agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni8299Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-12-2014, 15:50   #2281
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hocam100 Mesajı Göster
Arkadaşlar havaların soğumaya başladığı bu günlerde açmaya başlayan Karaburun nergisleri için nostalji yapayım dedim arşivimden seçtiğim 5 resmi paylaşıyorum. Bizdekiler de bu günlerde açmaya başladı.Onları da resimleyince ekleyeceğim.
Sn hocam100, sizdeki bu karaburun nergislerinin çiçek sap uzunluğu, en kısa en uzun kac cm dir? Çiçeğin oluştuğu torbamsı,zarımsı yapı (tohumun oluştuğu tohum taslağı değil), yuvarlak mı yoksa basıkça mıdır?

pria beğendi.

Düzenleyen tabus : 28-12-2014 saat 15:52 Neden: ekleme yapıdı
tabus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2014, 16:46   #2282
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Çiçek sapı hava durumuna göre değişiyor.Eğer ılık bir günler içerisinde çiçek gelişimi olursa sapı daha uzun oluyor.Soğıukta uzamıyor.25 cm kadar uzadığı zamanlar olmuştur.Zar kısmı yuvarlar gibi oluyor.

tabus beğendi.
hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2014, 16:49   #2283
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tabus Mesajı Göster
Bakınız; aynı nergisler Silifke yöresinde de var:

Silifke'de Nergisler Çiçek Açtı

İşte, ancak bunlara doğal, ülkemize has bir tür denilebilir sn. tabus..

Evet, gözlemlerime ve araştırmalarıma dayanarak size katılıyorum. Bu nergisler Anadolu'ya veya daha geniş bir araziye Akdeniz bölgesine mahsus nergislerdir diyebilirim.
Nergisler, antik çağ kayıtlarında sözü edilen, bilindiği kadarıyla 16, yy dan sonra İngiliz bahçelerine yerini alan bir güzellik. Bizimkiler diyebileceğim çeşit, tazetta grubu halen Çin'den Amerika'ya, Avustralya, iYeni Zeland'ya kadar çok geniş bir coğrafyaya yayılmış durumda. Tohumdan yetişmesi kolay, her tür toprağa adapte olabilme özelliği en önemli yayılma sebebi olsa gerek. Aynı çiçeğin İsrail'de de doğal olarak yetiştiğini biliyorum.
Botanikçiler bile nergis türleri hakkında hala kesin karara varabilmiş değiller. 20 ile 40 arası tür söylenebiliyor. Eh yani dünyanın her tarafına yayılır , doğallaşır da, kendiliğinden hibridleşirse ayıkla pirincin taşını.
Nergis hakkında yayın, kitap konusuna gelince, ne yazık ben bulamadım. Hatta Hz. Peygambere atfedilen bir söz var, İngilizceden şöyle tercüme edilebilir, 'Her kim 2 somunu varsa birine nergis alsın, ekmek vücuda, nergis ruha faydalıdır'. Sahih olup olmadığını bilmiyorum, Türkçe böyle bir hadis de görmedim. Ama ne yazık ki bu sözü not almışım, fakat kaynağını yazmamışım. Botanikçilerimiz Anadolu'ya gitmeye karar verir ve araştırma yaparlarsa biz amatörlere de sağlam kaynak yaratırlar ümidindeyim.
Sahi, pazartesi günü büyük ihtimalle Antakya'dayım.
Nergisi sevmeye ve yetiştirmeye devam..
Bu nergis türü güneydoğuda çalışırken nusaybinde de yetişiyordu.Özellikle cizre yolu kenarlarında doğal olarak yetişiyor.Çiçek şekli aynıdır.

tabus ve çiğdem42 beğendi.
Eski 28-12-2014, 16:50   #2284
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Bu arada karaburunda nergisler toplanmaya başlamış.Karaburun'da Nergis Mevsimi Haberi | Haberin Ola
http://www.haberinola.com/FotoGaleri...821fa4ce8388/1

Eski 28-12-2014, 17:16   #2285
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Bu arada karaburunda nergisler toplanmaya başlamış.

Karaburun'da Nergis Mevsimi Haberi | Haberin Ola
Mevlut Bey..
Linkini verdiğiniz haberin tarihi 10.ocak.2014..Eski bir haber yani..

