agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni8299Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-02-2015, 23:41   #2461
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fındıkkurdu Mesajı Göster
Bugünkü sıcakla birlikte erlicheerlerin kapsülleri patladı. Biraz önce çektiğim fotoğrafları yüklemeye çalışayım da sayın pria kızlarını görsün )
Sayın fındıkkurdu,

Fotoğraf mı yanıltıcı ama bana garip gelen bir durum var nergislerinizde..
Benim bildiğim 'erlicheer'ler önce çiçek sapını uzatıp geliştirirler ve bu esnada yaprakların gelişimi durur..Yani yaprakların boyu çiçek saplarını pek geçmez..Çiçekler geçtikten sonra da yapraklar hızla büyürler..Sizde tam tersi bir durum var..Yapraklar sanki orman gibi ve çiçek sapları aralarında kaybolmuş gibi..
Sanırım azotu bol bir ortama ekiyorsunuz..
Azotun fazlası şımartmış olabilir yaprakları..
Ayrıca fazla azot çiçeklerin koflaşmasına bile neden olabilir..

Sevindim fotoğraflarınıza..
İyi günlerinizde koklayın nergislerinizi

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2015, 02:20   #2462
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-03-2013
Teşekkür ediyorum Sayın pria, inşallah hep beraber koklarız çiçeklerimizi.

Fotoğraf yanıltıcı değil, çiçek sapları çıkmadan bile yapraklar bu durumdaydı. Çiçek sapları daha sonra çıktı. Saksılarımı aralık sonu gibi kuzey cepheden güney cepheye getirdim.

Sizden 5 adet soğan almıştım. Soğanlardan iki tanesini birer adet arkadaşlarıma vermiştim. Şu an 5 adet çiçek sapı var ve her çiçek sapı olan soğanın etrafında en az iki tane de çiçek sapı çıkarmayan soğanlar mevcut. Yani oldukça çoğaldılar. Daha önce de belirtmiştim sanırım buranın havasından suyundan nergislerimin yaprakları oldukça uzuyor.

Toprak karışımım da genelde migrostan aldığım çiçek toprağı ve torf karışımı. iki ayda bir sulandırdığım koyun gübresi suyuyla sulamaya çalışıyorum. Ayda bir de çok az bir miktar sıvı gübre veriyorum. Gübre kullanımında 2 litreye 1 kapak ölçüsü var ama ben 1,5 litreye kapağın 4 te 1 i kadar kullanıyorum. Çok fazla beslenip yan gelip yatmasınlar diye ))

Şunu da unutmadan belirteyim yemek yaparken yıkadığım pirinç, bulgur, mercimek ve buğday sularımı asla dökmüyorum. O suları çiçeklerimi sulamada kullanıyorum. Belki bunların etkisi olabilir.

tabus, pria, Imay ve 2 kişi beğendi.
fındıkkurdu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2015, 10:13   #2463
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Adnan bey erlicherlerimin resmini koyuyorum.Sabah çektim biraz daha düzelmişler gibi.

Eklenen Resimler

hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2015, 12:44   #2464
Ağaç Dostu

maya's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Sayın Pria, bunlar da benim güzellerim. 3 soğan, 8 çiçek sapı! Patlayan tomurcuklardan ilkinde 11 çiçek saydım Buyrun, sizin bebekler...

Eklenen Resimler

maya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2015, 12:57   #2465
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maya Mesajı Göster
Sayın Pria, bunlar da benim güzellerim. 3 soğan, 8 çiçek sapı! Patlayan tomurcuklardan ilkinde 11 çiçek saydım Buyrun, sizin bebekler...
Maşallah, çok ta bereketli çıkmış sizin nergisler..Çok şanslısınız..
3 soğanda 8 çiçek sapı süper bir netice..''Erlicheer'lerin en sevdiğim yönü de bu; her zaman çok cömertler..Fiyatlara biraz zam mı yapsam acaba ) (şaka şaka)

Güzel günlerinizin güzel süsü olur inşallah benim kızlarım..

Saygılar..selamlar sayın maya..

