agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni5314Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-02-2008, 23:31   #31
Ağaçsever

lemis's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2007
Galeri: 2
katmerli amarilis

Eklenen Resimler

lemis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2008, 10:50   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-01-2008
Galeri: 6
Sayın lemis, Eminönü tohum pazarına gidince çok güzel bir amarilis soğanı aldım Kuru ve karanlık bir dolap içine koyup eylül -ekimi bekliyordum.Aslında almayacaktım ama güzelliğine dayanamadım.Soğan oldukça köklü ve topraklı. Ekimi konusunda sizin belirttiklerinizi söylediler.Ancak paketin üzerinde "Yaz Soğanı" yazıyor.İnternette yaz soğanlarını araştırdım.Yaz soğanları mart - haziran arası ekiliyormuş.Eğer ılıman bir ilkimde yaşıyorsanız martta, soğuk bir iklimde yaşıyorsanız haziranda ekim yapılmalı bilgisi var. Aklım karıştı biraz. Bu amarilis yaz soğanı ise martta mı ekmem gerekli bu durumda. Sizde yardım alabilir miyim ?

Gatay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2008, 14:17   #33
Ağaç Dostu

fatmadundar's Avatar

Giriş Tarihi: 16-08-2007
Galeri: 82
Sn Lemis, bune güzellik böyle?
Katmerlisini hiç görmemiştim.Siz Ankara'da içerde tutmak zorunda olduğunuz için açmış bile.Ben de artık içeri alayım bari.Elinize sağlık.

fatmadundar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2008, 11:13   #34
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2006
Galeri: 16
Amaryilis . My Pink amariylis .

Amaryilis . Paylaşmak istedim

Eklenen Resimler

bonsade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2008, 18:24   #35
Ağaç Dostu

fatmadundar's Avatar

Giriş Tarihi: 16-08-2007
Galeri: 82
Sevgili Bonsade sizin ki de ne kadar asil görünüyor.Yeşil yapraklarını özellikle mi kopardınız? Çiçek açsın diye.

fatmadundar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2008, 08:24   #36
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Çiçek açmasını hızlandırmak hatta istediğiniz zaman çiçek açmasını ve çiçeklerin büyük olmasını sağlamak için yapraklarını kesmemiz gerekli . Tabi ki soğana biraz dinlenme zamanı ayırmalıyız . Keşke birde güzel bir kokusu olsaydı .

Eski 11-02-2008, 08:42   #37
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Ben yapraklarını kesmemiz gerektiğini bilmiyordum. Peki, yapraklarını tam olarak ne zaman kesmeliyiz?

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2008, 11:56   #38
Ağaçsever

lemis's Avatar

amarylis

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Buket Aknar Mesajı Göster
Biraz geç gördüm. Sevgili Lemis, Amarilis'iniz çok güzel. Hatta çok kelimesi az bence.
Teşekkür ederim Buket Hanım, bu iki soğanı ekim ayında Genevre deki bir çiçekçiden almıştım. Daha önceden de bu bitkiyi iyi tanırım ama bunlar gerçekten çok iri soğanlar idi. 6-8 hafta içinde garantili çiçek açıyorlar. Her birinde üçer çiçek sapı var, her sap üzerinde genelde dört çanak çiçek oluyor, yapraklar daha sonra çıkıyor. Bu sabah çektiğim resimleri koymaya çalışacağım.

Eklenen Resimler

Eski 11-02-2008, 12:02   #39
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Ne kadar güzeller. Ellerinize sağlık. Sizinkileri görünce seneye ben de denemeye karar verdim. Bu yıl emanet Amarillis'lere baktım. Seneye inşallah benim de olacak.

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2008, 12:15   #40
Ağaçsever

lemis's Avatar

Ankara dayım. Resimde görüldüğü gibi bahçede kar var. Baharda saksıları bahçede yarı gölge bir köşeye koyup çürütmeden bütün yaz sulamak gerek. Son baharda sulamayı kesip yaprakların kendiliğinden sararmasını bekleyin, tamamı kuruyunca, kuru, karanlık ve serin bir yere alın, (bodrum gibi) orada dinlensin, buna, 'soğanı uyutmak' deniyor kanımca. Daha sonra, mesela ekim, kasım aylarında tekrar ışıklı ılık bir mekana getirip sulamaya başladığınızda yeniden çiçek açması lazım. Bu soğanları büyük ölçüde Hollanda yetiştiriyor. İlk satın aldığınız yıl mutlaka açar, İngilizce deyim ile 'fool proof' yani en ahmak bile başarır anlamında, sözüm meclisten dışarı!!! Sonraki yıllar artık size kalmış.
Antalya gibi, Kıbrıs gibi daha sıcak iklimlerde sürekli bahçede kalabilir. Ben Ankara şartlarını yazdım.