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2014, 17:18   #2286
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Alıntı:
.Çiçek şekli aynıdır.
Teşekkürler..
Nergis ve tasnifi, isimlendirilmesi oldukça karışık.Yalnızca çiçeğin 'aynı' olması çoğu kez yeterli olmuyor. Örneğin bendeki katmerlilerden bazıları anladığım kadarıyla sizdeki karaburunlarla 'benzer' çiçekli, belki diğer ayrıştırıcı hususlar da aynıdır. Fakat benimkiler, 60 cm üzeri boyda, yani 'uzun'(tall) olarak ifade edilenlerden.
Bu durumda, sizin karaburunların 'Double Roman' olması büyük ihtimal..

DaffSeek - Detail Page

pria beğendi.
tabus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2014, 17:44   #2287
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Mevlut Bey..
Linkini verdiğiniz haberin tarihi 10.ocak.2014..Eski bir haber yani..

Haklısınız gözümden kaçmış yeni gibi okumuşum.

Eski 28-12-2014, 17:53   #2288
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tabus Mesajı Göster
Botanikçilerimiz Anadolu'ya gitmeye karar verir ve araştırma yaparlarsa biz amatörlere de sağlam kaynak yaratırlar ümidindeyim.
..
Bazen foruma ilk üye olduğum 2009 yılında yazdığım mesajlarımı okuyorum tebessümle..
Gerçekten birçok bilgi eksikliğim varmış o yıllarda..Bugün eski mesajlarımdaki bazı yanlışlıkları farkedip tesbit edebiliyorum..Eski mesajlarımın bazılarındaki eksiklik ve yanlışlıkları düzelteyim diyorum ama sonunda vazgeçiyorum bundan..Öylesine kalsın o mesajlar..
Yani amatör bir nergisever olarak yıldan yıla bilgilerimiz artıyor, yazışmalarımızla, paylaşımlarımızla kendimize yeni ufuklar açıp daha mükemmele yakın donanımlar kazanıyoruz..
Bunun nedeni, yeterince yayın -kitap bulamayışımız, olmayışıdır..Okuya okuya değil deneye deneye öğrenmek kaderimiz oldu..

Bu başlıkta yazılan her mesaj benim için çok değerli..

tabus, alys ve çiğdem42 beğendi.
Eski 28-12-2014, 18:13   #2289
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Bu nergis türü güneydoğuda çalışırken nusaybinde de yetişiyordu.Özellikle cizre yolu kenarlarında doğal olarak yetişiyor.Çiçek şekli aynıdır.
Siirt'te de doğal olarak yetiştiği yazılmış..Bunlar da 'Double Roman'..Yani Karaburun/Mordoğan diye adlandırdıklarımız..

http://www.byegm.gov.tr/turkce/haber...-sunuldu/54495

tabus beğendi.
Eski 28-12-2014, 18:30   #2290
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
İzmir'de yaklaşık 1 aydan beri çarşı pazar her yerde karaburun nergisi satışı var.Hasat çoktan başladı.Demetlerin fiyatı 5 TL.olarak satılıyor.Semt pazarlarından 3 TL.'ye almak mümkün.

tabus, pria ve Milla beğendi.
Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2014, 18:31   #2291
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Kesme çiçeklerin vazo ömrünü arttırmak için %1-1.5 oranında şeker koymak gerekiyormuş suya..
Ama bu şeker sakkaroz cinsi olursa daha etkili oluyormuş.

http://www.sonerkazaz.com/wp-content...ası_Makale.jpg

Doç.Dr. Soner KAZAZ

tabus ve Dumlupınar beğendi.
Eski 28-12-2014, 23:16   #2292
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Nergis soğanı içindeki çiçek! Fotolar dikimden önce 10 Ekim de çekilmiştir. Yani nergis soğanlarında çiçeklerin oluşumu sökme zamanı başlar ve yaz boyu tamamlanır. Dikilince bu çiçekler sap uzatıp çiçeklerini gösterir.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Daffodil soğan içi çiçek 2.jpg (29.7 KB, 388 views)
Dosya Türü: jpg Daffodil soğanında çiçek.jpg (45.4 KB, 365 views)

Ben bu resimleri tekrar koydum. Dikim zamanı (Ekim ayında) soğanlar bu duruma geliyor. Diktikten sonra kökleniyor, ve ılık bir havada çiçeklerini çıkarıyor.