YeniGine, maya, telato ve 2 kişi beğendi.
Eski 03-02-2015, 13:11   #2466
Ağaç Dostu

maya's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Çok teşekkür ederim Sayın Pria. Gönderdiğiniz soğanlar, daha önceden de bahsettiğiniz gibi, gerçekten de çok sağlıklılar. Kazancınız helal, hoş olsun Sayenizde geçen sene hayal kırıklığı olan nergis maceram bu sene büyük bir keyifle devam ediyor. Evet yapraklar biraz fazla uzadı ama sağolsunlar çiçeklerini esirgemediler benden. Fırsat bulduğumda daha ayrıntılı fotoğraflarını kendi sayfamda paylaşabilmek dileğiyle... Sevgi ve saygılarımla...

pria, YeniGine, uyap ve 1 kişi beğendi.
maya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2015, 13:36   #2467
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fındıkkurdu Mesajı Göster
Teşekkür ediyorum Sayın pria, inşallah hep beraber koklarız çiçeklerimizi.

Fotoğraf yanıltıcı değil, çiçek sapları çıkmadan bile yapraklar bu durumdaydı. Çiçek sapları daha sonra çıktı. Saksılarımı aralık sonu gibi kuzey cepheden güney cepheye getirdim.

Sizden 5 adet soğan almıştım. Soğanlardan iki tanesini birer adet arkadaşlarıma vermiştim. Şu an 5 adet çiçek sapı var

Toprak karışımım da genelde migrostan aldığım çiçek toprağı ve torf karışımı. iki ayda bir sulandırdığım koyun gübresi suyuyla sulamaya çalışıyorum. Ayda bir de çok az bir miktar sıvı gübre veriyorum. Gübre kullanımında 2 litreye 1 kapak ölçüsü var ama ben 1,5 litreye kapağın 4 te 1 i kadar kullanıyorum. Çok fazla beslenip yan gelip yatmasınlar diye ))

Şunu da unutmadan belirteyim yemek yaparken yıkadığım pirinç, bulgur, mercimek ve buğday sularımı asla dökmüyorum. O suları çiçeklerimi sulamada kullanıyorum. Belki bunların etkisi olabilir.
Sayın fındıkkurdu,

Bence verdiğiniz besin miktarı çok fazla..
İnanın nergisler oldukça kanaatkar çiçeklerdir..
Benim fidanlığın toprağını bir görseniz hayret edersiniz..çok zayıf, aşırı kumsal, besin fakiri bir toprak olmasına rağmen her yıl sadece ekerken soğan tabanına metrekareye 30-40 gram gelecek şekilde 15.15.15 kompoze gübre atarım hepsi bu..Bulursam biraz kemik unu, odun külü serperim..Fırsat bulursam bir de çiçekler geçince tulumbayla deniz yosunu püskürtürüm..Bunlar yetip artıyor..

İstanbul'da saksılarda da aynen böyle yaparım..Çiçekler geçince 15 gün arayla iki kez denizyosunlu su veririm..Denizyosununu bir litre suya br çay kaşığı koyarım..

Çok gübre vermek her zaman iyi sonuç almanıza yetmeyebilir, toprağın normal dengesini bozabilirsiniz Hatta fazla azot yüklemesi nedeniyle soğanlarınızda bile koflaşma olabilir..
Saksı harcınıza zaten koyun gübresi koyuyorsunuz, bu yüzden ayrıca 2 ayda bir koyun gübresi suyu vermenize hiç gerek yok..Eğer bir de koyun gübresi tam yanmamışsa tabi ki nergislerinizin yaprakları çılgınca büyürler..

''golden ducatlar, geçen yıl çiçek sapları olmasına rağmen maalesef açamadılar. Kapsüller belli bir zamandan sonra yanık gibi olup kuruyup gittiler.'' sözlerinizin nedeni bu aşırı gübrelemedendir kanaatindeyim.

Ben dostça uyarayım sizi, takdir ve karar sizin..
Eğer benim köyde güzel, tam yanmış koyun gübre verme olanağım olsaydı inanın başka hiçbir gübre vermezdim..yeter artardı..

Eski 03-02-2015, 14:39   #2468
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-03-2013
Önerileriniz için çok teşekkür ediyorum sayın pria,

Toprağıma koyun gübresi karıştırmıyorum o kadar çok gübrem yok, sadece arkadaşlarımın getirdiği çok az bir koyun gübresini sulandırıp kullanıyorum. Bu sene sonunda köye her nergis türünden soğanlar götürüp dikeceğim. O zaman bakarız inşallah köyde de bu kadar boy oluyormu çünkü köye sadece yaz aylarında giderim )) Yani gübresiz kalacaklar

uyap ve çiğdem42 beğendi.
fındıkkurdu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2015, 14:45   #2469
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2011
Çok Teşekkürler sayın Pria. Sayenizde böyle güzel bir çeşitle tanıştık. 10 soğandan ilk çiçeğimiz. diğerleri de sırada ve soğanların birçoğunda birden fazla çiçek sapı var. Koyun gübresi,bahçe toprağı biraz da torf. Kimyasal gübre kullanmadım. Eksikliğimiz bu olabilir.

