agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni8286Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-02-2015, 21:36   #2551
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saisha Mesajı Göster
bugün baktım çiçeklerin çoğu buruşmuş onlar artık düzelmez öyle değil mi? bu çiçekleri solduktan sonra bir daha çiçek açar mı? bu yıl için...
İkinci bir sap vermezse açmaz, ama sizinkinin soğanı büyükse, bu tür genellikle ikinci bir sap verir, o zaman çiçek açar.

saisha beğendi.
tabus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2015, 21:43   #2552
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Nergis

Bell song ve Golden Harvest

Eklenen Resimler

alys, Muda, maya ve 5 kişi beğendi.
Eski 21-02-2015, 21:55   #2553
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Burada 3 çeşit nergis var. Biri Trompet (Div 1: Trumpet) Diğer ikisi Large cupped..Ayırt etmek zor..

Eklenen Resimler

alys, Muda, Milla ve 4 kişi beğendi.
Eski 22-02-2015, 12:32   #2554
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2014
İlk nergislerim nihayet açtı. Devamı haftaya

Eklenen Resimler

Laleci_03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2015, 20:27   #2555
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Laleci_03 Mesajı Göster
İlk nergislerim nihayet açtı. Devamı haftaya
Çok güzeller, elinize sağlık. İki nergis bir birinden farklı değil mi? İsimleri nedir acaba?

Laleci_03 beğendi.
Eski 22-02-2015, 20:57   #2556
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim Sayın Tabus
Evet, ikisi bir birinden farklı. Uzun olanın adını bilmiyorum, daha kısa olanın ise tam emin olmamakla birlikte "Golden ducat" diye biliyorum...

Eski 22-02-2015, 21:58   #2557
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Alıntı:
Evet, ikisi bir birinden farklı. Uzun olanın adını bilmiyorum, daha kısa olanın ise tam emin olmamakla birlikte "Golden ducat" diye biliyorum...
Teşekkürler..Golden Ducat olabilir, daha tam açılmamış o zaman. Pek emin olamamıştım.Çünkü, ikinci ve üçüncü petalların daha büyük olması gerek. Diğeri Split corona çeşidine benziyor ama resim net değil. Eğer tam karşıdan bir resim olursa fikir ileri sürebilirim, hataya müsait olur. Bir de resimlerde çoğu zaman renk tam olmuyor,petal ve corona renklerini yazarsanız iyi olur.

Düzenleyen tabus : 22-02-2015 saat 22:01 Neden: Ekleme yapıldı.
Eski 22-02-2015, 22:54   #2558
Ağaç Dostu

İlginiz için çok teşekkür ederim Sayın Tabus
Yarın dediğiniz gibi çekerim fotoğrafı, telefon kamerası 3mp olunca tam net çıkmıyor maalesef
Ayrıca "split corona"da haklısınız sanırım fotoğrafta pek belli olmuyor ama internetten bakınca anladım ben. Petal rengi beyaz, corona dediğiniz de petalın altındaki kısım ise orası da koyu sarı ya da turuncu diyeyim

tabus ve Dumlupınar beğendi.
Eski 23-02-2015, 14:56   #2559
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 16-08-2014
Alıntı:
Merhaba Laleci_03 çiçek sapı uzun olan nergisin split corona ORANGERY olduğunu tahmin ediyorum.Bende de aynısından var.Çok benziyor.SELAMLAR.

tabus ve Laleci_03 beğendi.
Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2015, 15:06   #2560
Ağaç Dostu

Teşekkürler Dumlupınar ağabeyim, haklısın ben araştırmalarım sonucu "Split corona orangery" olduğunu bulmuştum sen de onaylamış oldun sağ ol

tabus ve Dumlupınar beğendi.
Eski 23-02-2015, 18:36   #2561
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Üyelerimizden ''Double Daffodil Erlicheer'' fotoğrafları:

Sayın maya'dan:

maya / Teras, ev
maya / Teras, ev

Güler Hanımdan:

Güler / Bahçe

casperia, maya, Milla ve 1 kişi beğendi.
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2015, 21:26   #2562
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Sizinle bu gün 3 resim paylaşıyorum. 3 ü de bir birine çok benzer. Resimler doğrudan üreticiden. Dolayısı ile, sizin de varsa karşılaştırabilirsiniz.
Birinci resim Falconet,
İkinci resim Martinette,
Üçüncü resim Soleil d'Or..
Merak edene aralarındaki farkları da yazarım.

