agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni8299Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-02-2018, 11:52   #3121
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dumlupınar Mesajı Göster
Sarı nergisler geçmeden bu sabah son bir fotoğraflarını daha çektim.
Bu nergislerden bende de var. Ama bunların kokusu yok. Kokusu için negis soganı almıştım. Ama hangi tür soğan aldığımı bilmeden diktim. Çıka çıka bundan çıktı. Hayal kırıklığı yaşadım.

Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2018, 11:31   #3122
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2015
Bunlarda benim ilk açan erlicherler.Birkaç tespit yaparsak çiçek verimi ve görsellik çok güzel, koku yoğun ve keskin ama ben bir türlü kokuyu beğenmedim bana ağır ve baygın geliyor (benzetme yaparsam ucuz bir kadın parfüm kokusu gibi).Bu nedenle çiçek ve gorsellikte erlicher,koku da karaburun.

Eklenen Resimler

snob Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2018, 11:39   #3123
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi poweralpha Mesajı Göster
Bu nergislerden bende de var. Ama bunların kokusu yok. Kokusu için negis soganı almıştım. Ama hangi tür soğan aldığımı bilmeden diktim. Çıka çıka bundan çıktı. Hayal kırıklığı yaşadım.
Benimde en sevdiğim türler kokulu olanlar.Ancak ben bu iri çiçekli kokusuz sarı türüde seviyorum.

Ocak ayında Şok marketlerde kokulu diye bildiğimiz 3'lü paketlerde Poeticus nergis soğanları satılıyordu.Ben 4 paket almıştım.Ancak hala topraktan çıkamadılar.Soğanların poşetinde Hollandadan ithal Narcissus Poeticus türü diye etiket vardı.SELAMLAR...

Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2018, 11:58   #3124
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Burhaniye'den döndüm.Kasım başları gibi diktiğim Erlicheer nergislerim açmış.Açmaya hazırlananlarda sıralarını bekliyorlar.

Eklenen Resimler

Eski 04-03-2018, 11:59   #3125
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Devamı...

Eklenen Resimler

Eski 04-03-2018, 20:21   #3126
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010

Balkonumda bugün bir misafir vardı ve çiçeğimin üstünden bir gün inmeyerek çiçeğimi soldurdu kendileri ama olsundu bana güzel anılar bıraktı bu arada sarı nergis hayatımda kokladığım en iğrenç kokuya sahipti çok afedersiniz bir çiçek harika görünüp nasıl kusmuk gibi kokar.

Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2018, 18:49   #3127
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
3. kez kestim nergisleri bugün..15 demet yola çıktı bugün insanları mutlu etmek için..iki vazoluk ta bana kaldı..bu yıl 30'ar saplık 45 demet erlicheer kestim..

Erlicheer'ler bitti..daha bir ay falan keseceğim nergisler var..en geç olanlarda çiçek sapı bile yok daha..

Eklenen Resimler

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2018, 08:09   #3128
Ağaç Dostu

İkinci erlicher geliyor,bu çok güçlü, 13 adet çiçek başı var��(ilk resimdeki 6 adet) sarı ise plastik kokulu.

Eklenen Resimler

Eski 06-03-2018, 08:57   #3129
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Batuhan Yılmaz Mesajı Göster
[

Balkonumda bugün bir misafir vardı ve çiçeğimin üstünden bir gün inmeyerek çiçeğimi soldurdu kendileri ama olsundu bana güzel anılar bıraktı bu arada sarı nergis hayatımda kokladığım en iğrenç kokuya sahipti çok afedersiniz bir çiçek harika görünüp nasıl kusmuk gibi kokar.
Aslında öyle değildir..nergislerin kokularını etkileyen gübreler kullanmışsınızdır..özellikle (üre) azot fazlaysa tüm nergislerin kokusunu etkiler ve kötü kokmasına neden olur..

Hep yazıyorum..nergisler özellikle azotu hiç sevmezler..çok dikkatli kullanmak lazım azot kaynağı olan nesneleri..özellikle saksılarda..

Eski 06-03-2018, 09:08   #3130
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi snob Mesajı Göster
Bunlarda benim ilk açan erlicherler.Birkaç tespit yaparsak çiçek verimi ve görsellik çok güzel, koku yoğun ve keskin ama ben bir türlü kokuyu beğenmedim bana ağır ve baygın geliyor (benzetme yaparsam ucuz bir kadın parfüm kokusu gibi).Bu nedenle çiçek ve gorsellikte erlicher,koku da karaburun.
Ben her yıl 40-50 demet erlicheer nergis kesiyorum..zevkler, kokular herkese göre değişebilir ama gönderdiğim kişiler hayran kalıyorlar bunların hem kokusuna hem de gösterişli yapısına..

