agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni8286Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-12-2006, 21:59   #1
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Question Nergis

Bu soğanlar bizim yerli soğanlarımız. Gittikçe de üretim azalıyor. Sebebi soğan sineği ve nematod.Soğan sineği, soğanın dibine yumurta bırakıyor, sonra da bu yumurtadan çıkan larva soğana zarar veriyor. Zararlı o kadar hızla yaygınlaştı ki çok üretici üretimi bıraktı( Üretici sayısı neredeyse yarıya düştü).Bunun yanında bir o kadar da nematod problemi var. Yetiştiricilikte uyulması gereken modern kültürel işlemler de yapılmadığı için üreticilik azalıyor. Çiçekler hasat edilince soğanlar tarlada öylesine bırakılıyor oysa sulanması gerek ki yumru gelişsin ve üresin.

E.Ü. Ziraat fakültesi bahçe bitkileri bölümünde süs bitkileri yetiştiriciliği ana bilim dalı, Karaburun ve Mordoğan'da nergis yetiştiriciliğini geri döndürmek için proje sürdürüyordu. Sonuçlar çok olumluydu ve sağlıklı soğanlar elde edip bunlarla teknik olarak nasıl üretim yapacağını, üretici bire bir öğrenmiş oluyordu. Umarım bu çabalar üreticileri geri döndürür.Alışageldikleri gibi değil de teknik olarak üretim yaparlarsa bu çiçeği kaybetmeyeceğiz.

Bu mevsim nergislerin başladığı zaman. Hele Aralık ayı, Karaburun, Mordoğan gezisine gidenlerin kokudan başı döner .Bu dönemde İzmir'e yolu düşenler mutlaka gezi programına almalı.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2006, 13:21   #2
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Nergis'in anayurdunda ikinci doğumu

15 Numaralı mesajda anlattığım Nergis projesi ile ilgili detaylı bilgiler aşağıda.

Nergis'in anayurdunda ikinci doğumu

İzmir'in batısında bulunan Mordoğan ve Karaburun'da yetişen nergisler, uzun yıllar Türkiye'nin dört bir yanında mis gibi kokularıyla ev ve işyerlerimizi süslerken, son yıllarda ortaya çıkan sorunlar nedeniyle Mordoğan'da nergis yetiştiriciliği sona erdi. Karaburun'da ise her geçen gün güçlükle yapılıyor.

Mitolojide, nergisin anayurdu olarak geçen bu bölgede nergis yetiştiriciliğinin yeniden canlandırılmasına yönelik çalışmalar ise son iki yılda yeniden gündeme geldi. Nergis'i yeniden gündeme taşıyan ise Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ercan Özzambak oldu. Prof. Özzambak'ın başkanlığındaki ekip, yürüttüğü çalışmalar sonucunda öncelikle nergis yetiştiriciliğine darbe vuran sorunları saptadılar.

Prof.Dr.Ercan Özzambak

Soğan sinekleri ve sak nematodu

İlk olarak, nergis soğan sinekleri ve sak nematodu'nun verdiği zararlar sonucu, nergis bahçelerinin büyük zarar gördüğü ve verimli bir yetiştiricilik yapma olanağını ortadan kaldırdığı üzerinde görüş birliğine varıldı.

Nergis üretiminde, geleneksel yetiştiricilik tekniklerinin ortaya çıkardığı problemler ise şu şekilde özetlendi:

Soğan dikiminin düze (tabana) yapılması, sık soğan dikimi, yanlış sulamalar, bakım işlerinin yetersizliği, soğan dökümünün uzun yıllar yapılmaması…

Nergis yetiştiriciliğinde işgücü

Nergis yetiştiriciliği ile uğraşan nüfusun yaşlanması ve gençlerin bu tarıma ilgi göstermemesi, güç ve emek isteyen bu gibi işlerden kaçınması gibi sorunlar ise nergis yetiştiriciliğinde işgücü problemini ortaya koyuyordu.

