agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni8299Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-03-2013, 09:44   #1741
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Galeri: 1
Bir yerlerde bi yanlış yaptım farkındayım da( çürütmeyeyim derken abartmışım galiba teşekkürler cevap için Sn.Pria

COYOTE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2013, 10:43   #1742
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2012
Sayın pria'dan aldığım nergisler sonunda açtı. Diğer tomurcuklar da yolda

Eklenen Resimler

polemos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2013, 11:32   #1743
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi üzüm Mesajı Göster
Sayın esracer,

Sıcak bir yerdeyse serin bir yere alın. Henüz açmamış çiçek sapları varsa onlar kokulu açacaktır.

Geçen sene erlicheer açma başlangıcında hava sıcaklığı oldukça yüksekti; ilk açanların hiç kokuları yoktu. Hava sıcaklığı birden düştü. Serin havada açan erlicheer'ler yoğun kokulu oldu.
Bu tesbitlerinize katılamıyorum sayın üzüm..

Evvelki gün İstanbul 8 derece falandı..Saksılardaki nergislerimin hemen hemen hiç kokusu yoktu..Dün 14-15 derecelerdeydi, kokuları belirginleşmeye başladı..
Bugün ise 20 derecelerde sıcaklık..eşim balkonu yıkarken kokularını uzaktan bile duyduğunu ve yoğunlaştığını söyledi..Bende kontrol ettim; doğru..Ortam sıcaklığının artmasına bağlı olarak koku salgılaması artıyor..

Size ancak şu noktada katılabilirim; eğer, anormal, yani 25-30 derece sıcaklıklar olsaydı, çiçeklerin aşırı sıcaktan çok çabuk geçmemeleri için gölge bir yere aktarılmalı derdim..

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2013, 12:05   #1744
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-03-2013
Merhaba,

Ben bir saksıya çiçekçiden aldığım nergis ve bir tane de lale soğanı ektim. Bitkiler gayet güzel büyüdü, hatta lale de açtı. Birkaç nergisin ortasında ise keseler var, sanıyorum içinde çiçekleri taşıyorlar. Fakat bir, birbuçuk hafta olmasına rağmen keselerde bir hareket yok, henüz yırtılmadı. Üstelik birinin yaprağı renk bile değiştirmeye başladı. Çiçek açmadan bitkiler solacaklar mı diye düşünmeye başladım.Bu konuyla ilgili bildikleriniz varsa benimle paylaşırsanız mutlu olacağım.

Özge

la nature Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2013, 12:51   #1745
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Bu tesbitlerinize katılamıyorum sayın üzüm..

Evvelki gün İstanbul 8 derece falandı..Saksılardaki nergislerimin hemen hemen hiç kokusu yoktu..Dün 14-15 derecelerdeydi, kokuları belirginleşmeye başladı..
Bugün ise 20 derecelerde sıcaklık..eşim balkonu yıkarken kokularını uzaktan bile duyduğunu ve yoğunlaştığını söyledi..Bende kontrol ettim; doğru..Ortam sıcaklığının artmasına bağlı olarak koku salgılaması artıyor..

Size ancak şu noktada katılabilirim; eğer, anormal, yani 25-30 derece sıcaklıklar olsaydı, çiçeklerin aşırı sıcaktan çok çabuk geçmemeleri için gölge bir yere aktarılmalı derdim..
Sayın pria,

Gaziantep'den yazan Sayın esracer'in mesajı üzerine yaşayarak edindiğim bir bilgiyi yazdım (Belli bir sıcaklığın üzerinde erlicheer çiçek açarsa kokusuz oluyor).

İstanbul'a, Çanakkale'ye göre iklimi bana daha yakın olan bir bölgeden yazılmış mesaja verdiğim cevaba bu tepkiyi vermeniz beni üzüyor.

Aynı koşullarda (sıcaklık, nem, vs.) yetiştirmediğimiz; siz, benim koşullarımda yetiştirmediğiniz için bu tespitime hangi bilgiyle karşı çıktığınızı da anlayamıyorum.

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2013, 13:19   #1746
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
yazdım (Belli bir sıcaklığın üzerinde erlicheer çiçek açarsa kokusuz oluyor).

İstanbul'a, Çanakkale'ye göre iklimi bana daha yakın olan bir bölgeden yazılmış mesaja verdiğim cevaba bu tepkiyi vermeniz beni üzüyor.

... bu tespitime hangi bilgiyle karşı çıktığınızı da anlayamıyorum.
Sayın üzüm, siz kendi tesbitinizi aktarmışsınız..Bende kendi gözlemimi aktardım..
Kendi gözlemlerimi aktarmamın amacı size tepki göstermek ve üzme amaçlı değildir..Her karşı görüşümüze, karşımızdakiler üzülüp tepki olarak algılarsa foruma bir şeyler yazmak zorlaşır..

