agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni8299Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-02-2009, 21:05   #181
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Nerine olmasına imkan yok soğanları böyle olmaz.Olsa bile bu kadar ucuza satılamaz.

Eklenen Resimler

çiğdem42 beğendi.
hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2009, 21:08   #182
Ağaç Dostu

tenar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-07-2007
94, 135, 153, 166 numaralı mesajlardakilerin Karaburunlu nergis olduğunu düşünüyorum ben de. Ancak fotoğraflarda renk konusunda (parlak da çıkmış olabilir elbette) emin olamıyorum. Karaburun nergisi bu kadar beyaz olmadığı için tereddütüm. En çok benzeyen 153deki daha sarı görünen 2 ve 4.sıradaki fotoğraflara Karaburundur diyebiliyorum, renginden dolayı. 153tekiler hep aynı nergislerse fotoğrafları çekenler, rengi konusunda bilgi verebilirler aslında.

http://www.bloomingbulb.com/cartProd...n%20-%20Double
Bu sitedeki white lion hakkında, mart-nisanda çiçeklendiğini söylediğini ben de okudum, ancak internetten bu bahsi gecen yerin neresi olduğunu da,
http://www.city-data.com/city/Medford-Oregon.html
iklim şartlarını da inceledim. Karyağışı olan bir yer. Oranın mart-nisanı Karaburunda kasım-aralıkta zaten sağlandığı için doğal olarak bizde erken açmış oluyor. Ankara'da da aynı nergisi ürettik ancak havanın durumuna göre açıyordu; koruyorduk. Bunu da gözden kaçırmayalım istedim.

Neyse ben konunun uzmanı değilim. Kesin adını bilmediğim için akıl yürütüyorum. Hazır konu açılmışken doğrusunu bulma konusunda fikrimi söylemek istedim.

çiğdem42 beğendi.
tenar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2009, 21:08   #183
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Şu sıralar Silifke'de bol bol bulunan iki çeşit nergis var. Biri katmersiz, yıldız gibi, biri de katmerli ve çok yoğun kokulu. Katmerli olan daha dayanıklı ve daha baygın kokulu; yıldız olan ise tek başına olduğunda harika kokuyor ama katmerliyle bir arada olduğunda sönük kalıyor Satıcılara hep soğanını sordum ama yanlarında yoktu hiçbirinin..

Aynı vazoda iki çeşitten de birer demet var..

Eklenen Resimler

çiğdem42 beğendi.
Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2009, 21:11   #184
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Bunların tanesi 1 liraydı. Ucuz olan, frezya soğanlarıydı..

Eski 05-02-2009, 21:57   #185
Ağaç Dostu

tenar's Avatar

Sn Nariel,

Çanacık ve Karaburun katmerli nergisi kesin bunlar.

Kokuları ile ilgili farkı belitmişssiniz. Rica etsem renkleri hakkında da bilgi verebilir misiniz?

İyi bakın onlara

Sevgiler

çiğdem42 beğendi.
Eski 05-02-2009, 22:34   #186
Ağaç Dostu

ibrahim37's Avatar

Giriş Tarihi: 28-07-2007
Galeri: 797
Sayın Nariel açıkta satılan soğanların fotoğraflarla hiçbir alakası olmadığını söyleyebilirim. Bir çok farklı fotoğraf koymalarına karşın soğanların neredeyse tamamı aynı ve nereden geldikleride mechul. Eğer iyisi kapalı poşettekilerden almak.

Düzenleyen ibrahim37 : 06-02-2009 saat 22:55
ibrahim37 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2009, 22:45   #187
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Arkadaşlar Mardinde bir müddet çalışmıştım.Orada bu nergizlerin katmerli olmayanını yol kenarlarında o kadar çok miktarlarda gördüm ki şaşırdım.Hatta katmerli olanları da çocukların elllerinde sattıklarını çok görmüştüm.Yani doğal ortamda yetişiyorlardı.Oradan gelirken 3-5 soğan getirdim. Diktim fakat zamanla kaybolup gititğini farkettim.

