agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni8299Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-12-2012, 20:41   #1471
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Double Daffodil Erlicheer'den önceki sene satışa sunduğunuz bir nergis türüydü. O sene sadece minik sarı nergis (-ki stokda yok görünüyordu - alamadım ) ve beyaz nergis satışınız vardı.

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2012, 21:00   #1472
Ağaç Dostu

Sevgi's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2012
Galeri: 6
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mutlu Kutlu Mesajı Göster
Kod:so04 Beyaz katmerli nergis - Double Daffodil Erlicheer. Dikime hazır sağlıklı soğan şeklinde (aralık-şubat arası çiçek açacak) | Nergis'ler Bahsettiğiniz tür bu olmalı.

Bahçenizde dikili kaldılarsa bu sıralar tomurcuk çıkarmış olmaları gerek, sizin iklimde Antalya iklimine yakın.

Bu sonbaharda siparişlerinizle beraber gönderdiğim satışta olmayan minik sarı nergis soğanı vardı 3 adet, soğanlar küçük ve siyahtı. Onlar baharda açacaklar, tırnak kadar nergis çiçeklerinin yaydığı kokuya inanabilecekmisiniz bakalım
Kod:so07 Minik çiçekli sarı nergis (3 soğandan oluşan 1 saksı) | Sonbaharda dikilmesi gereken soğan ve yumrular bu resimdeki minik sarı. Hem toprakta kaldığında soğanlar çürümüyor ve kaybolmuyorlar, problemlere karşı dirençli bir tür. Çiçek sonrası oluşan minik siyah tohumlarda 1-2 yıl içerisinde çiçek açacak soğan şekline dönüşüyor. Yapraklarıda ilginç, soğan yaprağı gibi ince yeşil, yuvarlak ve içi boş yaprak.
Sayın Mutlu Kutlu; sizin linklere ben ulaşamıyorum. Incelemek için her açtığımda 2 saniye sonra browser kapatıldı diyor. Bir türlü satış sayfanızı inceleyemiyorum.

Ben size sihirli gülleri soracaktım. Sayfada nasıl inceleyebilirim.

hanndan beğendi.
Sevgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2012, 21:10   #1473
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Kod:so04 Beyaz katmerli nergis - Double Daffodil Erlicheer. Dikime hazır sağlıklı soğan şeklinde (aralık-şubat arası çiçek açacak) | Nergis'ler Bahsettiğiniz tür bu olmalı.

Bahçenizde dikili kaldılarsa bu sıralar tomurcuk çıkarmış olmaları gerek, sizin iklimde Antalya iklimine yakın.
Bende sattığım nergis türünün adının ''double daffodil erlicheer'' olduğunu ısrarla belirtiyorum hep ama, sizin satışını yaptığınız double daffodil erlicheer türü nergise hiç benzemiyor:
http://www.agaclar.net/forum/sogan-y...atis/26070.htm

İkimizden biri hatalı ama, ben şahsen bu sattığınız kokulu katmerli nergisin double daffodil erlicheer olmadığına inanıyorum Mutlu Bey..Bir yanlışlık var gibime geliyor..Elinizdeki bu güzel türün adını doğru tesbit etmelisiniz..

Çiçek yapısı bence daha çok Karaburun nergisine benziyor..Aralık-şubat ayları arasında açıyor olmasıda double daffodil erlicheer olmadığı kanaatimi güçlendiren bir nokta..Çünkü, double daffodil erlicheer nergis türü erkenci bir çeşit değil; erken ilkbahar, bahar, hatta temmuzda açtığı bile yazıyor ecnebi lnklerde..

İsterseniz double daffodil erlicheer adıyla satışa sunduğunuz güzel nergisinizi, aşağıdaki double daffodil erlicheer fotoğraflarıyla bir kez daha karşılaştırın..

Daffodils - Erlicheer Daffodil
PlantFiles: Picture #1 of Double Narcissus, Double Daffodil 'Erlicheer' (Narcissus)
Narcissus 'Erlicheer', Daffodil 'Erlicheer', Tazetta daffodil 'Erlicheer', Double daffodil 'Erlicheer' - Shoot
Bulbs Direct
Double Daffodil 'Erlicheer - Stores and Prices
Daffodil Erlicheer (10 Bulbs) - The Diggers Club
http://myfolia.com/retailers/2426-na...uble-erlicheer
Erlicheer Daffodil Bulb - Pack of 5
http://www.flowerpowerfundraising.co...mmer-daffodils

Eğer yanıldığıma inanıyorsanız siz beni ikna edin, sattığım nergis türünün adını değiştireyim Mutlu Bey.

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2012, 21:36   #1474
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Linkler normal çalışıyor, problem yok. Kullandığınız tarayıcıdan kaynaklanıyor muhtemelen. İnternet explorer kullanıyorsanız, google crome ile deneyin veya monzilla ile.

Veya www.tropiksera.com/Anasayfa
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sevgi Mesajı Göster
Sayın Mutlu Kutlu; sizin linklere ben ulaşamıyorum. Incelemek için her açtığımda 2 saniye sonra browser kapatıldı diyor. Bir türlü satış sayfanızı inceleyemiyorum.