Tüm sorunların saptanmasının ardından proje ekibi, nergis tarımının daha kolay, sağlıklı ve mekanize bir şekilde yapılması için olanakları araştırarak, yeni yöntemler üzerine yoğunlaştı.

İşte karşılaşılan bu güçlükleri aşma yönünde Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü, Regional Environmental Center (REC), Mordoğan Belediyesi, Yerel Gündem 21 ve nergis yetiştiricileri ile yürütülen "Mordoğan'da Nergis Yetiştiriciliğinin Sürdürülebilir Tarım Anlayışı ile Yeniden Canlandırılması ve Kırsal Kalkınmaya Etkisi" konulu proje gündeme geldi.

Sağlıklı üretim için yeni teknikler

2005 yılı Nisan ayında başlatılan proje kapsamında modern yetiştirme teknikleri yanında üreticilere sağlıklı bir üretimin nasıl yapılacağı konusunda eğitimler verildi. Tüm işlemler uygulamalı olarak gösterilerek deneme tarlasında örnek yetiştiricilik yapıldı. Eğitim alan kursiyerler de bahçelerinde aynı uygulamaları gerçekleştirdi.

Bunun yanı sıra, nergis soğanlarına sıcak su uygulamasının gerçekleştirileceği 10 bin soğan kapasiteli bir sıcak su tankı yapılırken, burada dikim öncesi soğanlar 43.5 santigrat derecede dört saat süreyle nergis soğan sinekleri ve nematodlardan arındırıldı.

Soğan dikim işlemlerinin daha kolay, hızlı ve kontrollü yapılabilmesi için soğan dikim makinesi projelendirilerek, Ödemiş'te Candemir Tarım Alet ve Makineleri Firması'nda yapımı gerçekleştirildi. Nergis soğanı dikim makinesi ile dört sıralı ve sırta dikim yapılarak, özellikle nematodun yayılması önlenmeye çalışılarak, bakım işlemlerinin de daha kolay ve etkin yapılabilmesi sağlandı.

Yetiştiricilikte damlama sulama sistemi uygulandı. Böylelikle sulama suyundan tasarruf edildiği gibi, yabancı ot sorunu minimize edilerek nematod yayılması da önlendi.

Halk eğitimi

Söküm işlemi yine bölgede yanlış olarak yapılan bir işlem iken, bu işlemin daha az emekle ve doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi için yine Candemir Tarım Alet ve Makineleri Firması'na soğan söküm makinesi yaptırıldı. 2005 yılı Eylül ayında dikim makinesi ile dikilen soğanlar, 2006 yılı Ağustos ayında söküm makinesi ile sökülerek kursiyerlere ve halka etkin bir sökümün nasıl yapılacağı gösterildi.

Bir yıl süreli olan proje tamamlanmasına karşın, Mordoğan Belediyesi ve üreticilerin yoğun isteği sonucu Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ercan Özzambak, Araştırma Görevlileri Emrah Zeybekoğlu, Nihal Acarsoy, Özgür Kahraman ve Suna Başer tarafından gönüllü olarak devam ettiriliyor.

Kaynak

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2007, 12:16   #3
Ağaç Dostu

FIRUZAN's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2007
Question Nergis

Merhaba ;
Misir Carsisindan Aldigim Nergis Ve Sumbul Soganlarimi Dikmistim
Sumbullerim Cok Guzel Acti Ama Nergis Soganlarinin Yapraklari Uzadi Uzadi Icindende Bir Dal Cikti Basi Sarardi Ancak Bisey Cikmadi Disardaki Nergislere Baktigim Da O Sararan Kismindan Cicek Actigini Ve O Kisimlarin Da Altta Kaldigini Inceledim Acaba Neden Oyle Oldu
Neden Cicek Acmadi

FIRUZAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2007, 13:07   #4
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2005
Galeri: 255
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi FIRUZAN Mesajı Göster
Merhaba ;
Misir Carsisindan Aldigim Nergis Ve Sumbul Soganlarimi Dikmistim
Sumbullerim Cok Guzel Acti Ama Nergis Soganlarinin Yapraklari Uzadi Uzadi Icindende Bir Dal Cikti Basi Sarardi Ancak Bisey Cikmadi Disardaki Nergislere Baktigim Da O Sararan Kismindan Cicek Actigini Ve O Kisimlarin Da Altta Kaldigini Inceledim Acaba Neden Oyle Oldu
Neden Cicek Acmadi
Çok su vermiş olabilirmisiniz **** çok susuz bırakmış??? O sararan şey çiçek goncası. Çiçeğiniz açmak istemiş ama başaramamaış. Olsun moralinizi bozmayın seneye yine açar...

aysemelike Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2007, 17:55   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2007
ayni sorun benimkinde de oldu.soganı dogru durust kok atmamıs bıle bıraz kurcalayınca elimde kaldıayrica cigdemlerimde de sararma oldu ve cicek acmadılar halbuki yaprakların arasından ince uzun tomurcugu acmaya calısmıstı birde n neden bozuldu anlayamadım ama seneye tekrar sansını deneyecegını ogrenmek guzel

CIGDEMDULGER Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2007, 23:50   #6
Ağaç Dostu

öğretmen's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Merhaba,bu durum normal.Ben de komşudan almıştım,geçen yıl.Okula diktim.Bu yıl çok güzel yaprakları oldu,ama açmadı.Ev sahibim de top halindaki soğanları bahçeye dağıtmıştı.Onlar da aynı oldu.Bir kaç kök de arsaya bu yıl diktim.Aldığım yerdeyken tomurcukları vardı,tıpkı sizinki gibi sarardı,kurudu.
Nerede okudum bilmiyorum ama orada soğanlı bitkilerin dikildikleri zaman açmadığı,kök saldıktan sonraki sezonda açtıklarını söylüyorlardı.Umudunuzu kesmeyin..

öğretmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2007, 00:41   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-03-2007
Nergislerim büyümüyor:(

Mart ayının ortasında nergis soğanları alıp ekmiştim.Güneşli bir yere koydum.yeni bir yaprak çıkartoyorlar,Sonra bu yaprak kuruyor ve alttan yeni bir yaprak daha çıkıyor,daha sonra buda kuruyor ve yenisi... Boylarında hiçbir ilerleme yok,ne zaman kadar böyle devam edecek

papoila Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2007, 11:20   #8
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi papoila Mesajı Göster
Mart ayının ortasında nergis soğanları alıp ekmiştim.Güneşli bir yere koydum.yeni bir yaprak çıkartoyorlar,Sonra bu yaprak kuruyor ve alttan yeni bir yaprak daha çıkıyor,daha sonra buda kuruyor ve yenisi... Boylarında hiçbir ilerleme yok,ne zaman kadar böyle devam edecek
Sayın papoila,
Bergama'da ve de mart ayının ortasında nergis ektiğinizde çiçek beklememeniz gerekir. Muhtemelen ortam çok sıcak geldiği için yapraklar kuruyor. Saksınızı hafif nemini koruyarak gölge bir yere alın, yapraklar bırakın sararsın sonra toprağı kuru bırakıp serin ,loş bir yere terkedin. Ekim sonu sulamaya başlayıp, dış ortamda, ışıklı bir yerde bekletin gelecek marta çiçekleriniz olacaktır....Selamlarımla

Eski 22-04-2007, 19:26   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-03-2007
Aynı soğanlardan bir tane komşuma da ekmiştim.Onun soğanı evin içinde ve hemen hiç bakmıyor sulamıyor.Ancak yaprakları uzamış ve benimkilere göre daha bakımlı duruyor.Benim merak ettiğim onun hiç bakmadığı soğan nasıl bu kadar boylandı???

