agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni8299Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-12-2021, 18:42   #3301
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Mis kokulu Paper White nergis.
Karaburun ve Mordoğan'da Sim nergisi veya Mısır gülü diye biliniyor.

Eklenen Resimler

kamil35, Zekoş, Muda ve 7 kişi beğendi.
Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2021, 13:14   #3302
Ağaç Dostu

salihcan's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2013
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dumlupınar Mesajı Göster
Mis kokulu Paper White nergis.
Karaburun ve Mordoğan'da Sim nergisi veya Mısır gülü diye biliniyor.
Maşallah sayın Dumlupınar, Mısır gülleriniz çok güzel gözüküyor. Ben de aynı cins nergisleri yaklaşık bir ay önce Hisarönü'nden aldım. İlpasol solucan gübreli, leonardit karışımlı torfa diktim. Biri dışında diğerlerinin gelişimi güzel gidiyor. Umarım çiçeklerini de görürüm.

Eklenen Resimler

salihcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2021, 13:24   #3303
Ağaç Dostu

salihcan's Avatar

Karaburun nergislerim nihayet çiçek açmaya başlıyorlar. Bu kadar kolay çiçekleneceklerini tahmin etmiyordum. Tek sorunumuz çok fazla yavruluyorlar. Soğanlarımın zayıflayıp seneye açamamalarından korkuyorum. Ana soğanlarım çiçek açacak fakat yavrularında herhangi bir çiçek işareti gözükmüyor.

Eklenen Resimler

Eski 01-01-2022, 12:07   #3304
Ağaç Dostu

salihcan's Avatar

Dün yılbaşı alışverişi için Kemeraltı'na gitmiştim. Orada nergis soğanlarını görünce dayanamadım ve birkaç soğan aldım. Satıcının iri çiçekli ve kokulu olduğunu söylediği bu üç tür nergisi aldım ve bugün diktim. Umarım dikim için çok geç kalmamışımdır.

Aldığım türler: Apotheose, Professor Einstein ve Mount hood.

Not: Soğanların üstünü torf ile örttüm.

Eklenen Resimler

Eski 03-01-2022, 17:12   #3305
Yeni Üye

melt34_'s Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2021
Sayın Pria'dan aldığım karaburun nergisi

Eklenen Resimler

melt34_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2022, 19:25   #3306
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi melt34_ Mesajı Göster
Sayın Pria'dan aldığım karaburun nergisi
Harika
Misss...
Bu satırları yazarken bilgisayarın yanında bi vazo dolusu Karaburun'un kokusu mest ediyo beni

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2022, 21:55   #3307
Yeni Üye

melt34_'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Harika
Misss...
Bu satırları yazarken bilgisayarın yanında bi vazo dolusu Karaburun'un kokusu mest ediyo beni
Sayın Pria,
Erlicheer nergislerin tomurcuğu ne zaman görünmeye başlar? şu anda Erlicheerlerde tomurcuk görünmüyor.

Eski 04-01-2022, 01:20   #3308
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi melt34_ Mesajı Göster
Sayın Pria,
Erlicheer nergislerin tomurcuğu ne zaman görünmeye başlar? şu anda Erlicheerlerde tomurcuk görünmüyor.
Yakındır artık..

Eski 09-01-2022, 12:28   #3309
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2019
Sayın Salihcan Merhaba, ben de einstein nergis peşindeyim, internetten einstein nergis diye aldığım nergisler hep farklı türler çıktı, inşallah sizin nergisler einsteindir. Lütfen açtıklarında da paylaşım yapın��

Düzenleyen ontess : 09-01-2022 saat 12:53 Neden: Kime cevap verdiğimi yazmamışım.
ontess Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2022, 20:22   #3310
Yeni Üye

melt34_'s Avatar

Karaburun nergislerim,Name:  FB_IMG_1641845917189.jpg
Views: 489
Size:  28.9 KB

Name:  FB_IMG_1641845922571.jpg
Views: 466
Size:  27.4 KB

Eski 11-01-2022, 16:05   #3311
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2018
Merhabalar, internetten soğanlarını alıp diktiğim nergis açtı. Çeşit ismini bilmiyorum, ancak kokusu nefis, bahçeye çıkıp kokluyorum. Evin içinde de çiçekçiden aldığım Karaburun nergisleri var. En sevdiğim çiçek, artık saksılarda birçok çeşidini yetiştirmek istiyorum.