Eklenen Resimler

ERKEN48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2015, 16:51   #2470
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ERKEN48 Mesajı Göster
Çok Teşekkürler sayın Pria. Sayenizde böyle güzel bir çeşitle tanıştık. 10 soğandan ilk çiçeğimiz. diğerleri de sırada ve soğanların birçoğunda birden fazla çiçek sapı var. Koyun gübresi,bahçe toprağı biraz da torf. Kimyasal gübre kullanmadım. Eksikliğimiz bu olabilir.
Ohhh oh..Ne güzel..Nergisler nergis sayfası podyumundan bir manken zerafetiyle geçiyor artık..
Sizleri mutlu gördükçe ben de mutlu oluyorum..
Sayın ERKEN48..İyi ki kimyasal gübre kullanmamışsınız..Kimyasal gübre ancak zaruret durumunda son çare olarak kullanılır..Yani benim fidanlığımın çok fakir kumlu toprağı gibi bir toprağınız varsa kullanılır..
Yani ya koyun gübresini ya da kimyasal gübreyi tercih edeceksiniz..İkisini birden kullanmak olmaz.

Terar yazayım..Saksı harçları için, ağır killi olmayan hafif kumlu iyi bir toprağa torf, yanmış hayvan gübresi karıştırıldığında yeterlidir..

Ekim bakım bilgileri için okuyabilirsiniz:

https://yogunkokulukatmerlinergis.wo...2012/08/13/19/

Eski 03-02-2015, 17:19   #2471
Ağaç Dostu

Imay's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2013
Sayın Tabus, sanırım istediğiniz bölümlerin tamamının fotoğrafını çektim.

Eklenen Resimler

tabus, pria, ERKEN48 ve 9 kişi beğendi.
Imay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2015, 18:31   #2472
Ağaç Dostu

Imay's Avatar

Sayın Milla, sizde de var bu nergisten.

Milla ve uyap beğendi.
Eski 03-02-2015, 18:48   #2473
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Imay Mesajı Göster
Sayın Tabus, sanırım istediğiniz bölümlerin tamamının fotoğrafını çektim.
Çok teşekkürler Sn Imay..Şimdi tek sorum var. Sizin Paper white nergisiniz yok değil mi? Olsaydı kokusunu benzetiyor musunuz diye soracaktım . Kokusu, nasıl anlatsam biraz spicy, baharatımsı, biraz kedi sidiği kokusu gibi ise yani diğer bilindik nergislerden farklı; Paperwhite Ziva olmalı..
DaffSeek - Detail Page

Ne dersiniz?
Not: 2192 , 2194 , 2203 gönderilere göz atarsanız iyi olur.

YeniGine, Imay ve uyap beğendi.

Düzenleyen tabus : 03-02-2015 saat 18:55 Neden: ekleme yapıldı
tabus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2015, 19:19   #2474
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Alıntı:
Sayın Milla, sizde de var bu nergisten.
Sevgili Imay,
Seyahhatte olduğumuz için açtı mı bilmiyorum ama meraktan çatlıyorum. Sizden gelenlerin hepsine işaret koymuştum. Gidince hemen kontrol edip resimlerini sizlerle paylaşacağım.

Milla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2015, 20:24   #2475
Ağaç Dostu

Imay's Avatar

Daha önce araştırmaya çalıştığımda Minor Monarch'a çok benzetmiştim. O zaman kaydettiğim fotoğrafı da yükleyemiyorum. Pria'nın zeytinliğinden tomurcukken kesip getirdiği nergisin resmini görünce bizdekinden sandım. Yazdıklarını okuyunca yurtdışından olduğunu öğrendim. Şimdi balkonundakinin açmasını bekliyorum. Sizin bahsettiklerinizde çiçeklrr çok sıkışık açmış ve çiçek rengi krem gibi. Bizdeki limon sarı ve dağınık çiçekli. Pria'nın nergisini bekleyelim.

tabus, Milla, telato ve 1 kişi beğendi.
Eski 03-02-2015, 20:47   #2476
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Daha önce araştırmaya çalıştığımda Minor Monarque'a çok benzetmiştim.
Bizdeki limon sarı ve dağınık çiçekli. Pria'nın nergisini bekleyelim.
Minor Monarque olabileceğine bu yüzden ihtimal verdim zaten..

