agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni8299Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-04-2012, 11:37   #1261
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Kokulu katmerli nergis: Double Daffodil Erlicheer

Büyük saksımda 3-4 tomurcuk hariç hemen hepsi açtılar...

Eklenen Resimler

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2012, 11:45   #1262
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Oy oy maşallah )

Bize gelecek nergisler bunlar değil mi?

Bir de o saksı karışımında neler var toprak olarak sayın pria biz de aynısını yapalım da böyle açsınlar. İştahım kabardı

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2012, 11:55   #1263
Ağaç Dostu

yeşillim's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2008
Galeri: 14
Benim iki tane büyük saksım var. Soğanların gelip gelişip kokusunu almayı öyle hayal ediyorum ki senelerdir.. Büyük bir heyecan!

pria beğendi.
yeşillim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2012, 12:06   #1264
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Sayın Sûz-i Dilârâ...sayın yeşillim..

Bu saksı aslında nergisler için çok büyük..daha az derin bir saksıda da böyle gelişebilirlerdi..
Fakat, daha önce de dediğim gibi benim bu saksımda asıl büyütmeye çalıştığım bir hünnap fidanı var..ayrıca nergisler haziranda kurumaya yüz tuttuklarında bu saksıya 5 adet kahvaltılık kıl biber ekiyorum..yani bir saksıda 3 çeşit bitki yetişiyor ve saksı 12 ay boş kalmıyor..

Bu saksıda hiçbir kimyasal gübre yok..1/3 iyi toprak + 1/3 torf + 1/3 çok iyi yanmış koyun gübresi var..ara ara koyun gübresi takviyesi yapıyorum..mesela biberleri ekince..

Yeterki aşağıdaki linkteki önemli uyarılara dikkat edin, sizler de aynen bunlar gibi güzellikleri kolayca elde edebilirsiniz:

http://www.agaclar.net/forum/901751-post2.htm

yeşillim beğendi.

Düzenleyen pria : 01-04-2012 saat 16:08
Eski 01-04-2012, 19:35   #1265
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Sayın pria nergislerim bu yıl harika oldu.Özellikle karabuurn nergislerimin kokusunu doya doya alabildim.Bu arada sizden aldıklarım da muhtaşem görüntüsü ve nefis kokusuyla bizleri sevindirdi.Karaburun nergislerimi bu yıl kasımda ektim.Havalar aniden soğuduğu ve az az yağış olduğundan fazla filizlenemdiler.Sonra yağışlar artıp kar da yağınca ve de neredeyse 2 ay bahçemde kaldığı için başlarını çıkaramadılar.Havaların ısınmadı ile nergisleri filizlenmeye başladı ve de çiçek açmaya başladı.Çiçek açmayan nergisim yok gibi desem doğrudur.Bol bol kestim ve vazoya ıslatıp kokusunu doya doya aldım.
Siznkileri de resimledim.Siznkiler de ise epey yavru olduğunu gördüm.Nefis koku ve görünüm.Benim görüşüme göre iki nergis kıyaslanamaz.İkisinin de ayrı kokusu var.İkisini de behçemin olmazsa olmazları arasına aldım.Tekrar bize bu çiçeği tanıştırdığınız için sonsuz teşekkürler.

Eklenen Resimler

Düzenleyen hocam100 : 01-04-2012 saat 20:21
hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2012, 21:18   #1266
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-05-2011
Sayın Hocam100, toplu halde kokularını düşünemiyorum, görsellik harika ellerinize sağlık.

Bizim de karaburun nergislerimiz olsun.

alanur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2012, 22:13   #1267
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alanur Mesajı Göster
Sayın Hocam100, toplu halde kokularını düşünemiyorum, görsellik harika ellerinize sağlık.

Bizim de karaburun nergislerimiz olsun.
Sayın alanur..