Sizin tesbitinize katılmayışımın nedenini oldukça net rakamlarla açıkladım, tam aksine, ''erlicheer''ler ortam ısısı belli bir sıcaklığın altına düştüğünde (örneğin 7-8 derece) çok çok az koku salgılıyorlar..

Siz ''belli bir sıcaklık üzerinde'' derken takribi kaç dereceyi kastediyorsunuz?

Ayrıca, Gaziantep çok ta karasal bir iklim kuşağında değil bildiğim kadarıyla..Akdeniz iklimine benzer kabul edilebilir..

Eski 20-03-2013, 13:44   #1747
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hocam100 Mesajı Göster
..Biz bu nergisi bilimsel bir çalışma için ekmiyoruz.
Mevlût Bey..
Bakın biz çiçeklerimizi bilimsel çalışma yapmak için ekmiyoruz ama bu forumda yazdıklarımız okunuyor ve gözlemlerimiz değer kazanıyor..

Bakınız, aşağıdaki linkte Milli Eğitim Bakanlığı ''Nergis Yetiştiriciliği'' ile ilgili bir eğitim seti hazırlamış..Sayfanın en altında ''kaynakça'' bölümünde ''ağaçlar.net'' belirtilmiş..

https://docs.google.com/viewer?a=v&q...8RVT4pbrLRiyHg

Eski 20-03-2013, 13:48   #1748
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Alıntı:
Sayın üzüm, siz kendi tesbitinizi aktarmışsınız..Bende kendi gözlemimi aktardım..
Kendi gözlemlerimi aktarmamın amacı size tepki göstermek ve üzme amaçlı değildir..Her karşı görüşümüze, karşımızdakiler üzülüp tepki olarak algılarsa foruma bir şeyler yazmak zorlaşır..

Sizin tesbitinize katılmayışımın nedenini oldukça net rakamlarla açıkladım, tam aksine, ''erlicheer''ler ortam ısısı belli bir sıcaklığın altına düştüğünde (örneğin 7-8 derece) çok çok az koku salgılıyorlar..

Siz''belli bir sıcaklık üzerinde'' derken takribi kaç dereceyi kastediyorsunuz?

Ayrıca, Gaziantep çok ta karasal bir iklim kuşağında değil bildiğim kadarıyla..Akdeniz iklimine benzer kabul edilebilir..
Sayın pria,

Siz İstanbul, Çanakkale için gözlemlerinizi yazıyorsunuz; bende Eskişehir ili Sarıcakaya ilçesinde gözlemlediğim durumu yazıyorum.

Alıntı:
demişim. Lütfen internet'de Sarıcakaya'yı araştırın.

"Bu tesbitlerinize katılamıyorum sayın üzüm.." cümleniz benim koşullarımda da katılmadığınızı göstermiyor mu?

Eski 20-03-2013, 13:53   #1749
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-10-2010
Saksıda Nergis

Nergisler nihayet tam kokularını verdiler. Paşamız bile kokularından mest olmuş saksının başından ayrılmıyor.
Muhteşem bir koku... Sayın pria teşekkürler bu özel çiçeği tanımamızı sağladığınız için.
Bu gün Gaziantep te hava sıcaklığı 17 derece.

Eklenen Resimler

esracer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2013, 14:01   #1750
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:

"Bu tesbitlerinize katılamıyorum sayın üzüm.." cümleniz benim koşullarımda da katılmadığınızı göstermiyor mu?
''Bu tesbitlerinize katılamıyorum'' cümlemin gerekçesi, Sarıcakayanın olumlu iklim özelllikleri değil, ''Belli bir sıcaklığın üzerinde erlicheer çiçek açarsa kokusuz oluyor'' cümlenizdir.

Bende tam tersine, sizin savınıza karşıt olarak ''erlicheer'lerin yüksek sıcaklıklarda değil, düşük ortam ısılarında çiçek kokularını salgılamalarının az olduğuna tanığım..

Siz henüz ''yüksek sıcaklık'' tan takribi kaç dereceyi kastettiğinizi bile açıklamıyorsunuz..

Sonuç olarak benim görüşüme göre, nergisler en yoğun kokularını 20 derecelerde salgılıyorlar..Eğer hava sıcaklığı 20'lerin üzerine tırmanırsa gölge bir yere almalı..

Yüksek sıcaklıktan kastınız 25-30 dereceler ise, hassas nergis çiçeği o ortamda zaten koku salgılamaya fırsat bulamaz, taç yapraklarının kenarları kararmaya başlar, pörsür gider..İşte o zaman onları serince, gölge yere almalı..

