agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni5314Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-06-2013, 12:29   #1201
Ağaç Dostu

gülsu's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2011
Sayın nihat.k videonuzu izledim. Sizinki amaryllis balkonu olmuş. Bu kadar çeşiti bir arada görmedim. Çiçekleri açınca nasıl olur kimbilir. Bende amaryllislere çok meraklıyım. Daha doğrusu bütün çiçekli soğanlara. Benimde üç çeşitim var ama daha fazla çeşit de edinmek isterim doğrusu. Sizin balkonunuzu takip edeceğim. Ben umuyorum ki İnşallah bol tohum edersiniz de bizlerlede paylaşırsınız. Tabii paylaşım hakkında ne düşünürsünüz. Ellerinize sağlık. Bol çiçekli günler dileğiyle.

gülsu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2013, 12:11   #1202
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-02-2012
Unhappy

Merhaba sayın gülsu. Açan çiçeklerin bir kısmı aşağıda. Bazı aksilikler yüzünden tüm çiçekleri açtıramasamda yinede memnun olacağım kadar çiçeğim oldu. (Avatarımdaki dahil) Bazı aksilikler diyorum. Bir kısım soğanlar zaten kargo gecikmesi sebebi ile bu seneki çiçeklerini oldukları yerde kuruttular. Bir kısmı (çinden aldıklarım) çiçek açabilecek yetişkinlikte gelmediğinden açmadılar. Birde zararlı haşere veya organizmalar eklenince... Şu aralar ilaç araştırması yaptım ve parker neem isimli bir ilacı sipariş ettim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen malina : 26-06-2013 saat 10:29 Neden: Tohum dağıtımı bu bölümde yapılmaz...
nihat.k Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2013, 20:07   #1203
Ağaç Dostu

Küçük bir bahçeciğim vardı. Bir köpek musallat olup irili ufaklı 20 - 30 fideyi , saksıyı kazarak heba etmiş. (sabah görüp kovaladım) Birkaç senedir hiç sorun olmamıştı.Alınmayın ama aramızda en az 1 kişi fena nazar ediyor galiba. Hemen 1-2 nazarlık gönderiyorum. Sonra devam. Bir baş soğan ve hastalıklı yapraklar...

Eklenen Resimler

tekomusti beğendi.
Eski 26-06-2013, 01:19   #1204
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nihat.k Mesajı Göster
sayın muda , tohumların bir kısmını , tomurcuğu tam patlamadan alıp bir kavanoz içinde, güneş alan bir yere koyuyorum. Kavanozda açılıp kuruyorlar. Kaçanlarda belki bir gün bahçede fide olarak karşıma çıkıp sürpriz oluverirler. (daha önce oldu) Soğanım çok olmasına rağmen çoğunu yeni edindiğimden henüz yavru veya tohumlardan çoğaltma işini fazla yapamadım.
Nihat bey. Bende en iyi tohum burada paylaştığım tohumlar. http://www.agaclar.net/forum/ucretsi...akas/31086.htm Bu tohumların özellikle içlerinin dolu olmasını sağlamaya çalıştım. Hatta arkadaşlar biraz fazla beklediler. Daha önce açan ithal kırmızı amaryllis tohumlararı çok daha önce açmalarına ve yaprakları yaklaşık yetmiş beş cm olmasına rağmen tohumları istediğim gibi olmadılar. Ben tohumların büyük kısmının döllenmesi için çiçeklerin erkek polenlerin tam olgunlaştığı, dişi bireyin beyaz üçlü vaziyette olduğu zaman suni tohumlama yaptım. O zaman arılar olmadığı için bu işlemi yapmadığım tohum keseleri belli bir zaman sonra tohumlar olgunlaşmadan öldüler. Hatta kırmızı ile turuncu olanlardan aynı zamana rastlayanları belki olur ihtimali ile bir kısmını değişik bir renk varyetesi elde edebilmek amacı ile suni dölleme yaptım. Bu iş için en kolayı kulak pamuğu kullanmak. Katlı olanların veya bir kısmının tohum yapmaması döllenme olmaması olabilir. Eğer hibrit olup döllenme yapmıyorlarsa siz de benim gibi katlı olanları normal olanlara normalleri katlı olanlara zamanları tutar ise suni dölleme ile hem farklı bir renk varyetesi, hem de tohum alabilirsiniz. Ben tohumları mümkün olduğu kadar beklettim. Yukarıda bulunan linkteki tohumlar çok iyi gelişti ve içleri dolu oldu. Diğer tohumlar o kadar olmadı. Tohum kapsüllerini tam olgunlaşmadan koparmayı tercih etmeseniz çok daha iyi olur sanırım.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2013, 12:33   #1205
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Nihat bey. Bende en iyi tohum burada paylaştığım tohumlar. http://www.agaclar.net/forum/ucretsi...akas/31086.htm

Örnekte görüldüğü gibi, paylaşılacak tohumlar için forumda özel bir bölüm bulunmaktadır. Muda'nın da yaptığı gibi paylaşımlar orada yapılmalıdır.

