agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-05-2007, 12:20   #1
Ağaçsever

Ashba's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Talking Lale Üretimi

Selam arkadaşlar. Saksıda yetiştirdiğim lalelerimin başlarını gereken zamanda kestim, şimdide soğanlarından 3 er tane tomurcuk veriyorlar. Bir yerde, ayrılmazlarsa asıl soğanın ölebileceğini okumuştum. Yapmam gereken işlemi açıklayabilir misiniz acaba? İntenette yeterli bilgi bulamadım.

Eklenen Resimler

Ashba Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-05-2007, 00:26   #2
Ağaç Dostu

kana06's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2007
lale yetiştirmek gerçekten keyifli, şimdilik yapabileceğiniz, uygun oranda gübre kullanarak,( hazır satılan ölçekli kullanılan gübreler ) laleler kendiliğinden sararana kadar güneşli bir yerde besleyip sulamak..... yavru soğanları ayırmayın,ana soğana zararı olmaz,lalelerin üst yaprağı geçtikten sonra, muhtemelen haziran sonunda saksıdan soğanları saklamak için çıkardığınızda ayırıp saklarsınız, ekim kasım aylarında dikeceğiniz zaman ayrı ayrı dikersiniz, ana soğanla ilgili olan durum, yanyana kalırlarsa yeterli besin alamayıp zayıf düşebilirler...her soğanın rahatça gelişebileceği genişlikte ayrıayrı dikilmesi lazım, şu aşamada yerinden oynatmayın yavrularda besin depolayamaz ana soğanda.... en güzeli kendiliğinden üst yapraklar solana kadar beslemek....

çiğdem42 beğendi.
kana06 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-05-2007, 01:52   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Kana06'nın verdiği bilgilere ek olarak saksıdan (topraktan) çıkarılan soğanları dikim zamanına kadar serin ve karanlık bir yerde saklamak gerekecek... Ben kavanoz içinde buzdolabında saklamayı başardım. Ayda bir iki kez kavanozun kapağını bir dakika kadar açarak havalandırdım.

çiğdem42 beğendi.
hassoman Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-05-2007, 18:05   #4
Ağaçsever

Ashba's Avatar

Talking

gerçekten çok teşekkür ederim. Ne üdüğünü haala tam olarak bilmediğim bite benzer böcekler tarafından 18 soğanım telef edilince bu kalanlar çok kıymetli oldu.
İlk aldığım lalede kuruduktan sonra soğanını çıkarıp saklamıştım ama oda küflenip çürümüştü. peki aynı olayı yaşamamak için ne yapabilirim?

Eski 09-10-2007, 22:17   #5
Ağaçsever

Ashba's Avatar

Sezon yeniden açılıyor ve ben yeniden sorularımla sizleri rahatsız edeceğim
Bu sene lale yetiştirmekteki ikinci senem ve ben geçen seneki kaybı yaşamak istemiyorum. Geçen sene aldığım ithal soğanları paketinde yazdığı gibi ektim (saksıya). 20 farklı cins lale soğanı ektim ve yavaştan filizlendiler.
Büyümeleri durunca toprağı biraz incelediğimde bite benzer, etrafa sıçrayan canlıları gördüm. Bir ziraatçiye sorunca bana bir ilaç sattı. (şuanda bulamadığından ismini yazamıyorum)
Neyse uzun lafın kısası ilaç işe yaramadığı gibi 20 soğandan 16'sı bahsettiğim zararlılar tarafından öldürüldü.
Torfu bol koymuştum, ondan mı oldu acaba bilemiyorum. Bu senede çok kaliteli soğanlar geçti elime ve ben onları kaybetmek istemiyorum. Çürümelerini önlemek için ne yapabilirim?

Eski 10-10-2007, 10:53   #6
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2005
Galeri: 255
Yeni sezonda başarılar dileyerek başlayayım....
Saksıda lale yetiştiriken birkaç şey önemli.... Önerilerim şunlar olabilir;
-saksının dibine mutlaka çakıl yerleştirin
-torfu kum ve kaba toprakla karıştırarak kullanın
-mümkünse saksılara dolduracağınız toprağı bir iki gün güneşte bekletin (bunun için geç olabilir)
-soğanları ektikten sonra, ilk sulamayı yapın ve ondan sonra toprağı ıslak değil NEMLİ tutun
-mümkünse saksıları serin yerde muahfaza edin, hatta en iyisi kışı balkonda geçirtin, don olan günlerse saksılarınızı kalın gazete ile örtün

kolay gelsin

Melike

çiğdem42 beğendi.
aysemelike Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-10-2007, 22:59   #7
Ağaçsever

Ashba's Avatar

teşekkür ederim Melike hanım. şu sıralarda Düzce'de havalar çok sıcak. Ekim için biraz daha beklemeliyim sanırım. Ama bahsettiğiniz gibi saksıları hazırlayacağım.

