agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni8286Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-03-2012, 22:04   #1111
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
11 günden beri köydeydim..Zeytinlerimi budadım..Bu yıl satışa sunacağım Double Daffodil Erlicheer cinsi nergislerimin soğanlarının irileşmesi için çiçeklerini kestim..

Geçen yıl 11 şubatta yapmıştım bu çiçek kesme işini:

Nergis

bu yıl martın sonunda kesmeme rağmen çiçek sapları daha yeni yeni görünmeye başlamıştı..bazılarını yapraklara zarar vermeden, zor kestim makasla..
Bu yıl gerçekten havalar genelde soğuk geçti..hem nergislerimin yaprakları daha az gelişti..hem de çiçek saplarının çıkması gecikti..
Fakat dikkatimi çok çeken bir husus daha var; benim Double Daffodillerin oldukça ufak yavruları bile çiçek verebiliyor..çiçek verimi bu kadar bol bir nergis türü yoktur sanırım..

Nergislerde en önemli püf noktası, çiçek verimliliğinin çok olmasıdır..
Her yıl sürekli çoğalan çiçeklerinin olmasıdır..
Yoksa..ekmişsin..bir yıl gözün gibi bakmışsın..çiçeklerini göremedikten sonra, emeğe yazık..
Öyle nergis ekeceğine yemeklik soğan ek daha iyi..

Eklenen Resimler

polemos ve çiğdem42 beğendi.

Düzenleyen pria : 02-03-2012 saat 23:23
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2012, 22:19   #1112
Ağaç Dostu

Nihal's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2007
Galeri: 1
Sevgili Pria bir çiçeksever için çıkan tomurcukları kesmek oldukça zor bir iştir diye düşünüyorum.Böyle güzel büyümüş olmaları da imrenilecek cinsten ayrıca.Soğan gelişmesi içinde kesmek şart tabi ama ben kesmeye kıyamazdım heralde.

Nihal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2012, 22:48   #1113
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nihal Mesajı Göster
Soğan gelişmesi içinde kesmek şart tabi ama ben kesmeye kıyamazdım heralde.
Nihal Hanım..
Mutlaka içi sızlıyor keserken insanın..ama dediğiniz gibi, mecburum biraz da..
ben zaten onların çiçeklerini göremiyorum..Ayrıca ben köyde yokken ot toplayan kadınlar girip kesiyorlar..zarar yapıyorlar..böylesi daha iyi..hiç olmazsa bu soğanları satın alanlar açısından daha iyi oluyor..
Benim tek tesellim, İstanbul'da saksıdaki nergislerim..onlara gerçekten kıyamam..

....

Ah..siz birde zeytin fidanlarımın budandıktan sonraki halini görseniz; inanın acırsınız..zümrüt gibi fidanlar kelaynak kuşuna dönüyor:

zeytin budaması

çiğdem42 beğendi.
Eski 02-03-2012, 23:19   #1114
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Soğanlı türlerle ilgili videolar buldum izlemek isteyen buyursun:hortidee's Channel - YouTube

hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2012, 12:20   #1115
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Double Daffodil Erlicheer cinsi nergislerim yavaş yavaş çiçek sapı göstermeye çalışıyorlar..dipleri iyice şişkinleştiler..bir nergis filizinden çiçek gelip gelmediğini ben bu diplerindeki şişkinlikten anlıyorum..
Büyük saksımda 16 soğan ekili..sayabildiğim kadarıyla 30 kadar çiçek açacak..Bir soğanımda 5 çiçek var..bazılarında 1..bazılarında 2-3..boş yok..
Bu nergis cinsinin en güzel taraflarından biri de bu..çiçek açmamazlık yapmıyorlar..soğanlar bakımlıysa tek soğandan 2-3 çiçek bile alınabiliyor..

