agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni2751Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-03-2015, 13:47   #1411
Ağaç Dostu

B e t ü l's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Sn Betül, bu bir mantar enfeksiyonu, zannedersem Rizoctonia olmalı. Olanağınız var ise Captan, veya Rizolex gibi ilaçlar kullanabilirsiniz, ama tek bir bitki için ilaç hazırlamak zordur, bu nedenle oluruna bırakın, biraz yaprak hasarı yapar. kolay gelsin
Şu anda durumu böyle.. Acaba diğerlerine de bulaştırır mı?sökeyim mi?

Eklenen Resimler

B e t ü l Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2015, 15:22   #1412
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2014
Ve kapanışı mavi–beyaz yapalım

Eklenen Resimler

Laleci_03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2015, 15:30   #1413
Ağaç Dostu

Eklenen Resimler

Eski 19-03-2015, 17:32   #1414
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi B e t ü l Mesajı Göster
Şu anda durumu böyle.. Acaba diğerlerine de bulaştırır mı?sökeyim mi?
Bence sökün, göreceksiniz ki soğan dibi çürümüştür, Hayır gelmez. kolay gelsin

B e t ü l ve Laleci_03 beğendi.
kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2015, 17:32   #1415
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Kırmızı beyaz görsele bayıldım Laleci aksilikler peşimi bırakırsa bende ilerleyen saatlerde dün cektigim fotografları ekleyecegim inşallah

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2015, 17:42   #1416
Ağaç Dostu

Çok teşekkür ederim Hira ablam, haydi bekliyorum fotoğraflarını

YeniGine ve Melisa16 beğendi.
Eski 19-03-2015, 20:00   #1417
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Laleci kardeş maşallah bu güzelliklere kim dayanabilir ki... çok çekiciler baksanıza arıları kelebekleri bile kendilerine çekmişler, adeta renkleriyle büyülüyorlar hepimizi.
Çok şekerler bayıldım, misler gibi doya doya kokularını içinize çekin.

akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2015, 21:34   #1418
Ağaç Dostu

Sağ olasın Akçabardak ablam çok teşekkür ederim, gördüğün gibi arıdan, kelebekten bana sıra gelmiyor, demiyorlar ki bir de bu güzelleri yetiştiren gelsin koklasın

Eski 19-03-2015, 23:14   #1419
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sevgili Laleci sümbüllerine maşallah maşallah!.. Ben bahçelerde dolanıyorum ne kelebek, ne de arı gördüm, senin sümbüllerinin güzelliği balkonuna çekmiş kelebeği, arıyı. Şimdii bundan sonra bu soğanları nasıl besleyeceğiz; onu öğrenmemiz gerekiyor... Ben şimdiden çiçekleri keseyim, birkaç komşuma vereyim diyorum amaa kıyamıyorum da!.. Her gün az biraz daha dursunlar diyorum.

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2015, 14:14   #1420
Ağaç Dostu

Teşekkürler YeniGine ablam sağ ol, kokuları sadece arıyı, kelebeği değil beni de bağımlı yaptı sürekli balkona çıkmak geliyor içimden ama hava soğuk maalesef, içeri de almak istemiyorum çabuk bozulurlar diye
Ayrıca dediğin gibi çok iyi bakmamız lazım Ben de senin gibi önce keseyim artık, soğanı yormasın diyorum lâkin bir yandanda hep kalsınlar öylece seyredeyim diyorum ama bir yere kadar tabii

akçabardak ve YeniGine beğendi.
Eski 20-03-2015, 18:26   #1421
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Sevgili Laleci sümbüllerine maşallah maşallah!.. Ben bahçelerde dolanıyorum ne kelebek, ne de arı gördüm, senin sümbüllerinin güzelliği balkonuna çekmiş kelebeği, arıyı. Şimdii bundan sonra bu soğanları nasıl besleyeceğiz; onu öğrenmemiz gerekiyor... Ben şimdiden çiçekleri keseyim, birkaç komşuma vereyim diyorum amaa kıyamıyorum da!.. Her gün az biraz daha dursunlar diyorum.
çiçekler solmadan kesmeniz gerekmez, ve de yatiştirmenizin mantığına aykırı!! siz soğanmı yetiştiriyorsunuz, çiçek mi?? Çiçekleri geçtikten sonra bakıma devam edin yeter. Kolay gelsin

YeniGine ve Laleci_03 beğendi.
Eski 20-03-2015, 23:21   #1422
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sayın kgursan, çok teşekkürler bu bilgi çok iyi oldu; açıkçası rahatladım. Solana kadar dursunlar o halde çiçeklerimiz...

Laleci_03 beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2015, 15:38   #1423
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Buda benden ☺

Eklenen Resimler

Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2015, 10:36   #1424
Ağaç Dostu

B e t ü l's Avatar

Exclamation

Misss gibi kokuyoruz. Yavru soğanımız da açmış.

