agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni8286Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-03-2013, 13:51   #1711
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mtgokduman Mesajı Göster
Sevgili Pria, sizden sonbaharda aldığım soğanları kayınbabama hediye edip mersin erdemli yaylasına göndermiştim... Dün akşam mersinden döndüler ellerinde bir buket sizin nergiz ama ne güzellik sormayın gitsin ... kokuda harika herhalde en erken çiçek alan biz olduk gibi... Sanırım çanakkalede de açmıştır çiçekler......
Yeni döndüm..Köydeki nergislerim de bir güzel açmışlar sayın mtgokduman..

Yıllarca hayatlarınıza renk katar inşallah nergislerim..

Selamlar..Mersin'e de tabi..

Eklenen Resimler

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2013, 14:01   #1712
Ağaç Dostu

nardane's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2011
Sayın pria beğenmek kelimesi yeterli gelmiyor ''BAYILDIM '' diyesim geliyor.
Nasıl harika görünüyorlar inanın kıskanıyorum neden benim olmuyor diye...

Sevgi Durul ve pria beğendi.
nardane Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2013, 14:15   #1713
Ağaçsever

ozgursahin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2011
nergizim

diger dergisdende güzel ve degerli iki nergis resimleri daha kızlarım

Eklenen Resimler

ozgursahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2013, 14:19   #1714
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Özgür bey hepsine maşallah.

hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2013, 14:24   #1715
Ağaçsever

ozgursahin's Avatar

a.r.o mevlüt bey sizin gönderdiginiz nergislerden bir görünüm

Eski 17-03-2013, 14:31   #1716
Ağaçsever

ozgursahin's Avatar

son bir nergis daha

Eklenen Resimler

Eski 17-03-2013, 20:45   #1717
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Benim adnan beyden aldığım nergisler:

Eklenen Resimler

Eski 17-03-2013, 20:52   #1718
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Bunlar da ithal denilen türler:

Eklenen Resimler

Eski 17-03-2013, 20:57   #1719
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2012
Mevlüt abi gaz maskesi takmadan dolaşabiliyo musun bu bahçede Bu kadar koku sarhoş eder adamı Maşallah görüntü muazzam

bay tömürcek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2013, 21:36   #1720
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
En açık ve net cümleleriniz bunlar..
Yani bu Karaburun nergisi, nerede ne sonuç vereceği hiç belli olmayan, istikrarsız bir tür..
Ne kadar istikrarsız da olsa ne kadar az da açsa bzim için her sene vazomuzu dolduracak kadar açıyor.Bu yıl en az 20 vazoluk açtı.Epey dostlara dağııttım bu bize yeter değil mi?Biz bu nergisi bilimsel bir çalışma için ekmiyoruz. Sadece kokusu hoşumuza gitti diğe ekiyoruz.Dün yazları Karaburunda yaşayan bir komşuma sizn nergisleri koklattım.Malesef ''karaburun nergisi başka bu koku ağır'' dedi.Ben bir şey demedim.Tabi herkesin sevdiği bir koku vardır.Ben de karaburun kokusunu seviyorum.Ama eşim sizinkileri sevdi.SONUÇ OLARAK ÇİÇEK YETİŞTİRMEK GÜZEL VE ZEVKLİ BİR UĞRAŞ DEĞİL Mİ SİZCE DE?

Eski 17-03-2013, 21:39   #1721
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Sayın pria sizden aldığım nergisler açmaya başladılar ama, hiç kokusu yok... Acaba tam açtıktan sonramı kokusu olacak... Umarım kokuludurlar çünkü çok merak ediyordum kokularını.

esracer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2013, 21:55   #1722
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Exclamation

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bay tömürcek Mesajı Göster
Mevlüt abi gaz maskesi takmadan dolaşabiliyo musun bu bahçede Bu kadar koku sarhoş eder adamı Maşallah görüntü muazzam
İnsan bu kadar güzel kokuların içinde gaz maskesi mi takar?Ancak arı elbisesi giyer.Zira arılardan bazan yanaşamıyorum.

Eski 17-03-2013, 22:00   #1723
Ağaç Dostu

Archer's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2007
Galeri: 3
Lodos ve kar fırtınasından sonra hava soğukta olsa biraz daha iyi gibi. bende bundan yararlanarak fırtınadan kurtulabilen nergis ve sümbülleri MASAL la beraber yaşatmak için çalıştık. Diplerine tekrar toprak koyup destek çubuklarına bağladım.

