agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni8299Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-11-2008, 16:00   #121
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Ben de saksıdan yeni yeni baş gösteren sümbüllerimde ve nergislerimde, şimdilerde bu toz gübreyi suyla karıştırarak veriyorum. Çiçeklenme dönemlerinde ihtiyaç hissediyorlar.Name:  PB281465.jpg
Views: 2893
Size:  41.3 KB

Name:  PB281466.jpg
Views: 2756
Size:  55.8 KB

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2008, 21:24   #122
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Merhabalar,

Ben de bugün Ankara Cepa Bauhaus'tan nergis aldım. Filizlerinin içinde (sanırım) tomurcukları var.

Cam bir kabın içindeler, kabın altında delik yok. İşin ilginci toprakta değiller, resimde görebilirsiniz kakaolu mısır gevreğine benzer ne olduğunu bilmediğim kahverengi toplar içine ekilmişler. Alt tarafta da su birikmiş durumda. Üzerindeki kağıtta en az haftada 2 kez sulayın, 12-18 derecede direk güneş ışığı almayan aydınlık bir yerde tutun, gübrelemeyin diyor.

Kabın dibinde delik olmaması sulama konusunda kafamı karıştırdı. Dipteki su köklerine zarar vermez mi?

Eklenen Resimler

verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2008, 22:30   #123
Ağaç Dostu

Gülbeşeker's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2008
arkadaşlar kasım ayındayız nergisler bu aydamı açıyor ben hocam 100 den aldığım sooganları 15 gündür dıktim bir hareket yok

Gülbeşeker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2008, 13:26   #124
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gülbeşeker Mesajı Göster
arkadaşlar kasım ayındayız nergisler bu aydamı açıyor ben hocam 100 den aldığım sooganları 15 gündür dıktim bir hareket yok
gülbeşeker hanım nergizler martta açar şimdi hareket olmaması normal. Ayrıca soğuk bir ortama koymanızı tavsiye ederim. Çünkü soğanlı bitkilerin soğuklamaya ihtiyacı vardır.Ondan sonra güzel çiçek verirler.

hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2008, 18:48   #125
Ağaç Dostu

Gülbeşeker's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2008
hocam soganlarımı saksılara diktim güzelce suladım kilerde bir dolabın içine koydum bir hafta sonra baktım toprağın üzeri küflenmişti sanki toprağı üsten biraz karıştırıp havalandırdım siz soğuk almaya ihtiyacı var diyince havalarda iyi gidiyor saksıları bugün balkona çıkardım ilk baştan balkona bıraksaydım daha iyi olacaktı galiba aniden hava sogur don falan yapar diye korktum

Gülbeşeker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2008, 18:56   #126
/

Giriş Tarihi: 30-10-2008
Hava durumunu izlemek lazım,tehlikeli bir durum olduğunda içeri almak daha uygun olur.Bende ektim ama daha zamanı olmadığı için çıkmaması normal.Hemde burada havalar daha güneşli ve ılık,akşamları biraz soğuyor ama o kadrad olacak .

cevreizcisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2008, 19:21   #127
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Yaklaşık 40 gün önce alıp, hemen ekmiş olduğum Karaburun nergis soğanlarımdan bir kısmının 10 gün önceki halinin resimleri. Bu soğanlardan, 2 tanesi de çiçeğe durmak üzere. Kısmet olursa, yarın ilk işim resimleyip buraya koymak.Karanlık odada bulunan diğer nergislerde hiçbir hareketlenme yok henüz.Dışarıda bol ışıkta duranlar ise inanılmaz hızla geliştiler.

Eklenen Resimler

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2008, 20:35   #128
/

Her canlı gibi çiçeklerinde ışıga ihtiyacı var .Daha iyi beslenebiliyorlar ve güçlenip uzuyorlar.

Eski 02-12-2008, 20:40   #129
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-10-2008
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cevreizcisi Mesajı Göster
Her canlı gibi çiçeklerinde ışıga ihtiyacı var .Daha iyi beslenebiliyorlar ve güçlenip uzuyorlar.
doğrudur sayın arkadaşım ama soğanlı bitkilerde dikkat edilecek bir husus var oda toprağa dikilen soğanların 3/1 i toprak dışında kalması gerekiyo

Başbahcivan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2008, 20:43   #130
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-10-2008
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çekirdek Mesajı Göster
Bu sene nergisler genel olarak çiçek açmadı desek olacak galiba..
Bendeki yaklaşık yirmi soğandan bir tanesi minicik iki çiçek açtı, diğerleri sadece devasa yeşillikleriyle kaldılar. Geçen yıl çok iyi açmışlardı,kuruyana kadar soğan bakımlarını iyi yapmıştım halbuki. Kuruduktan sonra da çıkarıp üzerlerini kumla örtmüştüm.
Bu sene hiç saksısından çıkartmadan bekletmeyi deneyeceğim.