Eski 20-03-2013, 14:08   #1751
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esracer Mesajı Göster
Nergisler nihayet tam kokularını verdiler. Paşamız bile kokularından mest olmuş saksının başından ayrılmıyor.
Muhteşem bir koku... Sayın pria teşekkürler bu özel çiçeği tanımamızı sağladığınız için.
Bu gün Gaziantep te hava sıcaklığı 17 derece.
Hele şükür sizden, Antep'ten güzel haberler alabildim sayın esracer..Fotolarınız da çok güzel..teşekkürler..
Ayrıca, nergislerinizi çok güzel yetiştirmiş olduğunuzu da belirteyim..Bunun da ödülü 3 soğandan 5 çiçek almanız olmuş..Saksı boyutu ideal..Bu yıl soğanları sökmeyin derim, gelecek yıl en az 10 çiçek sapı oluşur ve saksınızı doldururlar..Tabi, haziran sonuna kadar sulamaya, hafiften bir gübrelemeye devam etme koşuluyla..Yapraklar ve saksı toprağı iyice kuruyunca evinizin en serin, gölge yerine aktarırsınız saksınızı..Bir de, çiçek saplarının çıktığı yerleri toprakla örtünüz sinek ihtimaline karşı..
Elinize, emeğinize sağlık..

Siz Antep'te hava sıcaklığı 20'lerin üzerine çıkmadığı sürece onları serin-gölge yere almayınız..ki, bol bol kokularına tanık olasınız..
Selamlar..

esracer beğendi.
Eski 20-03-2013, 14:35   #1752
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Alıntı:
''Bu tesbitlerinize katılamıyorum'' cümlemin gerekçesi, Sarıcakayanın olumlu iklim özelllikleri değil, ''Belli bir sıcaklığın üzerinde erlicheer çiçek açarsa kokusuz oluyor'' cümlenizdir.

Bende tam tersine, sizin savınıza karşıt olarak ''erlicheer'lerin yüksek sıcaklıklarda değil, düşük ortam ısılarında çiçek kokularını salgılamalarının az olduğuna tanığım..

Siz henüz ''yüksek sıcaklık'' tan takribi kaç dereceyi kastettiğinizi bile açıklamıyorsunuz..

Sonuç olarak benim görüşüme göre, nergisler en yoğun kokularını 20 derecelerde salgılıyorlar..Eğer hava sıcaklığı 20'lerin çok üzerine tırmanırsa gölge bir yere almalı..

Yüksek sıcaklıktan kastınız 25-30 dereceler ise, hassas nergis çiçeği o ortamda zaten koku salgılamaya fırsat bulamaz, taç yapraklarının kenarları kararmaya başlar, pörsür gider..İşte o zaman onları serince, gölge yere almalı..
Sarıcakaya'nın iklimini bilmeden birşeyler yazıyorsunuz...
Size başka bir şey söylememe gerek yok...

Sıcak iklim bölgesinde erlicheer türü nergis yetiştirenler eğer nergisleriniz kokmuyorsa serin bir yere alın. (Sıcak havalarda kokmayan erlicheer türü nergislerim, hava serinleyince henüz açmamış çiçek sapları serin havada kokularıyla açtılar.) Benimkiler bahçede olduğu için taşıma şansım yok.

Eski 20-03-2013, 15:05   #1753
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Mutabık kalmamız çok zor..

Sizden en azından şu nergislerin kokmamasına neden olan ''yüksek sıcaklık'' ile kaç dereceleri kastettiğinizi, kokularının arttığı hava sıcaklığının düşüş dereceleri konusunda bir türlü net açıklama alamadım.Bunları bilmeden mesajlarınıza yorum yapmak çok zor.

'' hava serinleyince henüz açmamış çiçek sapları serin havada kokularıyla açtılar'' diyorsunuz..Hava sıcaklığı düşünce tomurcuklar açmazki..Beklemeye alırlar kendilerini..Isı tekrar 15-16 derecelere tırmanınca patlamağa başlar yeniden tomurcuklar..

Yüksek sıcaklıktan 25-30 dereceleri, düşük sıcaklıktan 7-8 dereceleri mi kastediyorsunuz, bunları net bilmeden, muğlâk, afaki bilgilere dayanarak yazmak anlamsız..

Eski 20-03-2013, 15:49   #1754
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Alıntı:
Mutabık kalmamız çok zor..

Sizden en azından şu nergislerin kokmamasına neden olan ''yüksek sıcaklık'' ile kaç dereceleri kastettiğinizi, kokularının arttığı hava sıcaklığının düşüş dereceleri konusunda bir türlü net açıklama alamadım.Bunları bilmeden mesajlarınıza yorum yapmak çok zor.

'' hava serinleyince henüz açmamış çiçek sapları serin havada kokularıyla açtılar'' diyorsunuz..Hava sıcaklığı düşünce tomurcuklar açmazki..Beklemeye alırlar kendilerini..Isı tekrar 15-16 derecelere tırmanınca patlamağa başlar yeniden tomurcuklar..