Eklenen Resimler

Eski 01-04-2015, 10:41   #1425
Ağaç Dostu

B e t ü l's Avatar

Beyazın asaleti bir başka

Eklenen Resimler

Eski 03-04-2015, 11:59   #1426
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-04-2015
Merhabalar,

Geçtiğimiz sonbaharda markette denk geldiğim sümbül soğanlarını görmemle müthiş bir merak gelişti zihnimde. Terasa konumlandırdığım saksılarda toprağa özenle yerleştirdiğim, sürekli üstünü açıp ne kadar kök saldığını ne kadar büyüdüğünü merakla kontrol ettiğim içinden çıkacak muhteşem kokulu güzelliği seyretmek için aylarca sabırla heyecanla beklediğim soğanlarım muazzam bir güzellikle çiçeklerini açtılar Mart'ın başında. Subhanallah. Çok gürbüz değillerdi ama etkileyici olan şey gözlerimin önünde kupkuru soğandan böyle bir güzelliğın çıkmasıydı. Rabb'in kudretini tefekkür etmeye bir vesile oldular aynı zamanda.

Sümbüller yumru yumru olmuş çiçeklerini açacakken pek dokunmamak gerekiyor onu özellikle belirteyim. Henüz bir yaşına basmamış olan yeğenim tam bir çiçek meraklısı, özellikle halasının sümbüllerini görünce kendinden geçiyor. Dokunmanın yasak olduğunu öğrendi, ellerini sürmeden sadece çiçekleri öperek sevgi gösterebileceğini öğrettik ona. O yüzden yanına yaklaştırdığımda elleriyle saksıyı kavrayıp sulu dudaklarını çiçek kısmına dokunduruyor, kendince öpüyor seviyor Öptüğü çiçek yaprakları yandı, düzgün büyümediler. Buna dikkat etmekte fayda var.

Bu sene ilk defa sümbül yetiştirdiğim için solan soğanları nasıl muhafaza edeceğimi bilmiyorum. Toprakta ne kadar kalmalıdır, topraktan çıkarınca nasıl hangi şartlarda muhafaza etmelidir, yavru soğan varsa nasıl davranmalıdır? Engin tecrübelerinizden faydalanmak isterim.

Selamlar..

Laleci_03 beğendi.
minguinho Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2015, 20:06   #1427
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi minguinho Mesajı Göster
Merhabalar,

Geçtiğimiz sonbaharda markette denk geldiğim sümbül soğanlarını görmemle müthiş bir merak gelişti zihnimde. Terasa konumlandırdığım saksılarda toprağa özenle yerleştirdiğim, sürekli üstünü açıp ne kadar kök saldığını ne kadar büyüdüğünü merakla kontrol ettiğim içinden çıkacak muhteşem kokulu güzelliği seyretmek için aylarca sabırla heyecanla beklediğim soğanlarım muazzam bir güzellikle çiçeklerini açtılar Mart'ın başında. Subhanallah. Çok gürbüz değillerdi ama etkileyici olan şey gözlerimin önünde kupkuru soğandan böyle bir güzelliğın çıkmasıydı. Rabb'in kudretini tefekkür etmeye bir vesile oldular aynı zamanda.

Sümbüller yumru yumru olmuş çiçeklerini açacakken pek dokunmamak gerekiyor onu özellikle belirteyim. Henüz bir yaşına basmamış olan yeğenim tam bir çiçek meraklısı, özellikle halasının sümbüllerini görünce kendinden geçiyor. Dokunmanın yasak olduğunu öğrendi, ellerini sürmeden sadece çiçekleri öperek sevgi gösterebileceğini öğrettik ona. O yüzden yanına yaklaştırdığımda elleriyle saksıyı kavrayıp sulu dudaklarını çiçek kısmına dokunduruyor, kendince öpüyor seviyor Öptüğü çiçek yaprakları yandı, düzgün büyümediler. Buna dikkat etmekte fayda var.

Bu sene ilk defa sümbül yetiştirdiğim için solan soğanları nasıl muhafaza edeceğimi bilmiyorum. Toprakta ne kadar kalmalıdır, topraktan çıkarınca nasıl hangi şartlarda muhafaza etmelidir, yavru soğan varsa nasıl davranmalıdır? Engin tecrübelerinizden faydalanmak isterim.

Selamlar..

Okuyacaksınız. ! "Soğanların depolanması ve preparasyonu" başlığını okuyun. Ayrıca ben pek çok nesaj da açıklamıştım bulursanız onları da o0kuyun. kolay gelsin.

Eski 08-04-2015, 16:36   #1428
Ağaç Dostu

lenavita's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Bende aynı şeyleri lale için düşünüyorum. Ayrıca İkinci yılına çiçek açtığını görmedim. sümbül en kolaylarından diye düşünüyorum.
soğanlı çiçekleri çok sevmeme rağmen sümbül soğanı sert olmayışından dolayı ikinci sene yok oluyor

lenavita Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2015, 18:01   #1429
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lenavita Mesajı Göster
soğanlı çiçekleri çok sevmeme rağmen sümbül soğanı sert olmayışından dolayı ikinci sene yok oluyor
Yapraktan mantar girip soğanın içi ,özellikle taban kısmı çürümedikten sonra sümbül soğanı yok olmaz. ikinci yıl da çiçek verir, sonra yavrulama yaparak parçalanır.

