agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni5314Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-02-2017, 16:04   #1621
Ağaç Dostu

lenavita's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Sunumda unutmadan soyliyim .tohumla hic urasmayin çiçeği geçmeye yakin kesin yanlız ben çiçeği açtığında birkaçını besinini azaltmasına diye vazoluk kesiyorumki ve çiçeklerde soluk yoğunlaşıyor şuan bahçede tohumdan olmuş 3 tane bebislerim var

lenavita Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2017, 05:26   #1622
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
Cool

tomurcuklu aldığım yeni soğanım çiçeğini açtı nihayet...
kokusu yok ama rengi felan hoşuma gitti...
Name:  ererererere.jpg
Views: 948
Size:  46.9 KB

Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2017, 22:19   #1623
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Merhaba gerçekten beceremediğim bir konu söz konusu kocaman bir amarylis soğanım var hatta bu yıl ilk defa 3 yavru verdi şoke oldum sevindim ama halen çiçek açmadı ve çiçeği uyku moduna sokamıyorum 2 ay sulamadım ama yaprakları bir türlü sararmayınca bende kökünden sinirlenip kestim 2 ay susuz kaldı soğanına zarar veriyo diye dayanamadım ve kesmek zorunda kaldım bitkimde uyku moduna geçme durumu sanırım kapalı bende kestikten sonra 1 hafta bekleyip suladım ve yeni taze yapraklar çıkıyor bakalım bu sene çiçek görebilcekmiyiz hatayı nerde yaptığımı söylermisiniz bu arada amarylis olduğuna yüzde yüz eminim balkonum camekan ama dışarısıyla tek farkı yağış almaması dışarısıyla sıcaklık farkı max artı 5 derecedir yardım ederseniz çok ama çok sevinirim.

Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2017, 23:15   #1624
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Batuhan Yılmaz Mesajı Göster
Merhaba gerçekten beceremediğim bir konu söz konusu kocaman bir amarylis soğanım var hatta bu yıl ilk defa 3 yavru verdi şoke oldum sevindim ama halen çiçek açmadı ve çiçeği uyku moduna sokamıyorum 2 ay sulamadım ama yaprakları bir türlü sararmayınca bende kökünden sinirlenip kestim 2 ay susuz kaldı soğanına zarar veriyo diye dayanamadım ve kesmek zorunda kaldım bitkimde uyku moduna geçme durumu sanırım kapalı bende kestikten sonra 1 hafta bekleyip suladım ve yeni taze yapraklar çıkıyor bakalım bu sene çiçek görebilcekmiyiz hatayı nerde yaptığımı söylermisiniz bu arada amarylis olduğuna yüzde yüz eminim balkonum camekan ama dışarısıyla tek farkı yağış almaması dışarısıyla sıcaklık farkı max artı 5 derecedir yardım ederseniz çok ama çok sevinirim.
bana kalırsa soğanları uykuya geçirmenize strese sokmanıza hiç gerek yok.
toprağı çok eskiyse değiştirin.Bunun dışında güneş almıyorsa güneşe çıkarın.Uygun koşullar altında çiçek açacağını düşünüyorum...ben eski amarilislerimi hiç uykuya geçirmedim ve çiçek açtı.

Eski 02-04-2017, 01:00   #1625
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Batı Rüzgarı Mesajı Göster
bana kalırsa soğanları uykuya geçirmenize strese sokmanıza hiç gerek yok.
toprağı çok eskiyse değiştirin.Bunun dışında güneş almıyorsa güneşe çıkarın.Uygun koşullar altında çiçek açacağını düşünüyorum...ben eski amarilislerimi hiç uykuya geçirmedim ve çiçek açtı.
Sayın Batı Rüzgarı cevabınız için teşekkür ederim ben marketlerde satılan torflardan kullanıyorum ama bahçe toprağında böcek olduğunu düşündüğüm için ve bir daha gerçek amarylis soğanı bulamayacağıma korktuğum için riske girmek istemiyorum ve saksımda plastik bir öneriniz var mıdır ?