Ben size sihirli gülleri soracaktım. Sayfada nasıl inceleyebilirim.

Sevgi beğendi.
Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2012, 21:42   #1475
Ağaç Dostu.

Hatırlamadım, resim olsaydı daha kolay olurdu hatırlamak. Aslında o gün bu gündür sattığım nergislerden sürekli sattım, eksilme olmadı nergis listesinde. Yeniler geldikçe eklemeler oldu.

Minik sarı nergislerden ısrarcı bir müşterime 3 adet gönderdim, size göndermedimse kime gönderdim acaba. Çoğaltayım diye satmıyordum kaç yıldan beridir.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi üzüm Mesajı Göster
Double Daffodil Erlicheer'den önceki sene satışa sunduğunuz bir nergis türüydü. O sene sadece minik sarı nergis (-ki stokda yok görünüyordu - alamadım ) ve beyaz nergis satışınız vardı.

Eski 24-12-2012, 22:08   #1476
Ağaç Dostu.

Hocam sizin ürettiğiniz ve sattığınız, bizim üretip sattıklarımız ve karaburun nergisleri ve verdiğiniz linkteki yurt dışındakiler. Hepsi aynı aynı double daffodil erlicheer

Bu nergisi 1975 yılında Kütahya'da diz boyu kar olan evlerin bahçelerinde gördüm, kar kalktıktan ve ilkbahar başında çiçek açarlardı. Köyden şehre yeni gelmiştik ve hayran kaldığım bir kokuydu bu.

Bu nergis türünü gerekli şartları oluşturduğunuzda her zaman çiçek açtırabilirsiniz. Çiçekler bizde dip kısımları sarı gibi beyaz açıyor. Kar don olan yerlerde daha beyaz açması normal. Isı, güneş ve nem önemli faktörler. Bu yüzden çiçeklerin görüntü ve renklerinde hafif değişim olması normal. Varyeteyi belirleyen şekil ve koku, yaprak ve kök yapısı.

Antalya kundu bölgesinde ilk baharda deniz kumsalında hemen denize 10-20 metre uzaklıkta kum zambağı dedikleri yabani bir nergis türü yetişiyor. Aynı tür Tekirova Phaselis antik kentine 1-2 km uzakta taşlık yüksekçe bir yerde az bir toprakta yetişiyor. Kumda yetişenin çiçekleri daha iri, dağda yetişenin çiçekleri daha küçük. Ama her ikisinin kokusu, çiçek yapısı ve kök yaprak sistemi aynı. Bu koku double daffodil erlicheer nergisle aynı koku.

Türkiye geneline baktığımızda bu nergis türünün yaygın olduğu görülüyor, sebep kokusu.

Karaburun nergisi diye uluslararası bir nergis ismi yok. Böyle bir varyete vardı da karaburundan dünyaya yayıldıysa tescillenmesi lazımdı. Karaburunda üretiliyor olması, o bölgeye has endemik olması anlamına gelmez.

Sn.kgürsan soğanlılar hakkında herkesten daha tecrübeli, bu konuda onun fikrini almak en doğrusu olur.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Bende sattığım nergis türünün adının ''double daffodil erlicheer'' olduğunu ısrarla belirtiyorum hep ama, sizin satışını yaptığınız double daffodil erlicheer türü nergise hiç benzemiyor:
http://www.agaclar.net/forum/sogan-y...atis/26070.htm

İkimizden biri hatalı ama, ben şahsen bu sattığınız kokulu katmerli nergisin double daffodil erlicheer olmadığına inanıyorum Mutlu Bey..Bir yanlışlık var gibime geliyor..Elinizdeki bu güzel türün adını doğru tesbit etmelisiniz..

Çiçek yapısı bence daha çok Karaburun nergisine benziyor..Aralık-şubat ayları arasında açıyor olmasıda double daffodil erlicheer olmadığı kanaatimi güçlendiren bir nokta..Çünkü, double daffodil erlicheer nergis türü erkenci bir çeşit değil; erken ilkbahar, bahar, hatta temmuzda açtığı bile yazıyor ecnebi lnklerde..

İsterseniz double daffodil erlicheer adıyla satışa sunduğunuz güzel nergisinizi, aşağıdaki double daffodil erlicheer fotoğraflarıyla bir kez daha karşılaştırın..

