agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni8286Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-12-2014, 02:58   #2221
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-03-2013
14-12-2014 tarihinde çekilmiş fotoğraflar

Eklenen Resimler

tabus, pria, alys ve 8 kişi beğendi.
fındıkkurdu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2014, 03:05   #2222
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-03-2013
Aynı tarihte çekilmiş son fotoğraflar.

Eklenen Resimler

fındıkkurdu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2014, 20:49   #2223
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Nergis

Paper white ve Double Roman, ikisi de aynı yerde. Paper white çiçeklenmeyi tamamlamak üzere iken Double Roman ilk çiçeklerini açıyor.İkisi de kokulu, tek sapındaki çiçekler yaklaşık bir hafta vazo da kalıyor ve odayı parfümle dolduruyor, ama kokuları çok farklı.

Eklenen Resimler

pria, alys, YeniGine ve 9 kişi beğendi.
tabus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2014, 10:25   #2224
Ağaç Dostu

feyziuslu's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2012
Ben hobi amaçlı olarak hem Karaburun hem de Erlicher nergisi yetiştirdim.Erlicher verimli bir tür ve çok beğendim,ancak kokularının karşılaştırmasına gelince Karaburun nergisini tek geçerim,emsalsizdir.Annem uzun süredir bahçesinde Karaburun nergisi yetiştirir,güneye bakan duvarın önünde,kuytu bir yerde bulunan nergisleri çok açıyor.Bitişiğindeki bahçede benimde Karaburun nergislerim var.Kısmen soğuk ve rüzgara açık.Belki bu yüzden çiçek verimi düşük.

tabus beğendi.
feyziuslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2014, 11:13   #2225
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feyziuslu Mesajı Göster
Ben hobi amaçlı olarak hem Karaburun hem de Erlicher nergisi yetiştirdim.Erlicher verimli bir tür ve çok beğendim,ancak kokularının karşılaştırmasına gelince Karaburun nergisini tek geçerim,emsalsizdir.
Ben kendim methiyeye girersem, satıcı olduğum için yanlış anlaşılabileceğinden, bu görüşlerinize en çarpıcı ve güzel yanıtı, 30.03.2011 tarihinde 936 sayılı mesajıyla yine Hocam100 vermiş:

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hocam100 Mesajı Göster
Adnan bey nergislerinizin kokusu alışkanlık mı yapıyor ne.Günde en az 5 kere koklamak için yanından geçiyorum.Sanki alışmaya bu güzelliği benimsemeye başladım.Kokusu gün geçtikce güzelleşiyor.Eşim bile hiç koku sevmezdi aa bunlar de ne güzel kokuyormuş dedi. Şaşırdım.Her neyse bu güzelliği bizlerle paylaştığınız için sonsuz teşekkürler.
Herşeye rağmen, sizin görüşünüze de saygı duyuyorum; çünkü renkler, zevkler tartışılmaz.

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2014, 18:00   #2226
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2012
Kesme çiçek olarak uzun dayanması için ne yapmalıyım?

Paperwhite türü nergisi şimdi diksem çiçek alabilir miyim?

polemos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2014, 19:10   #2227
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 16-08-2014
Paper Whıte nergisimin çiçeklenmesi bitmeden önceki son görüntüleri...

Eklenen Resimler

Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2014, 20:00   #2228
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi polemos Mesajı Göster

Sayın polemos,

Soğanlarınız bugüne kadar uygun koşullarda muhafaza edildiyse, Paperwhite nergisinizi hemen ekin, mutlaka hızla köklenip filizlerini uzatacak ve ilkbaharda çiçeklerini görürsünüz kanaatindeyim..

Kesme çiçeklerinizin daha uzun dayanması için bloglarımdaki ''çiçekler'' blümünü okuyunuz:

Yoğun kokulu katmerli nergis | Double Daffodil Erlicheer

kokulukatmerlinergis

polemos beğendi.
Eski 18-12-2014, 21:05   #2229
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2012
Alıntı:
Adnan bey bahçem yeterli gelmediğinden birkaç yere daha ekiyorum.Fotoğraf çok çekiyorum ama siteye hergün eklemek çok zor oluyor.Aklılı telefondan face den ya da instagram dan paylaşmak çok kolay oluyor. Tüm gelişmeleri oradan günü gününe ekliyorum.Bahçemi izlemenizi öneririm.Tabi yine de ısrar çok olursa burada da ekleyeyim.Bu yıl şimdilerde bom boş gibi görünüm var.Onla başlayacağım.
FB ya da instagram linki verebilir misiniz?