Lale soğanı çiçek verdikten sonra scale dediğimiz kabukların dibinde yeni yavru oluşturur, ana soğan yok olur ,o yavrular irileşir yeni soğan yaparlar (tazelenirler)

Eski 13-04-2015, 13:42   #1430
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Katmerli sümbüllerim...

Eklenen Resimler

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2015, 13:44   #1431
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Yapraktan mantar girip soğanın içi ,özellikle taban kısmı çürümedikten sonra sümbül soğanı yok olmaz. ikinci yıl da çiçek verir, sonra yavrulama yaparak parçalanır.

Lale soğanı çiçek verdikten sonra scale dediğimiz kabukların dibinde yeni yavru oluşturur, ana soğan yok olur ,o yavrular irileşir yeni soğan yaparlar (tazelenirler)
Bu yazıdan sümbülde 2 senede bir , lalede her sene soğanın tazelendiğini mi anlamalıyız?

B e t ü l beğendi.

Düzenleyen çiçeksever : 14-04-2015 saat 08:48
çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2015, 12:24   #1432
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-06-2014
Thumbs down

Merhabalar, 2 hafta önce kayınpederim bana sümbül dikip getirmiş ve şuan durumları böyle çapraz köşelerde de çuha çiçeği var. Sümbüller dağıldı yayıldı gitti ona ragmen kokusu cok harika. Ben ne yapayım nasıl duzelir bunlar yani hiçbir bilgim yok bu konuda aydınlatırsanız sevinirim

Eklenen Resimler

B e t ü l, maya ve Milla beğendi.
ymzumruttas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2015, 16:37   #1433
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-04-2015
benim sümbülüm sağlıklı duruyor her gün nemlendirme yapıyorum sümbülüm güzel kokusunu veriyora ama az nasıl bu kokuyu daha fazla vermesini sağlayabilirim?

Doğa-Sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2015, 21:42   #1434
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doğa-Sever Mesajı Göster
benim sümbülüm sağlıklı duruyor her gün nemlendirme yapıyorum sümbülüm güzel kokusunu veriyora ama az nasıl bu kokuyu daha fazla vermesini sağlayabilirim?
önce nemlendirme??? ne demek!. Eğer sulama demek istiyorsanız, her gün sulama YANLIŞ!! Üstten "Islama" yapıyorsanız bu da yanlış.. Sulama deyince toprağına 1 su bardağı su dökülür, ve 3-5 gün sulanmaz. Korkmayın bitki susuzluktan kolayca ölmezAma üstten ıslama yaparsanız, kökler su alamayacağı için kurur, Çok su verirseniz de kökler boğulur ve ölür!

Verdiği koku ile yetineceksiniz, bunu artırmak sizin elinizde değil. Ancak havalar ısınınca, koku veren maddeler buharlaşır ve koku artar.
kolay gelsin

Eski 26-04-2015, 21:44   #1435
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ymzumruttas Mesajı Göster
Merhabalar, 2 hafta önce kayınpederim bana sümbül dikip getirmiş ve şuan durumları böyle çapraz köşelerde de çuha çiçeği var. Sümbüller dağıldı yayıldı gitti ona ragmen kokusu cok harika. Ben ne yapayım nasıl duzelir bunlar yani hiçbir bilgim yok bu konuda aydınlatırsanız sevinirim
Sıcaktan dağılmıştır.

Eski 29-05-2015, 11:26   #1436
Moderatör

Giriş Tarihi: 08-05-2012
Bu yıl mor sümbüllerim tohum verdi, diğerlerini ektim, bunları kurutuyorum. Her çiçekte bir çenek irileşerek kapçık yapıyor ve çiçek kuruduğunda kapçık kalıyor.. Herbirinden 2-3 adet tohum çıktı.

Eklenen Resimler

Ozlem A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2015, 17:27   #1437
Ağaç Dostu

a_fan_of_barca's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2015
Bu da benim ilkbaharda aldigim sumbul'um. Artik kendisi yok maalesef Sogani curudu, ben de atmak zorunda kaldim soganini. Toprakta kurtlar yemisti sogani

Eklenen Resimler

a_fan_of_barca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2015, 16:20   #1438
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-01-2015
sümbül soğanını saksıya kaç santim derinliğe ekmek gerekir edirne için

onur45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2015, 21:31   #1439
Ağaç Dostu.

Soğanın üzerinde 2 parmak (4-5 cm) toprak oldu mu yeter.

Eski 25-10-2015, 12:23   #1440
Ağaç Dostu

sarigoz's Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2009
Galeri: 26
Merhabalar Sümbül severler..Çoktandır bu sayfaya uğramadım..Bu yıl marketten 3 tür den de Sümbül aldım..Pembe,mavi ve beyaz..Ektim gelir gelmez..tam zamanı.Artık Mart ayını bekeleyeceğiz..Açtıklarında paylaşırım artık..

sarigoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024