Denizardacan beğendi.
Eski 11-02-2008, 15:16   #41
Ağaç Dostu

Bu durumda yaz soğanı bile olsa ekim gibi ekeceğiz bu durumda. Verdiğiniz bilgi için teşekkürler

Eski 11-02-2008, 22:41   #42
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsade Mesajı Göster
Çiçek açmasını hızlandırmak hatta istediğiniz zaman çiçek açmasını ve çiçeklerin büyük olmasını sağlamak için yapraklarını kesmemiz gerekli . Tabi ki soğana biraz dinlenme zamanı ayırmalıyız . Keşke birde güzel bir kokusu olsaydı .

Yaprakları kesmeyip solmaya bırakırsanız çiçeğiniz için daha iyi olur. Çünkü Amarillislerde yapraktaki besin maddeleri çiçek açtıktan sonra soğana aktarılır. Bu yöntem ile ve çiçeğe dinlenme zamanı bırakılarak bir yıl içinde iki defa çiçek açtırmak mümkünmüş. Mümkünmüş diyorum, çünkü benim amarillisleri daha ikinciye açtıramadım. Denemeye biraz geç başladım. Elimde bir düzine ebruli amarillisim var. Tamamı açık havada. Sadece bir tanesini bu sonbahar saksıya dikerek içeriye aldım.

Denizardacan beğendi.
Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2008, 07:17   #43
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Arkadaşlar, benim hem saksıda hem de toprakta ekili toplam 30 taneden fazla Amarillis soğanım ve Agapanthus'larım var. Evvelce saksıda bulunanların çiçekleri iyice kuruyup yaprakları da düştükten sonra sulamayı azaltıp dipten kesiyordum. Ama bu 2 senedir yapraklarına hiç dokunmuyorum, çiçekleri açıp soluyor çiçek sapını dipten kesiyorum ama yapraklarını bırakıyorum. Zamanı geldiğinde hem ebruli olanları hem de kırmızılar o kadar güzel açıyorlar ki. Çiçeklenme bittiğinde hepsini bütün soğanlı bitkilere yaptığım gibi son sulama olarak vitaminli bol su verip sulamayı kesiyorum.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2008, 20:50   #44
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Çiçeklerin büyüklüğü . Cep telefonu ile çektim . Özürdilerim

Eklenen Resimler

Eski 13-02-2008, 07:36   #45
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili bansade, çok güzeller bizle paylaşımınız için teşekkür ederim. Ama size birşey söyleyeyim mi benim bahçemdekilerin de cd den daha büyük, kahvaltı tabağı kadar olanı var. Hem kırmızı hem de ebrüli. (övünmek gibi olmasın ama)

sardunaki beğendi.
Eski 13-02-2008, 20:56   #46
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Guler Mesajı Göster
Sevgili bansade, çok güzeller bizle paylaşımınız için teşekkür ederim. Ama size birşey söyleyeyim mi benim bahçemdekilerin de cd den daha büyük, kahvaltı tabağı kadar olanı var. Hem kırmızı hem de ebruli. (övünmek gibi olmasın ama)
Bahçemde bulunan kırmızı türlerinin çiçekleri bu kadar büyük diğil . Büyüklüğünü türünden sanıyordum .

Düzenleyen bonsade : 22-02-2008 saat 19:12
Eski 14-02-2008, 08:07   #47
Moderatör

Güler's Avatar

Olabilir bonsade, açtıklarında ben de yeni resimler yüklemeye çalışırım. Hele bir tane var, rengi kadife kırmızı gibi koyu, çiçeği çok iri ama boyu diğerleri kadar boylu değil. Diğerlerinin arasında kalıyor. Bu sene onun soğanını ön tarafa geçirmeyi düşünüyorum.

Eski 19-02-2008, 09:41   #48
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Çiçek açınca unutmıyalım Fırça ile tozlaşmayı sağlıyalım . Tohumdan çok hızlı yetişiyorlar . Böylece çeşitliiliği arttırıp birbirimize göndeririz . Ben bir defasında istanbulda çoğaltmıştım . Tohumlarından senelerce çoğaltıp eşe dosta vermiştim .

Denizardacan beğendi.
Eski 19-02-2008, 11:05   #49
Ağaç Dostu

ilknur aşık's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2007
Dün saksıda olan amarliyslerin soğanlarını kontrol ettim. Soğanlar oldukça büyümüş, aldığımda bu kadar büyük değilllerdi. (Koçtaş'tan ve praktiker'den ithal soğan olarak aldım)
Ancak bu sene 3.baharları olduğu halde hiçbirinde yavru yok. Bu konuda bilgisi olan varmı acaba? Bunun ithal olmaları ile ilgisi olabilir mi?

ilknur aşık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2008, 22:29   #50
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Her yıl çiçek açtıktan sonra soğanları topraktan çıkarıyorsanız, soğanlara yavrulamaları için zaman vermiyorsunuz demektir. Soğanlar belli bir büyüklüğe ulaştıklarında yavru veriyorlar. Bu süre de 2-3 yılı buluyor. Çiçek açtıktan sonra yaprakları kesmemeniz soğanın büyümesini hızlandırıyor. Çünkü yapraklardaki besinler soğana geçiyor. Bu sonbahar soğanları topraktan çıkarmaz iseniz, yavru alabilirsiniz.