Eski 02-04-2017, 02:33   #1626
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Alıntı:
Sayın Batı Rüzgarı cevabınız için teşekkür ederim ben marketlerde satılan torflardan kullanıyorum ama bahçe toprağında böcek olduğunu düşündüğüm için ve bir daha gerçek amarylis soğanı bulamayacağıma korktuğum için riske girmek istemiyorum ve saksımda plastik bir öneriniz var mıdır ?
soğanları torfa dikmeyin. hiç bir soğanlı çiçeği torfa dikmeyin.zaten tek başına torf kullanılması böcekler için çok elverişli bir ortam sağlar ve soğanın çürümesine neden olablir.ayrıca çoğu satılan torflar kalitesiz olduğundan besin yönünden de sıkıntılı olur.

bahçe toprağı kullanın en fazla solucan olur.biraz içine torf katılabilir ama geneli kumlu toprak olsun.içine pelet gübre solucan gübresi gibi gübre takviyesi yapabilirseniz iyi olur.soğanın üst kısmı açıkta kalsın biraz dikerken...saksısı çok küçük olmasın.yani en azından 5 litre felan olsun.bunları ve yukarıdakileri sağladınızda bir sıkıntı olmadan çiçekleneceğini söyleyebilirim.amarilislerin sağı solu belli olmuyor hiç ummadığınız anda çiçeklenebilir.benim de geçmiş yıllarda açmadığı oldu biraz seyretip yeni bir toprağa geçirdiğim sene çiçek açmaya başladı...ticari olarak dinlenme dönemine sokulup çiçek açması sağlanıyor ama buna gerek olduğunu sanmıyorum.çünkü dinlenme dönemine hiç girmeyen soğanlarım çiçek açıyor.

Eski 02-04-2017, 18:02   #1627
Ağaçsever

sedo's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 1
Fotoğraf çok güzel

sedo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2017, 00:13   #1628
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Merhabalar arkadaşlar elimde 3 yıldır olan amarylislerim benden tek kelimeyle NEFRET EDİYORLAR ahahah şaka bir yana ne kadar ilgi göstersem de bana bu zamana kadar verdiği tek hediye 3 yavru oldu Allah çok şükür ama bir sorun var bitkilerim torfa ekili ve ben orjinal toprağa dikmek istiyorum ve ortamı anlatıyorum saksım kuzey doğu cephede yer alıyor . Güney cepheye bakan yerim yok ne yazık ki sabah 7 den öğlen 2-3 e kadar direkt güneş ışığı alabiliyor haftada 1 defa suluyorum şu ana kadar 1 kere sıvı bitki besini verdim yakmaktan çok korkuyorum kusura bakmayın bu konuda biraz cahilim ve amarylisten hiç anamıyorum şimdi bu yavruları naıl ayırmalıyım direkt koparırsam çürüme olur mu koparmalımıyım yoksa anaç üzerinde kalmalılar mı kopardığım yere ilaç tarzı bir şey sürmeme luzum var mı ve çiçeklerim dormansi aşamasına geçmiyor daha öncedende buradan konuştuk bu bir soru teşkil etmiyormuş bitki nasıl çiçek açar bitkin
n soğanı orta boy bir patates kadar yardımlarınızı bekliyorum sevgiler.

Eski 16-04-2017, 00:24   #1629
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sayın Batuhan Yıldız amarallisler yaprak çıkartmaya başladılar, sanırım şu ara soğanları ayıramazsınız.

