agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni8299Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-04-2013, 20:21   #1831
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musk Mesajı Göster
Zira uzun süre kapsül içinde duran çiçekler tam çıkmaya baslarken hava ısısında bir haftalığına ciddi bir düşüş olmuş gelişim durmuştu akabinde de kurudular.
Sayın musk, sanırım nergisleriniz İstanbul'da ekili..
Ben şahsen İstanbul ve civarında yaşanan ısı düşüşlerinin çiçeklerin kurumasına yol açabileceğini hiç sanmıyorum..

Kurşuni küf gibi bir mantari bulaşıklık yoksa, azot fazlalığı ( yapraklar ve çiçek sapları çok uzamış çünkü) ve akşamüstü sadece birkaç saat güneşi görmeleri (aşırı gölge) de bu duruma sebep olmuş diye düşünülebilir..

En iyisi, sayın kgursan'ın bu konuda yorumunu okumak lazım..

kopshtar ve YeniGine beğendi.
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2013, 20:31   #1832
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Sayın musk, sanırım nergisleriniz İstanbul'da ekili..
Ben şahsen İstanbul ve civarında yaşanan ısı düşüşlerinin çiçeklerin kurumasına yol açabileceğini hiç sanmıyorum..

Kurşuni küf gibi bir mantari bulaşıklık yoksa, azot fazlalığı ( yapraklar ve çiçek sapları çok uzamış çünkü) ve akşamüstü sadece birkaç saat güneşi görmeleri (aşırı gölge) de bu duruma sebep olmuş diye düşünülebilir..

En iyisi, sayın kgursan'ın bu konuda yorumunu okumak lazım..
Sayın pria bunlar 8 adet çok sağlıklı soğanlardı. Hemen yanında devamında ilk mesajda da belirttiğim diğer türün 8 soğanı var. Onların yaprakları kuruyanların yarısı kadar. Cinslerinden mi bilmiyorum çiçeklerini de yeni yeni açmaya basladılar.
Küf gibi bir sey olsa onlara da bulaşak veya etkileneceklerdi diye düsünüyorum. Tabi onlar bu türe göre daha hastalığa mukavemetli değiller ise...

Açıkçası kestirmek zor heralde. Artık seneye ne yapacaklar ona bakacağız.

Teşekkür ederim.

YeniGine beğendi.
musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2013, 13:19   #1833
Ağaç Dostu

nikon_'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2011
Galeri: 63
Bunlar da benim iki gündür açan nergislerim

Name:  nergis01.jpg
Views: 976
Size:  42.2 KB

Name:  nergis02.jpg
Views: 976
Size:  58.5 KB

Name:  nergis04.jpg
Views: 878
Size:  24.7 KB

Name:  nergis05.jpg
Views: 915
Size:  73.6 KB

nikon_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2013, 14:14   #1834
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Alıntı:
Merhaba arkadaşlar,

Bu sene bir marketten aldığım iki çeşit nergislerden birinde sorun yaşadım. Obdam ve Cheerfullness alt adları olan bu iki türden obdam olan tek çiçekli çeşit gayet iyi bir gelişim gösterdiği halde sekiz soğanın açtığı 15 e yakın çiçeklerin tamamı açmadan kurudu.

Etiketteki dikim detaylarına uyarak kasım ayı içinde dikmiştim. Altı kısımlarındaki toprağa da yanmış eski gübre karıstırıp soğanları dikmiştim.

Diğer türde sorun yok gibi gözüküyor ilk çiçeklerini bu gün açtı ve diğerleri de açacak gibi duruyor. Hepsi yan yana aynı yerde dikililer.

Toprakları kurumadı. Akşamüstü bir kaç saat güneş alan bir konumdalar.

Bu sorunun sebebi ile ilgili konuda deneyimli arkadaşların firkini rica ediyorum. Acaba hata/sorun ne olabilir?

Teşekkürler
Sayın musk,

Yanılmıyorsam "blasting" olarak tanımlanan bir durumla karşılaşmışsınız. Daha çok geçci nergislerde karşılaşılan bir durum.

Geç soğuklar, erken gelen sıcaklar gibi hava durumundaki ani/beklenmedik değişiklikler bu durumu ortaya çıkarıyor.

Aynı yerde bulunan 2 çeşit nergisden birinde görülmesinin sebebi açma zamanlarının farklı oluşu.

