agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni8299Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-02-2016, 18:17   #2761
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Erlicheerlerde çiçek sapları bir haftadır oluşmuş durumda ancak yavrudan süren çiçek sapı sürpriz oldu

Eklenen Resimler

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2016, 21:22   #2762
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Melisa16 Mesajı Göster
Tomurcukları çok tombik tombik geldi bana Türü ne olabilir acaba?
Narcissus Rip van Winkle tomurcuklarını andırıyor ..

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2016, 21:44   #2763
Ağaç Dostu

Melisa16's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Narcissus Rip van Winkle tomurcuklarını andırıyor ..
Teşekkür ederim.. İnşallah Rip Van Winkle çıkar

Melisa16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2016, 18:05   #2764
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Double Daffodil Erlicheer nihayet çiçeklerinin bir kısmını açtı. Çiçek yoğunluğu oldukça fazla. Koku olarak da oldukça güzel. Daha önce de belirtmiştim bizim Karaburun nergisi ile kıyaslayacağım diye. Ne yalan söyleyeyim, Karaburun nergisiyle kıyaslayınca koku olarak beklentilerimin gerisinde kaldı. Fakat nergis sevenler için bu türün mutlaka elde olması gerekir diye düşünüyorum.

Eklenen Resimler

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2016, 18:30   #2765
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Double Daffodil Erlicheer nihayet çiçeklerinin bir kısmını açtı. Çiçek yoğunluğu oldukça fazla. Koku olarak da oldukça güzel. Daha önce de belirtmiştim bizim Karaburun nergisi ile kıyaslayacağım diye. Ne yalan söyleyeyim, Karaburun nergisiyle kıyaslayınca koku olarak beklentilerimin gerisinde kaldı. Fakat nergis sevenler için bu türün mutlaka elde olması gerekir diye düşünüyorum.
Sayın Lonicera, (yeni gördüm) keşke alttaki mesajı da satış sayfasından buraya alabilseydiniz..İlerde satış sayfası silinip gidecek ve o güzelim fotolar kaybolacak..

http://www.agaclar.net/forum/1439523-post180.htm

Erlicheer'in eksileri konusunda ileride görüşünüzün değişeceğine inanıyorum..(Kötülemek için yazmıyorum), Karaburun'lardan 15-20 adeti koyun eve, ancak yakın planda kokusu duyulur..15-20 adet Erlicheer koyun eve; kokuyu her tarafta hissedersiniz.

Çok güzel büyütmüşsünüz..ve çok şanslısınız 5 adet açabilen soğan geldiği için benden..Kimse ''torpil'' yaptığımı düşünmesin lütfen..Tesadüf işte..

Eski 18-02-2016, 18:41   #2766
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Sn pria, Erlicheer' in çiçek yapısı, görüntüsü mükemmel. Kokusu da mis gibi. İyi ki sizden almışım. Hele hele tesadüfen de olsa 5 çiçekli edinmişim, hiç tu kaka der miyim))Ama biz hep Karaburun nergisini yetiştirdiğimiz için o yoğun kokusunu baz alıyoruz hep. Dediğiniz gibi kokusuna belki zamanla alışacağız.

Bu arada tek olan soğan 5 çiçekli olunca kendi becerime de yormadım değil hani)

Resimleri de buraya taşımayı deneyeyim ama zaman sıralaması tuhaf olacak. Belki Sn. malina her şeye olduğu gibi buraya da bir el atar da düzeltir diye umayım)

akçabardak ve Jakin beğendi.
Eski 18-02-2016, 18:49   #2767
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Böyle bir nergis ilk defa gördüm. Tek bir soğandan 5 çiçek çıkıyor. Başlarına bir şey gelirse garanti elimizde bulunsun diye büyük bir saksıya 4 soğan, orta büyüklükte bir saksıya tek soğan koymuştum. Tek olandan beş adet gövde ve çiçek geldi. Diğer saksıdakilerin gövdeleri soğan başına 2-3 arası değişiyor. Bu demektir ki ne kadar geniş yer o kadar çiçek. Seneye nasipse her bir soğan için ayrı ayrı saksı yapacağım. Bahçesi olan kesinlikle bahçesindeki toprakta yetiştirmeli.