Daffodils - Erlicheer Daffodil
PlantFiles: Picture #1 of Double Narcissus, Double Daffodil 'Erlicheer' (Narcissus)
Narcissus 'Erlicheer', Daffodil 'Erlicheer', Tazetta daffodil 'Erlicheer', Double daffodil 'Erlicheer' - Shoot
Bulbs Direct
Double Daffodil 'Erlicheer - Stores and Prices
Daffodil Erlicheer (10 Bulbs) - The Diggers Club
http://myfolia.com/retailers/2426-na...uble-erlicheer
Erlicheer Daffodil Bulb - Pack of 5
http://www.flowerpowerfundraising.co...mmer-daffodils

Eğer yanıldığıma inanıyorsanız siz beni ikna edin, sattığım nergis türünün adını değiştireyim Mutlu Bey.

tabus ve mrduran beğendi.
Eski 25-12-2012, 01:25   #1477
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Hocam sizin ürettiğiniz ve sattığınız, bizim üretip sattıklarımız ve karaburun nergisleri ve verdiğiniz linkteki yurt dışındakiler. Hepsi aynı aynı double daffodil erlicheer

Bu nergisi 1975 yılında Kütahya'da diz boyu kar olan evlerin bahçelerinde gördüm, kar kalktıktan ve ilkbahar başında çiçek açarlardı. Köyden şehre yeni gelmiştik ve hayran kaldığım bir kokuydu bu.

Türkiye geneline baktığımızda bu nergis türünün yaygın olduğu görülüyor, sebep kokusu.

.
Sayın Mutlu Kutlu..

Sizinle aynı fikirde değilim..Bunların hepsi Double Daffodil Erlicheer türü nergis olamaz..
Sizin satışa sunduğunuz nergisler Double (katmerli) Daffodil (nergis) olabilir ama ''Erlicheer'' varyetesi olamaz..
Bu hibrid nergis türü ilk kez Avustralya'da Ron Hyde tarafından 1951 yılında tescil ettirilen bir türdür.
‘Ave’ | Daffnet
Erlicheer | Daffnet

Türkiye geneline baktığımızda Double Daffodil Erlicheer'in yaygın bir tür olduğu söylenemez..

Türkiye genelinde ancak sayın kgursan'ın verdiği nergis türleri listesindeki Tazetta nergisleri yaygın olabilir, birde Poeticus türleri..

''Erlicheer''ler ise tamamen dış ülkelerden bize gelen bir hibrid..

Nergis

Kısacası, sizin sattığınız nergislerin double daffodil (Türkçesi:katmerli nergis) olduğunu kabul ediyorum ama ''Erlicheer'' türü olduklarına katılmıyorum..
Zaten çiçeklenme dönemleri, çiçek yapıları, kokuları o kadar farklı ki..

tabus ve wellness beğendi.
Eski 25-12-2012, 09:42   #1478
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
[QUOTE=pria;1074501]Sayın Mutlu Kutlu..

Sizinle aynı fikirde değilim..Bunların hepsi Double Daffodil Erlicheer türü nergis olamaz..
Sizin satışa sunduğunuz nergisler Double (katmerli) Daffodil (nergis) olabilir ama ''Erlicheer'' varyetesi olamaz..

Sn Mutlu Kutlu ve Sn pria,
Başlattığınız tartışmadan nasıl çıkacaksınız merakla bekliyorum..Ben sn pria ile yazışma tanışmasından sonra epey araştırdım,şimdi çiçeklenmesini bekliyorum. Antalya gibi Akdeniz sahil kent bahçelerinde yaygın bulunan katmerli nergis Erlicheer mi,kendimce bakacağım.
Sn pria haklı çünkü Erlicheer tescil edilmiş bir marka..Ama ne malum adamlar Türkiye'den götürüp te kendi üretimi gibi tescil ettirmedikleri? Ayrıca pria haksız olabilir çünkü elindekileri Erlicheer den üretildiğini kanıtlaması zor..
DaffSeek - Detail Page

tabus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2012, 11:44   #1479
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2011
Şimdi tam yerini bilmiyorum ama sanırım 40-45 sayfaları arasında Sayın Pria ve Sayın Hocam100 arasında bu iki türün arasında ki farklılıklardan bahsediliyor. Şöyle ki karaburun nergisleri iklim seçiyor ve karaburun, mordoğan haricinde diğer iklim koşullarında verimli olamıyor. Ayrıca kokularının da farklı olduğu konusunda Hocam100 ile Pria arasında geçen yazışmaları da okumuştum. Yine ayrıca iklim sebebi ile Pria nında elinde bulunan karaburun nergislerinden ilk yıl çok çiçeklenip 2. ve 3. yıllarda verimlerinin düştüğü hakkında yazışmalarını okumuştum. Hastalık ve zararlılara karşı da karaburun nergislerinin daha zayıf kaldığını da okuduğumu sanıyorum. Bu şu anlama gelir. Karaburun nergisleri Double Daffodil olabilir ama Erlicheer değildir. Çünkü aynı olsalar birinin yetiştiği ve iyi verim verdiği yerde diğeri de iyi verim vermesi gerekir. Ayrıca renk ve gösteriş olarakta Hocam 100 ün paylaştığı fotoğrafları da hatırlıyorum. Karaburun ile Double Daffodil Erlicheer arasında dağlar kadar fark var.

KAPTANzst ve pria beğendi.
wellness Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2012, 12:01   #1480
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tabus Mesajı Göster
Sn pria haklı çünkü Erlicheer tescil edilmiş bir marka..Ama ne malum adamlar Türkiye'den götürüp te kendi üretimi gibi tescil ettirmedikleri? Ayrıca pria haksız olabilir çünkü elindekileri Erlicheer den üretildiğini kanıtlaması zor..
Sayın tabus..