Yüksek sıcaklıktan 25-30 dereceleri, düşük sıcaklıktan 7-8 dereceleri mi kastediyorsunuz, bunları net bilmeden yazmak anlamsız..
Sayın pria,

Siz satıcısınız. Ben de erlicheer nergislerimi sizden aldım. Bu türü bize tanıttığınız için teşekkür ederim.

Galiba yazdıklarımı unuttunuz; hatırlatayım.
Alıntı:
Sarıcakaya'nın iklimini bilmeden birşeyler yazıyorsunuz...
...
Sıcak iklim bölgesinde erlicheer türü nergis yetiştirenler eğer nergisleriniz kokmuyorsa serin bir yere alın. ...
Alıntı:
Sayın pria,

Siz İstanbul, Çanakkale için gözlemlerinizi yazıyorsunuz; bende Eskişehir ili Sarıcakaya ilçesinde gözlemlediğim durumu yazıyorum.
Alıntı:
demişim. Lütfen internet'de Sarıcakaya'yı araştırın.

Alıntı:
Sayın pria,

Gaziantep'den yazan Sayın esracer'in mesajı üzerine yaşayarak edindiğim bir bilgiyi yazdım (Belli bir sıcaklığın üzerinde erlicheer çiçek açarsa kokusuz oluyor).

Aynı koşullarda (sıcaklık, nem, vs.) yetiştirmediğimiz; siz, benim koşullarımda yetiştirmediğiniz için bu tespitime hangi bilgiyle karşı çıktığınızı da anlayamıyorum.
Alıntı:
Sayın pria,

Geçen sene gözlemlediğim durumda kokan ve kokmayan erlicheer cinsi nergisler sıcaklarda çiçek sapı oluşturmuştu. Erlicheer'in hepsi aynı yerde olmasına karşılık bir taraftakiler biraz erken açtılar ve kokusuzdular. Çiçek saplarından kesip hiç değilse görselliğini göreyim diye vazoya aldım. Bu sırada havalar birden soğudu. Bu aşamada geç kalan Erlicheer'de çiçek sapı oluşmuş, tomurcuklar belli olmuş, henüz açmamıştı. Havaların soğumasıyla bu geç kalan nergisler kokularıyla açtılar. (sıcak ve soğuk kavramlarını bulunduğum bölge için kullanıyorum. Termometre ölçüm derecesine bakmadım.)

Erken açan Erlicheer'ler çevresindeki bitkiler yüzünden biraz daha korunaklı bölümdeydiler.

Bu yaşadığıma bakarak çiçek açma (çiçek sapı oluşmuş, tomurcuklar kendini belli etmiş ama açmamış) dönemindeki ısının kokuyu etkilediğini düşünüyorum. Bu dönemde sıcaklık yüksek olursa kokusuz oluyorlar. ( 'sıcaklık yüksek' kavramını yine benim bulunduğum bölge için kullanıyorum.)

Bu sene çiçek açma döneminde normalin biraz altında giden bir sıcaklıkta Erlicheer'ler açtı. Hepsi de kokuluydular.
Bu kadar mesajdan sonra
Alıntı:
Sizden en azından şu nergislerin kokmamasına neden olan ''yüksek sıcaklık'' ile kaç dereceleri kastettiğinizi, kokularının arttığı hava sıcaklığının düşüş dereceleri konusunda bir türlü net açıklama alamadım.
yazdığınız bu mesaj farklı şeyler düşünmeme yol açıyor.

Eğer erlicheer türü hakkında yazmamı istemiyorsanız lütfen açıkça yazın.

Agaclar.Net bir bilgi sitesidir; katılımcılar bilgilerini paylaşırlar.
Alıntı:
bunları net bilmeden yazmak anlamsız..
Bu ifadeniz için ne diyeyim ben size... Pardon zaten demiştim.
Alıntı:
siz, benim koşullarımda yetiştirmediğiniz için bu tespitime hangi bilgiyle karşı çıktığınızı da anlayamıyorum.

Eski 20-03-2013, 19:07   #1755
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Öncelikle belirteyim ki, 1754 sayılı mesajımın yanıtı, yazdığınız mesajları yinelemek olmamalıydı, diye düşünüyorum hala..

Sayın üzüm,

Bende amatör-hobi amaçlı yetiştiricilik yapan bir insanım..Bir sayın kgursan gibi derinlemesine bilgim olmayabilir..
Ama, müsaade ederseniz, ben 14-15 yıldan beri ''erlicheer'lerle haşır neşir olan bir zat olarak oldukça fazla deneyim sahibi olduğumu düşünüyorum..