pria beğendi.
polemos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2014, 23:41   #2230
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Alıntı:

Sn polemos,
Kesme çiçeklerin vazoda dayanma süreleri elbette cinsine göre değişmektedir.
Vazoda kalma süresinin uzatılması için; çok sıcak ortamda tutulmamaları, her gün suyunu değiştirilmesi, her gün veya 2 günde bir saplarının alt kısmından verev kesilmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca suyuna yarım veya çeyrek aspirin konulması da deneyim olarak etkili olmaktadır. Fakat her çiçekte aynı sonuç verir mi, zararı olur mu bilmem..
Paperwhite nergisler soğuk kış günlerinde açabilen bir çeşittir. Güzelliğinin önemli bir kısmı buradadır.Normal dikim zamanı eylül ekimdir. Madem geç kaldınız, soğanların derhal toprakla buluşması gereklidir. Bu tarihten sonra ortam sıcaklık değerleri göz önüne alınırsa, yapraklansa da çiçek açmayabilir.
Ama size 'forcing', zorla çiçek açtırmayı önerebilirim: Uygun şekilde saksıya gömüp suladıktan sonra, 18 C civarında ışıklı bir ortamda yaklaşık 4-6 hafta tutabilirseniz, burun gösterecektir. Bundan sonra biraz daha soğuk ortamda çiçeklenmesini de görebilirsiniz. Çiçekleninceye kadar gübre ihtiyacı duymaz.Denerseniz ve paylaşırsanız sevinirim.Kolay gelsin.

polemos beğendi.
Eski 19-12-2014, 23:52   #2231
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fsuzen Mesajı Göster
Nergis soğanlarının,eğer bahçede ve su birikmeyen bir yerde dikili ise, Ankara'nın soğukları ile bir sorunu olmuyor. Sadece 3-4 hafta geç çiçek açıyor. Benim için tehlike, soğuktan ziyade toprağı kar altında delik deşik yapan tarla faresi.İnşallah ters lale soğanlarım diğer soğanlarımı korumayı başarmıştır.

Saygılarımla
Ben her yıl söktüğüm nergisleri ve laleleri fidanlığımdaki serin kulübede muhafaza ederim..
Fakat, kulübeye dadanan bir tarla faresi var, mesken tuttu adeta..Hatta bir keresinde çekmece içinde minicik yeni doğmuş yavrulara denk geldim..İlişmem, rahatsız etmem onları..Sevimlidir çünkü..Çoğu kez göz göze bile geliriz..
En çok sevdikleri şey, benim çizmelerin içine kışın yemek üzere lale soğanlarını depolamalarıdır..Bir de elimi yüzümü yıkadığım sabunu yiyorlar, diş izleriyle doluyor sabunum her gidişimde ..
Fakat bugüne kadar hep lale soğanlarımı taşıyıp yediler veya çizmelere depoladılar..
Çizmeleri döktüğümde hiç nergis soğanı görmedim..
Yani, fareler nergis soğanı yemiyor..Eminim.

Eski 20-12-2014, 19:36   #2232
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Adnan bey bahçem yeterli gelmediğinden birkaç yere daha ekiyorum.Fotoğraf çok çekiyorum ama siteye hergün eklemek çok zor oluyor.Aklılı telefondan face den ya da instagram dan paylaşmak çok kolay oluyor. Tüm gelişmeleri oradan günü gününe ekliyorum.Bahçemi izlemenizi öneririm.Tabi yine de ısrar çok olursa burada da ekleyeyim.Bu yıl şimdilerde bom boş gibi görünüm var.Onla başlayacağım.