Eklenen Resimler

Eski 24-02-2015, 14:36   #2563
Ağaç Dostu

Yeniden çektim fotoğraflarını, şimdi ne cins oldukları daha belli.
"Golden Ducat" ve "Split Corona Orangery"

Eklenen Resimler

Eski 24-02-2015, 22:26   #2564
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 29-04-2014
Selamlar

İki ay önce diktiğim nergis soğanlarından hiç bir haber yok. Yok denecek kadar az güneşli, açık balkonda ve oldukça soğuk havada bulunuyorlar.Aynı şartlarda bulunan irisler başgösterdiler. Nergislerde umut varmıdır acaba yoksa donlardan mı nasiplenmiştirler? Fikirlere ihtiyacımız var benim ve nergislerimin.

pria beğendi.
asmalıtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2015, 23:56   #2565
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asmalıtepe Mesajı Göster
Selamlar

İki ay önce diktiğim nergis soğanlarından hiç bir haber yok. Yok denecek kadar az güneşli, açık balkonda ve oldukça soğuk havada bulunuyorlar.Aynı şartlarda bulunan irisler başgösterdiler. Nergislerde umut varmıdır acaba yoksa donlardan mı nasiplenmiştirler? Fikirlere ihtiyacımız var benim ve nergislerimin.
Sayın asmalıtepe,

Kahramanmaraş oldukça soğuk olsa gerek..
Eğer saksılarınız donlardan nasibini alıp, kökler zarar görseydi, irisleriniz de yeşeremezdi..
Büyük bir olasılıkla nergisleriniz de zarar görmemiştir..
Akla gelen bir ihtimal de, nergisleriniz orta-geç veya geç açan bir tür olabilir, bu yüzden ancak filizlenirler..
Bende de 4 adet orta-geç ve geç tür var..Ekeli 96 gün olduğu halde bazıları 1-2 santim filiz verdiler..bazıları yeni yeni çıkmaya başladılar..Oysa erken türler, aynı zamanda ekmeme rağmen onların yaprakları 15-25 santim arasında..Bir iki türde de çiçek var..
Yani, nergisleriniz geç türdür..Havalar ısındıkça onlar da çıkacaktır..
Bir diğer ihtimal ise, mantar, haşere nedeniyle soğanların çürümüş olabileceğidir..Bunu da, saksılarınızı eşeleyip anlayabilirsiniz..

YeniGine ve asmalıtepe beğendi.
Eski 25-02-2015, 08:37   #2566
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Sayın pria, Kahramanmaraş'ı enlemesine ikiye bölersek iki tane iklim kuşağı çıkar. Kuzeyde kalan Elbistan, Afşin, Göksun, Nurhak ilçelerinde karasal; merkez, Pazarcık, Andırın, Türkoğlu gibi ilçelerde de akdeniz iklimi görülür.

Kahramanmaraş oldukça soğuk bir yer değildir bir Maraşlı olarak belirtmek istedim.

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2015, 08:53   #2567
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Sayın asmalıtepe,

Kahramanmaraş oldukça soğuk olsa gerek..
Eğer saksılarınız donlardan nasibini alıp, kökler zarar görseydi, irisleriniz de yeşeremezdi..
Büyük bir olasılıkla nergisleriniz de zarar görmemiştir..
Akla gelen bir ihtimal de, nergisleriniz orta-geç veya geç açan bir tür olabilir, bu yüzden ancak filizlenirler..
Bende de 4 adet orta-geç ve geç tür var..Ekeli 96 gün olduğu halde bazıları 1-2 santim filiz verdiler..bazıları yeni yeni çıkmaya başladılar..Oysa erken türler, aynı zamanda ekmeme rağmen onların yaprakları 15-25 santim arasında..Bir iki türde de çiçek var..
Yani, nergisleriniz geç türdür..Havalar ısındıkça onlar da çıkacaktır..
Bir diğer ihtimal ise, mantar, haşere nedeniyle soğanların çürümüş olabileceğidir..Bunu da, saksılarınızı eşeleyip anlayabilirsiniz..
Sayın Pria; Nergislerle ilgili kaygıma eğilip cevaplamanız beni çok sevindirdi. Öncelikle size çok teşekkür etmeliyim.

Haklısınız diktiğim soğanlar da ektiğim tohumlar da, başlarını topraktan çıkarabilseler de soğuktan dolayı daha beri gelemiyorlar. Ya da bir damla güneşe hasret kaldıklarındandır..

Ben de onları alıp Kahramanmaraş'ın Akdeniz iklimine kaçıracağım bir kaç güne kadar.