Milletçe öğünmeye, böbürlenmeye pek bayılırız ama elimizdekilere sahip çıkmada ne kadar hoyrat ve duyarsız olduğumuz da bir gerçek..
Yoğurdumuza, baklavamıza, kokoreçimize bile elin yunanı sahiplenip tescil ettirmeye, patent almaya kalkıyor..Karaburun nergisinide bir Yunanlı tescil ettirirse şaşırmam..biz ise sadece Türk milleti büyüktür, bir Türk cihana bedeldir gibi afaki söylemlerle avutuyoruz kendimizi..
Dün gece, İstanbul'da Cağaloğlu'daki 160 yıllık tarihi Milli Eğitim Müdürlüğü binası yanarken aynı gün Ankara'da 600 yıllık tarihi bir camide yanıyordu..
Skytürk TV'de bir bilimadamı bu konuda şunları söyledi: ''Dünyada tarihi eserlerini yok eden 1. ülke Suriye, çünkü orada içsavaş var, 2. de Türkiye..Eğer durum böyle devam ederse 20-30 yıl sonra Osmanlı eserlerini görmek için Arnavutluk'a gitmek zorunda kalacağız''

Böylesine içler acısı durumumuz var kısacası..
Endemik bitkilerimizin başına gelenlerde bundan farksız..
Belkide Çanakkale savaşı için ülkemize gelen Anzac'lar giderken bizim tazetta nergislerimizden götürdü ve hibridini geliştirerek ''Erlicheer'' varyetesini elde etti ve tescil ettirdi..

Bizde bu konularda tam bir yetersizlik ve boşvercilik var..
Bakın, bir nergisin adını öğrenmek için bile yabancı linklere bakmak zorundayız..Bir tane bilim adamımız var mı; nergislerin tüm türlerini fotoğraflarıyla bize tanıtan? Yok..

Ben elimdeki nergis türünün %100 Double Daffodil Erlicheer türü olduğuna inanıyorum..
Ecnebi linklerde çok araştırdım, okudum..Böylesine bir çiçek sapında 15-20 tomurcuk yapabilen, kokulu, katmerli bir başka çeşit nergis yok..
İkinci olarak şunu söyliyeyim; benim 15-16 yıl önce oturduğum sitede, özellkle bana yurtdışından lale gibi soğanları getirenler hep ''alamancı'' komşularımdı..Bu ''Erlicheer''de büyük olasılıkla onlardan birinden elime geçti..
Benim sattığım nergislerin çiçeklerinin aynısını yüzlerce ecnebi linkte görmek mümkün..Bu da başka bir kanıt..
Ben herşeyin iciğini ciciğini araştırmadan kolay kolay birşey yazmamaya, kanaat belirtmemeye çalışırım..Sattıklarımın ''Erlicheer'' olduğundan pek şüphem yok, yanıldığımı kanıtlayan olursa ayrıca çok sevinirim..

Eski 25-12-2012, 12:16   #1481
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi wellness Mesajı Göster
Şöyle ki karaburun nergisleri iklim seçiyor ve karaburun, mordoğan haricinde diğer iklim koşullarında verimli olamıyor. Ayrıca kokularının da farklı olduğu konusunda Hocam100 ile Pria arasında geçen yazışmaları da okumuştum. Yine ayrıca iklim sebebi ile Pria nında elinde bulunan karaburun nergislerinden ilk yıl çok çiçeklenip 2. ve 3. yıllarda verimlerinin düştüğü hakkında yazışmalarını okumuştum..
Bu Karaburun-Mordoğan nergislerinin niçin böyle istikrarlı çiçek vermediklerine çok kafam takıldı..
Çok şey denedim..ama sonuç değişmedi..
Çiçek verimi düşük bir tür olduğuna kanaat getirdim..
Ama, gece bu ''Erlicheer'i araştırırken beni etkileyen yepyeni bir kaynak buldum..Şöyle yazıyor:

''...Bu bitkinin soğanları en az 1 sene ara ile kullanılmaktadır. Zira çiçeğini vermiş olan soğan ekilirse, bir dahaki seneye çiçek vermez.

Narcissus poeticus, Türkiye'de Ege Bölgesi'nde özellikle Karaburun ve Mordoğan'da yetiştirilmektedir.''

Nergis - Vikipedi

Karaburun nergislerinin püf noktası bu olabilir..Yepyeni bir bilgi bu..Meseleyi çözdük sayılır..

Benim içerlediğim şey; neden bu tür bilgilere kolay ulaşamıyoruz..neden yerli türlerimizin özellikleri ile ilgili olarak net, tatminkar bilgilere ulaşamıyoruz, niye yeterli kaynak yok?