Alıntı:
Bekliyoruz.. )

bonjour40 beğendi.
Eski 20-12-2014, 19:51   #2233
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2009
Hangi tür olduğunu bilmiyorum ama benim nergisler erken açıyor her yıl, mis gibi kokuyor.

pria beğendi.
ahmetmacit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2014, 20:42   #2234
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Nergis severlere..Dikkatinizden kaçabilir.Lİf kabağı

Eski 20-12-2014, 21:11   #2235
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Ben her yıl söktüğüm nergisleri ve laleleri fidanlığımdaki serin kulübede muhafaza ederim..
Fakat, kulübeye dadanan bir tarla faresi var, mesken tuttu adeta..Hatta bir keresinde çekmece içinde minicik yeni doğmuş yavrulara denk geldim..İlişmem, rahatsız etmem onları..Sevimlidir çünkü..Çoğu kez göz göze bile geliriz..
En çok sevdikleri şey, benim çizmelerin içine kışın yemek üzere lale soğanlarını depolamalarıdır..Bir de elimi yüzümü yıkadığım sabunu yiyorlar, diş izleriyle doluyor sabunum her gidişimde ..
Fakat bugüne kadar hep lale soğanlarımı taşıyıp yediler veya çizmelere depoladılar..
Çizmeleri döktüğümde hiç nergis soğanı görmedim..
Yani, fareler nergis soğanı yemiyor..Eminim.
Çok iyi bir gözlem sn pria. Nergisler zehirlidir, çok az miktarda yenmesi bile şiddetli karın ağrıları, bulantı, kusma, ishal gibi rahatsızlıklara sebep olur. Dolayısıyla hayvanlar nergisin ne soğanını ne de yapraklarını yer.

-Esin- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2014, 23:06   #2236
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Alıntı:
Hocam100 pek cevap ve link vereceğe benzemediği için ben facebook'ta bir bakayım dedim, orada sayfası var ama çoğunlukla siyasi, dini, sosyal içerikli mesajlarla dolu..Yani, Acıpayam'daki bahçesini tanıtan hiç fotoğraf göremedim sayılır..Sadece nerede çekildiği pek belli olmayan birkaç nergis, ters lale ve sümbül fotosu var..Bahçesinin genel görünümünü gösteren hiçbir foto yok..Özellikle Karaburun nergislerinin ekili olduğu bir alanın fotoğrafını aradım, maalesef o da yok..

Yani..Mevlut Bey, ''tüm gelişmeleri facebook'tan veya instragam'dan paylaşmak daha kolay oluyor, bahçemi oralardan takip edin'' diyor ama oralarda da takip edilmeye değer bir fotoğraf arşivi göremedim ben..

Ha..ayrıca birşey daha dikkatimi çekti..Face'de ''diğer'' ikonunda ''yerler''e tıkladığımda çıkan haritada 2 nolu ikona tıklayınca Mevlüt beyin 4 ocak 2014'te Nusaybin'e taşındığı belirtiliyor.Bahçesi Acıpayam'damı yoksa Nusaybin'de mi pek belli değil yani.

Kısacası, Mevlut beyin mesajlarıyla ilgili halâ kafam karışık, tereddütlerim var..Kusura bakmasın ama pek te samimi bulmuyorum yazdıklarını.

Düzenleyen pria : 22-12-2014 saat 14:32 Neden: Hocam100'le yaptığımız telefon sohbetinde rica etmesi üzerine facebook linklerini sildim.
Eski 21-12-2014, 23:27   #2237
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Adnan bey sabredin bu aralar zaman bulamıyorum.Yakında eklerim.Nusaybin konusu da herhalde yanlışlıkla işaretlenmiş.20 sene evvel orada çalışmıştım.4 yıl.

hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2014, 23:44   #2238
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Adnan bey facede özel bilgilerinizi lütfen paylaşmayın.2 hafta evvel gitmiş olduğumuz bir kursta paylaşılmaması gerekenler anlatıldı o yüzden tüm özel bilgileri kaldırıyorum.Size de öneririm.Resimler de dahil.
Madem 2 hafta önce size kursta bunlar söylendi, peki buna rağmen niye bize 6 gün önce ''Aklılı telefondan face den ya da instagram dan paylaşmak çok kolay oluyor. Tüm gelişmeleri oradan günü gününe ekliyorum.Bahçemi izlemenizi öneririm.'' diye yazdınız Mevlut bey ?..
Kaldırdığınızı söylediğiniz çiçek fotolarının neresi ''Özel bilgi'' ?
Siz eğer kaldıracaksanız 4 saat önce paylaştığınız ''yolsuzluk başka hırsızlık başka'' laflarını eden iktidar yalakası Hayrettin Kahraman'ın yazısını kaldırın face sayfanızdan..Çiçek fotoları çok masum kalır onun yanında.

