agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni8299Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-01-2015, 13:42   #2401
Ağaç Dostu

Imay's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2013
Nergislere gübre olarak ne kullanayım? Toprakları dere kumu, funda toprağı ve koyun gübresi karışımı. Daha önce gübre kullanmadım hiç. Karaburunlar açıp geçti. Çiçek saplarını temizledim. Şimdi gübreleme zamanı, öyle değil mi?

tabus ve pria beğendi.

Düzenleyen Imay : 25-01-2015 saat 14:16 Neden: Noktalama yanlışı
Imay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2015, 17:27   #2402
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Bence toprağınız yeterince zengin, gübre kullanmasanız da olur kanaatindeyim sayın Imay..
Elinizde fosfor ve potasyum ağırlıklı sıvı gübre falan varsa minik bir takviye yapabilirsiniz..
Denizyosunu varsa o da olur..
Bir litre suya bir gram koyup çalkalayın ve bu suyla sulayın..

Gübreleme bölümünü okuyabilirsiniz:

https://yogunkokulukatmerlinergis.wo...2012/08/13/19/

Imay beğendi.
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2015, 19:07   #2403
Ağaç Dostu

lenavita's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
bahçe de çok nergis im var fakat hiçbiri açmadı ve hava ısınıyor bende yarı kestim çünkü çiçeklere gölge yapıyor boyları çok uzadı ondan olsa gerek

lenavita Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2015, 20:54   #2404
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hocam100 Mesajı Göster
Benim Karaburunlar da yavaş yavaş uyanıyorlar bu yıl çiçek çok olacak gibi görünüyor.Bir soğanda iki tane tomurcuk görünüyor. Soğuk olması çiçek açmayı geciktiriyor.Ama mutlaka açacaklar kokusunu da alacağım.
Mevlut Bey,

27 aralıkta Karaburun nergislerinizin açmaya başladığını, fotolarını ekleyeceğinizi yazdınız, fakat fotoğraf falan göremedik..

Nergis

Daha sonra size 7 ocakta aşağıdaki mesajı yazdım, yanıt vermediğiniz gibi açmağa başladığını söylediğiniz nergislerinizin fotolarını gene yüklemediniz..

Nergis

Bugün yazdığınız mesajda ise ''Benim Karaburunlar da yavaş yavaş uyanıyorlar bu yıl çiçek çok olacak gibi görünüyor'' diyorsunuz..

İnanın yazdığınız şeyler öyle çelişkili ki..

Kusura bakmayın, anlayamıyorum artık sizi.

Eski 25-01-2015, 21:12   #2405
Ağaç Dostu

Imay's Avatar

Sayın Pria, nergis hakkında ne sorsam sizden alabildim cevabını. Toprak karışımını da sizden öğrenip elimden geldiğince uygulamıştım. Bu yıl, bu toprak karışımıyla tüm soğanlı bitkilerim çok keyifli. Çok sağ olun. Yarın Bauhaus'a uğrayayım. Hem maydanoz, dereotu tohumu da alacaktım. Benim soğanlılara kardeş olsunlar.

pria beğendi.
Eski 25-01-2015, 21:20   #2406
Ağaç Dostu

Imay's Avatar

Sayın lenavita, ben de önceleri nergislerimin yapraklarını keserdim. Sonraki sene de çiçek az oldu, açmadı vs vs... Benim yaprakları kestiğim dönemde meğerse bir sonraki senenin çiçekleri için hazırlık yapıyorlarmış. Yani o yapraklar kendiliğinden sararana kadar kalmak zorundaydı.

pria, YeniGine, zeygen ve 1 kişi beğendi.
Eski 25-01-2015, 21:31   #2407
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Imay Mesajı Göster
Sayın Pria, nergis hakkında ne sorsam sizden alabildim cevabını. Toprak karışımını da sizden öğrenip elimden geldiğince uygulamıştım. Bu yıl, bu toprak karışımıyla tüm soğanlı bitkilerim çok keyifli..
Sayın Imay,