Burada yapılmaya çalışılan paylaşımlar silinmiştir çünkü forumun bu bölümleri bitki hakkında bilgi edinmek içindir. Bir bitki hakkında bilgi ararken, paylaşım mesajları arasında dolaşmak zorunda kalmak istemezsiniz sanırım... Bu gibi durumlarda, lütfen birbirinizi bilgilendirip, doğru bölüme yönlendirin.

Paylaşımlar için burayı kullanabilirsiniz.

Ücretsiz Tohum, Çelik, Fidan vs. Paylaşımı ve Takas

smnunal beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2013, 14:52   #1206
Ağaç Dostu

yeşillim's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2008
Galeri: 14
Cinsi mi böyledir veya gübreleme hatası mıdır? Resmen sap yok toprak üzerinde !
Neden acaba kaynaklı olabilir !

Eklenen Resimler

ilksenozturk ve ahsenn beğendi.
yeşillim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2013, 16:00   #1207
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Geç dikilen amaryllis'lerde bu şekilde sapsız çiçekler görülebiliyor. Saksı değiştirmezseniz, kışı ılık ve aydınlık bir yerde geçirirse sonraki çiçeklenmesinde herşey normal olacaktır.

İyi beslerseniz kocaman ve çok çiçek yapar.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yeşillim Mesajı Göster
Cinsi mi böyledir veya gübreleme hatası mıdır? Resmen sap yok toprak üzerinde !
Neden acaba kaynaklı olabilir !

yeşillim ve adneser beğendi.
Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2013, 12:07   #1208
Ağaçsever

hifa_24's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2012
Galeri: 1
Red face

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nihat.k Mesajı Göster
Küçük bir bahçeciğim vardı. Bir köpek musallat olup irili ufaklı 20 - 30 fideyi , saksıyı kazarak heba etmiş. (sabah görüp kovaladım) Birkaç senedir hiç sorun olmamıştı.Alınmayın ama aramızda en az 1 kişi fena nazar ediyor galiba. Hemen 1-2 nazarlık gönderiyorum. Sonra devam. Bir baş soğan ve hastalıklı yapraklar...
Aranizdaki o bir kisi benmişim gibime geldi ustume alindim dacunku bu sene amaryllis ciceyine muhtac kaldim

hifa_24 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2013, 16:13   #1209
Ağaç Dostu.

Kırmızı güneş topu amaryllis - Haemanthus multiflorus sun ball lily flower

Yılbaşında Tayland'dan gelen güneş topu amarylisler 7 ay boyunca hiç hareket etmedilerdi. Ne çürüdüler ne sürgün yaptılar.

Dün farkettim bir tanesi çiçek açmış ve dip kısmında 1-2 taze yaprak çıkarmış, çok sevindim.

Eklenen Resimler

Eski 23-07-2013, 13:41   #1210
Yeni Üye

kızılcabulut's Avatar

Giriş Tarihi: 12-05-2008
arkadaşlar pembe , beyaz ve kırmızı amaryllis soğanı nereden bulabilirim acaba

kızılcabulut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2013, 08:33   #1211
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kızılcabulut Mesajı Göster
arkadaşlar pembe , beyaz ve kırmızı amaryllis soğanı nereden bulabilirim acaba
Bu mevsimde amaryllis soğanı bulmanız çok zor. Ticari olarak, çiçek açmış şekilde satışının da, mevsim itibariyle olmayacağını sanıyorum.

Ancak, çevrenizde saksıda yetiştiren kişilerden saksılı olarak temin edebilirsiniz. Bahçeye dikilmiş bitkilerin sökülerek alınması da, mevsim dolayısıyla uygun değil. Zira, şu sıra soğanlar gelecek yıl için hazırlık içindeler.

En iyisi, sabırla baharı bekleyin ve Amaryllis soğanı | Zengarden Ev ve Bahçe gibi yerlerden temin etmeye çalışın.

Kolay gelsin.