İnanın hiç samimi bulmuyorum yazdıklarınızı.

Eski 21-12-2014, 23:52   #2239
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Adnan bey paylaşmak kolay oluyor derken teknik olarak kolay diyorum.Ama resim çekmek için bahçeye gitmek gerekiyor.Özel mesaj da yazdığım gibi çok yoğun bir haftalar içindeyiz sınavlar başlayım bitiyor derken yeniden başlıyor.Bu arada okuldaki ders sayımız çok fazla oluyor.Ekim yaptığımızdan beri 1 kere görebildim neredeyse o da 2 hafta önceydi.2-3 cm civarı diğe yazmıştım.Sabredin ekleyeceğim.Face ama arkadaş isteği yollayın ki resimleri görebilesiniz.Ayrıca özel bilgilerimi kaldırdım resimleri değil onları paylaşırken herkese açık yapmadım.

Eski 22-12-2014, 00:28   #2240
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Siz eğer kaldıracaksanız 4 saat önce paylaştığınız ''yolsuzluk başka hırsızlık başka'' laflarını eden iktidar yalakası Hayrettin Kahraman'ın yazısını kaldırın face sayfanızdan..Çiçek fotoları çok masum kalır onun yanında.

İnanın hiç samimi bulmuyorum yazdıklarınızı.
Neyse..Yine de çok sevindim,face'deki sayfanızdan paylaştığınız herifin yazısını kaldırdığınız için..Teşekkür ederim..

Belki yeri değil ama en alttaki paylaşımınızı da hiç sevmedim..

Düzenleyen pria : 22-12-2014 saat 14:35 Neden: Hocam100'le yaptığımız telefon sohbetinde, rica etmesi üzerine 2 fotoyu sildim.
Eski 22-12-2014, 01:04   #2241
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Erkenci nergislerim. Bu sene çiçekleri az biraz da olsa fazlalaşmış.

Name:  Ekran Alıntısı3.JPG
Views: 300
Size:  45.8 KB

Name:  Ekran Alıntısı4.JPG
Views: 330
Size:  55.7 KB

pria, polemos, efeege ve 2 kişi beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2014, 01:53   #2242
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Maşallah sayın YeniGine, nergisleriniz pek güzeller..
Ben de bugünlerde köye gideceğim gibi..İnşallah Karaburun'lar açmışlardır artık..

YeniGine beğendi.
Eski 22-12-2014, 09:00   #2243
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmetmacit Mesajı Göster
Hangi tür olduğunu bilmiyorum ama benim nergisler erken açıyor her yıl, mis gibi kokuyor.
Nergisiniz karaburun türü nergistir.Kokusunu sevmenize sevindim.Sezonun ilk açan türü olarak insanı mutlu ediyor.

YeniGine beğendi.
Eski 22-12-2014, 12:07   #2244
Ağaç Dostu

feyziuslu's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2012
Nergis

Sayın Pria'nın Sayın hocam100 'e sataşması tatlı rekabet sınırlarını aşıp agresif saldırı sınırlarına yaklaşıyor ve bu sitenin tadını kaçırıyor.Lütfen amacınız neyse doğrudan sorun.İnsanlar sosyal paylaşım sitelerinde hangi fotoğrafları,hangi sosyal ve dini içerikleri paylaşıp paylaşmıyacağının kararını size mi soracaklar.Bunun üzerinden insanların üzerine gidiyorsunuz.Nergis konusu üzerinden hocam100'ün inanç ve sosyal dünyasıyla hesaplaşma algısı hissediyorum.Buna bu sitede kimsenin hakkı yoktur ve ayıptır.Şunu deseniz''Ben üretiyorum,satıyorum,vergimi de veriyorum.Herkes de böyle yapsın.''Takdire şayan olur ama uzun zamandır Pria'nın (Senin nergislerin verimsiz),(benim nergislerim çok iyidir) muhabbeti kabak tadı verdi.Anlaşılıyor ki hocam100 sessiz kalıp tartışma konusu yapmak istemiyor ama bu karşı tarafın cüretini artırıyor.
Sayın Pria'yı ve hocam100 ile site yazışmaları dışında tanışmıyorum,ama bu konunun bitirilmesini arzu ediyorum.

hira ve asmalıtepe beğendi.