Düşünmeden, araştırmadan, gözlemlerimi tecrübelerimi katmadan ben bu sayfalarda hiçbirşey yazmadım, yazmam da..
Yanlış, emin olmadığım birşey yazarak kimseyi üzmek, hüsrana uğratmak istemem..
Yazdığım herşey 20 yıllık tecrübelerimin sonucudur..
Benim burada ve bloglarımda yazdığım şeylerin birebir alınarak diğer sitelerde yayınlanmasından da büyük keyif alıyorum..Demek ki yazdığım şeyler insanlara doğru, inandırıcı ve gerçekçi geliyor ki benim bu konularda yazdıklarım beğenilip alıntılanabiliyor..Örneğin aşağıdaki linkte nergis ekim-bakım bilgilerini benim burada ve bloglarımda yazdıklarımla bir karşılaştırın..Aynen benim yazdıklarımı alıp yayınlamışlar..Keyif alıyorum bundan ben de..

Mart Ayının Çiçeği Nergis, Sude Çiçekçilik, Ankara Çiçek Siparişi, Ankara Çiçekçi, Ankara Çiçek.

Gelecek yıl saksı topraklarınıza bu yıl son yazdıklarımı da uygulayabilirsiniz..Biraz daha farklı şeyler var orada:

Toprak, Saksı Harçları

Güzel sözleriniz için teşekkür ederim; ben her zaman hizmetinizdeyim..Seve seve hem de..

Eski 25-01-2015, 21:42   #2408
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Adnan bey haklısınız anlasamiyoruz.Çünkü ben size diyorum ki okuldan dolayı resim ekleyemiyorum.Siz diyorsunuz ki günü gününe resim ekleyin.Ama çok yoğun bir hafta geçirdik.4 gün kar tatili olunca her şey karıştı.Bir yandan notlar bir yandan da sınav ve karne işleri birbirne girdi.Biraz da bize hak verin.
Adnan bey o zamandan sonra agir bir kış geçirdik adeta döndük.-18 i de ggördük. 20 cm kar 10 gün de zor eridi.Adeta durdu hersey.Karın altında epey zarar görmüşler yapraklarda sararmalar oluştu.Filizlerde sorun yok ama 4 gündür gündüz sicak geçiyor biraz kendilerine geldiler.Haftaya açarlarsa soğuk gelecekmis ki açarlarsa donarlar.Bakalim göreceğiz.resim yükleyemediniz dediniz okul cuma tatil oldu bundan sonra 15 gün boşuz resim çekerim artik.Bu arada sizden aldigim nergizler de 15 cm yaprak oluştu kar yer yer zarar vermiş ama acacaklar filizlerde soruk yok gibi.-18 (karin altında iken)i görmüş oldu.

hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2015, 21:51   #2409
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Alıntı:
Bu yıl benim için henüz çiçek koklayamadığım bir yıl. Kış çok şiddetli geçince nergis soğanlarım küçük kaldı .Kar da yağınca epey zorlandılar. Bakalım ne zaman çiçekleri göreceğim.
17 ocakta yazdığım mesaj.

Eski 25-01-2015, 21:57   #2410
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

27 aralıktaki masajım da açmak üzere olanlar içindi.Ama soğuktan zarar gördüler.Onlar geçen seneden ekili idi.Az olduğundan resimlemedim. Hatta geçen sene bu vakit açmıştı da nostalji yapmıştım.

Eski 25-01-2015, 22:02   #2411
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Adnan bey haklısınız anlasamiyoruz.Çünkü ben size diyorum ki okuldan dolayı resim ekleyemiyorum.Siz diyorsunuz ki günü gününe resim ekleyin.
Estağfurullah Mevlut Bey, size ben hiçbir zaman böyle emir kipiyle 'günü gününe resim ekleyin'' falan demedim, ancak yazdıklarınızı görsel olarak desteklemeniz ricasında bulundum..
Yaparsınız veya yapmazsınız o tamamen sizin keyfinizin bileceği birşeydir.