..
İstanbul'da büyük bir saksıda ekili 16 soğanım olduğunu yazmıştım..20 gün kadar önce yukarıda alıntıladığım yazımda bir soğanda 5 çiçek sapı olduğunu yazmıştım ama, köyden dönüşte dün tekrar baktım..O soğanda 5 değil tam 8 adet çiçek sapı olduğunu sevinçle farkettim..Bu yıl hem köyde ekili olanlarda hemde İstanbul'dakilerde hayretler içinde ilk defa farkedip tanık olduğum birşey daha var; bazı soğanlar aynı yerden 2 adet çiçek sapı veriyor..yani ikiz çiçek sapı veriyorlar..
Yanlış anlamayın, malımı methetmek için söylemiyorum ama bu Double Daffodil Erlicheer türü nergisler çok bonkör..nankör değiller, çok bereketli bir tür..güzel bakım ve iyi bir yetişme ortamında harikalar yaratıyorlar..hele hele çiçek vermeme sorunları hiç yok..
Çiçek sapları 10 santim kadar oldular..biraz daha uzasınlar fotolarını ekleyeceğim foruma..

Eski 04-03-2012, 20:24   #1116
Ağaçsever

çetik's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2011
Name:  C360_2012-03-04-09-55-10.jpg
Views: 875
Size:  29.6 KB
Name:  C360_2012-03-04-09-56-20.jpg
Views: 840
Size:  70.4 KB

sarigoz ve hepgül beğendi.
çetik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2012, 04:33   #1117
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2011
Sayın çetik, çiçeklerinizin içerisinde en çok beğendiğim son resimde ki sarı gözlü siyah beyaz renkli çiçeğiniz olan pisi

hepgül ve çetik beğendi.
wellness Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2012, 12:52   #1118
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-05-2011
Şimdilik bir tanesi açtı. Seyre doyulmuyor.

Diğer saksıdakiler daha tomurcukta.

Eklenen Resimler

pria ve çiğdem42 beğendi.
alanur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2012, 13:21   #1119
Ağaç Dostu

Yukarıdaki ilk iki resimdeki çiçeklerin soğanları aynı saksıda, açmış olanın sap boyu daha uzun, diğeri biraz daha kısa, tam açan soğanın üç yavrusu var yavrularda çiçek yok. Diğerinin dört yavrusu var onlarında çiçeği yok.

Diğer saksıdaki iki soğanın sap kısımları daha kısa birinin üç yavrusu üç çiçeği var. diğerinin iki yavrusu iki çiçeği var.

Biraz karışık oldu ama, dört soğanda yedi çiçek, toplam onaltı soğanım oldu. Daha ne olsun.
Teşekkürler sayın pria.

Düzenleyen alanur : 05-03-2012 saat 18:26
Eski 05-03-2012, 18:40   #1120
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alanur Mesajı Göster
... dört soğanda yedi çiçek, toplam onaltı soğanım oldu. Daha ne olsun.Teşekkürler sayın pria.
17-18 sene önce bir sahil kasabasında 96 dairelik, genelde yazlıkçıların rağbet ettiği bir sitenin yöneticisi oldum..site bahçesinin tüm kuruluşunu, bitki, ağaç ve çiçek ekim dikimini ben yaptım..
çoğu zaman yağmur altında bile bir bahçevan gibi çalıştım..
çünkü hayatta en sevdiğim iş budur..
çok çeşitli şeyler ekip diktim..siteyi yeşil bir cennete çevirdim..
ama..içlerinde en sevdiğim 3 bitki vardır:1-Beyaz çiçekli İspanyol Leylağı (Oya ağacı)..2- Katmerli şebboylar.. 3-Bendeki doble daffodil erlicheer türü nergisler..

Fakat, bu nergisleri bana kim verdi hatırlayamıyorum bir türlü..Sitede yazlıkçı alman, ermeni ve alamancı diye tabir edilen komşularım vardı..
özellikle Türk eşle evli alman komşularımın dürüstlüğünü unutamam..
çok iyi yıllar yaşadık..
8 yıl önce ayrılıp İstanbul'a yerleştik..

Hala düşünürüm bu nergisleri kimin verdiğini..
Sayın alanur..bende müteşekkirim bu nergis türünü edinmeme sebep olanlara..
Bu nergisler hayatımın vazgeçilmez süsüdürler, ortağıdırlar..
Hiçbir bitkiye onlara gösterdiğim itinayı göstermemişimdir..Onlar da beni asla mahçup etmiyorlar..