Haşere olma ihtimali fikrinize de katılarak kontrol edeceğim tekrar teşekkürler.

Eski 25-02-2015, 09:12   #2568
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Sayın pria, Kahramanmaraş'ı enlemesine ikiye bölersek iki tane iklim kuşağı çıkar. Kuzeyde kalan Elbistan, Afşin, Göksun, Nurhak ilçelerinde karasal; merkez, Pazarcık, Andırın, Türkoğlu gibi ilçelerde de akdeniz iklimi görülür.

Kahramanmaraş oldukça soğuk bir yer değildir bir Maraşlı olarak belirtmek istedim.
Sayın hemşehrim diyeceğim, kullanıcı adınızı yazabilmem klavye kullanmaktaki hızımla çok uzun süreceği için sabredemedim yönetim bağışlar umarım.

Önce hoşgeldiniz sayfama,her ne kadar siz daha eski üye olsanız da, evsahibi sayılsanız da..
Çok güzel açıklamışsınız bizim İl'in iklimini. Bulunduğum yer Elbistan merkez.

Üç aylık bir deneyimle; Aslım Pazarcık ilçesi olduğu halde Kahramanmaraş'ımın kıymetini anladım. Gerçekten iklimden yana yaşanacak şehir. Tayinle gelip yerleşip kalanların kararı tevekkeli değilmiş.

tabus beğendi.
Eski 25-02-2015, 15:44   #2569
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Nergiz

Açan tek nergizim

Eklenen Resimler

eceyıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2015, 20:08   #2570
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Dünden beri köydeyim arkadaşlar..

Yavru diye satışa koymaya çekindiğim nergislerimin hemen çoğunda çiçek var..
Şansıma çoğunu açmış buldum..

Köy dönüşünde çok harika görüntüler yükleyeceğim..

Selamlar..

Eski 27-02-2015, 22:56   #2571
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asmalıtepe Mesajı Göster
Selamlar

İrislerin(basit bir tasnifle) soğanlı ve yumrulu türleri vardır, büyüme istek ve koşulları farklıdır, sizinki hangisinden? Nergisleriniz hangi türdendir? Aynı zamanda mı dikildiler?
İris ile nergisin dikim zamanı aynı olsa bile, farklı aileden geldikleri için cinslerine de bağlı olarak, yeşil kısımları görünme zamanı aynı olmayabilir. Zaten nergislerin ortalama üç ay toprak altında kök salma süreleri vardır.
Yeterli bilgi olmayınca 'doğru bilgi' verilmesi de zordur.Yalan yanlış ve 'atmasyon' bilgiler sadece sabrınızı arttırır. Çok merak ediyorsanız, negislerinizin üzerinden biraz eşeleyerek,soğan durumuna bakın.Belki toprak altında burunlarını görür rahatlarsınız. Soğanlarda yumuşama yoksa rahat olun.

Düzenleyen tabus : 27-02-2015 saat 22:59 Neden: Ekleme yapıldı
Eski 02-03-2015, 03:25   #2572
Ağaç Dostu

Imay's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2013
Benim saksılarımdan birinde de aynı sorun var.bahsettiğim saksıya 2 tür nergis soğanı ekmiştim. Saksının yarısı corona orangery diğer yarısı da golden dick wilden. Sezon sonu soğanları topraktan çıkarırken de türlerini karıştırmayayım diye toprağın altına pipet yatorıp gömdüm. Corona orangery türünde hiçbir sorun yok, çok sağlıklılar. Aynı saksıdaki diğer türün yaprakları önce hafiften sararmaya başladı. Sonra yaprak uçları iyice kuruyup kahverengileşti. Yaprakların soğanla birleştiği yerdeki beyaz zar gibi bölüm çürük kahverengi olunca dayanamayıp soğanlardan birini çektim. Önceden kök varmış ama hepsi çürümüş. Soğanın tabanı çürümüş. Her yeri minicik solucana benzer, şeffaf canlılarla dolu. Soğanı parçaladım. İçi de çürük. Hastalıklı soğan aldığımı düşündürdü bana.

Imay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2015, 13:42   #2573
Yeni Üye

MertD's Avatar

Giriş Tarihi: 02-03-2015
Merhaba Sn. @Imay , Sn. @zıpçıktı
En basit ve etkili yöntem toprağı değiştirmek olur. Siz toprağı değiştirmediğiniz sürece sonuç hep aynı olacak. Normalde sağlıklı olan toprak solucanlarının bile yer yer soğanlara zarar verebildiği görülmektedir. Toprağı değiştirirken sağlıklı kökleri kırmamaya özen gösterilmedir.