Eski 25-12-2012, 12:18   #1482
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Sn Pria,
Size ne karşıyım ne de destek veriyorum.Yazdıklarınız tam benim düşündüklerim..Ama Double Daffodil Erlicheer veya değil keyfiyeti farklı bir mevzu.Bu işin tescilini yapan ve isimlendiren yabancı otorite kabul edilmiş örgütler var.Ben kabul etsem ne etmesem ne ..Ama ben isim karışıklığına karşıyım sorun bu. Yani sizin aksini kanıtlayana demeniz bana ters gelir. Siz iddianızı nasıl ispatlarsınız, o esastır. Anlatmak istediğim bu. Hukuk tan anlayanlar bilir ki müddei iddiasını ispat etmekle mükelleftir. Başkaları aksini değil. Bazı haller müstesna..
Cheerfulness#', 'Earlicheer', 'Earlichere', 'Gaiety#', 'Spring Cheer', 'Summer Cheer'
Ama diğer konularda tamamen aynı düşünüyoruz..

Eski 25-12-2012, 12:31   #1483
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Sayın tabus..
Benim sattıklarımın ''Erlicheer'' olmadığının ispatını sizden beklemiyorum, ben ortaya yazdım..Yanlış anlaşılmadan dolayı hatam varsa özür dilerim..

Ben kısaca bunların ''erlicheer'' olduklarına eminim..Fotoğraf çok önemlidir, ecnebi kaynaklı yüzlerce fotoğrafla tıpatıp uyuşuyorlar çünkü..
Ama, hala şüphesi olabilenler varsa, bunun ''Erlicheer'' değilde daha çok başka bir türe ait olduğunu adıyla sanıyla yazsın,kaynak göstersin ufkumuzu genişletsin isterim..

wellness beğendi.
Eski 25-12-2012, 18:34   #1484
Ağaç Dostu

melih500's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Arkadaşlar bu nergisimin cinsini bilmiyorum gecen yıl almıştım köylü bayan satıyordu aldığımda kokusu karaburuna göre çok daha güzeldi ve değişik bir çiçek yapsı vardı. (İce king) nergisi biliyorsunuz tek ve büyük kat kat açar bu onun versiyonuna çok benziyordu. ama küçük küçük 50krş büyüklüğünde bir dalda 5 veya 6 tane çiçeği vardı ve çok gösterişliydi. ama bu yıl ne yazık ki zarını patlatalı 1 ay olmasına ragmen çiçeği kendine gelemedi ? nedeni anlamadım

Eklenen Resimler

melih500 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2012, 18:47   #1485
Ağaç Dostu

kaknus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2012
Bunlar da benim yeni açan nergislerim.Türünü bilmiyorum.Ama nefis bir kokusu var.
Name:  nergis1.jpg
Views: 1354
Size:  40.0 KB
Name:  nergis2.jpg
Views: 4004
Size:  56.3 KB
Name:  nergis3.jpg
Views: 7058
Size:  52.2 KB
Tek sorun karda ve rüzgarda hemen kırılmaları.
Name:  nergis4.jpg
Views: 1028
Size:  32.9 KB
Bir demet toplayıp oturma odasına koydum.Çok güzel bir koku yayıyor.

Nevzat, pria, wellness ve 2 kişi beğendi.
kaknus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2012, 19:56   #1486
Ağaç Dostu

Nevzat's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2008
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi melih500 Mesajı Göster
Arkadaşlar bu nergisimin cinsini bilmiyorum gecen yıl almıştım köylü bayan satıyordu aldığımda kokusu karaburuna göre çok daha güzeldi ve değişik bir çiçek yapsı vardı. (İce king) nergisi biliyorsunuz tek ve büyük kat kat açar bu onun versiyonuna çok benziyordu. ama küçük küçük 50krş büyüklüğünde bir dalda 5 veya 6 tane çiçeği vardı ve çok gösterişliydi. ama bu yıl ne yazık ki zarını patlatalı 1 ay olmasına ragmen çiçeği kendine gelemedi ? nedeni anlamadım

Saksının derinliği az gibi

Nevzat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2012, 20:23   #1487
Ağaç Dostu.

Bendeki nergislerin illaki erlicheer olduğunda ısrarcı değilim, peki erlicheer değilse ne?

Karaburun-mordoğan nergis diye google de arayınca neden yabancı site ismi çıkmıyor. Verdiğiniz isimlerden arama yaptırınca ilgisiz resimler çıkıyor. Bir sitede tazetta-double-roman ismine rastladım, bu isimle aranınca çok bir site çıkmıyor.

Demek ki romenlerde bu nergisi sahiplenmiş,

Bu gün Bahçede benden önce birilerinin diktiği bu nergisin fotoğraflarını çektim. 9 tane tomurcuk saydım, 3 - 5 tanede saymadığım arada sıkışmış olabilir.

Yok karaburun nergisi zayıf kalıyor, yok efendim 1 yıl çiçek açıp 1 yıl dinleniyor falan felan. Hastalıklara dayanıksız, soğuk iklimlerde yetişmez sahil soğanı gibi haksız yakıştırmalar.