PaperWhite'nin çiçekleri beyaz, Monarque'ın ise ''pale yellow'' yani soluk sarıdır.

Narcissus 'Minor Monarque' (Minor Monarque Daffodil)

Ayrıca corona'larının daha belirgin sarılığı da, bu kanatimi kuvvetlendiriyor..

Nergis

PaperWhite'nin corona'sı da beyazdır veya beyaza çok yakındır.

tabus, Imay, telato ve 1 kişi beğendi.
Eski 03-02-2015, 21:36   #2477
Ağaç Dostu

Imay's Avatar

İşte daha önce bulduğum kaynaktan aldığım fotoğraf. Üzerinde türü de yazıyor. Hangi kaynaktan kopyaladığımı not almamışım.

Eklenen Resimler

Dumlupınar beğendi.
Eski 03-02-2015, 22:22   #2478
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Minor Monarque olabileceğine bu yüzden ihtimal verdim zaten..

PaperWhite'nin çiçekleri beyaz, Monarque'ın ise ''pale yellow'' yani soluk sarıdır.

Narcissus 'Minor Monarque' (Minor Monarque Daffodil)

Ayrıca corona'larının daha belirgin sarılığı da, bu kanatimi kuvvetlendiriyor..

Nergis

PaperWhite'nin corona'sı da beyazdır veya beyaza çok yakındır.
Sn Imay ile aynı dili konuşmadığımız için bazı yerler anlamsızlaşıyor. Doğru tanıyı sağlayabilmek için sorduğum:
''Ayrıca çiçek sapıyla birlikte boyu kaç cm, çiçeğin çapı vs bilgiler olursa. Bir de resimlerde renk yanıltıcı oluyor, koronası tek renk mi,
pembe mi yoksa oranj veya sarı m'' ve fakat cevap alamadığım...
Ve siz sn Pria, her zaman ki gibi, 20 yılınızı verdiğiniz nergis konusunda, başkasına söz bırakmamak için;''Narcissus Tazetta İtalicus bunlar sayın Imay... 'Minor Monarque' varyetesi de olabilir aynı türün..

Oldukça erkenci bir türdür.

http://www.southernbulbs.com/narciss...etta-italicus/

Nereden edindiniz acaba, sorabilir miyim ?
''Fakat bence hala ''minor monarque'' türüne benzetiyorum nergislerinizi..

In Bloom Today – Narcissus italicus | Daffnet.org''
diyorsunuz..
Narcissus X italicus ile Minor monarque zaten aynı kökenden gelme ve çoğu kez aynı isimle satılmaktadırlar.
Her ikisi de zaten N. papyraceus den üretilmiştir.
Elbette Daffnett'de bulamadığınız için,Narcissus tazetta ssp. italicus 'un, William Welch e göre '''Stars' and 'Straw White'' olarak, Scott Ogden ın kitabına göre ise 'Minor Monarch' olarak isimlendirildiğini de bilmiyorsunuz.
Siz fikriniz söylemiştiniz, ben de sorduklarıma tam cevap almasam da Paperwhite ziva öngörüsünü ortaya attım, Sn Imay da zaten benimsememiş olacak ki ''Bizdeki limon sarı ve dağınık çiçekli. Pria'nın nergisini bekleyelim.'' demiş.
Ben de bu öneriyi beğenmişim. Buraya kadar nesi yanlış?
Ama sn pria illaki son noktayı koyacak. Ben Paperwhite demedim, P.ziva dedim, Paperwhite Zivanın petalleri de beyaz değil,''yellowish white'dir,önce bu yanlışınızı düzeltin.
Sizin öngörünüz doğru olabilir, benim öngörüm yanlış çıkabilir,bu benim için hiç önemli değil.
Bir birine yakın, aynı kökenli türlerin ayırt edici özellikleri dikkate alınmazsa zaten doğru sonuç çıkmaz.
Ben nergis satıcısı değilim. Nergis konusunda çok bilgili olduğumun tesciline de ihtiyacım yok.Nergis yetiştirmeyi, okumayı, bilgiyi paylaşmayı seviyorum. Bu sebeplerle benim amacım tartışma yaratmak değil, değer ifade etmeyen bilgilerimi, sadece isteyenlerle paylaşmaktır.
Sn prianın; kendisi dışında kimsenin nergis konusunda bilgi sahibi olmadığı imajını desteklemek için;bundan böyle sn prianın öngörü, fikir beyan ettiği hiç bir konuda DETAYLI görüş bildirmemeye karar verdim. Sn pria, Erlicheerlerinin reklamını yapmaya devam etsin..Ve sn pria bir daha size cevap yazmayacağım, bilesiniz.