Eklenen Resimler

uzunkum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2022, 18:29   #3312
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ontess Mesajı Göster
Sayın Salihcan Merhaba, ben de einstein nergis peşindeyim, internetten einstein nergis diye aldığım nergisler hep farklı türler çıktı, inşallah sizin nergisler einsteindir. Lütfen açtıklarında da paylaşım yapın��
Ben prf einstein nergisi yetiştiriyorum.Kolleksiyonumda var.Hatta 30 çeşitten fazla kolleksiyonuma ekledim.Gerçekten nergis kokusu nedeniyle benim için tercih sebebi.Bu nergis kokulu değil bilginiz olsun.

ontess beğendi.
hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2022, 07:35   #3313
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-01-2022
Karadenizde nergis

İki yıldır Rizede olduğum için Nergis koklayamadım...İçime çektiğimde ruhumu saran o güzel kokuya kış aylarında ulaşamamak beni üzüyor açıkçası.. Ben burada kendim yetiştirmek istiyorum..Bana yardımcı olabilirmisiniz?

orangesugar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2022, 09:15   #3314
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orangesugar Mesajı Göster
İki yıldır Rizede olduğum için Nergis koklayamadım...İçime çektiğimde ruhumu saran o güzel kokuya kış aylarında ulaşamamak beni üzüyor açıkçası.. Ben burada kendim yetiştirmek istiyorum..Bana yardımcı olabilirmisiniz?
https://kokulunergis.blogspot.com/20...sseverler.html

Eski 17-01-2022, 13:57   #3315
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Galeri: 4
Nergislerim kapalı balkonda duruyor. Bir türlü çiçeklenmediler. Kapalı balkonda durdukları için çok soğuk olmuyor bulundukları yer. Bu nedenle çiçeklenmediklerini düşünüyorum. Soğuk bir yere de çıkarma imkanım yok. Bunun için nasıl bir yol izleyebilirim. Benim bildiğim daha soğanken çiçek bölümünün oluştuğu. O zaman soğanları dikmeden önce buzdolabına koyup soğuklamasını aldıktan sonra diksek çiçekleri çıkar mı acaba. Bilen varsa yardım etsin. 3 seneden beri çiçek açtıramadım nergislere.

Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2022, 18:12   #3316
Ağaç Dostu

salihcan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hocam100 Mesajı Göster
Ben prf einstein nergisi yetiştiriyorum.Kolleksiyonumda var.Hatta 30 çeşitten fazla kolleksiyonuma ekledim.Gerçekten nergis kokusu nedeniyle benim için tercih sebebi.Bu nergis kokulu değil bilginiz olsun.

Ben o üç türü kokulu ve iri çiçekli diye almıştım.

Neyse ki Karaburun nergislerim harika kokuya sahip...

Eklenen Resimler

Eski 18-01-2022, 10:43   #3317
Ağaç Dostu

salihcan's Avatar

Balkon'daki Karaburun nergislerim de açmaya başladı. Bazı çiçek öbeklerinde iki, bazı çiçek öbeklerinde 4-5 çiçek var. Ayrıca her soğan yavruladı. Bu yavrular seneye çiçek açar mı? Elimde gübre olarak 20-10-20, 10-52-10 ve yarasa gübresi var bunlardan hangisini kullanmam uygun olur ? Bilen biri yardımcı olursa sevinirim.

Eklenen Resimler

Eski 18-01-2022, 12:15   #3318
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Dün gece eksi 4 gibi dondurucu bi hava vardı..
Bugün Karaburun nergislerini dolaştım; pek etkilenmemiş, sadece bazılarının çiçek sapları eğilmiş..
İki yıldan beri sökmediğim soğanların arasında 15-20 santim mesafe olan 6 kök soğanda 35 adet çiçek sapı saydım..
Karaburun nergisleri ilk ekildikleri bazı yörelerde biraz şaşırıyorlar ama yıllar geçtikçe alışıp bol bol çiçekleniyorlar..
Yine de tanıdığım en nazlı, huysuz tür..