çiğdem42 beğendi.
Eski 05-02-2009, 22:53   #188
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Sayın tenar, katmerli olanın ortasındaki katmerler yumurta sarısı renginde, çevresindeki katmerler ise krem rengi. Katmersiz nergiste (çanacık) ise ortadaki çanaklar yumurta sarısı, çevresindeki yapraklar ise katmerli olandan daha beyaz. İkisine yanyana bakınca çanacık cinsi daha beyaz görünüyor. Malesef soğanları yok bende ama Silifke'ye tekrar gidip bulmaya kararlıyım. Yabani olarak da yetişiyor, bahçelerde de öbek öbek yetişiyor, birinden rica etmeyi düşünüyorum..

çiğdem42 beğendi.
Eski 05-02-2009, 23:22   #189
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-11-2008
Arkadaşlar Sevgili Nariel'in eklediği resimdekilerden bahçemde var. 5 gün önce komşu istedi bende toprağı ile birlikte söküp saksıya diktim komşuma verdim.
Çiçeğin nergis olduğunu o zaman öğrendim.

sezgin53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2009, 23:28   #190
Ağaç Dostu

tenar's Avatar

Sn Nariel, sizdeki de Karaburun katmerli. Çok sevindim.

Sn Hocam100, sümbül ve nergis soğanlarının düşmanı çok, ondan olabilir mi? Köstebekler de çok yer. Yoksa kuruyorlar mı? acaba vakti geçtiğinde soğanları sökseniz, tekrar dikersiniz. Bulduklarınıza böyle yapın, kaybolmasınlar. Gerçi siz daha iyi bilirsiniz.

Eski 05-02-2009, 23:33   #191
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-12-2008
Sayın nariel;

Aynı soğanlardan bende alıp ektim. Satıcı bana da, kokulu nergis olduğunu söylemişti. Kasım ayında alıp ekmiştim. Şuan da 40-50 cm. boy yaptılar. Ama henüz çiçek yok. Açacak gibi de durmuyorlar. İnşallah sizinkiler açarlar.

SEZER.A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2009, 23:37   #192
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Ben köstebekleri çare buldum. Fakat demek istediğim doğal ortamından alınan soğanların bir müddet sonra kendiliğinden küçülüp ölüp gittiği idi.

çiğdem42 beğendi.
Eski 05-02-2009, 23:38   #193
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Eğer nergis ise, henüz açmamış olması normal karşılanabilir, bende de yabani bir nergis var, 40-50cm boyu oldu ama hala çiçek yok.
Bugün aldıklarımdan ne çıkarsa razıyım, heyecanla bekleyeceğm..

Eski 05-02-2009, 23:45   #194
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Ben de geçen sene doğal ortamından 1 adet nergis sökmüştüm, solduktan sonra bu sonbaharda yeniden diktim. Dikerken soğanın kupkuru, sırf kabuktan ibaret, çıtır çıtır olduğunu gördüm ama yine de diktim. Şimdi 40-50 cm boyu var ve üstelik bir de yavru verdi, belki iklim ve toprağını sevmesiyle alakası vardır sayın hocam100. Kısa zaman önceki hali şu mesajda var: Nergis

Eski 05-02-2009, 23:56   #195
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-12-2008
Diğer nergislerimde çiçek sapları uzamaya başladı. Normalde bunlardada çiçek saplarının oluşması gerekir diye düşünüyorum.

SEZER.A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2009, 13:10   #196
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Benim istanbuldan karaburun nergizi diğe aldığım nergizlerim açtı. Kokusunu resme malesef yansıtamıyorum. Ama parfüm gibi koktuğunu belirteyim.

Eklenen Resimler

çiğdem42 beğendi.
Eski 06-02-2009, 16:07   #197
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Hocam100,

Sarı çiceklerin taç yaprakları beyaz olanlardan ayrı olarak mı geliyor. Yoksa dipten sarı gelip uçları beyazlaşıyor. Fotoğraftan anlayamadım.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2009, 17:54   #198
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Dipten sarı gelip beyazlaşıyor.Ayrıca sarı bir kar daha var görünüyor,o kat biraz ufak.