Ben sayın Hocam100'den 3 yıl önce 100 adet Karaburun nergisi soğanı satın almıştım..
Bunlar erkenci çeşit..aralık sonları ocak ayı başlarında çiçek verirler..
İlk yıl biraz çiçeklerini gördüm..ikinci yıl yavrularını ayırdım..200 kök falan oldular..
Ama gelin görün ki, bu yıl 200 soğandan 5 çiçek görebildim..
İstanbul'da ise soğuklama yapıp saksıya ektim 20 adet kadar..tek bir çiçek vermediler..
Yine sizin gibi bu nergislere ilgi duyan bir kişiye ücretsiz olarak 20 adet gönderdim..o da çiçek alamadı ve söküp attı..
Yani kısacası..ben bu Karaburun nergisleri için elimden gelen herşeyi yapıp denedim..bir türlü verimli çiçek alamadım..
ve..bıktım bunlardan..bir korkum da şu: Bunlarda nematod (kök çürüklüğü) hastalığı da var..ödüm patlıyor bu hastalığın benim Double Daffodil Erlicheer nergislerime bulaşmasından..

Aslında güzel kokuları var..ama çiçek verimleri çok çok az..bir yıl bekleyip te çiçek alamamak ta çok kötü..

Bu sene fidanlığımdaki 200 adet Karaburun soğanını sökeceğim..çöpe atacağım kısacası..
Tavsiye etmem ama, illa bizde deneyelim diyen olursa bunları ücretsiz olarak gönderebilirim..

Kıbrıs_Doga beğendi.
Eski 01-04-2012, 22:52   #1268
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hocam100 Mesajı Göster
Adnan bey benim nergisler bu yıl 30 cm karın altında kaldı.Bakalım nasıl olacak.Çiçek açabilecek mi.Karaburunlar açamaz ama sizden aldıklarım 1 cm filizlenmişti öylece kaldı.
Sevgili Hocam..

Karaburun nergislerinizi kasım ayında ektiğinizi söylemiştiniz..
Yukarıda alıntı yaptığım mesajınızı 13 ocakta yazmışsınız..ve 17 ocakta da aşağıdaki mesajı yazmışsınız:

Nergis

Kasım ayında ektiğiniz bu Karaburun nergisleri, bunlardan umudu kestiğiniz 17 ocakta oldukça boylanıp çiçek saplarını göstermiş olmaları gerekirdi ve 17 ocakta Denizli Acıpayam'ın -11 soğuğunda bunların kavrulduğunu tahmin ediyordum ve üzülmüştüm..Çünkü bu Karaburun'ların ne yaprakları nede çiçek sapları bu soğuklara dayanamaz..Ki, ocaktan sonrada sert soğuk ve donlar devam etti..
Bunlar erkenci çeşit..Kasım başlarında ekildiği zaman en geç ocak ayı ortalarında çiçeklenirler..

Siz daha önceki aylarda bunları yazmışken, bugün yazdığınız mesajınızda Karaburun nergislerinin açtığından bahsetmenizi hayretle okudum.

Düzenleyen pria : 02-04-2012 saat 00:08
Eski 01-04-2012, 23:35   #1269
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Sayın pria nergislerim bu yıl harika oldu..Bu arada sizden aldıklarım da muhtaşem görüntüsü ve nefis kokusuyla bizleri sevindirdi.Sizinkileri de resimledim.Sizinkiler de ise epey yavru olduğunu gördüm.Nefis koku ve görünüm.Tekrar bize bu çiçeği tanıştırdığınız için sonsuz teşekkürler.
Benden satın aldığınız double daffodil erlicheer'leri çok çok güzel üretiyorsunuz sevgili Hocam..
Fotoğraflarınız harika..
Güzel sözleriniz için bende teşekkür ediyorum..

Eski 02-04-2012, 02:52   #1270
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2011
Sayın Hocam100,
her ne kadar da Sayın Adnan ağabeyimizin dediği gibi bunların erkenci bir çeşit olduğunu ve fazla soğuktan hoşlanmadığını bilsekte, acaba bu seneki bol çiçek açışının sebebini soğuklara bağlayabilirmiyiz? Bunu denemek acaba nasıl olur? Benim bulunduğum bölge itibari ile sanırım sizlerin bölgenizden daha soğuk olmalı.