Bunlar yetmiyor tabi ki, 3 yıldan beri ''erlicheer'' nergislerden edinen üyelerin değişik iklim koşullarındaki tecrübeleri benim için çok değerli..
Baştan sizin tesbitlerinizi de olasılık dahilinde gördüm..ve bu yüzden sayın esracer'e özel mesaj yazarak sizin herhalde Sarıcakaya gibi Akdeniz iklimine benzeşir özellikler taşıyan Antep'te sıcaklıklar aniden ektrem sıcaklıklara, 25-30'lu değerlere çıkmış olabileceği varsayımıyla, tesbitlerinizi değerlendirmesini istedim..
Ama, daha sonra Antep'in 5 günlük ısı değerlerine baktığımda, sıcaklıkların 17-20 dereceler arasında seyredeceğini görünce, onu yanlış yönlendirdiğimi düşünerek, saksılarını serin ve gölge bir yere almamasını yazdım ve bunun da doğruluğunu bugün yazdığı iyi haberler içeren mesajıyla anlamış oldum..

Sizin de, görüş ve tesbitleriniz benim için çok değerli...İkna olmuş olsam hemen sizin uyarılarınızı da aşağıdaki linklerin '' erlicheer nergislerin ekim ve bakım bilgileri'' bölümüne ilave ederdim..

Nergis

kokulukatmerlinergis

Double Daffodil Erlicheer | Smile! You

Fakat, yazdıklarınız rakamsal değerlere dayanmıyor..''Yüksek sıcaklık'' tan kastettiğiniz takribi kaç derecedir veya nergislerinizin güzel kokular salgıladığı, serin, düşük sıcaklık derecesi nedir, hala bilmiyorum..Sizde ısrarla buna açıklık getirmiyorsunuz..

''Nergislerimin bir kısmı açarken sıcaklıklar anormal yüksek (?-?) derecelere ulaştı ve kokmadılar..ama, ardından hava sıcaklığı normal bahar değerlerine, (?-?) döndü ve kalan tomurcuklar açınca onlar gayet güzel koku salgıladılar'' mealinde yazabilseydiniz, bu benim için önemli bir veri niteliği kazanır..ve diğer üyelere de bunları aktarıp dikkatlerine sunardım..

''Sıcak iklim bölgesinde erlicheer türü nergis yetiştirenler eğer nergisleriniz kokmuyorsa'' sözlerinizede bir yorum ekleyeyim..
Nergisleri ister karasal, ister ılıman isterseniz sıcak tabir edilen bölgelere ekin; bu üç iklim tipinin de bahar aylarının birbirine benzediği ve sıcaklıkların 15-20 dereceleri gördüğü günlerde açıp kokacaklardır..
Burada fark, mesela Ankara gibi karasal yörelerde, sıcaklıkların istikrarlı olarak 15-20 derecelere oturması biraz geç olacak ve nergisler bu yörelerde daha geç açacaktır..
İzmir, Muğla gibi sıcak iklim olan yerlerde ise daha erken 15-20'ler görüleceği için en erken açacaklardır..Örneğin, ''Erlicheer'lerin ilk açtığını 6 şubatta yazan üye Manisa'dan sayın feyziuslu'dur:
Nergis
Çanakkale, İstanbul gibi daha mutedil yörelerde ise ikisinin ortasında bir tarih aralığında açacaklardır..

Burada önemli olan şey, ister karasal, ister çok sıcak, ister ılıman bölgelere ekilsinler, her üç kuşakta da nergisler arzu ettikleri 15-20 dereceleri gördüklerinde açıp kokularını salgılayacaklardır..
Bir kez daha yazıyorum, nergislerin maksimum koku salgılayacakları risksiz sıcaklık değerleri 17-20 derecelerdir..
Sıcaklık aniden bu değerlerin altına, 6-7-8 derecelere düşerse gelişim duracağı gibi, koku olayı da asgari düzeye inecektir..

15-20 derecelerde tomurcuklar açarken duyulacak güzel koku, ısı eğer ekstrem şekilde 30'lu değerlere falan çıkarsa, hele hele yüksek ısı kaynağı şiddetli ışığa maruz kalırsa ömrü kısalacak, önce taç yapraklarının kenarları kavrulmaya başlayacak ve pörsüyecektir..
İşte, eğer nergisleriniz eğer saksıda ise, böyle durumlarda, saksıda ekili olmalarını avantaja çevirerek ve onları serin ve gölge bie yere aktararak hem koku oranını hemde çiçek ömrünü koruyabilirsiniz..

feyziuslu beğendi.

Düzenleyen pria : 20-03-2013 saat 19:53
Eski 20-03-2013, 19:55   #1756
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Sayın pria,

Sizi ikna etme gibi bir uğraşım yok.

Aksine sizin bulunduğum ikliminde bir tecrübeniz olmamasına karşılık ısrarla aynı şeyi söylüyorsunuz. Neden böyle bir durumla karşılaşmış olabileceğime dair bir fikir bile beyan etmeyip, tamamen reddediyorsunuz.