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2013, 14:39   #1835
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi üzüm Mesajı Göster
Sayın musk,

Yanılmıyorsam "blasting" olarak tanımlanan bir durumla karşılaşmışsınız. Daha çok geçci nergislerde karşılaşılan bir durum.

Geç soğuklar, erken gelen sıcaklar gibi hava durumundaki ani/beklenmedik değişiklikler bu durumu ortaya çıkarıyor.

Aynı yerde bulunan 2 çeşit nergisden birinde görülmesinin sebebi açma zamanlarının farklı oluşu.
sayın üzüm,

Bende sizin gibi düşünüyorum. çiçekler tam acacakken hatta canlı sarı renklerini almışken birden bire isler tam tersine dönüp kurudular.

teşekkürler.

üzüm beğendi.
Eski 15-04-2013, 07:27   #1836
Ağaç Dostu

Sevgi's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2012
Galeri: 6
Benim de bu tür nergislerimin 3 soğanı çürüdü. Diğerleri filizlenmeye başlamışlardı yanlarındaki soğanların neden filizlenmediğini merak edip soğanlara bastırdığımda parmağım içine geçti.

ATTACH]390505[/ATTACH]

Name:  DSCF0294.jpg
Views: 1307
Size:  33.4 KB

Name:  DSCF0296.jpg
Views: 875
Size:  30.5 KB

Eklenen Resimler

Sevgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2013, 08:13   #1837
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 16
Alıntı:
Merhaba arkadaşlar,

Bu sene bir marketten aldığım iki çeşit nergislerden birinde sorun yaşadım. Obdam ve Cheerfullness alt adları olan bu iki türden obdam olan tek çiçekli çeşit gayet iyi bir gelişim gösterdiği halde sekiz soğanın açtığı 15 e yakın çiçeklerin tamamı açmadan kurudu.

Etiketteki dikim detaylarına uyarak kasım ayı içinde dikmiştim. Altı kısımlarındaki toprağa da yanmış eski gübre karıstırıp soğanları dikmiştim.

Diğer türde sorun yok gibi gözüküyor ilk çiçeklerini bu gün açtı ve diğerleri de açacak gibi duruyor. Hepsi yan yana aynı yerde dikililer.

Toprakları kurumadı. Akşamüstü bir kaç saat güneş alan bir konumdalar.

Bu sorunun sebebi ile ilgili konuda deneyimli arkadaşların firkini rica ediyorum. Acaba hata/sorun ne olabilir?

Teşekkürler
Sn Musk; ne ilginç tesadüftür ki benim de bu yıl bauhause dan aldığım aynı tür nergisler aynı şekilde kuru çiçek zarfı verdiler. Hatta elinizle bastırırsanız balon gibi patlıyorlar Diğer 6 türde hiçbir problem yok.
O zaman saklama koşulları buna etki etmiş olabilir. Çünkü yapraklar ve soğan gayet sağlıklı.

kopshtar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2013, 08:59   #1838
Ağaç Dostu

Sevgi's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2012
Galeri: 6
Selam arkadaşlar, bende nergislerimi bauhaustan aldım. Bir türü yukarıda yayınladım diğer türüde dışı beyaz içi sarı olan. Ama sizinki gibi bir problem yaşamadım.

Sevgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2013, 09:21   #1839
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kopshtar Mesajı Göster
Sn Musk; ne ilginç tesadüftür ki benim de bu yıl bauhause dan aldığım aynı tür nergisler aynı şekilde kuru çiçek zarfı verdiler. Hatta elinizle bastırırsanız balon gibi patlıyorlar Diğer 6 türde hiçbir problem yok.
O zaman saklama koşulları buna etki etmiş olabilir. Çünkü yapraklar ve soğan gayet sağlıklı.
Sayın Kopshtar,

Çok ilginç, ben isim vermemiştim ama doğrudur ben de istanbul'daki bir bauhouse dan almıştım.
Siz de de aynı olay aynı cins ve tür bitkide oluştuğuna göre bu cinse özgü veya dediğiniz gibi depolama ile ilgili bir sorun olabilir.

İnsallah seneye de aynı oyunu oynamaz bu nergisler bize

kopshtar beğendi.
Eski 15-04-2013, 09:52   #1840
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Arkadaşlar bu durum geçen yıl benim de başıma geldi bu yıl da açmadılar.Ama soğuk olduğunda etkilendiler diğe düşünüyorum.

kopshtar beğendi.
hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2013, 10:33   #1841
Ağaç Dostu

Revnak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Benim de bir önceki sene İzmir'den alıp çok güzel açan nergislerim bu sene güzelce gelişmelerine rağmen açmadılar, araştırdığımda nergisin çiçek açtıktan sonraki sene tekrar ekildiğinde açmadığını öğrendim. Seneye inşallah..