Selçuk Boz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2013, 12:05   #1212
Yeni Üye

kızılcabulut's Avatar

Giriş Tarihi: 12-05-2008
teşekkürler selçuk

kızılcabulut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2013, 12:18   #1213
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Amaryllis tohumu

Sayın nihat k. nın gönderdiği amaryllis tohumlarını
suya koydum, kendilerine teşekkür ederim.
Name:  DSCF3788.jpg
Views: 1338
Size:  62.6 KB

10 gün kadar suda bekledikten sonra
çimlendiklerini gördüm ve bu gün çimlenenleri
toprakla buluşturdum, sonucu bende çok merak ediyorum.
Name:  DSCF3787.jpg
Views: 1205
Size:  20.5 KB

Çok yakından çekim, bardağın içinde çizgi
şeklinde gözüküyorlar.
Name:  DSCF3786.jpg
Views: 1158
Size:  20.9 KB

akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2013, 09:01   #1214
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-10-2013
Good day to everyone! I hope here many people understand English . I have a problem and looking for advice. I couldn't find amaryllis bulbs in turkey, so I ordered them from china by EMS shipping. Bulbs came, but ptt not giving me them, saying that bulbs are prohibited and custom not giving them and they will send them back . Is it true, as I saw on that site some Turkish people were buying bulbs and sending thanks full reply for seller. Had any one such expirience ???

Valeria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2013, 21:54   #1215
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 25-09-2011
İngilizcem yok.Translate çeviriyle anladığım kadar, ptt soğanlar yasak diye sorun çıkarmış. Benim bildiğim kadarıyla böyle bir sorun gümrükte olur. Ptt sadece kargo hizmeti veren bir kurum. Gümrükte; ya 75 euro üzeri diye ya da sertifikasız olduğu için sorun çıkar biliyorum.
Çin' den 2 defa clivia siparişim oldu. Çıplak kök olarak sorunsuz geldiler. Ptt kargoyla. Ve sertifikasız.
Aşağıdaki sitede amaryllis satılıyor. İnceleyin isterseniz.

Amarllyis Bahçesi

tekomusti beğendi.
alys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2013, 11:08   #1216
Ağaç Dostu

DilSe's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2010
Sayın nihat.k Amaryllis'leriniz çok güzel, emeğinize sağlık. Benim Amaryllis'lerimin şu anki durumu böyle. Siz kış boyunca sulamayı tamamen kesmeyip şubat-mart gibi yeşil yapraklı iken kendiniz mi buduyorsunuz, yoksa sulamayı yavaş yavaş kesip sararmasını mı bekliyorsunuz?
Ben saksı değişimi de yapmak istiyorum çünkü bir saksıda soğanlar sıkışık, birbirlerine baskı yapıyorlar. (Her iki saksıda da 4 soğan var.) Bir de baş kısımlarının birazını toprak üstünde bırakacağım, şu an öyle değil. Ne zaman ve nasıl yapmalıyım değişimi? Cevaplandırırsanız çok sevinirim.
Saygılarla...

Eklenen Resimler

sardunaki beğendi.
DilSe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2013, 20:01   #1217
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DilSe Mesajı Göster
Sayın nihat.k Amaryllis'leriniz çok güzel, emeğinize sağlık. Benim Amaryllis'lerimin şu anki durumu böyle. Siz kış boyunca sulamayı tamamen kesmeyip şubat-mart gibi yeşil yapraklı iken kendiniz mi buduyorsunuz, yoksa sulamayı yavaş yavaş kesip sararmasını mı bekliyorsunuz?
Ben saksı değişimi de yapmak istiyorum çünkü bir saksıda soğanlar sıkışık, birbirlerine baskı yapıyorlar. (Her iki saksıda da 4 soğan var.) Bir de baş kısımlarının birazını toprak üstünde bırakacağım, şu an öyle değil. Ne zaman ve nasıl yapmalıyım değişimi? Cevaplandırırsanız çok sevinirim.
Saygılarla...
Sulamayı tamamiyle kesip toprağını ve bitkiyi kurumaya bırakın. yaprakları kesmeyin. Bırakın kendi sararıp kuruyana kadar kalsın. Tamamiyle sararıp kuruduktan sonra (1-2 ay sürer) kesebilirsiniz. Bundan sonra saksıyı kuru soğuk loş bir yerde kışlatın. mutlaka dış ortamda soğukta kalsın. Nisan mayıs gibi topraktan çıkarın soğandan biraz büyük bir saksıya yeniden 3/1 i dışarda kalacak şekilde dikin. Eski kökleri kesmeyin. Bolca sulayın bir kez, daha sonra yapraklar çıkıp çiçek başı görünene kadar sulamada çok cimri olun. çiçek sapı 3-4 santim çıktıktan sonra normal sulayın. 3v senede bir saksı değiştirmeniz yeterlidir. Her sene istemez.