Eklenen Resimler

Eski 18-02-2016, 18:51   #2768
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Soğanların yeni filizlenmiş hali olan fotoyu da taşımak isterdim ama onu da silersem sizin mesajınız boşa düşer. Mesajınız boşa düşerse Sn. malina ' dan fırça gelir)Bu riski yeni fırça yemiş biri olarak yeniden almam mümkün değil vallahi)

Eski 18-02-2016, 18:52   #2769
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Dediğiniz gibi kokusuna belki zamanla alışacağız.
Oooo, kimler kimler sevdi ve alıştı bu güzelin kokusuna Siz de ilerde tiryakisi olursunuz merak etmeyin.. İnsan hep en alıştığı yemeği ister, yeni bir menü önüne geldiğinde lezzet konusunda kafası karışıktır biraz

Nergis

Eski 18-02-2016, 18:57   #2770
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Hemen içeriye alıyorum saksıyı)

Jakin beğendi.
Eski 18-02-2016, 19:00   #2771
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:

Bu arada tek olan soğan 5 çiçekli olunca kendi becerime de yormadım değil hani)
Asıl beceri Erlicheer'in genlerinde..Tek soğanda 5-6-7 çiçek sapı verebilen başka bir türe tanık olmadım ben daha..Ortam olumlu olursa çok cömerttir..Bizler gelişimi için aracıyız sadece..

Eski 18-02-2016, 20:57   #2772
Ağaç Dostu

mavi eylul's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2012
Galeri: 1
Bundan üç yıl önce sayın pria'dan aldığım nergislerimden bahçeye diktiklerim...çiçek açmaya hazırlanıyor... Daha çok olabillerdi ama geçen yıl hem çiçeklerini hemde soğanlarını izinsiz almışlardı...

Eklenen Resimler

mavi eylul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2016, 09:58   #2773
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Sayın pria, bendeki erlicheerlerde bir çiçek sapı açtı ama ben bir koku alamadım. Dün bütün gün, günün değişik saatlerinde koklayıp durdum aynı, kokusuz Canım çok sıkıldı burnumda mı sorun var, çiçek sapları çok uzayamadan yaprakların arasında tomurcuklar açıverdi. Değişik açılardan fotoğrafladım birlikte yorumlayalım istedim.

Karaburunla kıyaslamayalım tamam da hiç koku olmaması anormal, diğer soğanların açmasını da bekleyeceğim bakalım aynı şey onlarda da var mı?

Yavrulamada sorun yok, her soğanda en az üç yavru sürüyor, yavrulardan bir tanesi de tomurcuklu.

Eklenen Resimler

Eski 19-02-2016, 10:23   #2774
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Sayın pria, bendeki erlicheerlerde bir çiçek sapı açtı ama ben bir koku alamadım. Dün bütün gün, günün değişik saatlerinde koklayıp durdum aynı, kokusuz Canım çok sıkıldı burnumda mı sorun var, çiçek sapları çok uzayamadan yaprakların arasında tomurcuklar açıverdi. Değişik açılardan fotoğrafladım birlikte yorumlayalım istedim.

Karaburunla kıyaslamayalım tamam da hiç koku olmaması anormal, diğer soğanların açmasını da bekleyeceğim bakalım aynı şey onlarda da var mı?
Zor bir soru, zor bir durum..Daha önce de bir iki üyeden bu gibi sorularla karşılaştım sayın Sûz-i Dilârâ..Kokulu bir nergisin koku vermemesine neden olacak etkenleri çözemiyorum ve bilemiyorum henüz..

Açan çiçek henüz çok yeni, yine de bekleyelim biraz daha diğer çiçekleriyle açmasını..Böyle ılıman hatta sıcak havalarda mutlaka kokularını yaymaları gerekirdi diye düşünüyorum..

Erlicheer'ler genel olarak yapraklarından ziyade öncelikle çiçek saplarını uzatırlar, çiçekler geçtikten sonra yapraklar uzamaya başlar..Sizde sanki biraz tersine bir durum var gibi..Toprak biraz fazla azotlu olabilir..

Bekliyelim hele biraz daha..