Archer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2013, 22:28   #1724
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esracer Mesajı Göster
Sayın pria sizden aldığım nergisler açmaya başladılar ama, hiç kokusu yok... Acaba tam açtıktan sonramı kokusu olacak... Umarım kokuludurlar çünkü çok merak ediyordum kokularını.
Yıllardan beri kokmadıklarına ben hiç tanık olmadım sayın esracer..
Satın alanlardan da hiç kokmadıklarını yazan olmadı..
Kısacası, bunlar kokulu nergis..
Tomurcuklar iyice açılsın..bekleyin..
Çiçek tomurcukları açarken su vermeseniz iyi olur..
Birde, çiçeklenme döneminde kapalı, gölge yerde olmamaları, bol bol güneşi görmeleri kokularının artmasına sebep olur..

YeniGine beğendi.
Eski 17-03-2013, 23:16   #1725
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Teşekkürler.

esracer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2013, 23:17   #1726
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hocam100 Mesajı Göster
Ne kadar istikrarsız da olsa ne kadar az da açsa bzim için her sene vazomuzu dolduracak kadar açıyor.Bu yıl en az 20 vazoluk açtı.Epey dostlara dağııttım bu bize yeter değil mi?Biz bu nergisi bilimsel bir çalışma için ekmiyoruz. Sadece kokusu hoşumuza gitti diğe ekiyoruz.Dün yazları Karaburunda yaşayan bir komşuma sizn nergisleri koklattım.Malesef ''karaburun nergisi başka bu koku ağır'' dedi.Ben bir şey demedim.Tabi herkesin sevdiği bir koku vardır.Ben de karaburun kokusunu seviyorum.Ama eşim sizinkileri sevdi.SONUÇ OLARAK ÇİÇEK YETİŞTİRMEK GÜZEL VE ZEVKLİ BİR UĞRAŞ DEĞİL Mİ SİZCE DE?
Tabi ki, biz bu nergisleri bilimsel çalışma yapmak için ekmiyoruz..Ama, ''ağaçlarnet'' üyelerinin bu foruma aktardıkları kişisel tecrübe ve sonuçlar da, bazı bilim insanlarına veri sağlayayacaktır..Yani, forum, oldukça çeşitli tür ve yöreler için iyi bir veritabanı oluşturmaktadır.Bu yazdıklarımızı izleyen bilim insanlarının da olacağına inanıyorum ben..

Siz, 20 vazo Karaburun doldurup dağıttığınızı yazıyorsunuz ama ben en son geçen yıl 200'den fazla Karaburun kökünden bir vazo bile dolduramadım..Bu yüzden soğudum onlardan ve belki benden daha iyi ekip becerenler olur diye onları ücretsiz dağıtma yoluna gittim..

Siz, özel gübreler verdiğiniz için coştuklarını yazmıştınız önceki sayfada..Bende rica ettim sizden ne gübresidir bunlar, bizimle paylaşın diye..Örneğin, toprağınızın PH'ının yüksek olduğunu da yazmıştınız..Yüksek PH'ta daha iyi sonuç mu alıyorsunuz? Benim bildiğim, nergisler PH 6-6.5 olan hafif asidik topraklardan hoşlanır..Siz yoksa, ziraatçinizin hazırladığı karışımlarla toprağınızın PH'ını düşürüyor musunuz?

Benim toprağımın PH'ı 6..Aşırı kumsal..Organik madde zayıf..Azot, fosfor, potas zayıf..mikro besin noksanlığı var ayrıca..Bunları yenmek için her yıl takviye olarak 3x15 gübre, humat ve denizyosunu , bazı yıllar da kemik unu, potasyum nitrat veriyorum..''Erlicheer''ler nergislerimde hiçbir sorun yaşamazken niye Karaburun'larda iyi sonuç alamıyorum madem ki?

Bir önceki sayfadaki 1701 sayılı mesajınızda ''Tüm mesele iklim'' demiştiniz..Oysa, daha önce bu başlıkta hatırladığım kadarıyla sayın kgursan ve bazı üyeler Karaburun nergislerinin sadece Karaburun yarımadasında çok iyi netice verdiklerini belirtmişlerdi..Acıpayam iklimi ile Karaburun iklimi çok mu benzeşiyor da sizin orada çok iyi sonuç alınıyor?