Revnak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2013, 01:11   #1842
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2013
merhaba foruma yeni üye oldum ,

nergis soğanları konusunda yardımınıza ihtiyacım var yeni başlık mı açsam burdan mı sorsam konusunda ikilemde kaldım umarım burda paylaşmam doğru olmuştur

ben ankaradayım 3 gün önce osmaniyeden nergis soğanları getirdim,kürekle köklere zarar vermemeye çalıştım olabildiğince

bu akşamda forumdan sağolsun Adnan beye danışarak bişeler yapmaya çalıştım.çogu soğan köklü olmakla beraber hatta bazılarının yeşil saplarıda durmaktaydı birkaç köksüz kuru soğanda mevcuttu.köklüleri resimdeki saksıya ektim kökleri olabildiğince derine doğru.sizce yaptıklarım doğru mu? neler yapmam gerek başka? kuru olan soğanlarıda bunların yanına gömeyim mi onları nasıl muhafaza edeyim?

Ankara şuan gündüz 12-15 derece gece 3-5 derece arasında Osmaniye ile özellikle geceleri ciddi sıcaklık farkı var

birde saksımda topragımda beyaz toprak biti var herhalde bu soğanlara zarar verir mi ilaç ne kullanmam gerek

Eklenen Resimler

Düzenleyen volkan33 : 22-04-2013 saat 23:06
volkan33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2013, 02:08   #1843
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Galeri: 116
Arkadaslar, ben de biraz Nergis fotografi paylasmak istedim.

Eklenen Resimler

Tohumcu Nılgun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2013, 02:10   #1844
Ağaç Dostu

...

Eklenen Resimler

Düzenleyen Tohumcu Nılgun : 19-04-2013 saat 02:50
Eski 21-04-2013, 13:28   #1845
Ağaç Dostu

nikon_'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2011
Galeri: 63
Nergislerim açmaya devam ediyor. Bu da ikinci tür nergisim, ismi Tahiti imiş. Önceki eklediğimin ismi de Mondragon imiş.Her ikisi de görselliği güzel türler oldu.

Bu yeni açan Tahitili güzel ;
Name:  SANY0008.jpg
Views: 794
Size:  59.0 KB

Bu fotoğrafta da, hem Tahiti ve hem de Mondragon bir arada;
Name:  SANY0012.jpg
Views: 804
Size:  36.9 KB

nikon_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2013, 16:11   #1846
Ağaç Dostu

Arkadaslar, sade beyaz renkli Nergisler de cok guzel.

Eklenen Resimler

Eski 21-04-2013, 21:51   #1847
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2009
Galeri: 37
Double Daffodil Erlicheer

Sn. pria' dan aldığımız Erlicheer cinsi nergis'in Kayseri şartlarında gelişimi; 27 Kasım 2012' de 1300 mt rakımdaki bahçemize dikildi.

22 Mart 2013 tomurcuklarını gösterdi.
Name:  pria.JPG
Views: 1790
Size:  37.9 KB

31 Mart 2013 açmaya başlıyor.
Name:  DSCN4887.jpg
Views: 1791
Size:  27.7 KB

2 Nisan 2013 kokusu hissediliyor.
Name:  DSCN4916.jpg
Views: 1807
Size:  35.4 KB

5 Nisan 2013 kokusu yoğunlaşıyor.
Name:  DSCN5010.jpg
Views: 4088
Size:  37.3 KB

11 Nisan 2013' deki hali. 18 Nisan' da çiçekler solmaya başladı.
Name:  DSCN5287.jpg
Views: 1816
Size:  31.6 KB

heyyamola Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2013, 23:03   #1848
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi volkan33 Mesajı Göster
merhaba foruma yeni üye oldum ,

nergis soğanları konusunda yardımınıza ihtiyacım var yeni başlık mı açsam burdan mı sorsam konusunda ikilemde kaldım umarım burda paylaşmam doğru olmuştur

ben ankaradayım 3 gün önce osmaniyeden nergis soğanları getirdim,kürekle köklere zarar vermemeye çalıştım olabildiğince

bu akşamda forumdan sağolsun Adnan beye danışarak bişeler yapmaya çalıştım.çogu soğan köklü olmakla beraber hatta bazılarının yeşil saplarıda durmaktaydı birkaç köksüz kuru soğanda mevcuttu.köklüleri resimdeki saksıya ektim kökleri olabildiğince derine doğru.sizce yaptıklarım doğru mu? neler yapmam gerek başka? kuru olan soğanlarıda bunların yanına gömeyim mi onları nasıl muhafaza edeyim?

