agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni2751Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-02-2016, 18:22   #1471
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Sayın hocam100, sizden 10 adet yabanî sümbül almıştım, renkleri pembe çıktı, kokuları da yabanî sümbüllerdeki gibi yoğun değil. Bir yanlışlık olabilir mi benim bildiğim yabanî sümbül mavi renkli olur
Name:  IMG_2399.jpg
Views: 1410
Size:  45.0 KB

Bunları geçen sene köyden getirmiştim. İki çiçekten çok yoğun koku geliyor.

Name:  IMG_2379.jpg
Views: 1098
Size:  54.9 KB

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2016, 21:18   #1472
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Soğanlarınız çok küçülmüşler, küçük. Çiçek gelmesi için dikilen soğanın çevre uzunluğu 14-16 cm. ve dikime kadar uygun sıcaklıklarda dinlenmesi gerekir.
Peki ne yapmak gerekir Sayın kgursan.

Jakin beğendi.
eceyıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2016, 01:49   #1473
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sayın kgursan zarar görmesinler diye 4-5 gün önce söküp saksıya diktim. Ertesi gün bir baktım soğanlar saksının dışında, toprağın üzerinde kedimiz tuvalet olarak kullanmış. Tekrar diktim, saksının üzerini kapattım yine yeterli olmamış kedimiz yine gelmiş. Ve şu an bütün sümbüllerimin çiçek sapları toprak ile kaplı, kedicik atmış bütün toprakları üzerine. Tamamen korumaya aldım, 2 gündür giremiyor çok şükür. Fakat çok üzgünüm bu sümbüllerimin akıbeti sizce ne olur, bir bilene sorayım istedim.

Name:  summ.jpg
Views: 1125
Size:  55.8 KB

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2016, 10:30   #1474
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Aynı saksıda güneşlenme ihtiyacı karşılanmış ve yeşilken söküldüğü, yeterince beslenemediği için güdük kalmış iki farklı sümbül kolonisi görüyorsunuz. İkincisinin yeşereceğinden bile ümidim yoktu ama ekim zamanı baktım soğanlar sağlam ektim, onlar da elimi boş çevirmedi şimdiye kadar iki soğan; 2 ve 4 adet olmak üzere çiçeklendiler.

Eklenen Resimler

Eski 18-02-2016, 12:17   #1475
Ağaç Dostu

sardunya18's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2015
Sümbülüm çiçeğini açtı soğanını besleyememiştim çiçek biraz küçük kaldı. İyi baktığım mor sümbüllerde çürümüşüzüldüm bu sene pembeyle idare edicez artık bol çiçekli günler

Eklenen Resimler

sardunya18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2016, 13:02   #1476
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Sayın kgursan zarar görmesinler diye 4-5 gün önce söküp saksıya diktim. Ertesi gün bir baktım soğanlar saksının dışında, toprağın üzerinde kedimiz tuvalet olarak kullanmış. Tekrar diktim, saksının üzerini kapattım yine yeterli olmamış kedimiz yine gelmiş. Ve şu an bütün sümbüllerimin çiçek sapları toprak ile kaplı, kedicik atmış bütün toprakları üzerine. Tamamen korumaya aldım, 2 gündür giremiyor çok şükür. Fakat çok üzgünüm bu sümbüllerimin akıbeti sizce ne olur, bir bilene sorayım istedim.

Eklenti 595761
Bir şey denemenizi isteyeceğim, bir litre suya; bir çorba kaşığı sirke bir diş döğülmüş sarımsak karıştırın bir gün bekletin sonra bu suyu iki litreye tamamlayın sulama suyu olarak azar azar kullanın bakalım bizim kedicik yine yaklaşacak mı? benim bildiğim kediler cacık ve turşuyu sevmezler.

Akibetleri hakkında bir fikrim olmayacak.