Koku olayı, oldukça göreceli bir konudur..Bazılarının sevdiği kokuyu bazıları benimsemiyebilir..
Örneğin, hatırladığım kadarıyla, hiç çiçek kokusundan hoşlanmayan eşinizin, ''erlicheer'' nergislerimin kokusunu sevmesi enteresandır..

Bu yıl, sökmeyi unuttuğum 25-30 kök Karaburun nergislerimin en irilerini sizin önerdiğiniz gibi kasım ayında ekeceğim son bir deneme olarak..Çok yol ve yöntem denedim, birde böyle deneyelim..Bakalım sizin gibi vazolarımızı doldurabilecek miyiz?

ÇİÇEK YETİŞTİRMEK, NE KADAR İYİ NETİCE ALINIRSA O ORANDA GÜZEL VE ZEVKLİ BİR UĞRAŞTIR..

Sadece kendinizin değil, sizden Karaburun nergisi alan benim gibi üyelerinde iyi sonuçlar alabilmesi için edindiğiniz her türlü bilgiyi paylaşmanız gerektiğini düşünüyorum..

YeniGine beğendi.

Düzenleyen pria : 18-03-2013 saat 00:02
Eski 17-03-2013, 23:46   #1727
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Adnan bey bence geç ekin bakalım bir de öyle açacak mı bakalım.Erken ekim sonuç vermiyor. Bunu ben şöyle tecrübe ettim bahçemde kazmayı unuttuğum karaburunlar çiçek açmıyor.Ya da az çiçek veriyor.Bunun ya dinlenme aşamasında faydası var ya da geç ekimin.

YeniGine beğendi.
Eski 18-03-2013, 00:54   #1728
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hocam100 Mesajı Göster
...Ben karabuurn nergislerinin en iyi karaburun ve mordoğanda yetişmesini çok iyi anlıyorum.Gerçekten oranın iklimi uygun.Bizde bile zor.Kaç yıldır çiçeğini donduruyoruz.Ama çiçeğini görmek ve koklamak herşeye değer..
21. sayfada, 6.11.2010 tarihinde yazmışsınız bunları Hocam..

''Tüm mesele iklim'' diyorsunuz ama, Acıpayam'da sizin bile ne kadar zorlandığınız belli..Yani Acıpayam'da iyi sonuç almanız tamamen kışın ılıman geçmesine bağlı..

Eski 18-03-2013, 10:20   #1729
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esracer Mesajı Göster
Sayın esracer,

Sıcak bir yerdeyse serin bir yere alın. Henüz açmamış çiçek sapları varsa onlar kokulu açacaktır.

Geçen sene erlicheer açma başlangıcında hava sıcaklığı oldukça yüksekti; ilk açanların hiç kokuları yoktu. Hava sıcaklığı birden düştü. Serin havada açan erlicheer'ler yoğun kokulu oldu.

pria beğendi.
üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2013, 11:38   #1730
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Bu koku salgılama olayı da çok enteresan bir konu sayın üzüm..

Ben çok araştırdım; çiçeklerin daha iyi koku salgılamaları için dikkat edilmesi gereken hususları anlatan bir makale bulamadım..Ancak elimizde kısmi bilgiler ve kişisel deneyimler var..

Örneğin, ben Çanakkale'de fidanlığımda 13 yıldan beri yetiştirdiğim ''erlicheer''ler ve 4 yıldan beri yetiştirmeye çalıştığım ''Karaburun'' nergis kokularının yoğunluğunu İstanbul'da saksılarda yetiştirdiklerimde bulamıyorum..
Bunun sebebini, fidanlığımın güneşin doğumundan batışına kadar tam güneş görmesine yorumluyorum..
Geçen salı günü kesip İstanbul'a getirip vazoya koyduğum 20 kadar ''erlicheer'' nergisin çok yoğun kokuları evin her tarafına yayılıyor..Hatta, eşim bazen kokudan bunalıp onları kapalı balkona aktarıyor..
Ocak ayında yine köyden kesip getirdiğim Karaburun'lar da aynen böyle yoğun koku salgılıyorlardı..Oysa, apartman koşullarında ve nisbeten daha az güneş gören mekanlarda, saksıda yetişen Karaburun'ların ve erlicheer'lerin kokusunu ancak eğilip kokladığınızda alabiliyorsunuz..
Saksılardan kesip vazoya koyduklarımız aynı yoğunluğu hissettirmiyorlar nedense..Bunun sebebi de, saksılardaki nergislerimin günün en fazla 4-5 saatinde güneşi görmelerine yorumluyorum..
''Nergis'' başlığına dün gece baştan sona göz gezdirdim..Bu konuda da pek yazan olmamış..Sadece bir üye '' nergislerin kokuları rakım, rüzgar, gece gündüz, sıcaklık farklarından etkilenir'' diye yazmış..