Sayın Adnan Ağabeyim,
bu güne kadar karaburun nergisine bölgemde ki soğuk iklim sebebi ile ilgi duymuyordum. Ancak şimdi deneme maksadı ile ilgi duymaya başladım. Soğan söküm zamanı geldiğinde sizden bu nergisten talepte bulunacağım mümkünse. Kimbilir bakarsınız yıllardır bilinen bir tabu yıkılır ve soğuk iklimde daha iyi verim alınır.

wellness Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2012, 09:52   #1271
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi wellness Mesajı Göster
Sayın Adnan Ağabeyim,
bu güne kadar karaburun nergisine bölgemde ki soğuk iklim sebebi ile ilgi duymuyordum. Ancak şimdi deneme maksadı ile ilgi duymaya başladım. Soğan söküm zamanı geldiğinde sizden bu nergisten talepte bulunacağım mümkünse. Kimbilir bakarsınız yıllardır bilinen bir tabu yıkılır ve soğuk iklimde daha iyi verim alınır.
Benim bu çiçek verimi çok çok az olan Karaburun nergislerinden kurtulmak istememin asıl nedeni onlarda sık sık rastladığım nematod (kök çürümesi) hastalığıdır..

Nergis

Bu yüzden onlar fidanlığımda benim double daffodillerden biraz uzak yerde olmalarına rağmen onlardaki nematodun el teması, çapa, çepin vasıtasıylada bulaşabileceğinden de çekiniyorum..

Sevgili wellness..Mademki illa istiyorsunuz, sizede gönderirim..
Ama yarın öbürgün bunlardan dolayı benden satın alacağınız double daffodiller de hastalanır ve çürürlerse sorumluluk kabul etmem.

Eski 02-04-2012, 10:17   #1272
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2011
Merhaba Adnan Ağabeyim,
tüm verilen bilgilere rağmen ve yapılan uyarılara rağmen, bir insanın kendi uygulamalarından dolayı başkalarını sorumlu tutmasından nefret ederim. Bu ahlaksızlık olur. Şuana kadar gerek karaburun nergisleri ve gerekse diğer nergisler ve hastalıkları ve bakımı konusunda gerek ağaçlar.net ten sizlerden ve gerekse başka sitelerden bir çok araştırma yaptım. Karaburunlar hakkında önemle soğan sak nematodundan bahsediliyor akademik araştırmalarda. Bunların hepsinden haberdarım. Artık eğer bu hastalıktan muzdarip olursam bunun yegane sorumlusu kendim olacağım. Bunun bilincindeyim.
Uyarılarınız için çok teşekkür ederim.

wellness Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2012, 10:55   #1273
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Bu da son güzelimiz

Eklenen Resimler

Andora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2012, 10:59   #1274
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Arkadaşımın verdiği nergis soğanlarının çiçeği böyle açacak. Cinsi hakkında bilgi sahibi olan var mı acaba?

Name:  nergis.JPG
Views: 1457
Size:  21.0 KB

Double Daffodil yaşamadı bu arada.

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2012, 11:09   #1275
Ağaç Dostu

sarigoz's Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2009
Galeri: 26
Sayin SDurul hanim.
Emin degilim,fakat Winston Churchill turu olabilir.
Daha iyi bilen arkadaslar belki yanlisimi duzeltir.Ben o turden aldim zira..1 Nisan sakasi gibi bir de kar gordu nergizlerim ve butun diger ektiklerim

Sevgi Durul beğendi.
sarigoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2012, 11:44   #1276
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Double Daffodil yaşamadı bu arada.
Sayın SDurul..

Aman yanlış bir algılama olmasın..Sizin double daffodil diye satın aldığınız nergis soğanı benden değil..siz daha önce belirttiniz ama ben bir kez daha hatırlatayım; siz o soğanı sayın Mutlu Kutlu'dan satın aldınız..
Aldığınız soğan double daffodil erlicheer mi, değil mi sorusuna gelince..

Ben sayın Mutlu Kutlu beyin internet sayfasından o soğanın resminin bulunduğu sayfayı aşağıya ekliyorum:

Kod:so04 Beyaz katmerli nergis - Double Daffodil Erlicheer. Dikime hazır sağlıklı soğan şeklinde (aralık-şubat arası çiçek açacak) | Sonbaharda dikilmesi gereken soğan ve yumrular

Bu mesajı okuyanlar, hem bu başlıkta bol miktarda bulunan double daffodil erlicheer fotolarına baksınlar, birde sayın Mutlu beyin satış sayfasındaki fotoya bakıp karar versinler..
Mutlu bey bunlar için ''aralık şubat arası açarlar'' demiş ama bu nergisler asla aralık ayında falan açmaz..genelde martta açarlar..

Eski 02-04-2012, 13:15   #1277
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Sonbaharda sayın Mutlu Kutlu'dan aldığım nergislerden Double Daffodil Erlicheer cinsi nergisim diğerlerinden önce yaprak çıkardı. Fakat diğerleri büyümeye devam ederken Double Daffodilin yaprakları giderek sarardı.

