agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni812Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-04-2007, 23:56   #1
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
Galla çiçeği

Galla çiçeği gölge ortamda çiçek açar mı,güneşli ortamı daha mı çok seviyor kararsız kaldım.Çiçeklerini spatifulumun çiçeklerine çok benzetiyorum.Spatifulumun yetiştiği gibi aydınlık ortam acaba daha mı iyi sonuç verir.

Ela Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2007, 13:35   #2
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Galla bitkisi hakkında bilgi;

"Bu gösterişli bitki kesinlikle bahçeye ayrı bir hava verir. Suyu çok sevdiği için havuz kenarlarına veya fazla sulak yerlere dikilebilir. Son zamanlarda çok değişik renklerde gala üretilmekle beraber dış mekan için en dayanıklı olan beyaz çiçeklilerdir.

Rizomları yaz sonuna doğru ayrılarak humuslu toprakla doldurulmuş bir saksıya dikilir. Üzerinde yaprağı olabilir. Önceleri az sulanır. Bitki büyümeye başlayınca artırılır.Saksıda yetişebilir. Yahut humuslu toprağa bahçeye de dikilebilir. Bahar ve yaz boyunca çiçekleri geçene kadar toprağı hep ıslak tutulmalıdır. Daha sonra suyu azaltılır."

Kaynak: http://www.humeyraozdamar.net/soganli2.htm#gala

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2008, 20:53   #3
Ağaç Dostu

handanhanım's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Sevgili Ela, bende de var bir tane aydınlık olunca daha güzel açıyor. Benimki şimdi gölgede kaldı ağacın altına açmıyor.

handanhanım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2008, 12:54   #4
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Lale gibi bunun da soğanlarını topraktan çıkarmak gerekiyor mu?

İstanbul'da bahçeye ekilebilir mi?

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2008, 14:57   #5
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Galeri: 35
Merhaba, soğanları topraktan çıkartmanız gerekmiyor. Yıılar boyunca orda kalabilirler, kendiliğinden çoğalıyorlar. İstanbul'da da sanırım bahçede yetiştirebilirsiniz. Yazın çok bol su istiyorlar. Gölge yerleri seviyorlar diye biliyorum. Ben kendi bahçemde ağaç altına diktim. Güneş direkt gelirse yapraklar yanıyor.
Özellikle Hollanda da renk renk açanlarını üretmişler. Sarı, kırmızı, mor... Türkiye'de beyaz bulunuyor sadece. Benim en sevdiğim çiçeklerden biridir. Bence onun asaleti hiçbirinde yok

Koyu yeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2008, 15:16   #6
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Biraz resim ekleyeyim de gözümüz bayram etsin. Bu arada sanırım bu çiçeğin adının doğru yazılışı Kalla. İnanılmaz güzel bir bordo ve pembe de yapmışlar ama resim bulamadım şimdi.

Bu arada yetiştirenler bilirler bu beyaz çiçeğin koyu yeşil yaprakların arasından başını uzatıp bir açışı var ki gerçekten görmeye değer bir güzellik bence.

Eklenen Resimler

Eski 29-01-2008, 15:19   #7
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Küçük bir ek: Hollanda da yaşayan biriyle tanışmıştım çiçek yetiştiricisiydi. Bu çiçeği ev içinde de rahatlıkla yetiştirebileceğimi söylemişti. Bahçesi olmayan arkadaşlara duyurulur

Eski 29-01-2008, 17:34   #8
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Zamanı geçince yaprakları da gidiyor mu lale vs.. gibi?

Çok hoş bir çiçek, nereye dikmeli diye düşünüyorum da durumuna göre karar vericem

Eski 29-01-2008, 17:51   #9
Ağaç Dostu

günsu's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2007
Benim bir türlü üç yapraktan fazla büyütemediğim çiçeğim, sonunda ölmüştüKokusu varmı acaba

günsu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2008, 18:42   #10
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Kokusuz, ama görüntü harika. Bol su ve gölge bir yer **** az güneş alan bir yer mesela sadece sabah. Benimkiler ortancaların yanındalar örneğin. Yapraklar tamamen kaybolmadı ama biraz azaldı. Bir de büyük ve güçlü görünmesine karşın yapraklar narin epey. Rüzgar **** yaramaz kediler yüzünden çabuk kırılabiliyor. Esintisiz bir köşeyi tercih etmenizi öneririm.

