydi hayırlısı...

arapsabunu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2013, 17:48   #717
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arapsabunu Mesajı Göster
Benimkiler de 20-30 cm civarında ve 4. yapraklarını çıkarmak üzereler. Kaloriferin yanmadığı odadan kaloriferli bir odaya aldım bu sabah, üşüyüp de beni üzmesinler diye. Bir iki hafta önce çöp şişlerle destek yapmıştım yan devrilip boynu bükük durmasınlar diye. Frezya sevenlere kokularını bahar başında duyursun Allah, haydi hayırlısı...
Sanırım eviniz kalöriferli. Kaloriferin yandığı odada kalırsa, Şubatta, Yanmayan odada (Serin de) kalırsa Martta çiçek açar.

Eski 07-01-2013, 17:53   #718
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eriklibahçe Mesajı Göster
Frezyalarımı dondan korumak için bir içeri bir dışarı gezdirip duruyorum
Kazaya kurban gitmeden hayırlısıyla çiçeklerini görebilmek ümidiyle

Eklenti 360113

Eklenti 360114
Tamam da DON olayı İzmir de ne zaman olur? Yani don dediğimiz sıfırın altındaki sıcaklıklardır. -1,....-5 oC gibi. Don izmirde ancak, gece Hava yıldızlı olduğu (açık) zamanlarda OLABİLİR. Ocak ve Şubatta. Bunun dışında hava kapalı, yağmurlu hatta karlı olsa sıcaklık 1-5 oC arasında bile don olmaz. ve frezya o sıcaklıklarda donmaz. Yine de tedbirli olun. 1-2 ay dona kaptırmayın. Kolay gelsin

Dumlupınar beğendi.
Eski 08-01-2013, 19:45   #719
Ağaç Dostu

Öznur's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Galeri: 2
Benim frezyalarım donmuş galiba değil mi

Eklenen Resimler

Öznur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2013, 18:26   #720
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Öznur Mesajı Göster
Benim frezyalarım donmuş galiba değil mi
Yaprakları kararmış görünüyor, alttan gelen yapraklar durumu kurtarabilir. Bu günlerde içeride bir yerde dursa iyiolur.

Dumlupınar beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024