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2017, 11:47   #1630
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Alıntı:
Merhabalar arkadaşlar elimde 3 yıldır olan amarylislerim benden tek kelimeyle NEFRET EDİYORLAR ahahah şaka bir yana ne kadar ilgi göstersem de bana bu zamana kadar verdiği tek hediye 3 yavru oldu Allah çok şükür ama bir sorun var bitkilerim torfa ekili ve ben orjinal toprağa dikmek istiyorum ve ortamı anlatıyorum saksım kuzey doğu cephede yer alıyor . Güney cepheye bakan yerim yok ne yazık ki sabah 7 den öğlen 2-3 e kadar direkt güneş ışığı alabiliyor haftada 1 defa suluyorum şu ana kadar 1 kere sıvı bitki besini verdim yakmaktan çok korkuyorum kusura bakmayın bu konuda biraz cahilim ve amarylisten hiç anamıyorum şimdi bu yavruları naıl ayırmalıyım direkt koparırsam çürüme olur mu koparmalımıyım yoksa anaç üzerinde kalmalılar mı kopardığım yere ilaç tarzı bir şey sürmeme luzum var mı ve çiçeklerim dormansi aşamasına geçmiyor daha öncedende buradan konuştuk bu bir soru teşkil etmiyormuş bitki nasıl çiçek açar bitkin
n soğanı orta boy bir patates kadar yardımlarınızı bekliyorum sevgiler.
güneşsizlik amarilis için büyük bir sorun...Çünkü soğanın mücadalesi güneşe dayanıyor.Ama töleransları da yok değil.Öyle bir yapraklanırlar ki yaprakların boyları baya uzun olabiliyorlar güneşsiz ortamlarda...
ama çiçek açması için bildiğim kadarıyla güneş şart.

soğanların yavrularını ayırmak isterseniz istediğiniz zaman ayırabilirsiniz.ama yavrularının kalması da bir sıkıntı yaratmaz eğer çok sıkışık bir saksıda değillerse...kökleri mümkün olduğunca rahatsız etmemeye çalışın.köklere ne kadar az müdahale ederseniz soğan o kadar kendini çabuk toparlar...yani elbette şu güneşin yaklaştığı bu günlerde yeniden bir köklendirme sürecine sokmasanız daha iyi olur ama sonuç itibariyle soğanınız ölmez.

Eski 16-04-2017, 21:09   #1631
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 16-08-2014
Apartman bahçesine diktiğim klasik kırmızı amarliysler açmak üzere...

Eklenen Resimler

Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2017, 20:00   #1632
Ağaç Dostu

Zafer İnandıklı's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2009
Galeri: 16
Hollandalı.

Eklenen Resimler

Zafer İnandıklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2017, 20:26   #1633
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zafer İnandıklı Mesajı Göster
Hollandalı.
yeni büyük saksısına geçirmeyi unutmayın...

YeniGine ve Dumlupınar beğendi.
Eski 10-05-2017, 11:58   #1634
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

amarilis soğanlarını büyütmekte pek yetenekli değilim herhalde...iki saksı olan sağanları tek saksıda buluşturdum.toprak değişimi gübre felan koydum.biraz zamansız oldu ama zaten çiçek açabilecek kadar iri değiller.neyse artık olduğu kadar...
Name:  amarilis.jpg
Views: 1164
Size:  71.9 KB

Eski 20-06-2017, 01:34   #1635
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 16-08-2014
Yaklaşık 2 ay önce açmak üzere olan amarliyslerimizin fotoğraflarını paylaşmıştım.

Şimdi de gecikmeli olarak Mayıs ayında çiçeklenmiş fotoğraflarını paylaşıyorum.

Eklenen Resimler

Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2017, 12:42   #1636
Ağaçsever

sinanus's Avatar

Giriş Tarihi: 14-06-2014
Merhaba uzun zamandır yetiştirdiğim amaryllislerimin çoğunluğunu tohumdan yetiştirdim fakat kökten yavru vermesini isteyen arkadaşlar için bir öneri vermek istiyorum.Çiçeklenme bittikten sonra sulama suyuna hümik asit karıştırınız bunu bir kaç defa tekrarlayın ciddi biçimde soğan yavru vermeye başlıyor.yanlışlıkla yaptığım bu sulama sayesinde deneyimlediğim bir durumdur.Bir soğandan 9 yavru verdiğine şahit oldum.

sinanus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2017, 17:08   #1637
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Turuncu amaryllis açmaya başladı.