Ben de sizin yanıtınızın başka olmasını beklerdim. Karaburun nergisinde gösterdiğiniz anlama, araştırma hassasiyetini keşke bu durum içinde gösterseydiniz...

Eski 20-03-2013, 20:01   #1757
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:

Sizi ikna etme gibi bir uğraşım yok.
O zaman sizinde, benim, görüşlerinize katılmama özgürlüğüme söz söyleme hakkınız olmamalı..

Eski 20-03-2013, 20:05   #1758
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Alıntı:
O zaman sizinde, benim, görüşlerinize katılmama özgürlüğüme söz söyleme hakkınız olmamalı..
Tartıştığımız konuda sıcak iklimde yetiştiriyor olsanız bu sözünüzü kabul ederim.

Eski 20-03-2013, 20:15   #1759
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Artık bu konuda birşey yazmak istemiyorum, çünkü sorduklarımın ve izaha muhtaç hususların yanıtını bir türlü alamıyorum..
Üyeler sizide benide okuyorlar..Mantık terazilerinde tartsınlar, ölçsünler biçsinler doğru olanı bulsunlar demek gerekiyor son söz olarak..

Düzenleyen pria : 21-03-2013 saat 20:32
Eski 20-03-2013, 20:21   #1760
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Alıntı:
...
Üyeler sizide benide okuyorlar..Mantık terazilerinde tartsınlar, ölçsünler biçsinler doğru olanı bulsunlar demek gerekiyor son söz olarak..
Selamlar..
Bu cümlenize ben de katılıyorum.

Eski 21-03-2013, 10:54   #1761
Ağaç Dostu

mstfylcn's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2005
Galeri: 5
Merhaba arkadaşlar,
Acil yardımınıza ihtiyacım var..
22 Mart 2013 tarihinde göndereceğim kişinin elinde olacak şekilde, İstanbul'da,
Nergis Çiçeği satın almak istiyorum, doğum günü hediyesi olarak.
Çiçeksepeti vs. hiçbir online çiçekçide bulamadım.
Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz? Acil cevabınızı bekliyorum.
Şimdiden teşekkür ederim.

mstfylcn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2013, 14:53   #1762
Ağaç Dostu

Double daffodil erlicheer - nergis

Sayın Pria: Nergisler daha ilk senesinden, aynı çiçek sapında dokuz tane tumurcuk birden oluşturdu. Ve kokuları bu gün daha bir yoğun...

Nergislerin ''Kraliçe'si'' olmalı bence bu tür. (DOUBLE DAFFODİL ERLİCHEER) Tekrardan teşekkürler...

Emeğinize sağlık. Bu güzel türü; Bizim edinmemizi sağladınız. O güzel cennet kokusunu sayenizde duyduk. O değerli bilgilerinizi bizimle paylaşmaya devam ettiniz. Buradan gelen kazanç; (az veya çok) size kat kat helaldir. Alın teridir...

Dün ufak bir tartışmanıza şahit oldum. Hepsini okudum. ''Yanlış anlaşılma'' Sizi üzdüğünü gördüm... Üzülmeyin. Yanlış anlaşılmayı benim gibi tüm üyeler gördü ve okudu. içiniz rahat olsun... Bilgilerinizi bizimle paylaşmaya devam edin lütfen... Bu yanlış anlaşılmalar sizi yıldırmasın...

Üstteki yazdığım, bu övgüleri; Siz Ve bu özel çiçek satışlarını ağaçlar.net vasıtasıyla bizlere ulaştıran herkes; kat ve kat övgüleri hak ediyorsunuz. Sayın Pria; Gününüz güzel olsun.

Eklenen Resimler

Eski 21-03-2013, 16:41   #1763
Ağaç Dostu

feyziuslu's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2012
Benim Double daffodil erlicheer cinsi nergislerim erkenden açtılar ve tabii ki geçtiler.Şimdi aşağıdaki fotoğraftaki gibi oldular.Nergisleri henüz açan ve onları koklayan arkadaşlara imreniyorum doğrusu.Bu tür nergis,benim için ilk tecrübemdi.Annem bahçesinde şehla dediği Karaburun nergislerinden yetiştiriyordu.Onları biliyordum.Erlicheer'ler harika nergisler(Bu arada bu nergis türünü ülkemize kazandıran ve tanıtan sayın pria'ya şükranlar),fakat karaburun türü de kokuları itibarıyla vazgeçilmezlerim arasında.Karanfil(keskin kokulu olanı),İsparta gülü,Mis zambak, sümbül(yerli) ve nergis kokularına tutkun olan ben,her iki nergis türünü de artık saksıda değil Manisa-Osmancalı'daki bahçemde yetiştirmeye karar verdim.Kardeşimin dünürleri karaburun'lu.Bir ay önce nişan dolayısıyla bir araya gelince, orada sohbet esnasında nergis konusu açıldı.Nematod'dan çok dertliydiler.Tarladan yürüyerek geçerken ayakkabıya bulaşan topraktan,traktörün pulluğundaki topraktan bile sağlıklı bahçelere bulaşan bu hastalık nergis soğanlarını çürüterek üreticileri perişan etmiş.Buna çare bulamamışlar.Ayrıca nergis soğanlarına larva bırakan soğan sineği de hayli zarar veriyormuş. Bunları duyunca hafiften korkmadım değil.Oysa annem nergislerine hiçbir özel bakım yapmaz,çiçekleri geçtikten sonra,yaz çiçeklerinin fidelerini ekerken,nergisleri pırasa gibi biçer ama gelecek yıl yine çiçek açarlar,soğanları hastalanmaz ve eksilmez.İlginç bir tezat doğrusu.

