agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni8299Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-02-2009, 00:48   #211
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-12-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinci Mesajı Göster
Sn. Kgursan hocam,

Double'yi katmerli anlamına yormuştum önce. Sonra hem sarı hemde beyaz çiçek taç yaprakları (taç yaprağı demek doğru mu?) toplam 2 farklı çiçek yaprağına yorumladım. Siz dubleye katmerli dediğinize göre size inanırım.

Benim için Sir Winston Chirchill, White Lion neyse Karaburun adı da odur (özel isim).
Yani Narcissus (daffodil) Karaburun'dur. İllaki bir yabancı isime bağlamamak gerekir diye düşünüyorum. Siz katılır mısınız yoksa bitki sınıflandırmada bu böyle olmaz mı?
Sayın Zeytinci, "double" Kgursan'nında belirttiği gibi Katmerli anlamına geliyor ve çiçekte birden fazla katman olduğunu belirtiyor. Tek katmanlı olanlar ise single olarak adlandırılıyor. Sadece nergisler için değil, diğer bir çok çiçek çeşidi için de bu isimler kullanılıyor. Örneğin lalelerde "double early", "double late", "single early", "single late" gibi gruplar mevcut.

Bu konuda yapılan tartışmalar da ortaya koydu ki, çiçeklerin orjinal isimlerini(malesef ingilizce) kullanmak önemli. Aksi halde Cheerfulness çeşidi için birileri Karaburun, birileri Silifke, birileri de İzmir nergisi der. Çünkü her üç yerde de bu nergis yetişiyor.

m_eroglu33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2009, 00:51   #212
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k0900 Mesajı Göster
Teşekkürler,
Demekki yüzlerce double daffodil lem varmış.
http://www.theplantexpert.com/spring...odilIntro.html

Eski 21-02-2009, 01:00   #213
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SEZER.A Mesajı Göster
Sayın nariel;

Aynı soğanlardan bende alıp ektim. Satıcı bana da, kokulu nergis olduğunu söylemişti. Kasım ayında alıp ekmiştim. Şuan da 40-50 cm. boy yaptılar. Ama henüz çiçek yok. Açacak gibi de durmuyorlar. İnşallah sizinkiler açarlar.
Evin içinde ise pek açma sansı yok. Dışarıda olmalı. Oda sıcaklığında çok uzun yapraklar oluşur fakat çiçek vermez.

Eski 21-02-2009, 15:24   #214
Ağaçsever

Sibel11's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2008
Nergislerim açtı

Eklenen Resimler

çiğdem42 beğendi.
Sibel11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2009, 19:58   #215
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi m_eroglu33 Mesajı Göster
Teşekkür ederim.

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2009, 18:57   #216
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Benim ilk açan karaburun nergizlerin fotoğraflarını çektim. Paylaşmak istiyorum.Kokularını da paylaşsam şimdi teknolojik olarak mümkün değil ama bir zaman gelir o da olur.

Eklenen Resimler

SUDEM ve çiğdem42 beğendi.
hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2009, 19:04   #217
Ağaç Dostu

aaylin's Avatar

Giriş Tarihi: 20-12-2008
Galeri: 5
Resimlerine bakarken aynı zamanda kokusu taaaa buralara kadar burnuma geldi. Harika görünüyorlar. Emeklerinize sağlık.

aaylin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2009, 22:10   #218
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-10-2008
Galeri: 33
Sayın Mevlüt hocam, nergisleri cam vazoda mı? açtırdınız.

ismet şenad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2009, 09:37   #219
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
BU BAŞLIĞA ben de nergislerimi ekledim...

Soğanları aldığımda renklerini bilmiyordum. Hepsi sarı renkli çıktı. Kokusu bildiğim nergislerden daha hafif belli belirsiz. Katmerli ve beyaz nergis soğanlarını nereden tedarik edebilirim?

kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2009, 10:20   #220
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ismet şenad Mesajı Göster
Sayın Mevlüt hocam, nergisleri cam vazoda mı? açtırdınız.
Hayır bahçede böyle idi kesip ısladım.

hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2009, 10:36   #221
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaktüs Mesajı Göster
BU BAŞLIĞA ben de nergislerimi ekledim...