Imay ve zıpçıktı beğendi.
MertD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2015, 22:10   #2574
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Nergis zararlıları ile ilgili bazı bilgilerim var fakat, okuduklarımla pek bağdaşmıyor.
Önce sn Imay a sorayım: Sizinki ..Yikes mites ? bu durum mu?
Nergis zararlılarından en önemlilerinden biri ''Bulb Scale Mite (Stenotasonemus laticeps)'' ama solucana benzemez.
Larva şeklinde midir acep? Öyle ise, yani 18 mm boyunda bir şey olmalı,Merodon equestris olabilir. Ve sonuç hiç te iç açıcı değildir.
Önce doğru teşhis konulmalı ki tedavi etkili olsun.

Imay beğendi.

Düzenleyen tabus : 02-03-2015 saat 22:21 Neden: Ekleme yapıldı.
Eski 02-03-2015, 22:14   #2575
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Tüm soğanlı bitkilerde olduğu gibi, nergislerin kökü asla su içinde olmamalı.Hiç bir zararlı olmasa da soğanı kaybetmeniz kesindir.Şişede, bardakta su içinde , sadece su içinde sümbüle çiçek açtırabilirsiniz ama soğan tablasının suya değmemesi gerekir.

Imay ve çiğdem42 beğendi.
Eski 02-03-2015, 22:43   #2576
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Bir de şu linklerden araştırsanız..
Çiçek Yetiştiriciliği: Nergis ( Narcissus ) Yatiştiriciliği
https://www.tarim.gov.tr/TAGEM/Belge...tlar%C4%B1.pdf

Imay beğendi.
Eski 03-03-2015, 01:32   #2577
Ağaç Dostu

Imay's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tabus Mesajı Göster
Nergis zararlıları ile ilgili bazı bilgilerim var fakat, okuduklarımla pek bağdaşmıyor.
Önce sn Imay a sorayım: Sizinki ..Yikes mites ? bu durum mu?
Nergis zararlılarından en önemlilerinden biri ''Bulb Scale Mite (Stenotasonemus laticeps)'' ama solucana benzemez.
Larva şeklinde midir acep? Öyle ise, yani 18 mm boyunda bir şey olmalı,Merodon equestris olabilir. Ve sonuç hiç te iç açıcı değildir.
Önce doğru teşhis konulmalı ki tedavi etkili olsun.

En iyisi ben soğanlardan birini önce bütün fotoğraflayıp sonra kesip buraya yükleyeyim. O canlıları da fotoğraflayabilirim umarım.

Imay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2015, 10:18   #2578
Yeni Üye

MertD's Avatar

Giriş Tarihi: 02-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Imay Mesajı Göster
En iyisi ben soğanlardan birini önce bütün fotoğraflayıp sonra kesip buraya yükleyeyim. O canlıları da fotoğraflayabilirim umarım.
Topraktan çıkardığınızda, toprağın da fotoğrafını çekebilirseniz iyi olur.

MertD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2015, 21:04   #2579
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Dünden beri köydeyim arkadaşlar..

Yavru diye satışa koymaya çekindiğim nergislerimin hemen çoğunda çiçek var..
Şansıma çoğunu açmış buldum..

Köy dönüşünde çok harika görüntüler yükleyeceğim..

Selamlar..
Bir hafta sonrası bugün döndüm köyden...Tabi, yine ''turşu'' gibi..yorgun argın..Zeytinler budandı, gübreler atıldı vesair birçok iş yapıldı soğuk falan demeden..

Yorgunluğumu alan tek şey açmış nergislerim..onları seyrederken, koklarken inanın yorgunluk bile hissetmiyor insan..

Bu yıl adeta ''yavru'' denebilecek küçüklükteki birçok ''erlicheer'' nergisin açmış olmasına çok sevindim..bu açan nergislerin çoğunluğu 15-20 gramlık nergis soğanları..

700-800 çiçek sapı vardı bu kez..minik olanları kesip attım..irilerinden sanırım 500'den fazla kestim..dostlara, tanıdıklara, yakın akrabalarıma gönderdim..
Yine de köy dönüşünde 250 adet kadar getirdim..Onlar da hediye olarak verilecek veya gidecekler yarın..Bu gece onları mecburen leğene ancak aldırabildik..

Muhteşemler tek kelime..

Eklenen Resimler

Eski 03-03-2015, 21:08   #2580
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Devam:

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024