Eklenen Resimler

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2017, 21:14   #1638
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2016
Benim amaryllis bu sene çiçek vermek yerine yavru vermeyi tercih etti. 4 tane yavrusu oldu.

Eklenen Resimler

wakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2017, 10:12   #1639
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
amaryllislerden biri daha çiçek açtı.

Eklenen Resimler

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2017, 13:19   #1640
Ağaçsever

sinanus's Avatar

Giriş Tarihi: 14-06-2014
Sayın wakan sizin bitkiniz amaryllis değil.Clivia bitkisi.

nilufers beğendi.
sinanus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2017, 13:54   #1641
Ağaç Dostu

kasap.94's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2008
Galeri: 6
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ı;Batı Rüzgar1503320
güneşsizlik amarilis için büyük bir sorun...Çünkü soğanın mücadalesi güneşe dayanıyor.Ama töleransları da yok değil.Öyle bir yapraklanırlar ki yaprakların boyları baya uzun olabiliyorlar güneşsiz ortamlarda...
ama çiçek açması için bildiğim kadarıyla güneş şart.

soğanların yavrularını ayırmak isterseniz istediğiniz zaman ayırabilirsiniz.ama yavrularının kalması da bir sıkıntı yaratmaz eğer çok sıkışık bir saksıda değillerse...kökleri mümkün olduğunca rahatsız etmemeye çalışın.köklere ne kadar az müdahale ederseniz soğan o kadar kendini çabuk toparlar...yani elbette şu güneşin yaklaştığı bu günlerde yeniden bir köklendirme sürecine sokmasanız daha iyi olur ama sonuç itibariyle soğanınız ölmez.
Sayın:;Batı Rüzgar1503320: amarilisler uzun zaman kardeşler ana soğandan ayrılmadığında yavrular ana soğanı toprak yüzeyine iteceklerinden haliyle kışın donlarda zarar göreceklerdir, tabii bahçede açık alan için geçerli bir bilgidir.

Asia ve YeniGine beğendi.
kasap.94 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2017, 11:10   #1642
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-10-2017
Amarillisimin Yaprakları Kırılıyor.

Merhaba, benim amarillislerim 2 ay kadar önce geldi bana geldikten kısa bir süre sonra çiçek açtı, öğrendiğime göre bu yıl 2. kez açıyormuş. 4 adet çiçek açtı, ilk açan en son soldu. Şu anda bütün çiçekler ve çiçeklerin olduğu sap kurudu, sanırım soğana yakın yerden kesmem gerekecek. Ancak bir sorun var, dallar gayet sağlıklı ama çok uzadı ve yere düşüyor, bir tanesi kırıldı hatta. Ne yapsam bilemedim acaba diğer bitkiler gibi bir sopayla, çubukla dik tutup bağlasam mı? Yardımcı olabilir misiniz çok acil.

MügeZeynep Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2017, 14:57   #1643
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sinanus Mesajı Göster
Sayın wakan sizin bitkiniz amaryllis değil.Clivia bitkisi.
Soğanını bizzat ektiğim için amaryllis olduğunu biliyorum. Clivianın bu şekilde soğanı olmaz bildiğim kadarıyla, onlar rizomlu oluyor.