Eski 19-02-2016, 10:33   #2775
Ağaç Dostu

mavi eylul's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2012
İlk açan güzelliğim...

Eklenen Resimler

mavi eylul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2016, 10:43   #2776
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Alıntı:
... Dün bütün gün, günün değişik saatlerinde koklayıp durdum aynı, kokusuz Canım çok sıkıldı burnumda mı sorun var, çiçek sapları çok uzayamadan yaprakların arasında tomurcuklar açıverdi. ...
Sayın Sûz-i Dilârâ;

Benim de başıma gelmişti. Siz de sıcak iklimde yaşadığınız için benzer bir durum yaşamış olabilirsiniz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi üzüm Mesajı Göster
....
Geçen sene gözlemlediğim durumda kokan ve kokmayan erlicheer cinsi nergisler sıcaklarda çiçek sapı oluşturmuştu. Erlicheer'in hepsi aynı yerde olmasına karşılık bir taraftakiler biraz erken açtılar ve kokusuzdular. Çiçek saplarından kesip hiç değilse görselliğini göreyim diye vazoya aldım. Bu sırada havalar birden soğudu. Bu aşamada geç kalan Erlicheer'de çiçek sapı oluşmuş, tomurcuklar belli olmuş, henüz açmamıştı. Havaların soğumasıyla bu geç kalan nergisler kokularıyla açtılar. (sıcak ve soğuk kavramlarını bulunduğum bölge için kullanıyorum. Termometre ölçüm derecesine bakmadım.)

Erken açan Erlicheer'ler çevresindeki bitkiler yüzünden biraz daha korunaklı bölümdeydiler.

Bu yaşadığıma bakarak çiçek açma (çiçek sapı oluşmuş, tomurcuklar kendini belli etmiş ama açmamış) dönemindeki ısının kokuyu etkilediğini düşünüyorum. Bu dönemde sıcaklık yüksek olursa kokusuz oluyorlar. ( 'sıcaklık yüksek' kavramını yine benim bulunduğum bölge için kullanıyorum.)

Bu sene çiçek açma döneminde normalin biraz altında giden bir sıcaklıkta Erlicheer'ler açtı. Hepsi de kokuluydular.

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2016, 21:56   #2777
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi üzüm Mesajı Göster
...Siz de sıcak iklimde yaşadığınız için benzer bir durum yaşamış olabilirsiniz...
...erlicheer cinsi nergisler sıcaklarda çiçek sapı oluşturmuştu. Erlicheer'in hepsi aynı yerde olmasına karşılık bir taraftakiler biraz erken açtılar ve kokusuzdular...
...Havaların soğumasıyla bu geç kalan nergisler kokularıyla açtılar...
...Bu yaşadığıma bakarak çiçek açma (çiçek sapı oluşmuş, tomurcuklar kendini belli etmiş ama açmamış) dönemindeki ısının kokuyu etkilediğini düşünüyorum. Bu dönemde sıcaklık yüksek olursa kokusuz oluyorlar...
Sayın üzüm,

Daha önce sizinle bu konuyu tartışır gibi olmuştuk ve sizinle anlaşamadığımızı hatırlıyorum bu hususta..
Ben yine ısrarcıyım; çiçeklenme günlerinde ısı düşüklüğü kokunun azalmasına, ısının artması ise kokunun artmasına ortam sağlar..Yani, nergisler ideal olarak 15-22 dereceler arası hava sıcaklıklarında en yoğun koku salınımını yaparlar..Sizin, nergislerin kokmamasına neden olan ''sıcaklık'', kokmalarına neden olan ''soğukluk'' derecelerini halâ bilemiyorum..

Bu konuda kendi görüşümü destekleyen ecnebi görüşlerini araştırdım..Bulduğum kaynakta ''Generally, cooler weather inhibits fragrance, whereas warmer weather incites fragrance'' ifadeleri benim görüşümü desteklemektedir.