Eski 07-02-2009, 10:12   #199
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2008
Benim nergislerim Yeni yeni yapraklanıyor. İlk defa nergis soğanı diktim. Aslında soğanlı bitki daha önce hiç yetiştirmemiştim. Ne kadar zevkli türlermiş meğer. Açmalarını sabırsızlıkla bekliyorum. Acaba ne kadar sürede gelişip açarlar?
İşte Nergisciklerim:

Eklenen Resimler

çiğdem42 beğendi.
susam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2009, 16:10   #200
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Linklerdeki nergisler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinci Mesajı Göster
http://www.eurobulb.nl/index.php/det...+Churchill.htm

Sanırım linklerde verilen nergisler sera şartlarında yetiştirilmiş olanlardan fotoğraflanıyor. Buda linlker arasındaki çiçek şeklinde farlı değişimleri ortaya koyuyor.

Merkezdeki sarı kısım limon sarısı ile portakal sarısı arasında değişiyor.
Sn. Nihal'in fotoğrafındakiler ve Meroğlu33'ün fotoğrafları kesin Karaburun nergisi.

Linklerde ise Sn. Tenar'ın linkindeki White Lion ve yukarıdaki linkte verilen Sir Winston Churchill fotoğrafları Karaburun nergisine çok yakın cinsler.
Sn Zeytinci, Linklerdeki ve kataloglarda görülen nergislerle karaburun nergisleri arasında bir alaka yoktur. Linklerde isim almış nergisler genellikle ıslah edilerek elde edilmiştir. resimler benzese bile karaburun nergisi olamaz. Karaburun nergislerinin 8. gurupta tazetta nergisleri gurubunda yer aldığını ama tescilli bir çeşit olmadığını belirtmek istiyorum. Karaburun nergisine benzer pek çok tür ve çeşit vardır. Fotoğraflarla bunlar ayırd edilemez. Serada yetiştirmek de nergisin rengini etkilemez.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2009, 21:17   #201
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Sn. Kgursan,

Sorular hangisi Karaburun nergisi idi.
Ekolojik şartlar bir çiçeği özel yapıyor. Yani Karaburun'da yetişmeyen nergise bu sıfatı yapıştırmak ne kadar doğru.

Laleyi, nergisi Hollanda'ya götürüp, bilimi kullanıp bu işi tarımsal sanayi haline dönüştürenlere tebrikler.

Fotoğraflardaki benzetmelerimiz ise White lion, Sir Winston Chirchill.
Katmerli sözcüğü ise ingilizcede Double'den geliyor zannettim. Şimdiki fikrim ise Double (çift) sarı ve beyaz taç yapraklardan geliyor.

Tazetta'yı, sevenleri beni bağışlasın, kokusu ve Karaburunda yaygın olmadığı sebebiyle ben çok değerli bulmam.

Eski 12-02-2009, 21:39   #202
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Sn. Kgursan,

Sorular hangisi Karaburun nergisi idi.
Ekolojik şartlar bir çiçeği özel yapıyor. Yani Karaburun'da yetişmeyen nergise bu sıfatı yapıştırmak ne kadar doğru.

Karaburun nergisi özel bir çeşit. Ama çeşit özelliği karaburunda yetişmesinden kaynaklanmaz sanırım. Bu durumda bütün nergisler karaburunda kokulu olur anlamı çıkar ki yanlıştır. Karaburun mergis için özel bir yerdir. iklimi buna uygundur. Mevcut çeşit bu iklime çok uymuştur.

Fotoğraflardaki benzetmelerimiz ise White lion, Sir Winston Chirchill.
Katmerli sözcüğü ise ingilizcede Double'den geliyor zannettim. Şimdiki fikrim ise Double (çift) sarı ve beyaz taç yapraklardan geliyor.

Tazetta'yı, sevenleri beni bağışlasın, kokusu ve Karaburunda yaygın olmadığı sebebiyle ben çok değerli bulmam.
Katmer genellikle duble anlamındadır.Bütün çiçeklerde böyledir. Örneğin katmerli şebboy dediğmizde double anlaşılır **** tersi. Single yalınkattır.W.Lion geç açtığı belirtilmiş oysa karaburun nergisleri erkencidir. aynı çeşit olma ihtimali zayıftır.

Eski 12-02-2009, 22:01   #203
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Sn. Kgursan hocam,

Double'yi katmerli anlamına yormuştum önce. Sonra hem sarı hemde beyaz çiçek taç yaprakları (taç yaprağı demek doğru mu?) toplam 2 farklı çiçek yaprağına yorumladım. Siz dubleye katmerli dediğinize göre size inanırım.