Eski 03-02-2015, 22:26   #2479
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Alıntı:
İşte daha önce bulduğum kaynaktan aldığım fotoğraf. Üzerinde türü de yazıyor. Hangi kaynaktan kopyaladığımı not almamışım.
Sn Imay, çiçeğiniz bu ise tereddütünüz nedir?

İlginç, bu resmi bir yerlerden ben de hatırlıyorum..

Eski 03-02-2015, 23:13   #2480
Ağaç Dostu

Imay's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tabus Mesajı Göster
Sn Imay, çiçeğiniz bu ise tereddütünüz nedir?

İlginç, bu resmi bir yerlerden ben de hatırlıyorum..
Sayın Tabus, nergis sayfasını uzun süredir (üye olmadan da önce) takip ediyorum. Bu nergisten kimsenin söz etmemesi, kimsenin bu nergisin fotoğrafını yayınlamamasını garipsiyordum.

Bu sene fırsatını bulup paylaşmak istedim. Ya çok sıradan, sözünü etmeye değmeyecek ya da tanınmayan bir tür diye düşündüm. Son gönderdiğim fotoğraf çiçekleri çok sarı görünmesine rağmen en yakın olanı.
Biçim olarak ise evet, aynısı.

Aynı dili konuşmadığımız konusuna katılıyorum. Benim bitkiler, türler konusunda sizler gibi bilgim yok. Koranayı anladığımı sanıp tarif ettim ama onu da bilememişim demek. Çiçek sapı konusunda da "Karaburunlar neyse bunlar da o kadar." demiştim. Havalar birden ısınırsa, lodos eserse... çiçek sapı kısa kalıyor; yağışlı,ılıman havada uzuyor. Ne desem bilemedim.

İlgilendiğiniz için, verdiğiniz tüm bilgiler için teşekkür ederim. Sizin ve diğer ustaların bilgilendirmelerini saygıyla takip ettim şimdiye dek. Sayfalardaki tatsız yazışmalara çok üzülüyorum. Sorduğuma pişman oldum inanın. Tekrardan çok teşekkür ederim.

tabus, zeygen ve Dumlupınar beğendi.
Eski 03-02-2015, 23:15   #2481
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tabus Mesajı Göster
Sn Imay ile aynı dili konuşmadığımız için bazı yerler anlamsızlaşıyor.
Ama sn pria illaki son noktayı koyacak. Ben Paperwhite demedim, P.ziva dedim, Paperwhite Zivanın petalleri de beyaz değil,''yellowish white'dir,önce bu yanlışınızı düzeltin.

Ben nergis satıcısı değilim. Nergis konusunda çok bilgili olduğumun tesciline de ihtiyacım yok.
Sn prianın; kendisi dışında kimsenin nergis konusunda bilgi sahibi olmadığı imajını desteklemek için;bundan böyle sn prianın öngörü, fikir beyan ettiği hiç bir konuda DETAYLI görüş bildirmemeye karar verdim. Sn pria, Erlicheerlerinin reklamını yapmaya devam etsin..Ve sn pria bir daha size cevap yazmayacağım, bilesiniz.
Sayın tabus,

İnanın bu yazdığınız cümleler şu forumda benim moralimi bozan, keyfimi kaçıran, asla haketmediğim cümleler..Forum üyesi olmaktan soğuyorum adeta..

Bazen bu tür cümlelerle karşılaşınca, içimden ''insanların sorularına doğru yanıtlar vermek için niçin kendini harabediyorsun'' diye kendime de kızmıyor değilim..