Ama Dafodil cinsindeki iki soğanım çok iyi çiçek verdiler. Ama onlar da geçen sene hiç çıkmamışlardı bile.
Acaba birer yıl atlayarak mı verimli oluyorlar diye de düşünüyorum. Çünkü aynı nergis soğanları geçen sene komşumda hiç çiçeklenmeyip bu sene iyiydiler.
yapraklanma döneminde poyraz rüzgarı almamasına dikkat et yani kuzeyden esen rüzgarı

Başbahcivan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2008, 20:49   #131
/

Galiba sorun bende değilmiş ,benimde daha önce aaçmış olan nergizlerim bu sene pek iştahlı değildi.Havalarda ani değişiklikler etkilemiş bende sorun nedir diye düşünmüştüm.Ama bayağı yavru yaptılar çiçek açmayınca yavruya verdiler kendilerini.Beende şuanda okulada diktim bakalım onlar içerde olduğu için yeşermeye başladılar.Ama pencereye yakın ışık sorunu yok.Elbette derine dikmedim.

Eski 03-12-2008, 14:47   #132
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Çiçeklenecek olanların resimlerini nihayet çektim.10 soğandan sadece 3 tanesi çiçek açacak.Sanırım hoş bir bayram sürprizi yapacaklar bana

Eklenen Resimler

Eski 13-12-2008, 21:47   #133
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-10-2008
Galeri: 33
Bahçemdeki negislerden birkaç görüntü.

Eklenen Resimler

capsaicin ve memur68 beğendi.
ismet şenad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2008, 10:39   #134
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Arkadaşlar karaburun nergizleri bende de şu an yapraklı onalrın özelliği bu ama malesef soğuk olursa çiçekleri etkileniyor.Diğer ithal nergizler özel işlemlerden geçtiği için çıkması geciktiriliyor.

hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2008, 14:18   #135
Ağaç Dostu

ninina84's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2008
Merhabalar
bu kadar güzel açmış nergislerden sonra benim bunları yazmam pek hoş olmayacak sanırım. Bu sene bauhaus'tan aldığım nergis soğanlarının ikisi minicik yapraklar verdi fakat diğerlerinde hiçbir hareket yok. Diktiğimden birkaç gün sonra küflenmişerdi zaten hemen topraklarını değiştirdim. O zaman beyaz kökleri vardı. Bugün artık neler olduğuna bakmak için birini topraktan çıkardım ve korktuğum manzarayla karşılaştım. Soğanın dibinde sinek larvasına benzeyen minik kurtçuklar vardı ve soğanın içine kadar girmişlerdi. Aynı şey geçen sene lale soğanlarıma da oldu. Ortalıkta uçuşan siyah minik sinekler vardı. Bunlar onların larvaları olabilir mi? Filizlenen iki nergisi çıkardım yeni bir saksıya diktim. Umarım o ikisi kurtulur. Bu kurtçuklarla nasıl başa çıkıcam ben? Görünüşe göre amaryllis dışında ne soğan eksem yiyecek bunlar

Düzenleyen ninina84 : 29-12-2008 saat 14:39 Neden: imla
ninina84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2008, 20:04   #136
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Geçen kış doğadan topladığım nergislerden sarıların kokusu bildiğimiz güzel nergis kokusuyken, beyazların kokusu çok kötüydü. Çiçek demetini nereye koyduysam insanlar oradan uzaklaştırmamı istedi, bu kadar koku farkı olabileceğini düşünmezdim..

Eklenen Resimler

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2008, 08:57   #137
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-12-2008
Karaburun nergisi Cheerfulness mudur

Arkadaşlar merhaba.
Bu konu başlığı altında Karaburun nergisi diye bahsedilen nergis çeşidi ekte resmi yer alan Cheerfulness çeşidi midir

Eklenen Resimler

m_eroglu33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2008, 13:48   #138
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Ege'de, Karaburun ve Mordoğan bölgesinde yetiştirilen nergis türü Narcissus poeticus'tur.