Bugün yine 200'den fazla çiçek sapı kestim..eşe dosta hediye olarak gidecekler

Eklenen Resimler

Eski 13-02-2022, 19:47   #3319
Ağaç Dostu

salihcan's Avatar

Mısır Gül'üm açtı. Çiçeklerinin çok güzel gözükmesine rağmen kokusunu beğenmedim. Karaburun nergislerimden sonra bir hayal kırıklığı oldu benim için...

Eklenen Resimler

Eski 21-02-2022, 17:12   #3320
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hocam100 Mesajı Göster
Syn hocam100, Orduda görev yaptığımız dönemde mezarlığın yanından geçerken açan nergisleri görüyordum. Çiçekleri kadar büyüktü ki anayoldan bile gözüküyordu. Onların einstein cinsi olduğunu düşünüyorum. Evde pencereden baktığımda rahatlıkla görebilmek için einstein nergis istiyorum. Tabii ki kokusu içinde diktiklerim var.

ontess Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2022, 16:18   #3321
Ağaç Dostu

Arkadaşlar merhaba bu güzelliği Urla'da gezerken gördüm ve hemen aldım. Karaburun'dan getiriyorlarmış, ismini sorduğumda altınbaş gibi birşey dedi ama emin değildi. Çok hafif bir kokusu var. Çiçekleri parlak sarı, çok iri ve gösterişli. Google da yabani nergise benzettim. Sizler yetiştiriyormusunuz veya ismini biliyormusunuz bu çiçeğin.

Eklenen Resimler

Eski 25-02-2022, 22:32   #3322
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uzunkum Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba bu güzelliği Urla'da gezerken gördüm ve hemen aldım. Karaburun'dan getiriyorlarmış, ismini sorduğumda altınbaş gibi birşey dedi ama emin değildi. Çok hafif bir kokusu var. Çiçekleri parlak sarı, çok iri ve gösterişli. Google da yabani nergise benzettim. Sizler yetiştiriyormusunuz veya ismini biliyormusunuz bu çiçeğin.
bunlar altın çanak denilen DAFFODİL lerdir çok bulunan bir türdür, kokusu olmaz

pria, Dumlupınar ve uzunkum beğendi.
kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2022, 11:40   #3323
Ağaç Dostu

celalim01's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2013
Bende yetiştiriyorum

Şuan bende de henüz bu sarı nergis 6-7 soğan ama çiçekleri güzel. Diğer nergislerden katlı ve katsız olandan da bolca var ama diğer nergis türlerinden bulunduğum yerde hiç rastlayamadım. Burası ilçe olduğundan çok fazla tür bulma şansımız olmuyor maalesef.

uzunkum ve melt34_ beğendi.
celalim01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2022, 12:09   #3324
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Böylesine fotoğraflar çok çok mutlu ediyor beni
Antalya'da artık müşterim değil de dostum dediğim Akdeniz Üniversitesinde öğretim üyesi Mehmet Bey yıllarca benden Erlicheer ve Karaburun nergis soğanları satın alıp işi büyüttüler ve artık demet demet, kovalar dolusu toptan çiçek satışı yapar hale geldiler..tabi ki, eşi de en büyük yardımcısı ve destekçisi..ne güzel..çiçekler içindeler hep..sahlep yetiştiyorlar, organik sebzeler..
Özellikle Erlicheer türü nergisleri bu ülkeye tanıtmak ve binlerce insana kazandırmak bana nasip oldu..35 yıl önce kimin hediye ettiğini hatırlayamadığım bir adet soğanı çoğalta çoğalta bu duruma getirdim vaziyeti..
Bu nergis türlerinin hazır soğan olarak Hollanda'dan ithal edilmesini bile önledim Ara ara Hollanda'dan ithal soğan getirip bana rekabet edenler de oldu ama benim gibi güvenilir bir satıcı olmadıkları için kaybolup gittiler..İnşallah Mehmet Bey gibi değişik illerde bu soğanları kazandırdığım birçok insan zamanla bu türleri yurtdışına satabilir duruma da gelirler...belki de çiçekleri damıtıp, parfüm olarak Avrupa'ya satanlar bile olabilir..
Çok çok mutlu ediyor bu tür şeyler beni..
Üretmek çok güzel bir olay
Birkaç yıl önce bizim kasabanın Belediye Başkanına da köy kadınlarını bu çiçekleri üretme konusunda teşvik ettiydim ama aldığım cevap 'bizim kadınlar böyle şeylerle uğraşmaz' oldu
Cehalet çok kötü..