Bugün soğanı topraktan çıkardım, soğan yumuşamış ve yeşil küfle kaplanmıştı. Soğanın kabuklarını soyarak içindeki sağlam kısma ulaştım. Çürük köklerini temizledim, hiç kök kalmadı. Bu arada soğan iyice küçüldü. Kardelen soğanı kadar kaldı. Soğanın kurtulup kurtulmadığı hakkındaki yorumları bekliyorum.
Sayın pria, ben alıntıladığım mesajımda bahse konu nergisi kimden aldığımı yazmıştım zaten.

Hiç kimse yanlış anlamasın, kaybettiğim Double Daffodil Erlicheer cinsi nergis soğanını sayın Mutlu Kutlu'dan almıştım. Bunun için satın aldığım kişiyi suçlayamam, belki sulama hatası ile küflenmiş ve çürümüş olabilir.

Verdiğiniz linkteki fotoğraflar, Double Daffodil'e benzemiyor aslında. Bunun cevabını sayın Mutlu Kutlu verebilir, diye düşünüyorum.

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2012, 20:02   #1278
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Adnan bey ben bir türlü anlayamadım verdiğim nergisler niye sizde açmıyor.İnanın bu yıl ekltiğim tüm nergisler çiçek açtı diğebilirm.Bunun soğuklama ile ilgisi var diğe düşünüyorum.Ayrıca ben gayet geç ekiyorum.Bu yıl kasım ortası ektim.Neredeyse nergislerim 2 cm kendiliğinden filizlenmişti.Geçen senelerde erken ekip su vermiştim.Filizlenmiş kışa 5 cm boyla başlamıştı.Havaların nemli ve ılık gitmesi sonucu nergisler çamak için ocak sonu hazırlanmış derken havalar soğumuş ve tabi kar yağmıştı.Ben üzerine örterek kurtarmıştım.Ama bu yıl farklı.Geçmiş mesajımda yazdığım gibi 3 cm filizle kaldılar.Marta hızla filizlenip çiçek açtılar.

Eklenen Resimler

Eski 02-04-2012, 20:27   #1279
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Bunlar da sizden aldıklarımın son halleri:

Eklenen Resimler

Eski 02-04-2012, 21:03   #1280
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Sayın Pria,
Benim nergislerim,
Name:  IMG_4084+.JPG
Views: 1629
Size:  55.7 KB
Name:  IMG_4085+.JPG
Views: 1603
Size:  57.6 KB
Tomurcukların tamamını görüntüleyemedim.
Name:  IMG_4211+.JPG
Views: 1705
Size:  46.9 KB
Aşağıdaki gibi minikler var.
Name:  IMG_4214+.JPG
Views: 1581
Size:  31.8 KB
Galiba artık açmalarını bekleyeceğim.
Name:  IMG_4252+.JPG
Views: 1576
Size:  37.1 KB

Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2012, 21:26   #1281
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Sevgili Hocam..

Karaburun nergislerinizi kasım ayında ektiğinizi söylemiştiniz..
Yukarıda alıntı yaptığım mesajınızı 13 ocakta yazmışsınız..ve 17 ocakta da aşağıdaki mesajı yazmışsınız:

Nergis

Kasım ayında ektiğiniz bu Karaburun nergisleri, bunlardan umudu kestiğiniz 17 ocakta oldukça boylanıp çiçek saplarını göstermiş olmaları gerekirdi ve 17 ocakta Denizli Acıpayam'ın -11 soğuğunda bunların kavrulduğunu tahmin ediyordum ve üzülmüştüm..Çünkü bu Karaburun'ların ne yaprakları nede çiçek sapları bu soğuklara dayanamaz..Ki, ocaktan sonrada sert soğuk ve donlar devam etti..
Bunlar erkenci çeşit..Kasım başlarında ekildiği zaman en geç ocak ayı ortalarında çiçeklenirler..