Soğanları aldığımda renklerini bilmiyordum. Hepsi sarı renkli çıktı. Kokusu bildiğim nergislerden daha hafif belli belirsiz. Katmerli ve beyaz nergis soğanlarını nereden tedarik edebilirim?

Bu yıl için artık çok geç. Sonbaharda dikilmesi gerekiyor. Gelecek yıl sonbaharda ben size gönderebilirim.

Eski 05-03-2009, 12:25   #222
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi m_eroglu33 Mesajı Göster
Bu yıl için artık çok geç. Sonbaharda dikilmesi gerekiyor. Gelecek yıl sonbaharda ben size gönderebilirim.
Çok sevinirim... Zaten benim nergisler de Kasım ayında diktiklerim... Saksılarından çıkarmayı düşünmüyorum sulamadıkça soğanlarına birşey olmaz diye umuyorum

Eski 05-03-2009, 20:22   #223
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Arkadaşlar,

Bazı kaynaklar (internet linklerinde verilen bilgiler, gazete ve magazinlerde yeralan yazılar ve tercümesi iyi olmayan akademik yazılar vb.) ile verilen bilgilerin doğruluğu hakkında kuşku duyuyorum. Tecrübe sahibi arkadaşlarımızın zaman zaman bunlara dikkat çektiğini görüyoruz. Ben bilgi konusunda uzman olan arkadaşlara inanıyorum.

Çiçeklerin keskin kokulu olmasına dair sn. Kgursan hocanın verdiği çok değerli bilgiler var. Gündüz gece arasındaki sıcaklık farkının yüksek olduğu yerlerde yetişen kokulu soganlıların (biri de Nergis) çiçeklerinin çok yoğun kokulu olduğunu yazıyor. Bitki, gündüz gün ışığı ile yaptığı besinlerin, geceleri soğuk olan yerlerde solunum yolu ile harcayamadığı vakit gücünü bizlere yoğun koku olarak sunuyor.
Karaburun da yetişen nergisin büyüsü burada. Denizden çok kuzey rüzgarı alıyor ve kışın geceleri soğuk oluyor. Akdağın mitolojideki adı rüzgarlı Midas.
Nergiside bu sebeple beğeniliyor.
Sn.Hocam 100 sözüm size Nergis' lerini gel Karaburunda yetiştir.

Geçenlerde İzmir büyükşehir belediyesinin nergisle ilgili hazırlattığı küçük bir broşür (buklet) elime geçti. Üstündeki fotoğraf Tazetta çanacık ve kokusu az olan tür. Bilgilerde üstün körü verilmiş. Ama efsane müthiş şöyle ki;

''Narsis, ırmak tanrısı Kephissos ile arındırıcı suların perisi Liriope'nin oğlu olarak dünyaya gelir. Bir kahin ebeveynine Narsis'in dünyada kendi yüzünü görmediği sürece yaşayacağını bildirir.
Bir gün bir su birikintisine eğilerek oradan su içmeye başlayan Narsis suda yansıyan yüzünü görür ve kendisine aşık olur. Bu seyirden kendisini alamayan Narsis gitgide hissisleşir, dünya yaşamına gözlerini yumar ve bulunduğu yere kök salarak açılmış bir Negis çiçeğine dönüşür.''

Bakar mısınız hikayenin güzelliğine. Evlerinize Nergis kokuları dolsun.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2009, 21:21   #224
Ağaç Dostu

tenar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-07-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k0900 Mesajı Göster
Bahçemizde satınaldıgıgımda dikili resimdeki soğanlı bitkilerin çeşiti hakında bilği alabilirmiyim.6 yıldır mart ayında açıyorlar,2 yıl önce arkadaşlarım soğanların yarısını alıp kendi bahçelerine diktiler , sorunsuz tuttu ve çiçek açtı.
Sn. k0900, fotoğraftaki nergisler karaburun değiller. Karaburun nergisinin katmerlerini ben göremiyorum, ayrıca onların başı aşağı eğik olur, dik durmaz çiçeklerin başları. Bir sapın ucunda birkaç çiçek yanyana açar. 196 ve 216 numaralı mesajlardaki karaburun cinsidir.