Düzenleyen feyziuslu : 22-12-2014 saat 20:09
feyziuslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2014, 13:12   #2245
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feyziuslu Mesajı Göster
Sayın Pria'nın Sayın hocam100 'e sataşması tatlı rekabet sınırlarını aşıp agresif saldırı sınırlarına yaklaşıyor ve bu sitenin tadını kaçırıyor.Lütfen amacınız neyse doğrudan sorun.İnsanlar sosyal paylaşım sitelerinde hangi fotoğrafları,hangi sosyal ve dini içerikleri paylaşıp paylaşmıyacağının kararını size mi soracaklar.Bunun üzerinden insanların üzerine gidiyorsunuz.Nergis konusu üzerinden hocam100'ün inanç ve sosyal dünyasıyla hesaplaşma algısı hissediyorum.Buna bu sitede kimsenin hakkı yoktur ve ayıptır.Şunu deseniz''Ben üretiyorum,satıyorum,vergimi de veriyorum.Herkes de böyle yapsın.''Takdire şayan olur ama uzun zamandır Pria'nın (Senin nergislerin verimsiz),(benim nergislerim çok iyidir) muhabbeti kabak tadı verdi.Anlaşılıyor ki hocam100 sessiz kalıp tartışma konusu yapmak istemiyor ama bu karşı tarafın cüretini artırıyor.
Sayın Pria'yı ve hocam100 ile site yazışmaları dışında tanımıyorum,ama bu konunun bitirilmesini arzu ediyorum.
Sayın fevziuslu,

Asılsız ithamlarla dolu yazdıklarınızı inanın büyük üzüntüyle okudum.

- Ben hiçbir zaman hiçbir mesajımda ''benim nergislerim iyidir'', ''senin nergislerin kötüdür'' atışmasına girmedim..Hiçbir nergis kimsenin tekelinde değildir..Senin nergisin benim nergisim diye birşey olamaz.Popüler nergis türlerinin artılarını ve eksilerini tartışmak ve burada insanların bilgisine sunmak başlığın ana nedenlerinden biridir.Ben 4-5 yıl önce edindiğim 100 adet Karaburun nergisinden çiçek verimi göremeyip, bunun nedenlerini bilimsel yayınlar da dahil araştırıp çareler arıyorsam, bu hiç te kınanacak birşey değildir.
Kaldı ki, her zaman ısrarla belirtmişimdir Karaburun nergislerinin çok harika bir tür olduğunu..Hala da inatla onlardan nasıl yüksek verim alabilirim diye denemeler yapıyorum ve nergisseverlerin bilgilenmesi için yazıyorum..Siz bunca gayretimi nasıl başka noktalara çekiyorsunuz, anlamak zor inanın.Ben son iki yıldan beri isteyen herkese ücretsiz Karaburun nergisi dağıtıyorum; farklı insanlar farklı yerlerde deneyip tecrübelerini paylaşsınlar diye..Kaldı ki, bilimsel araştırmalarda bile çiçek veriminin arttırılması konusu işlenebiliyorsa burada kişilerin bu hususa katkıda bulunmasının ne zararı var ki ?

- Ben meraklı bir insan olarak, Karaburun nergisleriyle ilgili en çok mesaj yazan ve satıcı konumunda olan sayın Hocam100'ün tabi ki bu sayfalarda bu nergis türünün kendi bahçesindeki gelişme safhalarına dair görselleri görmeyi çok isterim..Bunu rica ettim kendisinden..Verdiği cevapta ''Aklılı telefondan face den ya da instagram dan paylaşmak çok kolay oluyor. Tüm gelişmeleri oradan günü gününe ekliyorum.Bahçemi izlemenizi öneririm.'' dediği için ben ve benim gibi düşünen insanlar kendisinden face ve instgram linklerini rica ettik..Aradan 5-6 gün geçmesine rağmen yanıt alamadık..Madem ki, face ve instgram'dan bahçesini izleyebileceğimizi yazıyor, o halde ilgili linkleri de belirtmek zorundadır..Eğer, buna rağmen linkleri vermiyorsa ve kendi gayretimle bulduğum face sayfasını açtığımda ben küt diye onun çiçek - bahçe resimlerinden ziyade dinsel siyasi mesajlarıyla karşılaşıyorsam ve güncel çiçek fotoğraflarını bulamıyorsam, bir iki kelime yazabilme hakkım vardır diye düşünüyorum.
Alıntı:
Hocam100 pek cevap ve link vereceğe benzemediği için ben facebook'ta bir bakayım dedim, orada sayfası var ama çoğunlukla siyasi, dini, sosyal içerikli mesajlarla dolu..Yani, Acıpayam'daki bahçesini tanıtan hiç fotoğraf göremedim sayılır..Sadece nerede çekildiği pek belli olmayan birkaç nergis, ters lale ve sümbül fotosu var..Bahçesinin genel görünümünü gösteren hiçbir foto yok..Özellikle Karaburun nergislerinin ekili olduğu bir alanın fotoğrafını aradım, maalesef o da yok..