Siz daha önceki aylarda bunları yazmışken, bugün yazdığınız mesajınızda Karaburun nergislerinin açtığından bahsetmenizi hayretle okudum.
Adnan bey bu mesajınızı okumamadan mesaj yazmışım.Bu yıl iklim garipti ki bitkiler bile şaşırdı.Kasım ayında ekilen nergisler filizlenemeden yani tepelerini gösteremeden soğuklar başladı ardından da kar.Yani yapraklarını çıkaramadan kar altında kaldı.O yüzden çektiğim resimde uçlarda çok az bir yanık var.Geçen seneki durum olmadı yani.Bu arada havalar ısınmaya karlar da erimeye başladı Nergisler 2 cm dışarıya çıktı öylece bekledi.Mart geldi hızla büyüdü.Ve Mart 15 açmaya başladı ki hala bugün dahi açanlar vardı bir vazoluk topladım.Yani bu nergisin çiçeği böyle ısı ile geç açtırılabilir.Bu arada acıpayam Bu yıl -18 i gördü.

Eski 02-04-2012, 21:29   #1282
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi wellness Mesajı Göster
Sayın Hocam100,
her ne kadar da Sayın Adnan ağabeyimizin dediği gibi bunların erkenci bir çeşit olduğunu ve fazla soğuktan hoşlanmadığını bilsekte, acaba bu seneki bol çiçek açışının sebebini soğuklara bağlayabilirmiyiz? Bunu denemek acaba nasıl olur? Benim bulunduğum bölge itibari ile sanırım sizlerin bölgenizden daha soğuk olmalı.

Sayın Adnan Ağabeyim,
Benim zorunlu iklimle denemelerim size belki tecrube olur.Bu çiçeği geç ekmek en iyisi yoksa yaprağı pırasa gibi büyüyüp çiçek açması az oluyor.

Eski 02-04-2012, 23:08   #1283
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
.Bu çiçeği geç ekmek en iyisi yoksa yaprağı pırasa gibi büyüyüp çiçek açması az oluyor.
Mevlût Bey..
Ha eylül ayı sonunda ha kasım ortasında eksen ne farkeder?Bunun çiçek verimine ne etkisi olur ki?
Bir nergis soğanı gelecek yılın çiçek tomurcuğunu zaten yaza girerken ve sonbahara kadar olan dinlenme döneminde hazırlıyor..
Bu uyku döneminde çiçek tomurcuğu hazırlığını yapamamış bir nergis soğanını siz geç ektiğinizde de artık yapamaz bunu..
Yani, mayıs-haziran-temmuz-ağustos-eylül aylarında gelecek yılın çiçek tomurcuğu oluşumu hazırlanır..Bakın sayın kgursan bu durumu ne güzel anlatmış:

Nergis

Eğer bu aylarda hazırlayamamışsa, siz onu istediğiniz kadar geç ekin, artık çiçek veremez o..
Karaburun nergisi zor bir tür..

Düzenleyen pria : 03-04-2012 saat 00:23
Eski 02-04-2012, 23:33   #1284
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Adnan bey ben bir türlü anlayamadım verdiğim nergisler niye sizde açmıyor..
Mevlût Bey..
Bu konuda yalnız değilim..Bakın sizden Karaburun nergisi alıpta aynen benim durumumda olanlar da var:

Nergis
Nergis

Aynen benim durumum gibi..Sizden aldığım soğanlar ilk yıl bir miktar çiçek verdi..ikinci yıl 200 soğan 14-15 çiçek verirken bu yıl ancak 5 çiçek verdiler..

Sizden, evvelki yıllarda kimbilir kaç kişi bu Karaburun'lardan satın amıştır..
Bakın geçen yıl ve bu yıl forumda hiç fotoğraf yükleyen bile yok..
Bir tek siz memnunsunuz bunlardan gibime geliyor..Hemde, Denizli/Acıpayam gibi -18'leri gören bir yerde..
Bu işlerden bayağı anladığımı sanırdım ama inanın bu Karaburun'lara aklım yetmiyor artık..

Sakın bu sözlerimi sizin kafanıza kakma olarak algılamayın..sizden kaynaklanan birşey değil bu..Bu Karaburun nergisleri çok sorunlu bir tür..
Bu yıl artık kurtuluyorum onlardan..boş yere vaktimi ve emeğimi alıyorlar..

selis beğendi.