Beni en çok mutlu eden bir husus ta şudur; Allah'a şükür benden bunları ülkemiz koşullarına göre oldukça yüksek bir fiyatı göze alıp, bana güvenerek satın alan kişilerden hep övgü masajları alıp mahçup olmamaktır..

Ülkemizde benden başkası tarafından üretildiğini hiç sanmadığım bu nergis türünü edinen forum üyelerinin hayatlarına minik bir renk ve mutluluk katmak benim için paradan puldan da öte bir mutluluktur..

Sayın alanur..övgü dolu mesajınızı ''daha ne olsun'' diye bitirmeniz duyabileceğim en güzel sözdür..

Eski 05-03-2012, 19:14   #1121
Ağaç Dostu

Sayın Pria, bu nergisleri size kim vermişse, ne iyi etmiş te vermiş. Bizler de nasiplendik.

Eski 05-03-2012, 19:29   #1122
Ağaç Dostu

Sayın Pria, bu nergislerin dört soğanı, birkaç ayda onaltı soğan oluyorsa bizler de yakında satışa başlarız.

Eski 05-03-2012, 19:48   #1123
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Sayın Alanur,

Eğer 25 yaşlarında bu soğanları edinebilseydim, herhalde soğan olarak satmayı pek düşünmezdim..
Onları öncelikle 50 bin adede falan çıkarmayı hedeflerdim..
İmkanım, yerim, arazim var..yapardım bir sera..

Kesme çiçek olarak değerlendirmeyi hedeflerdim..

Ama artık bizden geçti..
Forumda nice genç üye var..

Umarım onlardan bunları yıllara yayarak çoğaltıp, kesme çiçek üretimi yapanlar çıkar..
Çiçek verimi bu kadar fazla olan, cömert, bereketli ve harikulade çiçekleri olan başka bir nergis türü olabileceğini sanmıyorum..

Imay beğendi.
Eski 05-03-2012, 21:03   #1124
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
İstanbul'da büyük bir saksıda ekili 16 soğanım olduğunu yazmıştım..20 gün kadar önce yukarıda alıntıladığım yazımda bir soğanda 5 çiçek sapı olduğunu yazmıştım ama, köyden dönüşte dün tekrar baktım..O soğanda 5 değil tam 8 adet çiçek sapı olduğunu sevinçle farkettim....
Bu soğanın ikinci yılı..geçen yıl sanırım 2 çiçek vermişti..eğer benden aldığınız soğanların yavrularını ilk yıl ayırmazsanız ve geniş-derin bir saksıya hiç olmazsa 10-15 santim arayla ekerseniz böyle tek soğanda 8 adede kadar çiçek alabilirsiniz..ilk yıl ana soğanın etrafında yavruların yapraklarını görüyorsunuz ama, ikinci yıl ana soğan da bölünüyor ve böyle harikalar yaratabiliyorlar:

(fotoğrafı bugün çektim)

Eklenen Resimler

Eski 05-03-2012, 21:29   #1125
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Nergis

Sn Pria. çok güzel tomurcuklanmışlar. kokulu olan cinstenmi? dışarıda arabada satış yapıyorlar. bende nergis leri görünce dayanamadım, tekrardan aldım. çiçekçi bir gün suya koyun, bir gün koymayın dedi. alt saplarından kesebilirsiniz dedi. daha uzun süre dayanmaları için. bu aldığım nergis ler Double Deffodil mi?

Eklenen Resimler

sarigoz beğendi.
esracer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2012, 21:47   #1126
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esracer Mesajı Göster
Sn Pria. çok güzel tomurcuklanmışlar. kokulu olan cinstenmi?
Benim nergislerle ilgili açıklayıcı bilgi:
http://www.agaclar.net/forum/sogan-y...atis/26070.htm

Sayın escarer..satın aldığınız nergis çiçekleri büyük bir olasılıkla Karaburun nergisi..Bunlar İzmit, İzmir gibi yerlerde seralarda üretilip yurt çapında çiçekçilere dağıtımı yapılıyor..Ben İstanbul'da sordum 'nerden alıyorsunuz bu Karaburun'ları' diye, İzmit'ten geliyor dediler..
Bu yıl Karaburun'lar kışın sert geçmesi nedeniyle çok geç göründü tezgahlarda..her yıl genelde aralık sonu ocak başlarında piyasaya çıkardı, bu yıl ancak şubat sonlarında süslediler çiçekçi tezgahlarını..