KAYNAK:http://www.agri.ankara.edu.tr/bahce/1099_1183808645.pdf

Düzenleyen Lonicera : 29-01-2009 saat 07:37 Neden: Harf hatası
Eski 31-12-2008, 14:23   #139
Ağaçsever

karakule's Avatar

Giriş Tarihi: 12-05-2008
Bizim bahçemizde salome cinsi nergizler var. Bahçenin bolca sulanan bir bölümündeydi. Geçen sene bir iki tane çiçek açan nergizlerin soğanlarına dokunmadık. Fazla sulandıkları için Ağustos sonlarında filizlenmeye başladılar ve kurban bayramında ilk çiçeklerini verdiler. Sizce bu normal midir? Soğanların yerlerini değiştirmeye karar verdim. Çok sulandıkları için bırakın çürümeyi her soğan yumruk kadar büyümüştü. Her soğandan iki üç filiz çıkıyordu ve soğanlar yaklaşık 30 cm derinliğindeydi ve bıraksam bahçeyi fethedeceklerdi. Fotoğraflarını çekip size göstermek isterdim. Hayret vericiydi..

karakule Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2008, 17:41   #140
Ağaçsever

Muhtemelen iyi bir drenaj sistemi var bahçenizin. Yoksa yaz döneminde o kadar fazla sulandığında çürürlerdi soğanlarınız. Nergislerden bir kısmının soğuklanmaya ihtiyacı vardır, bir kısmının ise yoktur. Soğanları 2-3 yılda bir yerlerinden çıkarıp seyreltirseniz daha iyi olur. Yoksa bir süre sonra çiçek vermez olurlar.
Ayrıca soğanın büyümesi güzel bir şey. Yeterli büyüklüğe eriştikten sonra bölünerek çoğalırlar.

Eski 01-01-2009, 23:50   #141
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Ege'de, Karaburun ve Mordoğan bölgesinde yetiştirilen nergis türü Narcissus poeticus'tur.

KANAK:http://www.agri.ankara.edu.tr/bahce/1099_1183808645.pdf
Değerli Lonicera;

Nergisler bilim adamlaı tarafından 13-15 ana gruba ayrılmış durumdalar.
Bunlar Trumpet, Long Cup, Short Cup, Double, Triandrus, Cyclamineus, Jonquilla, Tazetta, Poeticus,Bulbocodium Hybrids, Split Corona, Miscellaneous, Species/Wild Variants and Wild Hybrids, Paperwhites,Miniatures.

Sizin referansta verdiğiniz dökümanda bahsedilen poeticus bir nergis çeşidi değil, grubun adı. Bu grup içinde yer alan bazı nergis çeşitleri: Actaea, Cantabile, Felindre, Green Pearl, Pheasant's Eye.

Ben bir çok nergis çeşidi yetiştiriyorum. Karaburun nergisinin ününü duydum. Fakat tam olarak hangi nergis olduğunu öğrenmeye çalışıyorum. Eğer öğrenebilirsem bunu da temin edip dikmek istiyorum.

Kaynak: http://www.theplantexpert.com/spring...odilIntro.html

Eski 02-01-2009, 07:44   #142
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Sn m eroğlu33, bilgi için teşekkürler. Ayrıntılı bilgiye ben de ulaşabilmiş değilim. Eğer öğrenebilirseniz çok iyi olur. Kokusunun muhteşem olduğunu bilmenizi isterim.

Eski 08-01-2009, 22:51   #143
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Nergisim yavruluyor mu acaba? Henüz çiçek açmadı, kış başında diktiğimdeyse hiç de yavrulayacak gibi durmuyordu.

Eklenen Resimler

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2009, 00:48   #144
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nariel Mesajı Göster
Nergisim yavruluyor mu acaba? Henüz çiçek açmadı, kış başında diktiğimdeyse hiç de yavrulayacak gibi durmuyordu.
Evet NARİEL, nergisin yavrulamış. Fakat bu yavru bu yıl çiçek vermez.

Eski 24-01-2009, 23:18   #145
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Karaburun Nergisi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi m_eroglu33 Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba.
Bu konu başlığı altında Karaburun nergisi diye bahsedilen nergis çeşidi ekte resmi yer alan Cheerfulness çeşidi midir
Arkadaşlar Karaburun nergisi budur. Makbul olanı ve kokusu keskin olanı budur.
Selamlar.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2009, 00:28   #146
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Karaburun nergisi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster

KANAK:http://www.agri.ankara.edu.tr/bahce/1099_1183808645.pdf
Karaburun nergislerinin Narcissus tazetta nergisleri olduğunu sanıyorum.Bunlar bir dal üzerinde küçük küçük 3-4 çiçek verirler, kokuludurlar ve çiçek tomurcuğu oluşturmak için soğuk istemezler. Ilıman iklimde (İzmir) sonbaharda çiçeklenmeye başlarlar. Diğer narcissus (nergis) türleri 9 oC da 6-8 hafta kaldıkları zaman çiçek açarlar (soğan içinde çiçek tomurcuğu oluştururlar).10Ağustos-10Ekim arasında 9 oC da depolanmış Daffodil-Boru çiçeği,Trumpet nergisleri (Narcissus sp.) soğanlarında çiçek taslağının oluşumunu fotoğraflarda görebilirsiniz. Fotolar Ekim ayında çekilmiştir.