arıkuşu, DilSe ve YeniGine beğendi.
musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2013, 20:46   #1218
Ağaç Dostu

DilSe's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2010
Sayın musk çok teşekkür ederim cevabınız için. Ben bazı seneler hiç kesmiyordum sulamayı, öbür seneye yeşil kalıyordu ama çiçek vermediği zamanlar olmuştu. Bir iki sene de tamamen budamıştım yapraklarını, o zaman yaprakla birlikte direkt çiçek sapı da çıkartmıştı. Bu sene en sağlıklısını yapmak istiyordum. Cevabınız benim için çok açıklayıcı oldu. Söylediklerinizi aynı şekilde uygulayacağım.

YeniGine beğendi.
DilSe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2013, 21:05   #1219
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Sayın musk çok teşekkür ederim cevabınız için. Ben bazı seneler hiç kesmiyordum sulamayı, öbür seneye yeşil kalıyordu ama çiçek vermediği zamanlar olmuştu. Bir iki sene de tamamen budamıştım yapraklarını, o zaman yaprakla birlikte direkt çiçek sapı da çıkartmıştı. Bu sene en sağlıklısını yapmak istiyordum. Cevabınız benim için çok açıklayıcı oldu. Söylediklerinizi aynı şekilde uygulayacağım.
Devamlı yesil kaldığında çiçek vermez. kışın kuru olarak soğukta dinlenmesi şarttır. mayısta sulamaya basladığınızda (başta çok az! bu çok onemli) mutlaka çiçek açacaktır.

arıkuşu, DilSe ve YeniGine beğendi.
musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2013, 00:15   #1220
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Amaryllis soğanı dikmek için doğru zamandamıyız? belki cevabı sayfalarda var ama kafam karıştı.

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2013, 11:54   #1221
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Amaryllis soğanı dikmek için doğru zamandamıyız? belki cevabı sayfalarda var ama kafam karıştı.
Sayın hira; prepare edilmiş amaryllis soğanları eylül ayından mayıs ayına kadar dikilebilirler. Çok kısa bir sürede de çiçek açarlar.

Eski 17-11-2013, 21:26   #1222
Ağaç Dostu

jojoba's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2013
Ne kadar gösterişli bir çiçek. soğanını nerden temin ederim?

jojoba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2013, 21:34   #1223
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Bauhaselerden temin edebilirsiniz

jojoba beğendi.
günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2013, 08:56   #1224
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jojoba Mesajı Göster
Ne kadar gösterişli bir çiçek. soğanını nerden temin ederim?
Sayın jojoba;

aşağıdaki amaryllis satış sitesini henüz yeni faaliyete geçirdik. Zamanla renk skalası 30-40 renke kadar çıkacak. İnceleyin isterseniz. Herhangi bir konuda sorunuz ya da sorununuz olursa buradayım. Rahatça ulaşabilirsiniz.

http://www.amaryllisbahcesi.com/

Düzenleyen alys : 18-11-2013 saat 08:58 Neden: imla hatası
Eski 18-11-2013, 20:14   #1225
Ağaç Dostu

Merhaba. Satış siteniz hayırlı olsun. yurtdışından amaryllis almaya doymuş olmasaydım sitede satılan birkaç türü kaçırmazdım. Umarım yeterince ilgi görür ve bu çiçeği sevenler yurtiçinden kolaylıkla temin etmenin ayrıcalığını yaşarlar.

alys beğendi.
Eski 18-11-2013, 21:34   #1226
Ağaç Dostu

Alıntı:
Saygılarla...
Sayın Dilse , çiçekleriniz sağlıklı ve güzel görünüyorlar. Şu aralar son sulamayı yapıp ardından 4 ay kadar hiç sulamayın derim.ilk 2 ay sonunda yapraklar zayıflayıp solduğunda soğan ucundan kesin.Son iki ay mümkünse karanlık ve serin bir yerde dinlenmeye bırakın.Nisan ayında saksıyı dışarıya,nisan yağmurlarına bırakabilirsiniz. Mayıstan sonra kendiniz sulayabilirsiniz. Bu süreçte ve sonrasında yeni çiçekler açmadan soğanları topraktan çıkarmanızı tavsiye etmiyorum. Çünkü bu çiçekler soğuk havada kök çıkarmakta çok zorlanıyorlar. Yeni kökler çıkana kadar soğan gövdesinin bir kısmı çürüyor. Çiçeği toprakta bırakırsanız ana kökler toprak içinde hazır bekleyecektir. Toprak - saksı değişimi işlemini çiçeklenmeden sonra temmuz ağustos eylül aylarında , köklerin kurumasına müsaade etmeden yaparsanız hiç sorun olmayacaktır.