Yavru sayısı da 6 oldu bu arada.

wakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2017, 21:04   #1644
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MügeZeynep Mesajı Göster
Merhaba, benim amarillislerim 2 ay kadar önce geldi bana geldikten kısa bir süre sonra çiçek açtı, öğrendiğime göre bu yıl 2. kez açıyormuş. 4 adet çiçek açtı, ilk açan en son soldu. Şu anda bütün çiçekler ve çiçeklerin olduğu sap kurudu, sanırım soğana yakın yerden kesmem gerekecek. Ancak bir sorun var, dallar gayet sağlıklı ama çok uzadı ve yere düşüyor, bir tanesi kırıldı hatta. Ne yapsam bilemedim acaba diğer bitkiler gibi bir sopayla, çubukla dik tutup bağlasam mı? Yardımcı olabilir misiniz çok acil.
dalsız bir çiçeğin dallarından bahsediyorsunuz
tabi ki ben yaprakları kastettiğinizi anladım. amaryllis yaprakları düşük ışıkta ve uygun sıcaklıkla yaprak yapar. bazen bunu abartır bu da kırılmalara neden olur.
sağa sola dallanmış yaprakların çevresinden geçirmek suretiylen bir ip yardımıyla dengeli bir destek yapabilirsiniz. buna musait bir yapısı yoksa çubukta kullanabilirsiniz soğana zarar vermeden ama bence gerek yok...
kırılan kısımlar soğan için bir sorun teşkil etmez sadece görünüm kötüleşir o kadar...

Asia beğendi.
Eski 17-10-2017, 13:00   #1645
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-10-2017
Unhappy

Alıntı:
dalsız bir çiçeğin dallarından bahsediyorsunuz
tabi ki ben yaprakları kastettiğinizi anladım. amaryllis yaprakları düşük ışıkta ve uygun sıcaklıkla yaprak yapar. bazen bunu abartır bu da kırılmalara neden olur.
sağa sola dallanmış yaprakların çevresinden geçirmek suretiylen bir ip yardımıyla dengeli bir destek yapabilirsiniz. buna musait bir yapısı yoksa çubukta kullanabilirsiniz soğana zarar vermeden ama bence gerek yok...
kırılan kısımlar soğan için bir sorun teşkil etmez sadece görünüm kötüleşir o kadar...
Evet yaprak olacaktı yanlış oldu pardon, yaprak düşünüp dal yazmışım Yardımlarınız için ayrıca teşekkür ederim. Benim için çiçek açması çok önemli değil, ben bu bitkiyi eşimin kardeşinin evinde ilk gördüğümde çiçek açabildiğini bilmiyordum, yaprakları o kadar muhteşemdi ki aşık olmuştum resmen, sonra bana verdi ve yılda 2. kez benim evimde çiçek açtı. yeniden açsın diye bir çabam yok, açınca çok güzel oluyor, ama açmasa da olur yani

MügeZeynep Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2017, 21:34   #1646
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Merhaba sonunda amarylislerim kendi istekleriyle kurudular (biraz susuz bıraktım sanırım ) bu güzellikler çiçek açacak boya gelmişler mi acaba 1. si anne diğer 3 ü ise yavruları ayrıca 1 yavrusuda annesi kadar büyümüş nasıl olduğunu bende gerçekten anlamadım 1 senede bu boyuta geldi bu soğanlar bakımlarını nasıl yapmalıyım çiçek açıcaklar mı kaç gün ay depolamalıyım ve en uygun dikim tarihi ne zamandır. Ayrıca köklere aşırı zarar vermiş miyim ? Boyutlarını daha kolay tahlil edin diye yanlarına cetvel koydum ve bir adet normal boy çakmak birde resim aşırı devasa oldu onun nedenini gerçekten bilmiyorum görüntüde sıkıntı yaşarsanız.
https://hizliresim.com/nJR7k5

kamil35 beğendi.
Eski 24-10-2017, 19:17   #1647
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Cevaplarınızı heyecanla bekliyorum Teşekkürler .