Şimdi burada çiçek verimini etkileyen faktörler ,Söküm zamanı ile dikim zamanı arasındaki koşullar olmalıdır. Fotolardaki çiçek oluşumu Ağustos ortasından 10 Ekim e kadar 9 oC da bekletilerek sağlanmıştır. Yani sökme anında soğanın içinde başlamış olan çiçek tomurcuğu oluşumu, 9 oC da hızlanmış ve gelişmiştir.

Not beceremedim!!?? 31. sayfadaki 901 no lu mesaj!

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2014, 10:23   #2293
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Koşulların hepsini sağlayamadığım bir gerçek.
Bahçedeler sökmüyorum, yazın haliyle bulunduğu yer sulanıyor.
Söktüm diyelim 9 derece sıcaklıkta muhafaza etmem imkansız.
Karanlık, güneş almayan çatı odam var ama orada saklamam ne derece doğru olur bilemiyorum.

Çoğu karaburunlarım 19 senedir toprakta olduğu için çok derine inmişler.Sadece bol ve uzun yaprak veriyorlar.

Tüm koşulları sağlayabilsem hepsi açsalar muhteşem görsellik olacak tabii.

pria ve Milla beğendi.
Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2014, 10:53   #2294
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Benol Hanım,

Karaburun nergisleri çok çabuk çoğalan, yavru yapan bir tür..Ben iki yıl yerinde bıraktığım soğanlarda 6-7 yavru gördüğüm bile oldu..
Bu nedenle sizin sanırım yıllardan beri sökmediğiniz negisleriniz aşırı çoğalmıştır ve yeni oluşan yavrular çiçek açacak iriliğe ulaşamıyorlardır..
İsterseniz bu yaz sökün onları..Boylandırma yapıp, irilerini ayrı minikleri ayrı ekin 10-15 santim arayla..

Eğer çatı odanız serin, nemsiz havadar bir yer ise soğanları saklamak için böyle karanlık yerler idealdir.

Eski 29-12-2014, 11:24   #2295
Ağaç Dostu

pares's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2013
Sayın prianın geçen yıl gönderdiği Karaburun nergisleri açmak üzere inşallah kar yağışı etkilemez, heyecanla bekliyorum

Eklenen Resimler

pria ve Milla beğendi.
pares Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2014, 11:32   #2296
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Ne kadar da güzel büyüyüp gelişmiş Karaburun (Double Roman) nergisleriniz sayın pares..
Şimdi bu soğanlar bölünüp yavrular verecek bu yıl..O yavrular da gelecek yıl değil, bir sonraki yıl açacaklar sanırım..Seneye az veya hiç açmazlarsa endişelenmeyin derim.
Bu nergisin huyu böyle gibi..

Milla beğendi.

Düzenleyen pria : 29-12-2014 saat 12:20
Eski 29-12-2014, 11:32   #2297
Ağaç Dostu

pares's Avatar

Bunlarda yine Sayın Priadan gelen Erlicheer nergisleri, şimdiden kokularını yaymaya başladılar

Eklenen Resimler

pria, Milla ve çiğdem42 beğendi.
Eski 29-12-2014, 11:36   #2298
Ağaç Dostu

pares's Avatar

Bu günlerde sabah karanlıkta evden çıkıp akşam karanlıkta eve döndüğüm için hafta arası gelişimlerini izleyemiyorum, sanırım yılbaşı günü açmış olacaklar, umarım kardan etkilenmezler, hafta arası kar yağışı bekliyoruz Allah ömür verirse bekleriz bir sonraki yılı ama öbür nergisler çok geliştirler bir kökten bir kaç kök çıktığını bile gözlemledim, her zaman böyle gelişiyorlar mı yoksa bizim köyümü sevdiler anlamadım

Milla beğendi.
Eski 29-12-2014, 11:38   #2299
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

'Erlicheer'ler bu kadar erken açmayabilirdi ama iklimin ılıman ve 14-15 derecelerde gitmesi onlara ilkbahar havası yaşatmış..