( ''Bloom Times, Size and Color '' bölümünün son cümlelerine bakabilirsiniz)

https://www.vanengelen.com/narcissus.html

Ben Tarsus'un aylık hava sıcaklıklarına gözattım..16,17,18 şubat ve bugün için hava sıcaklığının gölgede 26-28 olduğunu gördüm..

http://www.accuweather.com/tr/tr/tar...weather/317938

Bilemiyorum, gölgede böyleyse, güneşte herhalde 30'lu dereceleri aşmıştır..Bu da nergis çiçeği için ekstrem durumdur ve koku açısından olumsuzdur, çünkü böylesine bahar değil de yaz dönemini hatırlatan aşırı sıcaklarda çiçekler adeta kavrulur ve çabucak geçer..Bu yüzden böylesine aşırı sıcakta sayın Sûz-i Dilârâ'ya saksılarını daha serince gölge veya yarı gölge bir yere almasını tavsiye ediyorum..Çiçeklerin çabuk geçmesi engellenir böylelikle..

Düzenleyen pria : 19-02-2016 saat 23:00
Eski 19-02-2016, 22:53   #2778
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Zor bir soru, zor bir durum...
Ayrıca, profilinden anladığım kadarıyla İzmir veya Antalya'da yaşayan sayın Lonicera, erlicheer nergislerinin çok güzel koktuğunu yazarken, iklimsel olarak benzer bir yer olan Tarsus'ta yaşayan sayın Sûz-i Dilârâ'nın ise nergislerinin kokusunun olmadığını yazması, gerçekten düşündürücü ve zor bir durum..
Aklıma, sıcaklık değerleri dışında, yanlış bitki besleme olabilir mi, fazla azot yüklemesi yapılmış olabilir mi sorularını getiriyor..Veya başka başka şeyler ? Bilemiyoruz..Araştırmak gerek..

Erlicheer türü nergisler literatürde kokulu, hem de yoğun kokulu bir türdür..onu bu huyundan vazgeçiren nedenleri araştırmak, düşünmek gerek..

Ben bu konularda uzman ve eğitim almış biri değilim; yılların deneyimiyle dağarcığımda biriken izlenimlerdir bu yazdıklarım..

Eski 20-02-2016, 07:44   #2779
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Benimkilerde de aynı sorun var. Hiç koku yok, çok şaşırdım. Gayet sağlıklı ve çok güzeller ama koku yok

Milla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2016, 08:13   #2780
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Alıntı:
Ayrıca, profilinden anladığım kadarıyla İzmir veya Antalya'da yaşayan sayın Lonicera, erlicheer nergislerinin çok güzel koktuğunu yazarken, iklimsel olarak benzer bir yer olan Tarsus'ta yaşayan sayın Sûz-i Dilârâ'nın ise nergislerinin kokusunun olmadığını yazması, gerçekten düşündürücü ve zor bir durum..
Aklıma, sıcaklık değerleri dışında, yanlış bitki besleme olabilir mi, fazla azot yüklemesi yapılmış olabilir mi sorularını getiriyor..Veya başka başka şeyler ? Bilemiyoruz..Araştırmak gerek..

Erlicheer türü nergisler literatürde kokulu, hem de yoğun kokulu bir türdür..onu bu huyundan vazgeçiren nedenleri araştırmak, düşünmek gerek..

Ben bu konularda uzman ve eğitim almış biri değilim; yılların deneyimiyle dağarcığımda biriken izlenimlerdir bu yazdıklarım..

Nergislerin toprağını köyden meşe çalılarının altından getirdim, siyah renkli, yaprak çürüntülü tabir edilen humuslu toprak. Toprak karışımına ne kattığımı tam olarak hatırlamıyorum ama solucan gübresi, leonardit vardır çünkü o sıralar henüz gübrem yoktu.

Odun külünü geçenlerde şerbet olarak verdim. Semiz otu enzimiyle suladım ve öğleden sonra iyi güneş alan yerde. İlk zamanlar kuzey balkonunda soğuktaydı son iki aydır güney balkona aldım ama yine soğuktu. Son iki haftaya kadar aşırı bir sıcaklık hatırlamıyorum.

Lonicera ve mavi eylul beğendi.
Eski 20-02-2016, 09:12   #2781
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Alıntı:
Nergislerin toprağını köyden meşe çalılarının altından getirdim, siyah renkli, yaprak çürüntülü tabir edilen humuslu toprak. Toprak karışımına ne kattığımı tam olarak hatırlamıyorum ama solucan gübresi, leonardit vardır çünkü o sıralar henüz gübrem yoktu.