Benim ne ego tatminine, ne ukalalık yapmaya, ne bilgiçlik taslamaya ne de ''erlicheer'' nergisi reklamı yapıp satarak geçim sağlama derdim yok..
Sadece bu sayfalarda yazan her üye gibi birikimlerimi doğru bir şekilde aktarmaya çabalıyorum.

Kaynak belirtmeden kolay kolay birşey yazmamağa çalışırım..
Şimdi yine bilgiçlik, ukalalık yaptığımı düşüneceksiniz belki ama siz kaynak göstermeksizin 'Paper White Ziva''nın petallerinin ''yellowish white''' olduğunu iddia ederken ben ''Flower Color: near white, white'' yani beyaza yakın ve beyaz olduğunu görüyorum kaynaklarda:

Narcissus 'Ziva' (Paperwhite Daffodil)

Sayın tabus, lütfen yazdıklarınızı birkez daha düşünün gözden geçirin derim..
Ben yazdığınız cümlelerin ne anlama geldiğini çok iyi anlayabilen insanım..
Kastettiğiniz şeyleri haketmiyorum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Sn Pria nın araştırma/gözlem ve incelemelerini takdirle karşıladığımı da belirtmek istiyorum ve bu mesaj ın konu ile ilgili olacağını düşündüğüm açıklamaları ile katkıda bulunmak istiyorum. .
Nergis

Alıntı:
Sayın Pria, nergis hakkında ne sorsam sizden alabildim cevabını..
Nergis

İnsanlar benim verdiğim yanıtlardan memnun olarak bunları yazabiliyorsa ben suç mu işliyorum ?
20 yıl önce tesadüfen elime geçen bir adet ''erlicheer'' nergise gönül vererek ve çoğaltarak ülkem insanına kazandırdıysam suç mu işledim..Benim ''Erlicheer'' nergislerimin reklamını yapmaya da ihtiyacım yok..Birşey eğer çok güzelse, zaten kendi kendine reklamını yapar..

Lütfen yapmayın böyle..
Sizin gibi iğneli cümleler yazan birkaç kişi daha olsa inanın forum üyeliğini terkederim ebediyyen..

Eski 03-02-2015, 23:19   #2482
Ağaç Dostu

Imay's Avatar

İletişimde yüzyüze olmak, karşıdaki kimsenin ses tonunu duymak, mimiklerini görmek ve bunlar gibi sıralanabilecek pekçok unsur iletişime her zaman sağlık getiriyor. Forum sayfalarındaki yazılı iletişim zaman zaman tatsızlıkları beraberinde getiriyor.

Eski 03-02-2015, 23:56   #2483
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

siz kaynak göstermeksizin 'Paper White Ziva''nın petallerinin ''yellowish white''' olduğunu iddia ederken ben ''Flower Color: near white, white'' yani beyaza yakın ve beyaz olduğunu görüyorum kaynaklarda:

Narcissus 'Ziva' (Paperwhite Daffodil);

Beni zorlamayın sn pria, olmuyor, bakın verdiğiniz cevap bile tahrik edici. Yani ben ana dili İngilizce olan birimiyim ki tırnak içinde yellowish white yazayım. A- Daffseek -querry page, ziva yazın. Siz Daffseek i çok kullanırsınız, nasıl atladınız? B- sizin verdiğiniz kaynakta da Description kutucuğuna tıklarsanız karşınıza yine ''Fls 10-18 per stem, 40 mm wide, yellowish white '' yazıyor.Ya İngilizceniz eksik veya burayı görmeden yazdınız herhalde, yeter ki sizin dediğiniz olsun. Tamam öyle olsun..Siz haklısınız. Artık lütfen bu konuda yazmayın.

Eski 04-02-2015, 00:27   #2484
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

[QUOTE=Imay;1353310]Sayın Tabus, nergis sayfasını uzun süredir (üye olmadan da önce) takip ediyorum. Bu nergisten kimsenin söz etmemesi, kimsenin bu nergisin fotoğrafını yayınlamamasını garipsiyordum.

Bu sene fırsatını bulup paylaşmak istedim. Ya çok sıradan, sözünü etmeye değmeyecek ya da tanınmayan bir tür diye düşündüm. Son gönderdiğim fotoğraf çiçekleri çok sarı görünmesine rağmen en yakın olanı.
Biçim olarak ise evet, aynısı.