Erlicheer'lerde hiç boş yok değil mi sayın pares..Gördüğüm kadarıyla hepsinde tomurcuk var..Belki de bazı soğanlarda birden fazla çiçek sapı bile olabilir..En sevdiğim yönü bunların bu..Çiçeklenme konusunda çok cömertler..Seneye 'Erlicheer'leri sökmeyip yerinde bırakırsanız her soğanda 3-4-5 çiçek sapı bile görebilirsiniz..Bu özellik, çoğunlukla hiçbir nergiste yoktur..
Çok da güzel bir ortam sağlamışssınız onlara..Ferah..geniş..açıklık bir alan..

pares ve Milla beğendi.
Eski 29-12-2014, 11:43   #2300
Ağaç Dostu

pares's Avatar

Erlicheer'ler de hiç boş yok, sizin de gördüğünüz gibi köklerde bir kaç çiçek sapı var. Geçen yıl aldıklarımı ön bahçeye ektim, gelip geçerken kokuları enfesti hatta yoldan bile kokuyu alabiliyorduk, bu yıl gelenlerin bir kısmını kuzenimin bahçesine ektim, geri kalanları eve yakın bir yere diktim ki kokusunu evden de duyayım diye

Eski 29-12-2014, 12:05   #2301
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Geçenlerde bir ara ecnebi sitelerini gezerken ilkbahar soğanlarının ''favori'' listesinde ''Erlicheer'' nergislerin listebaşı olarak gösterildiğine tanık oldum birkaç yerde..
Şimdi yine bazı üyeler benim reklam yaptığımı ve kendi nergislerimi methettiğimi sanacaklar ama gerçek bu..
Ben gerçeği yazmak zorundayım..
Erlicheer türü nergisler tüm olumlu ve çarpıcı özellikleriyle bu övgüyü hakediyor..
Onları sizlere kazandırdığım için gurur bile duyuyorum..

Bakınız, ben iki yıldan beri çok çileli yollardan, uzun uğraşlarla dünyada yoğun kokulu olan ve tescilli tüm nergis türlerini Allah'a şükür edindim..
Bundan çok mutluyum..Şu an elimde 18 yoğun kokulu nergis türü var..İnşallah bu güzel ve nadide türlerle de ülkem insanı birgün tanışacak..Ülkem değerli türleri kazanmış olacak..Ben bunun temelini atacağım, yayacağım, genç arkadaşlarım da inşallah bunları daha da çoğaltıp ileriki yıllarda belki de yurtdışına satacak konuma gelecekler..

Beni izlemeğe devam edin diyebiliyorum sadece..
Gayret benden, takdir sizlerden..

Belki sadece nergis ile ilgili bir kitap bile yazabilirim..Çünkü 18 güzel türle ilgili çok tecrübem olacak..Bunları da aktarmayı isterim..Daha şimdiden ''word dosyasına'' fotoğraflar dahil herşeyi yazıp ekliyorum gün gün..

Eski 29-12-2014, 12:37   #2302
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Sayın pria,
Sizden aldığım nergislerden bir tanesi 6'ya bölündü. Bu açıdan tamamı görünmüyor. Sanırım 6 çiçek sapı görebileceğim. Ne dersiniz?

Eklenen Resimler

pria, pares, telato ve 1 kişi beğendi.
Milla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2014, 12:42   #2303
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Sayın Milla,

6'ya bölünen nergisinizin kaçında çiçek sapı olduğunu her birinin diplerindeki beyazımsı kısımlardaki şişkinliklerden anlayabilirsiniz..
Belirli bir şişkinlik, boğum varsa çiçek sapı geliyor demektir..
Sanıyorum o 6'ya bölünen soğanınızdan birden fazla çiçek görebilirsiniz..
Henüz kesin birşey söylemek için erken..

Milla ve Dumlupınar beğendi.
Eski 29-12-2014, 12:50   #2304
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Azotça zengin bir toprak olursa da soğanlar daha fazla bölünebiliyor ve nergisler yaprağa kaçıyor, çok uzuyor..Bu yüzden özellikle fazla azotlu gübre, özellikle iyi yanmamış hayvan gübresi verilmemeli..