Eklenen Resimler

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2009, 07:36   #147
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Sn kgursan, Narcissus tazetta'nın çiçek resimlerini google'ın görsellerinde araştırdım. Bazı resimler benzerlik gösteriyor bazıları ise çok farklı. Sn m_eroglu33 'ün de belirttiği gibi, benim

http://www.agri.ankara.edu.tr/bahce/1099_1183808645.pdf
Kaynağından yaptığım alıntı ile belirttiğim Narcissus poeticus, Karaburun nergisini de içeren bir grupmuş.

Oradaki türlerin de resimlerini tek tek inceledim, ancak resimler ile bir yere varamayacağımı anladım. Sanırım yetişme ortamı ile çiçek oluşumu ve yapısı arasında büyük bir bağlantı var. Soğuk, güneş-gölge, sulama, gübreleme vb. etkenler ile çiçek renk ve yapısı farklılaşabiliyor. Nitekim kaynaklarda da belirtildiği üzre, Karaburun nergisi, bölgeye has lodos rüzgarları ile farklılaşıp benzersizlik örneği oluşturuyormuş. Tam tersi, poyraz rüzgarının hakimiyeti ile çiçek gelişimi olumsuz yönde etkilendiğini belirtmişler.

Eski 29-01-2009, 14:55   #148
Ağaç Dostu

tenar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-07-2007
Alıntı:
Değerli Lonicera;

Nergisler bilim adamlaı tarafından 13-15 ana gruba ayrılmış durumdalar.
Bunlar Trumpet, Long Cup, Short Cup, Double, Triandrus, Cyclamineus, Jonquilla, Tazetta, Poeticus,Bulbocodium Hybrids, Split Corona, Miscellaneous, Species/Wild Variants and Wild Hybrids, Paperwhites,Miniatures.

Sizin referansta verdiğiniz dökümanda bahsedilen poeticus bir nergis çeşidi değil, grubun adı. Bu grup içinde yer alan bazı nergis çeşitleri: Actaea, Cantabile, Felindre, Green Pearl, Pheasant's Eye.

Ben bir çok nergis çeşidi yetiştiriyorum. Karaburun nergisinin ününü duydum. Fakat tam olarak hangi nergis olduğunu öğrenmeye çalışıyorum. Eğer öğrenebilirsem bunu da temin edip dikmek istiyorum.

Kaynak: http://www.theplantexpert.com/spring...odilIntro.html
Sayın m-eroglu33,

Karaburun nergisi kesinlikle bu değildir. Size fotoğrafını bulmaya ve göndermeye çalışırım.

bu
http://www.theplantexpert.com/spring...odilIntro.html
sayfadaki hiç birine de benzemez.

Susuz yetişebiliyor. Toplandığında boyları 50 cm kadar oluyor.

Görünüşünü tarif edeyim: katmerli kıvırcıktır yaprakları çok beyaz değildir, boza rengindedir. Orasındaki yaprakları açık sarı-turuncu olur. Yoğun kokuludur.

tenar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2009, 15:09   #149
Ağaç Dostu

tenar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-07-2007
Alıntı:
Arkadaşlar merhaba.
135 nolu mesajınıza fotograf da eklemişsiniz.

Buradaki nergise çok benzer Karaburun nergisi. Söylediğiniz bu nergiz kokulu mu acaba?

Benim bahçemdeki nergis ve hastalıktan kurtulan sümbül soğanlarını domuzlar yedi ne yazık ki. Zaten çok az kalmışlardı. Kalanları Ankara'da terasta yetiştirdik, ancak Yerindeki gibi olmuyordu ne yazık ki.

tenar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2009, 15:48   #150
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Karaburun nergisi

Alıntı:
Arkadaşlar merhaba.
Arkadaşlar,

Karaburun'un meşhur nergisi Cheerfulness çeşididir. m_eroğlu'nun verdiği fotoğrafın adı yanlış ise birşey diyemem. Fotoğraf Karaburun nergisi'dir.

Eskiden 4 dönüm bu cins nergisimiz vardı. Yeri Karaburun Kösedere köyü. Nergis bahçesi içindeki zeytinler büyüdü ve nergis ile ilgilenemediğimizden bitti. Şimdilerde 3-5 soğan neslini devam ettiriyor.

Hoşça kalın.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024