Odun külünü geçenlerde şerbet olarak verdim. Semiz otu enzimiyle suladım ve öğleden sonra iyi güneş alan yerde. İlk zamanlar kuzey balkonunda soğuktaydı son iki aydır güney balkona aldım ama yine soğuktu. Son iki haftaya kadar aşırı bir sıcaklık hatırlamıyorum.
Bu yaptığınız özeni bana gösterseniz ben bile çiçek açardım, Nergisin yaptığına bak sen, cık cık cık

Arkadaşlar bu sene koku salmasa seneye salar, sıkıntı etmesek

Nergisin kokusundan çok kendisini seven kişi

Lonicera, pria ve mavi eylul beğendi.
Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2016, 09:38   #2782
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Kısıtlı yerimde özellikle kokulu bitkiler, kokusuz çiçeklilerden çok sevdiklerim ve kaktüs-sukulentlerle kendimi sınırlandırmaya çalışıyorum. Nergis özellikle kokusunu merak ettiğim için edindiğim bir bitkiydi. Bir sene daha beklenir mi Bu sene bile zor sabrettim

Lonicera, pria ve mavi eylul beğendi.
Eski 20-02-2016, 09:46   #2783
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Alıntı:
Kısıtlı yerimde özellikle kokulu bitkiler, kokusuz çiçeklilerden çok sevdiklerim ve kaktüs-sukulentlerle kendimi sınırlandırmaya çalışıyorum. Nergis özellikle kokusunu merak ettiğim için edindiğim bir bitkiydi. Bir sene daha beklenir mi Bu sene bile zor sabrettim
Siz de haklısınız, çok beklemişsiniz...

Nergisin kokusunu hiç duymadınız mı? Çiçekçiler demetleyip özellikle dışarıya koyarlar, kokusunda davet olduğu için

pria ve mavi eylul beğendi.
Eski 20-02-2016, 10:05   #2784
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:

Ben hep yazarım, bitki üzerindeki etkisinden ve ne kadar kullanılması gerektiğinden ve zamanlamasından emin olamadığınız karışım ve gübreler kullanmayın, diye.. Çünkü nergis, besin yönünden orta halli, hafif toprağa bayılır..Aslında o humuslu güzelim orman toprağı onların gelişimi için yeter de artardı..Belki o bile ağır gelebilirdi..Ekstradan verdiğiniz solucan gübresi gibi besinleri çiçekler geçtikten sonra verebilirdiniz..

Yine yazayım, inanın benim fidanlığın toprağını görseniz şaşarsınız..Gıcır gıcır kum, çakıldır..Ama çok süzektir..3 gün durmadan yağmur yağsın, ertesi gün gideyim, çapaya bulaşmaz toprak yani..Senede bir kez, ekerken, ideal olan 4x10x6 NPK gübre bulamadığım için, 15x15x15 NPK kompoze gübre veririm toprağa..Metrekareye 40-50 gram..Yeter de artar..Arasıra evden getirdiğim odun küllerini savururum toprağa..Bazen de çiçeklerden sonra deniz yosunu veririm yapraktan..Her yıl hepsi mis gibi kokarlar..Hiçbir şey atmasam belki de daha yoğun kokarlar..

Yani, nergis asla zor bir bitki değildir..İşi zora sokan bizleriz maalesef..''Rastgele'' ve ''bol kepçe'' verdiğimiz besinlerle bitkinin iç kimyasını bozuyoruz sanırım.. Sözüm meclisten dışarı, af buyurum tabirimi; hani ''ayı yavrusunu severken öldürür'' özdeyişi geliyor aklıma..
Bu zevkten mahrum kaldığınız için çok üzgünüm sayın Sûz-i Dilârâ..İple çekmiştiniz soğanlara kavuşacağınız günü bile..

Ekim- bakım bilgileri için:

https://yogunkokulukatmerlinergis.wo...2012/08/13/19/

Eski 20-02-2016, 10:27   #2785
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Sayın pria, bu yazdıklarımdan çok itinalı anlamı çıkarmayın lütfen. Solucan gübresi dediğim şey bir tatlı kaşığından fazla atmıyorum çünkü elimde çok az var bütün bitkilerime yetsin istiyorum. Leonardit deseniz o da öyle. Hayvan gübresi hiç yok. Geriye semiz otu enzimi kalıyor.