Benim için Sir Winston Chirchill, White Lion neyse Karaburun adı da odur (özel isim).
Yani Narcissus (daffodil) Karaburun'dur. İllaki bir yabancı isime bağlamamak gerekir diye düşünüyorum. Siz katılır mısınız yoksa bitki sınıflandırmada bu böyle olmaz mı?

Eski 15-02-2009, 16:52   #204
Ağaç Dostu.

Sn zeytinci, İsim vermek ve onu kayıtlara öyle geçirmek bitki avcılarının işidir. Dünya da ilk kez gördükleri bir tür için kullanırlar. Örneğin Tulipa turkistenica ..., burada o tür lale sadece Türkistanda bulunmuş ve ... kişisi bulmuştur. Çeşit isimleri ise Islah sonucunda verilir. ve ticari olarak isim satılır. Yani yeni elde edilen bir "Çeşit" in üretimini sadece o çeşidi ıslah edene aittir. Buna Islahçı hakkı (Royalty) derler. Bazı firmalar bu hakkı alır ve çeşidi çoğaltarak ticari olarak kullanır.

çiğdem42 beğendi.
Eski 15-02-2009, 19:13   #205
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Bahçemizde satınaldıgıgımda dikili resimdeki soğanlı bitkilerin çeşiti hakında bilği alabilirmiyim.6 yıldır mart ayında açıyorlar,2 yıl önce arkadaşlarım soğanların yarısını alıp kendi bahçelerine diktiler , sorunsuz tuttu ve çiçek açtı.

Eklenen Resimler

çiğdem42 beğendi.
k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2009, 19:30   #206
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Kgursan hocam,

Sayenizde öğrenmiş olduk. Sağolunuz.

K0900,

Fotoğraflardakiler katmerli nergis (double daffodil).

Eski 15-02-2009, 21:35   #207
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Teşekkürler,
Demekki yüzlerce double daffodil lem varmış.

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2009, 19:38   #208
Ağaç Dostu

Zeferan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2008
Galeri: 1
9 gündür güzelliği ve kokusuyla beni mutlu eden nergisim

Eklenen Resimler

çiğdem42 beğendi.
Zeferan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2009, 00:11   #209
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-12-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tenar Mesajı Göster
Sn Zeytinci,

Siz bu diyorsanız içiniz rahat, ben de bu diyebilirim. Evet ismini ben de bilemem Fotoğrafta çok beyaz görünüyor aslında.

m_ereoğlu33, eğer Ankara'daysanız, çiçekçilerde diğerlerine göre neredeyse iki katı fiyata satılan nergisler göreceksiniz. Bunlar Karaburunludur.
Evet Ankara'dayım ve Mersin de ürettiğim bu Cheerfulness çeşidi nergisleri Ankara'daki çiçekçilerin bir kısmına ben pazarlıyorum. Zaten çiçekçilerin bir çoğu Nergis dendiğinde sadece bu türü biliyorlar.

m_eroglu33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2009, 00:23   #210
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-12-2008
Alıntı:
m_eroglu33 cevaplardan tatmin oldu mu? Yoksa halimize gülüyor mu?

Internet'deki tüm bilgiler Karaburun nergisini ''White cheerfulness'' olarak tanımlıyor.

Nergis'de tür tanımı yapılırken rengini belirtmek gerekiyor.

Katmerli beyaz nergis kokuludur. Katmerli sarı nergis (Double daffodil yellow cheerfulness) kokulu mudur? Yetiştiren arkadaşlar yanıtlar mı?
Kusura bakmayın iş yoğunluğundan bir süredir foruma giremedim. Mesajları okudum ve buradan vardığım sonuç Karaburun nergisi denilen nergis cheerfulness'dur(beyazdır). Ayrıca "yellow cheerfulness" denilen sarı renkli olan çeşit de kokuludur.
Cheerfulness çeşidi nergis, sıcaklığın eksilere çok fazla düşmediği yurdumuzun tüm sahil kesimlerinde(Adana-Mersin-Antalya....İzmir, Yalova, İstanbul, ....Sinop) doğal ortamda yetişmektedir.

çiğdem42 beğendi.
m_eroglu33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024