Benim demek istediğim şu..Siz 27 aralıkta aşağıdaki mesajı yazmışsınız:

Alıntı:
Arkadaşlar havaların soğumaya başladığı bu günlerde açmaya başlayan Karaburun nergisleri için nostalji yapayım dedim arşivimden seçtiğim 5 resmi paylaşıyorum. Bizdekiler de bu günlerde açmaya başladı.Onları da resimleyince ekleyeceğim.
Yani Karaburun nergisleri açmaya başladı diyen de, onların fotoğraflarını ekleyeceğim diyen de sizsiniz..
27 aralıkta açmaya başladığını söylediğiniz nergisleriniz eksi 18'lerin oluştuğu 7 ocaka kadar zaten hepsi açmış olmalıydı..
Ben bunun için ricada bulunmuştum sizden..

Eski 25-01-2015, 22:08   #2412
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Maalesef bazan insan umduğunu bulamıyor.Soğuk dalgası neredeyse 1 ay öteledi herşeyi.Nasip bakalım.Görür müyüz donar mı Allah bilir.

Eski 27-01-2015, 08:23   #2413
Ağaç Dostu

maya's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Sayın Pria, nergislerimi bu sabah kontrol ettim; yapraklar 45 cm civarında boya ulaşmış, çiçek sapları ise toplam 5 adet. Soğanlarımın sağlığı açısından bu aşamada ya da sonrasında yapmamı tavsiye edebileceğiniz herhangi birşey var mı acaba? (Saksıda cılız bir soğan daha var. O da geçen sene çürütmüş olduğum nergis soğanlarından birinin sağlam kalan yavrusu. Sizi yanıltmasın diye açıklamak istedim )

Eklenen Resimler

tabus, YeniGine, Milla ve 1 kişi beğendi.

Düzenleyen maya : 27-01-2015 saat 09:47
maya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2015, 10:21   #2414
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Nergisleriniz gayet sağlıklı ve çok güzel gelişip boylanmış sayın maya..
Tek eksiklikleri sanırım az güneş almaları..
3 soğanda 5 çiçek oluşu da ekstradan bir güzellik..

Bakım bilgileri için:

YeniGine ve maya beğendi.
Eski 27-01-2015, 11:09   #2415
Ağaç Dostu

maya's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Bunları duyduğuma inanın çok sevindim Sayın Pria

pria ve YeniGine beğendi.
maya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2015, 21:20   #2416
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zıpçıktı Mesajı Göster
Kurtulmak için herhangi bir önlem öneri var mıdır ?
Sayın zıpçıktı,

Pratik ev yapımı haşere ilaçları ile bunları yoketmeniz mümkün:

Ev yapımı ilaçlar

YeniGine beğendi.
Eski 28-01-2015, 09:49   #2417
Ağaç Dostu

celalim01's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2013
Bende bakayım şu ev yapımı ilaçlara şuan bende sıkıntı yok ama lazım olur belki yanımızda bulunsun. Öğrenmek her zaman güzeldir.

pria beğendi.
celalim01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2015, 20:03   #2418
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Nergis

Bu yıl havalar çok dengesiz. ılıman geçiyor desem, bazı bitkilerim soğuktan etkilendi, soğuk desem, henüz açmaması gerekenler sanki bahar gelmiş gibi açmaya çalışıyor. Şaşırdım kaldım. Neyse ki açanlar bizdendir,açmayanların da keyfi gelir elbet..
Cheekwood Botanik Bahçesi, tam 18000 adet 'Carlton' nergis dikmiş, bu ilkbaharda açması bekleniyormuş.
https://www.facebook.com/pages/Middl...y/302979015389
İnanılmaz değil mi?

Eklenen Resimler

Düzenleyen tabus : 28-01-2015 saat 21:04 Neden: Ekleme yapıldı
tabus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2015, 08:37   #2419
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-01-2012
sayın pria..
erlicherr tazzetta hibrid nergis soğanlarım dün geldi.
nergis soğanlarının kasım -aralıkta ekildiğini biliyorum. yine de diksem olur mu ? sonuç olarak bu konuda çoğumuzdan deneyimlisiniz ..
soğanların şimdiki resimlerini de gönderiyorum.

Eklenen Resimler

tabus, pria ve Dumlupınar beğendi.
casperia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2015, 10:32   #2420
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Sayın casperia,

Öncelikle soğanlarınıza kavuştuğunuz için gözünüz aydın diyorum size..

