agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni8299Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-11-2015, 16:49   #2671
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Sn tabus bu sayfanın başında (2671 nolu mesaj) fotoğraf yükledim ben ama haklısınız benim Nergis biraz saklanmayı seviyor

Tüm yaz saksıda ikamet etmesinin sebebi kökleriydi, bir-iki kere topraktan çıkarmak istedim, köklerinin kurumadığını görünce vazgeçtim. Bazı yazılarda topraktan çıkarmanın şart olmadığını okuyunca da bıraktım kendi haline

Yarın bir ara kök oluşumuna bakacağım. Yazın toprak çok çabuk kuruyordu çürümemiş olabilir...

Yarın oldu
Name:  Narcissus.jpg
Views: 584
Size:  58.2 KB
Köklenme var, yola devam...

Düzenleyen Mücevher Çalısı : 05-11-2015 saat 16:27 Neden: Ekleme
Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2015, 19:26   #2672
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
nergisler çürümeye çok musait soğanlar.ben geçen seneki neredeyse tüm soğanları çürüttüm. bi kısmını topraktan çıkarıp serin ve ışıksız ortama almışdım orda da porsümüş.anladım ki nergis bana göre değil.

Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2015, 15:42   #2673
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zephy Mesajı Göster
nergisler çürümeye çok musait soğanlar.ben geçen seneki neredeyse tüm soğanları çürüttüm. bi kısmını topraktan çıkarıp serin ve ışıksız ortama almışdım orda da porsümüş.anladım ki nergis bana göre değil.
Nergis, türüne göre soğuğa dayanıklıdır. Ülkemizdeki nergisler,tazetta veya serotinus türleridir. Ama ticari nergisler çok çeşitli olduğundan bilerek dikmekte fayda var. Eğer bahçeye ve doğru derinlikte dikerseniz sorun olmaz. Korkmadan 2-3 katı derine dikin. Ama saksıda ise durum farklı. Çok derin ve toprak saksı tercih edilmeli.Ayrıca kışı sert ve uzun don oluyorsa saksıyı korumak gerek.Bahçede ise hele biraz da yüzeye dikilmiş ise korumak için malçlama önerilir.Tazetta türleri, yazın kuru ve sıcak sever sert kışı sevmez. Yaprağını dökmeyen ağaçların altına dikip de sularsanız çiçek açmaz.
Tüm soğanlı bitkiler gibi nergis sıkıntısız bir çiçektir hatta kaktüs gibi tembel işidir. Eğer önemli yanlış yapılmazsa bahçede sorunsuz yıllarca açar.

tabus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2015, 16:24   #2674
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tabus Mesajı Göster
...Tazetta türleri, yazın kuru ve sıcak sever sert kışı sevmez. Yaprağını dökmeyen ağaçların altına dikip de sularsanız çiçek açmaz.
...
Benim Nergisin 2015 Martta çiçekli hali;

Name:  Nergis3.jpg
Views: 624
Size:  69.8 KB
Narcissus tazetta double 'Cheerfulness' 'a benzettim ben

Eğer öyleyse tüm yaz sulandı zavallım, 10 litrelik kovada arkadaşlarıyla yaşıyor Sert kış olursa Antalya'da zarar vermez umarım...

Gelecek bahara çiçeği açarsa yıldızlı pekiyi

Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2015, 00:55   #2675
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Salkım çiçekli olması, tazetta kökenli olduğunu gösteriyor. Evet Cheerfulness olabilir ama rengi biraz fazla koyu sarı geldi bana, olabilir. Antalya kışı sorun olmaz, yaylada değilseler. Hem suladınız hem de gölgede kaldıysa çiçek açmayabilir. Üzülmeyin bir sonraya açar.

Eski 07-12-2015, 21:36   #2676
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Nergiz

Nergizlerimin bir kısmı

Eklenen Resimler

eceyıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2015, 21:55   #2677
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Simdiden filizlenirse cicek açmayabilir.

mobil telefondan tapatalk ile yollandı

eceyıldız ve Jakin beğendi.
hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2015, 22:42   #2678
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Hocam anlamadım erken mi ekmişim zaten bir türlü açtıramadım bu sene de açmazlarsa çok kötü olacam valla...