Kokulu sanırım ve katmersiz olan cinsinden sizdeki. Karadenizde de çok var. Biz çanacık deriz buna.

tenar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2009, 15:32   #225
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2008
Arkadaşlar. Benim nergislerimden henüz iki tanesi açtı. Merak ettiğim birşey var. Acaba bir nergis soğanından tek bir çiçekmi çıkar? Öyle değilse benimkiler niye böyle?

Eklenen Resimler

susam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2009, 15:36   #226
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Susam, bazı cinsleri tek çiçek açıyor, bazıları da çoklu olabiliyor.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2009, 16:55   #227
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi susam Mesajı Göster
Arkadaşlar. Benim nergislerimden henüz iki tanesi açtı. Merak ettiğim birşey var. Acaba bir nergis soğanından tek bir çiçekmi çıkar? Öyle değilse benimkiler niye böyle?
Nergis gurupları ve karaburun nergisleri

--------------------------------------------------------------------------------

Değerli deniz akvaryumu ve zeytinci arkadaşlar. nergis gurupları tartışmalarına ben de katılmak istedim.Önce Ankara Zir.Fakültesinin yayınladığı makale biraz eksik bilgiyle hazırlanmış bir makale. Karaburun nergisleri Poeticus nergislerinden değil! Neden? Çünki poeticus nergisleri bir sapta tek çiçek açar. Karaburun nergisleri hem kokulu, hem de bir sapta çok çiçeklidir. Bu durumda Bölüm VIII.deki Tazetta nergislerine uyar veya BölümVII.Jonguilla nergislerine uyar. jonguilla bölümündeki nergislerin yaprakları dar ve koyu yeşil dir.Bir sapta birkaç kokulu çiçeğe sahiptir. Tazetta nergisleri bölümündeki nergis çeşitleri soğuklara dayanmaz, kışın ılık yerlerde veya serada yetişebilir.

Şimdi 12 Nergis (Daffodil) gurubunu ve her gurubun çiçek özelliklerini kısaca yazarsak konu daha doğru anlaşılır sanıyorum.

I.Bölüm: Trumpet (Borozan) çiçekli nergisler(daffodiller); Tek çiçekli
II.Bölüm: Geniş kupalı daffodiller, Tek çiçekli
III.Bölüm: Küçük kupalı daffodiller. Tek çiçekli
IV. Bölüm: Duble (Katmerli) daffodiller. Tek veya birden çok çiçekli,
V.Bölüm: Triandrus daffodiller .İki veya daha fazla çiçekli,
VI. Bölüm:Cyclamen çiçekli daffodiller. Tek çiçekli,
VII.Bölüm: Jonguilla nergisleri. Tek sapta birkaç kokulu çiçekli,Yaprakları dar ve koyu yeşil,
VIII.Bölüm: Tazetta nergisleri. tek sapta çok çiçek.Kokulu,soğuktan zararlanır
IX: Bölüm: Poeticus nergisleri .Bir sapta tek çiçeklli
X. Bölüm: Türler ve yabani nergisler,
XI. Bölüm: Coronası (ortadaki kupası) 2ye bölünmüş kelebek gibi nergisler,
XII.Bölüm: Yukarıdaki bölümlere girmeyen 2-3 çiçekli nergisler.

Kaynak: Iowa State University

Sizin nergisleriniz tek çiçekli DAFFODİL gurubundan olmalı.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2009, 13:32   #228
Ağaç Dostu

susam's Avatar

O zaman ayıp olmazsa ben karaburun nergisi sahibi olan şanslı arkadaşlarımdan zamanı gelince birkaç tane soğan alabilirmiyim? Burada bulabildiklerim hep bu cinsten.