Soğanları ekip ekmeyeceğinizi sormanıza gerek yoktu; hemen ekmelisiniz..

Fakat, dikkatimi çeken bir nokta var..20 yıldan beri 'erlicheer'lerle uğraşırım..Hiç böyle boyunlu soğanım olmadı..İnşallah yanılıyorumdur..Ayrıca soğanlar çok küçük gibi geldi gözüme..İnşallah çiçeklenmelerini hep beraber görürüz ve hüsrana uğramazsınız..

Saksınız 15-20 santim derinliğindeki kare saksılardansa daha derin bir saksıya ekmenizi öneririm..Eğer bu saksıyı kullanacaksanız saksıyı biraz daha toprakla doldurunuz..

Ekim- bakım bilgileri için okuyabilirsiniz:

Düzenleyen pria : 31-01-2015 saat 15:05
Eski 31-01-2015, 14:51   #2421
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-01-2012
teşekkürler sayın pria..
yaklaşık 30 cm derinliğndeki 15 cm çapındaki saksılara 3 adet diktim ve suladım.
umarım çiçeklenirler ve fotoğrafları sizinle paylaşırım.
''erl2icheer' se de , değilse de yine sizin deneyimlerinize güveneceğim.
tekrardan teşekkürler.

pria beğendi.
casperia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2015, 16:12   #2422
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster

Bu yıl biraz küçükçe saksıya ektiğim 5 'erlicheer' nergisimin biri çok şımardı nedense..Diğer 4'ünde henüz çiçek tomurcuğu bile belirmezken onun böyle hızlanıp şımarmasına şaşırdım..Sanırım sığ saksı olduğu için güneşi gören tarafta olması nedeniyle böylesine hızlı gelişim gösterdi..
Bir hafta önce yazmıştım bu mesajımı..ama halâ kafama takılıyordu..Ben köyden İstanbul'daki saksılarıma ekmek üzere 5 adet 'Erlicheer' nergis getirdiğimi biliyordum..Fakat, içlerinden bir tanesinin bu kadar hızlı çiçek sapı vermesine pek te anlam veremiyordum hattâ şaşırmıştım..Çünkü diğer 4 tanesinde henüz çiçek sapı görünmezken bu soğanın böylesine hızlı gelişimine bu güne kadar kuşkuyla bakmıştım..
Hatta yanıbaşındaki 4 'Erlicheer'in yaprakları koyu yeşilken bunun daha açık yeşil yapraklı oluşunu, acaba hasta mı, yoksa geçen soğuklarda saksılar nerdeyse donmak üzere olduğu için hasar mı oluştu, diye bile düşündüm..
İşin sırrı nihayet bugün çiçekler açınca çözüldü..Meğer o hızlı gelişen ve bugün tomurcuğunu patlatan nergis 'Karaburun'' yani 'Double roman'mış..Hem de 10 tomurcuklu..
Demek ki köyden bir tane getirmişim..

Diğer 14 çeşit nergislerin bazıları iyi giden havalarla büyümeleri oldukça hızlandı..Geç türler de ufak ufak çıkmaya başladı..
Ama, bu yıl yurtdışından edindiğim ve çok değerli 2 tür minyatür kokulu nergislere baktıkça, bu yıl çiçek açıp açamıyacaklarına pek inanamıyorum..
En alttaki fotoda gördüğünüz 35 dolar ödediğimiz 6 adetten oluşan 2 cins nergisler incecik bir filiz verdi..Diplerinden ne başka bir filiz geliyor, ne de bir çiçek sapı belirtisi göremiyorum..
Bunlar da biraz geç tür..Bakalım ileriki günlerde neler gösterecekler..

Neyse..16 kasımda ektiğim 15 çeşitten oluşan 85 adet nergisilerimde 76 gün sonra ilk çiçeği görmek nasip oldu..Sıra sıra açarlar yakında artık..