Jakin beğendi.
Eski 08-12-2015, 10:32   #2679
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eceyıldız Mesajı Göster
Nergizlerimin bir kısmı
ben dikeli bir buçuk aydan fazla oldu ama tık yok,geçen merak ettim baktım,sogan dikdiğim şekilde duruyor.

eceyıldız beğendi.
snob Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2015, 13:58   #2680
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Nergiz

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi snob Mesajı Göster
ben dikeli bir buçuk aydan fazla oldu ama tık yok,geçen merak ettim baktım,sogan dikdiğim şekilde duruyor.

Merak etmeyin çıkarlar bende bu gün baktım aynı anda ektiğim bir saksı daha vardı yeni yeni filizlenmeye başlamış. Bende ekim başında ekmiştim. Yeter ki çürümüş olmasınlar bir lalelerim ve sümbüllerimden hala bir haber yok

Eski 08-12-2015, 19:47   #2681
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Alıntı:
Nergizlerimin bir kısmı
Sn.eceyıldız,merhaba,bu nergisleriniz hangi tür diye merak ettim.Çok fazla yapraklanmışlar.

eceyıldız beğendi.
Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2015, 07:19   #2682
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2011
Nergiz soğanlarını her yıl sökmek mi gerekiyor? Geçen yıl diktiğim ve hepside çiçeklenen nergizlerimde ki yaklaşık 15 adet bu yıl hiç çiçek yok. Sanırım bol miktarda yavru yapmışlar. Çıkışları onu gösterdi.

ERKEN48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2015, 11:57   #2683
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Alıntı:
Nergizlerimin bir kısmı
Sn eceyıldız, nergisleriniz Hatay'ın bilindik nergisleri ise sorun yok.
Tazetta türü nergislerin bazıları geç sonbahar erken kış bile açabiliyor, elbette yaşatıldığı iklime bağlı.
N. papyraceus ..Paper White Tomurcuklanmış durumda.
Resim 05,12,2015 de çekildi. Araya soğuklar girmese
bu günlerde çiçeklenmiş olacaktı. Ama yine de hafta içinde açarlar

Eklenen Resimler

Eski 09-12-2015, 12:02   #2684
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ERKEN48 Mesajı Göster
Nergiz soğanlarını her yıl sökmek mi gerekiyor? Geçen yıl diktiğim ve hepside çiçeklenen nergizlerimde ki yaklaşık 15 adet bu yıl hiç çiçek yok. Sanırım bol miktarda yavru yapmışlar. Çıkışları onu gösterdi.
Bahçedeki nergislerin çok sıkışık olmaları halinde sökülüp ayrılmaları önerilir.
Saksıda ise, saksının derinliği beslenebilmesi için önemli. Sıkışık değilse sökmeseniz de olur.
Nergislerinizin çok yavru vermesi (diğer faktörleri göz ardı edersek), sığ dikimden olmalı.

Eski 09-12-2015, 12:19   #2685
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2011
Nergizlerin durumu ve sıklığı aynen 2689 no'lu mesajdaki gibi.

ERKEN48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2015, 13:23   #2686
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Resimde (2689 mesaj), sağ taraftakiler (önde 3lü grup ve diğerleri) çiçekleri geçtikten sonra ayrılacak. Gerçi bahçede olduğu için ve diğer grupla aralarında mesafe olduğu için 1-2 yıl daha idare ederler. Karar sizin.

Eski 09-12-2015, 19:22   #2687
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Evet normal Hatay nergizi ama bir saksımda da Sayın Pria dan aldığım Karaburun ve erlicher türü nergizde var onlarda filizlendi inşallah sorun çıkmaz bu bendeki 3. yılları ve sadece ilk yıl bir tanesi çiçek açtı.

sevgihoca beğendi.
Eski 09-12-2015, 19:26   #2688
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Bizim burada çok yetişen nergiz genelde bahçe kenarlarında ekilir ve unutulur heryıl çiçek açar ve misler gibi kokar hem katlıları hemde düz olanları var içinde çok olan saksı onlardan ama katlı ve çok kokulu, içinde sadece 3 tane olan saksıda ise bir karaburun ve iki erlicher nergizi var...

sevgihoca beğendi.
Eski 10-12-2015, 08:24   #2689
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