Eski 08-03-2009, 21:06   #229
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Sn. Kgursan,

Joungilla cinslerini biraz araştıracağım.

Sn.Susam,

Ağustos ayında size Kaynarpınar (Karaburun) dan soğan gönderirim. Zamanı gelince hatırlatınız lütfen.

Eski 09-03-2009, 08:48   #230
Ağaç Dostu

Zeytinci ben de yüzsüzlük yapıp ben de sıraya girmek istiyorum.

Bendeki nergisler de Susam'ınkiler gibi hem tek çiçek hem de kokusuz. Demet gibi olanlar muhteşem görünüyorlar. Ben de onlardan bulabilmek isterim..

Eski 09-03-2009, 09:46   #231
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Kgursan hocam,

Jonguilla cinsi çanacık cinsini (Tazetta) görüntülüyor. Oysa biz katmerli (double) olan ve çok çiçekli (4,5,6) olanının peşindeyiz.
Sir Winston Chirchill, White Lion bu ikisi peşinde olduğumuz maluma çok yakın.

Cherfullness'in alt çiçek taç yaprakları biraz farklı ve beyazın sarıya oranı biraz fazla. Cherfullnes'i ben eledim.

Sevgili Kaktüs,

Yaz gelsin bakalım. Bende çok soğan yok. Susam ve sana yeter. Köylerden de bakarız.

Eski 09-03-2009, 10:54   #232
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Galeri: 215
Ya arkadaşlar ocak ayında eniştem aydın belediyesinden 20 30 kadar soğan almış ve anneme vermiş. Annem birkaçını dağıttıktan sonra kalanları yaklaşık20 tane dikmiş. Ocakta dikilen nergisler bu yıl açarlarmı acaba? Annemle en son görüşmemde yaprakları epey gelişti ama çiçek açmıycak gibi görünüyorlar dedi. Soğanların büyüklüğü iri ceviz tanelerinden daha büyüktü. Sizce geçte olsa açarlar mı?

Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2009, 14:48   #233
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2008
Sayın orkunkırcı,

Benim 6 ocakta diktiğim nergislerim geçen hafta açmaya başladı. Kasımda diktiklerimden henüz açmayan var.

TuruncuHis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2009, 18:37   #234
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Alıntı:
Sn. Kgursan,

Joungilla cinslerini biraz araştıracağım.

Sn.Susam,

Ağustos ayında size Kaynarpınar (Karaburun) dan soğan gönderirim. Zamanı gelince hatırlatınız lütfen.
Sn. Zeytinci. Çok teşekkür ederim. Seve seve hatırlatırım da .

Eski 14-03-2009, 18:00   #235
Yeni Üye

copepod's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2008
merhabalar ben sitenizin yeni üyesi sayılırım. ilk iletim olacak sizlere hem acan nergislerimi gosterecegim hemde sorularım olacak. ben mersınde oturuyorum. apartmanda yasıyorum balkonumda bi sürü cicek büyütmek istiyorum fakat mersinin sıcagına uyumlu türler hangileridir bılmıyorum. beni aydınlatırmısınız...

Eklenen Resimler

SUDEM beğendi.
copepod Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2009, 18:25   #236
Ağaç Dostu

Alıntı:
Kgursan hocam,

Jonguilla cinsi çanacık cinsini (Tazetta) görüntülüyor. Oysa biz katmerli (double) olan ve çok çiçekli (4,5,6) olanının peşindeyiz.
Sir Winston Chirchill, White Lion bu ikisi peşinde olduğumuz maluma çok yakın.

Cherfullness'in alt çiçek taç yaprakları biraz farklı ve beyazın sarıya oranı biraz fazla. Cherfullnes'i ben eledim.

Sevgili Kaktüs,

Yaz gelsin bakalım. Bende çok soğan yok. Susam ve sana yeter. Köylerden de bakarız.
Yazı iple çekeceğim ))

Artık ara ara başınızı ağrıtırım...