NOT: sarımsak kokusu sizi rahatsız ediyorsa sadece sirkeyi deneyin.

sinbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2016, 13:45   #1477
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sinbas Mesajı Göster
Bir şey denemenizi isteyeceğim, bir litre suya; bir çorba kaşığı sirke bir diş döğülmüş sarımsak karıştırın bir gün bekletin sonra bu suyu iki litreye tamamlayın sulama suyu olarak azar azar kullanın bakalım bizim kedicik yine yaklaşacak mı? benim bildiğim kediler cacık ve turşuyu sevmezler.

Akibetleri hakkında bir fikrim olmayacak.

NOT: sarımsak kokusu sizi rahatsız ediyorsa sadece sirkeyi deneyin.
Yaklaşımınız, yardım etmeye çalışmanız çok güzel Sn sinbas fakat sarımsak ve sirke kokulu sümbül ne işe yarar Zaten yılda 1, 1 haftalığına açarsa açıyor O çiçeği biz koklamıyacak mıyız

Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2016, 14:37   #1478
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı Mesajı Göster
Yaklaşımınız, yardım etmeye çalışmanız çok güzel Sn sinbas fakat sarımsak ve sirke kokulu sümbül ne işe yarar Zaten yılda 1, 1 haftalığına açarsa açıyor O çiçeği biz koklamıyacak mıyız
Sizde haklısınız sayın @Mücevher Çalısı, fakat sümbülü hepten kaybetmektense bu çözüm iyidir. sarımsağı saymazsak sirke kokusu fazla rahatsız edecek boyutta kalmaz sadece kedileri ve bir takım zararlıları rahatsız eder.

Aslında o kediyi sümbül zamanı geçinceye kadar kuyruğundan iyi bir yere bağlamak lazım.

sinbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2016, 23:00   #1479
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Çok teşekkür ediyorum sayın sinbas valla denemeye değer, sağolun...

sinbas ve Jakin beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2016, 10:29   #1480
Ağaç Dostu

mavi eylul's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2012
Galeri: 1
Sümbüllerim de çiçeklerini göstermeye başladı...her saksıda birtane halbuki hepsini aynı zamanda dikmiştim...

Eklenen Resimler

mavi eylul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2016, 10:33   #1481
Ağaç Dostu

Khan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2005
Muskari, nergis ve sümbüller. Biri biterken diğeri başlıyor.

Eklenen Resimler

Khan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2016, 16:21   #1482
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
Cool

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sinbas Mesajı Göster
Sizde haklısınız sayın @Mücevher Çalısı, fakat sümbülü hepten kaybetmektense bu çözüm iyidir. sarımsağı saymazsak sirke kokusu fazla rahatsız edecek boyutta kalmaz sadece kedileri ve bir takım zararlıları rahatsız eder.

Aslında o kediyi sümbül zamanı geçinceye kadar kuyruğundan iyi bir yere bağlamak lazım.
o sarımsak ve sirke karışımını direkt kedinin üstüne döksek daha etkili olmazmı

Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2016, 10:46   #1483
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Buradaki beyaz sümbül ile aşağıdaki pembe sümbül geçen seneden kalma sümbüller. Yazın topraktan çıkarılıp kışın toprağa aktarıldı ikisi de...

Name:  Sümbül pembe.jpg
Views: 999
Size:  45.6 KB

Aralarındaki yetiştirilme farkı; biri güney diğeri kuzeyde kışlaması. Bu sebeple beyaz olanı bir ay önce ve çiçek sapı kısa olarak çiçek açtı

Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2016, 19:01   #1484
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-12-2014
sümbüllerimin sapları ve yaprakları çok uzadı. çiçekleri ise zayıf kaldı, yardımcı olacak biri var mı?