Geçen yıl Antalya'dan soğanlı bitki hastası olan ve üretim aşamasında olan öğretim üyesi bir kişiye 50 erlicheer soğan satmıştım..

Az önce telefon etti, konuştuk..Erlicheer çiçeklerden 3-4 dal Antalya'da bir çiçekçiye götürmüş..kokusuna ve görünümüne hayran kalmış..'' seneye ne kadar çiçek varsa bana satın'' demiş çiçekçi..

Tabi onda çiçek az daha..gelecek yıl sanırım Antalya'ya da çiçek göndereceğim..

Milla, nanemolla, snob ve 3 kişi beğendi.

Düzenleyen pria : 06-03-2018 saat 13:30
Eski 06-03-2018, 21:49   #3131
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Bridal Crown nergisler mini saksılarından çok daha büyük kumlu bahçe toprağıyla doldurulmuş saksıya alındılar.Odayı saran harika ferah ve yoğun bir kokuları var.6 tane küçücük soğandan 1 soğanda 3,1 soğanda 2, diğerlerinde tek çiçek sapı var.Soğanlar kalibrelerine göre gayet gösterişli ve iri çiçeklere sahipler.Ayrıca çiçekleri toprağında bozulmadan 10 gün kadar dayanıyor.Banada Kasım ayında bu türü tekrar dikip çoğalmalarını sağlamak düşüyor.

Eklenen Resimler

Eski 07-03-2018, 18:32   #3132
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Aslında öyle değildir..nergislerin kokularını etkileyen gübreler kullanmışsınızdır..özellikle (üre) azot fazlaysa tüm nergislerin kokusunu etkiler ve kötü kokmasına neden olur..

Hep yazıyorum..nergisler özellikle azotu hiç sevmezler..çok dikkatli kullanmak lazım azot kaynağı olan nesneleri..özellikle saksılarda..
Sayın Pria aslında hiç gübre kullanmadım bahçeden aldığım toprağa dikmiştim belki hayvansal bir dışkıyıda yanlışlıkla saksıya almış olabilirim bu sebepten insanı öğürtecek kadar ağır kokuyordu ama görüntüsüne aşık oldum umarım soğanım ölmez seneye çoğaltır steril bir toprağa dikerim. Teşekkür ederim.

Eski 07-03-2018, 18:36   #3133
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dumlupınar Mesajı Göster
Bridal Crown nergisler mini saksılarından çok daha büyük kumlu bahçe toprağıyla doldurulmuş saksıya alındılar.Odayı saran harika ferah ve yoğun bir kokuları var.6 tane küçücük soğandan 1 soğanda 3,1 soğanda 2, diğerlerinde tek çiçek sapı var.Soğanlar kalibrelerine göre gayet gösterişli ve iri çiçeklere sahipler.Ayrıca çiçekleri toprağında bozulmadan 10 gün kadar dayanıyor.Banada Kasım ayında bu türü tekrar dikip çoğalmalarını sağlamak düşüyor.
Gürkan abicim çok şanslısınız nergisin anavatanı diyebileceğimiz İzmirde pazarda bile bu mükemmel türler satılıyor burda ki pazarlarda çürük olmayan sebze bulunca Allahıma şükür diyoruz. Maşallah kusursuz bir tür.

Eski 11-03-2018, 14:35   #3134
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Hava müthiş güzel; sanki yaz havası..

Nergislerin otunu çapalamak, yolmak tam mesai 3 günümü alıyor..ince işler bunlar..alemi çağırsan gündelikçi, sanırım en az % 10 soğan zayiatı yapar

Neyse bitti işimiz hayırlısıyla..

Erlicheer'ler geçti..sıra geldi erlicheer'in atasına..çok güzeller ve çok güzel kokulular..bir sapta 16-17 tomurcuk sayıyorum genellikle..vazoyo 5-6 dal konsa doldurur yani..

Eklenen Resimler

Eski 12-03-2018, 07:34   #3135
Ağaç Dostu

İkinci erlicher..