Eski 24-10-2017, 21:07   #1648
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Alıntı:
Cevaplarınızı heyecanla bekliyorum Teşekkürler .
sigarayı bırakmanız temennisi ile cevaplayayım...
soğanlarda herhangi bir sıkıntı görünmüyor.muhtemelen susuz veya güneşsiz kaldığı için yaprakları kurumuş olabilir... zaten bunu amaçlamışsınız ama amaryllis soğanlarını kurutmanıza ve topraktan çıkarmanıza gerek yok.
uygun koşullar varsa 4 mevsim yeşildir.yeşil kalmasında bir sakınca olmadığı gibi çiçek açmasına da mani değildir. ama soğanın dinlenmeye geçmesi uyandırıldığında çiçek açmasını teşvik eder...

soğanların çiçek açma büyüklüğü türüne göre değişebilir.yavrular açacak gibi durmuyor ama anaç olan soğanın da sanırım 1 senesi daha var.ama hiç belli olmaz bendeki açmaz dediğim büyüklükteki soğanlar açtı.

köklere zarar vermeniz de önemli değil çünkü dışarıya çıkan kökler tekrar dikilse bile ölür ve yeni kökler meydana gelir. o yüzden çıkarttığınız soğanın köklerini tamamen koparabilirsiniz.

son olarak resimleri mümkün olduğunca foruma yükleyin. foruma yüklenen resimler otomatik olarak boyutlandırılır ve silinme riskine karşı korunmuş olur.ataç simgesine tıklayarak resim yükleyebilirsiniz...

Eski 26-10-2017, 21:06   #1649
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Cool

Alıntı:
sigarayı bırakmanız temennisi ile cevaplayayım...
soğanlarda herhangi bir sıkıntı görünmüyor.muhtemelen susuz veya güneşsiz kaldığı için yaprakları kurumuş olabilir... zaten bunu amaçlamışsınız ama amaryllis soğanlarını kurutmanıza ve topraktan çıkarmanıza gerek yok.
uygun koşullar varsa 4 mevsim yeşildir.yeşil kalmasında bir sakınca olmadığı gibi çiçek açmasına da mani değildir. ama soğanın dinlenmeye geçmesi uyandırıldığında çiçek açmasını teşvik eder...

soğanların çiçek açma büyüklüğü türüne göre değişebilir.yavrular açacak gibi durmuyor ama anaç olan soğanın da sanırım 1 senesi daha var.ama hiç belli olmaz bendeki açmaz dediğim büyüklükteki soğanlar açtı.

köklere zarar vermeniz de önemli değil çünkü dışarıya çıkan kökler tekrar dikilse bile ölür ve yeni kökler meydana gelir. o yüzden çıkarttığınız soğanın köklerini tamamen koparabilirsiniz.

son olarak resimleri mümkün olduğunca foruma yükleyin. foruma yüklenen resimler otomatik olarak boyutlandırılır ve silinme riskine karşı korunmuş olur.ataç simgesine tıklayarak resim yükleyebilirsiniz...
Öncelikle güzel cevabınız için çok teşekkür ederim bu arada kesinlikle sigara kullanmıyorum o çakmak ocağın ama ondan kısa süreliğine ödünç almıştım .
Peki bu soğanları kaç gün veya ay sonra toprağa kavuşturmalıyım sizce ?

Eski 26-10-2017, 22:34   #1650
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Alıntı:
Öncelikle güzel cevabınız için çok teşekkür ederim bu arada kesinlikle sigara kullanmıyorum o çakmak ocağın ama ondan kısa süreliğine ödünç almıştım .
Peki bu soğanları kaç gün veya ay sonra toprağa kavuşturmalıyım sizce ?
yanıldığıma sevindim çağımızın vebası işte artık çoluk çocuk demeden herkesin elinde var.

soğanları ise hemen dikebilirsiniz.4 mevsim toprakta kalsın. illa dinlendirmek isterseniz yine toprakta kalsın. ama dinlendirmeye de gerek yok. ticari olarak çiçek zamanını kontrol etmek için sonbaharda dinlendirler ve kışın tomurcuklu halde satışa sunarlar. siz soğanı dikin gerisini zamana bırakın.illaki soğan zamanı gelince açacaktır. amaryllis soğanları güneşi suyu eksik olmadığı sürece açmamazlık yapmazlar.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024