Eski 19-11-2013, 18:24   #1227
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Arkadaşlar benim amaryllislerim yerde ve hala yaprakları yeşil,
ben su vermesem de yağmurlar yağdığı için yaprakları bir türlü
sararıp kurumuyor, bundan sonra yağmurlar çoğalacak ve
soğanları çürüme yapar mı acaba ne yapmam gerekiyor
soğanları çıkartsam mı acaba?

Name:  DSCF4124.jpg
Views: 1106
Size:  46.7 KB

Bu şekilde 4-5 tane soğanım yerde soğanlar çok güzel gelişmişler,
çürürlerse çok üzülürüm, ne yapacağıma bir türlü karar veremiyorum.
Teşekkürler.

YeniGine ve sardunaki beğendi.
Eski 19-11-2013, 22:57   #1228
Ağaç Dostu.

Sulanmasalar bile soğan gövdesinden suyunu alır yine birkaç yaprak yeşil kalır. Amarylisler yapı itibarıyla aradıklarını buluyorsa kendiliğinden uykuya yatmaz. Kışın uyanık tutmak yeşil yapraklı kışı çıkarmasını sağlamak, çiçek açmasına kolaylık sağlar.

Köklerini fazla hasar vermeden topraktan çıkarın ve uygun saksılara dikin. Soğanları don a kaptırırsanız dış yüzeyleri erir ve soğanlar zayıflar, belkide don un şiddetine göre ölebilirler de.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akçabardak Mesajı Göster
Arkadaşlar benim amaryllislerim yerde ve hala yaprakları yeşil,
ben su vermesem de yağmurlar yağdığı için yaprakları bir türlü
sararıp kurumuyor, bundan sonra yağmurlar çoğalacak ve
soğanları çürüme yapar mı acaba ne yapmam gerekiyor
soğanları çıkartsam mı acaba?

Eklenti 455240

Bu şekilde 4-5 tane soğanım yerde soğanlar çok güzel gelişmişler,
çürürlerse çok üzülürüm, ne yapacağıma bir türlü karar veremiyorum.
Teşekkürler.

Eski 19-11-2013, 23:58   #1229
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mutlu Kutlu Mesajı Göster
Sulanmasalar bile soğan gövdesinden suyunu alır yine birkaç yaprak yeşil kalır. Amarylisler yapı itibarıyla aradıklarını buluyorsa kendiliğinden uykuya yatmaz. Kışın uyanık tutmak yeşil yapraklı kışı çıkarmasını sağlamak, çiçek açmasına kolaylık sağlar.

Köklerini fazla hasar vermeden topraktan çıkarın ve uygun saksılara dikin. Soğanları don a kaptırırsanız dış yüzeyleri erir ve soğanlar zayıflar, belkide don un şiddetine göre ölebilirler de.

Ah çok teşekkürler sayın Mutlu Kutlu, bu hiç aklıma gelmemişti, hemen dediğiniz
gibi köklerine hasar vermeden saksıya alacağım bana cesaret verdiniz.

Eski 20-11-2013, 06:11   #1230
Ağaç Dostu.

Sayın akçabardak;
Amaryllis soğanlarınız vittatum ve jahnsoni ise topraktan çıkarmanıza gerek yok. Ama diğer hibrit türler ise Mutlu Bey' in dediği gibi topraktan çıkartın. Saksıya alın. Dona maruz bırakmayın. Vittatum ve jahnsoni yıllardır ülkemizde olan türler. Jahnsoniyi bilmiyorum ama vittatum doğal varyete.
Bursa' da hemen hemen her bahçede ve balkonda bu iki türu görebilirsiniz. Hiç kimsede bahçesinden çıkarmıyor. Bende yaklaşık 50 civarı renk var. Diğerlerini korumaya alırken, bu iki türü dışarıda bırakıyorum. Son 2 sene Bursa' da -10' ları gördük. Balikesir iklimide Bursa'dan çok farklı değil.
Yapraklarının kurumasına gelince. Ben de bu 2 türden 500 civarı soğan var.Hala yeşiller. Sizinkiler gibi. Ağustostan bu yana sulamıyorum. Onlar kuruması gereken zamanı bilir. Karar sizin.

akçabardak ve YeniGine beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024