[QUOTE=eceyıldız;1425375]Bizim burada çok yetişen nergiz genelde bahçe kenarlarında ekilir ve unutulur heryıl çiçek açar ve misler gibi kokar hem katlıları hemde düz olanları var içinde çok olan saksı onlardan ama katlı ve çok kokulu, içinde sadece 3 tane olan saksıda ise bir karaburun ve iki erlicher nergizi var...[/QUO
Merhaba,yeterli güneş görmemesi,fazla sulanması ve fazla yanmış çiftlik gübresi verilmesi nergislerde fazla yapraklanmaya sebep olabiliyor.Bu durumda çiçeklenmeme görülebilir.

Erlicheer nergislerin çiçeklenmeleri için henüz erken.Karaburun nergislerinin de bu ay içinde çiçek saplarını çıkarmaya başlamaları gerekir.SELAMLAR...

Eski 11-12-2015, 17:56   #2690
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Sn.Imay'ın hediye olarak gönderdiği,anneannesinin zeytinliğinde yetişen nergis soğanları için süper bir toprak karışımı hazırladım.

Bu karışımı doldurduğum saksıya soğanları bugün diktim.Bu güzel nergis türü için kendisine tekrar teşekkür ederim.

Eski 11-12-2015, 20:17   #2691
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Bu akşam döndüm köyden..
Geçen yıl uyguladığım teknikler sayesinde bu yıl en büyük sevinci Karaburun (double roman) nergisleri yaşatıyor bana..Hatırladığım kadarıyla geçen yıl % 70 oranında çiçeklenme oranı yakaladığım bu güzel ama nazlı ve zor nergis türünde bu yıl hemen hemen neredeyse % 100 çiçeklenme oranı var..5-6 yıldan beri bu güzel sonuca ulaşmak için çok yöntem denedim..
Çiçek saplarının uzunlukları 2 ila 20 santim arasında değişiyor..Bazı köklerde birden fazla çiçek sapı var ve neredeyse açtı açacak..Yılbaşına kalmaz hepsi açarlar gibi..

Bu gidişimde toprağı biraz sıcak tutsun diye hafiften üre gübresi verdim onlara ve yağmurlar kıt olduğu için yine suladım..

Artık bu güzel türün sırrını öğrendim gibi..Kesme çiçek için üreteceğim onları.

Eklenen Resimler

Düzenleyen pria : 12-12-2015 saat 19:55
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2015, 20:22   #2692
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

'' Erlicheer'' nergislerim ise her yıl olduğu gibi normal gelişimlerini sürdürmekteler..Özel bir gayrete ihtiyaçları yok.

Eklenen Resimler

Eski 11-12-2015, 20:26   #2693
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ERKEN48 Mesajı Göster
Nergisler fazla azotu pek sevmezler ve böyle bir ortamda daha çok yavrulara bölünürler diye biliyorum ben..

Düzenleyen pria : 12-12-2015 saat 09:38
Eski 11-12-2015, 20:29   #2694
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Nergizlerimin bir kısmı
Üzülerek söyliyeyim; bunca böylanmış nergisleriniz hala çiçek sapı vermemiş ve maalesef çiçeklerini göremiyeceksiniz.

eceyıldız beğendi.
Eski 12-12-2015, 21:00   #2695
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Üzülerek söyliyeyim; bunca böylanmış nergisleriniz hala çiçek sapı vermemiş ve maalesef çiçeklerini göremiyeceksiniz.
Ayy yapmayın sayın pria valla çok üzülürüm... Sizden aldıklarım o kadar uzun değil 15-20 santim felan ancak, bu uzayanlar bir karışı geçtiler evet bunlar buranın yerli nergizleri...

Eski 12-12-2015, 21:01   #2696
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Bu arada çiçeklenmeleri için ne yapmam lazım bütün nergizler için soruyorum tabi...