papoila Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2007, 09:44   #10
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi papoila Mesajı Göster
Aynı soğanlardan bir tane komşuma da ekmiştim.Onun soğanı evin içinde ve hemen hiç bakmıyor sulamıyor.Ancak yaprakları uzamış ve benimkilere göre daha bakımlı duruyor.Benim merak ettiğim onun hiç bakmadığı soğan nasıl bu kadar boylandı???
Bazen bir çiçeğin bakılmaması daha iyi sonuç verebiliyor ben bahçemde denedim... Ben seyahate gittiğimde bekçimiz bakıyor bahçeye ve emin olun döndüğümde daha güzel oluyorlar.
Yine de komşunuzunkinin çiçek açması da zordur!
Selamlar...

Eski 28-09-2007, 12:20   #11
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Nergis çiçeği ismini mitolojiden alıyor, bilgi için tıklayın.

sanpedro beğendi.

Düzenleyen Penelophe : 01-10-2007 saat 10:42 Neden: Ayrıntıya girmek.
Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2007, 16:56   #12
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Penelophe Mesajı Göster
Narcissus dan geliyor. Özetle hikayesi şu;
Narcissus olimpusda yaşıyor, ölümlü, çok yakışıklı ve yakışıklılığın ötesinde güzel bir delikanlı. Annesi ona kendi güzelliğine bakmazsa çok yaşayabileceğini söylüyor. Ama Narcissus birgün su kenarında kendi aksini görüyor ve aşık oluyor. Kendine baktıkça bakıyor ve dengesini kaybedip suya düşüp boğuluyor. Boğulduğu yerde boynu bükük yere bakan bir çiçek doğuyor ve Narcissus deniliyor.....
Bu terim psikiyatride kendini beğenmişlik manasında "narsizm" olarak da kullanılır.....

Eski 28-09-2007, 17:04   #13
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Melike hanım, link vermiştim zaten.
Çiçeğin isminin nereden geldiği hakkında bilgi için.
Tıklayıp göz atın isterseniz.

Fecrikâzip beğendi.
Eski 01-10-2007, 12:03   #14
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Alıntı:
Melike hanım, link vermiştim zaten.
Çiçeğin isminin nereden geldiği hakkında bilgi için.
Tıklayıp göz atın isterseniz.
Valla ben soruyorsunuz sanmışım, kusura bakmayın, linki anlamamışım....

Eski 30-11-2007, 17:35   #15
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Benim bu yıl ki nergislerim yavaş yavaş açıyor ve mis gibi kokuyorlar.

Name:  IMG_0281.JPG
Views: 18720
Size:  24.4 KB
Name:  IMG_0282.JPG
Views: 20497
Size:  29.7 KB

Eski 30-11-2007, 17:43   #16
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Galeri: 15
Çok güzeller saksıdamı nasıl bakıyorsunuz?

GLCN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2007, 18:00   #17
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Teşekkür ederim. Evet saksıdalar. Özel bir bakım uygulamadım. Soğanları ektikten sonra toprak kurudukça suladım.

saisha beğendi.
Eski 30-11-2007, 18:07   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-08-2007
Muhtesemler tebrik ederim. Darısı benimkilerin basına.

beyaz orkide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2007, 20:41   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Alıntı:
Teşekkür ederim. Evet saksıdalar. Özel bir bakım uygulamadım. Soğanları ektikten sonra toprak kurudukça suladım.

Aynı yıl içinde ikinciye mi açıyorlar?

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2007, 05:30   #20
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Hayır Eyüp bey, ilk defa açıyorlar..

Eski 01-12-2007, 20:57   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Bazı litaratürlerde amarillis, nergis ve sümbüllerin yılda iki defa açtırılabildiğini okudum. Ben bir amarillisimi, ikinciye açtırmak için uğraşıyorum. Yıl başında göreceğim. Acı çiğdemlerim, Temmuz-Ağustosta bir defa ve Kasım başında da bir defa açtılar. Amarillis yılbaşında veya Ocak da açarsa resmini ekleyeceğim.