Sizin tecrübeniz de bana ilginç geldi..
Ama, ben mesela köydeki nergisleri kestiğim günlerde hava sıcaklığı 20 derece falandı, bu oldukça yüksek bir ısı sayılır, buna rağmen ''erlicheer''lerin kokuları çok kesifti..

Hani, bir yerde okumuştum; ''nergisler özgürlüğüne düşkün çiçeklerdir'' diye..O da aklıma geliyor sık sık..Yoksa bu nergisler, kısıtlı çevreden, dar mekanlardan hoşlanmıyorlar mı acaba? Onların asıl yerleri, kır, tarla, bahçe ortamı mı yoksa?

Bu konuda biraz bilgi eksikliğimiz var gibi; dilerim üyeler bu konudaki deneyimlerini paylaşırlar..

Düzenleyen pria : 18-03-2013 saat 12:10
Eski 18-03-2013, 13:04   #1731
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
...
Ama, ben mesela köydeki nergisleri kestiğim günlerde hava sıcaklığı 20 derece falandı, bu oldukça yüksek bir ısı sayılır, buna rağmen ''erlicheer''lerin kokuları çok kesifti.
Sayın pria,

Geçen sene gözlemlediğim durumda kokan ve kokmayan erlicheer cinsi nergisler sıcaklarda çiçek sapı oluşturmuştu. Erlicheer'in hepsi aynı yerde olmasına karşılık bir taraftakiler biraz erken açtılar ve kokusuzdular. Çiçek saplarından kesip hiç değilse görselliğini göreyim diye vazoya aldım. Bu sırada havalar birden soğudu. Bu aşamada geç kalan Erlicheer'de çiçek sapı oluşmuş, tomurcuklar belli olmuş, henüz açmamıştı. Havaların soğumasıyla bu geç kalan nergisler kokularıyla açtılar. (sıcak ve soğuk kavramlarını bulunduğum bölge için kullanıyorum. Termometre ölçüm derecesine bakmadım.)

Erken açan Erlicheer'ler çevresindeki bitkiler yüzünden biraz daha korunaklı bölümdeydiler.

Bu yaşadığıma bakarak çiçek açma (çiçek sapı oluşmuş, tomurcuklar kendini belli etmiş ama açmamış) dönemindeki ısının kokuyu etkilediğini düşünüyorum. Bu dönemde sıcaklık yüksek olursa kokusuz oluyorlar. ( 'sıcaklık yüksek' kavramını yine benim bulunduğum bölge için kullanıyorum.)

Bu sene çiçek açma döneminde normalin biraz altında giden bir sıcaklıkta Erlicheer'ler açtı. Hepsi de kokuluydular.

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2013, 13:22   #1732
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

2 yıl önce İstanbul'da evimin bulunduğu sitenin 3 bahçevanına 3'er adet ''erlicheer'' hediye etmiştim..Üçüne de güneşli alanlara ekin dedim ama onlar kendi bölgelerine göre bulabildikleri yerlere, birazda kendi kafalarına göre ekmişler..
Bugün her 3 bahçevanın ektiği nergisleri görüntüleyeyim dedim..

- İlk fotodaki nergisler günün en az 8-10 saatinde güneş gören ve rüzgara kapalı bir yerde ekililer ve çok güzel çiçeklenmişler..
- İkinci fotodaki nergis ise günde en fazla 4-5 saat güneş gören bir yer..Henüz yeni yeni tomurcukları şişmeye başlamış, fakat çiçek nisbeten küçük..
- Üçüncü fotodaki nergisler ise günde en fazla 1-2 saat direkt güneş gören, serin rüzgarın pek eksik olmadığı bir yer ve tek bir çiçek sapı var..Tomurcuk sayısı çok az..

Tüm bunları, aynı yerin değişik köşe ve koşullarında nasıl gelişim gösterdiklerini göresiniz diye aktardım..
Kısacası, ilk yıl soğanın iri olmasına bağlı olarak çok iri çiçekler açmalarına rağmen, uygun koşullar ve güneş olmadığı takdirde çiçekler küçülüyor..

Eklenen Resimler

delete61, esracer ve polemos beğendi.