Eski 12-12-2015, 21:19   #2697
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Bu arada çiçeklenmeleri için ne yapmam lazım bütün nergizler için soruyorum tabi...
Eğer bahçeniz varsa öncelikle rüzgara kapalı, güneşi çok bol gören, ağaç altı olmayan, yağmur sularının göllenmediği kuytu bir köşesinde ekin derim..
Ekeceğiniz toprak ideal olarak kili az, kumlu-çakıllı olmalı.. Azotlu gübrelere fazla özenmeyin..Hayvan gübresini az kullanın..Hele hele tam yanmamış hayvan gübresini çok çok az kullanın..
Ne işe yaradığını ve nasıl ters etki yapacağını bilmediğiniz kimyasal veya organik gübreleri kullanmamaya çalışınız..Çünkü nergisler benim fidanlığın toprağı gibi fakir topraklarda bile başarıyla yetişir..Ağır ve besin yönünden çok kuvvetli topraklardan pek hoşlanmadıklarına inanırım ben nergislerin..

Odun külü ve kemik unu gibi materyalleri ölçülü olmak kaydıyla güvenle kullanabilirsiniz..Kül soğanların irileşmesini, kemik unu ise çiçek verimini teşvik eder..

Saksıda da bunlara uygun hareket edilmeli ve özellikle ılıman havalarda fazla suyla nergisler şımartılmamalı..Kendi doğal gelişimlerini sağlamalı yani..En önemlisi saksılar derin olmalı..Hiç olmazsa 25 santim falan..

Daha detaylı bilgiler için bakınız:

https://yogunkokulukatmerlinergis.wo...2012/08/13/19/

Eski 13-12-2015, 11:17   #2698
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Eğer bahçeniz varsa öncelikle rüzgara kapalı, güneşi çok bol gören, ağaç altı olmayan, yağmur sularının göllenmediği kuytu bir köşesinde ekin derim..
Ekeceğiniz toprak ideal olarak kili az, kumlu-çakıllı olmalı.. Azotlu gübrelere fazla özenmeyin..Hayvan gübresini az kullanın..Hele hele tam yanmamış hayvan gübresini çok çok az kullanın..
Ne işe yaradığını ve nasıl ters etki yapacağını bilmediğiniz kimyasal veya organik gübreleri kullanmamaya çalışınız..Çünkü nergisler benim fidanlığın toprağı gibi fakir topraklarda bile başarıyla yetişir..Ağır ve besin yönünden çok kuvvetli topraklardan pek hoşlanmadıklarına inanırım ben nergislerin..

Odun külü ve kemik unu gibi materyalleri ölçülü olmak kaydıyla güvenle kullanabilirsiniz..Kül soğanların irileşmesini, kemik unu ise çiçek verimini teşvik eder..

Saksıda da bunlara uygun hareket edilmeli ve özellikle ılıman havalarda fazla suyla nergisler şımartılmamalı..Kendi doğal gelişimlerini sağlamalı yani..En önemlisi saksılar derin olmalı..Hiç olmazsa 25 santim falan..

Daha detaylı bilgiler için bakınız:

https://yogunkokulukatmerlinergis.wo...2012/08/13/19/
Bahçeye ekmek gibi bir şansım yok ama saksılar büyük saksı toprak bahçe toprağı içinde hayvan gübresi var. Sulama içinde toprak kurudukça su veriyorum, çok sularsam çürütmekten korkuyorum. Kömür tozu dediğiniz mangal kömürü olsa gerek o basit te kemik tozunu nerden temin edeceğim. Yumurta kabuğunun saksı bitkilerine çok iyi geldiği söyleniyor bununla ilgili bilginiz var mı...
Peki bu saatten sonra kemik tozu çiçeklenmelerini sağlar mı...
Bu sabah baktım hiç birinde çiçek sapı yok henüz

Eski 13-12-2015, 11:52   #2699
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Peki bu saatten sonra kemik tozu çiçeklenmelerini sağlar mı...
Bu saatten sonra verilecek kemik unu gibi fosfor kaynağı besin takviyeleri bu yıl değil gelecek yılın çiçeklenmesi için yararlı olur ancak
Ayrıca, ben mesajımda ''kömür tozu'' falan demedim..Soğanların irileşmesi için potasyum içeren ''odun külünü'' tavsiye ettim.

eceyıldız beğendi.
Eski 13-12-2015, 21:09   #2700
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Tamam çok teşekkür ederim sayın pria, kemik ununu bulmaya çalışacağım inşallah bulurum... Odun külü olayını da yanlış okumuş **** aklımda yanlış kalmıştır özür dilerim

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024