Eklenen Resimler

Eski 19-03-2018, 18:58   #3136
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Bugün bunlarla döndüm..minik çiçekli olanlar nefis kokulu

Daha açmayan 3 tür nergisim kaldı..açmaları 10 günü bulur..

Eklenen Resimler

Eski 20-03-2018, 06:30   #3137
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Alıntı:
Hava müthiş güzel; sanki yaz havası..

Nergislerin otunu çapalamak, yolmak tam mesai 3 günümü alıyor..ince işler bunlar..alemi çağırsan gündelikçi, sanırım en az % 10 soğan zayiatı yapar

Neyse bitti işimiz hayırlısıyla..

Erlicheer'ler geçti..sıra geldi erlicheer'in atasına..çok güzeller ve çok güzel kokulular..bir sapta 16-17 tomurcuk sayıyorum genellikle..vazoyo 5-6 dal konsa doldurur yani..
Bu nergisin türü nedir?

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2018, 11:21   #3138
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

NERGİSİN FAYDALARI:

· Yaraların irinini temizlemek, kurutup iyileştirmek için; soğan lapası kullanılır.

· 5 gramı bal ile içildiği zaman; kusturur.

· Saç kıran hastalığı için; soğan kökü yakı yapılıp sirke ile karıştırdıktan sonra başa sürülür.

· Rahim ve mesane ağrıları için; çiçek suları su ve bal ile şerbet gibi içilir.

· Ateşi düşürür.

· Kabızlığı giderir.

· İshal yapma etkisi vardır.

· Sara için etkilidir.

KULLANIM ŞEKLİ: Kurutulup toz hale getirilir. Nergis soğanından 0,5-1 gram demliğe konulur. Üzerine kaynar su (300-400 ml.) eklenir ve demlenir. Sabah, öğle ve akşam az az içilir.

UYARI: Nergis kökü zehirlidir. Bu yüzden kararında ve doğru biçimde kullanılmalıdır.

T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI
İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir Nergizi

Aşağıdaki linkte de nergisten elde edilen bir ekstrenin kanser tedavisinde etkili olabileceği saptanmış:

https://www.sciencedaily.com/release...0226090911.htm

Eski 21-03-2018, 18:37   #3139
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-03-2016
Yeşillik bulamayınca tavuklar bu nergisin yapraklarını azar azar yiyip bitiriyorlar.50 kök nergis ancak 3 tane açabiliyor.İlginç geldiği için yazdım.Saygılarımla.

Selma_321 beğendi.
çiğdem42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2018, 14:51   #3140
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Bu nergis soğanlarını yıllar önce Baumax yapı marketten almıştım.Sadece 2.fotoğtaftaki türün ismi aklımda kalmış.Hawera kokusuz nergis.Diğer 3 türde kokulu...

Eklenen Resimler

Eski 25-03-2018, 14:55   #3141
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

İlk 2 fotoğraf mis kokulu Belli Song nergislere ait.3.fotoğraf yine ismini unuttuğum türlerden...4.ve 5.tür ekonomik marketlerden aldığım nergislere ait.Tomurcuklu olan katmerli bir türe benziyor.Apartman bahçemize diktiğim kokulu Baby Moon nergislerde açmak için sıradalar...

Eklenen Resimler

Eski 25-03-2018, 20:17   #3142
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Merhabalar Nergislerimi 40-50 cm çapına bahçe topraklı bir saksıya diktim başlangıçta her şey harikaydı ama şuan nergislerin yaprakları ve çiçek sapları karardı ve öldüler bende soğanı söktüm soğanda çürüme belirtisi yok ama yaprakalar kararmış kökler sapa sağlam saksı komşuları lale ve sümbüllerde sorun yok aynı saksıda 4 nergis 4 lale ve 2 sümbül var sümbüllerin yaprakları pırasa gibi devasa uzadı ama nergisler yok oldu nedenini çok merak ediyorum sizce bu kararıp kurumanın sebbei nedir soğan hala sağlam ama yeşil aksamı yok sizce seneye yaşar mı ? Bu bir hastalık mı ? Yardımcı olursanız sevinirim.

Eski 25-03-2018, 21:54   #3143
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Sn.Imay anneannesinin zeytinliğinde yıllardır yetişen nergislerden bana hediye olarak göndermişti.Maalesef 3.yılında da bu türü açtıramadım.Artık Eylül ayında soğanları söküp Kasım ayında Burhaniyede dikmek istiyorum.Dikim yerini hatalı seçtiğimden yeterli güneş ihtiyaçları karşılanmayınca sorun çıkardılar. Kendisine tekrar teşekkür ediyorum...Bu güzel kokulu beyaz türün çiçeklerini seneye koklamak nasip olacak diye ümit ediyorum...