Odun külü şerbetini bir kez derinlemesine suladım o kadar bu da zaten çiçek üzerinde etkili, azotla ilgisi yok sanırım.

Nergisleri kokan arkadaşlar toprak karışımına ne kattıklarını yazabilirlerse kıyaslama yapılabilir sanırım.

Eski 20-02-2016, 10:32   #2786
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı Mesajı Göster
Siz de haklısınız, çok beklemişsiniz...

Nergisin kokusunu hiç duymadınız mı? Çiçekçiler demetleyip özellikle dışarıya koyarlar, kokusunda davet olduğu için
Ahh ahh ne bileyim nergis hiç dikkatimi çekmedi, şimdiye kadar Van'daydım orada çiçekçilerde öyle şeyler olmaz.

Burada da geçen sene görmüştüm el arabasıyla kuruyemiş satanlar mevsiminde buketleyip satıyorlardı. Bir kere kokladım çok güzeldi sonra hocam100'den Karaburun nergisi sipariş ettim bir de bu erlicheerleri, kokladığım nergisler sanırım Karaburundu şimdi hatırlamıyorum ama burada bahçelerde hep Karaburun var.

Eski 20-02-2016, 10:57   #2787
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Alıntı:
Ahh ahh ne bileyim nergis hiç dikkatimi çekmedi, şimdiye kadar Van'daydım orada çiçekçilerde öyle şeyler olmaz.

Burada da geçen sene görmüştüm el arabasıyla kuruyemiş satanlar mevsiminde buketleyip satıyorlardı. Bir kere kokladım çok güzeldi sonra hocam100'den Karaburun nergisi sipariş ettim bir de bu erlicheerleri, kokladığım nergisler sanırım Karaburundu şimdi hatırlamıyorum ama burada bahçelerde hep Karaburun var.
Van'a hiç gitmedim o yörenin de kendine has güzel kokulu bitkileri vardır ne de olsa Anadolu kokulu kokusuz bitki cenneti...

Ben çocukluğumdan beri bilirim Nergisi. Okul arkadaşlarımdan biri pek sevdiği için bahar geldiğinde, okul çıkışı bir demet alır evine götürürdü. O zamanlar benim de evde yetiştirecek gözüm yoktu, açıkçası kokusuna da deli olmadığım için çiçekçiden bezen ben de bir demet alırdım, o kadar...

Konu uzuyor kısa keseyim

Sözümün özü Vanlı olmadığınızı biliyorum Van'da ömrünüz geçmemiştir. Çocukluğunuzda, tatillerde illaki Nergis'in kokusunu duymuş olmalısınız. Ama dediğiniz gibi daha önce dikkatinizi çekmemiştir sadece Sevgiler...

Eski 20-02-2016, 12:52   #2788
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Sn Sûz-i Dilârâ, benim saksı harcında 1 ölçü dişli dere kumu, 1 ölçü cocopeat ve bir ölçü de elenmiş bahçe toprağı var. Ayrıca bir su bardağı kadar pomza taşı. Besleme için tüm çiçeklerime verdiğim karakafes otu çayını ayda bir kere uyguladım. Onu da potasyumu oldukça fazla olduğu için

Bu arada bugün tekrardan kokladım, koku giderek fazlalaşmış))
Aman nispet yapıyorum sanmayın sakın, sadece durum tesbiti))

Eski 20-02-2016, 13:17   #2789
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Geçen yıl Hocam'da aldığım Erlicheer nergisler açıyor. Bir sapta 12 tane, diğerinde 7-8 tomurcuk var.

Eklenen Resimler

Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2016, 15:41   #2790
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-04-2012
Merhaba,

Bizim Erlicheer'ler de güçlü gelecek. Bazı Karaburun'lar da açtı. İnşallah haftaya havalar güzel olur da, balkonda kokular içinde kahvaltı yaparız.

Selamlar,

Sent from my iPhone using Tapatalk

tatlı bezelye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024