Öncelikle çiçek soğanı satıcılığının, çoğu kez kendileri üretmedikleri halde Hollandalıların elinde olduğunı bilmek gerek. Nergisde özellikle sistem şöyle çalışıyor: Breeder denilen kişilerin değişik nergislerin tozlaştırması ile elde ettikleri yeni nergislerin patentini alıyorlar,istikbal görüyorlarsa, grower denilen kişilere inanılmaz sayıda ürettiriyorlar ve dünyaya pazarlıyorlar. Nergislerde en büyük pazar payı, uzun boyları, vazoda uzun kalma süreleri (kesme çiçek) gibi hususlar öne çıkarılarak üretim daha ziyade, tek sap tek çiçek fakat iri çiçek üzerine yoğunlaşıyor. Tazetta grubu çiçeklerin tek avantajı, erkenci çok erkenci oluşu,ama Avrupada çiçek en çok,14 şubat, anneler günü gibi günlerde satılıyor. İşte Paper white ve benzerleri sadece 'forcing' , zorlayarak belli günde kolayça çiçeklendirmeye müsait oldukları için cazip oluyor. O da noel de satılıyor. Bir de Avrupalıya göre nergis kokusu, o yoğun nergis kokusu, intoxicated, sarhoş edici, zehirleyici, bulunduğu için pek tercih edilmiyor.
Biraz uzun oldu ya, tüm bu sebepler bir araya gelince büyük üreticiler, bize hoş gelen bazı türleri üretmekten kaçınıyorlar. Örneğin, karaburun veya kayıtlı ismi ile Double Roman,Romanus da pek üretilip satılmaz ancak çok az demin breeder dediğim kişilerden temin edilebilir. Minor Monarque de öyledir.

YeniGine beğendi.
Eski 04-02-2015, 00:32   #2485
Ağaçsever

Eron2014's Avatar

Giriş Tarihi: 28-10-2014
Ben de bana göre aşırı erken açan nergisimin fotoğraflarını aşağıda sizlerle paylaşıyorum. Diğer nergislerim daha yeni yeni yapraklarını göstermeye başladı. Türünü de bilmiyorum. Ayva fidanı sökmeye çalışırken çıktılar bende bir köşeye ekivermişdim.

Name:  nergiz 1.jpg
Views: 956
Size:  73.0 KB

Name:  nergiz2.jpg
Views: 873
Size:  53.4 KB

tabus, pria, YeniGine ve 5 kişi beğendi.
Eron2014 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2015, 00:32   #2486
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Son olarak şunu da yazayım..Paper White 'Ziva' için ayrıca daha birçok kaynakta çiçek renginin ''white'' (beyaz), ''pure white'' (saf beyaz), ''Ivory'' (fildişi beyazı) olduğu belirtilmiş..

Eski 04-02-2015, 10:09   #2487
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Adnan bey resimleri koydum görüşlerinizi yazmadiniz.

hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2015, 10:49   #2488
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hocam100 Mesajı Göster
Adnan bey resimleri koydum görüşlerinizi yazmadiniz.
Hocam,

Yanlış anlamayın; biraz sinirlerim bozuk ve gerginim..
İçimden pek birşey yazasım gelmiyor..İnsanın şevki kırılınca, haksız yere suçlanınca yazmak zor geliyor..

Bakalım, bir ara toparlarım herhalde kafamı..Siz elinizden geldiğince fotoğraflarınızı paylaşın Mevlut Bey..

Selamlar.

Eski 05-02-2015, 10:32   #2489
Ağaç Dostu

uyap's Avatar

Giriş Tarihi: 30-06-2014
Sn pria' dan gelen soğanlar. Fotoğrafta tam olarak gözükmese de 5 soğandan 8 çiçek sapı var. Teşekkür ederim sn. Pria, gelecek yıl için siparişimi unutmayın lütfen .

Eklenen Resimler

uyap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2015, 10:36   #2490
Ağaç Dostu

uyap's Avatar

Giriş Tarihi: 30-06-2014
Diğerlerinden aceleci davranan bir tanesini de kahvede paylaştım. Benim nergislerimin yaprakları burada paylaşanlar kadar uzamadı. Fotoğraf çekimi için içeri aldım yoksa dışarda bol güneş alan bir yerde duruyorlar. Sadece kar yağacak denildiğinde içeri aldım ve soğukları hasarsız atlattık.

pria, YeniGine, hira ve 1 kişi beğendi.
uyap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024