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2008, 13:11   #51
Ağaç Dostu

ilknur aşık's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2007
Şöyle bir problem var. Ben zaten soğanları saksıdan çıkarmıyorum ve yapraklarını da kesmiyorum. Yalnız şunu gözlemledim. Soğanlar aldığım zamana göre neredeyse 2-3 katı kadar büyümüşler. Demekki anca yavru verecekler. Teşekkürler eyüp1

ilknur aşık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2008, 22:12   #52
Ağaç Dostu

İyi geceler, bu haftasonu ekmek istediğim Amaryllis soğanım ne yazık ki bu hafta yaşanan sıcaklardan dolayı ekilmeden bu hale gelmiş. Karanlık ve serin bir yerde saklıyordum. Ama balkona güneş vurunca tahminimden daha sıcak olmuş ortam. Sorum şu; hemen ekersen bu soğan toprakta sağlıklı yetişir mi. Çiçek bile çıkarmaya başlamış 3 günde.Yoksa tekrar bir soğan mı alayım. Acil fikir verir misiniz ?

Saygılarımla

Eklenen Resimler

Eski 27-02-2008, 22:25   #53
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
Bence hemen dikin. Birkaç gün bol güneşli bir yere koymayın, alıştırarak güneşe çıkarın.

Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2008, 12:18   #54
Ağaç Dostu

Ferda Hanım, Amaryllis hiç yetiştirmemiştim. Soğandan hemen çiçek sapı çıkıyor mu acaba ? Bana çok ilginç geldi. Yaprak çıkmasını anlayabilirim. Ama bayağı kalın bir çiçek sapı ve tomurcuğu çıkarmış bir haftada. Çiçeklerin sağlıklı ve güzel olması engellenir mi ?

Eski 28-02-2008, 15:01   #55
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-08-2007
Merhaba arkadaşlar, benim amaryllis bir sorun var sanki icine bolca su dokmusum gıbı ıslakve yumusak aldım onu kalorıferın ustune ama nafıle ters cevırdım yaprak cıkan kısmını kalorıfer ustune koydum banamısın demedı.Üzerindeki yapraklar dibiden karardı ve yumusadıgı ıcın kestım ortası hala yesıl ama kocaman devasa bır sogandı kücüldü. Sizce ne yapmalı nasıl kurtarmalı bir fıkrı olan varsa ne olur yazsın bana onu kaybedıyorum.

Byabanoglu beğendi.
beyaz orkide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-02-2008, 00:15   #56
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Galeri: 25
Soğanı gölgelik ve serin bir yerde sulamadan bekletip 1-2 ay sonra topraktan çıkarıp sonbaharda toprakla buluşturun derim.
Umarım kurtulur.

Ophrys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-02-2008, 02:08   #57
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gatay Mesajı Göster
İhemen ekersen bu soğan toprakta sağlıklı yetişir mi. Çiçek bile çıkarmaya başlamış 3 günde.Yoksa tekrar bir soğan mı alayım.

Saygılarımla
Yeniden soğan almanıza gerek yok. Onu hemen ekin. Yeterince geç kalmışsınız zaten. Soğanınız sağlıklı görünüyor.Ama önce köklerini güzelce temizleyin.
3 günde çiçek açmasına gelince... Sanırım bu da bir şehir efsanesi olsa gerek!.. Yoksa çiçek efsanesi mi desek... Sabırlı olun...

hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-02-2008, 08:07   #58
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adabayrakoglu Mesajı Göster
Soğanı gölgelik ve serin bir yerde sulamadan bekletip 1-2 ay sonra topraktan çıkarıp sonbaharda toprakla buluşturun derim.
Umarım kurtulur.
Tesekkur ederım zaten 2 aydır hıc sulamadım.suanda golgede ve serınde topragıda cok az koklerde var soganı acıkta sayılır.Acaba mantari bir hastalıgı mı vardıye korkuyorum.İlac vermek icinde sulamak lazım cekınıyorum. Ne yapacagımı sasırdım dogrusu.

Eski 25-03-2008, 21:42   #59
Ağaç Dostu

Bakın buda amarylıs aılesınden sprekelıa yeni actı.Begeninize sunayım istedim.

Eklenen Resimler

Eski 25-03-2008, 22:05   #60
Ağaç Dostu

Sizler şimdi merak edersiniz kokusu var mı diye.Ben sizin merakınızı şimdiden gidereyim maalesef kokusu yok.Ama olsun bu haliylede sizcede cok güzel degil mi?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024