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2007, 22:26   #22
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Hımm.. İlginç belkide daha önce duymadığım için ilginç geldi. Ocak ayında başarı sağlarsanız mutlaka bizleri bilgilendirmeyi unutmayın, yılda bir kere açmalarından bile çok mutlu oluyorum, birde iki kere açarlarsa yaşadık.

Eski 25-12-2007, 23:04   #23
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Geçen sene soğanlarını diktiğim ve dikildikleri yıl pek verim alamadığım nergislerim, onları nerdeyse unuttuğum bir sırada saksıdaki bitkilerin arasından çıkıverdiler.

Eklenen Resimler

çiğdem42 beğendi.
vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2007, 15:22   #24
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Nergis; kokusunu çok sevdiğim soğanlı bir bitki, geçen yıl bahçeme bol bol ektim. Yakınlarındaki menekşeler okadar yayıldılar ki bu yıl onların yerini de işgal etmek üzereler. Çiçekcilerden aldığım soğanları saksılara ekmeme rağmen geçen yıldan kalanları bahçede, bulundukları yerde bıraktım. Şimdi beni bir düşüncedir aldı. Seneye menekşeler hertarafı kaplarsa, onların ortaya çıkması zorlaşır toprak altında erirler mi ? Çiçekleri geçtikten sonra acaba yerlerinden söküp başka yere mi taşısam?

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2007, 15:23   #25
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Mis kokulu Nergis

Eklenen Resimler

Eski 26-12-2007, 16:25   #26
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Sayın Buket Aknar, hiç dokunmayın bence, benim bahçedeki nergislerim de, saksıdakiler de, diğer bitkilerin arasından süzülüp çıktı bu yıl. Ama o bölgedeki menekşeler çok çoğalırsa biraz seyreklemek nergislerinize yardımcı olur sanırım.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2007, 17:03   #27
Ağaç Dostu

Oyaman's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 12
Sayın Buket Aknar Nergislerinize bayıldım doğrusu !
Çiçekleri çok güzelmiş , nereden temin ettiniz . Benim Koçtaştan aldığım nergisler
hem kokusuz hemde çiçekleri böyle güzel değil .
Bence de yerlerinden hiç oynatmayın .Menekşeleri seyreltebilirsiniz .Nergisler
toprakta kalırsa gerekli bakımı yaparsanız her sene daha güzel açar.
Uzaklarda olmasanız , kargo ücreti pahalı olmasa sizden bu Nergis' in soğanlarından rica ederdim .

Oyaman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2007, 17:18   #28
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Bu gördüğünüz nergisler geçen yıldan bir arkadaşımın kendi bahçesinden söküp verdikleridir. İnanılmaz güzel kokuları var. Ama ben geçen yıl çiçekciden de soğan alıp ektim onlarında kokusu çok güzeldi. Bu yıl onları da yeni aldıklarımı da ektim ama onlar henüz sadece uç verdi.

Eski 02-01-2008, 13:54   #29
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili Buket, sen hiç üzülme onlar yine menekşelerin arasından başlarını uzatır ve seni sevindirirler.
Marketlerden nergis soğanı alan arkadaşlar, kokulu nergislerin üzerinde (ambalajlarında) bir burun resmi oluyor genellikte ((( ve burun resmi, bu kokulu demek oluyormuş.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2008, 20:45   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-11-2007
Sevgili arkadaşlar, resimlerini eklediğiniz nergis cinsinin ismi nedir ? Sanırım şu anda sokaktaki çiçek satıcılarında bulunan ve mis gibi kokan çiçekler bunlar.İnternetteki nergis resimlerine baktığımda bazıları sadece sarı renkli. Birde ocak ayında ekebilir miyim ? Hangi ayda ekmem gerekir? Ben uzun balkon saksılarında yetiştirmek istiyorum.İlginiz için şimdiden teşekkürler.

umutluol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024