Eski 29-12-2014, 12:56   #2305
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Şu anda o yeşil beyaz çizgili yerinde, 2-3 boğumda şişme var. Diğerleri biraz daha büyüsün bir fikir sahibi olabiliriz belki.

pria ve Dumlupınar beğendi.
Eski 30-12-2014, 01:21   #2306
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-03-2013
Benim erlicheerler de çiçek saplarını gösterdiler, 10-15 gün sonra açarlar diye düşünüyorum. Bu nergisler bizim gibi çok seviyorlar Karadeniz'i )))

fındıkkurdu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2014, 16:44   #2307
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Milla Mesajı Göster
Şu anda o yeşil beyaz çizgili yerinde, 2-3 boğumda şişme var. Diğerleri biraz daha büyüsün bir fikir sahibi olabiliriz belki.
Siz gerçi benden daha önce ekmişsinizdir 'Erlicheer'lerinizi..
Ben de hadi dedim tam 44 gün önce ektiğim 'erlicheer'lerimin en şımarık olanının fotosunu yükleyeyim dedim buraya..
Bakınız, benimkinin yaprakları henüz 12-15 santim kadar ama çiçek tomurcuğunu hızla çıkarmaya çalışıyor..
Sizinkilerde de yapraklar oldukça fazla uzamasına rağmen tomurcuklar çoktan kendilerini göstermeleri gerekirdi..Yoksa fotoğraf yanıltıyor mu beni sayın Milla..Yakın plan çekimler yanıltabiliyor insanın gözünü..
Sanırım saksı toprağınız fazla azot yüklü olduğu için yaprakları güçleniyor..
Gerçekten nergisler fazla azotu sevmezler..Sıvı veya katı azotlu gübreleri, hayvan gübrelerini dikkatli kullanmak gerek..
Benim yıllardan beri yaptığım gözlemlere göre, 'erlicheer'ler önce çiçek sapını uzatmakla meşgul olurlar..Yaprakların gelişip uzaması daha sonraları hızlanır..

Eklenen Resimler

Düzenleyen pria : 30-12-2014 saat 20:19
Eski 30-12-2014, 16:51   #2308
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

3-4 gün kar ve soğuk hava var..İyi gelir nergislere..Üşüsünler biraz..
Sakın böyle havalarda panikleyip kalorifer ortamlarına almayın saksılarınızı..
Eğer Ankara, Kütahya, Kayseri gibi karasal iklimli yerlerde geceleri şiddetli don olayı görülme durumu ve saksı toprağının donma tehlikesi varsa soğuk kapalı balkonunuzda durabilirler geçici olarak..
Saksı toprağı sanırım eksi 10'lardan sonra donmaya başlar..Böyle günlerde, saksınızı balkonunuzun en kuytu bir yerine koyup mukavva kutu veya naylonla sardığınızda toprağı donmaktan kurtulacaktır.

Ekim- bakım bilgileri için bakabilirsiniz:

http://yogunkokulukatmerlinergis.wor...2012/08/13/19/

Düzenleyen pria : 30-12-2014 saat 21:26
Eski 30-12-2014, 18:53   #2309
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Sayın pria,
Sizi ve Nergis aşkınızı biliyorum. Son mesajlarda görünce kısa bir ziyaret yaptım. Aynı zamanda bilgi tazelemiş oldum.

Nergisgiller familyasının Narcissus cinsini oluşturan bu bitkilerin adı Yunan mitolojisindeki Narkissos’un adından gelir. Mitolojiye göre sudaki görüntüsüne aşık olup ona kavuşmak için ölümü seçen güzeller güzeli Narkissos’un öldüğü yerden nergisler bitmiştir. Nergis soğanı zehirli bir süs bitkisidir.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2014, 20:17   #2310
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Sayın pria,
Tam olarak ne zaman ektiğimi not almamışım ama sizden geldikten sonra ısıtması olmayan bir odada kalöriferler yanana kadar karton kutuda serinde beklettim. Sanırım bu sene kalöriferler geç yandı ekimin son günleri gibi. Herhalde 2 ay civarındalar ama resimdeki boyları sizi yanıltmasın. En büyük soğanın filizleri dahi 10-15 cm civarını geçmedi şu ana kadar. Küçük soğanlar 5-6 cm civarı. Dün saydım 31' e çıkmış 10 soğan )

tabus, pria, YeniGine ve 1 kişi beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024