Ankara şuan gündüz 12-15 derece gece 3-5 derece arasında Osmaniye ile özellikle geceleri ciddi sıcaklık farkı var

birde saksımda topragımda beyaz toprak biti var herhalde bu soğanlara zarar verir mi ilaç ne kullanmam gerek

özellikle resimde ekledim ama kimsenin (özellikle anlayanların) fikrinin olmaması üzücü.şansa bırakacağız demek ki umarım yanlış bir şey yapmamışımdır köklüleri ektim ancak köksüz olan 2 tane duruyor halen

Eski 22-04-2013, 23:53   #1849
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-07-2010
Galeri: 12
Alıntı:
özellikle resimde ekledim ama kimsenin (özellikle anlayanların) fikrinin olmaması üzücü.şansa bırakacağız demek ki umarım yanlış bir şey yapmamışımdır köklüleri ektim ancak köksüz olan 2 tane duruyor halen
Sayın Volkan33

Aşağıdaki linkler'den gereken bilgiye ulaşırsınız.

Selamlar

Soğanlı bitkiler ve ekimi bakımı

Soğanlı bitkilerde soğanların depolanması (muhafazası) ve çiçek oluşumu

Cymbelina beğendi.
adneser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2013, 14:22   #1850
Ağaç Dostu

AgacSevdalisi's Avatar

Giriş Tarihi: 12-11-2008
Talking

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Revnak Mesajı Göster
Benim de bir önceki sene İzmir'den alıp çok güzel açan nergislerim bu sene güzelce gelişmelerine rağmen açmadılar, araştırdığımda nergisin çiçek açtıktan sonraki sene tekrar ekildiğinde açmadığını öğrendim. Seneye inşallah..
verdiğiniz aydınlatıcı bilgi için teşekkür ederim sayın revnak. Böylelikle neden açmadıklarını öğrenmiş olduk. Çünkü benim de söküp tekrar diktiklerim bu sene açmadılar.Bende neden olduğunu merak etmiştim.

AgacSevdalisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2013, 18:13   #1851
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi heyyamola Mesajı Göster
Sn. pria' dan aldığımız Erlicheer cinsi nergis'in Kayseri şartlarında gelişimi; 27 Kasım 2012' de 1300 mt rakımdaki bahçemize dikildi.

22 Mart 2013 tomurcuklarını gösterdi.
Eklenti 393471

31 Mart 2013 açmaya başlıyor.
Eklenti 393487

2 Nisan 2013 kokusu hissediliyor.
Eklenti 393488

5 Nisan 2013 kokusu yoğunlaşıyor.
Eklenti 393489

11 Nisan 2013' deki hali. 18 Nisan' da çiçekler solmaya başladı.
Eklenti 393495
Sayın heyyamola..
Kronolojik anlatımınız ve güzel fotoğraflarınız için teşekkürler..
Değişik; özellikle karasal iklim olan yörelerimizdeki gelişimlerini yazmanız bizler için de deneyim oluyor..
Sağolun.

heyyamola beğendi.
Eski 24-04-2013, 18:33   #1852
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Sayın volkan 33,

Benim internet olanağımın pek olmadığı köydeyken sizinle telefonla görüşmüştük..
Ektiklerinizin kökleri inşallah hayatiyetlerini koruyordur ve yaşarlar..
Ancak o köksüz olanları da çok hafif nemli torf içine gömseydiniz ve orada yavaş yavaş iyice kurusaydılar iyi olurdu sanıyorum..

Eski 24-04-2013, 21:33   #1853
Ağaç Dostu

sarigoz's Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2009
Galeri: 26
Merhaba nergizsever arkadaslar
Sayin Pria dan aldigim nergizler ,nihayetinde actilar.Makineden de ciktilar
Karsinizda Pria dan aldiklarim..