Çürümeyi önlemek için özellikle önereceğiniz bir şey var mı? Oksijenli su işe yarar mı?

Eski 15-10-2007, 09:50   #8
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Soğanlı bitkiler dış etkilere, çürümeye vs. çok dayanıklıdırlar, sağlıklı soğanlarsa hiçbirşey yapmanıza gerek yok. Yanlızca neme dikkat edin yeter, bir de ikinci yıla yetiştirecekseniz, topraktan çıkardığınızda toz mantar ilacı ile soğanı pudralamanız yeterli olur.Aslına bakarsanız kuru ve serin ortam sağlarsanız bu bile gerekli olmayabilir....
Kolay gelsin.
melike

çiğdem42 beğendi.
Eski 29-10-2007, 22:31   #9
Ağaçsever

Ashba's Avatar

Peki toprağın geçirgenliğini arttırmak için neler yapmam gerekli acaba? nadideler ekiliyor da

Eski 31-10-2007, 10:39   #10
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ashba Mesajı Göster
Peki toprağın geçirgenliğini arttırmak için neler yapmam gerekli acaba? nadideler ekiliyor da
Toprağınızın özelliklerini bilmiyorum ama geçirgen değilse kumla karıştırmanız, ekim alanının altına birkaç cm çakıl döşemeniz soğanların çürümelerini engelleyebilir...

çiğdem42 beğendi.
Eski 31-10-2007, 10:51   #11
Ağaçsever

Menderes's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Merhaba Melike Hanım
Benimde bir sorum olacak cevaplarsanız sevinirim.
Mersin bilgesinde (sıcak iklim) lale yetiştirmek mümkünmü hava kışın en fazla 7-8 dereceye düşüyor.
Saygılarımla

Menderes Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-11-2007, 19:24   #12
Ağaçsever

Ashba's Avatar

Menderes, laleleri yetiştirebilirsin. Tek sorun, kısa boylu olmaları olur.

Eski 05-11-2007, 16:19   #13
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Menderes Mesajı Göster
Merhaba Melike Hanım
Benimde bir sorum olacak cevaplarsanız sevinirim.
Mersin bilgesinde (sıcak iklim) lale yetiştirmek mümkünmü hava kışın en fazla 7-8 dereceye düşüyor.
Saygılarımla
Onur bey doğru söylüyor, küçük çiçekli ve kısa boylu laleleriniz olabilir. Ancak bu tip iklimler için soğanları belli süre düşük ısılı soğutucularda tutarak ekim yapıyorlar ve orjinal boyutta çiçek elde edebiliyorlar. Bu konuda bir zamanlar bir arkadaşımız bilgi vermişti belki forum arama sayfasından bulabilirsiniz birdeneyin derim....

Selamlar.
Melike

Eski 06-03-2008, 12:26   #14
Ağaç Dostu

altinediz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2007
Galeri: 28
Melike hanımın dediği gibi ziraat dilinde soğuklanma ihtiyacını buzdolabı soğutucu gibi yerlerde muhafaza ederek ekim zamanı geldiğinde torf ile karıştırılmış kumlu **** perlitli bir karışım içerisine ekmeniz yeterli olacaktır.
Kendim ziraat teknikeriyim ve şu anda karamanda lale üretimi ve satışı yapan özel bir şirkette çalışıyorum. Bu cevabı yazmak için geç kaldığımı görüyorum fakat bundan sonrası için geç kalmamak adına Lale ile ilgili takıldığınız yerlerde sizlere yardımcı olabilirim. Bana ulaşmanız yeterli olacaktır.
gsm: 05445502237
Saygılarımla...
Ediz ALTINDİŞ

Düzenleyen altinediz : 23-12-2008 saat 23:58
altinediz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-04-2008, 18:21   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2008
Ediz Bey benim sadece 10 adet soğanım var ve yaprakları kuruduğu için bugün saksıdan çıkardım ilk soğanlarının etrafında küçük küçük soğanlar oluşmuş şimdi ne yapmam gerekiyor? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler
Neslihan

nesli nesli Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-04-2008, 17:21   #16
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2007
Galeri: 93
Sevgili Şükran Hanım'ın verdiği ve dışardan aldığım lale ve benzeri soğanlı bitkilerin zamanı geçti. Araştırdığım kadarıyla 10-15 gün su vermeyin diyordu. İyice kuruduklarında gazete kağıdına sarıp hepsini boş bir saksıya (bulabilirsem tabi) koyup balkonda nisbeten karanlık kuytu bir yerde bir yıl uyutacağım doğru mu?