Ben hiçbir çiçekçide Double Daffodil Erlicheer'e denk gelmedim..geleceğimi de hiç sanmıyorum..

Çiçekçi size biraz eksik ve yanlış söylemiş..vazonuzun suyunu günde en az iki kez değiştirmelisiniz, soba ve kaloriferden uzak bir köşeye koymalısınız..hergün saplarının dibinden 2-3 milim kesmeli ve gece mutlaka açık veya kapalı serin bir balkona koymalısınız..

Eski 05-03-2012, 21:55   #1127
Ağaç Dostu

Teşekkürler. 1070 nolu mesaj da, daha önce paylaştığım nergis hangi tür? ben karaburun önceki paylaştığım sanmıştım.

Eski 05-03-2012, 22:02   #1128
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

1070'teki nergisiniz N. Tazetta varyetesi bir nergis olabilir..bir çok nergis türü var, bunların hepsini ayırdedebilmek için nergisler konusunda uzman bir botanikçi olmak gerek..

Eski 05-03-2012, 22:41   #1129
Ağaç Dostu

Anlıyorum. haklısınız teşekkürler

Eski 05-03-2012, 22:42   #1130
Ağaçsever

çetik's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi wellness Mesajı Göster
Sayın çetik, çiçeklerinizin içerisinde en çok beğendiğim son resimde ki sarı gözlü siyah beyaz renkli çiçeğiniz olan pisi
çok teşekkür ederiz

çetik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2012, 12:27   #1131
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Pria'nın nergisleri..

Bu yıl nergislerimin ilk defa yeni bir huyunu, özelliğini farkettim..
Daha önceleri nasıl farkedemedim bunu, hayret..
Herhalde çiçek bolluğu içinde gezinirken dikkatimi çekmedi bu husus..

Ben yıllarca birçok soğanlı bitki yetiştirdim, gördüm..
Ama bu nergisler gibi bir sapta ikiz çiçek sapı oluştuğuna hiç tanık olmadım..

Diğer bazı nergis türlerinde iri bir soğan bile tek bir çiçek veremezken benim Double Daffodil'ler aynı saptan ikiz çiçek sapı uzatabiliyor..
Hayret edilecek birşey..Olağandışı müthiş bir özellik bu..Onlarla beni asla mahcup etmedikleri için gurur duyuyorum..
Bunlar cömert..bonkör..yeterki iyi bakılsın, iyi bir ortamda yetiştirilsin..

Bir husus ta şu:
Mesela Karaburun'lar yanmış hayvan gübresini biraz fazla kaçırdığınız zaman renkleri hafiften sararıyor; fazla gübreden hoşlanmıyorlar..benim nergisler ise tam aksine..saksımın toprağına neredeyse üçte bir yanmış gübre koydum..nergislerim çok hoşlandı bundan..koyu zümrüt yeşili renk yaptılar..çiçekler ve yapraklar çok kuvvetli..

Eklenen Resimler

polemos beğendi.
Eski 06-03-2012, 13:14   #1132
Ağaç Dostu

cegabo's Avatar

Giriş Tarihi: 01-01-2012
Bunlar da benim Ekim ayı ortasında diktiğim nergis soğanlarımın bugünkü halleri. Kokusuz olduklarını da öğrenmiş oldum. Bir tanesi merhaba dedi bana bugün. Bakalım diğerleri ne zaman uyanacak. Hep dışarıda balkondalar. Erken açmamış değil mi nergisim. Laleler ters laleler sümbüller süsenler uyuyor daha Ama nisanda şenlenecek balkonlar

Eklenen Resimler

Düzenleyen cegabo : 07-03-2012 saat 09:27 Neden: kelime hatası
cegabo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2012, 18:42   #1133
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2009
Çok gösterişli ...Bende de var ama açmadı henüz. Tomurcukta...
Bir de kokulu olsaydı...

aygün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2012, 14:37   #1134
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Bunu dün Migrostan aldım.