Yani..Mevlut Bey, ''tüm gelişmeleri facebook'tan veya instragam'dan paylaşmak daha kolay oluyor, bahçemi oralardan takip edin'' diyor ama oralarda da takip edilmeye değer bir fotoğraf arşivi göremedim ben..

.
Ben bunları yazmışken, onun da kalkıp bana ''facede özel bilgilerinizi lütfen paylaşmayın.2 hafta evvel gitmiş olduğumuz bir kursta paylaşılmaması gerekenler anlatıldı o yüzden tüm özel bilgileri kaldırıyorum.Size de öneririm.Resimler de dahil.'' diye yazması ve zaten sınırlı sayıdaki çiçek fotoğraflarını sileceğini yazması karşısında masum ve özel bilgi niteliği taşımayan çiçek resimleri yerine Hayrettin Karaman'ın yazısını silmesinden memnun olcağımı belirtmemin bu kadar yanlış anlaşılacağını bilseydim inanın o mesajı yazmazdım.Hocam100'ün güncel bahçe-çiçek fotoğraflarını görebilmemiz için önerdiği face sayfasını açtığımda kafadan Hayrettin Karaman'ın saçma sapan laflarıyla karşılaşmak ve görmek-okumak zorunda da değilim.Hocam100'ün inanç ve sosyal dünyasıyla tanışmayı istemediğim gibi meraklısı da değilim.

Bakın, ben de insanlara zaman zaman nergislerin ekim-bakım bilgileri için kendi bloglarımın linklerini veriyorum..Ama orada bir tane bile benim dini kimliğimin reklamını yapan bir haber, yorum, mesaj bulamazsınız, buna hakkım yok yani:

kokulukatmerlinergis: kokulu katmerli nergis

Ama, insanlar tutarlı olmak zorundadır.Hem en güncel fotoğrafları face ve instragam'dan izlememizi önereceksiniz, ardından da ''özel bilgi'' diye zaten sınırlı sayıdaki fotoları silmekten bahsedeceksiniz.
Kaldı ki, burada kimse sn.Hocam100'den face ve instragam linklerini istemedi..Bu hususu öneren ama ilgili linkleri vermeyen de kendisidir maalesef.

Tekrar söylüyorum..Ben asla ard niyetle burada hiçbirşeyi yazmadım..Asla bir nergis türünü kötülemedim..Bunu birçok mesajımda kanıtlarım..

Amacım, nergisseverlere katkıda bulunmaktır..
Ki, yıllardan beri yazdığım birçok hususla insanlara yararlı olduğuma da inanıyorum..Çünkü ben araştıran, sorgulayan, meraklı bir nergis delisiyim..

Erlicheer türü nergislerle belki de ülkemizde ilk olarak birçok insanı ben tanıştırdım..Kötü mü oldu ? Hala çırpınıyorum yurtdışından çok nadir ve ülkemizde olmayan türleri getirip yetiştirmek için..Fena mı bunlar yani ?Bu sayfalarda çok sayıda insan bu güzel türden övgüyle bahsediyorsa ben bundan mutluluk duyarım..
Keşke Karaburun nergisleriyle ilgili olarak bu başlıkta onlarca insanın yakınmaları olmasaydı..Ama insanlar bu Karaburun nergislerinin çiçeklenme oranının düşüklüğünden, verimsizliğinden yakınıyorsa, bundan kimse üzerine alınmamalı ve çareler aramalıyız.
Benim yaptığım da bu.