Düzenleyen pria : 03-04-2012 saat 23:39
Eski 03-04-2012, 09:44   #1285
Ağaç Dostu

smnunal's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2011
Galeri: 1
Sayın pria bunlarda sizden aldıklarımdan sağ kalan ikisi

Eklenen Resimler

smnunal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2012, 10:36   #1286
Ağaç Dostu

smnunal's Avatar

buda beyaz ve mavi kardeşliği

Eklenen Resimler

Eski 03-04-2012, 12:01   #1287
Ağaç Dostu

smnunal's Avatar

uyumlu kardeşler

Eklenen Resimler

pria, sarigoz, Andora ve 2 kişi beğendi.
Eski 03-04-2012, 13:25   #1288
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 16
Bunlar Bursa'daki bu yıl ilk defa açan dobble'ların geçen haftaki hali. Bu hafta tamamen açtılar tabi.
Gözlemlerimi şöyle paylaşayım sn Pria;
1-İlk yıl olmasına rağmen gelişimleri gayet iyi ve sağlıklı.
2-Her bir sapta 9 adet çiçek var. Bu da çok dolgun ve top halinde bir görüntü veriyor.
3-Kokuları yoğun ancak karaburun nergisler daha ferah (fresh) bir kokuya sahip.

Eklenen Resimler

pria beğendi.
kopshtar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2012, 23:13   #1289
Ağaç Dostu

Kıbrıs_Doga's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı Mesajı Göster
Kıbrıs_Doga,

Endemik bitkileri yerinden söküp yurt dışına çıkarma hakkını kendinizde nasıl buldunuz?

Siz bunu teklif etseniz bile bu forumda bunu kabul edecek üyeler bulacağınız zannetmem.
Sevgili kelebek çalısı, bunu bir hakaret olarak kabul ediyorum. Şuan kktc nin yürüttüğü endemikler projelerine dikkatinizi çekerim. Orkidelerimiz,medoş lalelerimiz koruma altına alındı, onun dışında adaya endemik kermez meşelerini koruyup çoğaltan 'gelecek için meşeler' projesine ne diyorsunuz? Bu çoğalttıkları meşelerin hepsi mi adada kalıyor? palamutlardan veya fidanlardan kimse alıp yurt dışına çıkar mıyor mu? Peki ya son zamanlardaki kızılçam altın tohum kalem projesi ? Endemikleri inanın korumada üstüme tanımam çünkü birçok koruyup çoğaltma projesinde bizzat bulundum. Ayrıca yok olmakta olan doğamızdan hiçbir bitkiyi yerinden söküp yurt dışına çıkarmadım. Evimdeki saksıların içinde biten siklamenler,bahçemdeki medoş laleleri.. Siklamenleri yoldan sokaktan geçen çocuklar koparıp yolabiliyor, bense bunların bir soğanını veya birkaç tohumunu yurt dışı dediğniz de ana vatana göndermişim, çok mu ?

Kıbrıs_Doga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2012, 23:20   #1290
Ağaç Dostu

Kıbrıs_Doga's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Sayın alanur..

Ben sayın Hocam100'den 3 yıl önce 100 adet Karaburun nergisi soğanı satın almıştım..
Bunlar erkenci çeşit..aralık sonları ocak ayı başlarında çiçek verirler..
İlk yıl biraz çiçeklerini gördüm..ikinci yıl yavrularını ayırdım..200 kök falan oldular..
Ama gelin görün ki, bu yıl 200 soğandan 5 çiçek görebildim..
İstanbul'da ise soğuklama yapıp saksıya ektim 20 adet kadar..tek bir çiçek vermediler..
Yine sizin gibi bu nergislere ilgi duyan bir kişiye ücretsiz olarak 20 adet gönderdim..o da çiçek alamadı ve söküp attı..
Yani kısacası..ben bu Karaburun nergisleri için elimden gelen herşeyi yapıp denedim..bir türlü verimli çiçek alamadım..
ve..bıktım bunlardan..bir korkum da şu: Bunlarda nematod (kök çürüklüğü) hastalığı da var..ödüm patlıyor bu hastalığın benim Double Daffodil Erlicheer nergislerime bulaşmasından..

Aslında güzel kokuları var..ama çiçek verimleri çok çok az..bir yıl bekleyip te çiçek alamamak ta çok kötü..

Bu sene fidanlığımdaki 200 adet Karaburun soğanını sökeceğim..çöpe atacağım kısacası..
Tavsiye etmem ama, illa bizde deneyelim diyen olursa bunları ücretsiz olarak gönderebilirim..

Sayın pria ben soğanlara talibim..

Kıbrıs_Doga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024