8 yıl önce Antalya daki sera yerini kürütmüştüm kepçeye, kenara yığdığı 100 cm kalınlığında toprağın altında bu nergisler kalmış. Sonbaharda onca toprağı delip toprak yüzeyine çıktılar ve çiçek açtılar, bu soğanlar galiba kepçe toprağına karışmış kurtarayım saksılara dikerim niyetiyle yaprakları kuruyunca kazmaya başladım. Hayret ettim onca kalınlıktaki toprağı nasıl deldi de toprak yüzeyini bulunca hiç bir şey yokmuş gibi yapraklanıp çiçeklendiler.

Sonra saksılara diktim, saksılar antalya sıcağında güneşin altında kaldı. Ölmediler. Burada farkettim, çok yağmur yağınca 15-20 gün sürekli sulu kalan yerde bu soğanlardan dikmiş benden önceki kişler. Çürümüyorlar.

Bu kadar yaşama bağlı, dirençli kaç tür çiçek soğanı var?

Çiçek soğanları besiliyse çiçek açar, iyi beslenmeyen çiçek soğanları güç toplayıp şişmanlamak için çiçek açmaz. Bizde çiçek açma ihtimali olmayan soğanları satmayıp, besiye çekiyoruz.

sonuç: sizin erlicheer soğanların çiçeklerinin dip kısmı da sarımsı, bunlarda sarı. Sizinki de katmerli ve kokulu, bunlarda katmerli ve kokulu.

Şimdi işim gücüm yok gibi sizdeki erlicheer, bendeki ne diye isim arayışınamı girmem gerek.

Buyurun ismini siz bulun bende size minnettar olayım.

Alıntı:
Bu Karaburun-Mordoğan nergislerinin niçin böyle istikrarlı çiçek vermediklerine çok kafam takıldı..
Ama, gece bu ''Erlicheer'i araştırırken beni etkileyen yepyeni bir kaynak buldum..Şöyle yazıyor:

''...Bu bitkinin soğanları en az 1 sene ara ile kullanılmaktadır. Zira çiçeğini vermiş olan soğan ekilirse, bir dahaki seneye çiçek vermez.

Narcissus poeticus, Türkiye'de Ege Bölgesi'nde özellikle Karaburun ve Mordoğan'da yetiştirilmektedir.''

Nergis - Vikipedi

Karaburun nergislerinin püf noktası bu olabilir..Yepyeni bir bilgi bu..Meseleyi çözdük sayılır..

Benim içerlediğim şey; neden bu tür bilgilere kolay ulaşamıyoruz..neden yerli türlerimizin özellikleri ile ilgili olarak net, tatminkar bilgilere ulaşamıyoruz, niye yeterli kaynak yok?

Eklenen Resimler

Zeytinci ve YeniBON beğendi.
Eski 25-12-2012, 21:30   #1488
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
2010 yaz sonunda Mutlu Bey'den 'beyaz katmerli nergis' adıyla satışa sunulmuş nergislerden aldım. O seneyi saksıda geçirdiler sonra bahçeye aldım. 2011 senesinde de Sayın pria'dan 'Erlicheer' olarak satışa sunduğu nergis soğanlarından aldım ve bahçeye diktim.

Sayın pria'nın nergisleri geçci bir tür, rengi daha krem, bir baş üzerindeki çiçek sayısı daha fazla. Şu anda soğanların sadece 1/3'ü toprağı patlatıp uç göstermişler.

Mutlu Bey'in nergisleri daha erkenci bir tür, rengi beyaza daha yakın. Bu nergisler şu anda 4-5 cm yaprak vermişler.

Bu iki nergis kesinlikle birbirinden farklı.

pria, wellness ve YeniBON beğendi.
üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2012, 23:48   #1489
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:

Nergis - Vikipedi

Bu bilgiyi tamamlayan bir tesbit ''Mordoğan’da Nergis (Narcissus poeticus) Yetiştiriciliği Sorunları Üzerine Bir Araştırma'' da yazmaktadır:

''...Soğan sökümünden sonra nasıl bir bakım uygulandığı incelendiğinde; üreticilerin %46’sının herhangi bir bakım yapmadığı, % 38’inin soğanları kabuklarından ayırdığı, %15’inin ise boylama yaptığı görülmektedir. Üreticiler (bir üretici dışında) eski soğanı attıklarını ve yavru soğanların tümünü kullandıklarını belirtmektedirler.''

http://www.agr.ege.edu.tr/zfdergi/ed...8/s1/39-46.pdf

Karaburun nergisi çok enteresan bir tür..

Oysa double daffodil erlicheer nergislerde böyle bir sorun yok..Eski soğan da açıyor, yenisi de..

COYOTE, wellness ve YeniBON beğendi.
Eski 26-12-2012, 00:21   #1490
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:

Yok karaburun nergisi zayıf kalıyor, yok efendim 1 yıl çiçek açıp 1 yıl dinleniyor falan felan. Hastalıklara dayanıksız, soğuk iklimlerde yetişmez sahil soğanı gibi haksız yakıştırmalar.
Yorumsuz:

Nergis

Nergis

Nergis

wellness beğendi.
Eski 26-12-2012, 07:11   #1491
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-09-2012
Galeri: 14
Bunlar da benim kokulular... Geçen seneden kalan soğanlarım.. Antalya gibi bir yerde kuru ve serin yerde saklama imkanım olmadığı için buzdolabında saklamıştım..