İnanın sizin bu mesajınızdan sonra keşke elim kırılaydı da aşağıdaki mesajımı keşke yazmasaydım, tecrübelerimi paylaşmasaydım, diyesim bile geliyor içimden..inanın insanı burada edindiği tecrübeleri paylaşmaktan soğutuyorsunuz..

Bakın bakalım, alttaki linkte ''benim nergislerim iyidir, seninkiler kötü ve verimsizdir'' diye birşey yazmış mıyım ?

''Umarım tesbitlerim doğrudur ve çok sevdiğim Karaburun nergislerini bol çiçeklenmiş olarak görmemiz nasip olur bundan sonra..'' diye yazan kim, okuyun da görün.

Nergis

Düzenleyen pria : 22-12-2014 saat 14:37 Neden: Hocam100'le yaptığımız telefon sohbetinde rica etmesi üzerine, kendi facebook linkini sildim.
Eski 22-12-2014, 14:42   #2246
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Yazışmalar üzerine, sn. Hocam100 telefon etti..Biz yıllardan beri onunla çok rahat konuşan iki dost olduk her zaman..Uzun uzun sohbet ettik..Hayrettin Karaman hocası olduğu için facebook sayfasına taşımış onun yazısını..Ben de ''bula bula onu mu buldun, ne değerli din adamları var, onların yazılarını al face sayfana, zevkle okuyayım ben de '' diye takılmadan edemedim yine de
Yanlış anlamaları önlemek için rica etti, 2 fotoğraf ile onun facebook linklerini mesajlarımdan sildim..
Eski dostuz biz onunla..
Asla birbirimizi rencide edip kırmak gibi bir lüksümüz olmadı.
Tartışmak kavga etmek anlamını taşımaz bizler için.

Öyle değil mi Mevlut Bey ? )

Eski 22-12-2014, 18:04   #2247
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Alıntı:
Yazışmalar üzerine, sn. Hocam100 telefon etti..Biz yıllardan beri onunla çok rahat konuşan iki dost olduk her zaman..Uzun uzun sohbet ettik..Hayrettin Karaman hocası olduğu için facebook sayfasına taşımış onun yazısını..Ben de ''bula bula onu mu buldun, ne değerli din adamları var, onların yazılarını al face sayfana, zevkle okuyayım ben de '' diye takılmadan edemedim yine de
Yanlış anlamaları önlemek için rica etti, 2 fotoğraf ile onun facebook linklerini mesajlarımdan sildim..
Eski dostuz biz onunla..
Asla birbirimizi rencide edip kırmak gibi bir lüksümüz olmadı.
Tartışmak kavga etmek anlamını taşımaz bizler için.

Öyle değil mi Mevlut Bey ? )
Evet arkadaşlar yanlış anlaşılmaları önlemek bu konunun daha fazla uzamasını önlemek adına Adnan bey ile konuyu telefonda görüştük. Forumun belki de en çok bu konu ile ilgili yazı yazan bizler olarak, tartışmayı sona erdirdik. Sonuç olarak bizler birer faniyiz arkamızda hoş bir sada bırakmak için çalışmalıyız.Burada da nergisler için yazıyoruz. Karaburun nergisi de güzel bir tür Adnan Beyin türü de.İkisi için deneme çalışmaları yapıyoruz.Sonuçları burada paylaşıyoruz.Bu böyle devam etmelidir.Face girmek isteyen yine girsin.Forumumuzda dostluk kardeşlik doğa, insan sevgisi eksik olmasın.Sonuç olarak son sözüm;Yunus Emre değişiyle ''Yaratılanı sevelim Yaratandan ötürü''.Saygılarımla.

Düzenleyen hocam100 : 22-12-2014 saat 22:40 Neden: imla hatası.
Eski 24-12-2014, 01:09   #2248
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sayın pria tekrar teşekkür ediyorum, sağolun.
İlk fotoğrafta uzunca bir sopa belli belirsiz dikkatle bakınca farkedeceksiniz. O uykuya yatmış ceviz fidanım, hemen yine nergislerin altlarında bahar dalı fidanı, yine bir tane minnacık kestane fidanı mevcut. Tam onlar şimdi uykudalar ve yer değişimleri gerekiyor, fakat gel gelelim bu sefer de nergisler çiçekte. Bu dörtlüyü bu minicik alandan nasıl ayırabilirim?