Eski 29-01-2008, 18:45   #11
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Benimkiler çok güzel şımarmışlardı bir kısmını mandalar yedi burda sürüyle var büyük saksımı seraya aldım ama geçengün olan donlardan yprakları biraz etkilendi yaza canlanır diye ümid ediyorum.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2008, 19:42   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-04-2007
Vaay demek adı galla çiçegiymiş. Bizde ben bildim bileli var bu çiçekten beyaz olanından. Bahçede. kışın yaprakları geçiyor ama yinede güneşi görünce resmen yerden fışkırıyorlar ok gibi. Kökleri yumrulu ,kokularıda çok güzel ama renkli olanları da muhteşem görunuyor renkı olanlarından yetstren var mı?? Bizdeki beyaz olan rahat 20 yıllık kökü...

A.Şahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2008, 21:34   #13
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Benimde bahçemde beyaz calla var. Biz Kıbrıs'ta Zambak veya Kaymak Tabağı da deriz. Geçen yıl kırmızı renkli calla rizozomu almıştım. Çok özenmeme rağmen yetiştiremedim. Benim gibi birçok arkadaşım da uğraştılar ancak henüz yetiştirenini görmedim.

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2008, 11:36   #14
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Botanik bahçesinin bahçıvanı renkli olanların pek dayanıklı olmadığını söylemişti bana.
Bizim arka bahçede de sanırım en az 25 yıllık kalla'lar var. Aslında çok dayanıklı kolay pes etmeyen bir çiçek.

Eski 30-01-2008, 15:05   #15
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-04-2007
Bende de beyaz gala var,soğuğa dayanıklı bir bitki.Geçen sene mısır çarşısının yanındaki çiçekçiden kırmızı,sarı çiçekli gala yumrulardan aldım,yapraklandı ama çiçek vermedi.

flyactivediver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2008, 17:56   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-08-2007
Ben bu guzel cicegi gecen seneden beri yetiştiriyorum soganlarını bauhaseden almıştım.sarı-kırmızı- pembe ve beyaz var. ben sorun yaşamadım saksıda oldugu halde üstelik ben aldıgımda ekim zamanıda gecmisti. buna ragmen ciceklendiler.

beyaz orkide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2008, 18:00   #17
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Birkaç güzellik daha ekliyim. Belki bahçelerdeki callalar çoğalır böylece
Karışık renklisini de yetiştirmişler. Keşke bulabilsek.
Cimbomlular için de sarı-kırmızı

Eklenen Resimler

abk, mandalinci ve vildan25 beğendi.
Eski 31-01-2008, 09:52   #18
Ağaç Dostu

fatmadundar's Avatar

Giriş Tarihi: 16-08-2007
Galeri: 82
Evet renklileri de çok güzel.Umarım renkliler de çoğalır Türkiye'de.Bugüne kadar sadece beyazını gördük.Onun için biz de bunun yöresel adı "Yoğurt Kepçesi" .

Resimleri koymakla çok iyi yapmışsın Koyu Yeşil.Herkesin dikkatini çekmesi bakımından.
Çok kolay çoğalan bir çiçek.Annem bahçesindekileri sık sık seyreltir.Geçtiğimiz sonbaharda ben de getirdim apartmanın bahçesine diktim.

fatmadundar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2008, 01:08   #19
Ağaç Dostu

Sergül's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2007
Koyu Yeşil, tebrikler harika renkleri var.Daha önce beyaz haricinde görmemiştim. Evimizin duvar dibinde var,belkide ilgilenilmeyen tek çiçek.Buna rağmen her yıl bolca çiçek açarlar.

Sergül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2008, 02:04   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
Birkaç sene önce sarı ve pembesini almıştım, ama renklilerin çiçekleri daha küçük oluyor.

Eklenen Resimler

Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2008, 08:01   #21
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili Ferda, ben de sarılarından almıştım. Ilk 2 sene bayağı büyük açtılar (saksıda) sonra yavaş yavaş çiçekleri küçüldü daha sonrada kayboldular. Saksıyı boşalttığımda hiçbir soğana rastlamadım. Toprak ana onları halletti galiba.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2008, 03:21   #22
Ağaç Dostu

venus's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2008
Arkadaslar ben daha yeni Bauhaus'a gittim 2gun once Beylikduzu'nde halen kırmızı ,sarı ,ebruli mor ve yesil beyaz renli olmak uzere pembe bu sene yok goremedim ancak oradan halen temin edebilirsiniz.Gecen sene babama hediye olarak aldıgım kalla halk dilinde gala cicegi mor renkliydi tam 3 tane cicek acti darısı bu senenin basına hem bu sene diger renkleride aldım bakalım ama sanırım buyutmede bakımında bir zorluk yok saygılar

venus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2008, 14:21   #23
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Hangi aylarda çiçek açıyor? Lale,sümbül gibi bir kez açıp geçiyor mu yoksa yaz boyunca çiçekli mi kalıyor?

abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2008, 11:12   #24
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Aslında pahalı bence. Tabi ithal olduğu düşünülürse ve zor bulunduğu....
Abk, Calla ilkbaharda çiçek açmaya başlar ve bütün yaz çiçek açar, biri solarken diğeri açar. Bende şu anda aynı kökten 5-6 çiçek aqçmak üzere ve çiçekleri de epey uzun süre dayanıyor. Öyle çabuk solmuyor.

abk ve kupecim beğendi.
Eski 13-04-2008, 00:23   #25
Ağaç Dostu

Oyaman's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 12
Bende de bir adet Kalla var . Asya Lalenin 100 soğanlık paketinden çıktı ve bu çiçekle ilk defa tanışacağım . Saksıya dikmiştim ancak yazılanları okuyunca ve sağlam bir bitki öğrendikten sonra hemen yarın bahçemde yerini ayıracağım . Bilgi
veren arkadaşların tamamına çok teşekkür ederim .

Oyaman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2008, 14:15   #26
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Koyu yeşil Mesajı Göster
Aslında pahalı bence. Tabi ithal olduğu düşünülürse ve zor bulunduğu....
Abk, Calla ilkbaharda çiçek açmaya başlar ve bütün yaz çiçek açar, biri solarken diğeri açar. Bende şu anda aynı kökten 5-6 çiçek aqçmak üzere ve çiçekleri de epey uzun süre dayanıyor. Öyle çabuk solmuyor.
Bana fidanlıkta, bu mevsim açtığını sonra açmadığını söylediler. Ama yaprakları her mevsim yeşil kalıyormuş dediler. Çiçekler yeni tırdan inmişti. Belki de tam bilgi sahibi değillerdi.

Eski 13-04-2008, 14:18   #27
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Benim geçen ekim ayında bahçeme diktiğim beyaz Gala'larım çiçeklendi. Geçen yıl aldığım kırmızı gala eriyip gidince bu yıl onlardan tekrar denemedim ama beyazlar yüzümü güldürdü. Fotoğraflarını ekleyeceğim.
Sevgili limon dediğin gibi çiçekleri geçtikten sonra yeşil yaprakları hep yeşil kalıyor.

Eski 13-04-2008, 17:46   #28
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Botanik bahçesindeki görevliye birkaç ay önce renkli calla olup olmadığını sorduğumda bana renklilerin ithal olduğunu ve çok dayanıklı olmadıklarını söylemişti. Ama Hollanda da çiçekçiçilik yapan biriyle sohbetimde de kışın saksıda ev içinde, yazın balkonda **** bahçede rahatça yaşayabileceğini söyledi. Benim fikrimce, beyaz callalar yerli olduğundan çok dayanıklı yaz-kış bahçede yaşıyorlar. Ama renkli callalar ithal olduğundan büyük saksılara ekmek daha sağlıklı olacak. Bu nedenle ben de Bim'den aldığım sarı calla soğanlarını büyük saksılara ektim. Bugün meraktan kontrol ettim. Epey köklenmişler Yazı balkonda kışı da ev içinde geçirmelerini planlıyorum. Tabii bu ilk renkli calla denemem olacak...Biraz uzun oldu ama demek istediğim beyaz callalar ile renkliler arasında bakım ve yaşam şartlarında değişiklik var sanırım. Mesela beyazlar yaz boyu çiçek açıyor acaba renkliler gerçekten bir kere mi açacak? Görücez hepberaber

Eski 13-04-2008, 20:30   #29
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

İşte benim Gala'larımdan biri...

Eklenen Resimler

abk beğendi.
Eski 13-04-2008, 21:36   #30
dal
Ağaç Dostu

dal's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2007
Çok güzel açmış negüzel..Benimkiler yapraklanıyor ama ****** Ankara'da biraz daha geç açıyor.Birde bizim galla çiçeğimiz biraz daha küçük ve kokuyor.

dal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024