Eklenen Resimler

feyziuslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2013, 16:59   #1764
Ağaç Dostu

olcim's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2011
Arkadaşlar yine bir çıkmaza girmişsiniz Üzülerek okudum , herkes kendine göre haklıyım diyor . İki tarafta tecrübesini paylaşıyor , birbirinizin deneyimlerini kabul etseniz daha kolay olurdu anlaşmanız , lütfen bu olumsuz mesajlarınıza devam etmemeyi seçiniz ; bizlerde o güzel nergislerinizin görsellerinin devamına bakalım . Bakın tartışacağız diye yeni resim koymayı unutmuşsunuz Vallahi benim çok ihtiyacım var şu an o güzelliklere

egülnur beğendi.
olcim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2013, 19:06   #1765
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feyziuslu Mesajı Göster
Benim Double daffodil erlicheer cinsi nergislerim erkenden açtılar ve tabii ki geçtiler.Şimdi aşağıdaki fotoğraftaki gibi oldular.Nergisleri henüz açan ve onları koklayan arkadaşlara imreniyorum doğrusu.Bu tür nergis,benim için ilk tecrübemdi.Annem bahçesinde şehla dediği Karaburun nergislerinden yetiştiriyordu.Onları biliyordum.Erlicheer'ler harika nergisler(Bu arada bu nergis türünü ülkemize kazandıran ve tanıtan sayın pria'ya şükranlar),fakat karaburun türü de kokuları itibarıyla vazgeçilmezlerim arasında.Karanfil(keskin kokulu olanı),İsparta gülü,Mis zambak, sümbül(yerli) ve nergis kokularına tutkun olan ben,her iki nergis türünü de artık saksıda değil Manisa-Osmancalı'daki bahçemde yetiştirmeye karar verdim.Kardeşimin dünürleri karaburun'lu.Bir ay önce nişan dolayısıyla bir araya gelince, orada sohbet esnasında nergis konusu açıldı.Nematod'dan çok dertliydiler.Tarladan yürüyerek geçerken ayakkabıya bulaşan topraktan,traktörün pulluğundaki topraktan bile sağlıklı bahçelere bulaşan bu hastalık nergis soğanlarını çürüterek üreticileri perişan etmiş.Buna çare bulamamışlar.Ayrıca nergis soğanlarına larva bırakan soğan sineği de hayli zarar veriyormuş. Bunları duyunca hafiften korkmadım değil.Oysa annem nergislerine hiçbir özel bakım yapmaz,çiçekleri geçtikten sonra,yaz çiçeklerinin fidelerini ekerken,nergisleri pırasa gibi biçer ama gelecek yıl yine çiçek açarlar,soğanları hastalanmaz ve eksilmez.İlginç bir tezat doğrusu.
Sayın feyziuslu,

Amacım reklam falan değil, ama gerçekten bu ''erlicheer'' nergis türü her türlü övgüyü hakeden nadide bir tür..En güzel yönü, nankör değil, sizden aldığı özen ve bakımın karşılığını cömertce veriyor size..Çiçeklenme sorunu olmayışı, aynı soğanda bile 6-7 çiçek sapı verebilmesi, çiçek saplarında 20 adede kadar harika kokulu tomurcuk oluşturması onu güzide bir çiçek yapmaya yetiyor..
Örneğin, 10 gün kadar önce bir parfüm imalathanesi çalışanının bile ilgisini çekmiş ki, telefonla aradı, benden bunların çiçeklerinden 50 kilo kadar temin edip edemiyeceğimi sordu..Mümkün değil dedim, ama, bu tür, ülkemizde genç insanlar tarafından üretildikçe, ergeç bunun ilerde birgün parfümünün de yapılacağına inanmak istiyorum..
Bu türü ülkemize kazandırmak benim için moral kaynağı..Kızlarımı gelin edip gönderiyorum sizlere..