Eklenen Resimler

pria ve adneser beğendi.
sarigoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2013, 21:35   #1854
Ağaç Dostu

sarigoz's Avatar

Bu turler de bahcemizin eski negizleri

Eklenen Resimler

pria, aheste ve nikon_ beğendi.
Eski 24-04-2013, 21:37   #1855
Ağaç Dostu

sarigoz's Avatar

Bahcemizin eski nergizi

Eklenen Resimler

pria, aheste ve nikon_ beğendi.
Eski 24-04-2013, 22:32   #1856
Ağaç Dostu

jeozuu's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2011
Galeri: 1
Merhaba,
Tasindigim icin nergizlerimi sokup yapraklarinin yarisi keserek yanimda getiriyorum. Bu soganlari nasil koruyabilirim, yeni yerlerine hemen dikeyim mi yoksa kurutup sonbara kadar saklamali miyim?

jeozuu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2013, 22:47   #1857
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Hemen yerlerine ekin. Öylece kurusun açıkta soğanları bozulur.

sarigoz ve jeozuu beğendi.
hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2013, 00:04   #1858
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Sayın volkan 33,

Benim internet olanağımın pek olmadığı köydeyken sizinle telefonla görüşmüştük..
Ektiklerinizin kökleri inşallah hayatiyetlerini koruyordur ve yaşarlar..
Ancak o köksüz olanları da çok hafif nemli torf içine gömseydiniz ve orada yavaş yavaş iyice kurusaydılar iyi olurdu sanıyorum..

evet görüşmüştük Adnan bey tekrar merhaba ,
bahsettiğim soğanların fotoları yukardakiler.kökleri çoğunun gayet sağlamdı bu nedenle köksüzleri aynı yere gömmedim köklüleri arada sulamaktayım çünkü.umarım yanlış yapmıyorumdur

ozman sizin dediğinizi yapıp köksüzleri ayrı gömüp daha uzun zaman aralıklarıyla nemli olmasını sağlayacak kadar sulayayım.haziran temmuza kadar demiştiniz herhalde.diğer köklüleri sulama aralıklarını zamanla uzatmalımıyım?tam olarak ne zaman sulamayı kesmeliyim?ankarada da sıcaklıklar artmaya başladı

sn adneser link vermiş sağolsun ama zaten oraya bakmıştım, görebildiğim kadar ordaki bilgi kısıtlı durumuma net bir cevap göremedim bu nedenle paylaştım, özellikle fotolarla beraber.

Eski 25-04-2013, 20:02   #1859
Ağaç Dostu

sarigoz's Avatar

Sayin Pria dan aldigim nergiz devam cekimi

Eklenen Resimler

Eski 25-04-2013, 22:05   #1860
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
...köksüzleri aynı yere gömmedim köklüleri arada sulamaktayım çünkü.umarım yanlış yapmıyorumdur

ozman sizin dediğinizi yapıp köksüzleri ayrı gömüp daha uzun zaman aralıklarıyla nemli olmasını sağlayacak kadar sulayayım.haziran temmuza kadar demiştiniz herhalde.diğer köklüleri sulama aralıklarını zamanla uzatmalımıyım?tam olarak ne zaman sulamayı kesmeliyim?

.
Sayın volkan33,

Mersin'den getirdiğiniz nergislerin köklü olanlarını ekip suladıktan sonra eğer köklerde dediğiniz gibi bir bozulma yoksa yapraklar birkaç gün içinde dikilirler..
Eğer kökler canlılığını yitirdiyse yapraklar dikleşeceğine gittikçe yere yatar, pörsüyüp sararmaya başlarlar..
Eğer sararmaya başlarlarsa artık sık sulamanızın da faydası değil zararı olmaya başlar..
Eğer yapraklar canlanıp dikleşirse ara ara mayıs sonlarına kadar sularsınız..
Eğer kökler cansız olduğu için toprağa tutunamayıp solmaya başlarlarsa sulamayı kesiniz ve toprak iyicene kuruyana kadar bekleyiniz ve haziran ortalarında soğanları topraktan çıkarır ve serin gölge bir yerde ekim ayına kadar bekletirsiniz..

Köksüz dediklerinizin çok hafif nemli torf içinde daha da kurumalarını bekleyiniz..

İnşallah çürümeden kalır soğanlarınız..biraz da şansınıza..

Nergislerin ekim-bakım bilgileri için bloglarıma bakınız:

http://kokulukatmerlinergis.blogspot.com/

http://yogunkokulukatmerlinergis.wordpress.com/

Düzenleyen pria : 26-04-2013 saat 09:36

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024