M.Sema Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 23-12-2008, 23:57   #17
Ağaç Dostu

altinediz's Avatar

Arkadaşlar özür diliyorum fakat bu mesajlarınızı yazdığınıza dair uyarı mesajı gelmediği için şans eseri sitede dolaşırken fark ettim. Mesajlarınız üzerinden 1 sezon geçmiş fakat ben yinede cevap yazmak isterim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nesli nesli Mesajı Göster
Ediz Bey benim sadece 10 adet soğanım var ve yaprakları kuruduğu için bugün saksıdan çıkardım ilk soğanlarının etrafında küçük küçük soğanlar oluşmuş şimdi ne yapmam gerekiyor? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler
Neslihan
Sayın nesli nesli;
sizin sorunuıza cevap vermeden önce artık geç olmasına rağmen benzer bir durm içerisinde olan **** karşılaşacak olan arkadaşları bilgilendirmek maksadı ile cevap vermek istiyorum.
Öncelikle yaprakları kuruduktan sonra topraktan çıkartmanız doğru bir hareklet olmuş. Böyle bir durumda isterseniz saksı içerisinde istersenizde saksıdan yani toprakdan çıkartarak karanlık ve soğuk bir yerde muhafaza ederseniz seneye de ekebilirsiniz. Fakat aynı soğanı ikinci sene ekdiğinizde önceki sene kadar verim alamayabilirsniz.
Oluşan yavruları ise yine aynı şekilde karanlık ve soğuk bir yerde bekletirseniz seneye ekim yapabilirsiniz fakat o sene çiçek vermez. o yavruların çiçek vermesi için 2 yıl kadar bir süreye ihtiyaç vardır.

Gerek yavru gerekse anaç olan soğanları toprakda (saksıda) bırakmayı düşünüyorsanız da,
yapraklarının kurumaya başladığından itibaren artık toprağa su vermemelisiniz. Aksi takdirde çürüme yapacaktır. Yine aynı şekilde saksı yı karanlık ve soğuk bir yerde muhafaza etmeniz gerekmektedir. Böylelikle gelecek sezona kendini hazırlamış olacaktır soğanlarınız.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi M.Sema Mesajı Göster
Sevgili Şükran Hanım'ın verdiği ve dışardan aldığım lale ve benzeri soğanlı bitkilerin zamanı geçti. Araştırdığım kadarıyla 10-15 gün su vermeyin diyordu. İyice kuruduklarında gazete kağıdına sarıp hepsini boş bir saksıya (bulabilirsem tabi) koyup balkonda nisbeten karanlık kuytu bir yerde bir yıl uyutacağım doğru mu?

Evet doğrudur sayın M.Sema,
Yalnız balkonunuz yeterli soğukluğa ulaşmadığı takdirde soğuklanma ihtiyaçları giderilmediği için soğanlarınız çiçek vermeyebilir. Bu hususa dikkat etmenizi öneririm. Soğanları saklayacağınız yer soğuk ve karanlık olmalıdır.
Bir başka husus ise gazete kağıdına sardığınız soğanlarınızın nem almamasına dikkat edin. Eğer nemlenirse soğanlarınız çürüyebilir.

Saygılarımla...

Eski 13-02-2009, 02:59   #18
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2009
Soğanlı Çiçekler

Bahçede yetiştirilen (saksıda değil) soğanlı çiçeklerin yaprakları kuruduktan sonra muhakkak soğanlarının topraktan çıkarılması mı gerekiyor? Hiç bir işlem yapmadan toprakta bıraksak bir dahaki yıl kendiliğinden çiçek vermezler mi?

Düzenleyen indomie : 17-02-2009 saat 01:30 Neden: yazı rengini düzeltme
indomie Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 13-02-2009, 14:04   #19
Ağaç Dostu

altinediz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi indomie Mesajı Göster
Bahçede yetiştirilen (saksıda değil) soğanlı çiçeklerin yaprakları kuruduktan sonra muhakkak soğanlarının topraktan çıkarılması mı gerekiyor? Hiç bir işlem yapmadan toprakta bıraksak bir dahaki yıl kendiliğinden çiçek vermezler mi?
Evet. Topraktan çıkartmanız gerekmetedir. Aksi takdirde çürüme söz konusu olabilmektedir.