Eklenen Resimler

Eski 12-03-2022, 14:48   #3325
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Karaburun nergisleri geçti artık..diğer çeşitlerimden sırası gelen açıyo
Erlicheer türü ise çok yakında
Ortalık tomurcuk dolu..

Eklenen Resimler

Eski 13-03-2022, 09:34   #3326
Ağaç Dostu

Sn. Pria nergisler çok güzel görünüyorlar.
Üretmenin mutluluğunu yaşıyorsunuz anladığım kadarıyla. Sizi tebrik ediyorum, hediye bir soğanla başlayıp bu aşamalara kadar gelebildiğiniz için.
Bende evimin bahçesi için uygun zamanı geldiğinde sizden Erlicheer türü nergis soğanı satın almak isterim. Bu konuda haber verebilirseniz sevinirim.

pria ve Dumlupınar beğendi.
Eski 13-03-2022, 10:13   #3327
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uzunkum Mesajı Göster
Sn. Pria nergisler çok güzel görünüyorlar.
Üretmenin mutluluğunu yaşıyorsunuz anladığım kadarıyla. Sizi tebrik ediyorum, hediye bir soğanla başlayıp bu aşamalara kadar gelebildiğiniz için.
Bende evimin bahçesi için uygun zamanı geldiğinde sizden Erlicheer türü nergis soğanı satın almak isterim. Bu konuda haber verebilirseniz sevinirim.
Bu yıl maalesef sınırlı adette ancak 5-10 kişiye satış yapacağım..Çünkü 3 bin adet kadar soğanı rezerve ettim..
Satış sayfasında kaç adet istediğinizi yazarsanız listeye eklerim sizi de..

Dumlupınar ve uzunkum beğendi.
Eski 17-03-2022, 19:50   #3328
Yeni Üye

halmiryal's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2022
Ne Yapmalı?

Yurt ortamında, saksıda bu şekilde yetiştirdim nergislerimi ancak ilerleyen süreç için bilgim yok, çiçek solup, yapraklar kuruyana kadar bakım yapacağımı biliyorum. Çiçeği hasat etmek nasıl oluyor, nasıl koparmalı kesmeliyim bunu bilmiyorum. Yardımcı olan olursa sevinirim.
Direkt saptan bir yeri mi kesmeliyim? Kesme açısı önemli mi? Kestikten sonra sapa bir şey yapmam gerekiyor mu?

Eklenen Resimler

halmiryal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2022, 12:43   #3329
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi halmiryal Mesajı Göster
Yurt ortamında, saksıda bu şekilde yetiştirdim nergislerimi ancak ilerleyen süreç için bilgim yok, çiçek solup, yapraklar kuruyana kadar bakım yapacağımı biliyorum. Çiçeği hasat etmek nasıl oluyor, nasıl koparmalı kesmeliyim bunu bilmiyorum. Yardımcı olan olursa sevinirim.
Direkt saptan bir yeri mi kesmeliyim? Kesme açısı önemli mi? Kestikten sonra sapa bir şey yapmam gerekiyor mu?
Saksıda seyretmek istiyorsanız çiçeklerin biraz solmasını bekleyin ve ister elinizle koparın isterseniz sapları dibinden kesin..
Çiçek saplarını kesmek bitkiyi yorulmaktan kurtarır..
Mayıs sonundan sonra hiç sulama yapmayın..çiçekleriniz çok sağlıklı..gereksiz gübre falan vermeyin..
Haziran sonunda saksı toprakları iyice kuruyunca saksıları gölge bir yere koyun, kasım ayında dışarı çıkarıp iyice bir sularsınız..ondan sonrasını onlar bilir

Eski 30-03-2022, 21:16   #3330
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Erlicheer'ler coştu
Henüz açmayan 3 tür kaldı..

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024