(Hava çok rüzgarlı olduğu için çok zorlukla çekebildim fotoları)

Eklenen Resimler

Eski 31-01-2015, 22:44   #2423
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-10-2010
Nergis

Taşınma telaşımdan fazla giremedim foruma.. Gaziantep te başka bir semte taşındım.. Ve şansıma balkon sadece 3 saat güneş alıyor... Benim nergisler bu sene don yedi sanırım. Yapraklarında yanmalar var. Bu düzelir inşallah. Ekerken soğanları çok iriydi

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
esracer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2015, 00:33   #2424
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esracer Mesajı Göster
Benim nergisler bu sene don yedi sanırım. Yapraklarında yanmalar var. Bu düzelir inşallah. (
Fazla bir yanıklık yok gibi görünüyor yapraklarda..Toparlarlar inşallah..

esracer beğendi.
Eski 01-02-2015, 10:50   #2425
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esracer Mesajı Göster
Taşınma telaşımdan fazla giremedim foruma.. Gaziantep te başka bir semte taşındım.. Ve şansıma balkon sadece 3 saat güneş alıyor... Benim nergisler bu sene don yedi sanırım. Yapraklarında yanmalar var. Bu düzelir inşallah. Ekerken soğanları çok iriydi
Büyük ihtimalle toparlanacaklardır. benimkiler de üzerlerine kar oturduğunda yapraklar böyle yerlerdeydi simdi hepsi dikleşti.

Havalar çok dengesiz. 2 hafta evvel -5 derecelerdeydik. Bu gün istanbul 20 derece...

pria ve esracer beğendi.
musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2015, 11:48   #2426
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Sayın musk,

Sizin nergisler bahçede ekili olduğu için zaten bu derecede soğuklardan etkilenmez, donun etkisiyle pörsüyüp yerlere yatan yapraklar hava ısınınca hızla toparlanırlar..
Sayın esracer'in nergisleri saksıda ekili olduğu için şiddetli donlarda saksı toprağı donabileceği ve kökleri sıkıştırıp öldürebileceği için risk taşıyor..
Saksı toprağı en diplere kadar donmadıkça ve dolayısıyla nergis kökleri ölmedikçe yapraklara zaten birşey olmaz..

İşte böyle kritik günlerde saksıları polietilen örtülerle sarıp veya serin kapalı yerlere alarak donların öldürücü etkilerinden korumak gerek..

Sayın esracer'in nergislerinde görünürde pek bir zarar yok gibi..

Dediğiniz gibi yıllardan beri kışı unuttuk, böyle şiddetli bir don olayı yaşayabileceğimizi öngöremedik..Bu yüzden çok zarar ziyan var bu yıl çiçeklerde, ağaçlarda..Gafil avlandık biraz..

Eski 01-02-2015, 12:56   #2427
Ağaç Dostu

Nergis

Birde gündüz çektim. Sanırım daha net oldu.

Eklenen Resimler

pria ve YeniGine beğendi.
Eski 01-02-2015, 13:06   #2428
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

7-8 kök nergisinizde hiçbir anormallik yok gibi duruyor..
Bekliyelim bakalım sayın esracer..
Size hediye olarak Karaburun nergisi gönderip göndermediğimi hatırlayamadım..
Saksı kıyılardaki 4-5 kök nergisteki yaprak sararmaları Karaburun nergislerinde olmasın ?
Aklıma bu geldi..Çünkü Karaburun nergisi aşırı donlara pek tahammüllü değildir..

Selamlar..

esracer ve YeniGine beğendi.
Eski 01-02-2015, 13:40   #2429
Ağaç Dostu

Karaburun yok, hepsi o özel türden... Doğa ana karar verecek

pria beğendi.
Eski 01-02-2015, 18:34   #2430
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi casperia Mesajı Göster
sayın pria..
erlicherr tazzetta hibrid nergis soğanlarım dün geldi.
nergis soğanlarının kasım -aralıkta ekildiğini biliyorum. yine de diksem olur mu ? sonuç olarak bu konuda çoğumuzdan deneyimlisiniz ..
soğanların şimdiki resimlerini de gönderiyorum.
Geç kaldığınızı biliyorsunuz da , daha ne bekliyorsunuz..En kısa zamanda toprakla buluşturun yoksa bozulurlar..Bu yıl açmayabilirler, seneye daha zengin olur,telaşa gerek yok..

YeniGine beğendi.
tabus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024