Eski 16-03-2009, 09:58   #237
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Arkadaşlar bakımsız bir bahçedeki nergis soğanlarının hepsini çıkardım. Amacım bahçeyi yeniden düzenlemek. Bu arada dağınık ve ezilmiş durumda bulunan nergisleri temizleyip bir araya dikmeyi düşünüyorum. Bahçenin bir bölümünü toplu halde onlara ayıracağım. Soğanları çıkardığımda yeşildiler ama çiçekleri çoktan geçmişti. Yeşil kısımlarını kestim ve köklerini sıfıra yakın budadım. Şu an buralar çok yağışlı, ama sanırım 2 haftaya kadar düzenlemeyi yapmış ve yerlerini belirlemiş olurum. Acaba soğanları hemen mi dikmeliyim, yoksa dikim mevsimi geldiğinde(aralık-ocak gibi) mi dikmeliyim? Ne dersiniz?

osmann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2009, 11:54   #238
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi osmann Mesajı Göster
Arkadaşlar bakımsız bir bahçedeki nergis soğanlarının hepsini çıkardım. Amacım bahçeyi yeniden düzenlemek. Bu arada dağınık ve ezilmiş durumda bulunan nergisleri temizleyip bir araya dikmeyi düşünüyorum. Bahçenin bir bölümünü toplu halde onlara ayıracağım. Soğanları çıkardığımda yeşildiler ama çiçekleri çoktan geçmişti. Yeşil kısımlarını kestim ve köklerini sıfıra yakın budadım. Acaba soğanları hemen mi dikmeliyim, yoksa dikim mevsimi geldiğinde(aralık-ocak gibi) mi dikmeliyim? Ne dersiniz?
Sn. Osmann,
Hiç kullanmak iştemediğim bir kelime, keşke...
Nergisleri biraraya toplama fikrin güzel ama keşke yaprakları yeşilken söküp kesmemiş olsaydın.
Soğanların önümüzdeki yılın çiçeklenme besinlerini yapacaklardı.
Acele etmişssin. İnşallah birşey olmazlar. Hocalar bakalım ne diyecekler? Bende merak ediyorum.

Eski 16-03-2009, 12:05   #239
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Sevgili Kaktüs,

Mine hanımın bir ''yeşilparmak'' tanımlaması vardı. Merak ve heyacanınız hiç bitmesin. Parmağınızda yeşildir inşallah

Hocam 100'e güzelim nergis fotoğraflarını görünce gel Karaburunda yetiştir demiştim. Oralı olmadı **** görmedi. Sizinki garantili olarak karaburundan gönderilecek.

Eski 20-03-2009, 18:29   #240
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi osmann Mesajı Göster
Arkadaşlar bakımsız bir bahçedeki nergis soğanlarının hepsini çıkardım. Amacım bahçeyi yeniden düzenlemek. Bu arada dağınık ve ezilmiş durumda bulunan nergisleri temizleyip bir araya dikmeyi düşünüyorum. Bahçenin bir bölümünü toplu halde onlara ayıracağım. Soğanları çıkardığımda yeşildiler ama çiçekleri çoktan geçmişti. Yeşil kısımlarını kestim ve köklerini sıfıra yakın budadım. Şu an buralar çok yağışlı, ama sanırım 2 haftaya kadar düzenlemeyi yapmış ve yerlerini belirlemiş olurum. Acaba soğanları hemen mi dikmeliyim, yoksa dikim mevsimi geldiğinde(aralık-ocak gibi) mi dikmeliyim? Ne dersiniz?
Sevgili osmann, Zeytinci'ninde söylediği gibi keşke yapraklarını kesmeseydiniz.
Soğanları hemen dikin, ama gelecek yıl çiçek verme ihtimalleri çok az.
Soğanlı bitkilerde(nergis, sümbül, lale, ...) yaprakların sararıncaya kadar koparılmaması gerekir.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024