Eklenen Resimler

Muda beğendi.
Eski 25-03-2018, 22:17   #3144
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Merhabalar Nergislerimi 40-50 cm çapına bahçe topraklı bir saksıya diktim başlangıçta her şey harikaydı ama şuan nergislerin yaprakları ve çiçek sapları karardı ve öldüler bende soğanı söktüm soğanda çürüme belirtisi yok ama yaprakalar kararmış kökler sapa sağlam saksı komşuları lale ve sümbüllerde sorun yok aynı saksıda 4 nergis 4 lale ve 2 sümbül var sümbüllerin yaprakları pırasa gibi devasa uzadı ama nergisler yok oldu nedenini çok merak ediyorum sizce bu kararıp kurumanın sebbei nedir soğan hala sağlam ama yeşil aksamı yok sizce seneye yaşar mı ? Bu bir hastalık mı ? Yardımcı olursanız sevinirim.
Batuhan,bu kök boğazı çürüklüğü.Soğanları at gitsin.Sonbaharda diksen bile çiçek taslağı soğan içinde oluşamadığından çiçek açmazlar.Yeni soğan alıp dikersin.SELAMLAR...

Eski 26-03-2018, 01:22   #3145
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Çok teşekkür ederim Gürkan abicim bu beni biraz üzdü en kötü soğanları sonbaharda bahçeye dikip durumlarını kadere bırakıcam belki bana bir süpriz yaparşar. Değerli cevabınız için teşekkür ederim.

Dumlupınar beğendi.
Eski 26-03-2018, 08:21   #3146
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Çok teşekkür ederim Gürkan abicim bu beni biraz üzdü en kötü soğanları sonbaharda bahçeye dikip durumlarını kadere bırakıcam belki bana bir süpriz yaparşar. Değerli cevabınız için teşekkür ederim.
Batuhan soğanları atmak seni üzecekse tamam.Bahçede güneşli bir alana dik o zaman...SELAMLAR...

Eski 26-03-2018, 10:21   #3147
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Alıntı:
Haziranda soğanları sökene kadar kesinlikle saksıları sulamayın..
Cevabınız için çok teşekkür ederim Sayın Pria. Hastalığı biraz araştırdım da tam 3 hafta önce yabani bir arı sandığım şey nergislerimin katiliymiş çokta çirkin bir hayvandı umarım bir daha karşılaşmam biraz tiksindim diyebilirim.

Eski 27-03-2018, 17:35   #3148
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Ceylan gözü (recurvus) nergisler.Aralık ayında Burhaniyede dikmiştim.Çok güzel kokuyorlar.Şu an için 10 soğandan 2'si çiçek açmış.

Eklenen Resimler

Eski 28-03-2018, 18:49   #3149
Ağaçsever

Elif çiçek's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2018
İyi günler annemin evinde çiçeği geçmiş yaprakları hala yeşil kalan nergisler vardı, bugün çok köhne evin dışında kalıyor diye hepsini söktük Ben de kendi evimde balkonuma büyük saksılarıma dikeyim diyorum. Sizce vakti geçmiş midir seneye çıkarlar mı? Ve resimde de görüldüğü gibi o beyaz kısımlarını kesmeli miyim?

Eklenen Resimler

Elif çiçek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2018, 19:50   #3150
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Elif çiçek Mesajı Göster
İyi günler annemin evinde çiçeği geçmiş yaprakları hala yeşil kalan nergisler vardı, bugün çok köhne evin dışında kalıyor diye hepsini söktük Ben de kendi evimde balkonuma büyük saksılarıma dikeyim diyorum. Sizce vakti geçmiş midir seneye çıkarlar mı? Ve resimde de görüldüğü gibi o beyaz kısımlarını kesmeli miyim?
Merhaeba,hiç bir yerini kesmeden nergislerinizi hemen dikin.
Haziran sonuna doğru bitkinin yaprakları tamamen kuruyunca sökülse daha iyi olurdu.Ancak olan olmuş.
Dikim yaparken süzek,kumlu bahçe toprağını tercih edin.SELAMLAR...

çiğdem42 beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024