Eklenen Resimler

Tura, delete61, pria ve 2 kişi beğendi.
didem akay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2012, 07:49   #1492
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Sn pria,Sn Mutlu Kutlu,
Aslında tartıştığımız,kurcaladığımız konu-ben de sahiplendim bakın- Ülkemizin bir problemi. Ben konunun uzmanı değilim,konu hakkında eğitim almış değilim. Ancak meraklı ve heveslisi olarak
araştırabildiğim kadarını konuşuyorum.Bir de konu ile ilgili terimlerin Türkçesini bilmeyince yazıya dökmekten imtina ediyorum. Olay şu:Bir bitkinin doğru tanımlanabilmesi 'çiçek' üzerinden yapılıyor. Erlicheerin de çiçek tarifi var.Yapılması gereken mevcutların tarife uyup uymadığının tespitidir . İşte burada yine uzmanlık ortaya çıkıyor. Ben Erlicheer in linkini vermiştim. Tip tarifinin bulunduğu linki yine vereyim.Belki bir faydası olur. Kolay gelsin.

''Fls 6-12 or more per stem; perianth and other petaloid segments in four whorls, broadly ovate, yellowish white, a little concave, with midrib showing, overlapping; the outer whorl prominently mucronate, a little inflexed; the inner whorls only slightly mucronate, successively more strongly inflexed and more deeply overlapping; corona segments short, opposite and regularly arranged between the petaloid segments, very broad, brilliant greenish yellow, with rim wavy and entire. Strongly Scented. Often blooms as a 4 W-W in U.S..''
Bir de siteye nergis çiçeği çizimi verip İngilizce terimlerin Türkçesini sormuştum ama botanik terimlere ulaşamadım..Çiçekte,sepal,petal ve cup/corona kelimeleri tanımlamada önemli görünüyor.Ben bu terimlerin tam ve doğru Türkçe kelimelerini öğrenmeden olaya yaklaşmak istemedim.Kusur olursa affola..
Kolay gelsin

Eski 26-12-2012, 08:05   #1493
Ağaç Dostu.

Sn. pria,

Neyi anlatmaya çalışıyorsunuz, veya neyi baltalamaya çalışıyorsunuz anlamıyorum.

Konu döndü dolaştı geldi karaburun nergisi soğuk iklim soğanı değil, verimi çok düşük durumuna geldi.

Eğer ki bu nergis türü erlicheer olmadığında ısrarlısınız, bu kadar yaygın olan bir nergisin doğru ismini bulun yazın bizde bilelim. Belki erlicheer nergis bu nergisin alt varyetesi, var mı bunun ispatı.

Çiçek verimi düşükte ki ısrarınız: Hiç gübre vermezseniz, yıllarca aynı yerde kalır ve sıkışırlarsa. tabi ki çiçek üretimi az olur soğanların.

O zaman siz soğanlarınıza neden her yıl yanmış keçi gübresi veriyorsunuz. Bırakın doğaya 3-5 yıl sökmeden, gübrede vermeyin çiçek açsın dursunlar. neden uğraşıyorsunuz o zaman.

Bütün bu nergisleri söküp atalım, sizden veya hollandadan erlicheer soğanı getirtip dikelim. Her yer erlicher nergis dolsun. Öylemi?

Alın size kar altında kalan bu nergisler. Aşağıda resimlerde.

Alıntı:
Yorumsuz:

Nergis

Nergis

Nergis

Eklenen Resimler

delete61 beğendi.
Eski 26-12-2012, 09:47   #1494
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Sn. pria,

Neyi anlatmaya çalışıyorsunuz, veya neyi baltalamaya çalışıyorsunuz anlamıyorum.

.
Ben hiçbir şeyi baltalamaya çalışmıyorum Sayın Mutlu Kutlu..''Baltalama'' çok ağır bir ifade tarzı..Sadece düşüncelerimi ve ve ulaşabildiğim bilgileri paylaşmaya çalıştım..
Nergisiniz bence Karaburun diye anılan nergis..Çiçekleri çok güzel ve nefis kokulu..Ama, gerçekten çiçek verimi çok düşük ve problemli bir tür..Bende 3-4 sene önce Hocam100'den 100 adet almıştım..Erlicheer'lerle aynı bakımı yapmama, türlü türlü denemelerime rağmen tatmin edici bir çiçek verimi alamadım..( Onlar artık fidanlığımda yoklar)

Benimle aynı üzüntüyü yaşayanlarda var:

Nergis

Bu aşamadan sonra artık hiçbir şey yazmasam daha uygun olacak...

COYOTE, wellness ve YeniBON beğendi.