Karaburun nergisleri de çok güzel bir tür ama sorunlu bir tür..Aynı nematod endişesini bende taşımıyor değilim..Fidanlığımda elimde kalan son Karaburun nergislerini de bu yıl Hocam100'ün son tavsiyesine uyarak kasım 15 gibi ekeceğim, birde öyle deneyeceğim, eğer yine çiçek verimi düşük olursa onları fidanlığımdan ebediyyen uzaklaştıracağım..
Çünkü, onlardan nematod konusunda huylandım:

Nergis
Nergis

Bu yüzden, ''erlicheer'' nergislerimle olan işim bitmeden onların yanına bile gitmiyorum..Onlara kullandığım çepin, çapa gibi şeyleri bordo bulamacı dolu olan bir kabın içine daldırıp bırakıyorum..
Allah'a şükür şimdiye kadar ''erlicheer'lerime bir bulaşıklık gözlemlemedim ama, çok tedirginim..

Ben bir makalede okumuştum; nergisler özgürlüğe düşkün çiçeklerdir, diyordu..Ben de inanıyorum buna..Bu yüzden, onları güneşli bir bahçe toprağı ile buluşturmakla çok isabetli karar vermişsiniz..

Çok teşekkür ederim güzel sözleriniz için..
Selamlar..

feyziuslu beğendi.

Düzenleyen pria : 21-03-2013 saat 22:31
Eski 21-03-2013, 19:23   #1766
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
..Baştan sizin tesbitlerinizi de olasılık dahilinde gördüm..ve bu yüzden sayın esracer'e özel mesaj yazarak sizin herhalde Sarıcakaya gibi Akdeniz iklimine benzeşir özellikler taşıyan Antep'te sıcaklıklar aniden ektrem sıcaklıklara, 25-30'lu değerlere çıkmış olabileceği varsayımıyla, tesbitlerinizi değerlendirmesini istedim..
Ama, daha sonra Antep'in 5 günlük ısı değerlerine baktığımda, sıcaklıkların 17-20 dereceler arasında seyredeceğini görünce, onu yanlış yönlendirdiğimi düşünerek, saksılarını serin ve gölge bir yere almamasını yazdım ve bunun da doğruluğunu bugün yazdığı iyi haberler içeren mesajıyla anlamış oldum..

..
Sayın esracer,
1750 sayılı mesajınızdaki benim için çok değerli, anlamlı sözleriniz ve güzel fotolarınız için çok teşekkür ederim..
Sizlere karşı hala sorumluluğumun devam ettiğini düşünen ve sizlerden, olumlu neticeler aldığınızı belirten mesaj ve fotolarınızı merakla bekleyen bir insanım..
Bu nedenle her aldığım iyi haber beni çok memnun ediyor..

Sizi doğru yönlendirdiğim için mutluyum..Ki, bugün Antep'in 20 derecelerede seyreden ısısında, nergisleriniz o güneşli balkonunuzda sizi daha bir mutlu etmiş..Sizlerin mutluğu benimde mutluluğumun bir parçası..

Üzgün olduğum ''o'' konuda, karar ve takdir sizlerin.

..................

''Paşa''nız da pek tatlı..Tam bir kökpek delisi olan kızım eğer yakınızda olsaydı, o güzelim köpeğinizi sevebilmek için sık sık davetsiz misafiriniz olurdu..

Herşey gönlünüzce olsun..Selamlar..

esracer beğendi.
Eski 21-03-2013, 19:50   #1767
Ağaç Dostu

egülnur's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2012
Sevgili esracer, nergisleri çok seviyorum ama 'paşa' ya da bayıldım. Hani sevgili Yeni Gine 12. ocak toplantısında magnet hediye getirmişti de saksınıza oturtup resmini çekin demişti ya ;sizin paşa aynı bir süs gibi saksının kenarında Kadim şehrinizde güzelliklerinizle mutlu yaşamanızı dilerim.

pria, sarigoz ve esracer beğendi.
egülnur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2013, 22:26   #1768
Ağaç Dostu

Sayın Pria; evet maalesef uzağız. Yoksa paşamız kızınızla oynamaya bayılırdı. Çocuklara karşı çok şefkatli bir cins... Sayın Egülnur; Teşekkürler. Çiçek koklamayı çok seviyor paşa mız..

pria ve egülnur beğendi.
Eski 22-03-2013, 12:33   #1769
Ağaç Dostu

melih500's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Ailemi çok özleidğim için dün gece izmire döndüm ve çiçeklerim bana gülümsüyordu sanki fotoğrafları annem çekmiş bu arada

Eklenen Resimler

pria, sarigoz, nardane ve 3 kişi beğendi.
melih500 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2013, 12:35   #1770
Ağaç Dostu

melih500's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Bu yıl çok fazla nergis satın almıştım genelde aldıklarım baktıklarıma benzer çıkmadı ama olsun ben mutluyum

Eklenen Resimler

pria, sarigoz, esracer ve 5 kişi beğendi.
melih500 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024