Sümeyra Karahan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2016, 23:22   #1485
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2016
Bugün pazardan 3 tane sümbül aldım. Şuan ev cennet gibi kokuyor. Araştırdığım kadarıyla 1 haftaya kadar solmaya başlayacak. Yapmam gerekenleri sıralıyorum bir yanlışım veya eksiğim varsa düzeltirseniz sevinirim. Solan çiçekleri keseceğim, tam kuruyuncaya kadar azar azar sulayacağım. Nisan sonunda serin ve loş bir ortama alacağım.Sadece toprağın çok fazla kurumamasını sağlamak için azar azar sulayacağım. Sonbaharda güneş gören bir cam kenarına alacağım ve mart ayına kadar aynı rutinde sulamaya devam edeceğim.

dyarbakr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2016, 10:46   #1486
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Doğal ortamından yabanî sümbüller. Köyümün dağlarından

Eklenen Resimler

Eski 19-04-2016, 14:26   #1487
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Doğal ortamından yabanî sümbüller. Köyümün dağlarından
sizin köyde ne bereketliymiş...
bizim köyde en güzel çiçek eşek dikeni.

Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2017, 18:41   #1488
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-07-2016
Sonbaharda marketten alıp yabana saldığım soğanlar gayet güzel bitti.Hatta 2 tane yavruda verdi.Sağolsun komşular dikmedikleri sümbülün çiçeğini alıp götürmüşler.

Eklenen Resimler

belgi.info Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2017, 18:45   #1489
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-07-2016
Sayın Sûz-i Dilârâ görüntüler çok güzel.
Balkondan bahçeden ziyade yeşilliği yerinde görmek istediğimden elime geçeni etrafa serpiştiriyorum.

belgi.info Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2017, 06:36   #1490
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Çok teşekkür ederim Ben de doğal ortamında daha çok seviyorum, biz ne yaparsak yapalım tabiattaki gibi güzel olmuyor.

Dumlupınar beğendi.
Eski 17-04-2017, 20:45   #1491
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Asya Lale markalı sümbüllerim.Karışık renk ve Marie sümbüller.Fotoğrafların çekim tarihi 1 Mart 2017...

Eklenen Resimler

Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2017, 09:31   #1492
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Giriş Tarihi: 13-07-2014
Name:  1182017112638.jpg
Views: 473
Size:  52.5 KB
Bunlarda benim sumbullerim.kokuları şimdiden burnumda tütüyor.
Tabi bu saksıya ek daha iki saksı sümbülde aynı şekilde beklemede tabi bende...

YeniGine ve Füreya beğendi.
nanemolla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2017, 10:22   #1493
Ağaçsever

abor's Avatar

arkadaşlar marketten çiçekleri açmış olarak aldığım ve dümdüz duran birisi mor diğeri beyaz olan sümbüllerde mor olanı bu sabah geldim ki boynunu bükmüş neredeyse yere değmiş (beyaz iyi) kenarına destek yaptım sebebi nedir acaba.

abor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2017, 10:42   #1494
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi abor Mesajı Göster
arkadaşlar marketten çiçekleri açmış olarak aldığım ve dümdüz duran birisi mor diğeri beyaz olan sümbüllerde mor olanı bu sabah geldim ki boynunu bükmüş neredeyse yere değmiş (beyaz iyi) kenarına destek yaptım sebebi nedir acaba.
Markette ekili olarak satılan sümbüller yüzeyin üstünde ekiliyor nerdeyse. Seralarda yeterli ışık alamayan sümbüllerde çiçek sapının aşırı uzaması gibi sorunlar oluyor, böyle olunca da çiçek sapı çiçeği taşıyamıyor ve haliyle boynunu bükmüş oluyor.
Şahsen ben soğanları daha derine ekiyorum, böylece sapın bir kısmı toprak tarafından desteklendiği için yana yatma olmuyor.
Size tavsiyem, hazır açmış almak yerine sonbaharda soğanını alıp kendiniz ekin. Doğal olarak gelişimini tamamlayacak sümbüller hem gözlerinize hem de burnunuza bayram yaşatacaktır.

wakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2017, 11:48   #1495
Ağaçsever

abor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi wakan Mesajı Göster
Markette ekili olarak satılan sümbüller yüzeyin üstünde ekiliyor nerdeyse. Seralarda yeterli ışık alamayan sümbüllerde çiçek sapının aşırı uzaması gibi sorunlar oluyor, böyle olunca da çiçek sapı çiçeği taşıyamıyor ve haliyle boynunu bükmüş oluyor.
Şahsen ben soğanları daha derine ekiyorum, böylece sapın bir kısmı toprak tarafından desteklendiği için yana yatma olmuyor.
Size tavsiyem, hazır açmış almak yerine sonbaharda soğanını alıp kendiniz ekin. Doğal olarak gelişimini tamamlayacak sümbüller hem gözlerinize hem de burnunuza bayram yaşatacaktır.
haklısınız çok sığ dikilmişler, hazır açmışını hemen koklayabilmek için aldım. 2 adet sümbül 10 lira. kimyasal bir oda kokusu almış olsam daha pahalı,

birde şöyle bişey duydum çiçekler solunca yeşil aksamı kesip soğanı dondurucuda dondurup ardından tekrar ekince kısa sürede tekrar çiçek açıyormuş

abor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2017, 12:18   #1496
Ağaç Dostu

Alıntı:
birde şöyle bişey duydum çiçekler solunca yeşil aksamı kesip soğanı dondurucuda dondurup ardından tekrar ekince kısa sürede tekrar çiçek açıyormuş
Sümbülün tekrar açması beslenmesine bağlı. Çiçek geçtikten sonra yeşil aksamını hemen keserseniz soğan herhangi bir besin depolayamayacaktır. Zaten enerjisinin çoğunu çiçek açmaya harcadığı için yeniden yeşerse bile çok cılız kalacaktır. Yapılması gereken herşey zamanında güzel deyip çiçeği geçtikten sonra çiçek sapını kesmek ve fakar yapraklar kendileri kuruyana kadar beslemeye devam etmek. Bu sayede soğan hem besin depolar, seneye güzel açar hem de yavrular.

Evet sümbül soğanlarının soğuklanma ihtiyacı buzdolabında karşılanabilir yalnız dikkat etmeniz gereken şeyler var. Soğanları koyduğunuz dolaba sebzeler, yeşillikler ve elma gibi meyveler koymamalısınız. Bunlar etilen ürettiklerinden soğanların bozulmasına sebep olurlar.

O yüzden çiçek versin, dolaba atayım, tekrar çiçek versin mantığı pratikte pek geçerli değil maalesef.

abor beğendi.
Eski 22-12-2017, 16:01   #1497
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Bulunduğu yerin sıcaklığı yüksektir. sümbül dağ çiçeğidir sıcak sevmez 10 oC sıcaklık yeterlidir

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2017, 17:39   #1498
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Bulunduğu yerin sıcaklığı yüksektir. sümbül dağ çiçeğidir sıcak sevmez 10 oC sıcaklık yeterlidir
Bu sene Akdeniz' de 15 dereceyi mumla arıyoruz sürekli aşırı sıcak. bu seneden artık vaz geçtim hayır gelmez Ocak ve Şubat ayı yani 2 ay soğursa hava ne ala yoksa bu sene sürekli Nisan ayı modunda havalar ve hiç bir verim beklemiyorum elimde var olan ne varsa yoldan çıkmış durumda Haziran ayı gibi geri uykuya girdi çoğu bitki yeşerdiğine pişman oldu sanırım. geçen sene bu vakitlerde 13 dereceydi ve kar vardı dağlarda şimdi ide 20 derece ve üstü kar yok dağlarda.

Fatih_Soydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2018, 21:04   #1499
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Hisarönünde ucuz sümbül soğanları buldum.Hemen diktim.Dikim için biraz geç ama olsun.Mart başı gibi açarlar...

Eklenen Resimler

Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2018, 09:29   #1500
Ağaç Dostu

Bu seneki sümbüllerim, bodur olacaklar galiba bu sene. Henüz soğuk görmediler ve biri "ooo bahar gelmiş, açmalııyım" şeklinde düşünmüş olacak ki boyuna bakmadan çiçeklenmeye karar verdi.

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024