Eski 27-02-2009, 15:04   #20
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Selam,

Lale serini sever. Kuzey cephelere, günün yarısını gölgede geçiren yerlere dikerseniz daha iyi olur.

Douglas Fir Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-02-2009, 15:12   #21
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Selam, eğer toprağınızın drenajı iyi ya da perlit içeriyorsa soğanlar kışı toprakta geçirebilir. Hatta önümüzdeki sene için güç toplamaları için bu daha iyi olur. Çıkarılıp saklandıkları zaman ertesi sene iyi açmıyorlar.

Douglas Fir Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-03-2009, 01:00   #22
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Aslında bu konunun soğanlı bitkiler bölümünde tartışılması gerektiğini düşünüyorum. Soğanlı bitkiler bölümünde çiçek soğanı üretimi ve depolaması ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz

kgursan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-10-2009, 23:10   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-10-2009
Arkadaşlar bende lale soğanlarımı koçtaştan aldım ve ordan aldığım,çiçek toprağına ektim,yukarda torfu fazla kullandığı için birinin lalelerinin öldüğünü okudum.
Aldığım toprakta lale olmaz mı, içime kurt düştü...ilk defa ekmiştimde

cobaindyg Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-02-2010, 09:14   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2009
lale

Merhaba...
Ankarada oturuyorum bahçeye ekim ayında lale soğanı ektim. Şu anda 3-4 cm filizlendiler. Ankara daha çok soğuk erken çıkmalarının bir zararı olur mu ne yapabilirim.

tan2000 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-02-2010, 09:43   #25
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tan2000 Mesajı Göster
Merhaba...
Ankarada oturuyorum bahçeye ekim ayında lale soğanı ektim. Şu anda 3-4 cm filizlendiler. Ankara daha çok soğuk erken çıkmalarının bir zararı olur mu ne yapabilirim.
Tam mevsimidir. Şimdi zaten büyümeleri lazım. Siz soğuklara bakmayın. Soğuklar biter bitmez çiçeklerini göreceğiz. Bendekilerin son fotoğrafları.

Eklenen Resimler

çiğdem42 beğendi.

Düzenleyen k_donmez : 12-02-2010 saat 15:36 Neden: fotoğraf eklendi
k_donmez Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-02-2010, 17:12   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2009
Teşekkür ederim endişe etmeme gerek yok anladığım kadarıyla.

tan2000 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-02-2010, 22:05   #27
Ağaç Dostu

justice's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2010
ben tecrübelerimden şunu gördümki lale serin ve gölge,loş hatta karanlık ortamda daha hızlı kök verme ve boy atma eğilimi gösteriyor yanılıyorsam düzeltin...
Name:  DSC04477.JPG
Views: 5161
Size:  64.9 KB

Name:  DSC04472.JPG
Views: 5898
Size:  48.0 KB

Name:  DSC04478.JPG
Views: 5186
Size:  63.7 KB

Name:  DSC04479.JPG
Views: 5129
Size:  58.8 KB

Name:  DSC04480.JPG
Views: 5222
Size:  66.5 KB

justice Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-02-2010, 22:08   #28
Ağaç Dostu

justice's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2010
hatta nem dengesi için fazla sulamada bazı zararlı parazit ve organizmaların kök dibinde oluştuğunu gözlemledim..sanırım fazla sulamadan kaçınmak gerekli..

Name:  DSC04481.JPG
Views: 4975
Size:  58.3 KB

Name:  DSC04482.JPG
Views: 5103
Size:  65.5 KB

Name:  DSC03207.JPG
Views: 5110
Size:  36.3 KB

çiğdem42 beğendi.
justice Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 21-04-2011, 12:34   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-11-2008
Lale

Aldığım lalelerin çiçekleri koptu , sadece yaprak ve sapları kaldı.
Soğanları tekrar kullanabilmek için sulamayı bırakıp kurumaya bırakmam mı gerekiyor ?

nejatb Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 28-12-2011, 16:01   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2011
bu lelerim açmıyorve soğanları çok büyük acaba neden birde yeni kök bile vermiyorlar ben bu normalde bu kadar büyük olmuyor soğanlar sanırım

useful Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024