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2014, 11:22   #2249
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Sayın pria tekrar teşekkür ediyorum, sağolun.
İlk fotoğrafta uzunca bir sopa belli belirsiz dikkatle bakınca farkedeceksiniz. O uykuya yatmış ceviz fidanım, hemen yine nergislerin altlarında bahar dalı fidanı, yine bir tane minnacık kestane fidanı mevcut. Tam onlar şimdi uykudalar ve yer değişimleri gerekiyor, fakat gel gelelim bu sefer de nergisler çiçekte. Bu dörtlüyü bu minicik alandan nasıl ayırabilirim?
Nergis

O kalabalıkta nergislere zarar vermeden fidanları çıkarmanın en pratik yolu, fidanları yavaş yavaş asılarak çıkarmak gibime geliyor..

YeniGine beğendi.
Eski 25-12-2014, 00:58   #2250
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Sn Pria, ve diğer nergis seven arkadaşlar.
Sn pria nın 15 12 2014 tarihli uzun mesajı ile Ege üniversitesinin Mordoğan (Karaburun ) nergisleri ile ilgili çalışmalar incelenmiş ve bir şekilde " Çiçeklenme" konusunun çok önem kazandığını anlamış bulunuyorum. Sn Pria nın araştırma/gözlem ve incelemelerini takdirle karşıladığımı da belirtmek istiyorum ve bu mesaj ın konu ile ilgili olacağını düşündüğüm açıklamaları ile katkıda bulunmak istiyorum. .

1. Soğanlı bitkilerin çiçeklenme fizyolojısinde, Soğanların söküm zamanı, söktükten sonraki depolama yerinin sıcaklığı ve nemi, havalanması, Etilen üreten kaynaklara (sebze-meyve, eksoz gazı vb) yakınlığı, soğanın içinde "Çiçek tomurcuğu" oluşumunu etkiler dolayısıyla diktikden sonra çiçek verimini etkiler.

2. Yukarıdaki faktörler içinde en önemlisi "depolama sıcaklığı" süresi ve değişimidir, Bu koşul değişik türlerde (Lale, sümbül, nergis,frezya vs.) farklıdır. Hatta aynı tür içinde (örneğin nergis!) Değişik çeşitlerde bile farklılık gösterebilir. Hatta daha ileri giderek, Aynı tür, aynı çeşidin "Farklı iriliklerdeki " soğanlarında bile farklı olabilir.

3. Nergis soğanlarında Çiçek tomurcuğu oluşumu (Yanlış hatırlamıyorsam) Söküm anında oluşur ve depolama süresince gelişir. ve sonbaharda soğanı diktiğiniz zaman soğanın içinde çiçek oluşmuştur!! ve toprağa dikilip, köklenme den sonra eğer çiçek uygun depolanıp, çiçek organları tamamlanmış ise uygun sıcaklıkta sap uzatıp çiçeği açılır. (soğan depolama bölümünde de sanırım açıklama olacak ve daffodil soğanı içinde çiçek fotosu da koymuştum!)

4. Bu depolama sıcaklıkları , Daffodil için hatırladığım kadarı ile, 9 oC da 6-8 hafta olarak denediğimizi hatırlıyorum. Hatta yaptığım o çalışmada , Normal olarak depolanmamış soğanları Ağustos-Eylül gibi dikmiştik ve depoladığımız (9 oC 2 ay) soğanları Ekim ayında diktiğimiz halde Ekim de dikilenler, Eylülde dikilenlerden önce çiçek açmıştı. Yalova Araştırma nın sonuç raporlarında bulunabilir. ( Ben link vermeyi vs. beceremediğim için ve notlarım filan elimde olmadığı için buraya yazamıyorum)

SONUÇ OLARAK: Nergislerde Çiçek, Söküm anında oluşmuştur. Yeni dikilen soğana gübre vermenin etkisi, O yılın değil, daha sonraki yılın çiçeğinin oluşmasına katkı sağlar, Yetiştirme esnasındaki sıcaklık ve nem değişimleri soğan içindeki çiçeğin oluşmasına olumlu veya olumsuz etki yapar, sökümden sonraki depolama sıcaklıkları çiçeğin soğan içindeki gelişimini etkiler. Bu arada dikim derinliği ve sulama, bitki gelişme esnasında geçirdiği stresler vs. de çiçk verimini etkileyebilir.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024