Düzenleyen pria : 26-12-2012 saat 11:33
Eski 26-12-2012, 11:11   #1495
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi üzüm Mesajı Göster
Bu iki nergis kesinlikle birbirinden farklı.
Farklı tabi ki...

Biri ilkbaharda açıyor. Eerlicher (erkenci) galiba Hollandaca. Pria bu çeşidi iyi tanıttı. İyi bakıyor.

Diğeri sonbaharda.

İkisini mukayese etmemek lazım. Farklı çeşit. Karaburunda yetişeni kumlu toprakta yetiştirin. Yazdan sulayın. Sap kısmı etli olsun (içi boru gibi boş olmasın) Bakın kaç tane çiçek açıyor. Kokusu ise muhteşemdir. Miktarı çok ve kapalı yerde ise, insanı bayar.

Coğrafya bence önemli. Karaburun eko yapısı farklı. Bakım bir yere kadar. Eko yapı önünde şapka çıkarılacak.

Lonicera, Hülya, pria ve 2 kişi beğendi.
Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2012, 12:39   #1496
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinci Mesajı Göster

Pria bu çeşidi iyi tanıttı. İyi bakıyor.
Ben pek birşey yapmıyorum, ben emanetçiyim sayın Zeytinci..
Bu ''Erlicheer'' türünü asıl tanıtanlar, benden bunları edinip bu başlıkta birkaç satır yazıp foto ekleyenler ve memnuniyetlerini bildiren sevgili üyelerdir..

Bloğum:

Satılık yoğun kokulu katmerli nergis « Double Daffodil Erlicheer

Düzenleyen pria : 27-12-2012 saat 20:47
Eski 26-12-2012, 14:13   #1497
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Alıntı:
Ben pek birşey yapmıyorum, ben emanetçiyim sayın Zeytinci..
Daha ne yapacaksınız sn. Pria.
Bu güzel erlicher katmerli nergis sayenizde çoğalıyor. Siz onu öne çıkarmasaydınız, farkında olunmayacaktı. Bu yıl geç kaldım, erkenci için, seneye denerim.

Sn. Mutlu bey'e de haksızlık etmeyelim. O da bizim yerliyi tanıtıyor. Sağ olsun. Karaburun'un havasını ve suyunu da gönderecek hali yok ya. Çabaları takdir edelim.

Bırakınız memleket nergis koksun...

Not. Mordoğan'da nergis pınarı ziyarete açıldı.

tabus, pria, wellness ve 1 kişi beğendi.
Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2012, 15:02   #1498
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinci Mesajı Göster
Daha ne yapacaksınız sn. Pria.
Bu güzel erlicher katmerli nergis sayenizde çoğalıyor. Siz onu öne çıkarmasaydınız, farkında olunmayacaktı. Bu yıl geç kaldım, erkenci için, seneye denerim.

Sn. Mutlu bey'e de haksızlık etmeyelim. O da bizim yerliyi tanıtıyor. Sağ olsun. Karaburun'un havasını ve suyunu da gönderecek hali yok ya. Çabaları takdir edelim.

Bırakınız memleket nergis koksun...

Not. Mordoğan'da nergis pınarı ziyarete açıldı.
Sayın Zeytinci, Sayın Mutlu Kutlu Bey' e haksızlık etmeyi aklımızın ucundan bile geçirmeyiz. Onun ve ağaçlar.net sayesinde kendimde dahil bir çok üye, birçok soğanlı çiçeği ve birçok bitkiyi tanıma fırsatı ve edinme fırsatı bulduk. Onun sayesinde birçok bilmediklerimizi öğrendik. Ona haksızlık etmek haddimiz değil. Bu tartışma da amaç bilnmeyen gerçeklerin ortaya çıkarılmasıdır. Yoksa başka bir art niyet asla söz konusu olamaz.

tabus, Zeytinci ve mrduran beğendi.
Eski 01-01-2013, 20:24   #1499
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Meraklısına..oldukça güzel nergis şiirleri var burada:

Nergis şiirleri - şiiri - Nergis ile ilgili şiirler.

Özellikle aysenurcivci ve zakir'in şiirleri çok güzel..

Düzenleyen pria : 01-01-2013 saat 20:55
Eski 01-01-2013, 22:37   #1500
Ağaç Dostu

Bir nergis şiiride ben alıntı yapayım.

Yaban Nergisi

Bülbüllerle oynaşı olmamış ki ömründe,
Sudan duru, kardan pak, yok zerrece lekesi.
Dik başını eğmemiş fırtınanın önünde,
Sevdaya eğer dedim, yandım Yaban Nergisi.

Ne dikeni budanmış parlak fiyonklu güller
Ne boynu bükük, munis, sıkılgan mor sümbüller...
Gönlümün özgür, mağrur, pervasız efendisi,
Ben sana köle oldum, yandım Yaban Nergisi.

Yalansız gözlerinde sevincin hüznün gizi.
Dik yamaçlı dağların hırçın, delişmen kızı.
Kalmaz derdim taştan kalbimde aşkın izi,
Toprağıma kök saldın, yandım Yaban Nergisi.

Ece Durmaz

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024