Eklenen Resimler

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2012, 01:03   #1135
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2010
Nergisleri ekmekte çok geciktim, bu sene çiçek göremeyeceğim herhalde ben. Benimkiler daha yaprak oluşumunda, herkesin nergisleri açmış bile

mavisedir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2012, 08:13   #1136
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mavisedir Mesajı Göster
Nergisleri ekmekte çok geciktim, bu sene çiçek göremeyeceğim herhalde ben. Benimkiler daha yaprak oluşumunda, herkesin nergisleri açmış bile
Bendekiler de yaprak oluşumunda. Merak etmeyin, iklime göre davranan bitkiler bunlar. Sıcaklık biraz yükselirse çok çabuk gelişirler.

k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2012, 16:26   #1137
Yeni Üye

beyza beyza's Avatar

Giriş Tarihi: 07-02-2012
merhaba arkadaşlar çiçeklere sürekli bara inceler büyümüş mü diye sürekli kontrol ederseniz annemin tabiriyle söylim korkutur ürkütür küstürürsünüz ve bidaha ilerlemez **** çiçek açmaz toprakta kıl kurt denilen ince kurt **** soğan sineği türeyebiliyor oda çiçekleri hasta edebiliyor annemin uyguladığı ve hep işe yarayan yöntemi sarımsakları ezip içine su koyup biraz beklettikten sonra çiçeklerin dibine döküyorsunuz ozaman kurttan eser kalmıyor ******

beyza beyza Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2012, 16:37   #1138
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Herkese merhabalar bu sene nergislerim hiç yaprak çıkarmadan kısacık çiçek sapı yaparak açtı saksıdalar acaba neden oldu şimdiden teşekkürler.

gtatas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2012, 01:27   #1139
Ağaç Dostu

Hülya's Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 81
Sayın pria
Benim aldığım nergislerim de çok güzel açtı.Size teşekkür ederim.

Yaklaşık bir aydır çiçeklerini koklayıp,seyrediyorum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Hülya : 11-03-2012 saat 01:59
Hülya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2012, 10:12   #1140
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Hülya Hanım..
Notlarıma baktım..geçen yıl benden 5 soğan satın almışsınız..
Fotoğraflarınızdan anladığım kadarıyla 5 soğanınızda 8 çiçek var..
Çok güzel yetiştirmişsiniz; yaprakların renkleri çok güzel; sizi tebrik ediyorum..

Fakat, bence saksınız biraz daha geniş ve derince olsaydı daha iyi olurdu..
Gelecek yıl buna dikkat ederseniz çok daha olumlu sonuçlar alabilirsiniz..
Seneye (İzmir için) aralık ayı başlarında havalar biraz serinleyince, soğanlarınızın yavrularını hiç ayırmaksızın çıkarın saksıdan, köklerini bir makasla kesip atın..ve her soğan arasında 15 santim kadar bir aralık bırakarak bu 5 soğanınızı saksının kıyılarına denk gelecek şekilde beşgen şeklinde ekin..saksının ortasına ekim yapmayın; çünkü kıyıdakiler onu boğuyor..
Tabi..yeni bir saksı toprağı ve biraz fazlaca yanmış koyun gübresi de koyarsanız..Allah nasip ederse 2013 yılında 20-30 adet çiçeğiniz olur kanaatindeyim..gelecek yıl soğanlarınızı yavrularından ayırın; fakat, küçük soğanlar saksı kenarına7-8 santim arayla,, büyük soğanları saksı ortalarına denk gelecek şekilde 10-15 santim arayla ekersiniz..veya küçük soğanları ayrı büyük soğanları ayrı saksılara ekebilirseniz daha iyi olur..

Fotoğraflarınızı ve görüşlerinizi forumda paylaştığınız için teşekkür ediyorum ayrıca..selamlar..

Not:Çiçeklerinizi kurutup vazonuza dekoratif amaçla koyabilirsiniz..
Ayrıca, çiçekler geçince aman onları işleri bitti deyip gölge bir yere koymayın, mayıs sonuna kadar sulamasına devam edin ki, gelecek yılın hazırlığını yapsın soğanlar..hafif bir gübre takviyesi de yaparsanız iyi olur..yapraklar iyice kuruyunca sulamayı kesin ve serince, gölge bir yere aktarın saksınızı..

Düzenleyen pria : 17-03-2012 saat 17:48

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024