Düzenleyen pria : 18-03-2013 saat 14:46
Eski 18-03-2013, 21:41   #1733
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

İthal türlere devam:

Eklenen Resimler

Eski 18-03-2013, 21:45   #1734
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Adnan bey nergislerinizin son hali:

Eklenen Resimler

Eski 18-03-2013, 22:40   #1735
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-04-2011
Sayın pria, sizden aldığım 6 soğanın 3 ünü kardeşime göndermiştim. Bendekiler açtı. Kokusunu ben de alamamıştım. Ama istanbul çok soğumuştu. Havalar ısındıkça ve güneş gördükçe kokuları yoğunlaşıyor gibi geldi bana. Hala eğilerek kokluyorum. Hergün gözlemliyorum, hava ısındıkça ne olacak bakalım.

Eklenen Resimler

Dansel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2013, 23:09   #1736
Ağaç Dostu

Fagus Sylvatica's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2012
Bu sene ilk defa nergis yetiştiriyorum. İki saksıya birine professor einstein, diğreine strong gold olmak üzere birer soğan ektim. Ama saksının ortasında küçücük duruyorlar. Acaba saksıyı kaplarlar mı yoksa daha fazla mı soğan ekmeliydim? Bir de eğer bilen varsa söylesin soğan dikilir mi, ekilir mi?

Fagus Sylvatica Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2013, 23:30   #1737
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Nergislerim güzel gelişti çiçek kapsülleri de vardı hatta bazısında 2 tane ama 1 tanesi üzerinde 8 çiçek var diğer çiçek kılıflarının içleri boş boş birini açtım sönmüş gitmiş nerede hata yapmış olabilirim Sn Pria?

COYOTE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2013, 23:38   #1738
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-01-2013
Nergis soğanı ekmek için çok mu geç kaldık?

sadecegeçen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2013, 00:05   #1739
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi COYOTE Mesajı Göster
Nergislerim güzel gelişti çiçek kapsülleri de vardı hatta bazısında 2 tane ama 1 tanesi üzerinde 8 çiçek var diğer çiçek kılıflarının içleri boş boş birini açtım sönmüş gitmiş nerede hata yapmış olabilirim Sn Pria?
Benden aldığınız 10 nergisin iyi geliştiğini hatta bazı soğanlardan 2 çiçek sapı oluştuğunu, bazı çiçek saplarında 8 tomurcuk olduğunu ama tomurcukların içlerinin kof olduğunu yazıyorsunuz sanırım..

Çok büyük olasılıkla tam çiçeklenme döneminde, tomurcukların patlama aşamasında toprağınız çok susuz kalmış olabilir sanıyorum sayın COYOTE..
Çiçeklenme dönemi bitkinin en çok efor sarfettiği ve suya en çok gereksinim duyduğu dönemdir..

Selamlar..

delete61 beğendi.
Eski 19-03-2013, 00:13   #1740
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dansel Mesajı Göster
Sayın pria, sizden aldığım 6 soğanın 3 ünü kardeşime göndermiştim. Bendekiler açtı. Kokusunu ben de alamamıştım. Ama istanbul çok soğumuştu. Havalar ısındıkça ve güneş gördükçe kokuları yoğunlaşıyor gibi geldi bana. Hala eğilerek kokluyorum. Hergün gözlemliyorum, hava ısındıkça ne olacak bakalım.
Bir sıcak bir soğuk, tam tomurcukların patladığı dönemde hiç iyi olmuyor, bitki şaşırıyor sanki..
Dün İstanbul da çok soğudu..Eşim balkondaki açan nergislerimizi koklamış; ''kokmuyorlar'' dedi.. Bugün hava 15 derecelere çıktı..Bak bakalım bir daha, dedim..Kokladı..''Kokuyorlar şimdi'' dedi..Ama...Tomurcukların patladığı günlerde hava sıcaklığı 20 dereceler civarında olsaydı, kokuları daha bir yoğun olurdu..

Herşeye rağmen soğanlarınızı çok güzel yetiştirmişsiniz..Aman, çiçekler geçtikten sonra yine güneşli bir yerde haziran ortalarına kadar bakımına, sulamasına devam edin..Gelecek yılın soğanları iyice irileşsin sayın Dansel..

Selamlar..

Nergislerin ekim, bakım bilgileri için blog'larım:

http://kokulukatmerlinergis.blogspot.com/

http://yogunkokulukatmerlinergis.wordpress.com/

Dansel beğendi.

Düzenleyen pria : 19-03-2013 saat 01:03

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024